Onderwijs vernieuwing Verkoopverbod voor schoenen Patrouillegrens voor Amerikaansche bodems tot 2000 zeemijlen Dubbele moord te Houten v 9 Karnemelk en taptemelk Verduistering Omzetbelasting tabaks producten Berichten over reis van Matsoeoka naar V.S. Nieuwe regeering te Athene gevormd Geen oneenigheid met Londen VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS Onduidelijke commentaar door Roosevelt Zal dienstplicht in v.s. worden beperkt? Nieuwe bon voor scheerzeep AARDAPPELDISTRIBUTIE Vleeschbon 13 langer geldig f Vrouw en kleinkind Van den dader het slachtoffer Zal Churchill komende week vertrouwenskwestie stellen? Japanners verlaten Ned. Indië Weer een ontploffing in kruitfabriek bij Karlskoga BUR. VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 TELEOON 21543 EN 21544 GIRO 2288' Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) voor Haarlem 26 cent per week; per kwartaal 3.42. Bij onze Agenten 28^2 ct. per week, per kwartaal Z.76y2. WOENSDAG 30 APRIL 1941 - AVONDBLAD VIJF EN ZESTICSTE JAARGANG No. 22980 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE üe prijs der advertentiën bedraagt 35 cents per regel. Ingezonden Mededeelingen 60 ets. per regel Bij contract sterk geredu ceerde prijzen. Kleine annonces (Vraag- en Aanbod-advertentiën) 13 regels 48 cents, iedere regel meer 16 cents. In verband met inventarisatie der voorraden Regeling tot billijker verdeeling onder de slijters Zullen nog meer bodems worden afgestaan? Uitlatingen van Mevr. Roosevelt Troepen naar Trinidad en Alaska J' "Y Bon K van 'de textielkaart Levensmiddelen gekocht door Iersche regeering Een nadere toelichting BRITSGHE BOMMEN OP ZUID-DUITSGHLAND Doorberekening voorloopig niet toegestaan Koh Isji kon hierover niets verder mededeelen C"> Fadden verklaart: KRO ATEN RUKKEN OP TOT, AAN DE DRINA ONTSLAG VAN LINDBERGH AANVAARD DIT NUMMER BESTAAT UIT AGHT BLADZIJDEN NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Het district Amsterdam van het Opvoedersgilde heeft dezer dagen een openbare vergadering gehou den, waarin o.a. dr. W. F. de Groot, directeur der 5-jarige Dalton-H.B.S. te 's-Gravenhage en leider der M.O.-afdee- ling van voornoemd gilde, gesproken heeft over zijn opvattingen betreffende „Het onderwijs in den komenden staat". Men zou het misschien ietwat voorbarig wiiien noemen thans, nu de Komende staat nog op komst is en zijn definitieve vormen nog niet bekend zijn of vast staan, feeds over het onderwijs in dien staat te spreken, maar zooals net heden in het verleden, waaruit het is voortge komen, werd voorbereid, zoo dwingt het heden iederen van zijn verantwoordelijk heid bewusten mensch zich te bezinnen op de mogelijkheden der toe Komst. Het zou daarom kortzichtig en ook niet eer lijk zijn geen kennis te willen nemen van richting wijzende uitlatingen, waar mee men goeddeels kan instemmen> ook al komen die van een zijde, waarmee men het op andere punten hartgrondig oneens is. Dr. de Groot had volgens het A.N.P.- verslag groote waardeering oor ons on derwijs, dat ondanks zijn gebreken, vol gens hem, iedere vergelijking met het buitenland glansrijk kan doorstaan. Hij noemde het grondiger, solider en kwantitatief meer dan men m het al gemeen elders aantreft. Voor een be langrijk deel achtte hij dit het gevolg van net hooge kennispeil van onze on derwijzers en docenten. Ais nadeelig gevolg gaf hij echter aan, dat het on derwijs, vooral op de middelbare school, ten aanzien van de leerstof topzwaar is geworden. Het onderwijs heeft aaardoor een sterk schooisch en verbaiistisch ka rakter gekregen en bezit weinig contact met het werkelijke leven. Wat de soliditeit van ons onderwijs betreft, meende hij voor één vak een uit zondering te moeten maken, n.i. voor onze moedertaai. Hierin staan wij z.i. bij alle landen van Europa verre ten ach ter. In deze slechte verzorging van onze moedertaal zag hij geen op zienzelf staand verschijnsel, maar'een symptoom van een zekere nationale onverschillig heid, samenhangende met onze cosmo- politische instelling, waaraan wel niet vreemd zal zijn het feit, dat wij als kleine staat in een knooppunt liggen van voorname cultuurstaten. Zoowel de door hem uitgesproken waardeering als de daarmee samen gaande critiek en de verklaring van een en ander kunnen wij grootendeels onderschrijven. Het zijn bovendien niet geheel nieuwe geluiden, want ook voor de groote gebeurtenissen, die nu al bijna een jaar lang hun neerslag afzetten in ons land, werden van vele en verschil lende zijden dergelijke opmerkingen ge maakt. Ons onderwijs hééft to lang en te star een-en-dezelfde route bevaren en moet hoognoodig op de helling, wii het weer up-to-date en doelmatig wor den voor- de reis, in de toekomst. Om de verzorging van het Neder- landsch bij het onderwijs te verbeteren wil dr. de Groot de Nederlandsche taal tot een centraal vak maken, waaromheen andere vakken ais vaderlandsche ge schiedenis, vaderiandsche aardrijkskun de, Nederlandsche cultuur- en kunst geschiedenis enz. zich groepeeren tot een harmonisch geheel. Ook dit denkbeeld kunnen wij waardeeren. Een zorgvul digere en intensere, liefde en bewonde ring kweekende beoefening en bestudee- ring van onze moedertaal zullen niet al leen ons nationale bewustzijn versterken, maar ook de schatten der Nederlandsche litteratuur uit verleden en neden dich ter brengen tot ons volk, waaruit weer sterkere wisseiwerkmg zal ontstaan tus- schen letterkundigen en publiek. Over de organisatie van het onderwijs verklaarde dr. de Groot, dat de zorg voor het lager onder wijs naar -zijn overtuiging moet worden opgedragen aan drie landelijke corpo raties, n.i. de volksschool-corporatie, de Roomsch-Kathoiieke onderwijs-corpora tie en de Protestantsch-Christelijke on- derwijs-corporatie. In iedere corporatie zouden de ouders, de onderwijskrachten en de staat vertegenwoordigd zijn; aan het hoofd van iedere corporatie zou een directeur-generaal gesteld woiden, ter wijl de staat de organisator van opvoe ding en onderwijs wordt. Wij weten niet of deze opvattingen van dr. de Groot tot in alle on-.ierdeelen identiek zijn met die van de leiding van de N.S.B., noch ook of deze eenmaal verwezenlijkt zullen worden, maar dit neemt niet weg, dat in deze opvattingen op zichzelf ook door ons een en ander gewaardeerd kan worden. Zoo b.v. de er kenning, dat de ouders en de confes- sioneele richtingen recht hebben op een Vertegenwoordiging in de onderwijs- corporaties en dat de staat slechts als „organisator" van het onderwijs zal optreden. Veel zal natuurlijk afhangen de consequenties in de practijk, welke zulk een reorganisatie met zich zou meebrengen, maar de door dr. de Groot ontvouwde meeningen bieden aanknoopingspunten voor nuttige over wegingen, terwijl het ons wil voorkomen, dat hij ook voor goede argumenten en gezonde opvattingen van anderen open staat. Over de coëuucatie bij het Middelbaar en Voorbereidend Hooger Onderwijs ver klaarde hij o.m., dat het in de lijn van de volksche gedachte ligt, jongens- en meisjes-scholen tot regel en gemeng de scholen tot uitzondering te maken, want ziji die een lange onderwijserva ring hebben op gemengde scholen, we ten, dat door die geforceerde gelijkma king van wat naar de natuur verschil lend is, de meisjes in hun psycnische en lichamelijke c-ntwikkeling ernstig ge schaad kunnen worden. De vorming van de vrouw, aldus dr. de Groot, zij vrouwelijk, die van een man mannelijk, zij hebben ieder eigen levenswetten. Hier bepleitte hij op „volksche" gronden, wat altijd door de Katholieken op zuiver natuurlijke gronden, maar ook uit bo vennatuurlijke overwegingen werd voor gestaan en in practijk gebracht, tegen den hoon en den spot van ;oëducatie- voorstanders in. De secretaris-generaal van het departe ment van Handel, Nijverheid en Scheepvaart maakt bekend, dat het in verband met de inventarisatie van de voorraden schoenen hier te lande noodzakelijk is, dat in de pe riode van Donderdag 1 Mei 1941 tot en met Vrijdag 9 Mei 1941, het koopen, verkoopen en afleveren van alle soorten schoenen, in den meest uitgebreiden zin, met inbegrip van pantoffels en ieerloos schoeisel, verboden is, ook al zou hiervoor een geldige schoenenbon worden ingeleverd. Derhalve vult onder dit verbod ook het koo pen, verkoopen en afleveren van alle soorten schoenen, die tot dusverre zonder bon mochten worden verkocht. Tevens wordt bekend gemaakt, dat de geldig heidsduur van de schoenenbonnen, welker geldig heidsduur vervalt op een der dagen gelegen tusschen 1 Mei en 17 Mei 1941, wordt verlengd tot en met 18 Mei 1941. (Van onzen Haagschen redacteur) Naar w« vernemen, heeft de A.V.M. een nieuwe regeling ontworpen en reeds in wer king gesteld inzake de toewijzing van kar nemelk en taptemelk aan slijters. Alle slijters zullen n.i. 20 pet. van den omzet van de gewone melk bekomen. Tot nu toe kregen alleen de handelaren, die vroeger grootere hoeveelheden karne melk en taptemelk verkochten, toewijzingen voor deze producten. Deze maatregel zal geiden voor het geheele gebied, dat de A.VM. bestrijkt, namelijk de pro vincie Zuid-Holland, net zuidelijk gedeelte van Noord-Holland, de Zaanstreek en Utrecht. Door de nieuwe regeling hoopt men er toe mede te werken, dat in genoemde streken, waar men steeds groote hoeveelheden melkproducten heeft moeten invoeren, uit 't Noorden des lands vooral, terwijl het vervoer momenteel vele moeilijkheden ondervindt, toch een zoo billijk mogelijke verdeeling van karnemelk en tapte melk wordt bereikt. WASHINGTON, 30 April. (D.N.B.) De chef van den marinestaf Stark heeft giste ren in een rede verklaard, dat de Ameri kaansche neutraliteitspatrouille op enkele plaatsen tot op 2000 zeemijlen van de kust wordt gehouden. Over het geheel zal zij zich tot halverwege den Atlantischcn Oce aan uitstrekken. President Roosevelt heeft op de laatste persconferentie ten aanzien van de aankon diging van den chef van den marinestaf, dat de patrouilledienst van de Amerikaan- scne vloot is uitgebreid tot 2000 mijl, ver klaard, dat het vermelden van bloote aan tallen mijlen een verkeerd beeld geeft. De hoofdartikelen en vooral de kaarten, die in de Amerikaansche bladen na zijn persver klaring van Vrijdag j.l. verschenen, zijn, zoo verklaarde de president, in strijd met 'het geen hjj gezegd heeft en wat door de cor respondenten over deze conferentie juist is weergegeven. Hij heeft verklaard, dat de patrouilledienst zoo ver zal worden uitge breid als noodig is voor de bescherming van het Westelijk Halfrond. Het is duidelijk, al dus Roosevelt, dat een vast aantal mijlen niet 'kan worden aangegeven en het is even natuurlijk, dat de posities der Amerikaan sche schepen bijna dagelijks veranderen. Op de vraag, of de Amerikaansche sche pen ook in het door den president zelf af gekondigde verboden gebied rondom Enge land zullen varen, antwoordde Roosevelt, dat zij daartoe volgens de neutraliteitswet het recht hebben. Dat beteekent echter niet, dat zij werkelijk daarheen zullen gaan. Naar SPT in dit verband bericht, heeft Roosevelt op de persconferentie verklaard, dat oorlogsschepen der Vereenigde Staten zich fn de oorlogszone zullen begeven „in dien dit in het belang van de verdediging van het Westelijk Halfrond mocht zijn." Voorts deelde de president mede, dat het In het voornemen ligt langs de Atlantische kust steunpunten voor luchtschepen van het Zeppe lintype in te richten. Ook heeft hij den minis ter van Handel opdracht gegeven een enquête te houden bij de particuliere Amerikaansche luchtverkeersmaatschappijen om na te gaan, hoeveel van hun transportvliegtuigen door de regeering voor afstand aan de „strijdende de mocratieën" aangekocht zouden kunnen worden. De president verklaarde, dat deze vliegtuigen zoo snel mogelijk noodig zouden zijn. Op een opmerking van een correspondent erkende hij, dat de luchtverkeersmaatschappijen klagen over moeilijkheden, die zij door het bewapeningspro gram bij de uitvoering van nieuwe opdrachten ondervinden. Roosevelt weigerde tenslotte eenigerlei com mentaar te geven op de laatste rede van Chur- chili. Naar United Press uit Washington meldt, heeft de speaker van het Huis van Afge vaardigden verklaard, dat de Amerikaan sche regeermg op het oogenblik ernstig t plan overweegt den algemeenen dienst plicht te beperken tot de jaren tusschen 18 en 32 jaar. Het zal den recruten dan vrij staan om binnen deze leeftijdsgrenzen het verplichte jaar militairen dienst te verrich ten. In dit verband bericht Associated Press, dat de chef van den generalen staf, Mar shall, den voorzitter van de begrootings- subcommissie in een onderhoud de verze kering heeft gegeven, dat het Amerikaan sche leger voorloopig niet van plan is den diensttijd van een jaar te verlengen. Zooals D. N. B. voorts uit Washington meldt, heeft de chef van den marinestaf, Stark, in een redevoering voor de Ameri kaansche Kamer van Koophandel ver klaard, dat de Vereenigde Staten een vloot willen bouwen, waarin alle seheepstypen in passende verhouding zijn vertegenwoor digd. Het land moet verder bereid zijn van zijn voorraden af te staan, wat er ook moge gebeuren, binnen de grens van de eigen veiligheid. Associated Press meldt hieromtrent, dat deze redevoering aanleiding heeft gegeven tot het vermoeden, dat de Amerikaansche vloot nog meer oorlogsbodems zou kunnen afstaan. Ook heeft de republikeinsche senator Nye Dinsdag officieel het voorstel ingediend om het beschikbaar stellen van convooien afhan kelijk tp doen zijn van de toestemming van het federale Congres. Het voorstel bepaalt dat, wanneer het Congres niet binnen twee we ken na een desbetreffend verzoek van den pre sident convooien goedkeurt, geen convooien ter beschikking mogen worden gesreld. Eveneens wordt bericht, dat de vroegere tweede Amerikaansche militaire attaché te Rome, majoor William Bentley, als mi litair waarnemer naar Tanger in Noord- Afrika is verplaatst. Bentley werd, zooals bekend is, kort geleden op verlangen van de Italiaansche regeering uit Rome terug geroepen. Naar Associated Press uit Los Angeles meldt, werd na een lezing van mevrouw Roosevelt aan haar gevraagd, of de Amerikaansche presi dent zijn belofte zou houden en de Vereenigde Staten buiten den oorlog zou houden. Zij ver klaarde, dat de president nooit een dergelijke belofte had afgelegd. Hij had gezegd dat hij den vrede wenschte. De laatste beslissing be rust bij het volk- Een ander zei in dit verband, dat hij zijn leven slechts op Amerikaanschen grond wilde offeren. Hem antwoordde mevrouw Foosevelt: „Wie niet wil vechten waarheen hij „ok gezonden wordt, is geen Amerikaan." Naar S.P.T. uit Washington meldt heeft admiraal Harold Stark bekend gemaakt, dat sterke contingenten Amerikaansche troepen naar Trinidad en Alaska zijn ge zonden. Verder heeft de Amerikaansche scheepvaart commissie aan de kustwacht opgedragen de door hun bemanningen beschadigde schepen van de asmogendheden naar Amerikaansche scheepswerven ter reparatie te brengen. Zooals tenslotte wordt bericht heeft de Chi- neesche ambassadeur te Washington, dr. Hoe- shin, gisteren 'n bezoek gebracht aan Staats secretaris Cordell Huil en aan den minister van Financiën Morgenthau. Bij deze gelegenheid heeft hij zijn tevredenheid uitgesproken over de Amerikaansche leveringen aan China. Zonsondergang 30 April 21.04 Zonsopgang 1 Mei 6.10 Maanopkomst 8.49 ondergang 0.42 De secretaris-generaal van het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart maakt het volgende bekend: Gedurende het tijdvak van Donderdag 1 Mei tot en met zondag 31 Augustus a.s. geeft de met „k" gemerkte bon van de textielkaart, wel ke uitgereikt werd aan mannen en jongens, die zijn geboren voor 2 Februari 1926, recht op het koopen van 50 gram scheerzeep of een tube dan wel een pot scheercrême. Bovengenoemde bon van de textielkaart is aangewezen om degenen, die tusschen 5 Augus tus 1940 en 1 Februari 1941 vijftien jaar ge worden zijn, ook in staat te stellen, scheerzeep te koopen, hetgeen niet mogelijk zou zijn ge weest, indien wederom een van de van 116 tot en met 120 genummerde bonnen van het alge meen distributiebonboekje, welke destijds bij de eerste uitreiking van textielkaarten aan man nen en jongens van vijftien jaar en ouder wer den verstrekt, zou zijn aangewezen. De van 116 t/m 120 resteerende bonnen kun nen worden vernietigd. DUBLIN, 30 April (S.P.T.) De Iersche minister voor Voedselvoorziening heeft officieel medegedeeld, dat de regeering te Dublin be langrijke aankoopen van levensmiddelen gedaan heeft en deze in de dichtstbijzijnde neutrale havens zal doen opslaan. Zoodra 't mogelijk is, zullen deze goederen van hieruit met eigen schepen naar Iersche havens vervoerd worden. De secretaris-generaal van het departement hMdl°tUW e? yisscherij maakt het volgende met betrekking tot de distributie van aard appelen bekend: reedS iS gepubliceerd geven de twintig ^"15 genummerde bonnen van de broodkaart tezamen recht op het koopen van anderhalve Kilogram aardappelen. Aangezien aan kinderen, die nog geen vier jaar oud zijn, en aan personen, die zwaren arbeid verrichten, speciale halve broodkaarten zijn verstrekt, brengt dit uiteraard mede, dat tien met „15" genummerde bonnen van de broodkaart tezamen recht geven op het koopen van kilogram aardappelen. Bovendien zijn aan personen, die 14 tot 21 jaar oud zijn, 1/5 broodkaarten uitgereikt. De vier met „15 genummerde bonnen van deze kaarten geven tezamen recht op 't koopen van 0 3 kilo gram aardappelen. Voorts is bekend gemaakt, dat aan kinderen, oie na 30 April 1937 geboren zijn, halve aardap- pelkaarten zullen worden uitgereikt, in plaats hiervan dient gelezen te worden: Kinderen, die op of na 2 Mei 1937 zijn geboren.. Kinderen, die op 1 Mei 1937 zijn geboren, zullen derhalve een heele aardappelkaart ontvangen. Ter aanvulling van de in ons ochtendblad van lieden gepubliceerde uiteenzetting over het uit reiken van de aardappelkaarten aan hen, die eenige voorraad hebben, deelen wij om mogelijk misverstand te voorkomen mede, dat het inhou den van kaai ten geschiedt naar evenredigheid van de grootte van den voorraad. Het aantal K.G- wordt daarbij gedeeld door vijftien. Zoo veel maal vijftien op het getal van den voor raad gaat, zooveel maal een heele (of twee halve) aardappelkaart wordt ingehouden. Men berekent bij het inhouden dus niet den gemiddelden aard- appelvoorraad per gezinslid. De secretaris-generaal van het departement van Landbouw en Vjsscherij maakt het vol gende bekend: Zooals reeds eerder werd gepubliceerd, is het noodzakelijk gebleken, het vleeschrantsoen te verminderen, hetgeen neerkomt op een verlen ging van den geldigheidsduur der bonnen. In verband hiermede wordt de geldigheidsperiode van de met „13" genummerde bonnen van de vleeschkaart verlengd tot zestien dagen. De bonnen blijven derhalve geldig t/m Dinsdag 6 Mei a.s. In verband met het feit, dat van 1 Mei 1941 af omzetbelasting zal worden geheven op tabaksproducten, deeit de gemachtigde voor de prijzen mede, dat het in afwachting van het tot stand komen van een defini- tteve fegeling niet toegestaan is, deze be lasting door te berekenen Deze bepaling wijkt dus af van de richtlijnen, welke in het persbericht van 9 Januari j.l. wer den gegeven Het gevolg hiervan is, dat ieder, die tabaks producten verkoopt, dus zoowel de fabrikant als de grcot- en kleinhandelaar, tot nader order de omzetbelasting voor eigen rekening moet nemen. TOKIO, 30 April. (Domei). Op een in de heden gehouden persconferentie gestelae vraag over de uitbreiding van het Amerikaansche patrouilleeringsstelsel tot de „zeven zeeën" ant woordde de woordvoerder van het Inlichtingen bureau, Koh Isji, dat deze stap zeer gevaarlijk zou zijn en geacht kan worden een tendentie tot agressie te hebben. Op de vraag of het voor Japan noodzakelijk zou worden een patrouille in te stellen op den Stillen Oceaan als gevolg van de uitbreiding van het Amerikaansche pa trouilleeringsstelsel, zeide de woordvoerder: ,X>it is op het oogenblik niet noodig, hoewel het noodzakelijk zal kunnen worden met het oog op de ontwikkeling van den toestand." In verband met den door enkele Japan- sche politieke schrijvers aan den Japan- schen minister van Buitenlandsche Zaken. Matsoeoka, gegeven raad, een bezoek te brengen aan Amerika en een openhartig onderhoud te hebben met president Roo sevelt, zeide de woordvoerder: „Ik zal het den minister van Buitenlandsche Zaken zelf vragen, doch ik kan u niet beloven, dat de minister mij een definitief antwoord zal geven." Op de opmerking, dat ook enkele Ameri kaansche bladen geschreven hebben over een bezoek van Matsoeoka aan Amerika, zeide de woordvoerder: „Dit zijn maar courantenbe richten." Koh Isji zeide voorts, dat hij den minister van Buitenlandsche Zaken hierover nog geen vragen had gesteld, doch dat de vice-minister van Buitenlandsche Zaken hem gezegd had: ,Ik weet het niet." Op de vraag of Duitschland en Italië be zwaren zouden hebben tegen een bezoek van Matsoeoka aan de Vereenigde Staten, ant woordde de woordvoerder: „Deze vraag moet aan deze beide landen worden overgelaten, daar ik geen woordvoerder ben van deze twee mogendheden." Koh Isji herinnerde voorts den vrager aan het feit, dat Amerika niet tegen Duitschland en Italië strijdt, doch dat het zijn neutraliteit in den Europeeschen oorlog be waart. BERLIJN, 30 April (DNB) In den nacht van Dinsdag op Woensdag is de Royal Airforce naar het DNB verneemt met zwakke strijd krachten naar Zuid-Duitschland gevlogen. Op enkele plaatsen werden bommen neergeworpen. Militaire of voor den oorlog belangrijke schade Is niet ontstaan; daarentegen werden weer ver scheidene woonhuizen vernield of beschadigd. Verscheidene burgers weraen gedood of gewond. Athene is ingenomen. Duitsche soldaten op den Acropolis (telefoto Orbis-Holland) BOEKAREST, 30 April (D.N.B.) De Atheensche zender heeft Dinsdagavond ge meld, dat onder voorzitterschap van gene raal Tsolakoglu te Athene een nieuwe Griek- sche regeering is gevormd. Hedenmorgen is in de buurtschap 't Goij onder de gemeente Houten een dubbele moord gepleegd. Te ongeveer tien uur heeft de 59-jarige v. d. JL in een vlaag van waan zin in zijn huis zijn niets vermoedende vrouw zoodanig mishandeld, door haar te slaan en te schoppen, dat weldra Ie dood in trad. Hierop is de moordenaar op zijn rij wiel gesprongen, heeft als een wildeman rondgetoerd door de gemeente Houten en belandde tenslotte bij het huis van zijn doch ter, die met een zekeren van G. is gehuwd en in wier huis hij de baby van een half jaar, nog altijd in een vlaag van waanzin, doodsloeg. De moeder, radeloos van angst, wilde het kind uit de handen van den moordenaar redden, doch werd tenslotte het derde slacht offer. Op onmenschelijke wijze sloeg en schopte v. d. L. zijn eigen dochter, haar daarna nog met een scherp mes bewerkend. De dochter, die inmiddels zwaar gewond was, viel op den grond en wist niets beters te doen dan zich dood te houden, hetgeen haar geluk was. Want toen verdween de waanzlnn ge, wederom als een verdoolde rondfietsend door de gemeente Houten Buren hadden inmiddels een arts gewaar schuwd, die de eerste medische assistentie verleende en de zwaargewonde vrouw naar het St. Antoniusziekenhuis te Utrecht het vervoeren. Direct werd een grondig onderzoek ingesteld naar den dader, die echter spoorloos verwenen was. Eenige uren na den moord, was het de Houtensche politie nog niet gelukt den man, die de provincie in oostelijke richting is inge vlucht, te achterhalen. Het onderzoek duurt voort. LONDEN. 30 April (SPT) Tijdens de zitting van het Australische kabinet heeft de Plaatsvervangende minister-piesiöent, Fadden, stelling genomen tegen de geruch ten. dat er oneenigheid zou bestaan tus schen Australia en Groot-Brittannië over de krijgsverrichtingen in Griekenland. Ook in het Nieuw-Zeelandsch oorlogskabinet is een dergelijke uitspraak tot uitdrukking ge komen en het optreden van de Nieuw-Zee- landsche troepen in Griekenland goedgekeurd. Verder is. a.js gevolg van de moeilijke situatie m de Middellandsche Zee, van Britsche mili taire zijde besloten, niet slechts gewonde An- zacs maar eveneens de Britsche gewonden naar Australië te zenden. In het Canadeesche parlement is gisteren het derde oorlogsbudget ingediend, in aansluiting hieraan verklaarde de minister van Financiën, dat Canada de in dat land gemaakte oorlogs kosten, ten bedrage van anderhalf milliard pond sterling zelf zou financieren. NEW YORK, 30 April (D.N.B. Naar de Lon- densche correspondent van de New York Times over de gisteren gehouden zitting van 't Lagerhuis meldt, Is men van meening, dat Churchill in de volgende week wegens het zenden van Britsche troepen naar Griekenland en andere kwesties betreffende de oorlogvoering de vertrouwens kwestie zal stellen. Met dezen schaakzet wil Churchill zijn tegenstanders geen tijd laten een vast blok tegen hem te vormen. Zijn brute af wijzing een zgn. klein oorlogskabinet te vor men heeft echter voor de oppositie de deur opengelaten voor latere aanvallen. In verband met het voorstel van den Labourafgevaardigde, Granville, die van Churchill een betere voor lichting van het Engelsche volk over de oorlogs gebeurtenissen verlangde, meldt de Londensche correspondent van genoemd blad, dat het ont breken van berichten over de Britsche troepen in Griekenland stemmen heeft doen opgaan om Duff Cooper als minister voor de Voorlichting te ontslaan. BERLIJN, 30 April. (V.P.B.) De Deutsche Allgemeine Zeitung verneemt uit Batavia, dat de Japansche consulaten op Java belegerd wor den door Japanners, die Ned.-Indië willen ver laten. AGRAM; 30 April, (D.N.B.). Kroatische troepen hebben de Drinagrens (tegenover Servië) bezet. In de provincie, vooral in Slavonië, is een aantal Tsjetnies gear resteerd, o.m. ook een groep, die indertijd de kathedraal van Djakovo heeft gebombar deerd. Bij het oprukken der Kroatische troepen tot aan de Drina zou het op ver scheidene plaatsen binnen het kader van de zuiveringsactie tot botsingen zijn gekomen tusschen Kroaten en Serven. Verder is sedert gisteren de Kroatische poli tiemacht weer genormaliseerd d.wz. dat alleen de gewone politieautoriteiten nog het recht heb ben op te treden ter handhaving van orde en rust. Het tot dusver geldige optreden der Oestasji in dezen zin is geëindigd. Gearresteer den moeten binnen 48 uur verhoord worden. Vrijdag j.l. is een aantal aanhangers van Matsjek gearresteerd, die echter Zondag resp. Maandag weer zijn vrijgelaten. Tenslotte wordt uit Rome gemeld, dat de pasbenoemde Italiaansche civiele commis saris voor Montenegro, Mazzolini, Dinsdag zjjn ambt heeft aanvaard. STOCKHOLM, 30 April (D.N3.) In de groote kruitfabriek van Björkborn bij Karls koga, waar pas enkele maanden geleden een ernstige ontploffingsramp voorgevallen was, heeft zich Dinsdagmorgen weer een hevige ex plosie voorgedaan naar de Zweedsche middag bladen melden. Door deze ontploffing en de daardoor ontstane branden werden drie fa brieksgebouwen verwoest. Het ongeluk, dat aan de explosie van een zoogenaamde kruitpers wordt toegeschreven, heeft drie menschen- levens geëischt. WASHINGTON, 30 April (D. N. B.) Het ministerie van Oorlog heeft vandaag de ontslagaanvrage van kolonel Lindbergh aanvaard.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1941 | | pagina 1