Huurbeschermingsbesluit 1941 Navordering pensioen premies Uitvinder contra fabriek Convooieering of patrouilledienst Nieuw handelsaccoord Berlijn-Ankara KINADRUPPELS ONTHULLING^MONUMENT E.NAvan MEVER D E N Rechter hij ontruiming ingeschakeld WINTERHULPSpNEDERLAND MAANDAG 28 APRIL 1941 T oelichting SCHADE-ENQUÊTE COMMISSIE Voor militairen te velde LUCHTBESCHERMING Sociale wetten op vast personeel toepasselijk 102-jarige overleden Dr. H. NANNING's Gedemobiliseerden moeten achter stallige premies betalen GEWESTELIJKE ARBEIDS- BUREAUX Cursus voor directeuren INLEVERING VAN RADIO- TOESTELLEN Over de toepassing van een procédé Luisterver gunning moet eveneens worden ingeleverd DE SCHOLEN OP 1 MEI Voor de gevallenen van het lie Depot Infanterie Graanpakhuis in vlammen Hevige brand te Amersfoort SS-VRIJWILLIGERS NAAR DUITSCHLAND SCHOENEN ZONDER BON VERKOCHT MAN ONDER TREIN GERAAKT Engelsche luchtaanvallen Woonhuizen en gasleiding geraakt Onthulling oorlogsmonument Het gratis etui voor de persoonsbewijzen Dinsdag 29 April ACCOUNTANT, lid ned.uniev.acc AMSTERDAM - TEL90361 JAN LUYKENSTR.8 na buue 23723 Boerderijen in de asch gelegd Felle brand te Gouderak maakt twee gezinnen dakloos Arbeiderswoningen in Eindhoven Hevige brand te Sneek Centrale stierenkeuring te Leiden Geldigheid van de waardebons Roosevelt over de werkzaam heden der vloot op den A tl. Oceaan De buitenlandsche schepen Dit brengt geen nieuwe factoren met zich mee De secretarissen-generaai van de depar tementen van Justitie en van Binnenlana- sche Zaken nebben vastgesteld een oesiuit, houdende bepalingen in verband met het eindigen van huur en oc.roerende goeaeren. Dit huurbeschermingsbesluit, dat gedagtee- kend is op 26 April en Maandag 28 April m het licht komt. luidt als volgt- Artikel 1. Vorderingen tot ontruiming, Aanhangig gemaakt ten einde voor het verhuurde goed een hoogeren huurprijs te kunnen bedingen of op eenigeriei wijze meei voordeel dan wettelijk is geoorloofd te kunnen verkrij gen, worden afgewezen. Artikel 2. 1 De verhuurder van een onroerend goec xan de ontruiming door dsn huurder bt den gewezen huurder slechts vorderen, indien le. wegens onbehoorlijk georuik van net ver huurde goed, wegens emstigen overlast, hem zelf of zijo huisgenooten aar gedaan, ot wegens wanbetaling van de huurpenningen, voortzet ting van de huur niet van den huurder kan worden gevergd; 2e. de verhuurder het verhuurde goed zoo dringend voor eigen gebruik noodig heett, dat van hem, de economische behangen en maat schappelijke behoeften van oeide partijen naar billijkheid in aanmerking genomen, voortzet ting van de huur niet kan worden gevergd; 3e. de verhuurder het verhuurde goed noodig heeft, ten einde te kunnen voldoen aan een verplichting, welke hem doo. eerug rechtsvoor schrift of door een beschikk.ng van overheids wege is opgelegd. 2. De verhuurder kan wegens achterstallige huur (lid i, onder 1 e.) geer. ontruiming vor deren, indien de wanbetaling de economische belangen en de maatschappelijke behoeften var. beide "partijen naar biUijkhe.P in aanmerking genomen, als vac geringe beteekenis kan wor den beschouwd. Indien de huurder met de be taling van een bedrag, hetwelk de over een maand verschuldigde huurpenningen niet over schrijdt, in verzuim is. wordt de wanbetaling slechts dam als van gewicht beschouwd wan neer daarvoor geen genoegzame grond aanwe zig was. Indien de huurder met de betaling van een hooger bedrag in verzuim is, wordt, de wan betaling slechts dan als van gewicht beschouwd wanneer van hem, de economische belangen en de maatschappelijke behoeften van beide par tijen naar billijkheid in aanmerking genomen, tijdige betaling niet gevergd kon worden Voor zoover de wanbetaling niet als van gewicht wordt beschouwd, kan de rechter de wijze van betaling der huurpenningen bepalen Artikel 3 De huurder kan na opzegging door den verhuurder of indien deze vordert, dat het gehuurde goed na geëindigde huur moet worden verlaten, den recuter, die bevoegd zou zijn van de vordering tot ontruiming kennis te nemen, verzoeken te verklaren' le. dat een eventueele vordering tot ontrui ming krachtens artikel 1 dient te worden afgewezen, of 2e. dat de ontruiming op grond van artikel 2 niet kam worden gevorderd; 3e. Aan een uitspraak, als bedoeld in het eerste lid, zijn in een latere ontruimings procedure beide partijen gebonden, tenzij een der partijen nieuwe feiten aanvoert. Artikel 4 Tegen rechterlijke beslissingen, gegrond op de artikelen 1 tot en met 3, staat hooger beroep hoch beroep in cassatie open. met uitzondering van cassatie in het belang der wet. Artikel 5. 1. In alle gedingen tot ontruiming kan de rechter den huurder een termijn gunnen, bin nen welken deze het gehuurde moet hebben ontruimd. In dat gevai wordt de huurovereen komst geacht tot het einde van dien termijn te hebben voortgeduurd. 2. De rechter kan dezen termijn slechts een maal en wel met ten hoogste twee maanden ver lengen. Het verzoek tot verlenging moet uiter lijk vier weken voor het verstrijken van den eersten termijn van ontruiming worden inge diend Artikel 6. Wjjst de rechter de vordering tot ontruiming af of willigt hij het' verzoek van den huurder krachtens artikel 3 in, dan wordt in geval van geëindigde huur, van het einde der «uur ge rekend, een nieuwe huurovereenkomst geacht op dezelfde voorwaarden voor onbepaalde n tijd te zijn gesloten. Artikel 7. 1. In eiken stand van het geding tot ontrui ming of van een procedure krachtens artikel 3 kan de rechter, voor zoover hem, de economische belangen en maatschappelijke behoeften van beidp partijen naar billijkheid in aanmerking genomen, redelijk voorkomt, in overeenstemming met partijen de voorwaarden der oorspronkelijke huurovereenkomst aanvullen of wijzigen, met name ook den huurprijs wijzigen, zulks met in achtneming van de daaromtrent geldende voor schriften. 2. Stemt de huurder niet toe in een door den rechter redelijk geachte wijziging, dan kan deze hem het recht ontzeggen zich op het bepaalde bij de artikelen 1 en 2 te beroepen. Artikel 8. 1. De artikelen 56 tot en met 58 van het Wet boek van Burgerlijke Rechtsvordering zijn van overeenkomstige toepassing, met dien verstande dat de rechter de kosten geheel of ten deele kan compenseeren. 2. Wordt een vordering toegewezen op grond van het bepaalde bij artikel 2, eerste lid, onder 2e, dan zullen de kosten, tot de uitspraak van het vonnis vallende, niet ten laste van den huurder worden gebracht. Bovendien kan de rechter op verzoek van den huurder den ver huurder de verplichting opleggen, den huurder ie noodzakelijke kosten van verhuizing binnen de gemeente geheel of ten deele te vergoeden, indien hem zulks, gelet op de omstandigheden en de economische belangen en maatschappelijke behoeften van beide partijen naar billijkheid in aanmerking genomen, redelijk voorkomt. Dit besluit is reeds in werking getreden. Het is mede van toepassing op gedingen. Welke ten tijde van de inwerkingtreding van dit besluit bij den rechter aanhangig zijn In de dagelijksche persconferentie te Den Haag hebben prof. mr. A. H- M. J. van Kan, raads adviseur van het departement van Justitie en dr Kömer van het rijkscommissariaat, een toe- 'ichting op dit besluit gegeven. Prof. Van Kan herinnerde er aan, dat er wei 'teds een huurprijzenbesluit bestaat, waarvan de strekking is opdrijving van huurprijzen te v°orkomen, doch de ervaring heeft geleerd, dat °P verschillende wijze het effect van dit besluit Je biet kan worden gedaan, o.a. doordat de huurder door den verhuurder wordt genoodzaakt ?Üh huis te verlaten. Ten einde deze praktijken Voorkomen is het huurbeschermingsbesluit ingevoerd, waardoor het huurprijzenbesluit zoo effectief mogelijk wordt gemaakt, en bijv. ook verhinderd wordt, dat in sommige plaatsen van ons land, waar woningen schaarsch zijn, van deze schaarschte misbruik wordt gemaakt om de huurprijzen op te drijven. In de getroffen regeling is zoowel een sociaal als een maatsohappelijk motief te vinden. Men wil den economisch zwakkere tegen den verhuurder beschermen en het zou uit maat schappelijk oogpunt dwaas zijn. indien de men- schen thans van wonmg zouden moeten wisse len, alleen omdat de verhuurder misschien een hoogeren huurprijs zou kunnen bedingen. Aan den andereii kart gaat men den huurder na tuurlijk niet beschermen door dik en dim, zooals voldoende uit het besluit blijkt. Het streven van de regeling is de bescherming te houden binnen billijke en redelijke grenzen, zoodat ook met gegronde motieven van den ver huurder rekening kan worden gehouden en de bescherming zich bijv. niet uitstrekt tot geval ien, waarin de huurder zijn verplichtingen niet nakomt, het verhuurde misbruikt of den ver huurder overlast veroorzaakt. Dr Kömer wees er op, dat het natuurlijk niet de bedoeling is, dat partijen voor elk meenings- verschil naar den rechter loopen Allereerst moet getracht worden eventueele geschillen door on derling overleg tot een oplossing te brengen en eerst wanneer dat niet lukt, zal men goed doen zijn geval aan den rechter voor te leggen, die dan als bemiddelaar kan optreden en een billijke regeling kan opleggen. De secretaris-generaal van het departement van Binnenlandsche Zaken heeft aan de bur gemeesters medegedeeld, dat bjj de Schade enquête-commissie voor militairen te velde, se dert zij haar werkzaamheden begon, meer dan 40.000 aanvragen om toezending van aangifte formulieren zijn binnengekomen. De aanvragen worden met zoo groot mogelij ken spoed en in volgorde van ontvangst beant woord door toezending van een formulier. Het behoeft geen betoog, dat bij een zoo groot aantal aanvragen de toezending van dit formu lier eenigen tijd kan uitblijven. Ter voorkoming van stagnatie in de werk zaamheden der commissie is het noodzakelijk, dat de belanghebbenden, indien aan hun ver zoek niet spoedig gevolg wordt gegeven, zich onthouden van schriftelijke of telefonische me- dedeelingen hieromtrent. Aangezien voorts gebleken is, dat velen niet op de hoogte zijn van het bestaan van de mo gelijkheid vergoeding te vragen voor te velde verloren gegane eigendommen, wordt nogmaals medegedeeld, dat militairen van land- en zee macht, die gedurende de oorlogsdagen in hun mobilisatiestandplaats of aan boord van hun schip particuliere eigendommen verloren, zich per brief of briefkaart kunnen wenden tot den secretaris van de Schade-enquête-commissie voor militairen te velde, Javastraat 4, te 's-Gra- venhage, met verzoek om toezending van een aangifte formulier. Belanghebbenden dienen hun naam en adres duidelijk te vermelden. In verband met het vorenstaande, wordt de termijn, binnen welke het aanvragen van aan gifteformulieren dient te geschieden, tot 1 Mei 1941 verlengd. Ook de nagelaten betrekkingen van gesneu velde militairen kunnen zich met een verzoek om toezending van een aangifteformulier tot bovenstaand adres wenden. Blijkens een bericht van den secretaris-ge neraal van het departement van Binnenland sche Zaken aan de burgemeesters zijn op het personeel, dat behoort tot de vaste kern van den luchtbeschermingsdienst, de Ziektewet, de Kinderbijslagwet en de Invaliditeitswet van toepassing. De gemeenten zijn voor dit personeel pre- miën ingevolge de ziektewet verschuldigd, waarvan 50 pCt. op de belanghebbenden kan worden verhaald. De gemeenten zullen ook volgens de Kinder bijslagwet premiën voor dit personeel verschul digd zijn. Deze regeling zal met ingang van 1 April J.l. geacht worden in werking te zijn getreden- Te Berkel (gemeente Berkel-Enschot c.a.) is in den ouderdom van 102 jaar overleden de we duwe Van Rijswijk-Brekeimans. 12 November j-* had zij den leeftijd van 102 jaar bereikt. Het aangewezen middel bij: BLOEDARMOEDE BLEEKZUCHT MALARIA GEBREX AAR EETLUST en. Men lette op den naam „Dr. H Nanningbulten op de roode doos en op de flacon. Prijs f 1.30 Dr. H. NANNING» Cb.ro Clem f.briek, N.V„ OEN HAAG. (Van onzen Haagschen rdacteur) Omtrent de betaling van pensioenpremies, die tijdens de mobilisatie vanwege net de partement van Defensie werden betaald be stond destijds oneenigheid In sommige gevallen betaalden de werkgevers voor hun gedemobili seerde. doch niet ontslagen, employé's de pre mies. In andere gevallen moesten de werkne mers dit zelf betalen. Daardoor is -bij velen, die in hun vorige werkzaamheden zijn teruggekeerd, een achterstand ontstaan De Pensioenraad staat op het standpunt, dat deze achterstallige premies in ieder gevai betaald moeten worden Wij vernemen tnans, dat door bemiddeling van de ambtenarenorganisaties verschillende werkgevers, o.a. provincies en gemeenten, er in hebben toegestemd de achterstallige premies over lange termijnen na te vorderen. Er komen zelfs termijnen van drie a vier jaren voor. De cursus voor directeuren der op 1 Mei a.s. in werking tredende gewestelijke arbeidsbureaux, die van 16 tot en met 18 en van 23 tot en met 25 Aprii j.l. in hotel Wittebrug te s-Gravenhage werd gehouden, is Zaterdag door den cursus leider. "den heer Th. van Lier, waarnemend di recteur-generaal van het Rijksarbeidsbureau, gesloten met een kractige opwekking tot zijn medewerkers om hun beste krachten te wijden aan de organisatie van den arbeid, die de nieuw-ingestelde organen ter hand zal nemen Namens de directeuren der gewestelijke ar beidsbureaux heeft de heer A. J. A. C. v. Delfc. directeur van het gewestelijk arbeidsbureau te Amsterdam, den cursusleider in hartelijke woor den dank gezegd voor diens zeer gewaardeerden scholingsarbeid. Bij de Zutphensehe Rechtbank is een pro ces aanhangig' gemaakt door een uitvinder, die een procédé bedacht en uitgewerkt had, waar door het mogelijk zou zijn een besparing te bereiken van omstreeks 45 pCt. op het bij de papierfabrikage gebruikte aardappelmeel of de paperine, dfe als vervanging hiervan gebruikt wordt. De uitvinder heeft in 'n papierfabriek op de Veluwe uitvoerige proefnemingen verricht zon der echter met de teide vennooten der fabriek tot overeenstemming te komen betreffende de overname van het procédé. Zooals reeds gepubliceerd, heeft de procureur van den uitvinder een conclusie van eisch aan de Rechtbank doen toekomen, waarin deze een schadevergoeding vraagt van f 10.000 op grond o.m. van het feit, dat de papierfabriek de bedoelde besparing later bereikt heeft door toepassing van diens procédé, of althans door gebruik te maken van mededeelingen, die hij bij de proefnemingen gedaan had. Thans heeft de procureur van de beide ven nooten der papierfabriek de Rechtbank een ccnclusie ten antwoord doen toekomen, waarin o.m. de meening uitgesproken wordt dat de ten deze uitgebrachte dagvaarding nietig is, of in ieder geval, dat ^e eischer In zijn vordering niet-ontvankelijk is. Deze stelt namelijk, dat de gedaagde onrecht matig van zijn procédé en receptuur gebruik zou maken. Hij stelt echter niet, waarin zijn procédé en receptuur zouden moeten bestaan, noch in welke gedragingen die toepassing zou bestaan, of welk procédé door de gedaagde wordt toegepast. Dit klemt temeer, omdat de eischer geenszins stelt, dat zijn procédé het eenige is, dat de bedoelde besparing aan aard appelmeel of paperine op kan leveren. De uitvinder baseert zijn actie mede op de stelling, dat de gedaagde hem heeft beves tigd, dat het gewenschte resultaat op andere wijze bereikt is, hetgeen Kwalijk eenig steunpunt op kan leveren voor een actie, gebaseerd op eischers procédé. Voorts deelt de gedaagde nog mede, dat de uitvinder zijn proeven genomen heeft bulten aanwezigheid van gedaagde en haar personeel, zonder omtrent den aard van het procédé iets mede te deelen. De onderhandelingen welke hierop gevolgd zijn, hebben niet tot eenig resultaat geleid, om dat de gevraagde prijs plet door de papierfa briek aanvaard werd. Toen men niet tot over eenstemming kon geraken, heeft eischer zijn procédé niet onthuld, zoodat dit aan gedaagde thans nog even onbekend is als tevoren. Ook heeft de eischer tegenover de gedaagde steeds gesproken van een patent. Uit een bijgevoegd schrijven blijkt nog, dat beide partijen na de onderhandelingen geheel vrij tegenover elkan der stonden. Inderdaad is tijdens de onderhandelingen een ontwerp voor een overeenkomst gemaakt welke echter nimmer gesloten werd. De procureur verzoekt de rechtbank dan ook, de uitgesproken dagvaardihg nietig ie verklaren en eischer zijn vordering te ontzeggen. De personen van Joodschen bloede, die nun radio-toestei moeten inleveren, zijn bovendien verplicht, aan het postkantoor te hunner plaat se tegen ontvangbewijs hun luistervergunning, voorzien van de betalingsbewijzen over de maanden Januari t/m. April 1941, in te leve ren; bovendien een ingevuld formulier C, dat kosteloos aan de postkantoren verkrijgbaar is en waarop van de verplichte inlevering meae- deelmg moet worden gedaan. De persdienst van de N. S. B. deelt mede, dat het hoofd van het opvoedersgilde, mr. dr. R. van Genechten, een schrijven heeft gericht aan den secretaris-generaal van het departement van Onderwijs, Wetenschap en Cultuurbescherming houdende verzoek te willen bevorderen dat op de scholen 1 Mei, den dag van den arbeid, vrij al worde gegeven. m Zaterdagmiddag heeft aan den rand van de begraafplaats Rhijnhof bij het Haagsche Schouw onder de gemeente Oegstgeest de plechtige ont hulling plaats gehad van het monument voor' de gesneuvelden van het voormalige lie Depot Infanterie. De belangstelling voor deze bijeenkomst was bijzonder groot. Toen autoriteiten, genoodigden en nagelaten betrekkingen van gesneuvelden op de plaats van onthulling waren aangekomen, speelde het mu ziekcorps „Werkmans Wilskracht" uit Leiden „Ases Tod", uit de Peer Gynt Suite van Grieg. Nadat vervolgens het zangkoor „Ex Animo" ten gehoore had gebracht „Wilt heden nu tre den", sprak de voorzitter van het comité, ma joor 'f. A. J. Alofs. Hij wees er op, dat de troep uit eigen middelen een fonds had gevormd. Dank zij samenwerking is, aldus spr. een onzen dapperen waardig monument tot stand geko men. Spr. herhaalde wat hij den avond na het bekend worden van de capitulatie tot zijn ver zamelde mannen had gezegd: „Onze gevallen kameraden hadden het leven even lief als wij en zij brachten „Den Vaderlandt Getrouwe" het groote offer, dat ook van ons gevraagd had kunnen worden". Uit eerbiedige en dankbare herinnering aan hen is dit gedenkteeken opge richt, waarin hun namen staan gegrift, opdat het nageslacht ze zal kennen en opdat hun lich tend voorbeeld voor de komende generaties be waard blij vel Spr. gaf hierna het woord aan den generaal- majoor b. d. W. F. A. Hackstroh, oud-inspecteur der Infanterie, die het monument onthulde. Hij bracht daarbü hulde aan de dapperen, die, al dus spr., niettegenstaande het grootste deel van hen onvoldoende geoefend en onvoldoende uit gerust was, onder de bezielende leiding van hun commandanten in de eerste plaats den Depot- commandant den strijd aanbonden met een overmachtigen vijand. Met een bezwaard hart heb ik, aldus spr., in de oorlogsdagen de actie van de depottroepen gevolgd. Immers deze wa ren nog niet gereed voor den strijd en niet hiervoor bestemd, doch bestemd om na verdere opleiding z.n. verliezen bij de veldtroepen aan te vullen. Dat niettegenstaande voornoemde on gunstige factoren de jonge depottroepen zich zoo kranig hebben geweerd is te danken aan den flinken, vaderlandlievenden en offervaar digen geest, die bij de depots heerschte, en aan de bij een goede krijgstucht bestaande hartelijke en kameraadschappelijke verhouding tusschen meerderen en minderen. Het zijn ook deze eigenschappen die geleid nebben tot de oprichting van dit gedenktee ken. Naast smartelijke gevoelens wekt deze plechtigheid ook gevoelens van trots over het feit, dat zoovelen niet hebben geaarzeld in den ongêlijken strijd hun leven in te zetten voor de verdediging van hun vaderland, waardoor zij een lichtend voorbeeld voor het nageslacht zul len blijven. Moge dit gedenkteeken in lengte van dagen voor het nageslacht in het bijzonder voor de jongeren een herinnering zijn aan de ver richte dappere daden en een opwekking tot het aankweeken van moed, trouw en plichtsbetrach ting als betoond werden door hen, die vielen, al dus besloot majoor Hackstroh, die vervolgens bet monument onthulde, daarin bijgestaan door enkele oorlogsinvaliden, en waarbij door muziek en koor het le en 6e couplet van het Wilhelmus ten gehoore werden gebracht. De voorzitter van het comité droeg hierna het monument over aan de gemeente Oegstgeest, waarop de heer T. van Egmond, oudste wethou der, namens den burgemeester van Oegstgeest het monument aanvaardde met een korte toe spraak. De plechtigheid werd besloten met kransleg- ging, zang en défilé, waarbij de treurmarsch uit de „Eroica" van L. van Beethoven ten gehoore werd gebracht. Zondagmorgen om ongeveer kwart over acht werd de brandweer gealarmeerd voor een uit- slaanden brand in een perceel Achter de Kamp. Een bewoner van de Kreupelstraat had een rookontwikkeling waargenomen in het graan pakhuis van de firma Gerritsen en stelde on middellijk iemand van het personeel hiermede m kennis. De brandweer werd gealarmeerd en met vol ledig materiaal spoedde deze zich naar de plaats van den brand. Onder leiding van den commandant, den heer W. v. Haselen, werd het, vuur besteden met ne- negen stralen op de waterleiding. Het bleek, dat het vuur het hevigst woedde op den droog zolder van het pakhuis. In de nabijheid gestationneerde Duitsche mi litairen lieten zich ook niet onbetuigd en hielpen tezamen met den Luchtbeschermingsdienst bij het blusschingswerk. Ondanks het feit. dat er voldoende personeel bij de hand was, liepen toch ook de belendende perceelen gevaar door den vrij sterken wind. De nabijgelegen pakhuizen werden daarom ook nat gehouden. De brand bleef tot het graan pakhuis beperkt, waarvan de zolder en boven verdieping geheel uitbrandden. Omtrent de oorzaak van den brand valt nog niets met zekerheid te zeggen. Wel bestaat de mogelijkheid dat de brand ont staan is in de balken waar de schoorsteen tus- schendoor loopt. Deze schoorsteen is pas enkele weken geleden gebouwd en vermoedelijk hebben de vonken zich door de voegen aan de balken medegedeeld. Op het terrein van den brand waren aanwe zig, de Commissaris van Politie, de heer G. Goorhuis, de adj. dir. van de Gasfabriek, de heer Bolmeijer en de stadsarchitect, de heer van der Tak. In het belendende pakhuis waren nog een achttal paarden gestald van de firma Van Doom, doch één der firmanten heeft deze die ren met groote moeite in veiligheid kunnen brengen. Wederom is Zaterdag een 600-tal jonge Neder landers naar Duitschland vertrokken om bij de Standarte N.W. te worden opgeleid voor de Waffen-SS. In den Princesse-schouwburg te 's-Graven hage waren zij Zaterdagmiddag uit alle deelen van ons land bijeengekomen en daar heeft een Sturmführer van de S.S.-Ergaenzungsstelle het enthousiast gestemde gezelschap hartelijk en kameraadschappelijk toegesproken. Vervolgens begaf men zich naar het Malie veld, vanwaar naar het Staatsspoorstaticc, werd gemarcheerd. Een muziekkorps was present om het afscheid te begeleiden. Te half zes vertrok een speciale trein met de Nederlandsche vrijwilligers naar hun op leidingscentrum. Ambtenaren van den sr'isis-contröie-aienst hebben Vrijdag, in samenwerking me de po litie, een inval gedaan in het schoenenmagazijn van W. te Bameveld. Het onderzoek wees uit, dat de eigenaar tal- looee paren schoenen aonaer bon nac ver kocht. De geheelè voorraad werd in beslag ge nomen. Bij huiszoeking werden 160 ongestem pelde eieren gevonden. Deze werden eveneens meegenomen. Tegen W. is proces-verbaal op gemaakt. Op het station te Hengelo is de 27-jarige ongehuwde G. K., afkomstig uit Almelo, die in een reeds in beweging zijnde trein wilde stappen, voor de wielen gevallen en overreden. Hij was onmiddellijk dood. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag vlogen enkele Engelsche vliegtuigen ons land binnen en wierpen hier en daar bommen uit, die geen schade van beteekenis aanrichtten. Vier woon huizen werden zwaarder, twee licht beschadigd. Drie burgers liepen lichte kwetsuren op. Op een andere plaats werd een gasleiding geraakt, zoo dat een korte storing in de gasvoorziening ont stond. Ten Slotte was er hier en daar nog eenige glasschade. Zaterdag 3 Mei om twee uur zaj op de nieu we begraafplaats te Barnereld een oorlogs monument worden onthuld ter nagedachtenis aan de gesneuvelde kaderleden van het voor malige achtste escadron wie-rijders. Tegelijk met de persoonsbewijzen zal, zoo als gemeld, van rijkswege kosteloos een étui worden verstrekt, officieel „omhulsel" genaamd. Dit omhulsel is vervaardigd van triacel, een doorzichtig materiaal, en zoodanig uitgevoerd, dat het, terwijl het de duurzaamheid der per soonsbewijzen zal bevorderen, de kennisneming der aan de voor- en achterzijde der persoons bewijzen vermelde gegevens niet bemoeilijkt. HILVERSUM I, 415.5 M. Nederlandsch programma 6.45 Gramofoonmuziek, 6.50 Ochtend gymnastiek, 7.00 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek, 8.00 BNO: Nieuwsbe richten, 8.25 Christ, liederen (opn.), 8.45 Gramofoonmuziek, 9.17 Gramofoonmuziek, 10.00 Orgelconcert, 10.20 Declamatie, 10.40 Ensemble Jonny Ombach en solist, 11.15 Zang met pianobegeleiding en gramofoon muziek, 12.00 Ensemble Tonny Roxini, 12.30 Voor de boeren, 12.45 BNO: Nieuws- en economische berichten, 1.00 Omroepor kest en soliste met piano-intermezzi, 2.30 Amusementsorkest, soüst en het Munodi- ensemble, 3.45 Gramofoonmuziek, 4.20 Gra mofoonmuziek, 4.30 Van pavane tot wals", causerie met gramofoonplaten, 5.00 Gramo foonmuziek, 5.15 BNO: Nieuws-, eoonomi- sche en beursberichten, 5.30 Russisch or kest „Slawa" en solisten, 6.15 Cyclus „Het rassenvraagstuk" 6.30 Esmeralda, 7.00 BNO: Vragen van den dag, 7.15 Gramofoonmu ziek, 7 30 Duitsche les, 8.00 BNONieuws berichten, 8.15 Spiegel van den dag, 8.45 Omroeporkest In de pauze: Zang met pia nobegeleiding, 9.30 Gramofoonmuziek, 10.00 BNO-- Nieuwsberichten, sluiting. HILVERSUM II, 301.5 M. Nederlandsch programma 6.45 Gramofoonmuziek, 6.50 Ochtend gymnastiek, 7.00 Gramofoonmuziek, 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 BNO: Nieuwsbe richten, 8.15 Gramofoonmuziek, 10.20 Or gelconcert. 11.00 Declamatie, 11.20 Gramo foonmuziek, 12.15 Ensemble Jack der Kin deren en solist, 12.45—1.00 BNO: Nieuws- en economische berichten, 1.30 Gramofoon muziek, 2.00 Rotterdamsch Philharmonisch Orkest, 3.00 Gramofoonmuziek, 3.30 Zon nestralen in ziekenzalen, 4.00 Gramofoon muziek, 5.00 Gramofoonmuziek, 5.15 BNO: Nieuws-, economische en beursberichten, 5.30 De Ramblers, 6.00 „Welke taak heeft de huisvouw t. o. v. de haar toevertrouwde nationale goederen?", lezing, 6.15 Orgelspel. 6.45 Gramofoonmuziek, 7.Ö0 BNO: Vragen van den dag, 7 15 Ensemble Tonny Roxini, 8.00 BNO: Gramofoonmuziek met toelich ting. 9.00 Microfoon-fantasie, 9.30 Kees Veening en zijn ensemble, 10.00 BNO- Nieuwsberichten, sluiting Zaterdagmiddag is, doordat vonken uit den schoorsteen van het boenhok op het rieten dak sloegen, brand uitgebroken in de boerderij van den veehouder N Boer aan den Gouderakschen- dijk te Gouderak. Door den krachtigen wind sloegen de vonken over op de 60 meter verder gelegen eveneens van een rieten dak voorziene hoeve van den veehouder P. H. de Vries. Zoo fel woedden de vlammen, dat er geen houden aan was. Beide groote boerderijen zijn geheel uitge brand. Eenige schuren en de hooibergen bleven gespaard. Van den inboedel kon een gedeelte worden gered. Het vee was meerendeels in de weide. De overigen dieren konden tijdig naar buiten worden gebracht. De schade wordt door verzekering gedekt. Beide gezinnen, te zamen elf personen, zijn dakloos geworden. De brandweer van Gouderak kreeg bij het blusschingswerk assistentie uit Ouderkerk aan den iJssel en Gouda. Te Eindhoven is aanbesteed de bouw van 221 arbeiderswoningen. Hoogste inschrijver was W. Vos te Heilouw voor 1.288.000. Laagste J. van Gerwen te Eindhoven voor 774.960. Zondagmorgen omstreeks half vijf werd brand ontdekt in het pand Singel 2 te Sneek, bewoond door D. Eijer, die hierin een goederenhandel drijft. Nadat reeds Zaterdagavond een schoor steenbrandje was ontdekt, dat door de bewo ners met behulp van de poliite kon worden ge- bluscht, schijnt, dat er zich nog vuur heeft be vonden tusschen een houten afscheiding en den schoorsteenwand. De brand nam direct hevig in vang toe, zoodat de bewoners zich slechts met moeite in veiligheid konden stellen. In nacht gewaad begaven zij zich door een stukgeslagen voordeur naar buiten- Het pand en de inboedel gingen geheel ver- 1 loren. Verzekering dekt de schade. Vrijdagmorgen is op de Veemarkt te Leiden de centrale stierenkeuring gehouden vanwege de Provinciale Commissie voor de ondersteu ning van rijkswege van de veefokkerij in Zuid- Holland. In totaal waren 33 exemplaren aangevoerd. De aanvoer van 3-jarige stieren was min der dan gewoonlijk het geval was; in de klasse 2-jarige stieren was de kwaliteit zeer goed; bij de I-jarige stieren was de kwaliteit over het algemeen niet onbevredigend, doch het aantal exemplaren van goede kwaliteit was te gering. De volgende bekroningen werden verleend: Driejarige stieren: 2e pr. Jan 1762 S., eig. fokker wed. J. van Noort Lisse; 2e pr. Sam son 1768 S., eig. D. M. Binnendijk Alphen a. d. Rijn, fokker J. J. Leber Bedum; 3e prijs Amor 1758 S., eig. A. H. Rotteveel Oude- wetering, fokker M. v. Zwieten Alphen a. d Rijn; 3e pr. Baldus 1800 S., eig. C. van Gaa ien Alphen a. d. Rijn, fokker A. W. Biewen- ga Szn., Garthshuizen; 3e pr. Karei 1797 S„ eig. A. van Leeuwen Hoogstraten Alphen a. d. Rijn, fokker E. Bolhuis, Zeerijp. Tweejarige stieren: le pr. Hardi 1986 S., eig. C. M. v. d. Broek, Alphen aan den Rijn, fokker M. v. Zwieten, Alphen aan den Rijn; le pr. Wilson 1905 S., eig. W. v. Santen, Was senaar, fokker M. v. Zwieten, Alphen aan den Rijn; 2e pr. Hercules 1913 S., eig. M. J. N. v. d. Weyden, Langeraar, fokker H. Elema, Leer mens; 3e pr. Marchines 1982 S., eig. Gebrs. Zwa nenburg, Bodegraven, fokker G. B. Perdok, 't Zand (Gr.). Laurens 3027 K. B., eig. fokker G. den Hertog, Alphen aan den Rijn; 3e pr. Ma- rius 1946 S.,- eig. L. Droog Zoeterwoude, fok ker K. F. Wiersum, Nijenklooster (Gr.). Eenjarige stieren: le pr. Dirk 19915 R. v. J. eig. fokker M. v. Zwieten, Alphen aan den Rijn; le pr. Sire 35626 R. v. J„ eig. H. Schouten, Bodegraven, fokker N. j. Vinhuizen, Kantens; 2e pr. Rikus 1988 S.. eig. gebrs. A. A. Bos, Lei derdorp, fokker J. Oudman, Middelstum; 3e pr. Julius 3579 K. B„ eig. fokker H. Los, Zwara- merdam. De directeur-generaal van de stichting Win terhulp Nederland maakt ter aanvulling van de publicatie van 4 April j.l. nader bekend, dat de termijn waarbinnen de waardebonnen series A, B, C en D by winkeliers en handelaren kun nen worden aangeboden, in afwijking van den op de voorzijde vermelden tekst blijft verlengd tot uiterlijk 31 Mei 1941. Wat echter de series E en F (5e en 6e millioen) betreft, wordt deze termijn opnieuw verlengd tot uiterlijk 30 Juni 1941. De overige inhoud van de bovengenoemde pu blicatie blijft van kracht behoudens dat de beide laatste series (E en F) tot 15 Augustus in plaats van tot 31 Juli 1941 door winkeliers en handela ren kunnen worden verzilverd bij alle banken en spaarbanken. WASHINGTON, 26 Apru ,D.N3.). In zyn laatste persconferentie heeft president Roosevelt uitvoerig gesproken over de werk zaamheden der Amerikaansche vloot op den Atlantischen Oceaan en in het bijzonder over het convooivraagstuk Hij verklaarde opnieuw nadrukkelijk, dat oe regeering niet voornemens is Amerikaansche convooien samen te stellen. Men moet zich, aldus zeide hij, aan de feiten houden 'n elke specuratie vermijden Hij zeide het re betreuren, dat hij de meeste artikelen der Amerikaansche pers moest desavoueeren, maar het convooi- stelsel maakt geen deel van zijn politiek uit. Toen in September 1939 de vraag der be scherming van het Westelijk halfrond rees, is aan beide zijden van het vasteland een pa trouilledienst der Amerikaansche vloot inge steld, die zich uitstrekte over een gebied, dat op vele punten tot 1000 zeemij; van de kust verwijderd was. Van tijd tor tijd is deze pa trouilledienst in bepaalde streken uitgebreid en in andere ingekrompen. Er is echter steeds sprake geweest van patrouiLeering en nooit van convooien, en ook de Ameritovansche pers neeft daarvan geen convooien kunnen maken. Er is dus, aldus Roosevelt, mets veranderd behalve, dat de patrouilledienst iet ot wat is uitgebreid en van tijd tot tijd op de zeven zeeën in om vang zal .joenemen, omdat oit noodig is voor de bescherming van het Amerikaansche half rond. Toen men hem vroeg naar het onderscheid tusschen patrouille en coavooi, antwoordde Roosevelt, dat men met eer convooi te doen neeft, wanneer een groep schepen begeleid wordt ter bescherming tegen aanvallen. Een patrouillevaartuig is een verkenning, waarbij wordt vastgesteld of zich ergens een oorlogs schip bevindt, dat wellichi m h'et Westelijk halfrond wii binnendringen, om daar een aan val te ondernemen. Op de vraag, welke taak de patrouille heeft, wanneer zij de aanwezigheid van vreemde oorlogsschepen constateert, zeide de president, dat zij hem dan daarvan m Kennis moet stellen Roosevelt wenschte geen antwoord te geven op de vraag, hoe de regeering zich de aflevering van oorlogsmateriaal aan Engeland, waarop Knox en Huil in hun laatste redevoe ringen zoo krachtig nebben aangedrongen, denkt, zonder gebruik te maker var convooien. Naar S.P.T. meldt wordt te Washington offi cieel medegedeeld, dat de exploitatie der civiele luchtlijnen in de Vereenigde Staten voortaan beperkt zullen worden. Deze beperkingen zijn bevolen op last van de leger- en marineautori teiten om de vliegtuigproductie voor oorlogs doeleinden op te voeren. De koopvaardijcommissie van het Huis van Afgevaardigden heeft haar goedkeuring ge hecht aan het wetsvoorstel, dat den president machtigt, in Amerikaansche havens liggende buitenlandsche schepen over te nemen en in dienst te stellen. ISTANBOEL. 26 April. (D.N.B.) Naar hier verluidt is in Ankara een nieuwe overeen komst onderteekend over den goederenruil tusschen Duitschland en Turkije. Naar het A.N.P. van welingelichte zijde te Berlijn verneemt heeft men vandaag fn econo mische kringen aldaar ten aanzien van de nieu we Duitsch-Turksche handelsovereenkomst ver klaard, dat deze overeenkomst gebaseerd is op het bestaande handelsverdrag tusschen beide staten. In de Wilhelmstrasse vulde men deze verklaring aan met te zeggen, dat de nieuwe handelsovereenkomst tusschen Berlijn en Ankara geen nieuwe factoren met zich meebrengt.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1941 | | pagina 3