Succesvolle eindspurt van A.D.O. A.D.O.-verdediging superieur Het vonnis over Limburgia K.F.C. geveld en Dr. EUWE WINT DE EERSTE PARTIJEN D.H.C. in den tweeden beslissingswedstrijd met 3—1 geslagen Be Quick en H.S.C. eindigen gelijk „Maar as nou es VOOR DE EERSTE MAAL KAMPIOEN Tweekamp Euvoe-Kramer AANVALLEND SPEL VAN KRAMER MAANDAG 28 APRIL 1941 (Van onzen sportredacteur) ROTTERDAM, 27 April. Het mag dan misschien over dreven zijn, wat de A.D.O.-supporters gisteren zongen dat er geen club is in Holland, die A.D.O. kan verslaan een feit is, dat de Hagenaars reden te over hadden voor het aanheffen van hun, zij het wat overmoedig, lied. Want A.D.O. is Zondag in het Rotterdamsche Feyenoord-stadion door een 31 zege op D.H.C. afdeelingskampioen geworden. Zooals bekend hadden de Hage naars aan een gelijk spel al genoeg, maar de rood-groenen namen niet het minste risico en in een wedstrijd, waarin zij onbetwist de sterksten waren, haalden zij den titel met vlag en wimpel binnen. Het jeugdige D.H.C. heeft ook in deze laatste ronde verbit terd voor zijn kansen gestreden. Maar de Delftenaren, die boven dien verzuimd hadden een afspraakje te maken met Moeder For- tuna, •yvaren in de eindspurt beslist de minderen van hun rivalen en moesten zich dus met de rol van den eervollen verliezer tevreden stellen. D.H.C. startte het best K.F.C.'t Gooi 1—1 Twee doelpunten in vijf minuten D.O.S.—H.B.S. 8—1 NoadHelmond 22 s Het kampioenschap, dat A.D.O. gisteren op het Deutsche D.H.C. wist te bevechten, was het eerste üat de Hagenaars sedert hun in trede in de eerste klasse hebben mogen boe ken. Zij behaalden den afdeelingstitel na een strijd die eigenlijk niet één competitie, maar al verschillende jaren heeft geduurd. Tweemaal achtereen reeds hebben de rood-groenen het hoofd gestooten en hebben zij in den eindspurt de meerderheid van hun rivalen moeten er kennen. Ditmaal echter hielden de bewoners van het Zuidersportpark zich beter en hoewel het een dubbeltje op zijn kant was, had de run op den titel ditmaal toch succes. Onder leiding van Wim Tap, den oud-A.D.O.-speler en inter nationaal, is de ploeg gevormd tot een com binatie, die in staat bleek, den velen moeiijkhe- den van een voetbalcompetitie het hoofd te bieden. Wel bleek bij tijd en wijle nog duide lijk genoeg, dat het Haagsche elftal nog niet bepaald in kampioensvorm was, maar dat is in een bestek van achttien wedstrijden waar lijk geen wonder. Het geheele seizoen 1940'41 is A.D.O. in de running geweest. Aanvankelijk was behalve D.H.C. ook D.W.S. nog een geducht concur rent, maar de Amsterdammers moesten den strijd ditmaal halverwege opgeven, nadat Feijenoord al eerder was gestrand. In het ver dere verloop van de competitie kwamen er in de verte nog 'n paar andere concurrenten op duiken, maar noch Hermes-D.V.S., noch D.F.C., noch Sparta bleken tenslotte tegen de laatste loodjes te zijn opgewassen. Het werd een span nende nek-aan-nek-race tusschen de Haag sche en de Delftsche ploeg. Deze dreigde een oogenblik in een débacle voor de Hagenaars uit te loopen, daar zij in drie van hun vier laatste wedstrijden drie punten Verspeelden. Maar tenslotte wist men zich toch te herstellen en via twee beslissingswedstrijden is het afdee- lingskampioenschap van West I dan toch in Den Haag beland. Met zijn tegenstander van de laatste ronden, D.H.C., heeft A.D.O. al langen tijd contact ge had. Niet alleen streden de beide clubs in de tweede klas reeds tegen elkaar om het begeer de plaatsje in de hoogste afdeeling van den bond, maar bovendien is er ook nog een andere band. Want het is een merkwaardige bijzon derheid dat de heer Choufour, de tegenwoor dige A.D.O.-voorzltter, een der groote anima toren was voor de tot-stand-koming Van het zelfde D.H.C. dat tot gistermiddag den Hage naars den eerepalm betwistte. Ware deze be slissingswedstrijd tusschen AD.O. en D.H.C. on geveer dertig jaar vroeger gepeeld, dan had de heer Choufour als linksback voor D.H.C. uit gekomen tegen de club, waarvan hij thans voor zitter is! Foto Pax-Holland De kwaliteit der verdedigingen heeft in deze ontmoeting feitelijk den doorslag gegeven. In het A.D.O.-doel stond weliswaar een Koek, die bij tijd en wijle meer jongleur was dan betrouwbaar doel man, maar de backs Choufour en de Jong, trapvast als steeds en bij na onpasseerbaar, knapten het werk keurig op en lieten den DHC-aanval- lers maar heel weinig kans hun der den man te bedreigen. Bij de Delftenaren daarentegen, waar v. d. Broek zijn heiligdom op voortreffe lijke wijze verdedigde, waren de beide backs al bijzonder ongelukkig. Vermeulen was er volkomen uit en ook Ditmars jr. had zijn middag niet, zoodat het er zoo af en toe rammelde, dat het voor de groen zwarte aanhangers, hopeloos was om te zien. Het is slechts aan de weinige productiviteit van de ADO- aanvalslinie te danken, dat var. der Broek niet meer dan drie maal moest visschen, want er waren zooveel gaten in deze linie, dat men moeilijk nog van een zeef kon spreken. Daar kwam nog by, dat de Delftsche spil, Bommelee, dfe ook nu weer een prima par tijtje voetbal ten beste gaf, na ongeveer vijf en twintig minuten den strijd moest staken, omdat hij last kreeg van de blessure, welke hy vorige week reeds had opgeloopen. Bekenes, die hem verving, heeft zich moedig en vol enthousiasme van zijn moeilijke taak gekwe ten, maar hy kon er niet voldoende fnkomen om zijn voorganger te doen vergeter, en her haalde malen wist hy maar net op het nip pertje een fout of mistrap weer goed te maken Arendse was dezen middag weer in puiken vorm, vooral in zyn voedende taak. Bos was goed zonder meer. In de voorhoede ging het met van Geest vlotter dan vorige week met Dijkman maar productief was ook luj niet. De ADO-verdediging had er bovendien, zooals ge legd, prima het oog in en geholpen door de middenlinie, waarin Tap ■n schitterenden wedstryd speelde, gaf zy het Delft sche aanvalskwintet maa: heel weinig kans zyn stormloopen met succes te bekronen. Ditmart Sr. speelde hier weer een prima partijtje en ook Schroder voldeed goed In de ADO-voorhoede was Westhoven act iever dar. vorige week; hij vormde voor de DHC-veste een voortdurend gevaar. Ook zyn medespelers waren ditmaal gevaarlijker dan vorige week op Spangen Vreken, die vaak vrij spel had, maakte weder om den besten indruk. Ditmars Sr, (foto Pax-Holland) De belangstelling voor dezen tweeden beslis singswedstrijd was enorm. Waren er vorige ■week op Spangen byna dertigduizend toe schouwers thans zal dit getal niet ver van de Het kranige D.H.C.-elftal, dat zich in de laatste ronde tegen moest geven vijftigduizend zyn geweest, hetgeen altyd nog beduidend meer is dan by de laatste inter landwedstrijden resp. tegen Luxemburg (25.000) en België (35.000). Vooral uit Den Haag en Delft was de belangstelling uiteraard aeer groot. Om twaalf uur ai stonden de perrons in deze beide steden afgestampt met suppor ters en slechts aan het feit dat er een dikke twintig extra treinen waren ingelegd, was het te danken, dat iedereen op tyd aanwezig was. Ook voor de vlotte regeling by het vertrek ver dienen de Spoorwegen ongetwijfeld een eere- saluut. Het was wat men noemt internationaal. Evenals de vorige week had DHC ook nu de eer van den besten start. Reeds de eerste aanval van DHC was snel en gevaarlijk en ternauwer nood kon Koek het harde schot van Ditmars dat dezen stormloop besloot, onschadeiyk maken. Nog enkele malen kwamen de groen-zwarten te rug, maar Choufour en de Jong waren op hun hoede en retourneerden alles zonder pardon. ADO voelde er blijkbaar niets voor, ook dit maal een tweede viool te spelen. Het zette een paar fiksche aanvallen op en zoowaar kreeg Eversteyn weldra een behooriyke kans maar hy miste. Het spel ging nu snel over en weer. Nauweiyks was aan de eene zijde een fraaie combinatie tus schen Ditmars en Vollebregt onechadeiyk ge maakt, of aan den anderen kant moest van der Broek al zijn kunnen toonen bij een kanjer van Haagsche zijde. Vlak daarop was DHC weer ac tief en er was twintig minuten gespeeld, toen Schroder den Delftschen aanhang een bittere desillusie bereidde door den bal bii een goede kans hoog over te schieten. Toen was het een poosje met de Delftenaren gedaan. De DHC-verdediging stuntelde er een poosje geducht op los en dat bezorgde hun te genstanders een aantal goede kansen. Maar erg productief toonden die zich in deze periode niet. Eerst kanjerde Neuteboom naast, toen de Heer over. Een mooie kopbal van Eversteyn was even- -ens te hoog gemikt en een vinnige kopstoot van Westhoven scheerde den paal. Nog was het niet •oorby met de gevaren voor het heiligdom van v. d. Broek. De Heer en Vreken zochten om beurten de roos weer te hoog; Eversteyn plaatste een bal in de handen van v. d. Broek, toen hij een goede kans had om de score te openen en tot besluit schoot ook Westhoven vlak voor doel nog een vuurpijl de lucht in. Maar toen vonden de heeren het biykbaar genoeg. Andermaal werd de DHC-verdedi ging. die deze moeilijke periode vrij gelukkig had doorstaan, uit elkaar gespeeld en toen men weer geen kans zag om zich in een mi nimum van tyd va» den schok te herstellen, A.D.O. gewonnen (foto Pax-Holland) Het gevat, speelde zich af in een trein met teleurgestelde Jslftsc.he supporters. Er werden waardee- rende woorden gesproken over heide ploegen. Zooals het betaamt. Maar er was ook een ander soort supporter in de gelederen. Hij foeterde: ,,Maar as nou es Dijkman mee had gespeeld." „En as nou es Bommelee niet was uitgevallen." „En as nou es die stomme scheidsrechter had gezien, dat het tweede doelpunt van A.D.O. geheid buitenspel was." ..En as ie nou ook es had gezien dat die A.D.O.-back een bal van achter de lijn wegpikte." ,,En as nou es Westhoven, m plaats van het derde doelpunt te maken, over den bal had heenge- maaid en dat schot van Van den Engel in doel was gerold inplaats van over de lijn." Man, je hebt gelijk, volkomen gelijk. En as nou es D.H.C. twee doelpunten meer had gemaakt en A.D.O. twee minder, dan was jouw D H C kampioen geworden Maar dat is, met alle respect voor de ploeg, niet gebeurd mijnheer. En as je nou maar es een eerlijk ivoord van waardeering voor den verdien den winnaar had paal geschoten en daarna was een schot van den rechtsbuiten zelf, via den staander en een rol- lertje langs de doellijn weggewerkt. Maar toen was het ook uit met de meevallertjes voor ADO. By een algemeenen aanval plaatste Van den Engel den bal andermaal voor doel. Ditmars was daar op zijn post en kogelde hard in.Mis, er stond een ADO-man in den weg. De bal kaatste échter naar den vrijstaanden Schroder en deze bracht levendige vreugde en nieuwen moed in de Delftsche gelederen door hem met een keurig boogje achter Koek te plaatsen, 11. Even scheen het nog te zullen lukken by de groen-zwarten, maar lang duurde de inzinking van de Hagenaars niet want nog geen vijf minu ten later volgde aan deze zijde een algemeene aan- val, waarby Everstevn den L bal (met de hand?) mee- j nam en naar Neuteboom plaatste. Deze dacht geen seconde na en schoot sfafcAi hard en onhoudbaar langs «1$ j van der Broek. 2—1. BBSS ri Algemeene teleurstelling by DHC, maar nieuwe hoop bü ADO, dat steeds beter ging spelen. En ten slotte kreeg ook de actieve Westhoven loon naar wer ken, toen Vermeulen grandioos over een voor zet van Neuteboom heen- maaide en hy met een knaap van een schot zgjn club hl veilige haven kon brengen. 31. D.H.C. heeft toen alles geprobeerd wat maar mogelijk was om het ongedachte nog te berei ken. Sterk opdringend over alle linies trachtte het een doorbraak te forceeren en dat leverde heel wat spannende momenten op. De Delft sche ploeg was echter niet gelukkig, hetgeen o.m. bleek, toen scheidsrechter van der Meer, die aan dezen wedstrijd een heelen dobber had, over het hoofd zag, hoe de Jong eens een bal in het veld terugzond, die de doellijn reeds ge passeerd was. Daar had misschien nog iets in gezeten! Maar hoe het ook zü, de kansen waren nu voor de Delftenaren verkeken en meer en meer werd het een gelijkopgaande strijd. Eens storm de Westhoven alleen op van der Broek af, maar Vermeulen, die hem achterna rende, be- zwoor het gevaar door hem compleet vast te houden, zonder dat de heer van der Meer er een opmerking over maakte. Ook bij de laatste sensatie van den wedstrijd was Westhoven be trokken, toen hij van dichtbij een van zyn fan tastische kanjers loste. Het was echter iets te hoog, want via de lat verdween de bal In het luchtruim. Daarmede is alles gezegd wat we over dezen wedstrijd op de lever hadden. Het behoeft geen betoog, dat de AD.O.-aanhang zich na den wedstrijd evenmin onbetuigd liet als de spe lers het twee maal drie kwartier, of eigenlijk een heel seizoen lang hadden gedaan. Er waren bloemen, felicitaties en andere geestdriftige betoogingen en de treinen naar de residentie daverden van de enthousiastelingen, die huns ondanks met luider stemme beweerden, dat zij nog niet naar huis gingen. En natuuriyk werd ook het beroemde lied: „Er is geen club in Hollandniet vergeten. Koek (foto Pax-Holland) Westhoven zet de kroon op het werk in den beslissingswedstrijd A.D.O.D.H.C. (foto Pax-Holland) Terwijl in Rotterdam de strijd om de eerste plaats ten gunste van A. D. O uitviel is 't Gooi erin geslaagd te Zaandam K. F. C. definitief met de laatste plaats op te Knappen. De Zaan dammers hadden een overwinning noodig om het tot een beslissingswedstrijd te kunnen bren gen, maar 'tGooi hield stand en veroordeelde zijn gastheeren door een 11 gelijk spel tot de degradatie-competitie. A. D. O. 20 11 8 1 30 53—32 D. H. C. 20 11 6 3 28 50—34 D.W.S. 18 8 4 6 20 26—27 Sparta 18 8 3 7 19 44—38 D. F. C. 18 7 5 6 19 39—34 Feijenoord 18 8 3 7 19 34—35 Hermes-D. V.S. 18 6 6 6 18 4334 Stormvogels 18 5 3 10 13 27—37 't Gooi 18 2 6 10 10 24—39 K.F. C. 18 3 2 13 8 26—55 In afdeeling H verdedigde D. O. S. thuis te gen H.B. S. zyn kans op de derde plaats wei heel resoluut. De Utrechtenaren wonnen maar liefst met 81. Voor de Hagenaars een niet bepaald bevredigend besluit van het seizoen. V.S. V. 18 14 2 2 30 61—27 Ajax 18 8 6 4 22 53—31 Haarlem 17 9 2 6 20 40—31 D. O.S. 17 8 3 6 19 50—46 V. U. C. 17 7 4 6 18 48—52 Blauw-Wit 18 6 5 7 17 43—29 Xerxes 18 6 3 9 15 42—50 H.B.S. 18 5 4 9 14 43—50 R. F. C. 16 4 4 8 12 28—42 C. V. V. 17 2 3 12 7 20—61 In het Zuiden is de strijd om de onderste plaats ten nadeele van Limburgia beslist. Want, terwyi Roermond erin slaagde thuis tegen BW een gelijk spel te behalen (22) speelde Hel mond het klaar, Noad in Tilburg eenzelfde re sultaat af te dwingen. De Heerlensche ploeg, die bij NAC met 2—1 verloor, heeft nu van de drie laatstgeplaatste clubs de minste punten behaald en is zoodoende het kind van de reke ning geworden. Eindhoven besloot zijn seizoen HSC is hierdoor noodzakelijk geworden. Achil les wist Heerenveen puntje te ontnemen. in Assen met 11 een Be Quick 18 12 4 2 28 46—22 H.S.C. 18 12 4 2 28 43—26 Velocitas 18 12 2 4 26 36—28 Leeuwarden 18 10 1 7 21 46—27 Heerenveen 17 6 5 6 17 45—48 G.V.A.V. 16 5 4 7 14 28—21 Achilles 17 3 6 8 12 43—54 Sneek 17 3 5 9 11 17—32 Veendam 16 2 4 10 8 27—49 W.V.V. 17 3 1 13 7 31—55 met een flinke 6O-overwinning op MVV. P.S.V. 22 15 3 4 33 63—27 Longa 22 13 4 5 30 52—31 Juliana 22 12 5 5 29 67—37 N.A.C. 22 10 6 6 26 45—37 Noad 22 9 3 10 21 42—51 M.V.V. 21 7 6 8 20 32—39 Eindhoven 22 8 4 10 20 47—44 B.V.V. 19 7 4 8 18 30—34 Willem II 20 7 3 10 17 34—48 Helmond 22 5 5 12 15 28—55 Roermond 22 4 7 11 15 33—71 Limburgia 22 5 4 13 14 33—42 De doortastende A.D.O.-middenvoor Westhoven, die zijn club door het derde doelpunt in veilighaven bracht (foto Paoc-Holland) kreeg Eversteyn op den rand van het straf schopgebied den bal vry. Hy loste een har den kogel, ongeveer op kniehoogte. Van der Broek wist den bal nog wel te bereiken, maar kon niet verhinderen dat deze via den paal in de touwen caramboleerde (10)Er waren toen vyf en dertig minuten voorby. Direct daarop was ADO weer terug. Maar met den moed der wanhoop wierpen de Delftenaren zich op hun doordringende aanvallen en tot rust wisten zy inderdaad de doelpunten-machine van de Hagenaars in bedwang te houden Het D H.C, dat in de tweede helft probeeren moest den achterstand in een voorsprong om te zetten, maakte allesbehalve den indruk daartoe in staat te zijn. De spelers bleken stuk voor stuk veel last te hebben van hun zenuwen en daaraan zullen we het dan maar wijten, dat een behoor lijk aantal vrye schoppen moest worden uitge deeld. In de meeste duels toonden de D.H.C.-ers zich de minderen en het was wel duideiyk, dat er een flinke stimulans noodig was om den moed erin te houden. En wat i§ een betere stimulans dan een doelpunt. En zoowaar, dit doelpunt kwam tenslotte na veertien minuten spelen. Eerst had van Geest een voorzet van Van den Engel juist naast den In het Noorden is de strijd om het afdeelings- kampioenschap nog niet ten erinde. Velocitas, dat in Groningen met 21 over Sneek zege vierde, kon weliswaar geen duit meer in het zakje doen, maar de beide andere kampioens- cadidaten Be Quick en H.S.C. wonnen hun laatsten, moeilijken uitwedstrijd. Be Quick behaalde dit succes bij zijn ouden mededinger Leeuwarden, dat met 3—1 aan het kortste eind trok. H.S.C. zegevierde met 42 bü GVAV, hetgeen ook al een zeer behooriyk resultaat is. Een beslissingswedstrijd tusschen Be Quick en Zoo is tenslotte de goede eindspurt der Koo- gers om alsnog van de laatste plaats op ds ranglijst te komen op den laatsten wedstryd dood geloopen, want door het gehjke spel 11 tegen 't Gooi staat het nu vast dat K.F.C. de gradatiewedstrijden speren moet. Dat het daarin nog een ernstig woord zal meespreker, is wel zeker, want het spel der Koogers Is den laatsten tyd zeker niet slecht. Het geiyke spel. dat de wedstrijd tusschen K.F.C. en 't Gooi opleverde gaf wel een goed beeld der krachtsverhoudingen van de partijen. Vóór de rust was K.F.C., door het voordeel van den straffen wind. het meest in den aanval, doch in de tweede helft waren de rollen om gekeerd, want in die periode gaven de Hilver summers het meest den toon aan. Doordat beide elfstallen hetzelfde systeem speelden, n.l. met teruggetrokken spil, was het verloop der twee speelhelften gelijx. want eerst viel de thuisclub en daarna de bezoekers regelmatig aan. K.F.C. wist na 20 min. door de Boer de leiding te ne men, en bleef tot de rust voortdurend in den aanval. Eerst tien min voor het einde slaagden de bezoekers ér in door Kreuning gelijk'te ma ken 11. In den resteerenden stryd deed K.F.C. nog wel verwoede pogingen om te scoren, doch 't Gooi wist door krampachtig verdedigen ver dere doelpunten te voorkomen. Na pl.m. 18 minuten spelen nam H.B.S. door van Zuiden de leiding doch één minuut later maakte Dumortier gelijk (11). D.O S. bleef in de meerderheid. Een voorzet van Van Leur wist Meeuwsen te benutten (21)Na een half uur spelen kreeg Dumortier weer eens het leder en met een hard schot bracht hy den stand op 31. In de tweede helft speelde H.B.S. met wind mee doch men trok daarvan weinig voor deel. Dumortier scoorde binnen de minuut (4—1). Uit een strafschop bracht Siebes den stand op 51, terwijl direct daarop Meeuwsen met een fraaien kopbal de score op 61 bracht. In het laatste gedeelte van den stryd voegde Meeuwsen nog een tweetal doelpunten aan de score toe, zoodat D.O.S. met 81 won. Reeds in de eerste minuut wist Drouen Hel mond de leiding te geven, wat de thuisclub ge heel verraste, 01. Tot 20 min. voor het einde verdedigde Helmond met succes zijn voorsprong. Helmond kwam toen goedkoop aan het 2e doel punt, toen Trimbach uit een voorzet van Drou en in eigen doel schoot, 02. Na een ernstige waarschuwing van den Noad-aanvoerder aan eenige van zyn spelers, gelukt het de gastheeren binnen 5 min. de stand door Vriens en Tolen tot 22 op te voeren. Met dezen stand floot scheids rechter Ridder v. Rappaxd 't einde. Onder groote belangstelling werd Zater dagmiddag een aanvang gemaakt met de eerste party van het tweede treffen tus schen den Nederiandschen schaakkampioen dr Max Euwe en den Frieschen kampioen H. Kramer, welke na afgebroken te zyn door Kramer gewonnen werd gegeven. De burge meester van Leeuwarden was by de offici- eele opening aanwezig en deed den openings zet. Dr. Euwe speelde in deze eerste par „ij met wit en koos de Catelaansche opening volgens het Zwolsche systeem, waarby Kramer in den zesden zet een nieuwigheid toepaste en een actie begon te ontwikkelen op den koningsvleu gel van wit. In een zeer langzaam tempo ver volgden beide spelers, waarby het dr. Euwe ge lukte, zich een hechten koningsvleugel te ver schaffen. Na zestien zetten was de bedenktyd ivoor wit één uur en twee minuten en voor zwart één uur en 25 minuten. Langzamerhand werd de positie van Kramer minder rooskleu rig en hy geraakte een pion achter. Na den dertigsten zet van wit stond dr. Euwe op winst, doch Kramer verdedigde zich kranig en de pert ij werd na 45 zetten afgebroken, waarby dr. Euwe den volgenden zet in couvert afgaf. Het verloop van de party was als volgt; Wit: (dr. Euwe); zwart; (Kramer): 1. <12d4, Fg8—f6; 2. c2—c4, e7—e6; 3. g2—g3, d7—d5; 4. Lflg2, d5xc4; 5. Ddl—d2t Pb8—d7; 6. Pbl d5xc4; 30. Ld2—cl, Kg8—f7; 31. e2—e4, Kf7—e6; 32. f2—f4, Lf6d4t33. Kgl—fl, h7—h5; 34. Kfl—e2, a7—a6; 35. Lel—e3, Ld4—c3; 36. Ke2 —dl, g7g6; 37. Le3—f2, Ke6—f6; 38. Kdl—c2, Lc3—a5; 39. Lf2—d4t, Kf6—e6; 40. g3—g4, h5 xg4; 41. h3xg4, La5b4; 42. Ld4c3, Lb4c5; 43. Kc2d2, Lc5—b6; 44, Kd2—e2, Lb6—c5; 45. Ke2f3, Lc5a3. De afgebroken stand voor wit is: Kf3, Lc3, a2, e4, 14 en g4. En voor zwart: Ke6, La3. a6, c4 en g6. In de tweede party speelde Kramer met wit de Caro Kann-opening. De Fries deed aanvan- kelyk goed werk en trachtte door aanvallend spel te voorkomen, dat dr. Euwe zyn positie kon ontwikkelen. Deze dacht dan ook in het begin zeer lang nu, waardoor hij voor de eerste acht tien zetten 1 uur 30 min. noodig had tegenover Kramer 58 minuten. Ondanks Kramers aanvallend spel slaagde Euwe er in geleidelijk aan zyn positie te ver beteren. De 27ste zet van den Fries was een blunder, welke door Euwe op de juiste wijze werd afgestraft. Na 34 zetten gaf Kramer op. Het verloop was als volgt: Kramer wit; dr. Euwe zwart; 1 c2c4; c7 c6; 2 d2d4, d7—d5; 3 c4Xd5, c6*d5; 4 c2—c4, Pg8—f6; 5 Pbl—c3, Pb8—c6; 6 Pgl—f3, Lc8—g4; 7 c4xd5, Pf6Xd5; 8 Ddl—b3, Pd5—b6; 9 d4—d5, Lg4Xf3; 10 g2Xf3, Pcöd4; 11 Db3—dl; e7—e5; 12 d5Xe7; Pd4xe6; 13 Lel—e3, Dd8XcUt; H TalXdl. Lf8—b4; 15 Lfl—b5, Ke8—e7; 16 Le3X dr. Euwe (foto Pax-Holland) b6, a7xb6; 17 Tdl—d71 Ke7—f6; 18 Kd7Xb7, Ta8a2; 19 0—0, Ta2Xb2 20 Pc3xd5t Kf6—g5; 21 Tb7Xf7. Th8—f8; 22 Tf7X*8, Lb4xf8; 23 Lb5d3, Tb2d2; 24 Ld3—c4, Lf8—c5; 25 Tfl— bl, g7—g626 Tbl—fl, b6—b5; 27 Kgl—g2, Td2Xd5; 28 Le4Xd5, Pc6—f4t; 29 Kg2—gl, Pf4 Xd5; 30 Tfl—cl. Lc5—d4; 31 Tel—dl. Pd5— c3; 32 Tdl—d3, b5—b4 33 Kgl—fl, b4—b3; 34 Td3—d2, Pc3—b5; wit geeft op. De stand luidt thans: dr. M. Euwe 2 punten; H, J. Kramer 0 punten.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1941 | | pagina 4