de. tfMUn&caui STAD UWS Pas van Thermopylae verovert' Warme maaltijden Conflict op de groentenmarkt r 1 WAAR ROLT Verkeersexamens in Haarlem Vlooteenheden bij Kreta gebombardeerd ZATERDAG 26 APRIL 1941 L J CINEMA-PALAGE De wildernis roept OPERETTE" In Rembrandt LUXOR Concert in Tirol SPAARNE-THEATER Menschen, dieren, sensaties FRANS HALS De mannen de baas Recollectie-club Gevonden Voorwerpen Meer dan 2000 leerlingen er aan deelnemen ■stillen DAMMEN Kampioenschap Haarl. R.K. Dambond BEVERWIJK Producten bleven onverkocht VOETBAL H.F.C.—R.G.H. BLOEMENDAAL Centrale Keuken Groote belangstelling HILLEGOM geer. Duitsch weermachtsbericht Zware verliezen toegebracht aan de Engelsche koopvaardijvloot Ital. weermachtsbericht Engelsche luchtaanvallen Academische examens Op het luxejacht van een jonge, rijke Ame- rikaansche, Dina Morris, verkeert het gezel schap in groote opwinding, doordat de motor schade heeft opgeloopen. Dina Morris besluit met haar gasten aan den rand van de Indische jungle een tentenkamp op te slaan en het on vrijwillig verblijf te bekorten met jachtpartijen in de wildernis. Hier leven met slechts weinig inboorlingen, prof. Helmer. een beroemde na tuuronderzoeker, e.i zijn bekoorlijke dochter Rose, die het huishouden van haar vader be heert. Niet ver van hun bungalow woont Bobby Roeder, een jonge Duitsche farmer, die de oude wereld verlaten heeft om ver van de beschaving een levenstaak te vervullen, n.l. de geërfde plan tage in de jungle vruchtbaar te maken. Terwijl Bobby met Rose in jeugdigen overmoed voort durend op voet van oorlog verkeert, onderhoudt hü met de dieren in de wildernis een oprechte, trouwe vriendschap. Deze komt wel het mooist tot uitdrukking in het feit, dat de olifant Bhu tan en zijn soortgenooten hem krachtdadig hel pen bij zijn ontginningsarbeid in het oerwoud, terwijl de aap Puck hem helpt in zijn vrijge- zellenhuishouden. Speelgenoot van Bobby is de tijger Byla, welken hij grootgebracht en ge dresseerd heeft om later aan een circus ver kocht te worden. Dina leert al heel spoedig Bobby kennen, wiens krachtige mannenfiguur indruk op haar maakt. Ook Bobby wordt getroffen door de schoonheid van deze elegante Amerikaansche en hij belooft haar, een theevisite te brengen in haar tentenkamp aan de kust. Rose ontdekt plotseling, dat Bobby toch meer voor haar be- teekent dan slechts een goede buur. Op den dag, dat de Indiërs het feest van den heiligen stier vieren, sluipt William Edwards, iemand uit het gezelschap van Dina, door de jungle, in de hoop met een of andere geweldige jachttrofee naar het kamp terug te keeren, om daarmee de rijke Amerikaansche te imponeeren. Hij schiet een prachtigen, witten stier. Maar door een ongelukkig toeval wordt Bobby door de Indiërs voor den moordenaar van hun heiligen stier gehouden en hij zal daarvoor moeten boe ten overeenkomstig hun oude gebruiken. Op een prachtig versierden olifant Bhutan begeeft Bobby zich naar het tentenkamp van Dina Morris, in wier nabijheid hij de jungle, zijn dieren, zijn groote plannen en de kleine, treurende Rose vergeet. Hoewel William Edwards door Bobby onder handen is genomen wegens het dooden van den witten stier, ontwaakt opnieuw de jachtlust in hem, als hi' hoort dat in de jungle een prach tige koningstijger leeft. Het gelukt Edwards niet, het dier neer te leggen, doch Rose, uitgegaan op het geluid der schoten, plaatst zich bescher mend voor Byla en wordt door een kogel van Edward verwond. De schoten zijn voor de dieren in de jungle het signaal om zich in verweer te stellen tegen roofzuchtige, hun vrijheid bedrei gende indringers. De dieren overvallen het ten tenkamp, welks bewoners in panischen schrik naar de booten vluchten. De natuur overwint de beschaving. Inboorlingen brengen Bobby naar de gewonde Rose in de jungle en op zijn sterke armen draagt Bobby haar een gelukkige toe komst in. In de jungle heerscht weer vrede tusschen mensch en dier. Wij twijfelen er niet aan, of zeer velen zullen deze bijzondere film gaan zien. Voor alle leef tijden geven wij' de rolprent een aanbeveling mee. De naam van Willy Forst is voor den film liefhebber voldoende om zijn belangstelling te wekken. Maskerade, Mazurka, Allotria, Burg theater en Sebastian Ott, ziedaar enkele titels dxe herinneringen wekken aan films, welke in meerdere of mindere mate, maar alle toen tot op zekere hoogte, boven de gebruikelijke in dustriefilms uitgaan. Men herkent in de films van Forst steeds een vakman van formaat, een charmante, zwie rige, zij het ietwat cynische persoonlijkheid, die de dingen zegt en doet met een beminnelijken glimlach, welke zich mededeelt aan alle leven de en doode objecten, die hij met minzaam heid en gestrengheid naar zijn hand weet te zetten. En zelfs daar waar hij het compromis tusschen tooneel en film laat zegevieren, blijft hi; toch zichzelf en weet hij zijn film een kleur en een toon te geven, die men als zijn eigen werk waardeert. In „Operette" vertelt Willy Forst oe geschie denis van de operette en het theater in Weenen, zooals die verliep in de tweede helft van de vorige eeuw. Marie Geistinger, directrice van het theater an der Wien, is de ongekroonde koningin der operette. Maar een jong regisseur, Franz Jau- ner, die zij in een opwelling aan haar theater verbond, doet haar met zijn moderne opvattingen groote concurrentie aan. Zü breekt met hem en wijdt zich geheel aan de klassieke muziek. Intusschen is Jauner directeur van het Carl- Theater geworden en daar boekt hij zulke on geëvenaarde successen, dat zelfs de verwende Weeners er van opkijken. Franz Jauner, die van zijn gevoelens voor Marie Geistinger nimmer een geheim gemaakt heeft, trouwt desondanks met Fm mi Kr all, een coloratuurzangeres aan de Willy Forst en Maria Holst in de film „Operette" Uoto Tobist» Dresdner Opera. Inmiddels weet hü het door zijn groote gaven tot directeur van de Wiener Hofoper te brengen en wordt door den keizer in den adelstand verheven. Hij, die tot Koning der Operette uitgeroepen werd, moet nu met zijn talent de kas van de Hofoper vullen en- h,et gelukt hem. Hij staat nu op het toppunt van zijn roem, als hij weer een ontmoeting met Marie Geistinger heeft. En nu eindelijk bekennen zij elkaar hun liefde, die zij zoo lang voor elkaar verzwegen hebben. Jauner wil alles opgeven, om met de door hem zoo bewonderde vrouw samen te kunnen werken en zoodoende nog grootere successen te behalen. Hij legt zijn directeurschap bij de Hofoper neer en koopt overhaast het Ring- Theater om tenslotte te bemerken, dat Geistin ger zonder zijn medeweten naar Amerika ver trokken is. Het gaat nu bergafwaarts met hem. Hij begint zijn werk en zijn vrouw te veron achtzamen en brengt dag en nacht door in de speelzaal. Gedurende zijn afwezigheid brandt zijn theater af. Hij wordt beschuldigd van groote nonchalance, daar hij bij de voorstelling in zijn theater aanwezig had behooren te zijn en wordt tot gevangenisstraf veroordeeld. Als hij weer vrijgelaten wordt, ieeft hij ver der als een paria. Niemand wil iets met hem te doen hebben en het publiek, dat hem eerst op de handen gedragen heeft, beschouwt hem nu als een uitgeworpene. Maar Marie Geistinger komt terug van haar tournée uit Amerika en verneemt, hoe zij de ongewilde oorzaak van Jauner's ondergang is geweest. Zij wil haar schuld tegenover hem goed maken en koopt een theater voor hem, waarbij zij Jauner tot direc teur benoemt. Jauner weet zelf niet dat Marie Geistinger het theater gekocht en hem benoemd heeft, daar Geistinger begrijpt, dat hij anders uit trots haar aanbod niet geaccepteerd zou hebben. Het theater boekt succes op succes, maar het pu bliek mag niet weten, dat Jauner de eigenlijke regisseur is. Maar dan bij de première van de „Bettelstu- dent" verschijnt Marie Geistinger in de zaal en het publiek, dat verbijsterd ziet, dat zij Jauner toejuicht, verandert van meening en neemt Jauner in genade aan. En ook de beide vrou welijke rivalen Marie Geistinger en Jauner's vrouw hebben elkaar gevonden in een gemeen schappelijke liefde, welke zij voor Jauner koes teren, wiens toekomst weer een vaste basis ge vonden heeft. Ja, zoo luidt ongeveer het verhaal in nuch tere woorden, maar Forst vertelt het u in ele gante beelden en vlotte muziek en menigmaal gaan deze beide in een opgewekt en vroolijk tempo samen, zoodat een pittige voordracht ontstaat, die men met voldoening en belang stelling gadeslaat. Hetgeen achttienjarigen en zij die ouder zijn, kunnen constateeren. Willy Forst, Maria Holst. Paul Hörbiger en Leo Slezak spelen de hoofdrollen. De Wiener Sangerknaben hebben zich in ons land een puiken naam verworven. Ontelbaar zijn degenen, die deze Weensche jongelui voor de radio of in de concerten hebben gehoord en wij zijn ervan overtuigd, dat de meeste zang liefhebbers in de komende dagen een bezoek aan het Luxor Theater zullen brengen, waar zij in de gelegenheid zijn, de Sangerknaben op nieuw te genieten. Hier treden zij n.l. op in de film „Concert in Tirol", met muziek van Willy Schmidt Gentner. De inhoud van de rolprent is al spoedig verteld. De jongens stellen hun stemmen in dienst van de liefdadigheid. Met de opbrengst van het concert willen zij een advocaat bekostigen, die de verdediging op zich moet nemen van een bekende, die onschuldig wordt verdacht van brandstichting. Vrijspraak volgt dan ook prompt en bovendien is de we reld een gelukkig paar rijker. De wijze, waarop dit eenvoudige gegeven is verwerkt, is zoowel voor filmliefhebbers als voor minnaars van zang van ongewone beko ring. Zooals de titel reeds aangeeft, speelt de geschiedenis zich af in Tirol. Men kan er van op aan, dat men berglandschappen van onge kende schoonheid te aanschouwen krijgt, waar bij de eeuwige sneeuw niet de minste rol ver vult. Vanzelfsprekend ontbreekt ook de winter sport niet. En in dit Tirol zoekt de amour naar listen en lagen, maar ten slotte zien we de echte liefde zegevieren. De jaloezie heeft we derom tevergeefs haar netten gespannen. De Wiener Sangerknaben laten zich ook in de film van hun beste zijde kennen en vooral in muzikaal opzicht krijgt men het hoogst denkbare te genieten. Maar ook als verhaal mag de rolprent vol komen geslaagd heeten, zoodat iedere catego rie bezoekers meer dan voldaan het theater zal verlaten. De film geven wij gaarne een aanbeveling voor alle leeftijden mee. Het Spaame-theater brengt deze week weer een spannende film met Harry Piel. Het ver haal speelt zich hoofdzakelijk af in het circus Sarrasani tusschen mensch-apen, tijgers, olifan ten enz. Een van de prachtigste momenten is, wanneer Fips, een van de apen. het tijgerhok openmaakt en elf tijgers laat ontsnappen. Doch eer een paniek in het circus kan uitbreken is de artist Robert Hansen (Harry Piel) er bij. Het gelukt hem tien van de tijgers weer in de kooi te krij gen, doch Sultan, de grootste van hen, ont snapt. Het geheele personeel gaat op zoek naar den tijger. Hansen ontdekt hem. Hij begeeft zich naar het tooneel en staat ongewapend voor het machtige dier. En nu beleven duizenden bezoe kers het gevaarlijke schouwspel, hoe de moedige man het roofdier langzaam maar zeker naar zijn kooi weet te drijven. Karl Ritter, de maker van Urlaub auf Ehren- wort, is ook de regisseur van De mannen de baas (Weiberregiment), al zou de argelooze toe schouwer dit niet zonder nadere mededeeling achterhalen. De besliste en beheerschte werk methode, die aan eerstgenoemde film ten grond slag ligt, is in de andere film niet te onderken nen. Het gegeven is intusschen van heel ande ren aard; nademaal hier een operettethema aan de orde is, terwijl Urlaub auf Ehrenwort ernstig van opzet was. Maar ook en niet minder dan elders in het luchtige genre behoort men het temperament van den maker te kunnen waarnemen. Jammer genoeg ziet men het niet in Weiberregiment, dat even goed van een anderen regisseur had kunnen zijn als van den man, dien we ale een der meest Harry Piel als Bobby Roeder met zijn olifant Bhutan en zijn speelgenoot, den tijger Bijla, in de film „De wildernis roept" (foto Lumina) prominente Duitsche regisseurs hebben leeren kennen. Hij vertelt hier van Rosl, het jonge meisje, dat eigenares is van de „Zacherlbrau", waar al leen mannen werken. Dan verschijnt haar voog des, die Rosl aan een onbehouwen broer wil koppelen en deswege de Zacherlbrau op stelten zet. De mannen moe'en weg en in hun plaats komen maagdelijns. Onder de mannen is Aloïs, die niet zonder succes van Rosl houdt, maar de lieve tante verknoeit alles. Tot tenslotte cie bruidegom arriveert, die in minder dan geen tijd door het heele dorp wordt weggehoond. Dan is de baan vrij voor Alois bij Rosl en voor de andere knapen bij de andere meisjes. Toen de mannen de baas waren, ging het niet goed, toen de vrouwen de baas waren nog minder. Nu 2B Samen baas spelen, hopen we het beste. Hier en daar komen aan deze geschiedenis nogal rauwe maatregelen te pas, zoodat we de film alleen voor volwassenen aannemelijk kun nen noemen. De plaatselijke directeur van Winterhulp schrijft ons: Zooals het publiek reeds weet is aan een 1200-tal scholieren uft de gemeente in het Concertgebouw een warme maaltijd (aange boden, waarna een goochelaar de jongelui eenigen tijd prettig heeft bezig gehouden. Hun, die door hun bijdrage, hetzij in geld, hetzij in natura, of door hun belangelooze medewer king hiervoor de mogelijkheid hebben geopend, wordt hierbij gaarne een woord van hartelijken dank gebracht. Bij deze gelegenheid is de groote behoefte aan voedsel verstrekking ondubbelzinnig ge bleken. In verband met de omstandigheid, dat per 1 Mei a.s. de schoolvoeding vanwege de ge meente wordt stopgezet, ligt het in mijn be doeling te trachten door vrijwillige bijdragen uit het publiek middels de Centrale Keuken daarvoor in'aanmerking komende gezinnen en in het bijzonder schoolkinderen te helpen aan warme voeding. Ieder die voor dit doel Iets voelt, wordt verzocht zijn bijdrage te zenden aan den penningmeester van de afd. Haarlem van Winterhulp, Pandpoort 2, alhier, dan wel deze over te schrijven op zijn girorekening no. 3.9.5.3.0.0., of hiervan eventueel telefonisch, kennis te geven aan het kantoor van Winter hulp, Ged. Oude Gracht 47, telefoonno. 20047, met de mededeeling wanneer en waar over de bijdrage kan worden beschikt. Om het een belangrijk deel van het publiek gemakkelijk te maken en om ook de school jeugd hierbij te kunnen inschakelen, hetgeen uit een opvoedkundig oogpunt van belang is, zal aan alle Hoofden van Onderwijsinrichtin gen in de gemeente worden verzocht om bij deze geldinzameling wel hun medewerking te willen verleenen. De ouders zoowei als de kin deren kunnen voor dit doel zoo mogelijk weke lijks iets afzonderen; hetgeen door tusschen- komst van de onderwijsinstellingen bij Win terhulp komt. Winterhulp zal voor de binnengekomen gel den bonnen koopen, waarop bij. de Centrale Keukens warm voedsel zal kunnen worden af gehaald door de daarvoor aangewezen gezin nen. Uit de resultaten van de „pondjes-actie" is gebleken, dat velen zelfs van hun toch meest al geringen voorraad nog iets voor hun minder bedeelde stadgenooten willen afstaan. Ik ver wacht dat, nu het niet om goederen maar om geld gaat, nog meerderen hun steentje zullen willen bijdragen 'om in den nood, in het bijzon der van het kind, zooveel doenlijk te kunnen' voorzien. De eerstvolgende recollecties worden gehou den op a,s. Zondag 27 April om 3 uur en om 4 uur in de kapel van de Eerw. Broeders van St. Johannes de Deo in de Maarten van Heems kerkstraat te Haarlem. Bijzondere aandacht wordt voor deze recol lecties gevraagd, aangezien deze door den Wel eerwaarden Moderator zelf zullen worden ge houden. Namens het bestuur; H. VERBEEK, secretaris Inlichtingen aan het bureau van politie, Smedestraat, uitsluitend tusschen 11 en 13 uur. Notitieboekjes, Bureau van politie Smedestr.; Ceintuur, Bakhoven, Neptunusstraat 49; Auto buskaartjes, bureau van politie Smedestraat; Laarsje, v. Werven, Thorbeckestraat 62; Mond harmonica, Hoogteiling, Jan Luykenstraat 35; Portemonnaie met inhoud, Geest, KI. Houtstr. 107; Pakket, v. Soest, Coltermanstraat 10 zw.; Parapluie, bureau van Politie Smedestraat; Por tefeuille met inhoud, idem; Autowiel met band, Spoelman,,- Zuid Polderstraat 76. Binnenkort zullen de leerlingen van de lagere en ULO-scholen wederom deelnemen aan het verkeersexamen in Haarlem. Meer dan tweeduizend candidaten zullen van 28 April7 Mei in de Mercuriusstraat bij de Zaa- nenlaan en van 819 Mei aan de Buitenrust laan getest worden. Donderdagmiddag hebben alle deelnemers reeds een schriftelijk examen op school afge legd. In 1940 werd door 68 Haarlemsche scholen aan de verkeersexamens deelgenomen. De examinandi waren verdeeld in 45 groepen. Van de 1969 ingeschreven leerlingen vielen er 191 af. 1419 leerlingen van de 1778 geëxamineer- den slaagden. Er waren slechts 71 candidaten, die het volledige examen met geen enkele fout hebben afgelegd. Bij het schriftelijk examen in 1940, zoo deelt de onderwijs-verkeerscommissie te Haarlem mede, werd van de totaal der door alle scholen te beantwoorden vragen gemiddeld 8 pet. foutief ingevuld. 420 candidaten maakten geen enkele fout. Bij het praetisch examen werd gemiddeld 8,7 pet. van de totaal bij alle scholen gecontroleerde verkeershandelingen foutief verricht. Er waren 251 rijwielexaminan di en 220 voetgangersexaminandi, die geen enkele fout maakten. De meeste fouten werd door de deelnemers gemaakt bij het voorrang verleenen en het ge ven van een duidelijk teeken bij richtingsver andering. De meeste voetgangers reageerden te slecht op den verkeersagent. Van 19351940 werden 11049 leerlingen ingeschreven; 791 kwamen niet, op, 8580 slaagden en 446 van hen maakten hierbij geen fouten. In het persoonlijk kampioenschap van den Haari. R. K. Dambond kwamen de volgende partijen tot een uitslag: Hoofdklasse; EisingZijlstra 02; Heesak kersRump 02; Hollenbergv. d. Kroft 20; Zijlstrav. d. Kroft 2—0; BelderokHollenberg 2—0; Rump—Eising 0—2; Hollenberg—Eising 1—1; Rump—Zijlstra 2—0; BelderokRump 2—0. Ie klasse: KlaverKoek 02; LucasGroot 11; v. WortSpijkers 02; LucasBlom 11; Mastelingv. Schie 20; Koekv. Wort 20; Grootv. Berkum 11; Klaverv. Wort 1—1; Spijkers—Koek 0—2; Koek—v. Berkum 02; WeyersMasteling 02. Tweede klasse: Bultinkv. Soest 11; v. d. Kroft—Lubbe 0—2; Wilemse—Dijt 2—0; Bul- tinkValk 20; WillemseLubbe 02; v. SoestDijt 20; v. d, KroftWilemse 02; Dijtv. d. Meij 20; ValkWillemse 0—2. A.s. Zondag wordt gespeeld op het Fr. Hals plein, te 2 uur: Hoofdklasse: EisingHeesakkers; v. d. Kroft Rump. Ie klasse: v. Schiev. Berkum; WeijersLu cas; Blomv. Wort; KlaverMasteling. De volgende ronde in de 2e klasse wordt ge speeld Maandag 28 April, Lokaal TEP, Fr. Hals plein, 7.30 uur. De stand van de hoofdklasse is; gespeeld gew. rem. verl. pnt. H. G. Rump O. Belderok F. Hollenberg P. Zijlstra C. Heesakkers B. v. de Kroft G. Eising stand: gespeeld gew. rem. verl. pnt. J. Lucas 7 3 4 0 10 A. Masteling 5 3 117 N. Blom 3 2 10 5 6 4 0 2 8 5 3 1 1 7 5 3 1 1 7 6 2 1 3 5 3 1 1 1 3 4 1 0 3 2 4 0 2 2 2 de eerste klasse is de (Reeds geplaatst in een deel der vorige oplaag) Gistermiddag is een conflict uitgebroken tusschen de veilingbesturen en den georga- niseerden groentenhandel, met 't gevolg, dat de door de tuinders aangevoerde producten onverkocht bleven. De oorzaak van het conflict is de invoering van de fusthuur, waartoe de veilingbesturen on langs besloten hebben en waarover reeds ver schillende conferenties met de besturen in de kleinhandelorganisaties zijn gehouden. De veilingen staan op het standpunt, dat de enorme stijging der kosten van emballage dwingt tot de invoering van een heffing van 1 cent per kist. In de jaren 1917 tot 1920 hebben de uit gaven voor emballage den veilingen belangrijke verliezen bezorgd en dat wil men nu tot eiken prijs voorkomen. Zij gronden het standpunt verder op het feit, dat in de toekomst voor de veilingen belangrijke diensten worden verwacht voor den handel, bij verdeeling en toewijzing der producten. Bovendien wordt er door de veilingen nog de aandacht op gevestigd, dat de fusthuur niets ongewoons is en bij vrijwel alle Noord-Holland- sche veilingen reeds bestond. De handel daarentegen is van oordeel, dat een dergelijke heffing niet kan worden aan vaard, zoolang niet kan worden aangetoond, dat zij inderdaad noodzakelijk is. Intusschen heeft de handel zich bereid verklaard om als bijdrage in de hooge onderhoudskosten een vergoeding te betalen van een halven cent per kist, met dien verstande, dat deze regeling voor één jaar geldt en dat binnen 6 weken vóór het afloopen van de regeling over verlenging of opheffing, dan wel wijziging moet worden beslist. De veilingen stonden hier afwijzend tegen over, waarna de handel voorstelde het geschil aan arbitrage te onderwerpen. De veilingen wa ren hiertoe wel bereid, doch zouden dan voor stellen 2 cent inplaats van 1 cent te heffen. De handel ging hiermede echter niet accoord. Daarop hebben de veilingen per circulaire hun standpunt aan de kooplieden bekend ge maakt entegelijk medegedeeld, dat de heffing van 1 cent fusthuur op 25 April werd ingevoerd. Mocht tegen deze heffing een georganiseerde actie ontstaan, zoo werd in de circulaire mede gedeeld, dan wordt deze heffing direct ingetrok ken, waarna de veilingen zullen overwegen op 30 April een regeling in te voeren, waarbij alle kisten door de koopers moeten worden leeg gemaakt, evenals zulks op vele Noord-Holland- sche.veilingen steeds gebruikelijk was. Op niet-r naleving van deze regeling is een boete gesteld van 2 cent per kist. Om de boete te ontgaan zouden de kooplieden dus de producten moeten overpakken of overstorten. Vrijwel alle kooplieden weigerden gister middag de producten, die door de veilingen werden gepresenteerd, te koopen. Naar wij vernemen hebben de veilingen later een oplossing gevonden voor de bestemming der onverkocht gebleven producten. De handel van zijn kant heeft in den loop van den middag maatregelen genomen, dat de groentenvoorziening van Beverwijk verzekerd blijft, door aankoopen elders. Nu gebleken is, dat verschillende verande ringen in de HFC-voorhoede geen succes heb ben opgeleverd, heeft het bestuur een beroep gedaan op een van de oude garde, n.l. den be kenden speler Piet Hagenaar, die sinds 2'/, jaar voor de veteranen uitkwam. De opstelling luidt thans; v. d. Togt Kammeijer Berendse Flack Kruijer van Olphen Gentiss, Blankenaar, Drijver, Hagenaar, Ligtenstein Spreekuur wethouder. De wethouder van Onderwijs en Sociale Zaken, de heer A. Cas- sée, zal op Woensdag 30 Apn! in plaats van 3 tot 4 uur, van 2.30 tot 3.15 uur spreekuur houden. De groote belangstelling, welke de Centrale Keuken ondervindt, heeft een reorganisatie noodzakelijk gemaakt. Met ingang van Maandag 26 April a.s. zullen scheurkaarten te Beverwijk alléén verkrijgbaar zijn aan de Beverwijksche Óinservenfabriek (portiersloge), op alle werkdagen van 10 tot 12.30 uur. Daar zijn dus geen dagkaarten meer te verkrijgen. Dagkaarten zullen op alle werkdagen ver krijgbaar zijn bij: Wed. R. van N'imwegen— Kuiper Romerkerkweg 12; Ph. H. van Noort, Breestraat 170; M. Waanders, Kerkstraat 93 allen tot 14 uur. Te Wijk aan Zee blijft de regeling als voor heen. De kaarten (zoowel scheur- als dagkaar ten) blijven verkrijgbaar bij W. H. Handgraaf, Voorstraat 18, echter slechts tot 13 uur. Er wordt op gewezen, dat bij het halen van scheurkaarten steeds de distributiestamkaarten en eventueel ook de identiteitskaart moeten wor den overgelegd. Het is gebleken, dat zelfs inwoners van om liggende gemeenten belangstelling voor de Keu ken toonen. Het is echter duidelijk, dat het ge meentebestuur van Beverwijk geen kosten kan dragen voor inwoners van andere gemeenten. Wanneer men elders ook gaarne zijn maaltijden uit de Centrale Keuken wil betrekken, dringe men bij het bestuur van zijn gemeente er op aan, dat de mogelijkheid daartoe wordt ge schapen. Door samenwerking is veel te berei ken. De leiding van de Centrale Keuxen is gaarne tot overleg bereid. Er is wel eens gevraagd of het niet mogelijk is, dat het eten wordt thuisbezorgd. Inderdaad zal deze mogelijkheid er zijn, wanneer er iemand is, die een rondbrengdienst wil opzetten. De Centrale Keuken kan zichzelf daar echter niet mee belasten. Wanneer iemand daartoe het initiatief wil nemen, kan hij zich met de lei ding in verbinding stellen. Het is bekend, dat de leiding berust bij den Directeur van Sociale Zaken. Verder wordt er nog eens de aandacht op ge vestigd, dat bezitters vna boterkaarten 25 cent per portie moeten betalen. Ook al heeft men een toeslag-vetkaart, terwijl men voor het nor male rantsoen een boterkaart heeft, dan moet men toch 25 cent betalen. Ten slotte kan worden medegedeeld, dat er een regeling is getroffen, waardoor de keuken maaltijden zal kunnen blüven verstrekken, zoo lang er voldoende belangstelling bestaat. Aanbesteding. Door architect W. Kuitems werd aanbesteed de verbouwir.g van het woon- en winkelhuis aan de Mariastraat no. 10 en 12, voor rekening van mevr. Löschke Kruidenberg, alhier. Het werk werd opge-iragen aan de fir ma C. J. Jansen en Zoon te Hillegom. Aardappelen gestolen. Uit een schuur aan den 'Stationsweg werden 2r HL. aardappeler ontvreemd. St. Josephs-Gezellen. Week-agenda van 26 April tot 1 Mei. Hedenavond vrije bijeenkomst tot 10 uur. Zondag na de Hoogmis vrije bijeenkomst tot 10 uur. Onder het Lof is de zaal gesloten. Maandagavond Biljartclub. Dinsdagavond Onderlinge Competitie Dam club O.D.I. Donderdagavond verplichte vergadering. Zaterdagavond vrije bijeenkomst. BERLIJN, 25 April (D.N.us.)Het opper bevel van de weermacht maakt bekend: In Griekenland is de pas van Thermo pylae door een omvangrijken aanval geno men. Daarmede is de vijand uit een bijzon der sterke, sedert lang ge.ort ficeerde ver dedigingsstelling verdreven. Aan dit succes hebben bergtroepen weei een groot aan deel. Door voortdurende aanvatten op scnepencon- centraties in de Grieksche wateren hebben for maties gevechtsvliegtuigen en stuka's ook gis teren den vijand zware verueze» toegebracht Ten Westen van het eüand Thermia brachten zij een koopvaarder van 6.000 brt. tot zinken en plaatsten elders op drie groote schepen bom- voltreffers. Naar reeds in een extra bericht is bekend ge maakt, heeft het hichtwapen Woensdag ooven- dien vijf transportschepen en materiaaiscnepen van 21.600 brt. in totaal tot zinken gebraent en 11 andere schepen beschadigd, waaronder een torpedojager en twee huipoor iogsschepen en wei zoo zwaar, dat zij niet meer gebruikt kunnen worden voor de inscheping van het Britsehe expeditiecorps. Bij aanvallen op het vliegveld Argos werden twee vijandelijke vliegtuigen neergeschoten en 36 vliegtuigen, benevens talrijke auto's op den grond vernield. Een viermotorige Britsehe vliegboot werd in een haven van het eiland Salamis in brand geschoten. Een oorlogsschip, dat in overzeesche wate ren opereert en reeds gemeld had, dat het 29.000 brt. tot zinken had gebracht, heeft nog 30.000 brt. vijandelijke scheepsruimte vernie tigd. Bij gewapende verkenningsvluchten, die zich gisteren over een groot deel van het Britsehe eiland uitstrekten, heeft een verkenner met grooten actieradius een Britschen jager van het type Spitfire neergeschoten. In den afge loopen nacht bestookten gevechtsvliegtuigen de oorlogshaven Portsmouth weer succesvol met brisant- en brandbommen. In de haveninstal laties ontstonden nieuwe verwoestingen en ver zichtbare branden. Andere luchtaanvallen richtten zich op voor den oorlog belangrijke doelen aan de Britsehe oostkust. Gevechts vliegtuigen brachten ten Oosten van Dundee drie koopvaarders van 14.000 brt. in totaal van een convooi tot zinken en beschadigden ten Oosten van Sunderland een groot schip. Toen de vijand overdag en in de avonduren de kust in de bezette gebieden naderde, haalde marine-artillerie twee vliegtuigen omlaag en jagers en luchtdoelartillerie ieder een. Lichte zeestrijdkrachten schoten op de Noordzee een vijandelijk vliegtuig neer. De vijand heeft in den afgeloopen nacht een inval gedaan in het Noord-Duitsche kustge bied en o.a. bommen op woonwijken in de stad Kiel laten vallen. De branden, die aldus ont staan waren, konden snel worden gebluscht. Oorlogsecohomische of militaire schade is ner gens ontstaan. De aanvallen eischten eenige slachtoffers onder de burgerbevolking. Een nachtjager bemand door luitenant Voelkers (commandant en bestuurder), Feldwebel Biehne (marconist) en Feldwebel Quertner (boord schutter) schoot binnen drie kwartier vier vij andelijke gevechtsvliegtuigen van het type Bristol-Blenheim neer. De Duitsche marine heeft sedert het begin van den oorlog 872 vijandelijke of in dienst van den vijand varende koopvaarders met een totale tonnage van omstreeks 1.900.000 brt. opgebracht of in bezette havens in beslag genomen. De duikbooten onder le'ding van Luitenant ter-zee eerste klasse Kretschmer en Kapiten Luitenant-ter-zee Schepke zijn niet terugge keerd van de vaart naar den vijand. Beide schepen hadden groot aandeel aan de vernie tiging van vijandelijke convooien, die onlangs onder zeer moeilijke omstandigheden voltrokken werd, en zij hebben bij die gelegenneid hun to taal resultaat aanzienlijk verhoogd. Luitenant-ter-zee eerste klasse Kretschmer heeft thans behalve drie vljandehjke torpedo jagers waarvan twee gedurende zijn laatste onderneming in totaal 313.611 or. r. t„ waar onder de hulpkruisers Laurentic, Patroclus en Forfar, tot zinken gebracht, Kapitein Luitenant ter-zee Schepke 233.971 br. r. t. vijandelijke scheepsruimte. Deze beide commandanten, wier buitengewone verdiensten in den vrijheidsstrijd van het Duitsche volk erkend werden door het eikenloof, behoorende bij het ridderkruis van het IJzeren Kruis, hebben met hun dappere be manning onvergankelijke lauwqjen verworven Een deel der bemanning, onder wie Luitenant ter -zee eerste klasse Kretschmer, ;s in gevan genschap geraakt. ERGENS IN ITALIË, 25 April(Stefani)Het weermachtsbericht nummer 324 luidt als volgt: Onze troepen zijn bezig in Griekenland geheel Noord-Epirus te bezetten. Luchtformaties heb ben talrijke vlooteenheden gebombardeerd, wel ke gemeerd lagen in de baai van Soeda op Kreta. In de eerste uren van den ochtend van gisteren hebben vijandelijke vliegtuigen het eiland Rhodos gebombardeerd. In Noord-Afrika aan het front van Tobroek bedrijvigheid van onze patrouilles In den nacht van 23 op 24 April heeft de vijand een nieu wen aanval op Tripolis gedaan zonder slacht offers te maken: eenige schade. In Oost-Afrika zijn ten Zuiden van Dessie op belangrijke strijdkrachten van den vijand energieke tegenaanvallen geaaan door onze troe pen. De vijand leed onder het vuur van onze artillerie zware verliezen. Ten Oosten van Gam- bela en in de zone der nieren zijn gevechten geleverd, die voor ons gunstig zijn afgeloopen. Het A. N. P. meldt: Van Engelsche luchtaanvallen is niets bij zonders te vermelden. Slechts valt te betreu ren, dat uit een Engelsch vliegtuig machine geweervuur op arbeiders werd geopend, van wie er 10 gewond werden en 3 naar een ziekenhuis moesten worden gebracht. AMSTERDAM. Geslaagd /oor het candidaats- xamen geneeskunde tweede gedeeite de heer F. R. Worisek. Wor- ke flier 'en flea|l- 0*0" *e flut

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1941 | | pagina 4