Vóór 12 uur „FRANKEN" Laatste Nieuws Voor het bloembollenvak één bedrijfsorganisatie Strijdgewoel in vroeger eeuwen Vijandelijk convooi gebombardeerd Handel in werkpaarden W. HOLTHUIZEN ZONDAG 27 APRIL 1941 TEGELS KNAPPEN 'N HUIS OP KOL'S TEGELHANDEL ZANDVOORT Roosevelts verklaring over patrouilleering Deze eenheid zal het vak ten goede komen „ZEVEN JONGENS EN EEN OUWE SCHUIT" Première in Haarlem KLEINE HOUTWEG 13 HAARLEM - TREF.-16572 HERWONNEN LEVENS- KRACHT Reeds 160 nieuwe stuiversleden HAARLEM Wl LHELM I NASTRAAT 37 TELEF. 17644 HEEMSTEDE VELSEN Tunnelbouw een belangrijk werkobject VERSCH BROOD op de koffietafel levert het beste brood voor den laagsten prijs PANBROOD 16 cent netto KROPBROOD 16 cent netto BEVERWIJK Hoe Beverwijk werd verwoest en weer opgebouwd Opdracht Lijstcollecte W.H.N. Bekendmaking Schouw BENNEBROEK HALFWEG HILLEGOM VIJFHUIZEN ZAANDAM SASSENHEIM Ital. weermachtsbericht Krachtige luchtaanvallen op Tobroek EM. PASTOOR P. NIEMAN f New-Yorksche bladen spreken over „sensatie van den dag" Duitsche pers over de redevoerignen van Huil en Knox DE SCHOLEN OP 1 MEI Vischafslag Scheveningen STAD Zooals een dezer dagen is gepubliceerd, heeft de organisatie-commissie voor het bedrijfs leven, de welbekende Commissie-Woltersom, aan den heer D. W. Lefeber te Lisse opdracht gegeven, de organisatie van het bloembollen- bedrijf op te bouwen. Men zal zfch herinneren, dat bovengenoemde Commissie belast is met de organisatie van het bedrijfsleven in Neder land. Hoewel wij in deze dagen reeds gewoon raken aan plotseling afkomende en vaak be langrijke beslissingen, zal dit besluit zeker de interesse hebben gehad van allen, die bij het bloembollenbedrijf zijn gemoeid. De toelichting op bovengenoemde publicatie houdt dan ook ingrijpende veranderingen in. Eén bedrijfsorganisatie en die ééne bedrijfs organisatie zal alle bedrijfsgenooten en alle zoowel vaktechnische als bedrijfsordenende be langen omvatten. Zij zal de eenige organisatie zijn, welke namens de belanghebbenden zal en kan optreden en die door de overheid zal wor den erkend bij de behartiging der economische belangen. Het wil wel eens, dat men bij dergelijke be sluiten naar tegenstellingen zoekt en zoo zijn er, die geneigd zijn over te gaan tot de opsom ming van velerlei vereenigingen, waarin de bloembollenkweekers thans zijn georganiseerd. En de praktijk zijn dit echter de van ouds be kende vereenigingen; Algemeene vereeniging voor Bloembollencultuur met haar onderafdee- lingen „De Tuit", „de Hyacinth" en „de Nar cis", alsmede Hollandsch Bloemboilengenoot- schap. Sedert de crisisjaren (van 1930 af) zijn echter de drie centrale (stands-) organisaties naar voren gekomen als de representatieve or- gahlsaties voor alle agrarische belangen. Wij hebben hier dus te doen met vijf vereenigingen. Het bekende plan Sassenheim, dat ordening in de bloembollenwereld voorstelde, is in hoofd zaak verdedigd door de standsorgamsaties. Deze diep-ingrijpende regeling is, zij het met eenige Wijziging, toegepast en daarmede hadden de standsorganisaties een succes geboekt. De noodzaak dwong intusschen tot samen werking, zoodat men na de vorming van de zgn Contact-Commissie elkander uiteindelijk vond in de vorming van de Nederlandsche Bloem bollenorganisatie (N.B.O.), waarin ook de heer D. W. Lefeber de leiding had. De bijzondere omstandigheden hebben er toe geleid, dat deze organisatie geen voortgang heeft gevonden. Nu hebben wij te doen met een nieuwe organisatie. Men zal zich afvragen: welk is het verschil tusschen deze nieuwe bedrijfsorganisatie en de N.B.O.? Nauwkeurig is dit nog niet te zeggen, omdat ons de vorm van de nieuwe organisatie nog niet bekend is. De NBO echter erkende de bovengenoemde en samenwerkende vereeni gingen als leden, terwijl de vakgenooten aio aangeslotenen aan de N B.O. werden verbonden. Uit de verdere toelichting van het perscom muniqué blijkt duidelijk, dat de nieuwe be drijfsorganisatie de genoemde vereenigingen niet als leden zal opnemen. Wij lezen immers: „Dit heeft tot gevolg, dat de bestaande veree nigingen, welke zich met economische be moeiingen inzake het bloembollenbedrijf bezig hielden, zullen verdwijnen." Geen inscha keling dus, maar een opheffing. De vereeni gingen, welke óók sociale belangen behartigen, kunnen die belangen blijven verzorgen. Dit be- teekent dus weer, dat de standsorganisaties blijven bestaan. Het feit, dat de bestaande vereenigingen er steeds naar hebben gestreefd één college sa men te stellen, waarin de besluiten, het vak betreffende, konden worden genomen en waar door de uitvoering dier besluiten ter hand kon worden genomen, getuigt eenerzijds van het verlangen naar meer eenheid, anderzijds ook van het verlangen de behartiging der belangen in handen der vakgenooten zelf te leggen, zii het dan onder toezicht der overheid. De thans tot stand gekomen eenheid zal dan ook het vak ten goede komen en daardoor be vrediging wekken bij de vakgenooten. Deze overtuiging wordt in ons versterkt door de wetenschap, dat de leiding in handen is g«- legd van den heer D. W. Lefeber. Zijn gaven als organisator, vakbestuurder en van vakman strijden om voorrang. Hij Is een zekere waar borg, dat het vak zal worden gediend. En wan neer het vak wordt gediend, worden de belan gen gediend van tienduizenden, die als kwee- ker, handelaar, arbeider of anderszins bij dezen zoo edelen bedrijfstak zijn gemoeid. Naar blijkt komt de leiding fn het bedrijfs leven nu bij de nieuwe organisatie te liggen. Die neemt dus behoudens weer de sanctie der overheid de besluiten. Doch de vraag onzerzijds rijst; wie of wat zal met de uitvoe ring worden belast? Onwillekeurig gaan onze gedachten naar het personeel der Nederland sche Sierteelt-centrale en haar nevenorganen Evenmin is het val belang ontbloodj te weten hoe de stem der belanghebbenden, de vakge nooten, zal kunnen weerklinken. Zal de nieuwe bedrijfsorganisatie ook ledenvergaderingen en de aanwijzing van haar vertrouwensmannen kennen? Zal de heer Lefeber naast zich alleen kweekers of ook handelaren en arbeiders plaatsen? Het zijn allemaal vragen, welke ons uit de pen vloeien, maar welke vragen stellig menig ernstig belanghebbende dezer dagen zich zelf zal hebben gesteld. Het vak zal door de eenheid worden gediend. JWS Het bloembollenbedrijf maakt momenteel moeilijke tijden door. Moge het nieuwe orgaan allereerst dien steun bieden, welken het vak be hoeft, om daarna dat geve God spoedig een grootschen uitgroei van dezen edelen be drijfstak te bevorderen en te leiden. Noot van de redactie: Deze beschouwing was reeds geschreven, toen ons het bericht bereikte, dat den heer Lefeber op diens verzoek, ontheffing uit zijn functie is verleend. Zaterdagmiddag draaide in het gebouw St. Bavo voor het eerst de film „Zeven jongens en een Ouwe Schuit". Deze rolprent is de nieuwste Nederlandsche geluidsfilm en een groot gedeelte van de op namen geschiedde in Haarlem en omgeving. Zoo zien wij o.a. het Spaame en het haventje te Heemstede, alsmede enkele closeups van het Groenendaalsehe Bosch. De film is opgenomen naar den inhoud van het bekende jongensboek van A. C. C. de Vletter, van den gelijken naam en de spelers zijn allen jongens van 13 tot 15 jaar, geleid door hun „kapitein". Hoewel het Jammer is, dat de uitbeelding in sommige gedeelten eenigs- zins gedwongen Is, had de jeugd er niet min eer plezier om en dat was de hoofdzaak. De geschiedenis verhaalt hoe zeven jongens die op school zijn overgegaan met hun aan voerder een oude schuit opzoeken en hiermede op avontuur uittrekken. Ze komen in aan raking met landloopers, die met den kapitein aan het vechten raken, ze zoeken een meisje, dat van huis zoek geraakt is, en brengen het weer veilig thuis; ze maken van alles mee, wat jongens van dien leeftijd graag willen be leven. Buitengewoon mooi in deze film zijn de natuuropnamen en somtijds waant men zich ergens aan den Rijn of in Zwitserland, ter wijl het toch slechts allemaal gezichten zijn uit de omstreken van Haarlem en Heemstede. Duidelijk bleek dat ook Jong-Haarlem dit waardeerde en toen de film haar eind bereikte, was het enthousiasme bijna niet tot bedaren te brengen. Vandaag zal nog één voorstelling plaats vin den om 2 uur, zoodat nog vele Haarlemmertjes van deze film zullen kunnen genieten Boven dien ontvangt iedere 250e bezoeker (ster) het bekende boek van de Vletter cadeau. MET WEINIG GELD kunt U afdoende verbeteringen aanbrengen. E Tegels in Uw hal. Tegels in de badka mer. Tegels in het trap penhuis. Tegels voor allerlei doeleinden. Groote voorraad en ruime keus bij De kettingactie of werving van nieuwe stui versleden door het plaatselijk comité van Her wonnen Levenskracht is een mooi succes ge worden. Door het regelmatig huisbezoek kon men eens tot het hart van de menschen spreken en zich overtuigen, wat een mooie instelling Herwonnen Levenskracht toch eigenlijk is, hoe veel geld er noodig is om 'n tuberculose-geval te laten verplegen en hoe lange tijd er vereischt is, voordat een patiënt geheel herwonnen aan dé maatschappij wordt teruggegeven. Dan spreekt dikwijls het goede hart en menigeen stemt toe tot daadwerkelijke hulpverleening aan een tuberculose-patiënt. Nu doet het plaatselijk comité op zijn hel pers nog eens een vriendelijk beroep, want het comité staat pas op de helft van zijn ache. Nog enkele weken moet op volle kracht tewerk worden om een verhoogd aantal stuiversleden te kunnen boeken. Steunt allen het mooie werk van Herwonnen Levenskracht en wordt stuiverslid! Heeft u reeds het receptenboekje, 100 practi- sche recepten Om het eten op eenvoudige en goedkoope wijze te bereiden? De kosten zijn ACCOUNTANT - IID N.l.v.B. maar 5 cent. Tevens zijn ook verkrijgbaar ge zelschapsspelen voor 10 cent, verkrijgbaar in het gebouw St. Bavo bij den heer G. Scholten en bij het bestuur: B. Reynders, Zomervaart 134; A. J. Overtoom, Marisstraat 127; W. J. van oeeuwen, Rijksstraatweg 8; M. G. Doek, Voor duinstraat 40; C. Th. Schaap, Weltevreden straat 34; Th. Uiterdijk, Leidschestraat 24zwart en mevrouw BaltussenVoskuil, Delftlaan 161. Spoedig bestellen is wel gewenscht, want de voorraad is niet al te groot. De etalage van het Uniehuis. Het was een goede gedachte van de leiders van het Heem- steedsche Uniehuis, om hun bijzondere aandacht te besteden aan de verzorging der etalage van haar afdeeling. Ten einde hiermede het gewenschte resultaat te bereiken, heeft zij deze zaak in handen ge geven van den bekenden Heernsteedschen teeke naar Jan Wigman, die er in geslaagd is een zoodanig geheel te verkrijgen, dat het propa gandistisch karakter van deze etalage is be houden gebleven en tegelijk een harmonisch en artistiek geheel is verkregen. Enkele kunstzinnige voorwerpen, door parti culieren welwillend in bruikleen -afgestaan, be koren het oog en vestigen onwillekeurig de aan dacht op de verschillende affiches, brochures en circulaire. Iedere week zal deze etalage worden gewijzigd. Inlevering van radiotoestellen De burge meester van Heemstede deelt mede, dat zij die tot inlevering van hun radiotoestellen verplicht zijn en te Heemstede gedomicilieerd zijn, zich met hun toestellen op Maandag 28 en Dins dag 29 April 1941, van 9 uur v.m. tot 5 uur n.m. ten Gemeentehuize kunnen vervoegen. De verplichting tot inlevering geldt niet ten aanzien van Joden, die de nationalitit be zitten van Staten, welke zich niet in oorlog met Duitschland bevinden of bevonden hebben. Iedere persoon, die een radiotoc«rtel inlevert moet een verklaring teekenen, dat ruiling of omwisseling van het toestel na 15 April 1841 niet heeft plaats gevonden. Nu het eerste gedeelte van den tunnelbouw gegund is aan de Amsterdamsche Ballast Mij., zal voor vele ingezetenen onzer gemeente een nieuwe kans worden geboden om aan den slag te komen. De eerste arbeiders hebben reeds de spade in den grond gestoken en een begin ge maakt met voorbereidende werkzaamheden. In zijn onderhoud deelde Ir. Eggink ons mede, dat aan dit werkobject niet minder dan 300 arbei ders hier zullen werken. Behoudens onvoorziene omstandigheden zullen deze arbeiders circa twee jaar kunnen arbeiden. Voor vele gezinnen beteekent de. touw van dit eerste gedeelte van dp tunnel dus'één uitkomst. Dat de rampen van oorlog en strijd in den loop der eeuwen Beverwijk en omgeving niet bespaard zijn gebleven, blijkt uit een historisch overzicht, dat in de vergadering van het Historisch Genootschap „Midden- Kennemerland" werd gegeven. In 1203 werd Beverwijk door Graaf Lodewijk van Loon, echtgenoot van Gravin Ada van Holland, in den strjd tegen Graaf Willem I en de kennemers onder Albert Banjaart, ge heel in de asch gelegd, evenals het nabj Bever- wjk gelegen „Banjaart het kasteel van Albert Banjaart. Bij de' binnenlandsche twisten ten tjde van Jacoba van Beieren, werd aan Beverwjk de hooge boete van 6000 Kronen opgelegd, omdat het in 1426 de zjde van Jacoba gekozen had. Heemskerk kreeg om dezelfde reden een boete van 2500 Kronen en Assendelft een van 1000. In 1490 werd Beverwjk wederom geplunderd en in brand gestoken, thans door het oproerige Kaas- en Broodvolk en een jaar later onder ging Wjk aan Zee hetzelfde lot door de Hoek- schen onder Jan van Naaldwijk, waarbj vele inwoners het leven lieten. Ter stuiting van deze onlusten werd Hertog Albert van Saksen tot stadhouder van Noordholland aangesteld. Deze liet te Beverwjk een schans opwerpen ter plaatse, waar later de buitenplaats „De Schans" werd gebouwd. Ook thans nog wordt de ter plaatse gelegen buurt met dien naam aange duid. Het gelukte aan zjn troepen, onder aanvoe ring van des Hertogen jongsten broeder, om het Kaas- en Broodvolk op de Geest, onder Heemskerk, te verslaan, waarbj ruim 400 man sneuvelden. De herinnering aan dezen „bree- den" slag wordt nog levendig gehouden door den naam Breedslaglaan, welke aan een daar ter plaatse gelegen weg is gegeven. Veel had Kennemerland ook te verduren van de invallen der West-Friezen en het was voor het tegengaan daarvan, dat het kasteel van Heemskerk, het latere „Marquette" werd ge bouwd. In 1519 moest Beverwjk het weer ontgelden en werd het door Groote Pier aan het hoofd van de z.g. „Zwarte Hoop", ingenomen en zwaar gebrandschat. Zeer zwaar werd Beverwjk geteisterd gedu rende het beleg van Haarlem en Alkmaar in de jaren 1572 en 1573, Het werd toen door de Spanjaarden geheel verwoest; slechts 12 hui zen bleven gespaard. Heemskerk trof in die jaren eenzelfde lot. Daarna bleef de streek langen tjd van wa pengeweld bevrjd. De strjd tusschen Engel- schen, Russen en Fransohen kwam haar nabij in 1799 en een der beslissende slagen werd tuschen Beverwjk en Castricum geleverd. In dien tjd had Beverwjk veel te ljden van inkwartierin gen; o.m. was het hoofdkwartier van den Fran- schen generaal Brune te Beverwjk gevestigd- Daar de hooggelegen streek tusschen Noord zee en Wijkermeer, ter hoogte van deg rens tus schen Wijk aan Duin en Heemskerk, een in valspoort vormde voor in het Noorden gelande troepen, werd daar in dien tijd (1800) een ver dedigingslinie opgeworpen, welke thans nog aan wezig is en die bestaat uit de z.g. hier welbe kende „batterijen", op één waarvan een monu ment is geplaatst met het opschrift „Si vis Pacem para Bellum", (Zoo gj den vrede wilt, bereidt u ten oorlog), Een spreuk, welke veel vergeten werd en niet vergeten mag worden, hoe fel wij ook den oorlog haten. Bijven wj ook daarom het monument in eere r. ouden! Ten tijde der Fransche overheersching had ook deze streek veel te ljden van het continen tale stelsel, ingevoerd door Napoleon ter be strijding van Engeland. En tusschen het oorlogsgeweld door waren bj voortduring de aanvallen van den erfvijand, het hooge water, te verduren. Zoo meldt de ge- schiedschrjver, dat „in den nacht van 14 op 15 November 1775 de bewoners der Meerstraat te Beverwijk en der achter gelegen lage ter reinen door het water van de Wjckermeer op het onverwacht in den slaap gestoord, ten bedde uitgejaagd en genoodzaakt naar hunnen zolders te vlugten." Deze vjand wordt sedert 75 jaren door djken en drooglegging in toom gehou den. Na de Fransche overheersching was er een lange periode van rust tot op 10 Mei 1940 de oorlogsfakkel boven ons land ontstoken werd en een korte, doch hevige strijd volgde.... waarbj velen het leven lieten. Maar al werd de strjd gestaakt, de oorlog woedt nog rondom en boven ons met de daaraan verbonden gevolgen. Helaas vielen daarbij reeds slachtoffers. Beverwjk heeft echter steeds de slagen van het noodlot doorstaan en bouwde weer moedig op, wat was neergeslagen. Het moge ook thans iWeer zoo zjn! Op de landtong tusschen de westeljke rjks- binnenhaven en spuikanaal zal een loods worden gebouwd. Na gehouden aanbesteding is de op dracht thans verleend aan de fa. H. Kempkes Jr. te Waddinxveen. De laatste lijstcollecte in onze gemeente voor de stichting Winterhulp-Nederland heeft een totaal bedrag van 1437.73 opgebracht. De oommissaris van politie te Velsen verzoekt ons het volgende bekend te willen maken: Ingevolge de desbetreffende overheidsvoor schriften deelt de commissaris van politie mede. dat radio-ontvangtoestellen, welke zich op 16 April 1941 in het bezit bevonden van joden, ge domicilieerd in de gemeente Velsen. vóór 30 April 1941 in onbeschadigden toestand moeten worden ingeleverd aan het Hoofdbureau van Politie te Velsen. op werkdagen tusschen 9 en 11 uur v.m. of tusschen 2 en 4 uur n.m. Tegen elke ruiling, omwisseling of andere ver vreemding wordt ernstig gewaarschuwd. B. en W. der gemeente Velsen brengen ter alge meene kennis, dat de schouw over de wateren zal worden gevoerd voor het noordeljk en het mid dendeel der gemeente (Velsen-Noord, Velsen en Driehuis) op Maandag, 12 Mei 1941, en voor het zuideljk deel (Santpoort en Santpoort Station) op Dinsdag 13 Mei 1941. Burgerlijke Stand. Geboren: Jan, zoon van p. C. van Eek en A. M. Koper. Overleden: J. van Bellen. 91 jaar; K. van den Bolsem, 46 jaar. Collecte Winterhulp. De laatste collecte teu behoeve van Winterhulp Nederland zal in deze gemeente, evenals in andere gemeenten, geschieden op 2 en 3 Mei. Verscheidene collec tanten hebben reeds hun medewerking toege zegd. Komt h er een katholieke zangvereeniging? Naar wlj vernemen worden op het oogentolik ki onze gemeente tusschen verschillende inge zetenen besprekingen gevoerd om te komen tot de oprichting van een katholieke zangvereeni ging. Tegeljkertjd worden pogingen in het werk gesteld om het eertijds zoo bekende dub- belmannenkwaret wederom nieuw leven in te blazen. Verwacht kan worden dat zeer spoedig hieromtrent definitieve mededeelingen gedaan kunnen worden en het is te hopen, dat beide pogingen zullen slagen. Comité opgericht Dezer dagen werd in de parochie van O. L. Vr. Geboorte alhier een voorloopig comtié opgericht, waarin zitting hebben de Zeereerw. Heer Bots, Pastoor, en de heeren E. Graman, P. J. Meegdcs, S. J. Meeg- des. N. G. Scholten, H. C. van Velzen en Jac. Ver brugge. Het comité stelt zich ten doel in den kortst mogeljken tjd een beter orgel voor de kerk to verkrijgen, in welk streven gerekend wordt op de volle medewerking der parochianen, Burgerlijke Stand. Geboren: Louwrens Wieger, z. van W. Lei en J.'Kardol; Paulus Maria, z. van A. H. J. Zwartkruis en C. H. van Galen- Catharina Johanna, van P. A. Neder- stigt en A. G. Seijsener; Catharina Wilhelmina d. van J. J. Sejsener en C. J. van Bakel. Ondertrouwd: T. H. Out en W. E. F. v d. Eem. Getrouwd: H. J. v. d Meer en T. M. v. d. Meij. Gevestigd: L. I. Baas, Kerkplein 6; M A. Broekhof Pastoorslaan 12; E. M. Klop, Leidsche straat 75 i W. van Tol, Parallelweg 43; P. S. van Kesteren—van Dijke, Stationsweg 238; F. Mid dendorp, Veenenburgerlaan 8; C. v. d. Pioeg, van den Endelaan 45; M. G. Sleijser, Vosse- dwarsstraat 19; A. M. P. Sleijser-de Loor, Vos- sedwarsstraat 19. Vertrokken: C. T. J. Banning, Hoorn, Italiaan- sche Zeedijk 112; Wed. A. B. Bosdijk Poeleman, Haarlem Kennemerstraat 50 rd.; A. M. Groot, Heemstede, Hendrik de Keizerlaan 3; H. Kolk met gezin, Bloemendaal, Leidschestraat 146; J. Leijen met gezin, Haarlem, Generaal de la Reij- straat 103. Gevonden. Aanwezig op het Politie Bu reau en aldaar te bevragen alle werkdagen tusschen 7 en '8 uur n.m. de navolgende als ge vonden aangegeven voorwerpen: Wollen handschoen, springtouw, rozenkrans en een geldstuk gevonden in een telefooncel. Te bevragen aan a.s. adressen: Colijn, 3e Loosterweg 14, rijw.bel.merk; Koen- ders, Meerstraat 35, damespolshorloge; J. Staats, Meerstraat 168, blauwe vulpen; L. Wejer, Ha venstraat 32, witte hond met zwarte ooren; E. v'. d. Sanden, Hoogewerfstraat 4, zilverbon van f 1; S. Koppers, 2e Loostereg 104, blauwe ro zenkrans; C. Smit, Havenstraat 46, portemon- naie met inh., alle te Hillegom. In de Ringvaart. Terwijl de heer D. K. Woensdag eenige werkzaamheden verrichtte op een geladen zolderschuit aan de nieuwe brug, had hj het ongeluk mis te stappen, met het gevolg, dat hj in de Ringvaart terecht kwam. Gelukkig dat het jongmensch zwemmen kon, zoodat hij er slechts met een nat pak afkwam. Tandarts v°or kleuters. Woensdag had al hier in het wijkgebouw van het „Witte Kruis" de eerste zitting plaats van een tandarts voor mondonderzoek voor kleuters. Al was dit voor Vjfhuizen iets nieuws, velen hebben bljkbaar het nut hiervan begrepen, want tal van moeders waren met hun kinderen opge komen om van deze gelegenheid een dankbaar gebruik te maken. Opvoering van „Het gastmaal der kinderen". De Kruisvaart heeft het voornemen om op Zondag 11 Mei as. in het R.K. Verenigingsge bouw het tooneelwerk van dan Franschen schrjver Henri Ghéon „Het gastmaal der kin deren" voor het voetlicht te brengen. Reeds eerder, het was tjdens het zilveren priesterfeest vaia pastor v. d. Marck in het jaar 1934, bewoog de Kruisvaart zich op dit terrein bij de opvoering van „De geheimen der H Mis", met welk stuk destjds groot succes werd be haald. Dezer dagen zullen den parochianen toe gangskaarten worden aangeiroden. Zilveren politie jubileum. De populaire po litieman Tj. Bjlenga, die vooral bekendheid verwierf do»or zjn deelname aan lange af- standmarschen zooals de vieidaagsche, de ma- rathcntocht enz., herdenkt 13 Mei zjn 25-jarig dienstjubileum bj het Zaandamsche corps. B urge rijke Stand Geboren: Joannes Maria, z. van N. J. van Ammere en A. H. den Drjver; Egbert, z. van E. Bommerson en M. E. W. J. Hooreman; Winifred Duivina. d. van P. Mooj en P. C. Osinga; Rinze. z. van N. R. Bender en H Visser; Hendrikus Gerardus Maria. z. van H. w. Wïnthorst en H. W. Luif; Gerrit. z. van D. de Boer en N. C. Wit; Jacob z van H. v. Deudekom en W. Kujper; Irene Beatrix, d.van J, C. J. Kujper en G. Prekker; Elisabeth, d. van D. v. Petersen en A. E. Houssodin (wonende te Amsterdam); Adriaan, z. van A. Stevens en H. v. Eijmeren; Marensje, d. van J. P°t en M, Gouw; Cornelia Johannes, z. van A. H Merts en C. M. Laaper; Hendrik, z. van J. Biaauw en L Prins (overleden); Adriana Maria Louise, d. van A. J. Bastiaansen en M. P. Kooy (wonende te Krommenie). Ondertrouwd: J. Jungbeker en N. Lesage; J. J. Kening en C. J. v. Halderen: J. H.-Wagter- veld en R. Lsdenius.. Getrouwd: J. N. Zwemmer en W. K. M. de Goede; P. J. van Berge en M. Vis; H. ten Wolde en A. M. Koelemaij, Overleden: Christina Catharina Zwart, 78 j., ongeh.; Neeltje. 13 j.. d. van W. Kan en J. J- Leegwater; Jannetje Bakker. 43 j„ geh. met T. Roet; Leentje Prins, 36 j., geh. met J. Biaauw; Lcentje Prins, 36 j, gji, iuu J. Blauw; Jochern Lust, 79 J.. wednr. var. M Bronsdijk; Da'k Hop man 54 J„ wednr vin A d Ns-wnhnHsen; Guur'tje Kei, 22 j., geh. met C. F. Bakker; Pieter Veltkamp, 66 j., geli. met A. M. Ris; Anne,la Nierop. 69 j.. geh. met L. Fcntijn Gemeenteraad Vrjdagmiddag kwam de raad in openbare vergadering bjeen. Afwezig was de heer v. Zonneveld. Na opening door den voorzitter werd de heer Tjssen als raadslid toegelaten en beëedigd. Na de behandeling der ingekomen stukken deelde de voorzitter mede dat de gemeente War mond tot het bittere einde de rechtsprocedure inzake „de Kooi" vuilnisbegraafplaats zal door zetten. De raad besloot aan Ged. Staten te vragen zich wederrechteljk te verdedigen- Wat betreft het gebed in den raad werd be sloten, dat de beide fractie-voorzitters en de burgemeester de formuleering van een gebed zullen vaststellen. Na langdurige discussie werd besloten tot in voering van een registratuursteisel bij de ge- meente. en het voteeren van een bedrag der kos ten en voor aanstelling van 3e ambtenaar ter secretarie. Als voorloopig salaris werd vastge steld f 900 met 4 twee-jaarljksche verhoogmgen van f 125 tot een maximum van f 1400. Het reglement van hét burgerlijk Armbestuur werd in dien zin gewjzigd dat het daarin vast gestelde salaris wordt gebracht van f 150 op f 250 per jaar. In verband met de verbouwing van de ambts woning van den burgemeester, stellen B. en W voor een vaste leening aan te gaan groot f 15000. De kosten zullen bedragen f 10.070 voor ver bouw f 2860 voor Centrale verwarming, waarbj niet ins inbegrepen het schilderwerk en het ver beteren der vloeren. Nadat de gemeenteopzichter eenige toelich ting gaf, werd na algemeene discussie besloten een bedrag te voteeren van f 15.000 hetwelk niet mag worden overschreden. De leening zal worden aangegaan tegen een rente van 41/8 pet. met een looptjd van 20 jaar. Besloten werd over te gaan tot aankoop van een stukje grond van de Gebr. Vlasveld voor hun eigendom op de Kerklaan ter verbetering van het trottoir aldaar. Eveneens werd besloten, toe te treden tot een wachtgeldregeling van het Rjk waarbj de ge meente de kosten van wachtgeld helpt dragen voor personen, die door slapte, materiaal- schaarschte enz. tjdelijk geen emplooi kunnen vinden in hun bedrjt. In de kosten hiervan wordt hetzelfde subsidie percentage door het Rjk bijgedragen als voor steunverleening en werkverschaffing. Aan de sportverenigingen Tejlingen en Ter Leide. werd ontheffing verleend van het beta len van huur Sporthoff voor het 4e kwartaal 1940. Met algemeene stemmen werd dé burgemees ter benoemd tot lid van de commissie van Ad- vies van het Pompstation. Ingekomen was een verzoek van de kappers en kapsters in onze gemeente om vast te stel len een verordening, waarin bepaald wordt dat hun zaken des Maandagsmiddags na 13 uur ge sloten moeten zijn. Na langdurige discussie werd besloten geen verordening vast te stellen. Sluiting slagerswinkels op Maandagmiddag Het college stelt voor op een verzoek van de Zandvoortsche Slagersvereenig'ng te be palen, dat de slagerswinkels op Maandagmid dag na 13 uur gesloten moeten zjn, uitgezon derd de Maandagen in het tijdvak van 15 Mei tot en met 15 September ep de Maandagen, welke vallen in een ndeek, waarin een of mee: erkende Christeljke feestdagen voorkomen. (Gedeeltelijk gecorrigeerd (Berichten reeds geplaatst in een deei van onze vorige oplaag ERGENS IN ITALIë, 26 April (Stefani). Het 325ste communiqué van het Italiaansche hoofd kwartier luidt; „In den nacht van 24 op 25 April hebben af- deelingen Duitsche vliegtuigen in opeenvolgende golven de vloot- en luchtbases van Malta ge bombardeerd en te La Valetta branden en ont ploffingen veroorzaakt. In het Oosten van de Middellandsche Zee hebben onze vliegtuigen een vjandelijk convooi in do straat van Caso gebombardeerd en in de Baal van Milos voltreffers geplaatst op een stoomsrhip van tweeduizend ton. In Noord-Afrika bedrjvigheid van artillerie aan het front van Tobroek. Op 24 en 25 April zijn de vesting en de vloot basis Tobroek onop houdelijk bestookt door Italiaansche vliegtuigen en talrjke afdeelingen der Duitsche luchtmacht. De havenwerken en een schip, dat in de haven lag werden herhaaldetjk getroffen. Andere Ita liaansche en Duitsche vliegtuigen hebben Bnt- sche gemechaniseerde strijdkrachten en artil lerie in de zone van Solloem aangevallen. In Oost-Afrika hebben onze troepen met prarhtigen strijdlust een aantal gedaanten Oos ten van Gambela en vijandeljke troepen, die zich in gunstige stellingen verschanst hadden, verslagen. De vjand vluchtte snel, met achter lating van honderden dooden, wapens en een aanzienljke hoeveelheid materiaal". fV1« dit bortf toot zich ziet moet éxtre voorzichtig zijn, want hij nadert 'n voor- rangsweg (óók het verkeer van (inkt laten vM*fla«P* Na een kortstondige ziekte is Vrjdagmiddag, voorzien van de H. H. Sacramenten der Ster venden, overleden de zeereerwaarde beer P. Nie- man, rustend pastoor van Schoorl. Reeds met Paschen voelde pastoor Nieman zich niet wel. Toch droeg hj op dien feestdag nog het H. Misoffer op, al moest hj gesteund door den koster het altaar verlaten. Dit was het laatste H. Offer dat hj op zjn altaar mocht opdragen. Een aanval van bronchitis, gevolgd door een beroerte, maakte een eind aan dit vruchtbaar priesterleven. Pastoor Nieman werd te Roelofarendsveen geboren op 18 December 1866. Hj werd priester gewijd 15 Augustus 1892 en was kapelaan te Aarlanderveen en Haarlem. In 1908 werd hj benoemd tot pastoor te Schoorl, welk herderljk ambt hij tot 1936 be kleedde. Tjdens dit pastoraat heeft hj zich door zjn eenvoud en harteljkheid bemind ge maakt bij zjn parochianen voor wie hj een vader was in den besten zin des woords en voor wie hj een gids was in alle levensmoeiljkheden. Ook toen hij zjn welverdiende rust ging genie ten, wilde hj te Schoorl blijven wonen temid den van zjn geestelijk gezin. Pastoor Nieman stichte de R.K. School en het fraaie vereeni- gingsgebouw te Schoorl, alsmede verschillende godsdienstige vereenigingen. Moge God dezen arbeider in Zjn wjngaard reeds nu^het eeuwig loon hebben geschonken; de zalige aanschouwing Gods. De Metten zullen plaats vinden Maandag avond om half acht en de Lauden Dinsdag ochtend om half tien, waarna de plechtige uit vaart. NEW YORK, 26 April (D.N.B.) Roosevelts ver klaringen over het convooivraagstuk en den pa- trouilledienst op het Westeljk halfrond worden door de New-Yorksche bladen de sensatie van den dag genoemd en hi groote opmaak ge plaatst. De opschriften luiden: „De vloot zal patrouilleeren waar het noodig is", „De vloot is gereed om op de zeven zeeën te patrouilleeren" enz. De New-York American Journal heeft als op schrift: „Politietoezicht der Vereenigde Staten op zeven zeeën". De senator Wheeler heeft e verklaringen van Rosevelt een nieuwen proefballon genoemd, waarmee men wil nagaan, in hoeverre t Ame- rikaansche volk een convooistelsel wil. De repu- blikeinsche senator Ball achtte de verklaringen over het convooivraagstuk onduideljk. Het wordt hoog tjd, zoo vervolgde hj, dat de presi dent openjlk met het Amcrikaansche volk spreekt. Het volk kan zich over het convooi vraagstuk geen oordeel vormen, zoolang de presi dent het alle inlichtingen onthoudt. Uit Herl jn meldt het D. N. B.: De Völkischer Beobachter schr jft, dat de redevoeringen van Hul en Knox alles in de schaduw stellen, wat tot dusver in de Vereenigde Staten aan oorlogs- drjverj gepresteerd is. De beide ministers heb- gesproken, alsof „de twee Europeesche dictato ren reeds tegen de vreedzame Vereenigde Staten oprukten". Bijzonder belangwekkend acht het blad, de passage in de rede van Knox: „Wj kunnen niet omkeeren, nu wj ons met dezen wereldoorlog hebben ingelaten" Beide sprekers hebben hun toehoorders na tuurlijk niet verraden, dat het alleen de politiek van Roosevelt en de zijnen geweest is, die de Vereenigde Staten in tegenstelling tot het jonge sche pers den Amerikaanschen „redder" na- de Ver. Staten die to weerwil van de meenings- terreur deze fundamenteele waarheid nog dur ven uit te spreken, worden op alle mogelijke wijzen vervolgd én tot zwijgen gebracht. Ook de andere Bexljnsche bladen constatee- ren, dat ,,hulp aan Engeland tot eiken prjs" de leuze van Roosevelts regeering is. De Deut sche Allgemeine Zeitung schrijft, dat de Brit- sche prs den Amerikaanschen „redder" na tuurlijk bejubelt, maar in het Congres te Washington verdubbelt zich 't pessimisme. De Lo kalanzeiger spreekt van oorlogspropaganda en schrjft: „Het lijdt geen twjfel. dat de ramp zalige afloop van het avontuur op., den Balkan, die ook een zeer persoonljke nederlaag voor Roosevelt is, de openbare meening in de Ver eenigde Staten ten zeerste geschokt heeft. Hoe zeer dat het geval is, wordt bewezen door het hysterische geschreeuw der „omsingelden", die den schok willen overwinnen en den weg voor den oorlog weer Willen effenen". Het Rijksbureau voor de voedselvoorziening in oorlogstjd deelt mede, dat een regeling is tot stand gekomen ten aanzien van den handel in en de prjzen voor werkpaarden. Deze regeling houdt om. in, dat alleen zj den handel als zoodanig zullen mogen uitoefenen, die georga niseerd zjn bj de Nederlandsche Veehouderij centrale en ingedeeld in de groep „paarden handelaren". De aandacht van belanghebbenden wordt er op gevestigd, dat de aanvrage tot erkenning uitsluitend schrifteljk, zoo spoedig mogeljk, ge richt dient te worden tot de Nederlandsche Veehouderjcentrale, Laan van Meerdervoort 84, Den Haag. Bj deze aanvrage moeten tevens gegevens worden overgelegd, door middel waarvan ten genoegen van de Nederlandsche Veehouderj centrale of een door haar aan te wjzen com missie wordt aangetoond, dat de aanvrager, als handelaar, tot nu toe zjn beroep of bedrjf heeft gemaakt van den handel in werk- en gebruikspaarden (dus niet als commissionnair of anderszins als tusschenhandelaar). De persdienst van 'de N. S. B. deelt mede, dat het hoofd van het opvoedersgilde, mr. dr. R. van Genechten, een schrijven heeft gericht aan den secretaris-generaal van het departement van Onderwjs, Wetenschap en Cultuurbescherming, houdende verzoek te willen bevorderen dat op de scholen 1 Mei, den dag van den arbeid, vrijaf worde gegeven. SCHEVENINGEN, 26 April De aanvoer van versche visch uit zee was niet groot. Aan de markt kwamen 14 motorschokkers met f 1413.besomming.. De vaartuigen besomden gemiddeld ruim f 1Ó0.De noteering van de schokkervisch was: kleine schol f 8.4045.60, schar f 8.4022.20, beide per kist van 40 kg.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1941 | | pagina 5