40 gram thee of 250 gram koff iesurrogaat Weer talrijke schepen bij Griekenland vernietigd of beschadigd .r In een periode van vier weken Verduistering Groeiende critiek op regeering te Sydney MINISTER KNOX ZIET GROOTE GEVAREN DE DAG ONTWAAKT VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS J' V Hervatting spoorverkeer Turkije-Europa? Uitwisseling van bevolking in Dobroedsja Hoe Lamia de Duitsche troepen ontving Ds. Martin Niemöller Washington stelt „open rekening en m De overeenkomst tusschen Canada en de V.S. BUR. VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 TELEOON 21543 EN 21544 - GIRO 2288* Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) voor Haarlem 26 cent per week; per kwartaal 3.42. Bij onze Agenten 28y2 ct. per week, per kwartaal 3.76y2. ZATERDAG 26 APRIL 1941 - OCHTENDBLAD VIJF EN ZESTIGSTE JAARCANC No. 22973 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE De prijs der advertentiën bedraagt 35 cents per regel. Ingezonden Mededeelingen 60 ets. per regel. Bij contract sterk geredu ceerde prijzen. Kleine annonces (Vraag- en Aanbod-advertentiën) 13 regels 48 cents, iedere regel meer 16 cents. Distributieperiode van vier weken "X Uruguay gaat marinebasis inrichten Openbare meening ontstemd wegens Balkan-oorlog Eerste Amerik. troepen op Trinidad Nieuwe luchtdiensten op Stockholm Wapentransporten tot zinken gebracht Britsche troepen van Palestina naar Noord-Afrika Wij kunnen nog slechts voorwaarts gaan" Bullitt leider van „home defence program?" Om leveranties aan Engeland te bespoedigen HORTHY'S BEZOEK AAN DEN FüHRER „Hongarije heeft deel aan Balkan-reorganisatie" Met elkander DE OPBOUW VAN HET NIEUWE KROATIë Cijfers over godsdiensten Nijvere handen noppen en stoppen de wollen stoffen. Het zijn de meisjes die in de Nederlandsche textielbedrijven, (le knoapen en, gareubreuken orvmid- deUtflt na het weven verbeteren. tBotn In de handdrukkerij. De bedrukte weefsels, vervaardigd in de Nederland sche textielnijverheid, worden ap hun deugdelijkheid gecontroleerd (Foto Pax-HoilacriJ Hooge Fransche koloniale ambtenaren ontslagen Wavell blijft functie in Griekenland vervullen Noorsche zeelieden keei*en naar hun land terug Gaston Bergery te Moskou HAABLEMSCHE COURANT De secretaris-generaal van het departement van Landbouw en Visscherij maakt het volgende bekend met betrekking tot de distributie van koifiesurrogaat en thee. Zooals bekend, heeft de met „18" genummerde bon van de bonkaart „algemeen" gedurende het tijdvak van 17 Maart j.l. tot en met 27 April recht gegeven op het koopen van 50 gram thee of 125 gram koffie, voor zoover voorradig, of 250 gram koffiesurrogaat. Er zij in dit verband aan herinnerd, dat uitsluitend koffiesurrogaat van tie van overheidswege voorgeschreven samen stelling, in de verpakking welke het opschrift „vergunning nodraagt, wordt gedistribu eerd en andere soorten koffiesurrogaat zonder bon mogen worden uitverkocht. Aangezien het in den handel brengen van het officieele koffiesurrogaat meer tijd in beslag neemt, dan aanvankelijk werd ver wacht, wordt, teneinde het publiek in staat te stellen, ook de eventueel nog niet inge leverde bonnen bij de detaillisten tegen daarop verkrijgbaar gestelde rantsoenen in te wisselen, de geldigheidsduur van bon 18 met twee weken verlengd. De met „18" genummerde bon geeft der halve ook nog gedurende het tijdvak van Maandag 28 April tot en met Zondag 11 Mei a.s. recht op het koopen van 50 gram thee of 125 gram koffie, voor zoover voorradig, of 250 gram koffiesurrogaat. Zooals destijds werd bekend gemaakt, wordt in den vervolge de duur der distributieperioden gesteld op vier inplaats van zes weken. Het rant soen zal 40 gram thee of 250 gram koffiesurro gaat per periode van vier weken bedragen. Teneinde de vraag naar koffiesurrogaat ge leidelijker te verdeelen, is besloten de nieuwe distributieperiode niet op Maandag 28 April a.s., doch een week latei, d.i. dus op Maandag 5 Mei a.s. te doen aanvangen. "Daar het echter niet in de bedoeling ligt, de distributieperiode als zoo danig naar een lateren datum te verschuiven, doch uitsluitend den aanvangsdatum daarvan, zal de eerstvolgende, op 5 Mei aanvangende pe- liode, bij uitzondering drie in plaats van vier weken duren- Voor het tijdvak van Maandag 5 Mei tot en met Zondag 25 Mei a.s. zal derhalve een nader aan te wijzen bon van de „bonkaart algemeen" recht geven op het koopen van 40 gram thee of 250 gram koffiesurrogaat. In verband met het bovenstaande dienen de detaillisten de in ontvangst genomen bonnen „18" in plaats van gedurende het tijdvak van 28 April tot en met 2 Mei in te leveren in het tijdvak van 5 Mei tot en met 9 Mei a-s. De bonnen, welke zij na 5 Mei van hun klanten ontvangen, dienen na afloop van de volgende distributieperiode, dat is dus in het tijdvak van 26 tot en met 30 Mei, te worden ingeleverd. Zonsondergang 26 April 20.56 Zonsopkomst 27 April 6.18 Maanopkomst 6.37 ondergang 20.54 Zonsondergang 27 April 20.58 Zonsopkomst 28 April 6.16 Maanopkomst 7.04 ondergang 21.54 ver ISTANBOEL, 25 April. (A.N.P.) Naar luidt, zal Turkije eerlang in Sofia onderbande lingen voeren met de bevoegde fiulgaarscne en Duitsche instanties over de mogelijkheid eener spoedige hervatting van het spoorwegverkeer naar Europa. De spoorlijn van Istanboe) naar Sofia gaat tot aan de Bulgaarsche grens twee maal over Grieksch gebied De hervatting van het verkeer zal op eenige moeilijkheden stuiten omdat de Grieken de groote spoorbrug bij Ma rasj hebben opgeblazen. MONTEVIDEO, 25 April. (S.P.T.) De regee ring van Uruguay deelt mede, dat op het eilandje „La Paloma", hetwelk in den Atlantischen Oceaan voor de kust is gelegen, een marinebasis zal worden gevestigd. ê^r^ssFOETSJAU MET OMGEVING KIENNINO NPING NINGTEH LIENKO ANTOEAC SJQEIKAU FOETS FOFTSING HINGHWA (y3) FENGItNG psse) LANJI Ellr *W= De Chineesche vrijhaven Foetsjau is dezer dagen door de Japansche marine bezet. Hiermede werd de blokkade tegen China voltooid; deze strekt zich thans uit over 24 belangrijke havens aan de Chineesche kust. Aldus werd het leveren van wapens aan Tsjang Kai Sjek ten zeerste bemoeilijkt (Kaart van Pelt) TOKIO," 25 April (D.N.B.). De moeilijk heden voor de Australische regeering nemen toe, zoo meldt Domei uit Sydney. De arbei derspartij heeft de huidige regeeringameer- derheid verbroken en de arbeidersleiders wijzen een deelneming aan de regeering van de hand. Nu de nederlaag in Griekenland duidelijk is, neemt de kritiek op de Austra lische regeering toe. De Daily Herald meldt volgens D.N.B. uit Syd ney, dat de openbare meening in Australië on behaaglijk gestemd is wegens het verloop van den oorlog. Slechts twee maanden geleden was de val van Benghazi met klokgelui in geheel Australië en vlaggen overal op straat begroet. Menzies was rechtstreeks uit Libye naar Londen gereisd, „vol begrijpelijken trots op de daden van zijn landlieden". Kort daarop heeft toen Fadden, zijn plaatsvervanger als premier, een rede gehouden, welker uitwerking in het Australische weekblad Truth met de volgende woorden werd beschreven: „Sydney heeft slechts zelden een dergelijke verwarring en teleurstel ling beleefd. De koersen vielen, de zaken kwa men op het doode punt en ondoordringbare duisternis heerschte overal". SOFIA, 25 April (S.P.T.)De vrijwillige uit wisseling der bevolking in de Zuidelijke Do broedsja is heden begonnen. Er zullen 4500 Roe menen tegen 3600 Bulgaren uit de Noordelijke Dobroedsja worden uitgewisseld. Ter regeling van enkele bijzonderheden is de Bulgaarsche gezant Pomenoff heden naar Boe karest vertrokken, waar de Bulgaarsche uitwis selingscommissie reeds is aangekomen. TRINIDAD, 25 April (S.P.T.). Heden zijn in de haven van Port Austin op Trinidad de eer ste Amerikaansche troepen binnengekomen, die het eiland bezet hebben. Trinidad is een der vlootsteunpunten die door Engeland aan Ame rika in ruil voor oorlogstuig zijn afgestaan. STOCKHOLM, 25 April. Het Zweedsche pers bureau bericht, dat de Lufthansa toestemming heeft verkregen een regelmatigen luehtdienst te °Penen op het traject OsloStockholm voor de Periode 1 Mei31 Augustus. De maatschappijen Aerotransport en Aeroflot ontvingen toestem ming van de Zweedsche regeering om een regel- hiatigen vliegdienst te openen op het traject ^tcckholmRigaMoskou, voor de periode 5 December 1943. BERLIJN, 25 April (D.N.B.). Het opper bevel der weermacht deelt mede: „Ook op 24 April heeft de luchtmacht bij haar vastberaden aanvallen op schepen in de Grieksehe wateren grootc successen be haald. Door bom treffers werden 13 koopvaardij schepen met een gezartienlijken inhoud van ongeveer 50.000 ton vernietigd en 17 koop vaarders zwaar beschadigd. Bovendien werd een klein oorlogsschip tot zinken gebracht, terwijl op een oorlogsbodem van ouder type bomtreffers werden geplaatst. Het aantal vliegtuigen, die, op Grieksehe vliegvelden staande vernietigd werden is nog gestegen. Op verschillende vliegvelden zijn gisteren in totaal 55 vliegtuigen vernield". De bevolking van de Grieksehe stad Lamia heeft, naar het D.N.B. verneemt, om zinlooze vernielingen door de vluchtende Engelsche troe pen te verhinderen, zelf beschermingsmaatrege len genomen. Toen de voorhoeden van de Duit sche achtervolgingstroepen in Lamia binnen - rukten, diende zich een aantal inwoners bij den bevelvoerenden officier aan en meldde, dat zij de door de Britsche pioniers gelegde ladingen springstoffen bij spoorweginstallaties, bruggen en wegen hadden vernield. Op dezelfde wijze heeft de bevolking het aansteken van de Engel sche tankinstallaties en munitiedepots verhin derd. De eerste Duitsche verkenningstroepen werden door de bevolking naar deze depots ge bracht, die onmiddellijk onder bewaking werden gesteld. Verder hebben zich bij den intocht van de Duitsche troepen in Lamia begroetingstooneelen voorgedaan, die op indrukwekkende wijze de stemming van het Grieksehe volk weergaven. Mannen, vrouwen en kinderen stonden in de straten, waardoor de Duitsche troepen binnen trokken,, en wierpen den Duitscben soldaten bloe men en sigaretten toe. Herhaaldelijk weerklonk uit de menigte: „Kata. i Agglia" (Weg met En geland) Voorts verneemt het D.N.B., dat de Duitsch- Italiaansche afdeelingen duikbommenwerpers, die gisteren een aanval op militaire doelen in de haven van Tobroek hebben gedaan, er in slaag BERLIJN, 25 April. Naar het D.N.B verneemt, heeft een Duitseh gevechtsviieg. tuig ten Noord-Westen van Ierland een vijandelijk koopvaardijschip van 10.000 top door bommen vernield. Het schip geraakte in brand. In den loop van de laatste 24 uur is Ionden zoo goed als geheel zonder berichten geweest naar Aftonbladetin een eigen correspondentie uit de Engelsche hoofdstad meldt. Alleen he* Duitsche bericht over den val van Thermo pylae is door de Britsche pers gepubliceerd. EK militaire medewerker van de Daily Herald ver klaart, dat de Britsche troepen thans den ge- heelen last van den komenden aanval moeten torsen. Het is evenwel zeer twijfelachtig, of zü het nieuwe front lang zullen kunnen houden. Naar D.N.B. meldt wordt van Amerikaan sche zijde bevestigd, dat talrijke wapentranspor ten op weg van de Vereenigae Staten naar En geland tot zinken gebracht zijn. Zoo heeft de Amerikaarsche ambassade te Londen mede- gedeeld, dat een groote zending oorlogsmateriaal verloren is gegaan door torpedeering op den oceaan. BERLIJN, 25 April. (D.N.B.) Naar in toon aangevende katholieke kringen wordt medege deeld, werkt de vroegere predikant der Belij- deniskerk te Berlijn-Dahlem, ds. Martin Nie möller, aan een boek, waarin hij beschouwin gen wijdt aan de mogelijkheid van vereeniging van de Protestantsche en de Katholieke Kerk in Groot-Duitschland. Alleen voor dat doel had hij kerkelijke litteratuur uit katholieke kringen gevraagd. ISTANBOEL, 25 April. (D.N.B.) Uit Palestina wordt gemeld, dat het Engelsche garnizoen al daar in de grootste haast naar NoSrd-Afrika wordt overgebracht, waarbij alle beschikbare transportmiddelen worden gebruikt. In plaats den den vijandelijken afweer te verrassen en van de uit Palestina gehaalde Engelsche troepen hun bommen bijzonder effectief konden plaat- zullen de via Basra komende Indische troepen daar gelegerd worden. Zij zullen door de woes- NEW YORK, 25 April (D.N.B.). De mi nister van Marine, Knox, heeft gisteravond in een rede voor de vereeniging van Ameri kaansche dagbladuitgevers beweerd, dat Amerika „steeds meer door militaire mach ten wordt omsingeld". Sinds maanden is het rechtstreeksche contaci tusschen de Vereenigde Staten en geheel Europa, met uitzondering van Groot-Brittannië verbroken. De schepen, die deze eenige rout bevaren, worden bedreigd door een sterke duik bootvloot, waarvan de sterkte aan niemand be kend is en de activiteit door wetenschappelijke ontdekkingen aanzienlijk doeltreffender is dan in den vorigen oorlog. Ook de snelbooten „be lagen den handel tusschen Groot-Brittannië en Amerika in noodlottige mate". Sterke for maties vliegtuigen verhoogen de gevaren, die Engeland tot een belegerd land hebben ge maakt. De voortdurende toeneming van de scheepsverliezen kan door aanbouw niet meer worden aangevuld. De Middellandsche Zee is tegenwoordig "ver boden terrein" en alle contact met de landen die aan deze zee grenzen, is verloren gegaan Evenmin kunnen de Afrikaansche havens door de Amerikaansche vrachtbooten worden ge bruikt. Overal stuiten de Vereenigde Staten op den vijandelijken aanvaller. De laatste schakel in deze keten van omsingeling is door de as- mogendheden gesmeed door de recente overeen komst tusschen Rusland en Japan. In het verdere verloop van zijn uiteenzet tingen herhaalde Knox de these, die geheel en al den grondslag vormt van de politiek van Roosevelt, n.l. dat de asmogendheden voornemens zijn de Vereenigde Staten aan te vallen. Dientengevolge zullen wij, aldus concludeerde de minister, tenslotte moeten vechten, indien wij geen doeltreffende mid delen vinden, die Engeland aan de overwin ning helpen zonder dat de Vereenigde Sta ten aan den strijd deelnemen. „Wij zijn al heel ver in deze richting gegaan", zoo ver volgde Knox. „Wij hebben verklaard, dat de door Engeland bestreden vijanden ook onze vijanden zijn. Omdat wij zoo ver zijn ge gaan, kunnen we niet meer terug. Wü kun nen nog slechts voorwaarts gaan. En wij kunnen niet toelaten, dat onze goederen op den Atlantischen Oceaan naar den bodem der zee worden gezonden". Naar S.P.T. bericht heeft de minister van Buitenlandsche Zaken, Cordell Huil, gisteren een radiorede gehouden, waarin hij zich bij het appèl van den minister van Marine, kolonel Knox, aan de Amerikaansche natie aansloot. Huil sprak over de gevaren, waaraan de Ver eenigde Staten worden blootgesteld, als he* Britsche rijk de hegemonie ter zee mocht ver liezen. „De Vereenigde Staten", zoo betoogde hij, „zouden dan met den rug tegen den muur tegenover vier vijandelijke continenten komen te staan, zonder in staat te zijn gebruik te ma ken van de oceanen, die Amerika omspoelen. De minister waarschuwde verder met nadruk tegen het, wat hij noemde, kinderlijke geloof, dat de Vereenigde Staten door de oceanen af doende zouden zijn beschermd. Naar D.N.B. verder meldt heeft de repu blikein Bender in het Huis van Afgevaar digden verklaard, dat het steeds duidelijker wordt, dat Churchill en Roosevelt de open bare meening in de Vereenigde Staten voor bereiden op convooieering. Hij was tegen convooien, daar zij oorlog beteekenden. De democratische afgevaardigde Patrick pleitte voor Amerikaansche convooien, „daar niet kan worden geduld, dat Amerika's hulp doelloos naar den bodem der zee wordt gezonden". sen Vijf stoomschepen werden vernietigd, een aantal andere zoo zwaar beschadigd, dat de reparatie geruimen tijd zal vergen. tjnen van Irak en Transjordanië worden ver voerd. Naar volgens S. P. T.-kringen die in nauw contact staan «net het Witte Huis wordt ver nomen heeft president Roosevelt besloten het reeds eenigen tijd geleden aangekondigde „home defence program" thans uit te voeren. Volgens dit programma zal iederen Amerikaanschen burger een taak voor de nationale bewapening worden toegewezen. De reden van de vertraging in de uitvoering van dit „home defence program" is gelegen in het feit, dat men het over de belangrijkste on derdeden van het project nog niet eens kon worden. Roosevelt heeft derhalve de laatste da gen herhaaldelijk met den vroegeren ambassa deur te Parijs, Bullitt, en met den burgemeester van New York, Laguardia, geconfereerd. Een van de punten van bespreking daarbij was de benoeming van een leider van dit „home de fence program". In de bovengenoemde kringen gelooft men, dat thans op de voornaamste strijdpunten over eenstemming is bereikt en dat o.a. de benoe ming van Bullitt tot leider binnenkort te ver wachten is. WASHINGTON, 25 April. Van bevoegde zijde verluidt, dat het Amenkaansche leger en de vloot „epen rekeningen" hebben ingesteld waarin al het voorhanden zijnde materiaal staat opgeteekend. Hieruit kunnen volgens een be richt van United Press aan haar bladen, de ambtenaren, die met het ten uitvoer leggen van de Leen- en Pachtwet zijn belast, de dringende behoeften van Engeland bevredigen, zonder eerst bij het ministerie van oorlog of marine om toestemming voor het gebruik van het be treffende materieel te vragen. In het kader van deze regeling worden de verzoeken, door verantwoordelijke Britsche ambtenaren onderteekend, aan het bureau, be last met de uitvoering van de Leen- en Pacht wet, overhandigd. Daarbij bcnoeven slechts een nauwkeurige opgave van het benoodigde mate rieel en een aanwijzing in welke Amerikaanscne haven het moet worden verscheept, worden bij gevoegd. Deze aanvragen werden door de be ambten van genoemd bureau onderzocht en aan bepaalde officieren van bet leger of de vloot doorgegeven, die met het beheer van de zoogenaamde „open rekeningen" zijn belast. BERLIJN, 25 April. (A.NP.) In officieele, zoo wel als in niet-officieele kringen te Berlijn stelt men veel belang in het bezoek van den Hon- gaarschen rijksbestuurder Horthy aan den Filhrer. In de Wilhelmstrasse achtte men het heden zeer wel mogelijk, dat dit bezoek ook ver band houdt met de reorganisatie op den Balkan, waaraan ook Hongarije deel heeft, zooals men van Duitsche zijde met nadruk verklaarde. Het is zeker, aldus zegt men voorts, dat bij deze eerste gelegenheid de vraagstukken zijn bespro ken, die uit den Balkanveldtocht voortvloeien en voor Hongarije van belang zijn. Onlangs betraden we een ouder- wetsch groot gebouw, dat eens voor de opvoeding der jeugd gediend had. Onze voorouders hadden boven een der ingangen een spreuk doen aan brengen, welke nog voluit voor onze dagen geldt: „IJvert niet tegen elkan der, maar ijvert met elkander." Waar we ook geplaatst zijn in de wereld: in gezin en maatschappij moe ten we den diepen zin van dit oude volksgezegde betrachten. Wij zijn door God geschapen om te zamen Hem te dienen, erm één schaapstal onder één Herder te zijn. Eenheid maakt macht leerden óók onze vaderen. Eenheid is een geestelijke sterkte voor elkaar, door elkaar. Kinderen van eenzelfde gezin dienen alle twisterijen terzijde te stellen. „Laat uw offer daar óp het altaar en ga u eerst met uw broeder verzoenen," sprak Christus. Zijn ver maan is nooit een hol, ledig ivoord. We zijn op elkaar aangewezen, ice moeten elkander niet bestrijden maar aanvullen, helpen. Samenwerking zij in alle levensstadia en in alle omstan digheden het parool. „IJvert niet tegen elkander maar ijvert met. elkander AGRAM, 25 April (D. N. B.) De vestiging van den Kroatischen staat schrijdt verder voort. Kort nadat de Duitsche gezant, Kasche, zijn functie had aanvaard, werd als Italiaan- sche gezant dr. Paolo Corteso benoemd. Bo vendien werd, zooals reeds is gemeld, do er kenning van den Kroatischen staat door Bul garije bekend gemaakt en voorts heeft ook de Zweedsche consul in Agram, dr. Lorkowitsj contact gezocht en de sympathie der Zweed sche regeering tot uitdrukking gebracht. Als eer ste staat heeft, zooals bekend, Hongarije zijn consulaire vertegenwoordiging in Agram ver anderd in een gezantschap. Ook de Slowaaksehe president, dr. Tiso, heeft den chef van den staat, dr. Pawelitsj, telegrafisch zijn geluk- wenschen doen toekomen en gewezen op de nauwe vriendschap tusschen Kroaten en Slo- waken. De inwendige op-bouw van cie staatsbureaux en .nstellingen wordt onder nocgen druk voortgezet en dagelijks verschijnen nieuwe verordeningen en decreten, die het leven in nieuwe banen moeten sturen. Natuurlijk heeft de nieuwe Kroa tische staat zich losgemaakt van verschillende verplichtingen, die de vroegere Joego-Slavische taat op zich had genomen ten aanzien van zekere ambtenaren. Daarbij zijn o.m. betrokken de aanspraken op pensioen van hoogere poli-' tieke ambtenaren en diplomatieke vertegen woordigers. Het dragen van Joego-Slavische ordeteekenen is verboden. Als officieele groet wordt de tot dusver bij de Oestasji gebruikelijke wijze van groeten ingevoerd, bestaande uit het opheffen van de rechterhand. Het geheele ver mogen van de Sokol-organisatie is tot staats eigendom verklaard. De Kroatische Boerenbond heeft bij verordening ieder neerleggen van den arbeid en iedere staking verboden. Als zelf standig geldinstituut van den staat wordt een postspaarbank in Agram gesticht, die het ge heele vermogen van de vroegere Joego-Slavi sche postspaarbank binnen het huidige Kroatië overneemt. BERLIJN, 25 April (A.N.P.) Het resultaat van de eenige dagen geleden m Washington ge voerde besprekingen tusschen president Roose velt en den Canadeeschen premier Mackenzie King is een overeenkomst geweest, welke de hulpbronnen van beide lander voor de gemeen schappelijke bewapeningsinspanning moe- mo- biliseeren en de van den kant der Canadeesche betalingsbalans zich voordoende moeilijkheden moet opheffen. Uitdrukkelijk wordt er in een Reuterbericht op gewezen, dat thans voor Ca nada het probleem van der, deviezenkoers is opgelost en de New York Times wijst in een hoofdartikel eveneens op het voornemen om de dollarreserves va-n Canada in de toekomst niet te gebruiken voor bewapeningsaankoopen het geen het blad het belangrijkste rechtstreeksche effect noemt voor de bewapeningsaankoopen. Nog enkele weken geleden nebben de officieele instanties der Vereenigde Staten de eerste be richten omtrent op handen zijnde Ameri- kaansch-Canadeesche overeenkomsten m hezen zin levendig tegengesproken. Practisch is daar mede dus wederom evenals du het geval was bij den afstand van torpedojagers aan Engeland het geval ontstaan, dat een démenti van de Amerikaansche regeeringsinstanties tenslotte een bevestiging van feiten beteekent De eigen lijke, in beteekenis ver bover de deviezenpro- blemen uitgaande kern vaCn het nieuwe Cana- deesch-Amerikaansche accoord laat ie New York Tlme.s in een hoofdartikel bovendien zeer duidelijk aan den dag komen. Het blad schrijft, dat het accoord ook een nieuwen stap vormt in de richting van de gelijksanakeling der natio nale defensie binnen het kacer van de conti nentale Amerikaansche ooiitiek. Daarmede wordt onverbloemd toegegeven dat de Ameri kaansche regeeringskringen tenslotte streven naar een sterker betrekken van Canada in de Amerikaansche speculatie met het oog op de in eenstorting van Engeland en zijn wereldrijk. Om de erfenis later gemakkelijker en met minder wrijving te kunnen aanvaarden, wordt door de /ereenigde Staten reeds thans ge streefd naar een zoo nauw mogelijk economi- schen band en ineenstrengeüng. BERLIJN, 25 April. (D.N.B.) Volgens de nieu we editie van het hier verschenen Katholieke Kerkelijke Handboek zijn 389 millioen van de 2.122 millioen menschcn, die op aarde leven, Roomsch-Katholiek. Verder zijn er 201 millioen protestanten, 161 millioen Grieksch-katholieken en 9 millioen belijders van andere christelijke godsdiensten. VICHY, 25 April (D.N.B.) Het Fran sche ministerie van Koloniën heeft vier hooge koloniale ambtenaren van hun func tie ontheven, wegens het maken van pro paganda voor de Gaulle, en wel den waar- nemenden gouverneur van Gabon, een ambtenaar in den Congo, een in Kameroen en een in Fransch Oost-Afrika. Naar het A. N. P. van welingelichte zijde te Berlijn verneemt, heeft men vandaag in de Wilhelmstrasse geen antwoord gegeven op d4 vraag, of de ambassadeur Abetz zich op het oogenblik te Parijs bevindt. In politieke kringen ie Berlijn heeft men verder uiting gegeven aan de meening, dat het bericht over net nieuwe bezoek van den Franschen minister van Buiten landsche Zaken, admiraal Darlan. geen nieuws bevat. LONDEN, 25 April. (SPT) De regeering deelt mede, dat de opperbevelhebber van de troepen in het Nabfje Oosten, generaal Wavell, zijn functie van bevelhebber der Britsche strijdkrachten in Griekenland zal blijven vervullen, onder het commando van den Griekschen opperbevelheb ber, generaal Papagos, onafhankelijk van de be noeming van den Australischen generaal Blamey, die tot plaatsvervanger van Wavell als opper bevelhebber in het Nabije Oosten werd benoemd. Als reden voor de benoeming van generaal Blamey wordt opgegeven, dat zij door de uit- breiding van den oorlog en door den omvang van de krijgsverrichtingen noodzakelijk is ge worden. OSLO, 25 April (S.P.T.). Ruim 800 Noorsche zeelieden, die tijdens het uitbreken van den oor log in Duitschland geïnterneerd waren, zullen, naar in Oslo bekend geworden is, aan het einde van deze maand naar hun land terugkeeren. MOSKOU, 25 April. (D.N.B.) De nieuw benoemde Fransche ambassadeur, Gaston Ber- êery, is vanochtend te Moskou aangekomen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1941 | | pagina 1