go>,?.f; Philatelie Postzegelhandel ,,'t Centrum" k>f^ 1 EXPRESS RORU JUSPOEDER WOENSDAG 30 APRIL 1941 YVERT 1941 \7raagi eens Uw winkelier welke Juspoeder hij aanraadt. Antwoord: er zijn zoovele en ook goedkoope soorten, doch er is maar één HARTENSTRAAT 30 AMSTERDAM-C. NIEUWE ZEGELS Engeland Frankrijk I talie Joego-Slavië San Marino Cycloon op de Zwarte Zee met prijs veranderingen J. L. VAN DIETEN S9558SSSS8S5SSS g*gpMjjj^ LICHTTHERAPIE - Geneeskundige Lichtinrichting, le V/A Boschstraat 27 's-Gravenhage „een maaltijd mei Roru jus smaakt." Fabrikanten: Handelsondern. „Roru", Iepenweg 11, A'dam, Telet 50812 FOTOREPORTAGE UNlllbi^riix jf us-i.x.x-.G zoeK ik ook in groote noeveeUieaen neoi U iets aan te bieden p. 100 van één soort van Ned. Indië ozegels van Curasao en Suriname, schrijf mij. Voor de nieuwe zegels van Nederland gelden de volgende prijzen: van 510 cent; van 5 cent; van 1050 cent; alles per 100 Per stuk is de prijs der volgende waarden: van 12143 cent; van 153 cent; van 1714—2 cent; van 202 cent; van 252 cent. COMPJL. SISKINS CARITAS EN BIJZONDERE UITGIETEN LUXEMBURG GEZOCHT, Hier onze prijzen: Caritas 1929 5.Caritas 1930 13.Caritas 1932 18.— Caritas 1933 15Caritas 1934 20.— Caritas 1935 11.- Caritas 1936 4.— Caritas 1937 5.— Caritas 1938 4.5<i Willibrord 6.Intellectueelen 65.p. serie Alle zendingen moeten franco zijn. Betaling na accoord bevonden omgaand. Ook onze vorige annonces voor hilo's en massagoed blijver geldig. Het typisch Zaansche houten huisje te Wormerveer, bekend als .het huisje van De Ruyter", zal geheel vrij komen te staan, nu een begin wordt gemaakt met den afbraak van de naast gelegen oude grutterij Dillewijn, een der oudste primitieve fabriekjes uit de Zaanstreek Een interessant onderzoek Op het Rijkslandbouwproefstation te Hoorn worden proeven genomen in verband met de verteerbaarheid van verschillende voederstoffen, waartoe een aantal hamels, op stal door schotten van elkaar gescheiden, aan een voortdurende controle wordt onderworpen (P*x Holland) W—I II L I II I.I. I,n, t W— De oude gashouder van Wormerveer wordt vervangen door een nieuwe, welke tienmaal zoo groot wordt. De werkzaamheden voor den bouw zijn in vollen gang (Pax-Holland) De trots van Amsterdam, de grachten, hebben de voortdurende aandacht van de autoriteiten, die voor het stadsschoon hebben te zorgen. Thans wordt de Prinsengracht onder handen genomen «n van een nieuwe walmuur voorzien (Pax-Holland) De NormanXsche eilanden in Engeland Channel Islands genaamd vormen het eenige bezit dat aan Engeland van het oude Hertog dom Normandië Is overgebleven. In vroegere tijden waren leden van t Engel- sche Koningshuis herhaaldelijk met dit Hertog dom beleend. Het vasteland werd in 1204 door Frankrijk op Jan-zonder-land veroverd. Maar de Normandische eilanden, die wel is waar geogra fisch tot Frankrijk behooren, bleven bij Enge land, waarvan zij reeds vanaf 1066 een deel vormden. De voornaamste eilanden van deze groep zijn; Jersey, Guemesy, Alderney en Sark, met een totale bevolking van 100.000 inwoners. Merk waardig voor de Engelsche verhoudingen is, dat Jersey een eigen wetgevende macht bezit, even zoo Guemesy en Alderney onder toezicht van gouverneurs. De taal is het oude Normandische Fransch; het Engelsch wordt echter algemeen op de scho len onderwezen. De eilanden leven van fruit en groententeelt, vooral voor de Engelsche markt. Het Jersey rund is beroemd vanwege zijn zeer bijzondere kwaliteiten. Geen ander rundvee mag er wor- nen ingevoerd, zoodat het ras zuiver is. De eilanden zijn thans door Duitschland be zet en derhalve van Engeland gescheiden. Voor de philatelie heeft deze toestand een merkwaardig resultaat opgeleverd. Volgens het briefmarken-journal had Guesr- nesey reeds in het najaar 1940 gebrek aan post zegels. Het kon Londen niet bereiken. Het be stuur van het eiland wendde zich in verband hiermee eenigen tijd geleden tot de Duitsche bezettingsautoriteit om een hulpzegel in te voeren. Men wilde het 2 d-zegel (oranje) langs de diagonaal doorsnijden om de helften ambte lijk als frankeermiddel ter waarde van 1 penny te doen dienen. De Normandische Eilanden kunnen slechts onder elkaar correspondeeren. zoodat hooge zegelwaarden desnoods kunnen worden gemist. De maatregel werd vanaf 24 Dec. 1940 inge voerd en is inmiddels weer ingetrokken vanaf 22 Febr. 1941. De aardigheid heeft dus precies 60 dagen geduurd en naar het schijnt alleen in Guemesey, niet op de andere eilanden. Tot overmaat van philatelistisch geluk heeft een vierhoek 2 diagonalen. Men kon zoowel van A naar C, als van B naar D doorsnijden. Daarbij waren er in Guemesey 2 Engelsche frankeerzegels van 2 pence nl. het kleine zegel met den Koningskop 1937/1939 (Yvert 212) en het groote oranje jubileum-zegel 1940 (Yvert 230. Men kreeg dus 8 soorten zegels (eigenlijk halve zegels). Het lijkt ons, dat zich hier een prachtig rariteitsveld heeft ontwikkeld, wat door later (kunstmatig) verknippen en afstempelen, tot zeer groote misbruiken kan leiden. De korte duur der geldigheid en de beperkt heid van den voorraad 2 d-zegels, die ook nog onverknipt werden gebruikt, gevoegd bij de be perktheid van het verkeer (alleen met de andere eilanden) geven grond tot de meening, dat het aantal officieel gebruikte halven niet groot kan zijn. Maar dit aantal is kunstmatig wel voor zeer groote uitbreiding vatbaar. Hierbij een overdruk van een door het Journal gepubli- ceerden omslag met al de 8 mogelijkheden. Sedert 22 Febr. is een _pgpj__|jp_g__ nieuw speciaal Gueme jgp sey-frankeerzegel van 1 c" Erffiffnrait ingevoerd. Het vertoon' 'I he' wapen van het efland H jöfl bestaande uit 3 liggende Het zegel is in kleuri- C] Ü55lk gen steendruk op wit pa- pier gedrukt, zonder wa- ■MBBMBMMMBHhI termerk. De scheidings- wijze der zegels het Briefmarkenjoumal spreekt van „in Lfnien durchstocken" verdient de aandacht. De opdruk-serie werd met twee waarden aan gevuld. 1 fr. op fi. 125 karmijnrood type Paix (Üitgifte 1937-1939 Yvert 370) en 1 fr. op fr. 1.40 roze-lila type Paix (uitgifte 1937—1939 Yvert 371). Daar de serie Fransche opdrukzegels lang zamerhand een labyrint wordt, laten we de tot nu toe opgedrukte waarden hieronder volgen: (Het bovenste getaFis de opgedrukte waarde, het middelste de oorspronkelijke, het onderste is het nummer van Yvert) 30 C. 50 c. 50 c. 50 C. 50 C. 50 C. op 35 55 65 75 80 90 Yvert 361 363 365 284a 76o 368 1 fr. 1 fr. 1 fr. l fr. 1 fr. i fr. 1 fr. 10 fr. 20 fr- op 1,25 1,40 1,50 1,75 2,15 2,25 2,50 20 50 Yvert Nr.370 371 288 372 390 374 375 394 398 Bovendien 10 c. op fr. 1.(Pétain). In Maart 11. verschenen 3 frankeerzegels met de beeltenissen van Hitler en Mussolini. We ga ven hiervan een reproductie in ons overzicht van 26 Maart. Verleden week kondigden we 3 aanvullings waarden van deze serie aan, n l. de 10 c., 20 c. en 25 c. Deze zijn nu verschenen, maar in een heel andere teekening. We reproduceeren hieronder één der nieuwe waarden. Op 1 April 1.1. waren de porten verhoogd en verschenen 3 nieuwe waarden; 7, 10 en 14 D in het Koning Peter-type. De nieuwe portzegels tot een nominale waarde van 45 D zijn vastgesteld, maar worden eerst in het verkeer gebracht, nadat de in omloop zijnde zegels opgebruikt zijn. Op 13 April 1.1. zouden voorts in aansluiting op de tweede postzegeltentoonstelling te Agram 2 nieuwe zegels uitkomen en wel dezelfde zegels als wij in het overzicht van Maart 1.1. publi ceerden, maar met verwisseling van kleuren. Eerst was de Oude Poort van Zagreb (1,50 1,50 Dinar) roodbruin en de Dom (4 -f- 3 D) grijs-blauw. Nu zou de Poort grijs blauw worden gekleurd en de Dom roodbruin. Deze tweede serie was in de eerste plaats voor propaganda-doeleinden bij locale postzegelten toonstellingen voor geïsoleerde Kroatische phi- latelistenvereenigingen gedacht. Het was verder de bedoeling om ter eere van het in Juni 1941 te Zagreb te houden Eucharis tische Congres, op 1 Mei e.k. twee toeslagzegels te doen verschijnen, die tevens den Kroaten- doop van vóór 1300 jaren zouden herdenken. De waarden zouden zijri: 1.50 -f 1,50 Dinar en 4 3 Dinar. Het zegel van 4 4-3 Dinar zou ook in blok verschijnen. Of deze en de andere hiervóór be doelde emissies onder de inmiddels wel zeer ge wijzigde omstandigheden voortgang hebben ge vonden, konden we met te weten komen; zeer waarschijnlijk is dit althans ten deele niet het geval. A fortiori geldt deze restrictie voor de nieu we serie Kinderzegels die met 1 Augustus zou uitkomen in 4 waarden, in offsetdruk: 0.50 4- 0.50 D oranje. 1-h 1,— D groen. 1,50 4- 1,50 D rood. 2,50 -j- 2,50 D lilarood. Naar aanleiding van den 200sten gedenkdag van het bestaan der republiek San Marino wer den nieuwe zegels uitgegeven. De 5 centisimi tot en met 1,25 Lire geven in een reproductie van een schilderij van Battoni ,Dag der heilige Agatha 5 Febr. 1740" de uitroe ping der republiek. De twee nieuwe expresse-zegels van 1,25 en 2,50 Lire geven een reproductie van een schil derstuk van Ballerio „den Vrijheidseed der bur gers van San Marino". De luchtpostzegels in serie van 50 c. tot en met 3 Lire geven het vrijheidsstandbeeld van den beeldhouwer Saroldi. Het Briefmarken Journal meldde wel, dat de 200e gedenkdag van San Marino's zelfstandig heid zou worden gevierd, maar wij meenen, dat hier van een afschuwelijk misverstand sprake is, dat die zelfstandigheid of onafhankelijkheid van iets vroeger dateert. We geven in verband hiermede over de histo rie en de beteekenis van dit republiekje enkele details: Als stichter der stad San Marino (2000 in woners), hoofdstad der gelijknamige republiek, op den Monte Titano (7 a 800 meter) wordt de heilige Marinus genoemd, die in de 4e eeuw leefde. De stad verkreeg eerst als onderdeel van Ravenna en daarna van het Longobardische Rijk gemeentelijke vrijheid. Ze stond in de 13e eeuw in vriendschappe lijke relaties met de naburige Graven van Ur- bino en Montefelto, die haar onder hun be scherming namen, zoodat zij aan deze Graven haar onafhankelijkheid verschuldigd is. In 1631 nam Paus ürbanus VIII bezit van het Hertogdom Urbino en lijfde het in bij den Kerkeiyken Staat, doch erkende de onafhanke lijkheid van San Marino. Ook Napoleon I nam het republiekje in bescherming, dat na de re stauratie van 1815 onder bescherming van het Vaticaan bleef. Ook na de unificatie van Italië is San Marino in zijn onzijdigheid volhardende onge moeid gelaten. Het Italiaansche Koninkrijk heeft de bescherming overgenomen. Het zorgt o.a. ook voor de douane en den postdienst, al vormt San Marino een zelfstandig lid der post unie en al heeft het zijn eigen postzegels. Het heele republiekje is 61 KM.2. groot, met een bevolking van rond 15000 inwoners, en ligt op de hoogte van Florence en Remini. De re- geeringsmachine is nogal ingewikkeld en voor zoo'n plaatsje lichtelijk pompeus. De uitvoeren de macht berust bij 2 „Capitani Regenti" die hun ambt slechts zes maanden bekleeden. De Capitani worden gekozen uit den „Grooten Raad", bestaande uit 6C mannen, die vroeger gedurende hun heele leven raadslid waren en tegenwoordig voor 3 jaar worden gekozen. Uit den Grooten Raad wordt ook nog gekozen een (kleine) Raad van 12 man, die de belan gen van den landbouw verzorgt. Overigens is het eigenlijke bestuur opgedra gen aan 2 „Staatssecretarissen", die gesecondeerd worden door een „Thesaurier-Generaal" (zon der staatsschuld!), twee voor drie jaar gekozen buitenlandsche rechters en een commandant der militie, verzorger van het uit 1000 man bestaan de leger. Over eenige weken zijn de tomaten in de kassen rijp (Pax-Holland) Melken op de voorjaarsveemarkt te Hoorn. Daar de koeien te lang van stal waren en het melktijd werd, moesten de knechts aan den arbeid, om dit dagelijksch werk te verrichten, zij het in eenigszins ongewone omgevino (Pax Holland) De gymnastieklokalen der Amsterdamsche scholen zijn telkenmale met een enthousiast aantal kijkers bezet, wanneer de zwem-propagandafttm van de Ge meente Wasch- en Schoonmaak, Bad- en Zweminrichtingen wordt vertoond (Pax-Holland) BOEKAREST, 28 April. (S.P.T.). In de vroege morgenuren van Zondag brak langs de kust van de Zwarte Zee en op de zee zelf een hevige wer velstorm los, die ongeveer een uur duurde. In Constanza werden eenige huizen beschadigd, schoorsteenen omvergeworpen en tallooze hoo rnen ontworteld. Van een groote fabriek, op eeni gen afstand van de stad staande, werd het dak volkomen afgerukt en een eind verder neergezet. Het gebouw stortte eenige oogenblikken later ia. Eenige personen liepen verwondingen op. Aan de kust werden tallooze visschersvaartuigen vaa hun ankers losgeslagen, terwijl op zee de golven soms tot 30 meter opgezweept werden, waardoor het scheepvaartverkeer gedurende eenige uren volkomen lamgelegd was. wordt U na ontvangst van 6.75 op giro 173.69 omgaand toegezonden KANTOOR: NOORDEINDE 37 - DEN HAAG WINKEL: COOLSINGEL A 3, ROTTERDAM

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1941 | | pagina 8