Moeilijk De Amerikaansche zeepatrouille? l\-« -«'h it-.M Geen petroleum meer voor kookdoeleinden Zesjarig jongetje verbrand Jv Verduistering r Aardappelen in beslag genomen Winkelier vroeg extra toewijzingen Ankara en de rede van Churchill Luchtaanvallen bij Tobroek en Solloem Plymouth weer bestookt Aanta! Roemenen moet zich melden VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS VIER D00DEN BIJ LUCHT- AANVALLEN STICHTING NED. WERKGEMEENSCHAP KAMPEER-BOERDERIJEN Een nieuwe instelling van den A.N.W.B. Ijs door zonnewarmte Activiteit hiervan tot in Duitsche blokkadezone Keynes naar Washington Departement voor chemische oorlogvoering te Tokio DINSDAG 29 APRIL 1941 AVONDBLAD BUR. VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 TELEOON 21543 EN 21544 - GIRO 22884 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) voor Haarlem 26 cent per week; per kwaxtaal 3.42. Bij onze Agenten 28y2 c*- per week, per kwartaal l.76V2. VIJF EN ZESTIGSTE JAARCANC No. 22978 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE De prijs der advertentiën bedraagt 35 cents per regel. Ingezonden Mededeelingen 60 ets. per regel. Bij contract sterk geredu ceerde prijzen. Kleine annonces (Vraag- en Aanbod-advertentiën) 13 regels 48 cents, iedere regel meer 16 cents. Acht gewonden, van wie zes ernstig In huizen, waar gasbinnenleiding ligt Met vuur gespeeld in schuurtje, dat in brand geraakte Bureaux gesloten en bezittingen in beslag genomen Groote partij was onderweg naar België Hij had echter clandestien een pakhuis vol levensmiddelen TE DURE BESCHUITEN Bakker met ƒ500— beboet PROF. DR. VAN DAM IN HEERLEN Bezoek aan de M.T.S. Defensieve houding van Turkije boven twijfel verheven DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN Ital. weermachtsbericht UIT RIJDENDEN AUTO GEVALLEN Passagier zwaar gewond Fransch oordeel over Britschen terugtocht te Duinkerken Officieele oproep tot leiders van Januari-opstand BRAND IN SNELTREIN LONDEN-NEWCASTLE Zes dooden, waaronder twee zoons van Pierlot WASHINGTON ZAL NIET VERDUISTERD WORDEN Medina thans president van Venezuela Besprekingen over goederenruil F rankrij kSpan j e NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Alle landen op het Europeesche con tinent, die zich tegen de geweldige en overweldigende oorlogsmachine van het nationaal-socialistische Duitsch- land successievelijk hebben verzet, zijn door de tot nu toe militair onoverwin nelijk gebleken Duitsche legerscharen in een bliksem-korten tijd verslagen. Na Joego-Slavië, dat te elfder ure van politieken koers radicaal veranderde, is thans ook Griekenland, dat maanden lang op Albaneeschen grond tegen Ita lië stand wist te houden, met behulp van de Duitsche weermacht ten val geDracht, Evenmin als in Noorwegen, Nederland, België en Frankrijk heeft de Britsche hulp, die aan de Grieken in ruimere mate verleend werd dan aan de anderen, ook hier mogen baten. Beschouwden de Duitschers de plotselinge politieke koers wijziging van Joego-Slavië als een onder Amerikaansche en Britsche pressie ge pleegd verraad aan het Drie-mogend- heden-pact, van het Grieksche leger ge tuigt de overwinnaar, dat het heldhaftig heeft gestreden. Griekenland heeft de krijgshaftige traditie van het Oude Hel las, beroemd om zijn heldendichten van groote krijgsverrichtingen, hooggehou den. De mislukte expeditie van de Brit ten in den Balkan, gepaard aan het verlies van de terreinwinst, die de Engel- schen in Noord-Afrika hadden weten te behalen, beteekent voor het Britsche Rijk 'n zwaren tegenslag, die zijn strategische positie in het Oosten van de Middelland- sche Zee aanzienlijk ongunstiger heeft gemaakt. Het moet voor den meest on- geloovigen Thomas, die alleen maar ge- looven wil, wat hij ziet, nu wel duidelijk zijn, dat op het land het Britsche impe rium nergens tegen de militaire macht van het Derde Rijk is opgewassen. Een nieuwe dramatische episode van dezen verschrikkelijken oorlog is afgeloopen en wat de volgende aan gebeurtenissen te beleven zal geven, kan slechts gegist worden. Eén ding is zeker; zonder de hulp van de Vereenigde' Staten van Noord-Amerika heeft het Britsche im perium geen kans meer Ondertusschen zet Groot-Brittannië, dat in eigen huis en op eigen grond zwaar geweld te verduren heeft, de blokkade voort om den tegenstander te ontkrachten, dien hetr militair niet neer kan slaan. En in de bezette gebie den, wier lot momenteel onverbrekelijk verbonden is met dat van Duitschland, wordt de invloed van die blokkade steeds nijpender merkbaar. Ook in ons land, waar tengevolge van betere voorberei ding en voorzieningen de voedsel-situa- tie langer op een behoorlijk peil is ge bleven dan b.v. in België en vooral Frankrijk. De laatste weken echter moes ten er, ondanks de herhaalde gerust stellende verklaringen, maatregelen wor den genomen, die te dieper indruk maken, naarmate de officieele verzeke ringen ijveriger trachtten te bemoedi gen. Nu weten wij wel, dat sombere mededeelingen over de voedselpositie van ons land onheilvolle psychologische en practische reacties kunnen veroorzaken, maar zorgelijke berichten verzwakken ook de kracht van tegenvallers, wanneer die eenmaal toch moeten komen. De psychologische puzzles, waarvoor de ver schillende autoriteiten zich in ons land gesteld zien, zijn niet de gemakkelijkste om op te lossen. De rantsoeneering van het volksvoedsel bij uitnemendheid, den zetmeel-rijken aardappel, die vooral de arbeidende bevolking nog gelegenheid bood aan te vullen, wat niet meer of in te geringe mate nog te krijgen was. heeft de voedsel-situatie van ons land naakt aan het licht gebracht. Zij spoort aan om met de uiterste krachtsinspanning den georganiseerden productie-slag 1941 mee te strijden en tot een succes te maken Krachtsinspanning veronderstelt echter kracht en kracht kan slechts in stand en op peil gehouden worden door voedsel. Het zijn voorwaar moeilijke tijden, maar ook moeilijkheden kunnen worden over wonnen als de wil van allen zonder uit zondering er maar is. In den loop van Maandag en in den jongsten nacht trachtten enkele Engelsche vliegtuigen ons land binnen te vliegen. Tengevolge van den krachtigen en succesvollen afweer gelukte dit slechts in enkele gevallen. De meeste neerge worpen bommen bleven zonder uitwerking. Slechts op twee plaatsen werd schade aange richt. Op een plaats werden een tabaksfabriek licht, en een boerenhoeve zwaar getroffen. Op een andere plaats werd een brisantbom midden in een woonwijk geworpen. Drie woonhuizen wer den vernield. Von de bewoners werden een vrouw en haar drie dochters gedood; verder werden drie vrouwen en drie mannen zwaar en een man licht gewond; door een bomscherf werd Voorts nog iemand licht gewond. Opmerkelijk is in dit laatste geval, dat deze vliegeroverval op klaarlichten dag gebeurde, zoodat de Engelsche vliegers zeer goed weten, dat de bom in een Woonwijk geworpen werd. Koning Boris van Bulgarije bracht een bezoek aan den Führer in diens hoofd kwartier (Foto Hoffmann) Gezien de schaarsehte aan petroleum, brengt het departement van Handel, Nij verheid en Scheepvaart ter kennis van alle verbruikers van petroleum voor kookdoel einden, die in perceelen wonen, waar een gasbinnenleiding aanwezig is, dat aan hen, nadat de thans in omloop zijnde bonnen voor petroleum voor kookdoeleinden zijn verloopen, geen bonnen meer zullen wor den uitgereikt In hun eigen belang wordt dezen verbruikers aangeraden, zich thans reeds met een verzoek om aansluiting tot het desbetreffende gasbedrijf te wenden. Tevens dienen zij daarbij te kennen te geven of zij in aanmerking willen komen voor het betrekken van een eenvoudig gascom- foor, hetwelk de gasbedrijven desgevraagd op gemakkelijke betalingsvoorwaarden beschikbaar zullen stellen. Uitdrukkelijk wordt opgemerkt, dat een tijdige indiening van de betrokken verzoeken noodza kelijk is. daar, gezien den te verwachten toe loop. met de afdoening dezer aanvragen uiter aard eenige tijd gemoeid zal zijn. Men houde hiermede dus rekening en verge van het gas bedrijf niet het onmogelijke. Maandagmiddag omstreeks half 5 is achter de woningen aan de Kaatsbaan te Rotterdam een tragisch ongeluk gebeurd, waarbij een 6- jarig jongetje is verbrand. Achter de woningen stond een klein schuur tje, waar houtwol en stroo .lagen. De 6-jarige T. Kranendonk zag kans ongezien in het schuurtje te komen. Hij har een doosje luci fers meegenomen en stak de houtwol aan; in minder dan geen tijd stond de inhoud van het loodsje iti brand. Toen de vlammen oplaaiden, zag het kind geen kans om de deur, die naar binnen opengaat, te openen zoodat het ventje in dé brandende loods zat opgesloten. Door een klein getralied venster schreeuwde het luidkeels om hulp. Vrij spoedig waren enkele omwonen den aanwezig, maar in de paniek gelukte het hun niet, de deur spoedig open te krijgen. Eerst toen men met geweld de deur had ingetrapt bleek, dat het vuur juist voor de deuropening woedde. De vlammen laaiden reeds zoo hoog op, dat het niet mogelijk was het kind te red den. Toen men eindelijk door de vlammen heen het kind naar buiten trok, was het jongetje reeds geheel met brandwonden overdekt. Tij dens het vervoer naar het Zuiderziekenhuis is het ventje overleden. (Van onzen Haagschen redacteur) De bureaux van de Stichting Nederlandsche Werkgemeenschap, waarvan het hoofdkantoor gevestigd is in Den Haag aan het Bezuiden- hout, zijn door de justitie gesloten en door de politie verzegeld. De bezittingen van de stichting, waarvan dr. E G. H. Verviers voorzitter is, zijn in beslag genomen. Zonsondergang 29 April.21.02 Zonsopgang 30 April 6.12 Maanopkomst 8.08 ondergang 23.49 Bestemd om te worden uitgevoerd naar België arriveerden te Putte twee groote vrachtwagens zwaar beladen met matten, aan de Belgische grens, toen de voerlieden werden aangehouden door eenige rijksambtenaren, die wilden weten of de lading uitsluitend uit matten bestond zooals uit de wijze waarop zij waren opgetast, zou tnoeten blijken. Het ingesteld onderzoek bracht aan het licht dat onder enkele lagen matten eenige duizenden kilo's aardappelen verborgenwaren, die clan destien naar België zouden worden uitgevoerd. Thans werd de smokkelaffaire ontmaskerd en werden de aardappelen nog juist op tijd in be slag genomen. De winkelier V. te Amsterdam was op heeter- daad betrapt, toen hij kruidenierswaren zooals slaolie en kaas voor prijzen verkocht, die ver boven de normale lagen. Slaolie, die 80 cent mocht kosten, verkocht hij voor 3 per flesch. /oor koffie vroeg hij 12 in plaats van 2 per K.G., terwijl een Edammer kaas 6 moest op brengen, dat was driemaal de normale prijs. Cacao verkocht hij voor 7 per K.G. en voor overeenkomstige bedragen gingen tal van waren, over zijn toonbank. Toen de politieagenten een onderzoek instelden, troffen zij V. aan in een steeg naast zijn winkel, waar hij leiding gaf aan het optakelen van vaten slaolie. Het bleek, dat zich ter plaatse een pakhuis bevond waarin hij uitzonderlijk groote voorraden levensmiddelen had opgeslagen. De agenten, die reeds veel ge vallen van sluikhandel hadden behandeld, ver klaarden, dat zij iets dergelijks nog nooit hadden meegemaakt. Er lagen duizenden stukken zeep, groote hoeveelheden cacao, partijen koffie en thee van meer dan 100 K.G., vele honderden kilogrammen vleeschconserven terwijl er een aantal balen peperkorrels was opgeslagen van een totaal-gewicht van niet minder dan 635 K.G Onafzienbare rijen kisten bevatten geconden seerde melk, in hoeken en langs de wanden v/aren honderden kazen opgestapeld. Al deze voorraden had V. voor de distributie autoriteiten verzwegen. Hij kwam zelfs geregeld bij het distributiekantoor te Amsterdam tus- schentijds om extra-toewijzingen vragen. Er bleek geen aanleiding te zijn om verzach tende omstandigheden in aanmerking te nemen. De inspecteur voor de prijsbeheersehing te Am sterdam verklaarde daarom den geheelen zeer kostbaren voorraad goederen verbeurd. Daar naast legde hij V. een zware geldboete op De bakker R. te Naaldwijk meende, dat hij zijn verkoopprijs voor beschuit wei kon verhoo- gen van 15 cent per rol tot 20 cent, omdat, naar hij verklaarde zijn kostprijs was gestegen Bij een nader onderzoek bleek dit niet juist te zijn. De inspecteur voor de prijsbeheersehing te 's-Gravenhage nam dan ook geen verzach tende omstandigheden in aanmerking en ver oordeelde R tot een boete van f 500. Bij de bepaling van de hoogte dezer boete hield hij rekening met de financieele omstandigheden van den verdachte. Het bericht, aai net veru-^ei. tusschen la en 4 uur 's nachts in tenten /erblfji te houaen neeft vele tienduizenden kampeerders „eieur gesteld. De A.N.W.B.. zo>als reeds gemeld. Heeft onmiddellijk stappen ondernomen om een verzachting van deze bepaiiug te verkrijgen en nóg steeds koestert de bond n-oop. dat ne» kam peeren dit jaar. zij het dar onder öepaaide voorwaarden en '.n beperkte male. mogelijk zal zijn. Daar het kampeerseizoen nu op banden is. moesten evenwel maatregelen genomen worden om het den talrijken kampeerders mogeiijk te maken een frisschen neus te talen in ooscn en heide, aan zee ol aan de plassen, ook mdien het bovenbedoelde verbod gehandhaafd zou blijven De toeristenbond heeft zich daarom gewenc tot een aantal boeren, die m de omgeving van kampeerteireinen wonen, met het verzoek der. tentdakloozen trekkers gedurende den nacht on derdak te willen verschaffen in stallen schu ren, delen of op zolders. Het stemt tot voldoening, dat aiierwege de gevraagde gastvrijheid grif werd toegezegd. Het zal daardooi mogelijk zijn zooals gewoonlijk de tent op te slaan op een var de mooie Piekjes van ons land en dan den nacht door te bren gen onder een soliede dak waardoor aan de bedoeling van den „spertijd' is voldaan. Het spreekt vanzelf, dat de hier bedoelde nachtverblijven zeer eenvoudig zijn. In den re gel zal de kampeerder niet meer mogen ver wachten dan een schuur of een stal met een dikke laag stroo. Een goed kampeerder heeft hieraan echter ruim voldoende. Bij verschillende kampeerterreinen zijn af zonderlijke nachtverblijven gevonden voor vrou welijke en mannelijke kampeerders. Nadere mededeelingen zullen binnenkort worden bekend gemaakt. De aandacht dient erop gevestigd, dat in het algemeen slechts onderdak wordt verleend aan kampeerders, die in het bezit zijn van een gel dige kampeerkaart, uitgegeven door de afdee- ling Ned. Kampeerkaarten Centrale van den A.N.W.B. In het Instituut voor Koude- techniek te Moskou heeft men een zgn. „heliogenerator" geconstru eerd: een machine, die koude op wekt met behulp van de warmte der zon. Het apparaat is 5 M. lang en 1-2 M. breed. De warmte der zon doet, als zij den wand treft, ammoniak in buizen verdampen en hierdoor treedt afkoeling op. Vooral in warme streken kan zulk een toestel goede diensten bewij zen; daarom zullen zooals Tass bericht naar dit model door de industrie heliogenerator en worden vervaardigd. Prof. dr. J. van Dam, secretaris-generaal van het departement van Opvoeding, Wetenschap en Cultuurbescherming, heeft Maandagmiddag een bezoek gebracht aan de M.T.S. te HeerJen en was daarbij vergezeld van den inspecteur- generaal van het Nijverheidsonderwijs, ir. G. Hofstede, en den inspecteur van het Nijverheids onderwijs, ir. L. Hesselfelt. De gasten werden door den directeur van de school, ir. G. H. M. de Groot, aan het station begroet, waarna men zich naar de school aan de Burg. Savelbergstraat begaf. Hier verwel komde het schoolbestuur de gasten. Nadat de school bezichtigd was, ontving de secretaris-generaal de bestuursleden van de Mid delbaar Technische Studentenvereen. „Woord en Daad" en sprak hen als vertegenwoordigers der leerlingen toe. Het onderwijs ging gedurende het bezoek door. ANKARA 29 April (S.P.T.) - In politiek: kr'ngen in Turkije heeft de radiorede van den Britschen premier, Winston Churchill ster* d? aandacht getrokken. Het meest opvallene daarin acht men in deze Kringen de passage, waarin Churchill zeide, dat Engeland aanvanke lijk gehoopt had. door zijn interveut e te Grie kenland ook Griekeniands naaste buren er toe te krijgen stelling te nemen tegen de asmogend- heden. Men is van meening. dat in deze uit lating en de direct daarop gevolgde hulde, dit de Britsche prem er aan Joego-Siavië brach' een zeker verwijt aan Turkije over de houdint van dit land ligt opgesloten. Hiertegenover verklaart men in Turksch politieke kringen met nadruk, dat de volkomen defensieve houding van Turkije reeds lang van te voren was bepaald; dat TurKije s'ndsdier nog herhaaldelijk uiting heeft gegeven aan zijr. wensch om steeds strikt neutraa) te blijven en dat het standpunt, dat de Turkscne regeerine bij de jongste ontwikkeling in den Balkan in nam dus in geten enkel opzicht een verrassing kan zijn geweest. Verder wordt bericht, dat de radiorede van den Britschen eersten minister Winston Churchill, onder groote koppen door de New Yorksche pers wordt gepubliceerd Uit de commentaren blijkt, dat de passage van Churchill's rede, waarin over de Amerikaan sche hulpverleening wordt gesproken, bij zonder de aandacht heeft getrokken. Het vermoeden Wordt geuit, dat tusschen pre sident Roosevelt en Churchill zekere af spraken over het toetreden van de Veree nigde Staten in den oorlog bestaan. Maandagmiddag ongeveer drie uur reed op den Rijksstraatweg Apeldoorn—Amersfoort, ter hoogte van het dorp Voorthuizen, een trailer in de richting Amersfoort. In de cabine zat naast den chauffeur een passagier uit Ouderkerk aan den IJssel. Vermoedelijk is de man in slaap gedommeld en tegen de deur van de cabine gevallen. Het portiqr sloeg open en stootte tegen langs den weg staande boomen. De man was op den weg terecht gekomen. Verkeerspolitie uit Apeldoorn, die juist passeerde, waarschuwde een arts te Voorthuizen. Met zware verwondin gen werd het slachtoffer in emstigen toestand naar het St. Elisabethsziekenhuis te Amersfoort overgebracht. BERLIJN, 29 April (D.NB'.). Gevechtsfor maties van het Duitsche luchtwapen hebben in den afgeloopen nacht, naar het D.N3. verneemt, op doeltreffende wijze Plymouth aangevallen. Zware ontploffingen en op grooten afstand zichtbare groote, benevens talrijke kleine branden werden vooral in de haveninstallaties waargenomen. Uit Londen meldt Associated Press, dat de geheele vleeschvoorziening van de Engelsche hoofdstad gisteren door een staking van 2500 employé's van Londensche grossiersfirma's is gestremd. Deze staking werd afgekondigd als protest tegen het ontslag van zestig arbeiders, wier werkruimte door een bomaanval was be schadigd. De vakvereeniging eischt, dat deze zestig man elders te werk worden gesteld. „Enkele dagen geleden heeft de zender van De Gaulle het gewaagd te spreken van de hulp, die de Engelschen ons bij Duinkerken hebben verschaft en ren den dank, dien wij hun verschuldigd zijn", zoo schrijft de Mo- niteur volgens een bericht van de Fransche radio. De zender van De Gaulle jaagt de welgezin de Franschen dagelijks meer tegen zich in het harnas door zijn voortdurende beschimping van het Fransche staatshoofd en de Fransche mi litaire bevelhebbers, naar voorts verklaard wordt. Daartegen helpt slechts één ding, name lijk de feiten voor te stellen, zooals zij ge weest zijn. Eind Mei 1940 was de Opperste Oorlogsraad te Parijs bijeengekomen om den tegenstand bij Duinkerken te organiseeren. Admiraal Darlan had een verdedigingsplan opgesteld voor ad miraal Abrial, den verdediger van Duinkerken, volgens hetwelk de Fransche troepen tot het einde zouden blijven. Dit was door generaal Weygand goedgekeurd. Churchill verzocht voor de Engelsche troepen de eer de achterhoede te mogen vormen ter compensatie van het aan tal Britsche troepen, dat over het Kanaal ging. Toen kwam de chef van den Britschen gene- ralen staf, sir John Dill, tusschen beide en preciseerde, dat de Engelschen „zoo lang mo gelijk" de achterhoede zouden vormen. Gene raal Lord Gort kreeg daarop bevel en verklaar de admiraal Abrial, dat hij zijn besten gene raal, Alexander, met zijn beste divisie zou zen den. Den volgenden dag kwam Alexander, doch niet volgens toezegging met een divisie, doch slechts met een bataillon, waarmee hij zich met het oog op de hevige bombardementen op Duinkerken terstond naar Engeland inscheep te. Aan de Franschen liet hij over zich te la ten dooden ter dekking van den terugtocht der Engelschen. Dit zijn de feiten, zoo eindigt het bericht, en wij zouden den propagandist van De Gaulle wel eens willen zien, die aan deze historische uiteenzetting slechts een woord ver mag te veranderen. ERGENS IN ITALIë, 29 April (Stefani). Weermachtsbericht no. 328 luidt als volgt; Gisteren gedurende de eerste uren van den dag hebben Italiaansche vliegtuigen m scheer vluchten een aanval ondernomen op Malta en daarbij opslagplaatsen van oorlogsmateriaa. vernield. Vliegtuigen van het Duitsche vlieger- corps hebben in de omgeving van de vlieghaven twee Engelsche watervliegtuigen van het type Sunderland, met mitrailleurvuur bestookt en in brand geschoten. In den nacht van 28 op 29 April hebben formaties van het Duitsche vlie gercorps de luchthavens van Malta bestookt Branden en ontploffingen werden veroorzaakt en een vijandelijke kruiser werd getroffen door bommen van zwaar kaliber. In Noord-Afrika, ten noorden van Tobroek. hebben Italiaansche en Duitsche toestellen herhaalde malen fortificaties en batterijen ge troffen en vijandelijke vliegtuigen op den grond met mitrailleurvuur bestookt. In de zone var Solloem hébben Italiaansch-Duitscbe verken ningsvliegtuigen gevoelige verliezen toegebracht aan den vijand. Uit Oost-Afrik? niets van belang te melden WASHINGTON. 29 April (SPT). Het waas van geheimzinnigheid, dat bet pa trouille-systeem in den Atlantischen Oceaan door Amerikaansche oorlogssche pen en vliegtuigen omhult, is nog steeds niet verdwenen. Zoo spreekt men in krin gen van het Witte Huis thans van een openlijke samenwerking tusschen de Ame rikaansche en de Britsche vloot. Naar ver luidt, bestaat hierbij zelfs het plan om de patrouille-activiteit van de Amerikaan sche vloot tot in de Duitsche blokkade-zone door te voeren. Officieel is hiervan echter niets bekend. In laatste instantie ligt de beslissing Dij president Roosevelt, die de laatste dagen tal van bespre kingen heeft gevoerd met marine-deskundigen en met de voornaamste party-leiders Naar uit betrouwbare bron wordt vernomen, vindt op het oogenblik een levendige gedachten wisseling plaats tusschen het Witte Huis en Londen over de kwestie van het oatrcuilleeren in oen Atlan tischen Oceaan. De minister van Buitenland- sche Zaken. Cordeli Huil heeft neaen op de persconferentie op alle vragen welke betrekking hadden op deze belangrijke aangelegenheid ont wijkend geantwoord Over de rede var. Churchill zeide hij slechts, dat deze „een uitstekende schildering van de Britsche situatie" is geweest Verder maakt het Argentijnsche blad La Nacion in een bericht van zijn Lonaenschen correspondent gewag van de mogelijkheid, dat voor de Amerikaansche patrouille schepen op den Atlantischen Oceaan een lucht-escorte zal worden ingesteld. Dit escorte zou uit zware bommenwerpers wor den samengesteld die tot taak krijgen vij andelijke onderzeebooten en andere oor logsschepen op te sporen. BOEKAREST, 29 April (D.N.B.) In een door de Roemeensche pers gepubliceerd of ficieel communiqué wordt een reeks perso nen opgeroepen om zich binnen drie dagen aan te melden bij de krijgsraad te Boeka rest, aangezien zijn er van verdacht worden de opstand van 20 tot 24 Januari j.l. te heb ben voorbereid en geleid. De oproep is o.n». gericht tot den vroegeren leider der iigionnaire beweging en plaatsvervan- genden minister-president Horia Sima, tot den vroegeren minister van Gezondheid en com mandant van de plaatselijke groep Boekarest der legionnaire beweging, Patrascoe, tot den vroe geren onderstaatssecretaris in het ministerie van Financiën, Papanace, tot den vroegeren lei der ven de legionnaire studenten, Trifa, tot den vroegeren commandant van het legionnaire ar beiderscorps. Groza, tot den vroegeren leider van het legionnaire hulpwerk, Garneatze, en tot den nderstaatssecretaris. Georgescoe. BERLIJN, 29 April (D.N.B.), In Londen is officieel medegedeeld dat op verlangen van den Engelschen minister van Financiën, Wood, de bekende econoom Keynes een kort bezoek aan Washington zal brengen om daar besprekingen te voeren over de uitvoering van de leen- en pachtwet en de daarmede in verband staande problemen. TOKIO, 29 April (S.P.T.) Officieel is be kend gemaakt, dat een speciaal departement voor de chemische oorlogvoering is opgericht Luitenant-generaal Machijiri is tot leider van dit departement benoemd. BERLIJN, 29 April (D.N.B.) In Engeland is Maandagmiddag een ernstig ongeluk gebeurd. In den exprestrein van Londen naar New castle ontstond, naar Reuter meldt in een rijtuig, dat gereserveerd was voor 64 leerlingen van het college van Ampleforth, brand. Ver scheidene scholieren sprongen uit den rijdenden trein. Men gelooft dat zes jongens gedood en zeven gewond zijn. Onder de gewonden, die in het ziekenhuis van Newark werden opgenomen, bevindt zich ook de 13-jarige zoon van den vroegeren Belgischen premier. Pierlot. Volgens een later bericht door Associated Press zijn bij dit ongeluk zes studenten van Ampleforth College, waaronder twee zonen van den voormaligen Belgischen pre mier Pierlot, omgekomen. Verder werden drie studenten gewond, w.o. de derde zoon van Pierlot. WASHINGTON, 29 April. (D.N.B.) Het Huis van Afgevaardigden heeft met 171 tegen 117 stemmen het wetsvoorstel van het ministerie van Oorlog verworpen, waarin voorgesteld werd by wijze van proef in Washington verduisterin gen te houden. Verscheidene aanhangers der regeering, die voor het voorstel pleitten, zeiden, dat het niet gepast is zich in dezen oorlogstijd aan rust over te geven. Verscheidene sprekers noemden het voorstel echter belachelijk en een poging in de Vereenigde Staten een door niets gerechtvaardigde oorlogshysterie te wekken. De republikeinsche afgevaardigde Fish stelde sar castisch voor liever direct den president, de leden van het Congres en de federale rechters uit te rusten met stalen helmen, asbestcostumes en gasmaskers. CARACAS, 29 April (S.P.T.) Gisteren is generaal Medina gekozen tot president van de republiek Venezuela. Generaal Medina was tot dusver minister van Marine en van Oorlog. VICHY, 29 April. (S. P T.) Naar aanlei ding van het bezoek dat de Spaansche ambas sadeur aan maarschalk Pétain heeft gebracht, en de gelijktijdige bespreking van den Fran schen ambassadeur in Madrid met den Spaan- schen minister van Buitenlandsche Zaken, Ser rano Suner, is thans bekend geworden, dat de goederenruil tusschen de twee landen ter spra ke is gebracht,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1941 | | pagina 1