Vluchtende Britten in Peloponnesus gevangen genomen Rijksarbeidsbureau begint zijn taak De patrouilleering van Amerikaansche schepen op den Oceaan Wat verkrijgbaar is op textielkaart, toeslagkaart en speciale punten Bommen op Britsche vloot in Midd. Zee Verduistering .r Berlijn en de nieuwe Grieksche regeering Extra rantsoen rijst Berlij DE DAG ONTWAAKT VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS La Valetta en Plymouth gebombardeerd Zwitserlands betrekkingen met de asmogendheden iin over den veldtocht in Griekenland Zijn werk kan ons vaderland tot rijken zegen strekken Een duidelijke uiteenzetting Brandstoffen en petroleum voor kookdoeleinden .Mi BUR. VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 TELEOON 21543 EN 21544 - GIRO 22884 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) voor Haarlem 26 cent per week; per kwa/taal 3.42. Bij onze Agenten 28^ ct. per week, per kwartaal 3.76y2. DONDERDAG 1 MEI 1941 - OCHTENDBLAD VIJF EN ZESTICSTE JAARGANG No. 22981 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE De prijs der advertentïën bedraagt 35 cents per regel. Ingezonden Mededeelingen 60 ets. per regel. Bij contract sterk geredu ceerde prijzen. Kleine annonces (Vraag- en Aanbod-advertentiën) 13 regels 48 cents, iedere regel meer 16 cents. Duitsch weermachtsbericht Ital. weermachtsbericht Beleg van Tobroek gaat voort J' V 1 Mei in Duitschland Berlijn onverschillig tegen over Amerikas houding BRITSCHE BOMMEN OP HEIDELBERG Roosevelt's buiten- landsche politiek Organisatie van den arbeid Meimaand Zware eischen Ter aanvulling van de aardappel distributie Nieuwe Portugeesche gezant te Berlijn Voor hen die niet electrisch koken en geen aansluiting hebben op gasnet NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT BERLIJN, 30 April. (D.N.B.) Het opperbevel van de Weermacht maakt bekend: Duikbooten hebben uit krachtig beschermde convooien 35.265 br. ton vijandelijke scheeps- ruimte, alsmede 'n escortevaartuig van de Brit sche marine tot zinken gebracht. Motortorpe- dobooten hebben bij een actie tegen de Britsche zuidoostkust een krachtig beveiligd convooi aan gevallen en drie koopvaarders van 9500 br. ton in totaal tot zinken gebracht. In Griekenland zijn gemotoriseerde strijd krachten van het Duitsche leger bij hun scherpe achtervolging tot aan de zuidelijke havens van de Peloponnesos opgerukt en hebben de verdere vlucht van de Engelschen over zee belet. Daarbij zijn tot dusverre 5000 Engelschen, onder wie 'n generaal, be nevens talrijke Serviërs, onder wie vier ge neraals en 300 andere officieren, gevangen genomen. Maandag hebben Duitsche jagers in de Griek- sche wateren bij het eiland Hydra een Engelsche Walrus-vliegboot neergeschoten. Vier Britsche watervliegtuigen werden aan de Zuidoostkust van den Peloponnesus vernield. Duitsche gevechtsvliegtuigen en stuka's heb ben gisteravond en 's nachts de haven La Va letta op Malta met groot succes aangevallen. Zij plaatsten bommen op een lichten kruiser, op stellingen van de luchtdoelartillerie, op haven installaties en benzineopslagplaatsen en scho ten een torpedojager benevens een grooten koop vaarder in brand. Andere aanvallen waren op de vliegvelden te Lucca en La Valetta gericht. In luchtgevechten boven het eiland verloor de vijand twee jagers van het type Hurricane. Eigen verliezen deden zich niet voor. In Noord-Afrika hebben Duitsche en Italiaan- sche stuka's de haven van Tobroek, artilleriestel lingen bij fort Pilastro en versterkte fabrieken ten Zuiden van de Via Balbia met bommen van zwaar kaliber bestookt. Sterke formaties gevechtsvliegtuigen heb ben in den afgeloopen nacht weer de oor logshaven Plymouth gebombardeerd. Er ont stonden groote branden, vooral in Devonport, en hevige ontploffingen op het terrein van de gasfabriek en in benzine-opslagplaatsen. Andere formaties gevechtsvliegtuigen deden succesvolle aanvallen op de havens Cardiff, Lowestoft en Ipswich, benevens op vijande lijke nachtvliegvelden. Op zee rondom Engeland heeft het lucht- wapen een koopvaarder van 4.000 br. ton tot zinken gebracht en een vrij groot schip zwaar beschadigd. Vèrdragende batterijen van het leger hebben met groot succes voor den oorlog belang rijke installaties in de omgeving van Dover be vochten. Duitsche jachtvliegtuigen hebben gisteren bij aanvallen op de Britsche Zuidoostkust en aan de Kanaalkust zes jagers van het type Spitfire en twee gevechtsvliegtuigen van het type Bristol-Blenheim zonder eigen verliezen omlaag gehaald. De vijand heeft in den afgeloopen nacht met betrekkelijk zwakke strijdkrachten op verschei dene plaatsen in West- en Zuidwest-Duitschland een gering aantal brisant- en brandbommen la ten vallen, die slechts onaanzienlijke materieele schade veroorzaakten. Onder de burgerbevolking waren er enkele dooden en gekwetsten. De bemanning van een nachtjager, Oberfeld- webel Sommer, Oberfeldwebel Reinnagel er Feldwebel Glass, heeft zich in den afgeloopen nacht boven Engeland bijzonder onderscheiden De totale verliezen, die de vijand Maan dag en Dinsdag heeft geleden, bedragen 47 vliegtuigen. Hiervan zijn er 21 in luchtge vechten en door nachtjagers, negen door marine-artillerie neergeschoten. De rest is op den grond vernield. In diezelfde periode zijn zes eigen vliegtuigen .verloren gegaan. ERGENS IN rTALIë, 30 April (Stefani) Het weermachtsbericht nummer 329 luidt als volgt: Italiaansche en Duitsche formaties lucht strijdkrachten hebben bombardementen ge richt op vijandelijke vlooteenheden in het centrale deel van de Middellandsche Zee. Vliegtuigen van het Duitsche vliegerscorps hebben de luchtbasis van Malta gebombar deerd en vijandelijke schepen te La Valetta op Malta getroffen. Twee vijandelijke vlieg tuigen zijn neergeschoten tijdens een lucht gevecht. In Cyrenaica gaat aan het front van Tobroek de belegering van de Engelsche strijdkrachten voort. Aan het front van Solloem hebben de offensieve acties der Duitsche en Italiaansche troepen den vijand gevoelige verliezen toege bracht en hem gedwongen op verscheidene pun ten terug te wijken. Italiaansche en Duitsche luchtformaties hebben het bestoken van de ha vens en verdedigingswerken van Tobroek voortgezet. Een transportschip is door Duitsche bommenwerpers tot zinken gebracht. Batterijen en stellingen werden getroffen. Gemotoriseerde Britsche strijdkrachten werden onder mitrail- leurvuur genomen. Een vliegtuig van het type Blenheim werd neergeschoten. In den nacht van 29 op 30 April hebben vijandelijke vlieg tuigen een aanval ondernomen op Benghazi. In Oost-Afrika zetten onze troepen in de ver schillende sectoren hun belemmering van den vijandelijken druk voort door acties van de ar tillerie en de infanterie. Zonsondergang 1 Mei 21.06 Zonsopgang 2 Mei 6.08 Maanopkomst 9.37 ondergang 100 BERLIJN, 30 April (A N.P.) De vorming van een nieuwe Grieksche regeering heeft men te Berlijn met belangstelling gadegesla gen. Doch bij het uitspreken van een oordeel legt men in officieele en ook in officieuze kringen nog terughoudendheid aan den dag. In de Wilhelmstrasse gaf men vandaag uit sluitend te kennen, dat men van Duitsche zijde geen rekening zal houden met der. Koning van Griekenland, die land en volk in den steek heeft gelaten. In antwoord op een vraag werd hieraan van Duitsche zijde toegevoegd, dat formeel de mogelijkheid tot samenwerking met de nieuwe Grieksche regeering bestaat, maar dat men zich hiermee nog niet wil binden ten opzichte van deze regeering, waarvan men houding en optre den eerst eens wil afwachten. Indien evenwei de beginselen, die door de nieuwe regeering te Athene geuit zijn, zoo worden toegepast als zij zijn geformuleerd, mag men de samenwerking beslist mogelijk achten. BERLIJN, 30 April. (D. N. B.) De Duitsche rijksminister van Binnenlandsche Zaken en de rijksminister voor Volksvoorlichting en Propaganda maken bekend: Het op den nationalen feestdag van het Duitsche volk (1 Mei) gebruikelijke algemeene uitsteken der vlaggen en de decoratie der ge bouwen blijven dit jaar achterwege. De eerste Mei is als nationale feestdag van het Duitsche volk ook dit jaar wettige feestdag. Officieele plechtigheden worden op 1 Mei niet gehouden. Daarentegen kunnen kameraad schappelijke bedrijfsfeestelijkheden binnen een waardig en met den tijd in overeenstemming zijnd kader gehouden worden. BERLIJN, 39 April (A.N.P.). Tegenover de nieuwe verklaringen van Roosevelt op de pers conferentie te Washington over de Amerikaan sche patrouilleering op den Atlantischen Oceaan legde men vandaag in de Wilhelmstrasse vol strekte onverschilligheid aan den dag. In poli' tieke kringen van de Duitsche hoofdstad wees men er slechts op, dat dit een aangelegenheid Ir, die door de Duitsche pers reeds voldoende is behandeld. Zij strekt zich niet tot politiek ter rein uit, daar Duitschland destijds een catego rische verklaring over de oorlogszones heeft BERN, 30 April. (D.N.B.) In verschillende Zwitsersche bladen is heden een blijkbaar uit het regeeringsgebouw afkomstige mededeeling verschenen, waarin o.a. gezegd wordt: ..In de Italiaansche pers valt een toenemende kritiek waar te nemen op de houding van Zwitsersche bladen. De Zwitsersche regeering wijdt aan deze verschijnselen haar volle aandacht. Op list oogenblik bevinden zich de Zwitsersche gezant te Rome, Rügger, en de Zwitsersche gezant te Eerlijn, dr. Frölicher, in Bern, waar zij bespre kingen voeren met den chef van het politieke departement. Zwitserland heeft een vitaal be lang bij het behoud van goede betrekkingen met de beide nabuurlanden". BERLIJN, 30 April. (D.N.B.) Van welinge lichte zijde wordt gemeld: De vraag, of men den veldtocht in Grieken land als voltooid kan beschouwen, heeft men hedenavond in deskundige kringen te Berlijn aldus beantwoord, dat dit uiteraard het geval Hal zijn, wanneer het geheele Grieksche grond gebied bezet is. In dit verband verklaarde men nog, dat de veldtocht in Griekenland evenwel altijd slechts als een deel van den strijd om de Middellandsche Zee beschouwd mag wor den. BERLIJN, 30 April. (D. N. B.) Britsche vliegtuigen hebben in der nacht van 29 op 30 April op Heidelberg een aantal brand- en bri santbommen neergeworpen. In het wereldbe- toemde universiteitsstadje bevinden zich geen tnilitair-eoonomische of andere voor den oor log belangrijke installaties, die een aanval zou den hebben kunnen rechtvaardigen. Den totalen indruk in de Wilhelmstrasse. kan men aldus samenvatten, dat het Duitschland onverschillig is, of de (.oor dit land ingestelde oorlogszones door anderen worden erkend of niet. In dit verband wees men te Berlijn op de duidelijke uitlating van den Führer, dat elk schip, dat zich in deze oorlogszone begeeft, wordt getorpedeerd. Uit Tokio meldt het D.N.B.: De uitbreiding van de Amerikaansche controle ter zee is van daag door een spreker in de persconferentie te Tokio „de gevaarlijkste stap der V.S." genoemd, welke direct voor de deelneming aan den oor log komt. In geval hit dit optreden een incident mocht ontstaan, moet allereerst worden vastgesteld hoe en in welken vorm het incident ontstaan is. Wat de verklaring van Roosevelt over de uitbreiding van de zeecontröle tot de zeven zeeën betreft, zal voor het oogenblik nauwelijks de noodzakelijkheid bestaan van een controle in den Stillen Oceaan. Een correspondent wees vervolgens op een bericht van de Nitsji Nitsji uit Singapore, waarin gemeld wordt, dat de bevelhebber der Britsche strijdkrachten op Malakka in een in terview met United Press gezegd heeft, dat men van Britsche zijde thans niet meer alleen nog aan de verdediging van Singapore denkt. Maar in geval Malakka van de zeezijde mocht worden aangevallen, zal waarschijnlijk de Amerikaan sche marine zulks verhinderen. Men neemt aan, dat de Japansche politiek parallel loopt met de spilpolitiek in Europa. De woordvoerder zei- de in dit verband, dat in geval dat juist was en dit de meening vormt van de Britsche regee ring, deze uitlatingen van den Britschen be velhebber van Japansche zijde de allergrootste aandacht verdienen. Hij weigerde echter com mentaar te geven. Wat de berichten over een geheim militair accoord tusschen Tsjoengking en Engeland be treft, daarvan is nog geen bevestiging ontvan gen. Omtrent de activiteit van James Roosevelt in Tsjoengking is in Tokio niets bekend. Uit New York meldt het D.N.B.: Op de jaar vergadering van de Amerikaansche Kamer van Koophandel heeft de groot-industrieel Mullen- dore een scherpen aanval op Roosevelts buiten- landsche politiek gedaan. Een der grootste ge varen voor de Vereenigde Staten, aïdus zeide hij, wordt gevormd door het streven meer te willen ondernemen dan men an volbrengen. De Vereenigde Staten beloven overal ter wereld hulp in een omvang, die aan doldriestheid grenst. Het doet den Vereenigden Staten geen eer aan, dat zij andere volken doen yertrouwen op hulp, die niét verleend kan worden. Voor het spelen van een heldenrol zijn niet alleen flinkheid en moed noodig, men moet daarvoor ook oordeelkundig zijn. Uit Sjanghai meldt het D.N.B.: Naar uit Ma nilla wordt gemeld, hebben de Amerikaansche vliegtuigleveranties aan de Philippijnen, Singa pore en Nederlandsch-Indië in de laatste dagen een grooteren omvang aangenomen, dan tot dusverre het geval was. Het schip „Steel Mari ner" heeft Dinsdag, komende van Honoloeioe, te Manilla vier lichte bommenwerpers voor de op de Philippijnen gestationneerde Amerikaansche luchtstrijdkrachten gelost. Tegelijkertijd komen te Singapore voortdurend vliegtuigen, voornamelijk lange afstandsbom menwerpers, bestemd voor Singapore en Neder landsch-Indië aan. Over de organisatie van het Rijksbureau als orgaan van de arbeidsbemiddeling, welke nu rijkszaak onder centrale leiding is geworden, werd onlangs reeds een en ander medegedeeld. Dit bureau begint vandaag zijn werkzaamheden en in verband daarmede heeft de secretaris generaal van het departement van Sociale Za ken, ir. Verweij, voor vertegenwoordigers der pers een uiteenzetting gegeven van den hul digen stand van zaken mei betrekking tot de zen nieuwen en belangrijken stap op een weg, die al vele jaren geleden is betreden. De heer Verweij begon met een kort histo risch overzicht van den groei der arbeidsbe middeling in ons land, er op wijzende, dat de openbare arbeidsbemiddeling haar uitgangs punt vindt in gemeentelijk initiatief. In 1908 werd de Vereeniging van Nederlana- sche arbeidsbeurzen opgericht; in 1913 beston den hier te lande 27 arbeidsbeurzen, waaronder 21 gemeentelijke en 6 particuliere, die, op een enkele uitzondering na, samenwerkten. Reeds toen werd de behoefte gevoeld aan meer ingrijpende voorzieningen. 3 Augustus 1914 ontstond een centrale arbeidsbeurs. Desniette min bleef nog een groot deel van het Jand van arbeidsbemiddeling verstoken. Teneir.de hierin te voorzien kwamen in de tweede helft van 1915 dertig districtsarbeidsbeurzen tot stand, terwijl van de 1092 gemeenten zich 970 bereid verklaarden, een correspondentschap der ar beidsbemiddeling in te richten. Vervolgens werd in 1916 de rijksdienst der werkloosheidsverzekering en arbeidsbemidde ling ingesteld. De arbeidsbemiddeling bleef niettemin op de eerste plaats een gemeente lijke aangelegenheid, zij het onder toezicht van de landsoverheid. In dien toestand is ook door de Arbeidsbemiddelingswet 1930 geen wezen lijke verandering gebracht. Wil de arbeidsbemiddeling als lactor bij de werkloosheidsbestrijding genoegzaam tot haar recht komen, dan moet haar taakvervulling op een breederen grondslag rusten dan tot dusver het geval was. Deze gedachte is niet nieuw. Zij heeft in de laatste jaren aan verschillende kanten krachtige verdediging gevonden en in feite was dan ook reeds sedert geruimen tijd een reorganisatie der arbeidsbemiddeling in voorbereiding bij de daartoe, bevoegde in stanties. Thans heeft zij definitieven vorm gekregen in de gestalte van 't Rijksarbeids bureau, dat bij besluit van 24 Sept. 1940 door den waarnemend secretaris-generaal van het departement van Sociale Zaken is in gesteld. Met de aanwijzing van het Rijksarbeidsbureau als orgaan van de arbeidsbemiddeling is deze tot een rijkszaak onder centrale leiding gewor den. Het bureau vervult zijn taak door middel van een ambtelijk apparaat, dat 37 gewestelijke arbeidsbureaux en ongeveer 150 bijkantoren omvat. De indeeling wordt zoo geregeld, dat alle arbeiders en werkgevers binnen een afstand van ongeveer 12 K.M. een gewestelijk arbeids bureau of een bijkantoor binnën hun bereik hebben. In afgelegen plaatsen zullen bovendien spreekuren worden gehouden ter vergemakke' lijking van het contact tusschen het bedrijfs leven en de vertakkingen der arbeidsbemidde ling. Tegelijk met een ingrijpende wijziging van den organisatorischen opzet der arbeidsbemid- De secretaris-generaal van het departe ment van Handel, Nijverheid en Scheep vaart maakt naar aanleiding van de vele vragen, welke handel en publiek hebben ge steld inzake de artikelen, welke op de tex tielkaart en toeslagkaart en welke op spe ciale punten kunnen worden aangeschaft, bekend, dat hieromtrent thans het volgende is voorgeschreven: 1. Op de punten der textiel- en/of toeslag kaart zijn verkrijgbaar: alle geconfectionneerde op punten gewaardeerde textielgoederen of stof daarvoor en alle soorten garens met uitzonde ring van: a. Wollen winterjassen en -mantels of stof daarvoor; b. Wollen dekens (meer dan 3 pet. natuurwol bevattend) c. Katoenen en graslinnen lakens of stof daarvoor; d. Alle soorten luiers of stof daarvoor. 2. Op speciale A.K.-punten zijn verkrijgbaar: Alle geconfectionneerde op punten gewaar deerde artikelen dus geen stof daarvoor met uitzondering van: a. Wollen dekens, wollen winterjasse:. en -mantels of stof daarvoor; b. Alle soorten luiers en katoenen en gras linnen lakens of stof ter vervaardiging van luiers en/of katoenen en graslinnen lakens; c. Artikelen, welke op B.K.-punten verkrijg baar zijn (zie onder 3), of stof daarvoor; d. Huishoudelijke artikelen of stof daarvoor. 3. Op speciale B.K.-punten zijn verkrijgbaar: Onderstaande geconfectionnee de op punten gewaardeerde artikelen dus geen stoffen Bakkersbuis, bakkersbroek, boezeroen (van keper of drill), buis (van keper of drill), dok- tersjas, kapmantel (lang), kappersjas (kort), kappersjas (lang), kiel, koksbroek, koksbuis, la boratorium jas, mouwvest (van stof), mijnwer- kershemd (van stof), mijnwerkershemd (tricot of gebreid), overall, serveerschort, sloof, stof jas (kort), stofjas (lang), teekenjas (korf teekenjas (lang), uniform 2-deelig (alle soor ten), uniform 3-deelig (alle soorten), verpleeg- stersboorden, verpleegsters japon, verpleegsters- manchetten, yerpleegstersschort, voorschoot, werkbroek (van keper of drill), werkhemu zon der boord, werkjas (van keper of drill), werk pak (van keper of drill). 4. Op speciale H.A.-punten zijn verkrijgbaar Alle geconfectionneerde op punten gewaar deerde huishoudelijke artikelen dus geen stof daarvoor met uitzondering van: a. Geconfectionneerde luiers, katoenen en graslinnen lakens of stof ter vervaardiging van luiers en/of katoenen of graslinnen iakenc, als mede alle andere katoenen stoffen; b. Wollen dekens (meer dan 3 pet. natuurwol bevattend) c. Alle kleedingstukken of stof daarvoor. 5. Op speciale G-punten zijn verkrijgbaar: alle soorten garens. 6. Op speciale E.G.-punten zijn verkrijgbaar: Alle stoffen, aan het stuk dus geen gecon fectionneerde artikelen met uitzondering van: a. Alle wollen stoffen; b. Alle katoenen stoffen. 7. Op speciale V.V.W.-punten zijn verkrijg baar: a. Wollen winterjassen en -mantels o. stof daarvoor; b. Wollen dekens (meer dan 3 pet. natuur wol bevattend); c. Alle andeic wollen stoffen aan het stuk. 8. Op speciale V.V.A.-punten zijn erkrijg- baar: a. Geconfectionneerde katoenen en graslin nen lakens of stof daarvoor; b. Alle soorten geconfectionneerde iunrs of stof daarvoor; c. Alle andere katoenen stoffen aan het stuk. Met nadruk wordt er derhalve de aan dacht op gevestigd, dat alle stoffen aan het stuk, ook de katoenen en wollen stoffen, verkrijgbaar zijn op de punten der textiel kaart en/of toeslagkaart. Alle stoffen aan het stuk, met uitzonde ring echter van alle katoenen en wollen stof fen, zijn op speciale B.K.-punten verkrijg baar en mogen niet op andere speciale pun ten worden betrokken. Katoenen stoffen zijn op speciale V.V.A.- punten verkrijgbaar en wollen stoffen op speciale V.V.W.-punten. Deze katoenen en wollen stoffen mogen derhalve niet op an dere speciale punten worden afgeleverd/ deling ondergaan echter ook haar bemoeienis sen belangrijke uitbreiding. De arbeidsbemid deling moet meer dan tot dusver gericht zijn op het aan den arbeid brengen en aan den ar beid houden der bevolking. Het Rijksarbeids bureau zal zich dienen te ontwikkelen tot een centrale kracht bij de organisatie van den arbeid. Eerst dan zal het aan werkgevers en werk nemers, aan het geheele bedrijfsleven, ja, aan gansch de gemeenschap de diensten kunnen bewijzen, die het, bij een doelmatige inrichting, vermag te presteeren. Dit alles kan niet van heden op morgen worden bereikt. Wat op 1 Mei 1941 geschiedt, aldus ir. Verwey, is de in werk stelling van het nieuw gebouwde apparaat, dat slechts geleidelijk in het maatschappelijk leven zal kunnen ingroeien, al zal natuurlijk alles worden beproefd om het tempo van dit ontwik kelingsproces zoo snel mogelijk te doen zijn. Men bedenke echter, dat het hierbij om niet geringe dingen gaat. Het Rijksarbeids bureau stelt zich als doel het a-an den ar beid brengen en aan den arbeid houden van geheel ons volk. Met deze taak bestrijkt het een geweldig arbeidsveld. In grove trekken geteekend komen de be moeienissen van het bureau op het volgende neer: a. Ieder gewestelijk bureau zal worden inge richt voor het geven van voorlichting bij de beroepkeuze van jeugdige personen, waarbij het in de bedoeling ligt, te bereiken, dat daarbij van door medisch en psychotechnisch onderzoek verkregen gegevens gebruik kan worden ge maakt. b. De invoering van het arbeidsboek met ver plichte registratie voor alle werknemers. c. Bemoeienis met werkloosheidsverzekering, wachtgeldregelingen en steunregeling. d. Cultureele werkloozenzorg voor ouderen en jongeren, w.o. begrepen de scholing, herscho ling enz. van werkloozen en eventueel de om scholing van werklooze en niet-werklooze ar beiders. De duizenden jongeren die thans, na eenige jaren arbeid te hebben verricht, waarvoor geen vakbekwaamheid wordt vereischt, op achttien- of negentienjarigen leeftijd wegens den bereik ten leeftijd worden ontslagen om plaats te ma ken voor weer jongeren en die dus volko men ongeschoold op de arbeidsmarkt komen, die nen zooveel mogelijk in bedrijf of werkplaats tot volwaardige arbeidskrachten te worden opgeleid Met trainingstoeslagen kan in dit opzicht veel worden bereikt. e. Het verzamelen van gegevens over den toestand van het bedrijfsleven, over het aan tal werkende en niet-werkende personen en over de werkloosheid, waarvoor een sociaal- economische dienst' en statistiek in het leven zal moeten worden geroepen. f. De plaatselijke, de interlocale, de interge- westelijke en de internationale arbeidsbemidde ling. Nog werd medegedeeld, dat het bij de arbeidsbeurzen gebruikelijke lokettensysteem zal worden afgeschaft. De werkzoekende en de bemiddelaar zullen met elkander kun nen spreken als van mensch tot mensch in daartoe in te richten kamers. Voorts ligt het in de bedoeling de bureaux onder te brengen in betere en ruimere gebouwen. De bedrijfsbemiddelaars komen voort uit het bedrijfsleven van streek of gewest, waarin het bemiddelingsbureau is gevestigd. Zoo komt men tot doelmatiger en efficiënter arbeidsbemidde ling. Voor beroepen welke een intercommunaal ka rakter dragen, zooals handels- en kantoorbe dienden, hotelpersoneel, dienstbodes, landarbei ders, wordt een speciale organisatie opgebouwd. -iiiiiSiiifii-TfiiVrirffiWiïvmfL - Kent een mensch vertrouwelijker naam dan die van moeder? Voor dt. moeder blijft zelfs de grijsaard nog een kind. En nu is de Meimaand aan gebroken. De maand van ons aller moeder; de maand van Haar, die door Haar moederschap van den God- mensch ook het geestelijk moeder schap over alle menschen heeft aan vaard. Wie in nood verkeert, wie door leed wordt geslagen, wie onder eigen schuldenlast gebukt gaatneemt z'n toevlucht tot haar, die de troost der bedrukten, de toevlucht der zondaren de moeder van altijddurenden bij stand wordt benaamd. Wij, ouderen, worden in deze Moeder-maand weer, met de kleinen: kinderen. We voelen ons jong als bij moeders schoot. Wij dragen bloemen voor Haar beeltenis en herinneren ons zoo gaarne de oude liedjes, de vertrouwelijke gebeden. De rozenk? ans glijdt ons door de vingeren en de kralen zijn als rozenknoppen ave Maria. Haar litanie is één aanroe ping van bemoedigende benamingen die Schrift en Kerk Haar schonken als de Moeder der Christenheid. Maria's getijden bidden we met een warm ge moed al plooit misschien een glim lach onze lippen om de ouderwetsche dichterlijkheid van meerdere berij mingen in onze kerkboeken. Mei maand: Maria-maand. Welk 'een maand van blijde vertroosting. Hieruit blijkt wel zeer duidelijk, hoe ruim de werkingssfeer is, die aan het Rijksarbeidsbu reau is toegedacht. Het ligt in de bedoeling, daarbij met vaste, doch omzichtige hand te werk te gaan. Stuk voor stuk zullen de onder deden van deze taak moeten worden opgebouwd, waarbij zware eischen zullen worden gesteld aan het inzicht, den ijver en de kunde van hen, die daaraan deelnemen, want het gaat er om, het vertrouwen te winnen van werkgevers en werk nemers beiden, waarvan sommigen in den be ginne wellicht nog wat onwennig zullen staan tegenover dit niéuwe Nederlandsche instituut, dat, met dankbare erkenning voor hetgeen het kan leeren van elders opgedane ervaringen, nauwe aansluiting zal zoeken bij de.gegevens, die ons nationale bedrijfsleven biedt. De huidige stand der werkloosheid noem de ir. Verweij zeer bevredigend. Thans is een niveau bereikt, dat lager ligt dan in het jaar 1931. Daarbij komt, dat van de in zorg zijnden meer dan de helft in werkverrui ming kon worden geplaatst. Het moet van groote beteekenis worden geacht, dat zooveel mogelijk gesteunden te werk worden gesteld bij cultuur-technische werken en daarin is men redelijk geslaagd. Tegen 50.965 gesteun den stonden in het begin van April 54.064 in werkverruiming geplaatsten. Sinds 1932 werd het percentage van dertig procent voor deze laatste groep niet meer gepasseerd. Graf F. F. Grote, leider der afdeeling volks voeding en landbouw van het rijkscommissa riaat, voerde in de dagelijksche persconferentie te 's-Gravenhage het woord naar aanleiding van de moeilijkheden, die zich met de aardap pelen hebben voorgedaan. Graf Grote vestigde er de aandacht op, dat op zichzelf de voorra den voldoende waren en op een gebruik van 15.000 ton per week waren berekend. Toen bleek, dat hier en daar de levering stokken ging, werd 18.000 ton per week ten gebruike beschikbaar gesteld. Dat zich desniettegen staande toch schaarschte voordeed, is een ge volg van een zekere onrust op dit punt door voorbarige publicaties en door allerlei oncon troleerbare en onjuiste geruchten veroorzaakt. Deze dreven tot hamsteren. En daar Nederland nog niet over een alomvattende organisatie be schikt en de bevolkingsdiscipline eveneens niet voldoende is, bleek dit niet belet te kunnen worden. Reeds is bekend gemaakt welke maatregelen men thans van Nederlandsche zijde treft en streng zal doorvoeren, om dit euvel te bestrij den en de schuldigen te treffen. Er worden thans 12.000 ton per week voor de gewone dis tributie beschikbaar gesteld. Verder worden supplementaire voorraden uit Duitschland inge voerd en verschillende van dergelijke zendingen zullen nog komen. Verder wordt ter vergemakkelijking van de situatie een extra-rantsoen van 250 gr. rijst beschikbaar gesteld, dat voor de hou ders van vetkaarten goedkooper gegeven wordt. Blijkt ten slotte dat de sluikhandel en de smokkelarij de getroffen maatregelen in ge vaar bijven brengen, dan zal men voor de scherpste maatregelen niet terugdeinzen. Ook degenen die over een grooteren geldbuidel be schikken en zich ten koste der gemeenschap* willen bevoordeelen, mogen zich dit voor ge zegd houden. In nauwe en vertrouwelijke samenwerking met alle betrokkenen hoopt het Rijksarbeidsbureau een organisatie van den arbeid op te bouwen, die aan velen de vreugde van den arbeid zal hergeven en die zoowel uit menschelijk oog punt als sociaal-economisch bezien ons vader land tot rijken zegen kan strekken. Ir. Verwey stelde zich voor, dat de nieuwe dienst zeer rationeel zou kunnen werken, daar hij op moderne leest geschoeid is. Het Rijks arbeidsbureau zal o.a. door een telexsysteem in geregelde verbinding staan met de gewes telijke arbeidsbureaux. LISSABON, 30 April. (DJSI.B.) De Portu geesche gezant te Berlijn, Nobre Cuedes, is ver vangen door Pedro Tovar de Lemos. De secretaris-generaal van het departement van Handel. Nijverheid en Scheepvaart maakt het volgende bekend. In aansluiting op de reeds getroffen April-re geling zullen thans voor kookdoel einden bonkaarten voor vaste brandstoffen en/of petroleum worden uitgereikt. De belanghebbenden dienen zich op een door den plaatselijken distrlbutiedienst na der vast te stellen tijdstip bij genoemde in stantie te vervoegen, teneinde een aan vraagformulier in te vullen. Voor vaste brandstoffen en/of petroleum ko men uitsluitend die personen of gezinnen In aanmerking, die niet electrisch koken en die geen aansluiting hebben op het gasnet. Onder een aansluiting op het gasnet wordt hierbij verstaan, dat in het desbetreffende perceel of, indien slechts een perceelsgedeelte wordt bewoond, in dat gedeelte, een gasbinnenlei- ding hetzij met hetzij zonder gasmeter aanwe zig is. Zij, die wel op het gasnet zijn aangeslo ten, doch tot dusver niet op gas kookten, zul len derhalve van de uitreiking der bovenge noemde bonkaarten zijn uitgesloten Uitdrukkelijk wordt er de aandacht op ge vestigd, dat slechts personen en gezinnen, die een zelfstandige huishouding voeren, voor uit reiking In aanmerking kunnen komen; bewo ners van hotels, pensions e.d., alsmede perso nen of gezinnen, die niet zelf hun warme maal tijden bereiden, derhalve niet. De bonkaarten mogen uitsluitend aan dege nen, die in het bezit zijn van een stamkaart met „hoofd" gemerkt, worden uitgereikt Tegen het doen van onjuiste ol onvolledige opgaven zullen strenge maatregelen worden ge nomen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1941 | | pagina 1