I Vi kg. aardappelen per persoon per week Thans ook Athene bezet Patras eveneens ingenomen Broodrantsoen verhoogd Handel in werkpaarden Verduistering Gevaarlijk speelgoed Verdere zuivering van den Epirus ps a KINDEREN BENEDEN VIER JAAR DE HELFT ISM Extra-rantsoenen bij zwaren of zeer zwaren arbeid J' ■"Y V Nog geen echte Bollenzondag Valschermtroepen veroveren landengte Van Corinthe en stad Corinthe zelf mMMf Vuurzee in opslagplaats te Naaldwijk VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS BUR. VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 TELEOON 21543 EN 21544 - GIRO 22884 ABONNEMENTEN: met inbegrip van het Zondagsblad 26 cents per week, per kwartaal 3.42 MAANDAG 28 APRIL 1941 VIJF EN ZESTIGSTE JAARCANC No. 22976 De prijs der advertentiën bedraagt 35 cents per regel. Ingezonden Mededeelingen 60 ets. per regel. Bij contract sterk geredu ceerde prijzen. Kleine annonces (Vraag- en Aanbod-advertentiën) 13 regels 48 cents, iedere regel meer 16 cents. Wie geen kaarten krijgen Voorloopige regeling Extra-broodrantsoen Samenvatting technische regeling BOSCH- EN HEIDEBRAND Door krachtige bestrijding erger voorkomen Projectiel ontploft in handen van knaapje Het weer werkte nog niet mee DUITSCH WEERMACHTSBERICHT GENERAAL PAPAGOS AFGETREDEN Grieksch premier tevens minister van Oorlog Groote successen ter zee: kruiser vernietigd 'tal. weermachtsbericht Britsche aanvallen bij Tobroek afgeslagen 1Ü CHURCHILL OVER DEN OORLOG DIT NUMMER BESTAAT UIT 8 10 BLADZIJDEN NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT De secretaris-generaal van het departe ment van Landbouw en Visscherjj maakt het volgende bekend met betrekking tot de distributie van aardappelen. Onder de distributie zullen alle soorten consumptieaardappelen vallen In de persconferentie van Vrijdag 18 Avril waarin de directeur-generaal van de voedsel voorziening, ir. S. L Louwes, het woord heeft gevoerd, hebben de moeilijkheden, in den laat- sten tijd bij de aardappelenvoorziening in eenige plaatsen des lands ondervonden, een punt van bespreking uitgemaakt. Bij deze gelegenheid heeft de heer Louwes er reeds op gewezen, dat een deel van het publiek in de afgeloopen weken veel meer aardappelen heeft gekocht dan voor het dagelijksch verbruik noodig was, netgeen de moeilijkheden ongetwijfeld in de hand heeft gewerkt De totale aardappelpositie en in het bijzonder de te verwachten vervoersmoeiiijkheden, waar door de import van aardappelen in de naaste toekomst mogelijk stagnatie zal ondervinden, hebben er mede aanleiding toe gegeven, als voorzorgsmaatregel tot de distributie van aard appelen over te gaan met ingang van Maan dag 28 April. Met het oog op den omvang van den beschikbaren voorraad en op den tijdsduur, waarvoor deze voor raad nog moet strekken, is het aard appelenrantsoen in het algemeen moeten worden vastgesteld op 1 54 kg. per persoon per week. Voor kinderen beneden den leef tijd van vier jaar, die een kleinere hoeveelheid plegen te gebruiken, wordt het rantsoen lager gesteld, namelijk op kg. Daarentegen zullen de arbeiders, die zwaren arbeid verrichten, boven het normale rantsoen van 1 54 kg per persoon per week, een extra rantsoen kunnen betrekken, namelijk van kg. Het totale wekelijksche rantsoen voor deze arbeiders zal dus 254 kg. bedragen. Arbeiders, die zeer zwaren arbeid verrichten, krijgen een extra-rant soen, grooter dan dat van de arbei ders, die zwaren arbeid verrichten, namelijk van 1 54 kg. Het totale wekelijksche rantsoen van arbeiders., die zeer zwaren arbeid verrichten, zal dus 3 kg. groot zijn. Voor het feit, dat aldus de aard appelen moeten worden gerant soeneerd, wordt een compensatie ge schapen door instelling van een extra-broodrantsoen. Dit zal worden bereikt door den geldigheids duur van den eerstvolgenden broedbon van zeven dagen op zes dagen te stellen. Hierdoor wordt tevens bereikt, dat het extra-rantsoen voor kinderen beneden de vier jaar de helft bedraagt van dat van de normale verbruikers terwijl het extra-broodrantsoen voor hen, die zwaren. respectievelijk zeer zwaren arbeid ver richten ly3 resveetievelijk tweemaal zoo groot is als het normale extra-rantsoen. Ook na de eerste week zal een extra-brood rantsoen toegekend blijven. Het is volstrekt biet uitgesloten, dat over eenigen tijd het aardappelenrantsoen zal kunnen u-orden verhoogd. Of dit mo|elijk zal zijn, uangt o. a. van de Weersgesteldheid af. Wanneer het weder gun stig is. zoodat de nieuwe aardappelenoogst vroeg gereed zal zijn, zal tut vergrooting van het rantsoen kunnen worden overgegaan Bo vendien bestaat de mogelijkheid dat de ver voersomstandigheden in het buitenland alsnog tot aardappelenimport in staat zullen stellen. Dok in dit geval zal verhooging van het rant soen mogelijk zijn Bij deze distributie zal binnenkort gebruik Worden gemaakt van de aaraappelkaarten, wel- fce op nader door de plaatselijke distnoutie- Jhensten bekend te maken dagen uitgereikt zul len worden. Elke nader aan te wijzen bon van ^®ze kaarten zal per week recht gever op het koopen var, 1% K.G. aardappelen. Aar. kin deren, die na 30 April 1937 geboren zijn, zuilen halve kaarten worden uitgereikt. Personen, die ^aren arbeid verrichten zuüen ieder een hal- Ve kaart extra, dus in totaal ioder 154 kaart °dtvangen en personen, die zeer zwaren arbeid verrichten, ieder een heele kaart extra dus m totaal twee kaarten Geen kaarten zullen wornen uitgereikt aan personen, die uit eigen teelt oi door aan koop tot einde Juni as. vuor zich en nun gezinsleden met inwonend personeel be schikken over. ten minste 15 K.G aardap pelen per persoon. Van degenen, die 15 K.G. aardappelen of meer in voorraad neb ben, doch niet per gezinslid over 15 K.G. beschikken, zal een met hun voorraad over eenkomend aantal kaarter werden inge houden Wie met zijn gez'n over 1 K.G. aardappelen of meer per gezinslid beschik v behoeft dus geen kaarten af te halen. Men is verplicht, aan den uitreikenden amb tenaar alle gevraagde inlichtingen over den voorraad, waarover men beschikt, te verstrek ken. Tegen degenen, die niettegenstaande bet fe t, dat rij over voldoend, aardappelen be schikken, zich een aardappelkaart doen uit reiken, zal op grond van de Distributiewei 1939 een strafrechtelijke vervolging ingesteld kunnen worden. In hotels, restaurants e.d. behoeven de gasten geen bonnen voor aardappelen af te geven. Mede in verband hiermede zullen geen wisselboni'en voor aardappelen in omioop worden gebracht Gedurende de weken van 28 April tot, en met 4 Mei a.s. en van 5 Mei tot en met 11 Mei a.s. zal, in afwachting van de uitreiking der aard- appelkaarten, gedistribueerd worden met ge bruikmaking van de bonnen der broodkaarten. De twintig met „15" genummerde bonnen van de broodkaart geven gedurende de pe riode van Maandag 28 April tot en met Zondag 4 Mei a.s. te zamen recht op het koopen van 1*4 K-G. aardappelen. De bon nen, welke 4 Mei a.s. nog niet gebruikt zijn, blijven voorts geldig tot, en met Woensdag 7 Mei a.s. Met nadruk wordt er de aandacht op ge vestigd, dat de twintig met „15" genummerde bonnen van de broodkaart te zamen recht geven op 1% kg. aardappelen. In ver band hiermede wordt dringend verzocht de twintig bonnen ook te zamen aan een stuk af te geven. Aangezien aan personen van 14 tot en met 21 jaar oud 1/5 broodkaart extra is verstrekt, zal deze groep van personen gedurende twee weken een grooter rantsoen aardappelen kunnen koo pen Dit voordeel komt bij de ingebruikneming der aardappelkaarten evenwel te vervallen. Met ingang van Maandag 12 Mei zal wekelijks een bon van de aardappelkaart voor het koopen van aardappelen worden aangewezen. Met na druk wordt er echter de aandacht op gevestigd, dat de met „een rantsoen aardappelen" gemerkte bonnen reeds met ingang van Maandag 28 Apiil recht geven op 154 kg. aardappelen per bon. Zooals boven vermeld is, zal in verband met de distributie van aardappelen het broodrant soen worden verhoogd, hetgeen zal worden be reikt door de distributieperiode voor brood voor- loopig te verkorten tot zes dagen. De met „14" genummerde bonnen der broodkaart geven der halve gedurende het tijdvak van Maandag 28 April tot en met Zaterdag 3 Mei dus nlet, zooals bij het algemeen bericht betreffende de bonaanwijzingen is bekend gemaakt, tot en met Zondag 4 Mei elk recht op het koopen van ongeveer 100 gram brood of een rantsoen gebak. Deze bonnen mogen voorts nog gebruikt wor den gedurende het tijdvak van 4 tot en met 11 Mei ais. De eerstvolgende broodbon zal dus over eenkomstig het bovenstaande geldig worden verklaard voor een periode van zes dagen, aan vangende Zondag 4 Mei. Zij, die brood bakken uit graan van eigen oogst en in verband daarmede destijds hun broodkaarten hebben ingeleverd, kunnen zich. indien zij minder dan 15 kg. aardappe len per gezinslid in vooraad hebben, bij de plaatselijke distributiekantoren vervoegen ter verkrijging van losse rantsoenbonnen voor aardappelen, teneinde daarmede gedu rende het tijdvak van 28 April tot en met 11 Mei aardappelen te betrekken. Hetzelfde geldt voor hen, die op medisch voorschrift hun broodkaart hebben Ingeleverd ter ver krijging van rantsoenbonnen voor andere artikelen. In een afzonderlijke publicatie zijn den telers, groothandel, handel en instellingen van belang zijnde voorschriften bekendgemaakt. Hoewel het in de bedoeling ligt, de aardappel distributie op speciale kaarten te doen plaats vinden, is het noodzakelijk, de eerste twee we ken een afwijkende regeling te treffen, ten einde de distributiediensten in de gelegenheid te stel len, de kaarten uit te reiken. Deze voorloopige regeling is als volgt: De broodkaart zai voorioopig dienst doen bij de distributie. Daartoe zullen de twintig bonnen no. 15 van de broodkaart in de eerste week ge zamenlijk recht geven op het koopen van 154 kg aardappelen. Men moet dus de bonnen geza menlijk afgeven en doet het beste deze dus te zamen af te knippen. In dien tijd krijgen dus de personen tusschen 14 en 21 jaar, die een extra rantsoen brood hebben, iets meer aard appelen, doch dit voordeel vervalt bij de uit gifte van de aardappelkaarten. Iedereen krijgt een aardappelkaart. Deze bonnen geven dan later na afloop van de aard appeldistributie op de broodkaart, recht op den aankoop van 1J4 kg. aardappelen. Kinderen geboren na 30 April 1937 krijgen een halve kaart, terwijl aan de „zware" arbei ders totaal 154 kaart en aan de „zeer zware" arbeiders 2 kaarten zullen worden uitgereikt. Belangrijk Is de bepaling, dat geen kaarten zullen worden uitgereikt aan zelfverbouwers en aan personen, die door aankoop beschikken over ten minste 15 kg. aardappelen per persoon of per gezinslid. Beschikt men dus. per lid van het gezin gerekend, over 15 kg. aardappelen, dan mag men geen kaart of kaarten afhalen. Hierop zal de noodige contróle worden uitge oefend. Wie een valsche mededeeling doet stel: zich dus aan een vervolging bloot. Hotels, restaurants, ziekenhuizen, sanatoria e.d. kunnen, onder opgave van de voorraden toewijzingen bij de distributiediensten halen Hierbij zij aangeteekend. dat aan hotels en res taurants 50 pet. van hun normaal verbruik zal worden verstrekt. Er zullen dus geen wissel bonnen voor de hotels worden ingevoerd. In verband met de aardappeldistributie is be paald. dat de geldigheidsduur van de brood bonnen no. 14 verkort is tot zes dagen. Dit be- teekent dus 'n uitbreiding van de bestaande brood-rantsoenen. Bij beschikking van den secretaris-generaal van het departement van Landbouw en Vis- scherij zijn alle soorten aardappelen aangewe zen als diêtributlegoederen in den zin vaci art. 4 der Distributiewet. Het Rijksbureau voor de voedselvoorziening in oorlogstijd deelt mede, dat een regeling is tot stand gekomen ten aanzien van den handel in en de prijzen .voor werkpaarden. Deze regeling houdt o.m. in, dat alleen zij den handel als zoodanig zullen mogen uitoefenen, die georga niseerd zijn bij de Nederlandsche Veehouderij - centrale en ingedeeld in de groep „paarden handelaren" De aandacht van belanghebbenden wordt er op gevestigd, dat de aanvrage tot erkenning uitsluitend schriftelijk, zoo spoedig mogelijk, ge richt dient te worden tot de Nederlandsche Veehouderijcentrale. Laan van Meerdervoort 84. Den Haag. Bij deze aanvrage moeten tevens gegevens worden overgelegd, door middel waarvan ten genoegen van de Nederlandsche Veehouderij centrale of een door haar aan te wijzen com missie wordt aangetoond, dat de aanvrager, als Handelaar, tot nu toe zijn beroep of bedrijf neeft gemaakt van den handel in werk- en gebruikspaarden (dus niet als commissionnair of anderszins als tusschenhandelaar) Zaterdagmiddag om één uur is brand uitge broken op een perceel bosch en heide nabij de „Zeven Heuveltjes" aan de grens van het Mast- bosch. Door den feilen wind verspreidde het vuur zich snel over het. 20 hectaren groote ter rein, dat gedeeltelijk met vliegdennen is be* plant. Onder leiding van den houtvester van het staatsboschbeheer, den heer Tutein Nolthenius, werd het vuur direct bestreden met de hulp van Duitsche militairen en jongens van de nabij gelegen tuchtschool. Door het omhakken van een aantal boomen en het aanleggen van een tegenvuur kon men den brand binnen een uur stuiten, zoodat de schade tot tien hectaren beperkt bleef. Men kon voorkomen, dat de brand op het eigenlijke Mastbosch oversloeg. De Bredasche brandweer arriveerde met groot materiaal, doch behoefde geen dienst meer te doen. Zonsondergang 28 April 21. Zonsopkomst 29 April 6.14 Maanopkomst 7.33 ondergang 22.54 Te Rucphen is wederom een schoolknaap het slachtoffer geworden van onvoorzichtige nieuwsgierigheid naar de uitwerking, van een projectiel, dat hij had gevonden. De vinder was het 10-jarige zoontje van de landbouwersfamilie v. Beeckv. Ginneken, die op zijn manier eens wilde onderzoeken hoe zoo'n kogel in elkaar zat. Hij hield daarvoor den kogel in. de hand en liet zijn broertje er met een hard voorwerp op slaan. Het projectiel ex plodeerde met het noodlottig gevolg, dat het knaapje de duim en twee vingers van de hand werden afgerukt. De plaatselijke geneesheer, dokter v. Boxel, oordeelde overbrenging van den jongen naar het St. Ignatius-ziekenhuis te Breda noodzakelijk, waar het ventje ter verple ging is opgenomen. Men heeft de vorige week in Hillegom offi cieel het „Bollenseizoen" geopend, maar de na tuur blijkt zich daaraan tot dusverre weinig te storen. Hoewel het weer dezen Zondag niet be paald slecht genoemd kon worden, weerhield de vrij sterke en gure Noordoostenwind velen er van, een uitstapje naar bollenland te maken, zoodat men niet van een- groote drukte kon spreken. Toch was de belangstelling grooter dan de vorige week en het waren vooral jeugdige wielrijders en wielrijdsters, die de wegen tus schen de veelkleurige bloementapijten bevolk ten. Hoewel het koude weer den bloei van hya cinten en vroege tulpen heeft vertraagd, viel er toch op de beschutte plekjes veel schoons te bewonderen, vooral wanneer de zon zoo af en toe even door de wolken kwam kijken. Groepjes sportieve jongelui, die deelnamen aan de traditioneele bollen-wandelmarschen, trok ken vroolijk zingend tusschen de velden door, de uitzichttoren en de trekschuit in Hillegom hadden tamelijk veel bezoek en menigeen, die de köudé en den wind niet wilde trotseeren maakte met de tram een ritje door de bollen streek. Alles bijeengenomen was er vooral in de middaguren vrij veel vertier en de verkoo- Pers van de kleurige bloemenslingers en de café's maakten dan ook nog tamelijk goede zaken. Het wachten is echter op mild voorjaarsweer, opdat de schoonheid der bollenvelden ten volle kan ontluiken. Dan zal ook het bezoek toene men, al kan men natuurlijk onder de huidige omstandigheden niet rekenen op een ouder - wetsche bollendrukte. BOEKAREST, 28 April (D.N.B.). Radio-Athe ne publiceerde op Zondag 27 April om 00.20 uur toen de zender zich nog in Grieksch bezit be vond, in de laatste uitzending van nieuwsberich ten de volgende berichten„De regeering heeft op Kreta een amnestie afgekondigd voor alle personen, die wegens een politiek vergrijp, ver oordeeld waren, met uitzondering van diegenen die tijdens de jongste onregelmatigheden ge arresteerd en veroordeeld zijn. Ook zijn in het Grieksche kabinet eenige veranderingen aangebracht. De minister president Zoederos heeft tevens het mini sterie van Oorlog op zich genomen. Tot gouverneur van de Egeïsche eilanden is be noemd Argiropoelos, tot minister voor de Openbare Veiligheid Mamadakis. Verder werd bevestigd, dat de opperbevelhebber van het Grieksche leger, generaal Papagos, van zijn functie is ontheven. Verder wordt uit Istanboel bericht dat de vroegere burgemeester van Athene, Kozias, die de opdracht van den Griekschen Koning tot vorming van een nieuw kabinet had afgewezen, in Turkije is aangekomen. In zijn gezelschap bevond zich ook de vroegere Grieksche minister van Financiën, Apostolides. Beiden worden he den te Ankara verwacht BERLIJN, 27 April (DNB) Het opperbevel van de weermacht maakt bekend* De in Griekenland strijdende troepen van het Duitsche leger be reikten bij de achtervolging van den vijand via de linie Thebe—CHalkis hedenochtend om 9.25 uur de hoofdstad Athene. In een stoutmoedigen* aanval uit de lucht namen valschermtroepen reeds op den ochtend van 26 April de landengte van Corinthe in, als mede de stad Corinthe zelf. Tal rijke Engelschen werden gevangen genomen, en de rest trok zich vluch tende naar het Zuiden terug. Aan den ingang van de golf van Corinthe drong de „Leibstandarte Adolf Hitler" na een onstuimigen opmarsch via de golf van Patras tot den Peloponnesus door en nam, na het vijandelijke verzet te hebben overwonnen, de havenstad Patras in. In ^e o j1k, i nr water0** vei oorzaak te het luchtwapen op 25 April den vijand opnieuw zware scheepsverliezen. Het vernietigde drie koopvaardijschepen met tezamen 27.000 b.r.t. waaronder twee groote transportvaartuigen en beschadigde nog-twee andere .koopvaardijsche pen door bommen. In Noord-Afrika werden de Britsche strijd krachten, dfe oprukten in de richting Capuzzo Solloem, door tegenaanval in samenwerking met het luchtwapen verslagen en naar het Zuiden verdreven. Daarbij werden zeven vijan delijke gevechtswagens en verscheidene gepant serde verkenningswagens vernietigd. Uitvalspo- gingen van de Engelschen uit Tobroek mis lukten. Duikbooten brachten in den Atlantischen Oceaan vijf vijandelijke koopvaardijschepen met tezamen 39.148 b.r.t. ton zinken. Ge vechtsvliegtuigen vernietigden gisteren in het zeegebied om Engeland een koopvaardij schip van 5.000 b.r.t. en in duikvlucht een Britschen torpedojager. Een derde schip, dat met vliegtuigonderdeelen beladen was, kreeg twee voltreffers van bommen. In den afgeloopen nacht bombardeerden ge vechtsvliegtuigen met goede uitwerking op- nieuwe de haven Liverpool, alsmece andere havens aan de Zuid- en Oostkust van Engeland Een patrouillevaartuig van duizend b.r.t. weid tot zinken gebracht. Op een vliegveld van den vijand werden hangers en schuilplaatsen met brandbommen bestookt Batterijen vèrdragend geschut van de marine beschoten schepen in de haven van Dover. De beschieting had een goed resultaat. De vijand verlooi Dij vlucnten overdag naar de kust van de bezette gebieden en naar" de West- en Oost-Friesche eflanden vier vliegtuigen, waarvan t^rie door jagers en een door luchtdoelartillerie. In den af geloopen nacht wierp de vijand op verschil- lende plaatsen van de bezette gebieden en van het Noord-Duitsche kustgebied brisant- en brandbommen, hoofdzakelijk op woon wijken van de stad Hamburg. Nergens ont stond schade aan oorlogsbedrijven of mi litaire inrichtingen. Eenige burgers werden gedood en gewond. Twee vijandelijke ge vechtsvliegtuigen werden omlaag gehaald. In de gevechten bij Thermopylae heeft zich de kapitein in een regiment infanterie, Waac- ke, bijzonder onderscheiden. In een feilen nachtelijken strijd tegen een in stelling gele gen vijahd opende hij met een beweeglijke af- deeling een belangrijken doorgang en maakte 24 stukken geschut buit. Naar het D.N.B. bericht ontving dit bureau het eerste rechtstreeksche telegram Athene— Berlijn, na de inneming van Athene door Duit sche troepen, Zondagochtend van zijn in Athe ne gebleven vertegenwoordiger, Rössner. Het telegram was in 23 minuten overgekomen en om 11.20 uur in Athene aangeboden. De in houd luidt: Tusschen 9 en 10 uur hedenochtend heb ben de Athene binnentrekkende Duitsche troepen de Duitsche vlag geheschen op de beroemde Akropolis. De eerste Duitsche troepen In Athene werden door de daar ge bleven Duitschers met groote geestdrift en stormachtig gejuich verwelkomd en met bloemen overladen. De Grieksche bevol king, die den intocht eveneens als toe schouwers bijwoonde, hield zich rustig. Veelvuldig hoorde men uitingen van ver bazing over de prestaties en ht uiterlijk van de Duitsche troepen Verder maakte het Opperbevel der Weer macht uit het Führerhauptquartier bekend: Vandaag zijn bij de achtervolging van het uit Griekenland vluchtende Brttsche expe ditiecorps een kruiser tot zinken gebracht, twee kruisers beschadigd, een koopvaarder van 5000 br. ton vernietigd »n tien sche pen van tezamen 75.000 ton oe-ehadigo. Ook Zaterdag heeft het luchtwapen den uit Griekenland vluchtenden Engelschen zware verliezen toegebracht. Vier schepen van 22.000 ton in totaal werden vernietigd en tien van te zamen 80.000 ton beschadigd. ERGENS IN ITALIë, 27 Aprü (Stefani) In zjjn weermachtsbericht nr. 326 maakt het Italiaansche opperbevel het volgende bekend: Tijdens de zuiveringsoperaties in Noor delijk Albanië en in den Epirus werden talrijke Joego-Slavische en Grieksche sol daten gevangen genomen en werd een aan zienlijke hoeveelheid wapens, munitie en vervoermiddelen buitgemaakt. Aan het front van Tobroek in Cyrenaica werden aanvallen van vijandelijke tanks en infanterie met krachtige deelneming van onze luchtmacht afgeslagen. Wij vernietigden zeven tanks en verscheidene pantserauto's. In den pacht van 26 April bombardeerden vijandelijke vliegtuigen Benghazi, waarbij eenige slacht offers vielen en eenige schade werd aangericht; een vijandelijk vliegtuig werd door het lucht doelgeschut neergehaald. Het aantal slacht offers als gevolg van het bombardement op Tripolis bedraagt 101, onder wie een twintig tal Italianen. Het aantal gewonden bedraagt ongeveer 300. In Oost-Afrika werd te Djimma een Hurri- cane-toestel door het luchtdoelgeschut neer gehaald. In eindelooze colonnes rijden de auto's door den Balkan, die voor den aanvoer van materiaal en munitie en voor de ravitailleeJ'ing van de oprukkende Duitsche leger- af deelingen zorgen .(Weltbild-Pax-Hollancfc) Na de verovering der Grieksche havenstad Kcivalla. aan de kade Duitsche legerwagens (Weltbild-Pax-Holland) BERLIJN, 28 April (D.N.B.). Minister-presi dent Churchill heeft Zondagavond in een radio rede o.m. verklaard, dat om den strijd te over leven, Engeland den slag in den Atlantischen Oceaan op beslissende wijze moet winnen. Hij is ervan overtuigd dat, hoewel de slag op den Atlantischen Oceaan lang en moeilijk zal zijn, en de afloop in het geheel nog niet beslist is, hij thans in een dreigender phase .komt, doch tevens ook. zoo meende Churchill, in een gun stiger. Verder heeft Churchill gesproken over den toestand op den Balkan. Hij verklaarde, dat En geland reeds vóór den oorlog aan Griekenland hulp had beloofd. Deze belofte moest men ge stand doen. Het is de „tragedie van Joego slavië" geweest, zoo meende Churchill, dat het een regeering heeft gehad, die zich „aan de dictatoren heeft onderworpen". „Het volk" Is weliswaar „spontaan" tegen deze „onderwer ping" in opstand gekomen doch het was te laat om het land te redden. Thans zfjn de Grie ken overweldigd, de dappere legers afgesneden en moesten de Engelschen trachten den weg naar zee terug te vinden. De oorlog in het ge bied van de Middellandsche Zee zal ter zee. te land en in de lucht steeds gevaarlijker, moeilij ker en uitgebreider worden. In Naaldwijk cutstono Zaterdagavond omstreegs half tien In de opslagplaats van de groente- en fruitveiling Zwartendijk te Naaldwijk een felle, uitslaande brand. De brandweerploegen van Poelcijk, Naaldwijk en Honselerdjjk waren spoedig ter plaatse doch moesten zich weldra beperker. tot het nathou den der omringende gebouwen. De opslagplaats, waarin ac.b eenige duizen den houten kisten en een partij verf oevon- den, brandde tot den gronc af. De tehaae wordt op tienduizend gulden geschat en wordt door verzekering gedekt. Omtrent de oorzaak van den orand tast men lr bet Juister O O O

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1941 | | pagina 1