ATLAS Mii u f w DE WERELDGEBEURTENISSEH Naar verboden zender geluisterd Aardrijkskundig Woordenboek GRATIS I Dagbladreclame: Onmisbaar De „Blomhof van Zeeland" BON „Hoe meer hoofd, hoe beter" faillissementen DONDERDAG 1 MEI 1941 Verspreiders van beleedigende geschriften voor het Duitsche Landgerecht PROF. IR. W. LAMMERS Vacature aan het Bureau Afvoer Burgerbevolking aangevuld Verzekering van den boer Bloesemfeest in den „zak' Zuid-Beveland van HONDEN- EN KATTEN BROOD UIT DE STAATSCOURANT Belastingen Staatsmijnen mm t A v VOOR SLECHTS ÉÉN GULDEN PRACHT WERELDATLAS Op de foto's voor de persoons bewijzen Schoolkindervoeding Behandeling van het vraagstuk der voortzetting RERUM NOVARUM. HERDENKING Herdenkingsbijeenkomst op 15 Mei Promotie drs. L. G. Michels RETRAITEN „De Thabor" te Rotterdam KATHOLIEKE ILLUSTRATIE 75e jaargang, 1 Mei no. 31 Arbeiderswoningen aanbesteed Apothekers-assistent Examens handenarbeid 0FFIC1EELE PUBLICATIE VAN HET DEPARTEMENT VAN LANDBOUW EN VISSCHERIJ Distributie van aardappelen OFFICIEELE PUBLICATIE VAN HET DEPARTEMENT VAN LANDBOUW EN VISSCHERIJ Adres Nederlandsche Veehouderijeentrale OFFICIEELE PUBLICATIE VAN HET DEPARTEMENT VAN HANDEL, NIJVERHEID EN SCHEEPVAART Asfalteeren van stalen buizen In het kantongerechtsgebouw te Eindhoven heeft het Duitsche Landgerecht Dinsdagmiddag zitting gehouden om een tweetal zaken te be rechten. De eerste daarvan betrof vijf Eind- ho venaren, die gezamenlijk en verschillende malen naar een verboden zender hadden ge luisterd. De rechter dr. Joppich zette uiteen, dat de heer R. de hoofdschuldige was. Hij immers heeft, ondanks herhaalde waarschuwingen, ook van zijn eigen vrouw, de andere verdachten tel kens weer in de gelegenheid gesteld, te zijnen huize naar de verboden uitzendingen te luisteren. R. is niet flink genoeg geweest om zijn schuld toe te geven. De tweede hoofdverdachte. T„ heeft wel bekend. Den drie anderen, n.l. P., K en van M. treft veel minder schuld. Zij hebben echter ook een strafbaar feit gepleegd, waarvoor telkens en telkens is gewaarschuwd. Dr. Jop pich, uitspraak doende, veroordeelde de be klaagden R. en T. tot resp. zes maanden gevan genisstraf en 120 boete en zes maanden plus 90. De drie anderen zagen zich 100 boete op gelegd. Het radio-apparaat is in beslag genomen. Vervolgens kwam een drietal Eindhovenaren in de beklaagdenbank, dat jegens Duitschland vijandige geschriften had vermenigvuldigd en verspreid. Eerst werd de zaak van den heer G. B., be ambte van het kadaster, behandeld. De acte van beschuldiging bevatte een achttal geschriften, die deels van voor Duitschland zeer beleedigen- den inhoud waren. Stuk voor stuk werden de geschriften behandeld, waarbij verd. telkens ruiterlijk toegaf, dat hij ze vermenigvuldigd had en verder verspreid. Rechter Joppich: Wat waren eigenlijk uw overwegingen bi) het verspreiden van die stuk ken? U kende den inhoud en u wist, dat er grove beleedigingen voor de bezettende macht in voor kwamen. U moest toch ook beseffen, dat u daar mee een hetze tegen Duitschland voerde. U moet inzien, dat wij in den strijd tegen Engeland, die ons is opgedrongen en welken wij moeten voeren, niet kunnen dulden, dat er in het geheim tegen onze weermacht wordt ge ageerd. Verdachte verklaarde nog, dat hij z.i. geen hetze tegen Duitschland gevoerd had; hij heeft de geschriften uitsluitend aan gelijkgestemden doorgegeven. Dr. Joppich: In ieder geval bereikt u met der gelijke acties niets. U brengt daardoor slechts grootere onrust in uw land, dat reeds zoo moei lijke weken en maanden achter den rug heeft De tweede verdachte, de heer N., bedrijfslei der, had van 19 November tot 14 December 1940 in voorarrest doorgebracht, omdat bij hem drie gedichten van beleedigenden inhoud waren ge vonden. Een daarvan had hij op verzoek door gegeven aan den heer B., een tweede had hij door een van zijn ondergeschikten laten ver drievoudigen; twee der afschriften had hij aan jonge employé's van zijn bedrijf doorgegeven. Dr. Joppich wees er op, dat verdachte vooral dwaas had gehandeld door een der geschriften door te geven aan jonge menschen, die geen oordeel bezitten en die niet weten te zwijgen. Verdachte L., directeur van een kleine druk kerij, verklaarde, dat hij drie geschriften, welke de heer B. hem verschaft had, op diens verzoek had vermenigvuldigd door middel van een sten cil. Het was in 60 tot 100 stuks geschied. Op een vraag van den rechter antwoordde verdachte, dat hij voor zijn werk geen geld had ontvangen. Verd. B. maakte de situatie duidelijk door te verklaren, dat hij commissaris is van L.'s drukkerij. General-Staatsanwalt dr. Koblitz hield het reauisitoir: Duitschland, aldus spr., dat met zijn dappere mannen gedwongen tegen Engeland optrekt, kan niet toestaan, dat er. agressieve handelingen worden gepleegd in het bezette ge bied Ook in dezen oorlog op papier moeten wij krachtig optreden. Wij kunnen geen ^zinnige en lichtvaardige en zeker geen boosaardige ge schriften toelaten. De verdachten, die met heb ben willen hooren, moeten nu maar voelen, zij hebben het Duitsche leger in den rug aange vallen door het verspreiden van smaad- en scheldstukken. Vóór den oorlog is dit lang ge noeg geschied, nu Duitschland groot en sterk is geworden, kunnen wij dit niet meer dulden. Als verzachtende omstandigheid voerde spr. aan, dat de verdachten^ridderlijk bekend hebben en dat de feiten reeds lang geleden zijn gepleegd. Thans zou men in soortgelijke gevallen veel strenger optreden. Na in raadkamer te zijn geweest veroordeelde de rechtbank verd. B. tot zeven maanden ge vangenisstraf met aftrek van voorarrest, verd. N. tot drie maanden met aftrek en verd. L. tot 100 boete of drie weken hechtenis. De secretaris-generaal van het departement van Landbouw en Visscherjj, heeft den heer ir. W. Lammers, onder toekenning van den per soonlijken titel van buitengewoon hoogleeraar, belast met het geven van onderwijs in de hydraulica, de leer van de bevloeiing, de weg en waterbouwkunde en de boscharchitectuur, aan de Landbouwhoogeschool te Wageningen. In verband hiermede heeft de secretaris generaal van het departement van Binnenland- sche Zaken aan ir. Lammers op zjjn verzoek met ingang van 1 Mei 1941 eervol ontslag ver leend uit zijn tegenwoordige functie als adjunct- directeur, tijdelijk belast met de waarneming van de werkzaamheden, verbonden aan het Bureau Afvoer Burgerbevolking te 's-Graven- hage. In de plaats van ir. Lammers heeft de secre taris-generaal van het departement van Binnen- landsche Zaken benoemd de heer J. Ph. P. Holtrop, reeds bij het B A. B. werkzaam. Zooals gemeld, werd Dinsdag te Leeuwarden de algemeens vergadering gehouden van den Bond van Coöp. Zuivelfabrieken in Friesland, waar gesproken werd over de zorg voor den ouden dag van den boer. Over deze materie hield de heer J. Noorden bos een inleiding, waarna besloten werd de volgende resolutie naar de fabrieken te zen den: De ledenvergadering staat op het standpunt, dat tot heden de levensverzekering van den boer lang niet in voldoende mate toepassing vond. Dientengevolge was de boer in vele gevallen hiet in staat om na het bereiken van een leeftijd, waarop zulks diende het geval te zijn, zonder al te groote financieele zorgen voor de toekomst, net bedrijf te beëindigen. Een uit vloeisel daarvan was tevens, dat Jongere krach ten nog moeilijker in de gelegenheid waren, een plaats te vinden. Bovendien kwam het ten gevolge van het ontbreken eener verzekering dikwijls voor, dat bij overlijden de nagelaten betrekkingen geheel onverzorgd achter bleven. De vergadering staat op het standpunt, dat de beste mogelijkheid om de verzekering te bereiken daarin ligt, dat regelmatig een klein deel van het melkgeld (4 pet.) wordt afgezon derd en bestemd als premie voor de bovenge noemde verzekeringen, en dringt er met nadruk bij de aangesloten fabrieken op aan, haar sta tuten zoodanig in te richten, dat de boven uitgesproken wenschelijkheid werkelijkheid wordt. Het vorige jaar heeft de Zeeuwsche V.V.V. voor de eerste maal, in samenwerking met de Spoorwegen, de aandacht gevestigd op de unieke schoonheid van den wijden omtrek van Goes in den bloesemtijd. Er zouden drie bloesem- Zonflagen zijn, maar de eerste twee mis lukten ten deele tengevolge van min-gunstig weer; den derden bloesem-Zondag was het oor log. De Zeeuwen zullen ook nu weer de schoonheid van hun provincie in de omlijsting van wolken witte en roze bloesems kunnen genieten. De kroosjes-pruimen bloeien reeds meer dan een week, den guren Oostenwind ten spijt. Dagen lang al blaast een koude wind over de dijken rondom de eilanden; de bloesemknoppen der kersen, die andere jaren veel eerder opensprin gen, blijven nog angstvallig gesloten, zoo dik als zij zijn. Het is dan ook waarschijnlijk, dat straks wanneer de zon meewerkt over één, twee dagen misschien kersen, peren en vroege appelen gelijktijdig in bloei zullen staan. Dan is het in den „zak" van Zuid- Beveland één groot lentefeest, waarin de bloeiende boomen als geurige ruikers overal verspreid staan; langs de wegen en dijken, rondom de spiegelende weelen, overal waar de hooge schermen van Canada's en Italiaanders de aanwezigheid van „boojerds" verraden. De stille, teruggetrokken kleine hoefjes gaan dan schuil in wolken van wit te kant, die vaak zoo blank is als de fijn- bewerkte kant aan de mutsen der Goesche boerinnen. Stoer en verweerd staan dan de oude torens van kapelle, van 's Heer Abts- en 's Heer Arendskerk, van Baarland en de andere dorpen, die verspreid liggen langs de smalle binnenwegen van den „Zak", temidden van de ijle bloesemweelde. Met recht draagt Walcheren den eerenaam „Tuin van Zeeland", maar in de eerste weken van Mei is de „Zak" met recht de „Blomhof van Zeeland". De „Zak" is het heele breede deel van zuid-Beveland, dat zich achter het kanaal van Zuid-Beveland uitstrekt en dat als een groote zak als een bijen- of wespenzwerm, schijnt te hangen aan den spoorweg van Holland en Walcheren. De verscheidenheid van vruchtboomen is er groot; talrijk zijn de pruimen; talrijker de ker sen, maar het veelvuldigst komen toch wel de appels voor, de beroemde Goudreinetten, die overal in het land aftrek vinden, terwijl de laatste jaren ook groote oppervlakten met peren zijn beplant. De kistjes met de opschriften ,V.V.Z.B." of „V.V.K.B.O." vindt men in het najaar in alle Hollandsche steden en ook wel in de rest van het land. Het zijn de kistjes van de Veilingvereeniging Zuid-Beveland in Goes en van de Veilingsvereen. KapelleBiezelinge en Omstreken. Beide veilingen zijn sinds vorig jaar „millionnair", d.w.z., dac zij een jaar-omzet hebben van meer dan een millioen gulden. De Goesche veiling is sinds vorig jaar nog weer uitgebreid met een oude .,condensed-milk' - fabriek, die niets meer te doen had. Goudreinetten zijn de specialiteit van Zuid- Beveland; ze komen nergens zoo groot en sma kelijk voor. Goudreinetten kunnen lang worden bewaard, wanneer ze met zorg worden opgesla gen en bovendien leenen zij rich goed voor koe- 'ing. Het is daarom geen toeval, dat juist de Goesche veiling over het grootste en modernst» fruit-koelhuis van geheel Nederland besmikt. De zorg, welke in Zeeland aan het fruit wordt, besteed, is alleszins te loven. Tegen den bloei tijd der vruchtboomen kan men overal in de boomgaarden de motoren der verstuivers hoo ren ronken en wanneer men thans gaat kijken, ziet men menigen boomgaa-d, waarin dt boo men zijn overtogen met een lei-blauwen tot groenachtigen glans. Voor on-ingewijden is het altijd een groot raadsel, hoe die boomen zoo vreemd van tint komen, men weet niet, dat het de sporen zijn van verstuivingsmiddelen Intusschen zijn er ook aan dat bespuiten weer voor- en nadeelen verbonden en men moet op ussen dat de bloesems er niet mee besmet genomen maatregelen. Tegen het einde van de week zal de bioei alom zijn. Het is elk jaar weer een onwaar schijnlijk iets, de bloei der fruitboomen; he. is iets van een sprookje en van tooverij. Voordat men het weet, ontluiken de «omen, die tot dan toe kaal stonden, tot de schoonheid der jeugd Voordat men het weet, ligger ook weer de tal- looze blaadjes der bloesems aan de voeten der boomen, als ware de tijdelijke schoonheid dei jeugd afgelegd om den vollen wasdom der rijp heid te openbaren. Komende Zondag en den Zondag daarna nog wanneer waarschijnlijk ook de appels in bloei zullen staan, zullen de bloesem-Zondagen zijn Dan is zuid-Beveland weer de „Blomhof van Zeeland". Het rijksbureau voor de voedselvoorziening in oorlogstijd maakt bekend, dat van 1 tot en met 31 Mei 1941 op bon no. 7 van de voederkaart. voor honden beschikbaar wordt gesteld: voor groep I 10 kg. hondenbrood, voor groep II 10 kg hondenbrood, yoor groep III 8 kg. honden brood, voor groep IV 5 kg. hondenbrood voor groep' V 4 kg. hondenbrood, voor groep VI 3 kg. hondenbrood. Op bon no. 7 van de voederkaart voor katten wordt over dezelfde periode 1% kg. kattenbrood beschikbaar gesteld. Na 31 Mei 1941 is bon no. 7 van bedoelde kaarten ongeldig en mag deze niet meer worden aangenomen. Met ingang van 1 Juli 1941 is aan J. G. Sijp- kans, inspecteur der directe belastingen, in voerrechten en accijnzen te s-Gravenhage op zijn verzoek eervol ontslag uit 's Rijks dienst verleend. Met ingang van 1 Mei 1941 is aan J. H. A. Minis te Sittard, wegens het bereiken van den 65-jarigen leeftijd, eervol ontslag verleend als opzichter bij de staatsmijnen in Limburg, ziin onmogelijk te volgen, als men niet in 't bezit is van een VOL- I.EDIGEN en VOLKOMEN BETROUWBAREN ATLAS. Het verheugt ons1 daarom U hierbij te kunnen aanbieden den z.g. Grooten Bos Atlas in den door P. Eibergen geheel herzienen en bijgewerkten druk, speciaal voor kantoor- en huiskamergebruik uitgevoerd ln half- lccrcn luxen band- naar ontwerp v. d. sierkunstenaar J. v. Krimpen. 5 MWiesx. De prijs van dezen WERELDATLAS bedraagt slechts f 9.50. Hierbij ontvangt U tegelijk ook het afzonderlijk register, bevattende KLIM 17.000 namen van plaatsen, landen, rivieren, enz., enz., dat zeer zeker genoemd mag worden een practisch Hierdoor zal het een ieder mogelijk zijn alles in den atlas te vin- den, wat hij zoekt. Bovendien zullen de hestellers van dezen atlas ln de gelegenheid worden gesteld, zoodra de internationale toestand Is gestabiliseerd, de nieuwe gewijzigde inlegvellen tegen uiterst geringen prijs te ontvangen. De levering geschiedt FRANCO door geheel Nederland, desgewenscht tegen betaling ln abonne- ment, waardoor men reeds of meer per maand direct in het bezit kan komen van deze Onderstaanden bestelbon uitsluitend rechtstreek in te zenden aan N.V. BOEK- EN KUNSTHANDEL H. NEUSSEN, Prinsen- gracht 627, Amsterdam, rostrek. 60092, Gem. Giro N 2266, Tel. 31791. Ondergeteekende wenscht gebruik te maken van Uw wereldatlas-aanbieding in de Ver. Kath. Pers. Het daarvoor verschuldigde bedrag ad f 9.50 de eerste termijn van iS verzonden wordt met 10 ct. extra als rembours op de zending betaald1'). Dodrhalen, wat niet wordt verlangd. NAAM' en BEROEP ADRES 30 Men meldt ons van bevoegde zijde: Nagenoeg iedere postbestelling bezorgt bij de rijksinspectie van de bevolkingsregisters brie ven van gemeentebesturen, van fotografen en van particulieren, waarin 'vragen worden ge steld betreffende de afmetingen der foto's voor de persoonsbewijzen. De foto's, welkie daarbij ter beoordeeling worden voorgelegd, zijn vele malen zoodanig uitgevoerd, dat moet worden geconstateerd, dat de fotografen de be palingen betreffende afmetingen óf niet ken nen, óf niet begrijpen, maar in ieder geval niet in acht nemen. Nu zien we wel heel goed in, dat de vakmen- schen tegenover dit fotografeeren op voorschrift ietwat onwennig zullen sfaan. Het waren tot nu toe meestal uitsluitend het eigen artistiek in zicht en de smaak en de wensch der cliënteel®, waarmede de fotograaf rekening had té houden Maar we mogen onzen fotografen toch wel met nadruk verzoeken, zich dezen keer d-oor eigen smaak en de wenschen der klanten niet van de wijs te laten brengen, en een foto te leveren, welke aan de eischen voldoet. Deze eischen zijn met betrekking tot de afmetingen der foto en der afbeelding toch waarlijk noch gecompliceerd, noch onbe grijpelijk. Dc foto moet 3Acm. breed en 4V& cm. hoog zijn en mag uitsluitend het hoofd en eventueel het bovendeel van de borst van den afgebeeiden persoon weer geven; de afbeelding van het hoofd moet 2 cm. in doorsnede of grooter zijn. Duide lijker en eenvoudiger kan het toch moeilijk gezegd worden. Nochtans kibbelt men over de vraag of met die doorsnede is bedoeld een horizontale of een Verticale. Er is ech ter maar één antwoord, als men ten min ste veilig wil zijn, qn dat is-, zorg dat de kleinste doorsnede in elk geval 2 cm. is Dan kan men zeker zijn, geen moeilijkheden te zullen ondervinden. En toch is ons gebleken, dat er zeer veel foto's ln omloop zijn, waarop het hoofd veel te klein is afgebeeld. Veel te klein is in dit geval niets erger dan een beetje te klein, want in beide gevallen deugt de foto niet. Maar als de foto niet deugt, deugt bet persoonsbewijs ook niet. Wie echter met een ondeugdelijk persoons bewijs in zijn zak loopt, heeft kans op een bij zonder deugdelijk proces-verbaal en zoo krijgt de klant het verbaal, maar de fotograaf de schuld. Met recht en reden. Want van iederen bona-fide zakenman en daar willen we het liefst al onze fotografen toe rekenen mag toch worden verwacht dat hij zijn klanten levert, waar zij recht op hebben. Daarmede be toont men geen bijzondere coulance, daardoor presteert men geen onverplichte service, maar doet wat plicht is, niets minder en in het ge heel niets meer. Vraagt echter een klant een foto voor zijn persoonsbewijs en levert men hem een foto, die niet aan de eischen voldoet dan lijkt ons dat niet in den haak. Zelfs al zou men na gebleken ondeugdelijkheid dei foto deze kosteloos door een betere vervangen, dan be zorgt men zijn klant het risico van een proces verbaal, In het allergunstigste geval onnoo- digen last en moeite. We spraken hierboven van onwennigheid en willen die zonder bedenken voor alle in omloop zijnde ondeugdelijke foto's verantwoordelijk stellen. Wij begrijpen, dat iedere fotograaf zich alle redelijke moeite zal geven om zijn klanten onnoodlgen last en moeite te besparen. Daarom aan onze fotografen een goede raad: Neem uw afmetingen ruim, zoo ruim moge lijk. Laat op de foto van 3 Vt x 4A het hoofd de hoofdzaak zijn. Liefst heelemaal geen borst, zoo weinig mogelijk hals, maar Veel hoofd, hoe meer hoofd hoe beter. Te 's-Gravenhage is in de afdeeling Sociale Zaken van de gemeente-secretarie, onder voor zitterschap van wethouder L. Buurman, een intercommunale bespreking gehouden over de moeilijkheden waarmee de schoolkindervoeding in verband met de voedselpositie te kampen heeft. Vertegenwoordigers uit Amsterdam, Rot terdam, Utrecht, Haarlem Leiden en Den Haag namen aan deze bespreking deel. Eenige mogelijkheden om het werk ook on der de tegenwoordige omstandigheden voort te zetten, werden onder het oog gezien, waarbij op den voorgrond werd gesteld, dat zoo mo gelijk de verstrekking van het voedsel in de eetlokalen der scholen gehandhaafd moet wor den. Een kleine commissie werd gevormd, die on der leiding van den heer Buurman, wethouder voor sociale zaken in Den Haag, het vraagstuk in behandeling zal nemen en die daartoe in contact zal treden met het Rijksbureau voor de voedselvoorziening in oorlogstijd. inierhulp Nederland: één voor allen, allen éen. Het algemeen comité van de actie „Naar de nieuwe gemeenschap" zal in verband met het gouden jubileum van „Rerum Novarum" en het tweede lustrum van „Quadragesimo Anno" te Amsterdam een herdenkingsvergadering hou den op 15 Mei. Tot deze bijeenkomst worden de nationale besturen van de vertegenwoordigde or ganisaties uitgenoodigd. Twee sprekers zullen de godsdienstige, sociale en economische beteekenis van beide zendbrieven behandelen. Tal van plaatselijk comité's zullen 't initiatief nemen tot plaatselijke viering. Maar verzocht is, dat hierbij zooveel mogelijk de gezamenlijke aangesloten organisaties worden ingeschakeld. Voorkomen worde, dat plaatselijke comité's elk op eigen gelegenheid een herdenkingsvergade ring houden. Ook de mannelijke jeugdorganisaties hebben besloten bijzondere aandacht te wijden aan de pauselijke Encyclieken „Rerum Novarum" en „Quadragesimo Anno", waarvan op 15 Mei a.s. respectievelijk het feit van de 50- en 10-jarige uitvaardiging zal gevierd worden. In verband daarmede zullen de nieuwe jaar programma's dezer organisaties in het teeken van beide sociale Encyclieken staan. In den loop van de Meimaand zal een weekend worden georga niseerd voor de nationale leiders van alle -man nelijke jeugdorganisaties in het land, ten einde het nieuwe jaarprogram in studie en bespreking voor te bereiden. Onder groote belangstelling is de promotie geschied van drs. L. C. Michels uit Tilburg tot doctor in de letteren en wijsbegeerte in de aula van de R.K. Universiteit te Nijmegen. Aanwezig waren o.a. de heeren H. J M. Blom- jous, bestuurslid der R.K. Leergangen, waaraan drs. Michels als leeraar is verbonden, mgr. dr. Th. J. A. J. Goossens, rector der Leergangen, mgr. dr. P. J. M. van Gils, curator der Leer gangen, prof. dr. A. Michels uit Amsterdam, dr. Gerritsen, rector van het gymnasium te Breda, prof. dr. Asselbergs (Anton van Duin kerken) uit Amsterdam, Jef de Brouwer, dr. J Moormann, directeur van de H.B.S. te Nijme gen, de hoogeerw. heer Hub. Meuffels, provin ciaal der Lazaristen, de rector-magnificus der R.K. Universiteit, prof. mr. W. J. A. J. Duyn- stee en de secretaris van den senaat prof. dr. P. Comelissen, vele professoren der Universi teit, vooral van de betrokken faculteit, en tal van studenten. De promotie geschiedde onder voorzitterschap van den rector-magnificus. De promotor was prof. dr. B. H. Molkenboer O.P. Als paranimfen van den promovendus fungeerden de heeren mr. Berken uit Hilversum en majoor b.d. Loh- meyer uit Amsterdam. De promotie had plaats met de gebruikelijke gedachtenwisselingen. Na afloop daarvan sprak prof. Molkenboer zijn voldoening uit over deze promotie, waartoe was overgegaan, omdat drs. Michels een wetenschappelijken schroom heeft overwonnen. Van het thans verleende doctoraat zeide hij, met Vondel's woorden: „Dit harnas past zoo braaf als waar 't U aangeschapen." Leeraar en geleerde zijt gij, aldus spr., in den gaafsten zin van het woord. Dat heeft uw arbeid aan de R.K. Leergangen en aan het St. Odulphus Lyceum bewezen, doch ook uw 'werk in de Katholieke Wetenschappelijke Ver- eeniging en uw medewerking in tal van tijd schriften. Vele pétillante voordrachten hebt u gehouden. Bekend zijn uw commentaren op de vijftien boeken van Vondel's „Herscheppinghe". Gij hebt daarmede geen kleinen dienst aan de Vondelstudie bewezen. Verschillende misver standen, die in Vondel-commentaren zijn ge legd, hebt gij opgeruimd en een krachtigen stoot hebt gij aan de waarachtige beoefening van onzen grootsten dichter gegeven, o.a. door het besef, dat Vondel iets anders is dan een philoloog. Zoo hebt gij de studie van onzen be wonderden en beminden aartspoëet te midden van tijdverslindende ambtsbezigheden gediend. Voor uw vrouw en uw kinderen is deze promotie mede een voldoening. In aansluiting op de promotie volgde een drukbezochte receptie in de aula, waar drs. Mi chels te midden van zijn gezin en van kennissen en vrienden de gelukwenschen van honderden belangstellenden, onder wie de zoo juist ge noemde autoriteiten, in ontvangst mocht ne men. Aan mevrouw Michels waren bloemen aange- boden. 12—15 Mei: Meisjes, 18—21 Mei: Kloosterroepingen én voor haar die meer godvruchtig willen leven. 28—31 Mei: Gereserveerd. 8—11 Juni; Meisjes. 16—19 Juni: Gehuwden. 23—26 Juni: Ongehuwde Dames. 27 Juni: Eendaagsche retraite Dames. H. Mis offer 9 uur; le Med. 10 uur. 30 Juni—3 Juli: Gehuwde Dames. 7—10 Juli Meisjes boven 30 jaar. 1417 Juli Gehuwden. 18 Juli: Eendaagsche retraite Dames. H. Mis offer 9 uur, le Med. 10 uur. 21—24 Juli: Meisjes. 2730 Juli: Meisjes. arm Min leaer ij geen too- verstaf: vóór het veranderen va» richting moet h(J zich ervan over tuigen of de ma noeuvre VEILIG volvoerd zal kun nen worden1 „Lentenummer" staat met sierlijke letters op de eerste pagina, en inderdaad: waar men dit nummer ook open slaat, overal ontmoet men iets, dat direct of indirect op dit jaargetij be trekking heeft. Fotoseries, kleurplaten, verha len, alles draagt er toe bij den lezer in een lentesfeer te brengen en hem het gure weer ivan den laatsten tijd te doen vergeten. Op de allereerste plaats komen de fotoseries, waarvan wij noemen: In de lente het nieuwe leven, en de daarbij aansluitende reportage: Lente buiten en in de stad, voorts een interes sant en bijzonder overvloedig geïllustreerd ar tikel over de rozencultuur in Bulgarije, het land van de rozenolie. De twee frissche kleurenprenten zijn een aparte vermelding ten volle waard. De eerste is een vlotte aquarel van den bekenden teeke naar Frans Lammers, getiteld: Hollandsche Lente; de tweede een fleurige pastel: Bloesem weelde. Zooals wij reeds zeiden werken ook de ver halen mee om de juiste lentestemming op te wekken; dit blijkt al dadelijk uit den titel van de eerste vertelling: Een beetje lentezon, die geschreven werd door C. Friso. behalve het boelende, oorspronkelijke vervolgverhaal is er nog een novelle van Charles Green: Gevaarlijke gasten aan boord. Tenslotte treffen wij enkele pagina's aan, die actueele gebeurtenissen in beeld brengen en niet te vergeten de vele belangwekkende vaste rubrieken. De Narrenkap en Okki bieden eveneens aan jong en oud veel en velerlei amusement en ontspanning. Te Buchten is aanbesteed de bouw van 12 ar beiderswoningen, waarvan 6 te Born en 6 t» Buchten. Hoogste inschrijver was A. H. Adams te Thorn voor f 76.400. Laagste inschrijver: G. Michiels en Zoon te Grevenbicht voor f 52.880 AMSTERDAM Geslaagd mej. F. E. J. Kropveld te Amsterdam en de heer J. P. van der Kaa te Den Haag. De secretaris-generaal van het departement van Opvoeding, Wetencshap en Cultuurbescher ming brengt ter kennis van belanghebbenden, dat in 1941 de examens ter verkrijging van een akte van bekwaamheid in „handenarbeid" zul len beginnen op 23 Juli as. De commisslën, met het afnemen van deze examens belast, zullen zitting houden te: Eind hoven, voor de provinciën Noordbrabant. Gel derland en Limburg; 's Gravenhage. voor de provinciën Zuid-Holland en Zeeland; Haarlem, voor de provincie Noord-Holland, met uitzon dering van de gemeenten Terschelling en Vlie land, en voor de provincie Utrecht; en Gronin gen, voor de provinciën Friesland, Overijssel Groningen en Drenthe en de gemeenten Ter schelling en Vlieland. De voorzitters van deze commjssiën zijn: te Eindhoven: ir. E. L. A. baron van Voorst tot Voorst, inspecteur van het lager onderwijs in de inspectie 's-Hertogenbosch; te VGraven- hage: B. van Julsingha, inspecteur van het lager onderwijs in de Inspectie Lelden, te Oegstgeest; te Haarlem: dr. I. C. van Houte, inspecteur van het buitengewoon lager onder wijs te Utrecht; te Groningen: J. A. van Har- tingsveldt, inspecteur van het lager onderwijs in de inspectie Zwolle ,te Ommen. Opgegeven door afd. Handelsinformatie» v. d. Graaf en Co. N.V., Amsterdam. Uitgesproken 29 April. H. Kamphuis, koopman in bouwmate rialen, Beverwijk, Corn. Amsestraat 5, vroeger wonende te Apeldoorn. R.c. Mr. E. J. W. Top, curator Mr. J. O. Baron. Beverwijk. P. J. Kunkcier, broodbakker, Zandvoort, Van Speykstraat no. 24. R.c. Mr. E. J. W. Top, cu rator Mr. J. H. Ekering, Haarlem. C C. Raspoort, assuradeur, IJnvulden-Oost, Zeeweg hoek Groeneweg. R.c. Mr. E. J. W. Top, curator Mr. C. A. Steketee, Haarlem:. Vernietigd ln appèl 17 April: J. Andeweg, Naaldwijk. Opgeheven wegen® gebrek aan actief: 9 April. A. Blaauwbroek. Almelo. Gedeponeerde uitdeeiingslijsten: 15 April: G H. Bernhard, bouwkundige en aan nemer. Heemstede. Geëindigd door het verbin dend worden der slotuitdeelingslijst. Uitk. 3,171 pet. Rectificatie. In de officieele publicatie betreffende de distributie van aardappelen komen onder „algêmeene bepalingen" eenige onjuistheden voor. In ver band hiermede wordt hieronder de tekst gegeven, zooals deze behoort te luiden: „de aandacht wordt er op gevestigd, dat ingevolge het aardappelbe- sluit v. v. o. i94Ó en de bestuursbesluiten van de Nederlandsche inkoop centrale voor akkerbouwproducten (n.i.c.a.) a. het afleveren van consumptieaardappelen door een teler slechts is toegestaan, Indien hem hiertoe vergunning is verleend door of namens «en provincialen voedselcommissaris, dan wel. indien de teler een doo'. of vanwege de vereeniging ter behartiging van den Nederlandschen aardappelhandel fv.b.n.a.) afgegeven afleveringsbrlefje heeft ontvangen, b. het verkoopen van consumptie-aardappelen behalve aan de n.i.c.a en de vbn.a alleen is toegestaan aan groothandelaren, die zijn aangesloten bij de v.b.n.a en aan kleinhandelaren, die zijn aangesloten bij de stichting centraal belang, deze handelaren zijn verplicht zich daarbij te houden aan de door de n.i.c.a., de vb.n.a. dan wel centraal belang gegeven voorschriften en vastgestelde prijzen. c het vervoeren van consumptie-aardappelen in hoeveelheden van meer dan vijf kilogram binnen de consumptiegebieden, welker grenzen reeds eerder zijn bekend gemaakt, aan een uiteindelijken verbruiker slechts is toegestaan, indien het geschiedt met speciale vergunning van de n.i.c.a. aan andere dan uiteindelijke verbruikers is het ver voeren slechts toegestaan met inachtneming van de bepalingen van het aardappelbesluit v.v.o. 1940 en de bestuursbesluiten van de n.i.c.a. d. het vervoeren en afleveren van poot-aardappelen zonder vergun ning verleend door of vanwege de n.i.c.a. verboden is." x De Nederlandsche Veehouderijeentrale maakt bekend, dat met ingang van Maandag 5 Mei a.s. haar kantoren gevestigd zullen zpn: Laan van Meerdervoort 53, 's-Gravenhage. Telefoon no. 335982, interlocaal V.V.V.V. Dfl directeur van het Rijksbureau voor Aardolieproducten, daartoe ge machtigd door den Secretaris-Generaal van het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart, deelt mede, dat het vanaf 1 Mei 1941 aan de betrokken fabrikanten verboden is asfalt-bitumdn te gebruiken voor de asfalteering van stalen buizen met een inwendigen diameter kleiner dan 80 mm., tenzij daarbij in acht worden genomen de tijdelijke voorschriften, welke door Corrossie Commissie II in ,,Mededeeling no. 21" van het Cen traal Instituut voor Materiaalonderzoek zyn gegeven. In bijzondere gevallen kan dispensatie van bovenstaand voorschrift worden verleend, waartoe bij het Rijksbureau voor Aardolieproducten een verzoek kan worden ingediend door tusschenkomst van de volgende in- a. Centraal Bureau Vereeniging van Gasfabrikanten, Parkweg 17, 's-Gravenhage. b. De Commissie voor Materiaalvoorziening voor Waterleidingbedrijven, Nieuwe Heerengracht 49. Amsterdam.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1941 | | pagina 3