HALF OM „FRANKEN" Rijksarbeidsbureau Haarlem, 1 Mei Geslaagde aanval op Britsch convooi WINTERHULPEN EDERLAND DONDERDAG 1 MEI 1941 EEN BIJZONDERE VOOR JAARSTENTOONSTELLING In den kunsthandel J. H. de Bois Zwemmen en redden VEERTIGJARIG JUBILEUM A. J. LIPS T eekenaar-constructeur bij Beynes Jaarvergadering Coöp. „De Eendracht" U. A. WINKELSLUITING EN KANTOORPERSONEEL Distributie-radiopraatje 25 jaar bij de Post 99 99 alleen Het voedzaamste en goed koopste brood voor groote gezinnen en voor hen, die zwaren arbeid verrichten bakt het 18 CENT p.SOO GRAM De laatste trek Ital. weermachtsbericht Ionische eilanden bezet UIT DEN OMTREK BEVERWIJK L. T. B. VREEMDELINGENVERKEER Tot welk bureau moeten werk gevers en werknemers zich wenden COöP. ALGEMEEN BELANG Benoeming kerkmeesters Burgerlijke stand HEEMSTEDE HILLEGOM VELSEN W. H. N. In Velsen c.a. f 27.000 uitgekeerd AGENDA Bioscopen 2 Mei Bioscopen Apotheekdiensten WEDEROM EEN NIEUWE INDUSTRIE? Oude P.E.N.-centrale een conservenfabriek? Duinbrand Vischomzet gehalveerd STAD De Voorjaarstentoonstelling 1941, van moderne schilders uit de 19e en 20e eeuw, die thans wordt gehouden in den kunsthandel de Bois, Kruisweg 68 te Haarlem, is van waarde en kracht om eiken kenner en liefhebber der edele schilder kunst opgetogen te doen zijn! Misschien is het woord „modern", dat de heer de Bois bezigde, aanvechtbaar in dit verband, want ultra-moderniteit moet men hier niet zoe ken. We kregen wèl een keurige collectie te zien van eerste-rangs werken, die modem bleven in den zin van blijvende en hoogst te waardeeren scheppingen. Eeginnen we b.v. met het noemen van Jan Toorop's „Jong paar in lentelandschap", een actueele aquarel in dit seizoen. Twee figuren in 't wit, in ongedwongen houding staand bij een rij wilgen, stellen niet zoozeer een jong paar voor als wel de liefde van man tot vrouw, die bloeit door alle eeuwen. De figuren bevinden zich op den voorgrond. Achter hen is het teedere land schap en daarachter silhouetteert de groote stad. Hoe subtiel van toon is dit werkje en welk een hcogere beteekenis houdt het in! Trouwens dit laatste kan men zeggen van bijna alle de ge- exposeerde werken, die stuk voor stuk een die pere, grootere waarde hebben dan de picturale alléén Neem b.v. de aangrijpende teekening (pen, krijt en aquarel) van Vincent van Gogh, getiteld «La Fosse commune". En óók diens „Aardappel schilster" (Sientje), een krijtteekening uit zijn Haagschen tijd, waar nij een eenvoudig mensch in deemoed weergaf, bezit de diepere tendenz der groote kunst zoo goed en voelbaar. Degouve de Nuneques ontbreekt niet op deze expositie. Van dezen meester, waarvoor de heer de Bois een oprechte bewondering koestert, tref fen we de volgende werken aan: „De speelgoed winkel", „De roode daken", „De bruine koe", „De korenvelden". In die „korenvelden" geeft de kunstenaar de synthese van het schilderachtige in het land schap. Men ziet een klein groepje huizen met een enkelen boom en daaromheen de breede strooken van het bloeiende akkerland. Het doek is een voudig van opzet, maar juist hierdoor wordt een algemeene weergave bereikt, die zeer aangenaam aandoet met een stuk picturaal accent. Zijn „Speelgoedwinkel" heeft weer andere waarden van innige stemming en fantasie. In de zacht verlichte étalage zijn de voorwerpen te kijk. Achter den winkel doemt het halfduister op van een meer verbeeld dan werkelijk landschap. De tegenstellingen van licht en donker vermeerde ren de bijzondere sfeer. Van Breitner is er een olieverfschets vén de Nieuwe Kerk te Amsterdam, die de hand van den meester en diens bekwaamheid merkwaardig tot uiting brengt. „Lilium regale" van W. A.. v. d. Colk mag een rijk bloementafereel heeten, vol stijl en edele kleur. Een bijzonder aantrekkelijk werk is: „Belgisch dorp" van Th. Groeneveld, om den romantischen, gevoeligen toon en de vlotte compositie. Isaac Israëls' „Lectuur" toont ons twee meisjes in een rustpose. Eén leest wat voor. Met meester hand werd dit doek geschilderd, vlot en expres sief van beelding. Het „Stilleven" van Otto B- de Kat bezit een adel van interpretatie en na Toon Kelder's „Roode kool en witte rapen" te hebben gezien, verwondert men zich nog meer over de gedetail leerde schoonheid van Gods schepping. Ook zijn portret van prof. F. is van een schoo- ne schilderswaarde. Tholen geeft zijn anecdotische doeken als „De slagerij", merkwaardige schilderkunst, echter zonder veel coloristische attractie. Enkele fraaie werken van Walter Vaes, Nik Wouters, Nedon, Wybrand Hendriks, Nassenfosse en A. Oleffe completeeren deze, in alle opzich ten, bezienswaardige tentoonstelling. Een woord van lof aan den heer de Bois, voor zijn initiatief en ambitie, is zeker gerechtvaar digd. K- de H. Gisterenavond waren de heeren A. J. Meije- rink en J. M. Schmidt door de directie van de firma Droste uitgenoodigd om aldaar te spre ken en films te vertoonen over zwemmen en redden. De heer Senff leidde de sprekers met eenige waardeerende woorden in. De heer Meijerink had direct contact met het gehoor bij het gedicht van „De drie redders" van J. Kuipers. De spreker behandelde in het kort de geschiedenis van het) zwemmen en gaf een duidelijke uiteen zetting van de hygiënische beteekenis daarvan, terwijl hij met voorliefde sprak over het groote nut en de waarde de zwemkunst machtig te zijn in ons land dat met rivieren, vaarten, kanalen, meren en slooten is doorsneden. Verdronken er in ons vaderland in het tijd vak van 1903 tot 1910 toen het zwemmen nog lang niet algemeen was, niet minder dan 6578 mannen, vrouwen, jongens en meisjes, thans door de groote uitbreidipg der zwemkunst ook door het schoolzwemmen en zwemmen in ver- eenigingsverband, maar vooral door het zwem mend redden is een groote daling waar te nemen, want óók in zeven jaren, n.l. van 1934 tot en met 1940, is het getal van 6578 terug- geloopen tot 3973, niettegenstaande in de ver- loopen dertig jaren de bevolking van Nederland is toegenomen met ongeveer drie millioen zie len. De Ned. Zwembond, de directies van zwem baden, zwemvereeni gingen en ook de Ned. Bond tot het Redden van Drenkelingen mogen met dankbaarheid terugzien op de belangrijke daling van het droeve verdrinkingsgetal. Hierop sprak de heer Schmidt een inleidend woord over de films die hij zou vertoonen. We zagen reddingen uit het binnenwater, uit de zee en woonden theoretische en prachtische cur sussen bij. De groote belangstelling ging uit naar het zwemmen van de blinden en geestelijk onvolwaardigen in 't Sportfondsenbad. Ontroerend waren de films toen verminkten en verlamden zich vroolijk en blij in het water voortbewogen. Heerlijk dat voor hen, die zooveel moeten mis sen, de zwemsport toch hun levensblijheid ver schaft. De heer Senff dankte aan het einde van den goedgeslaagden avon£ de sprekers voor het ge- bodene, dat zeer op prijs was gesteld. JWS „dienen" hoogere waarden besloten liggen dan in 't begrip „verdienen" die moet bij nadere bestudeering tot de conclusie komen, dat de Coöperatie het waard is, te worden gesteund." Het begrip „verdienen," zoo ging spreker voort, houdt in, dat op het eigenbelang als maatschap pelijk bruikbare kracht het volle accent wordt gelegd. Bezield met de gedachte „dienen" zullen wij, ook in dit stormachtig getij, koers weten te vin den en te houden en onze mooie Coöperatie brengen in een veilige haven. Bij het punt rapport van Commssarissen maakte een dezer heeren van de gelegenheid gebruik, aan het schriftelijk rapport nog toe te voegen, dat het niet alleen verheugend is, dat de balanspositie der vereeniging aanzienlijk ver beterd en dus de innerlijke kracht der Coöpe ratie toegenomen is. maar bovenal, dat ondanks distributie en rantsoeneering de omzetcijfers een flinke stijging te zien geven, waaruit de conclusie volgt, dat het grootste deel der leden den weg naar eigen zaak heeft gevonden. Spre ker prees het bestuur voor zijn vooruitzienden blik en de bedrijfsleiding voor het, onder zoo moeilijke omstandigheden gevoerde, goede be heer. Bij de verkiezingen werd de heer Hulsman als voorzitter en de heeren Raadersma en Koomen als bestuursleden bij acclamatie herkozen, even zoo de heer De Korte als commissaris. De heeren van Deenen, Krelage en Martin werden als leden van de Commissie van Advies herbenoemd. Als zoodanig werden gekomen de heeren Teunissen, Schutte en Bodegraven. De vergadering had een vlot verloop. Uit de prettige en zakelijke discussies mag rustig de conclusie worden getrokken, dat het coöperatief besef bij onze leden op degelijk peil staat. Op Dinsdag 6 Mei hoopt de heer A. J. Lips zijn veertig-jarig jubileum bij de Beynes-Fa- brieken te Haarlem te vieren. De jubilaris is thans teekenaar-constructeux, chef van de tee- kenkamer. Hij werd als zoodanig bij het zilveren jubi leum der fa. Beynes gedecoreerd met de eere medaille in goud, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau. Bij gelegenheid van dit jubi leum voerde de heer Lips namens het perso neel het woord om eens speciaal te wijzen op de goede samenwerking tusschen werkgevers en werknemers in het bedrijf. Nu deze eerste klas kracht van de Haarlemsche Spoorwagenfabriek zelf jubileert, mag wel eens getuigd worden van zijn medewerking om de goede verhouding mo gelijk te maken en te behoeden. Ongetwijfeld zal op den zesden Mei blijken hoe zijn supe rieuren en ondergeschikten dit weten te waar deeren. De heer Lips is een iiverig en accuraat werker; een man waarop men kan bouwen en voor wien niets te veel is. Hoe kan het ook anders! In zijn gezin, in zijn werk en in het organi satieleven volgt hij dezelfde lijn. Zoowel bin- nens- als buitenshuis draagt hij zijn diepen godsdienstzin uit. Zijn offergeest is voor een ieder een stil voorbeeld. Toen de heer en mevrouw Lips in Augustus 1935 hun zilveren huwelijksfeest vierden, heb ben velen ce gelegenheid te baat genomen om den heer Lips te huldigen voor zijn dertig-ja rigen propagandistischen arbeid ter wille van de katholieke zaak in onze stad. Daar zijn nu weer ruim vijf jaar bijgekomen en het gouden eerekruis „Pro Ecclesia et Pontifice", dat hem in 1935 door Z. H. den Paus geschonken werd, heeft dei\n vitalen jubilaris aangespoord tot een nog intenser beoefenen van het aposto laat, dat zijn leven beheerscht. Op 6 Mei viert de fa. Beynes mét haar voor- beeldigen employé feest: maar ook voor het gezin en dl vele vrienden en bekenden zal het dien dag een vreugde zijn hem te huldigen. Wie den heer Lips dien dag wil gelukwenschen kan dit doen t.usschen drie en vijf uur in zijn wo ning aan de Burgemeester Sandbergstraat 32. Gisterenavond hield de Coöperatieve Ver- bruiksvereeniging „De Eendracht" U. A. te Haarlem haar algemeene ledenvergadering in hotel „De Leeuwerik," onder voorzitterschap van den her J. H. J. Hulsman. In een korte in leiding schetste deze de sociale beteekenis van de Coöperatie, en haalde daarbij aan, wat Dr. H. J. Frietema, directeur van den Nationalen Coöperativen Raad, in zijn bekende boek over Coöperatie schreef. „Wie een open oog heeft voor de eischen van sociale rechtvaardigheid wie er van overtuigd ls, dat het gemeenschapsbesef moet worden aan gekweekt en wie meent, dat in het begrip Eenige dagen geleden publiceerden wij de circulaire van de Haarlemsche Midden standscentrale ten aanzien van de voorge nomen wettelijke winkelsluiting op Maandag morgen, Thans vernemen wij dat de Alg, Ned. Bond van Handels- en Kantoorpersoneel met diverse bediendenorganisaties overleg heeft gepleegd teneinde haar standpunt nader te bepalen. Het wekelijksche radio-praatje over distribu- toe-aangelegenheoden. dat des Vrijdagsavonds over lijn vijf van de Centrale Radio-distributie wordt doorgegeven, zal deze week niet Vrijdag avond, doch heden Donderdagavonds om vijf mi nuten voor zeven worden uitgesproken. Vandaag herdenkt de heer J. Krobnstuiver brievenbesteller te Haarlem, den dag, dat hij 25 jaar geleden in dienst trad bij de posterijen. Vele jaren heeft de jubilaris op de expeditie gewerkt. Hoewel de feesteling verzocht had zoo min mogelijk ruchtbaarheid aan het jubileum (VOORAL DUN SNIJDEN) BESTELT HET BU DEN BEZORGER te schenken, heeft het personeel zich toch niet onbetuigd gelaten Om elf uur hedenmorgen bracht de directeur van het Post en Telegraafkantoor, de heer J. C Smid, een bezoek bij den heer Kroonstuiver thuis, 's Middags kwam de chef van het bureel expeditie, de heer G. A. Klunhaar, den jubilaris gelukwenschen. Den heer Kroonstuiver werd de oorkonde van het staatsbedrijf der P.T.T. aan geboden. Van het jubileumfonds mocht hij een lees- lamp ontvangen. De rest van den dag bracht de feesteling in den intiemen familiekring door. Vrijdag en Zaterdag 2 en 3 Mei as. zal in dit seizoen de laatste huis- en sr,raatcoliecte plaats hebben. Dit zal een inzameung zijn met bus sen, dus niet met inteekenli;sten. Uit de cijfers die hieromtrent zijn gepubli ceerd is gebleken, dat de opbrengst van de col lecten in Haarlem tot dusver bevredigend is geweest. Ik vertrouw dat dit ook bij deze laat ste collecte weer het geval zal zijn. Hiervoor doe ik een ernstig beroep ot> alle ingezetenen. Ik behoef zeker niet te herhalen dat de nood in tal van gezinnen nog zeer groot is. De aan vragen om hulp gaan nog steeds door en het is slechts met de grootste moeite dat daaraan kan worden voldaan. Vrijdag zal er een algemeene inzameling langs de huizen plaats hebben, terwijl Zaterdag uitsluitend een straatcollecte' zal plaats vinden Voor de belangelooze medewerking, die daar voor is toegezegd door de honderden collectan ten en door vele particulieren, wil ik reeds nu mijn harteljjken dank uitspreken. Ik hoop dat het publiek hun voorbeeld \an burgerzin zat volgen en een ruime gift zal géven voor het be kende doel. Laat in .het bozonder voor deze laatste maal van dit seizcc-n ieders bijdrage meer zijn clan een gift, ja een offer, gebracht ten bate van onze noodlijdende stadgenooten! De Directeur van Winterhulp- Nederland - Afd. Haarlem, S. PLEKKER. ERGENS IN ITALIË. 1 Mei (Stefani) Weermachtbericht no. 330 luidt als volgt: Een formatie vliegtuigen en detachementen parachutisten hebben gisteren, beschermd dcor bommenwerpers en jagers, de eilanden Kepha- lonia en Zantos bezet. Vanochtend zijn een heden infanterie, komende uit Albanië, op het eiland Leukas geland. Italiaansche en Duitsche bommenwerpers zijn voortgegaan met, het bestoken van de basis van La Valetta. waarbij aanzienlijke schade en brandenen werden veroorzaakt. Op de Aegische zee heben onze torpedo booten een vijandelijk convooi aangevallen, dat sterk geëscorteerd werd. Een kruiser en een groote torpedoboot.iager werden getrof fen door torpedo's. Ondanks het hevig vuren van het geschut der talrijke escorte eenheden keerden onze torpedobooten naar hun basis terug, zonder eenige schade te hebben geleden. Een Italiaansch verken ningsvlietui. dat het convooi had ontdfot en dat werd aanvallen door vijf Britsch e vliegtuigen, slaagde cr in twee toestellen van den vijand neer te schieten en vervol gens ongedeerd naar ziin basis terug te keeren. In Noord-Afrika hebben Italiaansch-Duit- rehe verkenningsafdeelingen ten Oosten van Solloem vijandelijke strijdkrachten afgeslagen en pantserstrijdkrachten vernield. Italiaansche en Duitsche iuchtformaties hebben opnieuw in opeenvolgende golven de stellingen en de ha ven van Tobroek aangevallen. In Oost-Afrika worden de gevechten in ver schillende sectoren voortgezet met bijzondere hevigheid in den sector van Alagi. Te Assab is een vijandelijke hulpkruiser gezonken, na op een mijn te zij.n geloopen. (Ongecorrigeerd In het gebouw der Vereenigde Veilingen te Beverwijk, hield de Kring „Kennemerland". van den L. T. B., zijn jaarvergadering. Naast de afgevaardigden der verschillende Aangesloten afdeelingen, waren aanwezig voor het hoofd bestuur, de heeren P. G. Tel en B. Machielse, technisch adviseur. In zijn openingswoord zeide de voorzitter, de beer F. Heeremans, dat diverse stagnaties deze jaarvergadering hadden verdaagd. Voorts deel de spr. mede, dat naast de gebruikelijke agenda punten, de organisatie van den Kring de aan dacht vraagt. De goede constructie van den Kring zal haar nut kunnen hebben op diverse actueele acties, o.m. voor den Productieslag. In het jaarverslag van den secretaris, den heer N. Vendel, werd met voldoening vastge steld, dat de L. T. B. aan vitaliteit niets heeft geleden, terwijl een beroep werd gedaan op eendracht. Verder gaf het verslag een sum mier overzich van den gang van zaken in de bedrijven. Het verslag besloot met vertrouwen uit te spreken op den goeden God, Die de som bere perspectieven zal verhelderen. Het verslag van den penningmeester legde getuigenis af van een zuinig beheer en sloot met een batig saldo van f 22.96. Hierop kwam de organisatie van den Kring aan de orde. De huidige vorm wekt eenige onzekerheid, doordat het bestuur niet geacht kan worden den geheelen Kring te vertegen woordigen. Ook stagneert dit de activiteit De afgevaardigde van het hoofdbestuur schetste den vorm van de andere L. T. B.-krmgen. Ook de heer Machielse gaf zijn ervaringen weer. De door de vergadering gekozen vorm loste alle moeilijkheden op. De vergadering kon er zich zeer wel mee ver eenigen, dat de heer Machielse als secretaris werd aangewezen. Daarbij werd het wensche- lijk geoordeeld hem aan het bestuur toe te voegen. Spr. zegt toe zijn functie goed té zullen waar nemen, mede omdat dit den bloei van de Tuin bouwschool, waarvan hij hoofd is. ten goede zal komen. En de bloei van zijn school beteekent de bloei van Kennemerland. Spr. vertrouwde echter op den vollen steun der afdeeiingen. Besloten werd de beslising tot verhooging der kring-contributie aan te houden tot het na jaar. De heer Poelman vroeg zich af, of het nog zin had den Kring f 10.bij te dragen als steun aan de commissie tot regeling der wa teronttrekking. De L. T. B.-afdeeiingen in Kennemerland dragen reeds ieder f 10.daar aan bij. De voorzitter deelde mede, dat toen de Kring hiertoe besloot, nog niet bekend was, wat de afdeeiingen zouden doen. De vergadering achtte dubbele afdracht niet noodig. Gedurende de rondvraag besprak de heer Tel den tegenwoordigen gang van zaken in den L. T. B. Het moreel is minstens 'even goed als vóór 10 Mei 1940. Er is al evenmin reden eenigen vrees te koesteren voor de toekomst van den L. T. B. Spr. behandelde dan de deel name aan den Productie-slag, waarachter men geenerlei andere dan economische en vaktech nische elementen moet zoeken. Met een beroep de hoogste doelstelling van den L. T. B. met terdaad te steunen, overeenkomstig den wil van ons Episcopaat, besloot spr. zijn toespraak. Met een woord van dank, bijzonder tot den heer Vendel, voor zijn velen arbeid als secre taris van den Kring verricht, sloo; de voor zitter de vergadering. het tijdvak van 1 Jan. tot 1 Sept. daalde het aantal van 181 tot 166. Velen zijn er nog niet van doordrongen, zoo werd in het verslag opgemerkt, dat het doel der vereeniging eigen lijk- aller medewerking vereischt, evenaL die van de gemeente, waarop te zijner tijd een be roep zal worden gedaan, zoodra de mannen tot vestiging van een informatiebureau in de na bijheid van het station voor verwezenlijking vatbaar zijn: De rekening van den penningmeester, den heer G. Langendijk, sloot met een bedrag aan inkomsten en uitgaven van f 249,31 Er was een batig saldo van f 17.84. In verband met de tijdsomstandigheden wa ren door hetb estuur geen bijzondere plannen ontworpen. Bij de rondvraag werd door een der leden de aandacht gevestigd op het feit, dat men in het postkantoor soms zoo lang moet wachten, wanneer door iemand geld gewisseld wordt. De voorzitter zqgde toe hier aandacht aan te zullen schenken. Gisteravond hield de Vereeniging voor Vreem delingenverkeer haar jaarvergadering onder voorzitterschap van notaris mr. A. Moens. Uit het jaarverslag van den waarnemend se cretaris, den heer W. Lubbers, bleek, dat de vereeniging, in weerwil van de moeilijke omstan digheden, toch op verschillende wijze blijk van activiteit had gegeven. De aandacht werd er voorts op gevestigd, dat het ledental der V. V. V. voldoende oli;ft. In Met ingang van heden treedt in het géheele land de nieuwe organisatie der arbeidsbemid deling, onder leiding van het Rijksarbeids bureau te 's-Gravenhage, in werking. De gemeentelijke organen der arbeidsbemid deling maken dan plaats voor 37 nieuw inge stelde gewestelijke arbeidsbureaux, die, daarin bijgestaan door 144 bijkantoren, hun taak zul len vervullen. Werkgevers, die van de organen der arbeids bemiddeling gebruik maken, en personen, die zich als werkzoekenden willen doen inschrij ven, alsmede zij, die bun inschrijving als werk zoekende willen doen vernieuwen, kunnen zich wenden tot de gewestelijke arbeidsbureaux of hun bijkantoren, als in de onderstaande opsom ming is aangegeven. Inwoners uit de gemeenten: Alkmaar, Ber gen (N.H.), Broek op Langendijk, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen, Heerhugowaard, Heiloo, Koedijk, Noord-Scharwoude, Oterieek, Oud- karspei, Oudorp, Schoorl. St. Pancras en Zuid- Scharwoude moeten zich wenden tot het ge westelijk arbeidsbureau te Alkmaar; inwoners uit de gemeente Texel tot het bij kantoor te Den Burg (gem. Texel) inwoners uit de gemeenten: And ijk, Boven- karspel, Enkhuizen, Grootebroek, Hoogkarspe' en Venhuizen tot het bijkantoor te Enkhuizen; uit Anna Paulowna, Callantsoog er. Den Hel der tot het bijkantoor te Den Helder; uit Avenhorn, Beets, Berkhout. Blokker, Hensbroek. Hoorn, Obdam, Oudendijk, Schel linkhout, Spanbroek, Ursem. Westwoud, Wog- num, Wijdenes en Zwaag tot het bijkantoor te Hoorn; uit Abbekerk, Hoogwoud, Medemblik, Mid- woud, Nibbixwoud, Opmeer, Opperdoes, Sijbe- karspel, Twisk en Wervershoof tot het bijkan toor te Medemblik; uit Barsingerhorn. Harenkarspel. Nieuwe Nie- aorp, Oude Niedoip, Schagen, St Maarten, Warmenhuizen, Wierlngcrwaard, Winkel en Zijpe tot het bijkantoor te Schagen; uit wieringen en Wieringermeer tot het bij kantoor te Wieringèrwerf (gem. Wieringermeer; uit Amsterdam, DIemen. Landsmeer, Nieuwer- Amstel tot het gewestelijk arbeidsbureau te Amsterdam; uit Bennebroek, Bloemendaal, Haarlem, Haar- iemmerliede en Spaarnwoude, Heemstede en Zandvoort tot het gewestelijk arbeidsbureau tp Haarlem; uit Beverwijk, Akersloot, Castricum, Heems kerk, Limmen en Uitgeest tot het bijkantoor te Beverwijk; uit Aalsmeer, Haarlemmermeer en Uithoorn tot het bijkantoor te Hoofddorp (gem. Haar lemmermeer) uit Velsen tot het bijkantoor te IJmuIden (gem. Velsen); uit Ankeveen, Baarn, 's-Graveland, Hilver- sumj Kortenhoef, Loosdreeht en Vreeland tot het gewestelijk arbeidsbureau te Hilversum: uit Blaricum, Bussum, Eemnes, Huizen, Laren (N.H.) en Naarden tot he1" bijkantoor te Bussum; uit Abc-oude-Baambrugge, Abcoude-Proostdij, Loenen, Loenersloot, Mijdrecht, Vinkeveen en Waverveen en Wilnls tot het bijkantoor te Mijdrecht; uit Muiden, Nederhorst den Berg, Nigtevecht Weesp en Weesperkarspei tot het bijkantoor te Weesp; uit Assendelft, Jisp, Koog aan de Zaan, Krommenie, Oostzaan, Westzaau, Wormer, Wormerveer, Zaandam er, Zaandijk tot het ge westelijk arbeidsbureau te Zaandam; uit Broek in Waterland, Edam, Katwoude, Middelte, Monnikendam, Oosthuizen en Warder dienen zich te wenden tot het bijkantoor te Edam; uit Beemster, Graft, Ilpendam, Kwadijk, Pur- merend, de Rijp, Schermerhorn, Wijdewormei en Zuid- en Noord-Schermer tot het bijkantoor te Purmerend. Zij, die uitkeering uit een werkloozenkas ont vangen, en zij, die voor steunuitkeerfng in aan merking komen of bij werkverruimingswerken geplaatst willen worden, moeten ervoor zorgen, dat zij als werkzoekenden bij de hiervoren be doelde gewestelijke arbeidsbureaux of de bij kantoren zijn ingeschreven. Voorzoover zij thans bij de gemeentelijke organen der openbare ar beidsbemiddeling als werkzoekenden staan in geschreven, behoeven zij zich niet eerder voor vernieuwing der inschrijving bij de nieuwe bu reaux aan te melden dan op het tijdstip, waar op vernieuwing der inschrijving geschieden moet. In de Woensdagavond gehouden algemeene ledenvergadering van de Coöperatieve Brood bakkerij van de Verbruiksvereeniging „Algemeen Belang" U. A„ werden de balans en resul tatenrekening goedgekeurd. De omzet is in 1940 met f 14.000 gestegen, waarbij het opmerkelijk is, dat de stijging zich vooral in het tweede halfjaar voordeed. Zoo bedroeg de omzet van de broodbakkerij van het eerste half jaar f' 31.600.en van het tweede halfjaar f 40.679. Hetzelfde verschijnsel deed zich voor bij de banketbakkerij waarin het om zetcijfer van het erste halfjaar f 6224.be droeg en van het tweede halfjaar f 10.618. Het gemiddelde verbruik per lid bedroeg f 109.—. Het ledenaantal steeg in den loop van 1940 tot 817. De aandacht werd er op gevestigd, dat de bedrijfskosten aanzienlijk nooger zijn gewor den, terwijl de broodprijzen niet evenredig iijn gestegen. De kans bestaat, dat alle bakkerijen in de toekomst genoodzaakt zullen zijn den broodprijs te verhoogen. Bij de bestuursverkiezing werden de aftre dende leden, de heeren De Vries, Sneeker, Davidson en Schelvis herkozen.: Tot commissaris werd gekozen de heer Komen. Z, Hoogw. Exo. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot kerkmeesters in de parochie van O. L, Vr. van Goeden Raad de heeren J. P. N. van Doorn en A. Meddens, zulks in de plaats van de heeren A. Goemans, die wegens hoogen leeftijd bedankt had en P. F. Seignette, die naar de St. Agathaparochie is overge gaan. Ondertrouwd: C. J. Tromp en C. M. E. de Wildt; J Sakkers en E. Groenland; J. W. G. H. Piepers en M. A. Niesten; P. A. H. Baltus en A. H. Noordenneer; W. L, Onstenk en Th. H. P, M. de Bie. Getrouwd: J. J. Hoogewerf en W. M. Uilen burg; P. S. Kooy en W. Kathke; E. Sloot en M. M. van Leeuwen. Geboren: J. C. Kloos-Duin, d.; M. Zomerdijk- Baltus, z.; E. Deijkers-Dekker, d.; A. G. Bran- tjes-de Ruiter, d.; L. S. v. d. Velden-Gerritsen, z.; G Nijkamp-Amersfoort, d.; G. Bras-de Rijk, d.; F, Huijbrechts-van Wezel, d.; H. Carati- Houtwipper, z; C. Lurge-de Jong, z.; M. M, Vergers-Breed, d.. Overleden. J Schipper, 68 j., Zeestr. 38; M. C, W. van Leeuwen, geb. Dresen, 27 j., Creutz- bërglaan 9; F. A. R. Determeyer, 75 j., Peper straat 17; H. J. van Noor, 43 j., Bankelaan 183; A. Assendelft, geb. van Assema, 4 j., Alb. van Saxenstraat 3; A. Junger, 81 j., Peperstraat 17. Film-avond. Uitgaande van de afd. Heem stede der Ned. Redding'brigade zal er op Vrijdag 2 Mei 8 uur een propaganda 'film vertoond wor den over het „Zwemmende redden" in het res taurant van het Sportpark aan de Sportparx- laan. De film wordt ingeleid en verder ver zorgd door den heer Joh. Schmidt, propagan dist van den Ned. Bond tot het Redden van Drenkelingen. Luchtwachtpolitie. Zaterdagmiddag 3 Mei om 4 uur zal op het terrein aan den Crucquius- weg een voetbalwedstrijd gespeeld worden tus schen een elftal van de Heemsteedsche lucht- wacht en een politie-elftal ;an Heemstede. R. K. Schaakclub. Zondag ls er hier een wedstrijd gespeeld tegen de R. K. Schaakclub St. Bavo uit Haarlem. De uitslagen waren: HillegomSt. Bavo 37 S. LieverseF. Puts 0—1 J. KoopP. Victoor 01 E. Th. La Feber—Th. v. Os 0—1 P. v. d. MeyL. Schreurs ysy, L. KoekenJ. v. d. Meer Sr. 10 J. v. d. ZwetW. Boer KYi J. LangeveldW. Weber 01 A. HfeermanB. v. d. Meer 01 Ph. WarmerdamTh. Vogels 01 P. SchramaG. Mathot 1O De uitslagen van de onderlinge competitie wedstrijden zijn: M. v. d. PollJ. Langeveld 01 L. Koeken—E. Th. La Feber l—O P. SchramaP. v. d. Mey 01 J. Lar.geveldJ. Schrama y, K.J.J Heerman—J.v.d Zwet 1—0 S. LieverseF. Nyssen afgebr. Men schrijft ons: Velen der lezers zal reeds wel bekend zijn. dat Vrijdag en Zaterdag 2 en 3 Mei a.s., wederom, maar dan voor het laatst in dit seizoen, de roode bussen van W. H. N. weer zullen worden gepresenteerd. Om wederom een opwekking voor deze col lecte te plaatsen moest feitelijk overbodig zijn, maar helaas zijn er ook in onze gemeente nog hoorende dooven en ziende blinden. Gingen aanvankelijk de geruchten, dat al het geld voor Duitschland was bestemd, thans be hoeft dit geen tegenspraak meer, omdat de honderden ingezetenen, die reeds een uitkee ring van bovengenoemde stichting ontvingen, het tegendeel gingen beweren, en den winkeliers naast het gewone geld, ook de waardebons van W. H. N. regelmatig ter betaling worden aan geboden. Jammer genoeg moeten wij nog steeds consta- teeren, dat er heel wat landgenooten zijn die schijnbaar hun plicht van naastenliefde niet be grijpen. Daarom nogmaals deze oproep. Het is voor W. H. N. en voor onze landge nooten, die over te weinig aardsche middelen beschikken, echter verheugend, dat de groep van gevers zich langzaam meer zeker heeft Gebouw St. Bavo: Jaarfeest Coöperatie „Ar beid' Adelt", 7 30 uur, R.K. Bevolkingsbureau, 130 uur, In- en Uitspanning, 7.30 uur, Bestuur Bakkers, 7 uur, Examen Handelsavondschool, 7 uur De Bois, Kruisweg; Expositie moderne schil derijen, 105 uur. Palestin: Dioramas, Schotersingel 117a; te oezichtigen. 109 uur. Frans Halsmuseum: Expositie van werken van Lsjos Ebneth, 10—5 uur. R.K. Leeszaal en Bibliotheek, Nieuwe Gracht 70. Expositie van werken van Hugo de Groot, 10 tot 5 uur. Kunsthandel Leffelaar: Expositie van werken "i A Arens e'n H. J. Wesseling, 105 uur. i Rembrandt: „Operette", 1.30, 3.45, 6 30 en 8.45 uur. Cinema Palace: „Rakoczy-Marsch", 1.30, 3.45, 6.30 en 8.45 uur. Luxor: „Vuur in den nacht" 1.30, 3.45, 6.30 en 8.45 uur. Frans Hals: „De groote leugen", 2, 4.15, 6,30 en 8.45 uur. Spaarne: „Drie wensehen" 1.30, 3.30 en 6.30 uur doorloopend. Gebouw St. Bavo: Examen Handelsavond school, 7 uur; Jaarfeest Coöperatie „Arbeid Adelt", 7.30 uur. Bestuur Transportarbeiders, 8 uur; Haarlems Gemengd Koor. 8 uur; Kinder koor, 6 uur; R.K. Bevolkingsbureau, 7 30 uur. De Bois, Kruisweg: Expositie moderne schil derijen, 105 uur. Palestina Diorama's, Schotersingel 117a: te bezichtigen 109 uur. Frans Halsmuseum: Expositie van werken van Ja.jos Ebneth, 105 uur R. K. Leeszaal en Bibliotheek. Nieuwe Gracht 70. Expositie van werken van Hugo de Groot, 10 tot 5 uur. Kunsthandel Leffelaar: Exxositie van werken van A. Arens en H. J. Wesseling, 105 uur. Rembrandt: „Operette", 2.30, 6.3C en 8.45 uur. Cinema Palace: „Rakoczy-Marsch", 2, 6.30 en 8.45 uur. Luxor: „Vuur in den nacht", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Frans Hals: „De groote Leugen", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Spaarne: „Drie wensehen". 8 uur. - De Zondag- en avonddiensten der apotheken zullen tot en met Vrijdagavond worden waar genomen door de volgende apotheken: Fa. Duym en Keur, Keizerstraat 6, tel. 10378; Fa. Begemann en Sneltjes, Kruisweg 30, tel. 10043; Mamixapotheek, Marnixstraat 65, tel. 23525; C. Schotsman, Binnenweg 206, Heemstede, tel. 28320. uitgebreid, zoodat in menig gezin reeds een zonnestraaltje kon worden gebracht, Thans staan wij voor de laatste collecte, schaart gij u ook in de groep van gevers, toont ook wat over te hebben voor uw aisdeelde land genooten en tooit u op 2 en 3 Mei, op straat, met één of meerdere bloempjes van W. H. N. Toont dat ook gij deel uitmaakt van net groote Nederlandsche gezin, waarin geen plaats is voor minderbedeelden, en helpt dezen wantoe stand op te heffen. Komt fier onzen collectanten tegemoet, maakt ook hun het werk gemakkelijk, en koop- van hen niet één, doch meerdere bloempjes. Laat 2 en 3 Mei in het teeken staan der oloemen. Uw bloemen, welke geluk zullen brengen in dui zenden gezinnen. In onze gemec ïte ontvingen reeds ruim 6699 personen een uitkeering, verdeeld over ruim 1500 gezinnen. Aan geld werd reeds uitgekeerd f 17781. Aan Comité Kleeding en Dekking 5000.— Aan Comité Schoolvoeding 5000.-— Nog uit te keeren circa 7000.— f 34781.— Hiertegenover staan ontvangsten uit de Ge meente Collecte-opbrengsten Losse giften f 8874,18 16669.— f 25543,18 Zoodat circa f 10.000,meer uitgegeven, dan ontvangen werd. Het voormalige gebouw der P. E. N.-centrale aan de Kanaalstraat zal naar alle waarschijn lijkheid in een voor IJmuiden nieuwe indus trie worden omgebouwd. Door bemiddeling van het Makelaarsbureau D. Teer zal dit leegstaande gebouwencomplex vermoedelijk verkocht worden aan de firma Vahrmeyer en Kruse te Osnabrück. Het ligt n.l. in de bedoeling om deze oude fabriek te laten inrichten voor een groentenccnservenfa- briek met koelhuis. Naar wij vernemen zou de koopsom f 0.000 bedragen. Reeds eerder had een conservenfabriek uit Kennemerland op dit gebouw het oog laten val len om het voor hetzelfde doel te laten inrich ten. Plet gebouw is voor dat doel zeer gunstig ge legen, n.l. aan het water, een eigen aansluiten de spoorlijn op het fabrieksterrein en ook voor het gewone verkeer gemakkelijk te bereiken. Voorts is de mogelijkheid aanwezig om tot uit breiding over te gaan. Deze gunstige factoren zijn mede aanleiding dat onze plaats binnen zeer afzienbaren tijd een nieuwe industrie rijker zal worden. De verbouwing van deze fabriek zal worden opgedragen aan de firma P. Bart, alhier. Gistermiddag werd de brandweer gealarmeerd voor een begin van brand, welke in de duinen nabij de Visscherijschool was uitgebroken. Men slaagde er in na eenigen tijd dezen duinbrand, welke vermoedelijk gesticht werd door jongens, te blusschen. De omzet in den Rijksvisehafslag bedroeg over de maand April f 300.434,98 tegen f 656.604,50 in April van het vorig jaar. een vermindering dus van ruim f 350.0QQ. De omzet over de eerste vier maanden van dit, jaar bedroeg f 2.650.523.tegen f 2 114.575. in de overeenkomstige periode van 1940.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1941 | | pagina 2