I Vlkg. aardappelen per persoon per week v ONZE EENHEID IN CHRISTUS Duitschers op Euboea en te Thebe Broodrantsoen verhoogd Verduistering .r Nieuw handelsaccoord Berlijn-Ankara Von Papen te Berlijn Bescherming huurders V ONTWAAKT VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS KINDEREN BENEDEN VIER JAAR DE HELFT Extra-rantsoenen bij zwaren of zeer zwaren arbeid Oorlogsraad vergadert binnenkort te Singapore Halifax over de Britsche nederlaag in Griekenland Zondag van den Goeden Herder Hevige bomaanval op haven van Sunderland BUR. VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 TELEOON 21543 EN 21544 GIRO 2288* Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) voor Haarlem 26 cent per week; per kwartaal 3.42. Bij onze Agenten 28% ct. per week, per kwartaal 3.76%. ZONDAG 27 APRIL 1941 - OCHTENDBLAD VIJF EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 22975 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE De prijs der advertentiën bedraagt 35 cents per regel. Ingezonden Mededeelingen 60 ets. per regel. Bij contract sterk geredu ceerde prijzen. Kleine anaonces (Vraag- efl Aanbod-advertentiën) 13 regels 48 cents, iedere regef meer 16 cents. Wie geen kaarten krijgen Voorloopige regeling Extra-bro odrantsoen Samenvatting technische regeling "Y Dit brengt geen nieuwe factoren met zich mee Duitsch weermachtsbericht STUURT ROOSEVELT AAN OP OPENLIJK CONFLICT? Bevin over resultaten der Brit- sche oorlogsindustrie Huuropzegging mag alleen ge schieden met toestemming van den rechter Engelsche luchtaanvallen Woonhuizen en gasleiding geraakt De aftocht der Britten Engelsch toestel bij Ter schelling neergehaald HITLER TE MARBURG Te Deum DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN RIJKSOORLOGSKABINET IN ENGELAND? 102-jarige overleden SCHOENEN ZONDER BON VERKOCHT James Roosevelt op weg naar Tsjang-Kai-Tsjek Jongetje verdronken NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT De secretaris-generaal van het departe ment van Landbouw en Visscherij maakt het volgende bekend met betrekking tot de distributie van aardappelen. Onder de distributie zullen alle soorten consumptieaardappelen vallen In de* persconferentie van Vrijdag 18 Avril waarin de directeur-generaal van de voedsel voorziening, ir. S. L. Louwes, het woord heeft gevoerd, hebben de moeilijkheden, in den laat- gten tijd by de aardappelenvoorziening in eenlge plaatsen des lands ondervonden, een punt van bespreking uitgemaakt. By deze gelegenheid heeft de heer Louwes er reeds op gewezen, dat een deel van het publiek in de afgeloopen weken veel meer aardappelen heeft gekocht dan voor het dageiyksch verbruik noodig was, hetgeen de moeilijkheden ongetwijfeld In de hand heeft gewerkt De totale aardappelpositie en in het bijzonder de te verwachten vervoersmoeilijkheden, waar door de import van aardappelen in de naaste toekomst mogelijk stagnatie zal ondervinden, hebben er mede aanleiding toe gegeven, als voorzorgsmaatregel tot de distributie van aard appelen over te gaan met ingang van Maan dag 28 April. Met het oog op den omvang van den beschikbaren voorraad en op den tijdsduur, waarvoor deze voor raad nog moet strekken, is het aard appelenrantsoen in het algemeen moeten worden vastgesteld op 1 A kg. per persoon per week. Voor kinderen beneden den leef tijd van vier jaar, die een kleinere hoeveelheid plegen te gebruiken, wordt het rantsoen lager gesteld, namelijk op 'A kg. Daarentegen zullen de arbeiders, die zwaren arbeid verrichten, boven het normale rantsoen van 1 kg per persoon per week, een extra rantsoen kunnen betrekken, namelijk van kg. Het totale wekelyksche rantsoen voor deze arbeiders zal dus 2!4 kg. bedragen. Arbeiders, die zeer zwaren arbeid verrichten, krijgen een extra-rant soen, grooter dan dat van de arbei ders, die zwaren arbeid verrichten, namelijk van I kg. Het totale wekelijksche rantsoen van arbeiders, die zeer zwaren arbeid verrichten, zal dus 3 kg. groot zijn. Voor het feit, dat aldus de aard appelen moeten worden gerant soeneerd, wordt een compensatie ge schapen door instelling van een extra-broodrantsoen. Dit sal worden bereikt door den geldigheids duur van den eerstvolgenden broodbon van zeven dagen op zes dagen te stellen. Hierdoor Wordt tevens bereikt, dat het extra-rantsoen voor kinderen beneden de vier jaar de helft bedraagt van dat van de normale verbruikers terwijl het extra-broodrantsoen voor hen, die zwaren, respectievelijk zeer zwaren arbeid ver richten, 1 y2 resvectieveiyk tweemaal zoo groot Js als het normale extra-rantsoen. Ook na de eerste week zal een extra-brood rantsoen toegekend blijven. Het is volstrekt niet uitgesloten, dat over eenigen tijd het aardappelenrantsoen zal kunnen worden verhoogd. Of dit mogelijk zal zijn, hangt o.a. van de Weersgesteldheid af. Wacneei het wed er gun stig is, zoodat de nieuwe aardappelenoogst Vroeg gereed zal zijn, zal tot vergrooting van het rantsoen kunnen worden overgegaan. Bo vendien bestaat de mogelijkheid dat de ver voersomstandigheden in het buitenland alsnog tot aardappelenimport in staat zullen stellen, ^k in dit geval zal verhooging van het rant- keen mogelijk zijn. Bij deze distributie zal binnenkort gebruik Worden gemaakt van de aardappelkaartec, wel- *o op nader door de plaatselijke distnbutie- jhensten bekend te maken dagen uitgereikt zul- 'eh worden. Elke nader aan te wijzen bon van 5}&ae kaarten zal per week recht gever op het «°open var, 1>4 K.G. aardappelen. Aar sm- ~eren, die na 30 April 1937 geboren zijn. zullen r^'ve kaarten worden uitgereikt. Personen, die f^a-ren arbeid verrichten zullen ieder een hai- 7® kaart extra, dus in totaal ieder 1 'A kaart "htvatigen en personen, die zeer zwaren arbeid verrichten, ieder een heele kaart extra, dus in totaal twee kaarten. Geen kaarten zullen worden uitgereikt aan personen, die uit eigen teelt of door aan koop tot einde Juni a.s. voor zich en hun gezinsleden met inwonend personeel be schikken over ten minste 15 K.G. aardap pelen pér persoon. Van degenen, die 15 K.G. aardappelen of meer in voorraad heb ben, doch niet per gezinslid over 15 K.G. beschikken, zal een met hun voorraad over eenkomend aantal kaarter, worden inge houden. Wie met zijn gezin over 15 K.G. aardappelen of meer per gezinslid beschikt, behoeft dus geen kaarten af te halen. Men is verplicht, aan den uitreikenden amb tenaar alle gevraagde inlichtingen over den voorraad, waarover men beschikt, te verstrek ken. Tegen degenen, die niettegenstaande het fe't, dat zij over voldoendv aardappelen be schikken, zich een aardappclkaart doen uit reiken, zal op grond van de Distributiewet 1939 een strafrechtelijke vervolging mgesteJd kunnen worden. In hotels, restaurants e.d. behoeven de gasten geen bonnen voor aardappelen at te geven. Mede in verband hiermede zullen geen wisselboncen voor aardappelen in omioop worden gebracht. Gedurende de weken van 28 April tot en met 4 Mei a.s. en van 5 Mei tot en met 11 Mei a„s. zal, in afwachting van de uitreiking der aard appelkaarten, gedistribueerd worden met ge bruikmaking van de bonnen der broodkaarten. De twintig met „15" genummerde bonnen van de broodkaart geven gedurende de pe riode van Maandag 28 April tot. en met Zondag 4 Mei a.s. te zamen recht op het koopen van m K G. aardappelen. De bon nen, welke 4 Mei a.s. nog niet gebruikt zijn, blijven voorts geldig tot en met Woensdag 7 Mei a.s. Met nadruk wordt er de aandacht op ge vestigd, dat de twintig met „15" genummerde bonnen van de broodkaart te zamen recht geven op IA kg. aardappelen. In ver band hiermede wordt dringend verzocht de twintig bonnen ook te zamen aan een stuk af te geven. Aangezien aan personen van 14 tot en met 21 jaar oud 1/5 broodkaart extra is verstrekt, zal deze groep van personen gedurende twee weken een grooter rantsoen aardappelen kunnen koo pen. Dit voordeel komt bij de ingebruikneming der aardappelkaarten evenwel te vervallen. Met ingang van Maandag 12 Mei zal wekelijks een bon van de aardappelkaart voor het koopen van aardappelen worden aangewezen. Met na druk wordt er echter de aandacht op gevestigd, dat de met „een rantsoen aardappelen" gemerkte bonnen reeds met ingang van Maandag 28 Apri) recht geven op IA kg. aardappelen per bon. Zooals boven vermeld is, zal in verband met de distributie van aardappelen het broodrant soen worden verhoogd, hetgeen zal worden be reikt door de distributieperiode voor brood voor- loopig te verkorten tot zes dagen. De met „14" genummerde bonnen der broodkaart geven der halve gedurende het tijdvak van Maandag 28 April tot en met Zaterdag3 Mei .dus niet, zooals bü het algemeen bericht betreffende de bonaanwijzingen is bekend gemaakt, tot en met Zondag 4 Mei elk recht op het koopen van ongeveer 100 gram brood of een rantsoen gebak. Deze bonnen mogen voorts nog gebruikt wor den gedurende het tijdvak van 4 tot en met 11 Mei as- De eerstvolgende broodbon za] dus over eenkomstig het bovenstaande geldig worden verklaard voor een periode van zes dagen, aan vangende Zondag 4 Mei. zy, die brood bakken uit graan van eigen oogst en in verband daarmede destyds hun broodkaarten hebben ingeleverd, kunnen zich. indien zij minder dan 15 kg. aardappe len per gezinslid in vooraad hebben, bij de plaatselijke distributiekantoren vervoegen ter verkrijging van losse rantsoenbonnen voor aardappelen, teneinde daarmede gedu rende het tydvak van 28 April tot en met 11 Mei aardappelen te betrekken. Hetzelfde geldt voor hen, die op medisch voorschrift hun broodkaart hebben ingeleverd ter ver krijging van rantsoenbonnen voor andere artikelen. In een afzonderlijke publicatie zijn den telers, groothandel, handel en instellingen van belang zijnde voorschriften bekendgemaakt. Hoewel het in de bedoeling ligt, de aardappel distributie op speciale kaarten te doen plaats vinden, is het noodzakelijk, de eerste twee we ken een afwijkende regeling te treffen, ten einde de distributiediensten in de gelegenheid te stel len, de kaarten uit te reiken. Deze voorloopige regeling is als volgt: De broodkaart zal voorloopig dienst doen bij de distributie. Daartoe zullen de twintig bonnen no. 15 van de broodkaart in de eerste week ge zamenlijk recht geven op het koopen van IA kg. aardappelen. Men moet dus de bonnen geza- meniyk afgeven en doet het beste deze dus te zamen af te knippen. In dien tijd krijgen dus de personen tusschen 14 en 21 jaar, die een extra rantsoen brood hebben, iets meer aard appelen, doch dit voordeel vervalt bij de uit gifte van de aardappelkaarten. Iedereen krijgt een aardappelkaart. Deze bonnen geven dan later, na afloop van de aard appeldistributie op de.broodkaart, recht op den aankoop van 1A kg. aardappelen. Kinderen geboren na 30 April 1937 krijgen een halve kaart, terwijl aan de „zware" arbei ders totaal VA kaart en aan de „zeer zware" arbeiders 2 kaarten zullen worden uitgereikt. Belangrijk is de bepaling, dat geen kaarten zullen worden uitgereikt aan zelfverbouwers en aan personen, die door aankoop beschikken over ten minste 15 kg. aardappelen per persoon of per gezinslid. Beschikt men dus, per lid van het gezin gerekend, over 15 kg. aardappelen, dan mag men geen kaart of kaarten afhalen. Hierop zal de noodige controle worden uitge oefend. Wie een valsche mededeeling doet stelt zich dus aan een vervolging bloot. Hotels, restaurants, ziekenhuizen, sanatoria e.d. kunnen, onder opgave van de voorraden, toewijzingen bij de distributiediensten halen Hierbij zij aangeteekend, dat aan hotels en res taurants 50 pet. van hun normaal verbruik zal worden verstrekt. Er zullen dus geen wissel bonnen voor de hotels worden ingevoerd. In verband met de aardappeldistributie is be paald, dat de geldigheidsduur van de brood bonnen no. 14 verkort is tot zes dagen. Dit be- teekent dus' 'n uitbreiding van de bestaande brood-rantsoenen. SJANGHAI, 26 April (S.P.T.l Een nieuwe oorlogsraad, waarbij de Amerikaansche admi raal Hatt, een vertegenwoordiger van Neder- landsch-Indië, een afgezant van Tsjang Kai Tsjek en den Britschen opperbevelhebber in het Verre Oosten, sir Robert Brooke Popham, aanwezig zullen zijn, zal binnenkort in Singa pore besprekingen voeren. Zonsondergang 27 April 20.58 Zonsopkomst 28 April 6.16 Maanopkomst 7.04 ondergang 21.54 ISTANBOEL. 26 April. (D.N.B.) Naar hier verluidt is in Ankara een nieuwe overeen komst onderteekend over den goederenruil tusschen Du'tschland en Turkije. Naar het A.N.P. van welingelichte zijde te Berlijn verneemt heeft men vandaag in econo mische kringen aldaar ten aanzien van de nieu we Duitsch-Turksche handelsovereenkomst ver klaard, dat deze overeenkomst gebaseerd is op het bestaande handelsverdrag tusschen beide staten. In de Wilhelmstrasse vulde men deze verklaring aan met te zeggen, dat de nieuwe handelsovereenkomst tusschen Berlijn en Ankara geen nieuwe factoren met zich meebrengt. BERLIJN, 26 April. (A.N.P.) Van welinge lichte zijde vernemen wij, dat de Duitsche am bassadeur in Ankara, von Papen, gisteren te Berlijn is geweest. Men gelooft, dat hij ook het weekeinde in de rijkshoofdstad zal biyven. BERLIJN, 26 April (ANP) Om de golf van verzet tegen interventie te bestreden, die in de Vereenigde Staten valt waar te nemen, na de Britsche nederlaag in het Oosten der Mid- dellandsche Zee, heeft lord Halifax het vol gende verklaard: Wij wisten zeer wel, dat wij niet konden hopen naar Griekenland strijdkrachten te zen den, die ook maar eenigszins vergeleken kon den worden met de troepen, welke Duitschland tegenover de onze kon plaatsen. Niettemin is de Interventie gerechtvaardigd en wel in de eerste plaats, omdat Hitler in dat gebied geen oorlog wenschte. Wie de verscheurdheid ziet van het men- scheiyk geslacht en zijn gedachten laat gaan over den haat en de tweedracht, die onzen tijd schijnen te kenmerken kan niet anders dan getroffen worden door het schrille contrast tusschen de ellende van deze wereld en de blijheid van het woord, waarmede de H. Kerk vandaag de viering van het H. Misoffer begint: „Van 's Heeren goedheid is de aarde vervuld". (Ps. 32, 5). Woorden, die wel een leugen moeten schijnen, of min stens een raadsel, voor wie de werking van Gods Voorzienigheid niet vermag te zien ook In het gebeuren van dezen tijd; voor allen, die nooit van een Verlossing in Christus gehoord hebben en bij wie zelfs nu nog niet het ver moeden op komt, dat er misschien toch nog een God is, Die de wereld regeert. Maar ongeacht de houding der menschen zal God Zijn plannen met de wereld tot de laat ste letter ten uitvoer brengen. De mensch mag in eigenwaan meenen wijziging te kun nen brengen in het eeuwige raadsbesluit Gods. ten slotte zal hij ervaren, dat hij daarmede niet het plan Gods, doch slechts zichzelf ten gron de richt. Wanneer de wereld ons troosteloos voor komt en de geschapen dingen ons verraden, dan is het, omdat wij God verraden. Want alle dingen der aarde, die krachtens hun be staan goed zijn, worden eerst slecht door. het ontbreken van de juiste orde tot God. Gods plan met de wereld is een plan van liefde en ver lossing, dat Hij zal verwerkelijken ondanks de zonde en de afgekeerdheid der menschen. Den nood der tijden, geboren uit de verwaarloozing van Gods wetten, iaat God slechts toe, opdat het lijden de menschheid weer naar Hem zou terugdrijven en de mensch blijheid en rust zou zoeken in Gods armen. Maar zelfs in tijden van nood kunnen wij met den Psalmist zeggen, dat de aarde vervuld is van Gods goedheid. Wanneer wij de blijheid missen, dan is dit niet omwille van de zorgen en moeilijkheden, maar omdat wij God missen, omdat wij perso nen en gebeurtenissen te weinig bezien in hun verhouding tot God.' Wie God bezit heeft het geluk. Immers: „Het oog van God rust op hen, die Hem vreezen En die op Zijn goedheid vertrouwen." (Ps. 32. 18). Door alle tijden heen zet God het werk Zij ner genade voort. Boven de pulnhoopen rijst de zon en de regen valt over de omwoelde velden tot wasdom voor het nieuwe leven. Zoo ook verwerkelijkt God in alle tijden het plan Zijner liefde, welke in Christus tot een zicht bare werkelijkheid is geworden. De woorden, die Christus over Zichzelf sprak, openbaren nog in grooter duideiykheid dan de lofzang van den Psalmist de üefde van God tot den mensch; „Ik ben de goede her der. De goede herder geeft zyn leven voor de schapen." Waren wy volledig ingesteld op - God, dan zouden deze woorden alleen al ons moeten ontroeren en in een vervoering van dankbaarheid brengen over een zoo wonderbare goedheid Gods, Die ons Zijn eenigen Zoon schonk, opdat Deze onze zonden zou dragen op het hout en wy „afgestorven van de zonden, voor de gerechtigneid zouden leven." Toen Christus deze liefdevolle woorden sprak, rees voor Zijn verbeelding het harde kruishout op, waaraan Hij Zijn armen wijd uit zou breiden over de wereld, om geheel de menschheid tot Zijn liefde te treaken. Niet slechts de Joden en de heidenen van Christus tijd, maar geheel het menschelijk geslacht moest krachtens Gods bestel door Christus tot den Vader terugkeeren Hij is de eenige Weg, die tot den Vader leidt; Hij is de eenige ,H e r- der en Bisschop onzer zielen" (Epistel). Vandaar darf ook Christus' woor den: „Ik heb ook nog andere scha pen, die niet uit dezen schaap stal zijn. Ook hen moet Ik lei den en zy zullen luisteren naar Mijn stem; dan zal het worden; één kudde en één herder." Daarin ligt verheven eenheid van heel het menschelijk geslacht. De menschheid, één van oorsprong, natuur en einddoel, wordt op zeer bijzondere wijze één in het bloed van den eenigen Middelaar tusschen God en de men schen, den mensch Christus Jezus (1 Tim. 2 5). Wonderbare gemeenschap in het zuiverste en heiligste Bloed van den Godmensch De ge meenschap met Christus' Bloed ts ook het groote geheim van de H. Kerk. De Kerk is geen dood organisme, maar de levende Christus, de Kerk is Christus. En wij zijn. als leden van Zijn Kerk een deel van Christus, een lidmaat van Zijn lichaam, waardoor zijn levendmakend bloed stroomt, dat ons maakt tot kinderen van God Moge het besef van het wezen der Kerk In de zielen ontwaken, zoodat zy de roeping en zending van Christus' Mystiek Lichaam beter gaan begrypen. Trouw aan Gods Kerk moeten wij eensge zind het geheim van Christus' Bloed brengen aan de wereld, opdat Christus' Waarheid weer worde ingebouwd in alle menschelijke verhou dingen. Dan zal de verscheurde menschheid, ondanks haar velerlei verschillen in aard, afkomst en aanleg, komen tot de vredebrengende eenheid der door God gewilde orde. K. NEW YORK, 26 April (D.N.B.)Naar Phalps Adams, een Washingtonsche corres pondent van de New York Times meldt, heeft Roosevelt in de persconferentie van heden den indruk achtergelaten, dat de Ver eenigde Staten steeds dichter komen by een openlijk conflict met de spilmogendheden. Roosevelt heeft de krantenmenschen op de conferentie met zijn verholen aanduidingen en met elkander in tegenspraak zijnde ant woorden op hun vragen „volkomen van hun stuk gebracht". S.P.T. bericht uit Londen dat de Engelsche minister van Arbeid. Bevin, een radiorede tot de Vereenigde Staten heeft gericht. Hy schetste de offers die het Engelsche volk zich de laatste weken had getroost en wees op de resultaten die de Engelsche oorlogsindustrie had bereikt. „On danks de Duitsche aanvallen is het ons gelukt", aldus de minister, „de productie op te voeren. Zij beweegt zich in steeds stijgende lyn". De minister sloot met een appèl tot het Ame rikaansche volk inzake de hulpverleening met oorlogsmateriaal Teneinde het in den vervolge onmogelijk te maken, dat een gehuurd perceel moet wor den ontruimd alleen doordat de huur is op gezegd, zal een verordening worden afgekon digd, houdende bepaling, dat huuropzegging alleen mag geschieden als daarvoor toestem ming is gegeven door den rechter. Deze maatregel is, naar ter persconfe rentie werd medegedeeld, genomen met het oog op de bestaande woningschaarschte. De bescherming van den huurder strekt zich niet uit tot gevallen, waarin de huurder zyn verplichtingen niet nakomt, het verhuurde mis bruikt of den verhuurder overlast veroorzaakt. In geval van conflict bemiddelt de rechter. Hy tracht allereerst de partijen tot overeen stemming te brengen. Weigert de huurder de ar bitrage van den rechter te aanvaarden, dan zal last tot ontruiming worden gegeven Eveneens vervalt het recht van bewoning, wanneer het pand door de overheid wordt opgeëischt, terwyl de verhuurder ook ontruiming kan vorderen wanneer hy kan aantoonen, dat hy het huis voor eigen bewoning noodig heeft. Wan-betaling is niet een reden tot ont ruiming, zoolang er een achterstand is van minder dan een maand. Is de achterstand grooter, dan beoordeelt de rechter de situatie en doet uitspraak, rekening houdende mei de belangen van beide partijen By de arbitrage kan de rechter ook wijziging van de bepalingen van het huurcontract voor stellen, doch niet bindend voorschrijven. De pro ceskosten worden naar het oordeel van den rech ter verdeeld of op een der beide partijen gelegd Daarbij kan de rechter ook bepalen, dat, indien hy ontruiming toestaat, de varhuiskosten geheel of ten deele ten laste van den verhuurder zullen komen. Tenslotte is het mogelijk, dat de -echter een termijn voor ontruiming vaststelt, die niet langer kan zijn dan twee maanden. Hij mag dezen termijn echter eenmaal verlengen zoodat maximaal vier maanden uitstel mogelijk Is In den nacht van Vrijdag op Zaterdag vlogen enkele Engelsche vliegtuigen ons land binnen en wierpen hier en daar bommen uit, die geen schade van beteekenis aanrichtten. Vier woon huizen werden zwaarder, twee licht beschadigd Drie burgers liepen lichte kwetsuren op. Op een andere plaats werd een gasleiding geraakt, zoo dat een korte storing in de gasvoorziening ont stond. Ten slotte was er hier en daar nog eenige glasschade, BERLIJN, 26 April (D. N. B.) Het opperbevel der weermacht deelt mede: Jn Griekenland hebben berg- en pantser troepen in nauwe samenwerking de achter volging van den verslagen vijand voort gezet. Nadat de stelling by Thermopylae genomen was, zijn Britsche troepen ten oosten van den historischen pas by Molos verslagen. Daarbij werden verscheidene honderden Engelschen gevangen genomen en dertig stukken geschut buitgemaakt. Andere Duitsche troepen zijn van Thessa- lië uit nar het eiland Euboea overgestoken en over Chalkis weer op het vasteland ge komen. Snelle troepen zijn bij de achter volging van den vyand door de stad Thebe gekomen. Nadat reeds midden April de eilanden Thasos en Samothraki bij een overval bezet waren, zyn thans Duitsche troepen in samenwerking met de marine ook op het eiland Lemnos geland. Nadat de vijandelijke tegenstand overweldigd was, zijn alle militair belangrijke punten van het eiland bezet. De luchtmacht heeft de beide laatste dagen by aanvallen op vijandelijke schepen in de Griek- sche wateren bijzonder goede resultaten behald. Zooals reeds in een speciaal bericht is mede gedeeld, vernietigde zij op 24 April 13 koop vaarders met een gezamenlijken inhoud van ongeveer 50.000 ton, terwyl 17 schepen zwaar werden beschadgd. Op 25 April is een koop vaarder van 3000 ton tot zinken gebracht, vier groote schepen zyn zwaar beschadigd, tairijke kustvaartuigen in brand geschoten. In Noord-Afrika hebben Duitsche en Italiaan- sche troepen een Britsche omtrekkende bewe ging, die gericht was op fort Capuzzo ten wes ten van Solloem en gesteund werd door sterke pantserstrijdkrachten en zware artillerie, afge slagen. Duitsche en Italiaansche duikbommen werpers hebben, onder bescherming van Ita liaansche jagers, aan den strijd oij Solloem deelgenomen. Zij verstrooiden vyandelijke troe penconcentraties en autocolonnes en stelden talrijke gepantserde auto's buiten gevecht. Ten oosten van de Egyptische grens hebben lichte Duitsche gevechtsvliegtuigen voltreffers ge plaatst in Britsche artillerie-stelingen en op een groot troepenkamp. Bfi geslaagde aanvallen door afdeelingen gevechtstoestellen en duikbom menwerpers op de havenwerken van Tobroek. is op 24 April een groot schip in de haven tot zinken gebracht. Een Hurricane-jager werd neergeschoten. ®ij gewapende verkenningen hebben vliegtuigen gisteren ten westen van de Faröer een koopvardijschip van 10 00C ton vernietigd. In den afgeloopen nacht heb ben gevechtsvliegtuigen met goed gevolg militaire doelen in de havenstad Sunder land aan de Britsche oostkust gebombar deerd. Brand- en brisantbommen hebben aanzienlijke schade veroorzaakt, vooral op de werf van Deptford en in het Hudson- dock. In den nacht van 25 op 26 April zijn vyande- ijke vliegtuigen boven het Noord-Duitsche kust gebied verschenen. Slechts één vliegtuig kon tot Berlyn doordringen. Door een gering aantal bommen ontstond slechts schade aan gebouwen in woonwijken, o. m. in een ziekenhuis te Kiel." Naar het D.N.B. verneemt, vluchten de resten van het Britsche expeditieleger onder de Duit sche aanvallen inderhaast naar de havens van Zuid-Griekenland. In talrijke kleine groepen banen zij zich een doortocht naar de kust en trachten zij vóór de Duitsche strijdkrachten de reddende schepen te bereiken. Zooals Stefani bericht, zetten de Bulgaar- sche troepen hun opmarsch in Macedonië voort ei* hebben zij Monastir, Fiorina, Velas en Prilep bezet. Koning Boris, vergezeld van prins Cyril, heeft een bezoek gebracht aan Chtip, toegejuicht door de bevolking. De Duitsche gezant te Sofia heeft een bezoek gebracht aap Skoplje. Zopais verder wordt bericht hebben twee Engelsche bommenwerpers van het type Bristol- Blenheim vanmiddag uit geringe hoogte een aanval gedaan op het eiland Norderney. Zij wierpen eenige brisantbommen neer op het plaatsje, waardoor verscheidene woonhuizen en zakenhuizen werden beschadigd. Onder de bur gerbevolking vielen een doode en verscheidene «wonden. Militaire schade werd niet aange richt. Bij hun poging om te ontvluchten werden beide machines neergeschoten, en wel een door afweergeschut en de tweede door een jacht- toestel Bovendien werd vandaag een alleenvlie gend Engelsch toestel door een Duitschen jager by Terschelling neergeschoten. MARBURG, 26 April (D.N.B.) De oude Duitsche stad Marburg beleefde vandaa., een grooten dag, doordat de Führer haar onverwachts een bezoek bracht. De bevolking, die voor het meerendeel in Stiermarksche kleederdracht was, ontving hem met groote geestdrift. De leider der Duitsche volksgroep zegde Hitier dank voor de bevrijding der stad en heette hem hartelyk welkom. Het blijde Paschen ligt alweer ach ter ons. Hebben we den wereldhistori- schen zin ervan verstaan? We bele ven een grooter. tijd en we verstaan hem niet zoo gaat het zoo dikwijls met de menschheid. De Joden lieten de dagen der Verlossing aan zich voor bij gaan. Ze verstonden hun tijd niet. En wij? Hebben wij in deze weken ver staan wat de dag der Opstanding ons leerde? Hebben we alles van ons ge worpen wat niets dan ongerechtigds was? Het. is soms moeilijk van de on gerechtigheid los te komen. Maar wil len we tot opstanding geraken dan dienen we al het verkeerde weg te werpen. En we mogen daarmee niet wachten, omdat het steeds moeilijker wordt ons te scheiden van het kwaad. De macht der gewoonte, de sleur, de gehechtheid spreken te sterker mede, naarmate de tijd voortgaat en wij dien tijd onbenut laten om ons los te maken van het booze. Een plechtig Te Deum besloot op meerdere plaatsen den tijd van Pa schen. Mocht ieder onzer dien juoei tot God waarlijk met een. voor de ge rechtigheid open staand en ontvan kelijk hart kunnen mee-juichen. Te Deum laudamus. V, o God loven wij, U, o God prijzen wij. NEW YORK, 26 April (DNB) In Londen be spreekt men op het oogenblik de vorming van een zgn ryksoorlogskabinet, waarin de leidende mannen van het empire onbeperkte macht zouden hebben. Aldus meldt Associated Press uit Londen. Vooral Australië voelt veel voor de vorming van een dergeiyk kabinet. Te Berkel (gemeente Berkel-Enschot c.a.) is in den ouderdom van 102 jaar overleden de we duwe Van Ryswijk-Brekelmans. 12 November had zy den leeftyd van 102 jaar bereikt. Ambtenaren van den crrsis-oontróle-dienst hebben Vrijdag, in samenwerking met de po litie, een inval gedaan in het schoenenmagazyn van W. te Barneveld. Het onderzoek wees uit, dat de eigenaar tai- iooee paren schoenen aonoer bon nao ver- Kocht. De geheele voofraad werd in beslag ge nomen. By huiszoeking werden 160 ongestem pelde eieren gevonden. Deze werden eveneens meegenomen. Tegen W. is proces-verbaal op gemaakt. SJANGHAI, 26 April (D.N.B.) In de eerst volgende dagen zal James Roosevelt, de zoon van den Amerikaanschen president, van Hong kong naar Tsjoengking vliegen en daar Tsjang- Kai-Tsjek ontmoeten. Vrijdagavond om kwart ovej zes is de zeven jarige B. A. Gardenier wonende aan de Prins Hendrikkade te Rotterdam, oy iet meien in de Koningshaven aldaar geraak' en verdron ken. Eenigen tyd later heeit een burger het lykje opgenaaid, waarna hei naai het oureau van de rivierpolitie is overgebracht.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1941 | | pagina 1