Herstel van schade door defensie maatregelen w^wsmSmsmssBms^ssMSsm mm KASTEEL VAN ANTWERPEN <0 O TTUjri/iwzdtfeö Gestolen geld begraven WOENSDAG 30 APRIL 1941 Werkzaamheden op tal Van landerijen Arbeid van de Rotterdamsche Schade-enquête-commissie Pétain verleent amnestie op 1 Mei JAPANSCHE LUCHTAANVAL OP K0ENMING 25.000.— BOETE Kerkelijk leven WIJ LUISTEREN NAAR. SIMON PIJPER nv 200 a 250 dossiers per week worden verwerkt De Arbeid V erbeteringen Centrale Keuken te Leeuwarden RIJKSBUREAU V. IN O. Jongen vermist Donderdag 1 Mei Nederlandsche tulpen te Berlijn tentoongesteld Onderhoud Afsluitdijk Academische examens ENGELSCHE ZUIDKUST WEER BESTOOKT Negen Britsche vliegtuigen en twee schepen vernietigd BRUINKOOLSTAKING IN V.S. GEëINDIGD «itëéÊlÊm Vijftienduizend boeren CAFÉ-RESTAURANT „DE LA PAlX" Textielfabrikant, die hoogere prijzen berekende, veroordeeld Hoofdpijn-Kiespijn Brutale dief aangehouden ORKEST VAN JOODSCHE MUSICI? Onderzoek naar verzilten bodem in Zeeland Sollicitaties bij den Nederl. Omroep H. H. Wijdingen Bij de paters Passionisten te Mook De politieke toestand in Argentinië NOVEEN HEILIGE GEMMA Eenige Amer. scheepsdienst op Europa stilgelegd i.BAPT. TAKES Tel.445f 9. WARMOE »TR. 29 rMmE WIJNKOOPERIJ A?1872 'M/ML/AIW AMSTERDAM CHAMPAGNE KILLING'S SEKT ASTI SPUMANTE CINZANO Er schijnt zoo wordt ons van bevoeg de zijde geschreven voor ons volk al leszins aanleiding te bestaan, kennis te nemen van een belangrijk werk. dat op het oogenblik wordt verricht en dat in ruime mate aan de opbrengst van onzen bodem en dus aan onze voedselvoorziening ten goede komt. Wij bedoelen het herstel van de schade, toegebracht aan landerijen ten gevolge van de door het departement van Defensie genomen maatregelen ter verdediging des lands en van de krijgsver richtingen, welke na het uitbreken van den oorlog zijn gevolgd,. Dit herstelwerk geschiedt in verscheidene streken van ons land en valt misschien niet sterk op. Maar het heilzame resultaat ervan is er niet minder om. Het Bureau Ontruiming een afdeeling van het Rijksbureau voor de Voedselvoorziening, leidt dezen arbeid. De directeur der Heidemaatschappij, ir. C Staf, is ook directeur van het Bureau Ontrui ming, dat oorspronkelijk bot taak had de eva cuatie voor te bereiden en daaraan zijn naam dankt. Zooals men weet, heeft Defensie, om ons land in staat van verdediging te brengen, zich genoopt gezien tot een aantal maatregelen, die voor vele landerijen in onderscheidene deelen des lands een niet gering nadeel met zich brachten. In de eerste plaats moeten in dit ver band de' inundatiën worden genoemd. Voorts zfjn stellingen opgeworpen, dikwijls midden in landerijen of geheel om boerderijen heen, die aldus door een muur van zand werden om ringd. .Men kan nu nog op ettelijke plaatsen boomgaarden zien, waarvan alleen de kruinen boven het zand uitsteker.. In tal van gevallen werden de stellingen gecamoufleerd met plan tengroei. Daartoe werd op de stellingen teel grond gelegd, die van de landerijen, om de stellingen heen, werd afgestoken. Prikkeldraad versperringen, die zich over lange afstanden uitstrekken, maakten het land ontoegankelijk. Weiland en bouwland werden doorgraven met tankvallen en loopgraven. Al deze en dergelijk» maatregelen waren onvermijdelijk, maar de landerijen wórden hierdoor onbruikbaar. Daar om besloot, reeds op den avond van de capitu latie de toenmalige Regeeringscommlssaris voo>" Akkerbouw en Veehouderij, ir. S. L. Louwes thans •directeur-generaal van de Voedselvoor ziening, te bevorderen, dat ten spoedigste met het herstel van de, aan de landerijen toege brachte, schade begonnen zou worden. Juist ook met het oog op de voedselvoorziening heeft van den aanvang af het beginsel voor gezeten, dat de schade wegens vernieling van Het dichten van tankgrachten hij fort Spoel Van verschillende kanten heeft men de klacht kunnen hooren, dat de uitkeering der schade vergoeding te Rotterdam zoo lang op zich laat wachten. Een bestuurslid van de Stichting tot Behartiging van de belangen van door den Oorlog getroffen bedrijven is dezer dagen in de gelegenheid gesteld kennis te nemen van den stand der werkzaamheden van de Schade- enquête-commissie. Dit bestuurslid, dat zitting heeft genomen in de commissie B (bedrijfsuit- rusting) en C (handelsvoorraden)vertelt in een publicatie van de stichting van zijn er- Varingen. Daar de meester bedrijven, vallende onder de categorieën B en C, voorloopig geholpen zijn met een oorlogsmolestcrediet van de Stichting „Rotterdam 1940" of van hun eigen bank, scheen het meest dringende werk het onder zoek van de huisraadschade en de voorberei ding van den wederopbouw. Bovendien moest ten departemente een nieuwe beslissing worden Uitgelokt omtrent artikel 4 sub 6 der verorde ning t.w. de boekwaarde. Deze nieuwe beslis sing is geviraagd en verkregen in het belang der getroffenen, doch had ten gevolge, dat een gewijzigde instructie moest worden gegeven aan de enquête-commissie en aan den accountants dienst; veel werk bleek vruchteloos verricht te zijn. Te zamen zijn niet minder dan 26000 B- en C- formulieren te onderzoeken. Daar elk dossier in het algemeen ten minste een B- en een C- formulier bevat, vele échter meer formulieren, kan het aantal te behandelen dossiers gesteld worden op 10.000. De vooronderzoekers hebben reeds 3000 dossiers geheel gereed gemaakt, ter wijl voorts nog 1000 in vergevorderden staat van voorbereiding zijn. Daar het niet mogelijk bleek voor eiken tak van bedrijf een algemeene horm aan te nemen, moet voor elk geval een individueel onderzoek worden ingesteld. Aan de organisatie nemen deel de Rijks- accountantsdienst met 35 man personeel, de buitendienst deze onderzoekt de gevallen Waarin geen administratie tot staving der aan gifte aanwezig is een accountant met twee assistenten, 35 rapporteurs en administrateurs, dienst der invoerrechten en accijnzen de landerijen alléén in geld zou worden ver goed, wanneer eerst al het mogelijke was ge daan om het land in zijn ouden toestand te herstellen. Toen het inundatie water van de ianderijen was afgevloeid, moest eerst het zoogenaamde urgentiewerk worden verricht, de ontsluiting van de boerderijen, welke vooral uit de weg neming van de prikkeldraadversperringen be stond Daar, waar de bezettingsautoriteiten tot de opruiming van stellingen vergunning ver- léenen en men hiervoor arbeidskrachten ver krijgen kan worden de stellingen opgeruimd Hier en daar zijn uitgebreide opslagplaatsen van rollen prikkeldraad en van stellinghout aangelegd. Voorts wordt, waar hiervoor toe stemming is gegeven, het zand van de stellin gen weggehaald. Nu de landerijen wee- toegankelijk zijn ge maakt, moeten dikwijls eerst tankvallen en loopgraven worden gedicht en soms ook gra- oaattrechters, gevolg van het oorlogsgeweld Intusschen is de schade, welke de lan derijen als gevolg van de krijgsverrichtin gen hebben opgeloopen, uiterst gering. Men kan ze op vijf percent stellen, tegen over de vijf-en-negentig percent, gevormd door de schade, welke de Defensiemaatre gelen hebben "veroorzaakt. Is al zulk werk verricht, dan wordt de grond, eveneens vanwege het Bureau Ontrui ming, geploegd, geëgd en gespit en jn vele gevallen, ook bezaaid Ook werd aan de boe ren kunstmest, zaaizaad en pootgoed verstrekt Wanneer zich ergens stellingzand bevindt, dat mag verdwijnen, haalt men dikwijls van de naburige landerijen den teelgrond even af om vervolgens het zand op den ondergrond aan te brengen en den cultuurgrond daar weer op te leggen. Natuurlijk geschiedt deze arbeid evenals alle andere werkzaamheden, onder deskundige leiding. De grond gaat er dikwijls op vooruit. Het komt voor, dat zand wordt weggewerkt in een moeras- sigen bodem, die tot dusverre onproductief was, maar op deze manier in goed weiland wordt veranderd. Ook wordt het stellingzand vaak ge bruikt ter verbetering van de afwatering. In dergelijke gevallen blijft het dus niet bij herstel van de landerijen in haar vooroorlog- schen toestand, maar gebruikt men de gelegen heid om ze in beteren staat dan voorheen te brengen. Men maakt, als dit noodig blijkt, den boer duidelijk, dat hij door zulke maatregelen er op vooruitgaat. Wordt het herstelwerk door de Overheid bij wijze van schadevergoeding bekostigd^ voor den verbeteringsarbeid betaalt de boer bij. Maar j (Foto G. J. Lauwers, Utrecht) vooral voor schadevaststelling van partijen in veem en entrepot en in alle gevallen waarop invoerrechten en accijnzen betrekking hebben met 8 verificateurs, de binnendienst met 12 groepsleiders en een afdeeling administratie- en typekamer, bezet door 10 personen. Men dient te bedenken, dat al deze Voor onderzoekers van hun bevindingen rapport moeten uitbrengen, dat van deze rapporten een uittreksel dient te worden genomen en dat eerst nadat de daaruit te trekken conclusie in een slotbericht is vastgesteld en na contróle door den Rijksaccountantsdienst, het dossier gereed is voor beoordeeling door de Schade-en quête-commissie. Aangenomen kan worden, dat op het oogen blik ten minste 200 tot 250 dossiers per week worden verwerkt. In aanmerking nemende, dat 3000 dossiers, gereed zijn en dat de productie in de zomermaanden wellicht iets terugloopt, kan men verwachten, dat het geheele werk in 8 tot 9 maanden zal zijn geëindigd. Hieruit valt als slotsom vast te stellen, dat iedereen nog in den loop van 1941 de hem toekomende schade-uitkeering zal ontvangen. Het ligt in het voornemen, ten einde niet steeds voor alle besprekingen, welke noodig zullen zijn voor eVentueelen herbouw, naar het bureau van den algemeenen gemachtigde te moeten gaan, spoedig een z.g. voorpost te Rotterdam te vestigen. Dinsdagmiddag droeg de luit.-kolonel b. d.. heer J. B. de Jong, namens den directeur- generaal voor de Voedselvoorziening aan het gemeentebestuur van Leeuwarden in exploita tie over de centrale keuken. Namens het gemeentebestuur zei de burge meester, gaarne deze keuken in exploitatie te zullen nemen en er naar te streven, dat de maaltijden smakelijk en van een zoo hoog mo gelijke voedingswaarde zullen zijn. Spreker stelde daarop de keuken voor het gebruik open, waarna de administrateur, de heer R. Boetes, 'n technische uiteenzetting gaf. De genoodigden werden daarop in de gelegen heid gesteld, zich van de smakelijkheid der uit te reiken porties te overtuigen. Den eersten dag werden verkocht 637 knip- k aar ten, waarop 1600 porties zijn besteld. De afdeeling Algemeen Secretariaat van het Rijksbureau Voedselvoorziening in Oorlogstijd Is verhuisd van: Laan van Meerdervoort 5153, 's-Gravenhage, naar: Zeekant 37, Scheveningen, tel. 557550. De 18-jarige A. J. Ipenburg te Voorschoten hoeft Zondag tegen half zes in den middag de ouderlijke woning verlaten en is sindsdien niet teruggekeerd. Vermoed wordt, dat hem een on geluk is overkomen. j HILVERSUM I, 415.5 M. j Nederlandsch programma 6.45 Gramofoonmuziek, 6.50 Ochtend- gymnastiek, 7.00 Gramofoonmuziek, 7.45 I Ochtendgymnastiek, 8.00 BNO: Nieuwsbe- richten, 8.25 Gewijde muziek (opn.), 8.45 j Orgelspel, 9.1,7 Gramofoonmuziek, 10.00 j Frans Wouters en zijn orkest en gramo- j foonmuziek, 11.00 Voor boeren en platte- lanöters, 11.20 Vioci, piano en gramofoon- muziek, 12.00 Omroeporkest, 12.45 BNO: j Nieuws- en economische berichten, 1.00 J Ensemble Amende. 1.35 De Ramblers, 2.30 J De Arnhemsche Orkestvereeniging en so- f list, 3.0O—3.15 Gramofoonmuziek, 4.00 f Gramofoonmuziek, 4.30 Cyclus „Muziek- f centra in het verleden" met gramofoon- platen, 5.15 BNO: Nieuws-, economische j en beursberichten, 5.30 Gramofoonmuziek, 5.40 Ensemble „De Jonge Acht" en solist, J 6.15 Cyclus „Sport en lichamelijke opvoe- I ding", 6.30 Radiotooneel, 700 BNO: Vragen a v. d. dag, 715 Rotterdamsch Philharmo- nisch Orkest (opn), 8 00 B'NO: Nieuwsbe- richten, 8.15 Spiegel van den dag, 8.45 Concert voor de Duitsche Weermacht, 9.40 Gramofoonmuziek, 10.00 BNO: Nieuwsbe richten, sluiting. HILVERSUM II, 301.5 M. Nederlandsch programma 6.45 Gramofoonmuziek, 6.50 Ochtend- kymnastiek, 7.00 Gramofoonmuziek, 7.45 Ochtendgymnastiek, 8.00 BNO: Nieuwsbe richten, 8.15 Gramofoonmuziek, 10.20 Gramofoonmuziek, 11.3011.45 Declama tie, 12.15 Het orkest „Malando" en solist, 12.45 BNO: Nieuws- en economische be richten, 1,00 Ensemble Bandi Balogh met I piano-intermezzo, 2.00 Zang met pianobe- i geleiding en gramofoonmuziek, 2.30 Om- roeporkest en moderne zang-declamatie met i gitaarbegeleiding, 3.30 Vreugdestonden I aan ziekenspondcn, 4.00 Orgelspel en zang, t 5.15 BNO: Nieuws-, economische en beurs- I berichten, 5.30 Omroeporkest, 6.00 Cause- j rie over weefkunst, 6.15 Amabile.-sextet, I 6.45 Gramofoonmuziek, 7.00 BNÓ: Pers- overzicht voor binnen- en buitenland. 7.15 J Gramofoonmuziek, 7.30 Ensemble Bandi f Balogh, 8.00 BNO: Nieuwsberichten, 8.15 f Gramofoonmuziek of spiegel van den dag, f 8.30 Omroep-symphonie-orkest en soliste. 9.05 Cyclus „Wij en onze historie", 9.25 f Omroepsymphonie-orkest, 10.00 BNO: I Nieuwsberichten, sluiting. LOGEER Ie AMSTERDAM in het CENTRAAL HOTEL DER A.M.V.J. Het eenige hotel met eigen overdekt zwembad, gratis toegankelijk voor hotelgasten. Kamer inclusief ontbijt f 3.50.' HOTEL - CAFé RESTAURANT „DE HERTENKAMP" in onmiddell. nabijheid van Staatssp. BEZUIDENHOUT 19 DEN HAAG HOTEL-RESTAURANT OUDEGRACHT 129 UTRECHT Zalen voor vergaderingen en feestdiners r GROOTE GEZELSCHAPPEN grqote reductie BERLIJN, 30 April (V. P. B.) Te Ber lijn heeft Zondag en Maandag een ten toonstelling van 12.000 Nederlandsche tulpen en 2000 Nederlandsche narcissen in het Lehrerver- einhaus aan den Alexanderplatz plaats gehad, die uitging van den Berlijnsehen tuinbouw en waar bij vertegenwoordigers van Nederlandsche fir ma's verklaringen gaven. De tentoonstelling werd druk bezocht en had een geweldig succes, daar bijna alle soorten, die er aanwezig waren, in Duitschland nog niet bekend zijn. Na afloop der tentoonstelling zijn de heerlijke bloemen aan de gewonde soldaten in de verschillende Ber- lijnsche hospitalen verdeeld. De rijkswaterstaat heeft aanbesteed: Het wij zigen van het binnenbermbeloop van den Afsluit dijk WierlngenFriesland tusschen de kilometer- paien 9.15511.155. Laagste inschrijfster was de N.V. Zanen en Verstoep te Den Haag voor f 73.666. UTRECHT. Geslaagd voor het candidaats wis- en natuurkunde a: mej. M. E. Baren- drecht. Voor het aanvullend examen bijvak natuur kunde A. B. Menk. DELFT. Geslaagd voor het propaedeutisch examen voor bouwkundig ingenieur: J. P. L. Petri, Amsterdam. Geslaagd voor het propaedeutisch examen voor werktuigkundig ingenieur L. Goderbauer, Heerlen. VICHY, 30 April. (D.N.B.) Het staatshoofd, maarschalk Pétain, zal op 1 Mei. den feestdag van den arbeid en den socialen vrede, een am nestie uitvaardigen voor een reeks vakvereeni- gingsleiders en arbeiders, die wegens him pa cifistische gezindheid en activiteit bij 't uitbre ken van den oorlog tot gevangenisstraffen ver oordeeld of in concentratiekampen onderge bracht waren. Bovenden zullen gratiebepalingen worden uitgevaardigd voor een aantal landbou wers, die de bepalingen omtrent de voedselvoor ziening hadden overtreden. Hiervan zullen on geveer zevenhonderd menschen profiteeren. EEN JAPANSCHE LUCHTBASIS IN INDO CHINA, 30 April. (Domei). Elf escadrilles Japan- sche vliegtuigen hebben Dinsdag op Koenming, de hoofdstad van de provincie Joennan, 'n he- vigen luchtaanval gedaan, zoo meldt het com muniqué van het opperbevel der Japansche strijdkrachten in Indo-China. De aanvallers stuitten op luchtafweer, maar de Japanners zetten krachtig door en deden hevige aanvallen op verschillende militaire instellingen, waaron der de krijgsschool, munitiefabrieken en pak huizen, waarbij veel vernietigd werd. Ook brak op vele plaatsen brand uit. De Chineesche vliegtuigen waren van de komst der Japanners op de hoogte en hadden Koenming tijdig ver laten. Intusschen deed een andere Japansche for matie een feilen aanval op Sjangtsjin, 'n stra tegische basis ten oosten van Loentsjou bij de Chineesch-Indo-Chineesche grens, waar het hoofdkwartier van het 31e leger is gevestigd. Ook daar werden verscheiden militaire installa ties zwaar beschadigd. Alle vliegtuigen keerden van beide aanvallen onverlet op hun basis te rug. v BERLIJN, 30 April (D.N.B.) De Royal Airforce heeft, naar aan het D.N.B. wordt medegedeeld, negen vliegtuigen verloren in den nacht van Dinsdag op Woensdag. Ver der hebben sterke formaties van het Duit sche luchtwapen dezen nacht de oorlogs haven Plymouth en Industrie-, haveninstal laties en vliegvelden op de Zuidwest- en Zuidoostkust van Engeland aangevallen met zeer goed gevolg. In Plymouth konden de Duitsche bemanningen talrijke branden en ontploffingen in de haven- en werfinstalla- ties waarnemen. De aanvallen op Industrie- en haveninstallaties aan de Zuidoost- en Zuidwestkust en op de vliegvelden deden groote branden ontstaan, die voor een deel tot op 70 km over zee te zien waren. De bovengenoemde negen vliegtuigen zijn door een enkel toestel van een Duitsch eskader nachtjagers boven Engeland vernield. Het schoot er vier in luchtgevechten neer en de bemanning zag in het licht van een brand, dat minstens vijf andere toestellen op den grond door bommen vernield werden. Voorts meldt de Associated Press uit Lon den, dat de beschieting van de Britsche kust bijna zeven uur heeft geduurd. In Dover is in den loop van den dag acht maal luchtalarm gemaakt. Een Duitsche snelboot heeft twee schepen van ieder omstreeks 3000 ton tot zinken gebracht en een andere een schip van 3500 ton getorpedeerd, naar het D.N.B. verneemt over het reeds gemelde optreden van Duit sche snelbooten op Dinsdagochtend in de wateren van het Kanaal. Deze schepen heb ben vóór het artilleriegevecht met Engel- sche snelbooten een succesvollen aanval gedaan op een krachtig beveiligd Britsch convooi. pp Het slechten van een stelling (Foto G. J. Lauwers, Utrecht) hij betaalt slechts den kostprijs van de verbete ring, niet de meerwaarde, bestaande uit het ver schil tusschen de oude en de nieuwe waarde van den grond. Zoo kan hfj op een voordeelige manier bijvoorbeeld een egalisatie van zijn ter rein verkrijgen, welke aan de productiviteit er van aanzienlijk ten goede komt. Heel wat vruchtboomen, met name kerse- en appelboomen, hebben bij de inundatie het leven gelaten. Doode boomen worden gerooid en het land, waar zich eertijds de bongerd bevond, wordt zoodanig afgeleverd, dat er opnieuw boomen kun nen worden geplant, maar dat er ook bouwland van kan worden gemaakt. Dit verdient de voor keur boven de levering van nieuwe boomen in den grond. Zulks niet alleen wijl het voor de bedrijfsresultaten beter is, niet onmiddellijk weer een boomgaard te planten, doch hiermee eenigen tijd te wachten, maar ook, omdat de boer nu wordt geprikkeld, zich, in plaats van met ooftbouw, met landbouw bezig te houden en aldus bij te dragen tot de voorziening van ons volk met de eerst-noodige levensbehoeften. Het groote belang van al deze werkzaamheden wordt duidelijk, wanneer men weet, dat hierdoor niet minder dan in totaal vijftienduizend boe ren worden geholpen. Met dit werk houden zich op het oogenblik vijfduizend arbeiders bezig. De Rijksdienst voor de Werkverruiming thans het Rijksarbeidsbureau heeft van den beginne af de grootste medewerking verleend ten aanzien van de tewerkstelling van arbeidskrachten. Het zijn voornamelijk arbeiders uit de groote steden en andere industriecentra, die d't werk verrich ten. Is de plaats van den arbeid niet al te ver van hun woonplaats gelegen, dan reizen zij dagelijks heen en terug. Onder deze omstandigheden kan hun werkweek soms echter niet langer zijn dan drie en-dertig uur. Ook bij zulk een beperkten werk tijd zijn zij, ten gevolge van het heen- en weer reizen, dagelijks nog zeer lang van huis. Voorts worden wel arbeiders uit een groote stad in de nabijheid van hun werk ingekwartierd. Dezen kunnen uiteraard een normalen arbeids dag maken. Met het oog op het groote belang, dat erin schuilt, zoo spoedig mogelijk een zoo groot mogelijke bodemopbrengst te bewerkstel ligen, verdient inkwartiering, waar zij mogelijk is, de voorkeur. Praat men met de boeren, dan kan men con- stateeren, dat zü over het algemeen over het werk van de arbeiders tevreden zijn, al betreu ren zij, dat het niet nog vlugger opschiet. Dit laatste is het gevolg niet alleen van den lang- durigen winter, die achter ons ligt, en van het feit, dat vele arbeiders slechts korte werkdagen kunnen maken, maar ook van de omstandigheid dat het Bureau Ontruiming de beschikking heeft over belangrijk minder arbeiders dan het zou kunnen te werk stellen. Alleen in de Peel zou het nog wel vijfduizend nteuwe arbeiders kunnen gebruiken. In enkele gevallen worden, als noodmaatregel, de werkzaamheden verricht in vrij bedrijf, door zoons van kleine boeren, wier gezinnen gaarne wat willen bijverdienen. Maar in het algemeen zijn er op het platteland zelf geen arbeidskrach ten voor dit werk te krijgen. Al blijft er dus ten aanzien van het tempo nog wat te wenschen over, wij hopen, te hebben duidelijk gemaakt, dat de bovenomschreven ar beid zoo intensief mogelijk wordt ter hand ge nomen en met alle krachten, waarover men be schikt wordt verricht, tot groot nut voor bo demopbrengst en voedselvoorziening. LEIDSCHESTR. 67-71 - AMSTERDAM Speciaal ingericht voor het ontvangen van GROOTE GEZELSCHAPPEN tot 500 personen Speciale Gezelschapsiarieven Perfecte Keuken De inspecteur voor de prijsbeheersching te Arnhem heeft een textielfabriek tot een boete van f 25.000 veroordeeld, wegens overtreding der prijsvoorschrlften. Uit een onderzoek, ingesteld door de ge- meente-politie te Enschede en uit de conclusie meente-politie te Enschede en uit de conclusies van een deskundigenrapport, dat werd uitge bracht door het Rijkstextielbureau, bleek dat de goederen, die door verdachte in den handel werden gebracht, na 9 Mei 1940 voor prijzen werden verkocht, weitoe gemiddeld tfen pCt hooger lagen dan de prijzen vóór dien datum De heer K., directeur der fabiek, voerde tot zijn verdediging aan, de de verkoopprijzen in overeenstemming waren met die van de prijscourant, welke reeds in het begin van 1940 was opgesteld. Vóór 9 Mei was evenwel op die prijzen in het algemeen een korting van vier pCt. toegestaan, deze korting werd na 9 Mei niet meer verleend Dit verweer werd evenwel niet aanvaard, aan gezien deze handelwijze er in de practjjk op neer komt, dat de prijzen met ongeveer tien pCt. zijn verhoogd. Helpen veilig en vlug Doos 10 en 50ct Op verzoek van den Commissaris van Politie te Venlo, heeft de gemeente-politie te Helmond aangehouden den 25-jarigen A. C. v. d. K., die te Venlo bij den polier J. L., in de Groote Beekstraat, een kistje, inhoudende een aan zienlijk bedrag aan geld en waardepapieren, had gestolen. De aangehoudene die te Venlo werkzaam is, was met een anderen arbeider in den poe lierswinkel om inkoopen te doen. Toen Van der K. ontdekte, dat de winkelier en zijn echtgenoote niet thuis waren, maar alleen de kinderen, vroeg hij van de W. C. ge bruik te mogen maken, hetgeen werd toege staan. Van deze gelegenheid makte hij even wel misbruik. In de slaapkamer van den winke lier stal hij n.l. uit een alkoof een geldkistje, inhoudende een bedrag aan zilvergeld van on geveer f 800.en andere waardevolle beschei den, alsmede een gouden horloge en ring. Toen hij met zi^n vriend den winkel had ver laten en op weg was naar huis, liet v. d. K. zien, welk een goeden slag hij had geslagen. K.s colega wilde echter geen aandeel in dezen buit accepteeren en met den diefstal niets te doen hebben. Hij stelde integendeel de politie van een en ander in kennis. De dader was toen reeds per trein naar zijn woonplaats Helmond vertrokken. De aangehoudene heeft een volledige beken- tenis sf^Glc^d. Het geldkistje had hij in de Maas geworpen, nadat hij er alleen de zakjes geld uit had genomen. Van der K. heeft aan de politie de plaats aangewezen, waar hij het ijzeren kistje in de rivier wierp. De politie zal trachten het op te visschen. Het ontvreemde geld had de dief op twee plaatsen onder den grond verstopt. Van der K. is op transport gesteld naar Roer mond, en daar ter beschikking van den officier van Justitie gesteld. Het ANP. meldt: Met ingang Van 15 Mei a.s. zullen de Joden, die volgens verordening reeds maanden gele den van hun functie hadden moeten worden ontheven, uit de Nederlandsche gesubsidieerde orkesten worden ontslagen. Ter voorkoming van technische moeilijkheden kunnen Joodsche or kestleden nog na dien datum gehandhaafd worden, indien het winterspeelseizoen van het betreffende orkest eerst na 15 Mei eindigt. In Verband met dezen maatregel heeft de secretaris-generaal van het departement- van Volksvoorlichting en Kunsten gezocht naar een oplossing om de ontslagen orkestleden in de gelegenheid te stellen als musici werkzaam te blijven. Daartoe is overleg gepleegd met de Joodsche coördinatie-commissie, die het voor stel om te komen tot de stichting van een joodsch orkest wil steunen en pogingen in het werk stelt, de joodsche orkestleden in een uit sluitend joodsch orkest onder te brengen. Met de leiding Van dit orkest zal Albert van Raalte worden belast. Het zal in Amsterdam worden gevestigd. De concerten door dit orkest te ge ven zullen uitsluitend door joden kunnen wor den bezocht. Het laboratorium der Zuiderzeewerken te Kampen heeft opdracht ontvangen de polders in Zeeland, die het laatste jaar geïnundeerd waren, te onderzoeken. Door deze onderwaterzettingen met zeewater is de bodem van deze gronden geheel verzilt. De structuur van de gronden is daardoor zooveel veranderd, dat de bodem de eerste jaren niet geschikt is voor de cultuur. De laboratoriumdienst heeft nu te onderzoe ken, hoeveel schade voor de eigenaren of pach ters is voortgevloeid uit de inundatie, welke middelen kunnen worden toegepast om den grond weer zoo spoedig mogelijk voor teelt van gewassen geschikt te maken en hoe men het spoedigst die gronden weer ter beschikking kan stellen voor de voedselvoorziening van mensch en dier. Het is een onderzoek, dat heel wat t;fd vereischt. De Nederlandsche Omroep verzoekt ons het volgende op te nemen: Ontzaglijk is het aantal sollicitaties, dat bij den Nederlandschen Omroep binnen komt. In verband hiermede verzoekt de directeur-generaal san allen, die zich voor een dienstbetrekking mei den omroep in verbinding stelden, niet over hun sollicitatie te correspondeeren zoolang zij op hun eerste schrijven geen antwoord ontvangen heb ben. Elke dienstaanbieding wordt met de noodige aandacht behandeld en te zijner tijd beantwoord Zondag 4 Mei zal Z. H. Exc. Mgr. Dr. G. Lemmens, Bisschop van Roermond, In de kloos terkerk der paters Passionisten te Mook de heilige Wijdingen toedienen aan de volgende fraters van het klooster: het H. Priesterschap aan fr. Godefridus (Cor nells Martijn, uit Leiden)fr. Gerardus (Joseph Bögels, uit Groesbeek)fr. Martinus (Hen drik Zwanenburgi uit Bodegraven)fr. Michaël (Ivan MIchaëlov,' uit Oresch (Bulgarije); fr. Paschalis (Jan Bakker, uit Leiderdorp): fr Leonardus (Leo Clumpkens, uit Roermond) fr. Bernardinus (Jan Knippenberg, uit Heyt- huizen); fr. Hugo (Willem Reijnders, uit Deurne)fr. Victor (Petrus van Vliet, Benschop) Het Subdiaconaat aan fr. Petrus (Petrus van Kerkhof; uit Groesbeek)fr. Stephanus (An- toon Geraerts, uit Bladel)fr. Damianus (Ivan Taleff, uit Oresch (Bulgarije). De tonsuur en de kleinere wijdingen aan fr Aloysius (Louis Musters, uit Ossendrecht)fr Anselmus (Alfons Hotterbeekx, uit Echt); fr. Wilfridus (Antoon Verheggen, uit Mijdrecht) fr. Xaverius (Mathys Janssen, uit Nijmegen). NEW YORK, 30 April (D. N. B.) In de bruinkoolstaking is gisteren onverwacht over eenkomst bereikt, nadat dé eigenars van de zuidelijke lijnen zich bereid hadden verklaard tot een loonsverhooging van een dollar per dag. Ir. vakvereenigingskringen wordt hervatting van den arbeid tegen Donderdag aangekondigd. Ten aanzien van de dreigende staking bij General Motors is nog geen overeenkomst bereikt; het bemiddelingsbureau heeft tegen Donderdag een vergadering uitgeschreven. BUENOS AIRES, 30 Aprü (D.N.B.) Na debatten, die verscheidene dagen geduurd heb ben en deels zoo stormachtig zijn geweest, heeft de Senaat met groote meerderheid, tegen de stemmen der radicalen en socialisten in het rapport goedgekeurd van de door den Senaat ingestelde speciale commissie voor het onder zoek naar den grondwettigen toestand, zooals die op grond van het verlof van den president der republiek om gezondheidsredenen is ge worden. Op grond van constateeringen der be handelende geneesheeren zal, zooals men weet, dr. OTtiz binnen afzienbaren tijd niet moer in staat zijn zijn functie te hervatten. Zooals de paters Passionisten te Mook ons mededeelen, begint Maandag 5 Mei in de kapel van de H. emma te Sittard de plechtige noveen tot voorbereiding op har feest, 14 Mei. De al gemeene intentie van de noveen Is een spoedige en rechtvaardige vrede onder de volkeren. Wie tot een bijzondere intentie wil laten bidden, kan die opgeven aan de Eerw. Moeder Overste der Zusters Passioninnen, Slotklooster H. Gemma, te Sittard. STOCKHOLM, 30 April. (D.N.B.) Volgens een Reuterbericht uit New York is de eenige Ame- rikaansche scheepvaartlijn tusschen de Ver- eenigde Staten en Europa, te weten van New- York naar Lissabon, als gevolg van een zee- liedenstaking stilgelegd. De bemanning van de Exminster en de Excelsior is namelijk vandaag een sympathiestaking begonnen voor de be manning van de Siboney, die al sinds Zaterdag staakt. Dit conflict is een gevolg van den wensch der zeelieden, dat hun vakvereeniging wordt er kend.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1941 | | pagina 3