BEKENDMAKING ipsa Peloponnesus thans geheel bezet Nieuwe bonnen aangewezen Gooische spoorlijnen NAMEN VAN MATEN OF GEWICHTEN Matsoeoka naar V.S.? Wijzigingen in Britsch kabinet Verduistering "Ar Eén Mei-betoogingen in vele landen Distributie van vaste brandstoffen VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS DAGBLAD MET OOilEMCM EN AVOND-EDITIE Britsche kruiser beschadigd J'V eering der V.S. neemt vliegtuigen over BUR. VOOR RADACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 TELEOON 21543 EN 21544 - GIRO 22884 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) voor Haarlem 26 cent per week; per kwartaal 3.42. Bij onze Agenten 28y2 ct. per week, per kwartaal 3Jóy^ VRIJDAG 2 MEI 1941 - AVONDBLAD VIJF EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 22984 De prijs der advertenuen Oedraagt 35 cents per regel. Ingezonden Mededeelingen 60 ets per regel Bij contract sterk gereau- ceerde prijzen. Kleine annonces (Vraag- en Aanbod-advertentiën) 13 regels 48 cents, iedere regel meer 16 cents. Dragen van afbeeldingen van levende leden van het Oranjehuis verboden Proefneming met betonnen boogportalen Alleen wettelijk geldende aanduidingen BRITSCHE EILAND WEER BESTOOKT Japansche minister zal hierop geen commentaar geven Anti-Amerikaansche leuzen te Tokio DE AMERIK. VAART OP DE ROODE ZEE Opening van dezen dienst, onder bescherming van oorlogsschepen Dakar en de V. S. Bevel tot uitwijzing door Boedapest uitgevaardigd In 'bezet Joe go-Slavisch gebied Regelmatige Clipperdienst Amerika-Singapore Beaverbrook thans minister zonder portefeuille „De tweede na Churchill" Regi Italiaansche stafchef te Tripolis omgekomen Marcel Déat over Pétain, Parijs en Vichy Italiaansche bemanning te Boston schuldig verklaard DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN Brood en ge bal Aardappelen Melk Eieren Kaas Thee en koffiesurrogaat De Noorsche scheepsverliezen Beantwoordt de melk van uw rantsoen aan aüe eischen? De Keuringsdienst van Waren houdt scherp toezicht. Aan een primitief karretje wordt een monster genomen (foto Pax-Holland) Gedurende de maand Mei Terboven over economische situatie in Noorwegen Brieven van Goethe gevonden NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Het Rijkscommissariaat maakt het Volgende bekend: Op grond van par. 5 van het be sluit van den Führer over de uit oefening van de regeeringsbevoegd- heden in Nederland van 1 8 Mei 1 940 (Reichsgesetzblatt 1, bladzijde 778) En in aanmerking nemend par. 1 van verordening 20 van 7 Februari 1 941vaardigt de hoogere S.S. en Polizeiführer de volgende bekend making uit: 1Het openbaar dragen en too- nen van afbeeldingen van levende leden van het huis Oranje-Nassau, op welke wijze en in welken vorm dan ook, alsook het demonstratieve dra gen en toonen van de kleuren van het Oranjehuis, wordt hierbij ver bij verboden. E>itzelfde geldt voor het al of niet tegen betaling verder verspreiden van dergelijke voorwerpen. 2. Handelingen in strijd hiermee worden voorzoover niet strengere straffen bepaald zijn ingevolge par. 1 der verordening nr. 20 1941 van 7 Februari 1941 bestraft. De volgende officieele commentaar werd bij deze bekendmaking gegeven: Verschillende incidenten van den laatsten tijd brachten het bewijs, dat afbeeldingen van levende leden van het huis v*an Oranje-Nassau, alsook de kleuren van dit huis tot een de monstratie tegen de bezettingsmacht misbruikt werden, en wel zeer opmerkelijk het meest door kleine groepen uit het sociaal-democratische en roomsch-katholieke kamp, die voorheen slechts in zeer bijzondere gevallen bereid waren, om de zaak van het huis van Oranje-Nassau tot de hunne te maken. Daarbij werd geenszins aan een erkenning van de verdiensten Van vroegere leden van het huis van Oranje-Nas sau gedacht, een erkenning, voor welke een algemeene waardeering aangenomen kan wor den, aan welke deze bekendmaking geenszins te kort wil doen. Het geval ligt, bij het publiek toonen van af beeldingen van levende leden van het huis Oranje-Nassau, echter geheel anders; reeds op grond van het feit, dat deze leden van genoemd huis. nadat zij haar land en volk verlieten, zon der uitzondering geheel naar de zijde der En- gelschen zijn overgegaan, moet dit als demon straties worden opgevat. Dit demonstratieve toonen heeft dan ook tot verstoringen der orde geleid die tot het boven weergegeven verbod leiden' moesten. De bekendmaking der politie heeft in het bijzonder betrekking op het dragen van uitgezaagde geldstukken (van 10 en 25 cents) en het neerzetten van afbeeldingen in étalages. Niet door de bekendmaking getroffen worden de ook als „Prinsenvlag" bekende Oranje-Blanje-Bleu-vlaggen, daar deze heden als een uitdrukking van den volkschen wil kun nen worden beschouwd. Tijdens de electrificatie van de Gooische spoorlijnen zal een proef worden genomen op het gebied van de constructie der stroomdraad dragers. Op het baanvak HilversumUtrecht zullen namelijk betonnen boogportalen voor de electrische geleiding worden opgericht. Deze betonnen palen zullen niet in, doch op betonnen voetstukken worden vastgezet. Men verwacht met het gebruik van betonnen constructies niet slechts technische voordeelen, bovendien besparing op ijzermateriaal. De inspecteur van het IJkwezen vestigt de aandacht van neringdoenden op 't feit, dat in iedere bekendmaking ter aanduiding van maat of gewicht, gebruik moet vorden ge maakt van wettelijke geldende aanduiding-n. Voor prijsaanduidingen van goederen die bij de maat of hat gewicht worden verkocht, moet dus gebruik worden gemaakt van na men ale meter, liter, kilogram. Het gebruik van de namen el, kan, pond, ons e.d. is niet geoorloofd. BERLIJN, 2 Mei. (D. N. Formaties van het Duitsche luchtwapen hebben in den nacht van 1 op 2 Mei, naar het D. N B. verneemt, voor den oorlog belangrijke doelen in Zuid- en Midden-Engeland aangevallen Bij overwegend goed zicht op den grond en goed aanvaisweer konden in de meeste gevallen de opgegeven doelen ondubbelzinnig herkend worden Men kan verwachten, dat de aanvalsactie goed ef fect heeft gehad Naar Reuter meldt, zijn door het Duit sche luchtwapen acties in den afgeloopen nacht ondernomen boven het Merseygebied. Een groot aantal vliegtuigen, die licht- fakkels, brand- en brisantbommen neer wierpen, heeft hieraan deelgenomen. Er zijn verscheidene branden ontstaan. Ook een stad in het westen van Engeland heeft bezoek van vliegers gehad Alle hens zijn aan dek om de bloem,en collecte ten bate van de stichting „Winterhulp Nederland" te doen slagen. Op het hoofdkantoor aan het Rokin te Amsterdam zijn ijverige handen bezig de kussens met speldjes te vullen (foto Fax-Holland) TOKIO, 2 Mei (D.N.B.) Ten aanzien van de geruchten, dat de Japansche minister van Buitenlandsche Zaken spoedig een bezoek denkt te brengen aan de Vereenigde Staten, heeft de woordvoerder van het bureau voor de inlichtingen verklaard, er reeds zeker van te zijn, dat Matsoeoka op deze geruchten geen commentaar zal geven. Het is interes sant, zoo voegde hij er aan toe, clat deze ge ruchten het eerst uit de Vereemgde Staten zijn gekomen. Over de berichten, dat de Amerikaansche vloot Singapore zou overnemen en de »ot dusver daar gestationneerde vloot naar de Middellansche Zee zou gaan, merkte de woordvoerder op, dat hieromtrent geen of ficieel bericht is ontvangen. Zoo als Domei bericht zijn in de centrale wij ken van Tokio na een paar maanden, waarin dergelijke uitbarstingen niet waren voorgeko men, weer borden met anti-Amerikaansche leu zen verschenen. In de drukke wijk van Soekija- basji, nabij Ginza, hing vanochtend een doek met den eisch van „een krachtiger politiek je gens de Vereenigde Staten". Een soortgelijk doek hing vlag tegenover het politiebureau. WASHINGTON, 2 Mei (S.PT.) Een niet bij name genoemde Amerikaansche reederjj heeft de scheepvaart naar Egypte door de Roode Zee op zich genomen en zal daarvoor 20 schepen in dienst stellen. Naar aanleid;ng van dit bericht wordt van be voegde zijde medegedeeld, dat zoodra deze reederij den dienst met Egypte opent, haar schepen onder bescherming van de Vereenigde Staten zullen staan, in het kader van Roosevelts verklaring, dat de Amerikaan sche regeering naar eigen schepen zal be schermen, op welke zeeën zij zich ook mogen bevinden. Het patrouTleeren in den Pacific, in de Golf van Aden en in de Roode Zee door Amerikaansche schepen wordt alhier waarschijnlijk geaent. Voorts wordt gemeld, dat de Amerikaansche senaat het wetsvoorstel tot den bouw van eer. twee-Oceanen-vloot heeft goedgekeurd. Hier mede is een bedrag van 3.415.521.750 dollar ge moeid De wet is ter onderteekening aan den president doorgezonden. De minister van Buitenlandsche Zaken, Cordell Huil, heeft gjsteren op de perscon ferentie te Washington verklaard, dat, zoo dra de kwestie van de inbeslagneming van bu'tenlandsche schepen geregeld is, de Ver eenigde Staten er naar zullen streven ook de zuid-Amerikaansche havens hierin te betrekken. In aansluiting hierop gaf Hull in ant woord op een vraag van een der journalisten toe, dat over deze aangelegenheid „reeds informeele besprekingen werden gevoerd". De Amerikaansche regeering heeft een oogje op Dakar, zoo schrijft de publicist Mallon in New York Journal. Wanneer Roosevelt en Knox van een ongenoemd punt spreken, dat onaange naam dicht bij Amerika ligt, bedoelen zij Dakar. Vele Amerikaansche diplomaten in het ministerie van Buitenlandsche Zaken wenschen dat Amerika zoo spoedig mogelijk Dakar in be zit neemt. Dakar is de juiste plaats om een Amerikaansch expeditiecorps tegen de lieden van Hitler in het veld te brengen. De mili tairen echter, zco schr-'ii Mallon, deelen dit enthousiasme niet. TANGER, 2 Mei (Stefani) Uit Gibraltar "ordt vernomen, dat de kruiser Sheffield, die had moeten deelnemen aan een missie op de Middellandsche Zee. welke de Italiaansch- Duiteche luchtmacht heeft deen mislukken, 't dok is binnengeloopen voor herstel van de schade, welke door bommen is veroorzaakt BOEDAPEST, 2 Mei (S.P.T.) Het militaire opperbevel in de door Hongarije bezette voor malige Joego-Slavische gebieden heeft een ver ordening uitgevaardigd, waarbij alle Serven, Bosniërs, Montenegrijnen, Zigeuners en Joden, die vóór 31 October 1918 binnen het gebied van Groot-Hongarije, uitgezonderd Kroatië, geen burgerrecht hebben bezeten, dus de immigran ten, het land binnen drie dagen, gerekend van 28 April, moeten verlaten. Aan bezittingen kunnen zij slechts zooveel meenemen als zij zelf kunnen dragen en zij mogen slechts zooveel contant geld meenemen als voor dekking van hun onkosten noodzakelijk is. De echtgenooten van Hongaren en Duitschers, benevens hun nakomelingschap, vrouwen die binnen twee weken moeten bevallen en personen die hun 75ste levensjaar hebben overschreden kunnen in het land blijven. Wie aan dit bevel geen gehoor geeft, zal met geweld uit het land worden gezet, nadat hij te voren bestraft is. ,®I.NGtP°fE' ï2 Mei (spT> De regelmatige luchtverbmdmg tusschen de Vereenigde Staten -Singapore is gisteren geopend. De dienst zal èZ^Plg lutfmiend morden onderhouden met van de Pan-American Airways. BERLIJN, 2 Mel (D.N.B.) Donderdag avond zijn de volgende wijzigingen in het Engelsche kabinet bekend gemaakt: Benoemd is tot minister van Staat lord Beaverbrook, tot minister voor de Vlieg tuigproductie Moore-Brabazon. tot, minister voor Scheepvaart en Transport F. J. Lea thers, tot hoogen commissaris van Austra lië R. H, Cross, Omtrent deze wijzigingen in het Engelsche kabinet meldt Reuter uit Londen nog het vol gende: Lord Beaverbrook, dit het ministerie voor de Vliegtuigproductie verlaat om minister van Jtaat te worden, zal thans als minister zonder portefeuille de vrijheid hebben om zijn geheele aandacht te wijden aan de problemen, waar- ,Tor het oorlcgskabinet staat. Moore Braazon. zijn opvolger als minister .oor de vliegtuigproductie, is een actief poli- 'cus, die bovendien verschillende belangrijke posten heeft bekleed. Op het ocgenblik was hij adviseur m het ministerie voor de Koopvaardij, in welke kwaliteit hij zich bezig hield met de cteenkoolkwestie. Tot dusver was Leathers geen ':d van het parlement. Aangezien hii echter in den adelstand is verheven, wordt hii lid van het Hoogerhuis. Volgens S.P.T. wordt in politieke kringen te Londen naar aanleiding van de wijziging in het Britsche oorlogskabinet vernomen, dat er de laatste dagen ontevredenheid ten aanzien van het tempo der vliegtuigproductie in Enge land tot uiting is gekomen. Ook is geoleken, dat het transportprobleem meer op den voor grond treedt. Naar alhier verluidt, is reeos ge- ruimen tjjd het plan opgevat de ministeries vso Transport en van Scheepvaart samen te smel ten en er een „ministerie voor de Vercindings- wegen in oorlogstijd" van te maken. Aan dit plan is nu uitvoering gegeven. Verder meldde de Britsche radio, dat als ver tegenwoordiger van dit ni-uwe ministerie in het Parlement is benoemd overste J. Llewellyn Tot parlementair secretaris voor de vliegtuig- productie 's aangesteld F. Montagne. Volgens bericht uit Stocknolm staan de wij zigingen in het Britsche kabinet in het middel punt van de belangstelling der Engelsche och tendbladen. Zij wijzen in het nj zonder op den tnaeken aard van de nieuwe functie van lord Beaverbrook en wijden beschouwingen aan de nieuwe, functies van den vroegeren minister voor de Vliegtuigproductie. De Manchester Guardian is van meening dat de nieuwe titel van lord Beavei brook, die in de Britsche constitutioneele practijk bijna onbekend is, een erkenning betee- kent van het feit, dat Beaverbrook in gezag en vertrouwen de tweede na Churchill is. De News Chronicle schrijft, dat lord Beaver brook vooral in zijn nieuwe functie is benoemd, omdat zijn energie voor de natie niet verloren mag gaan. De Daily Telegraph verklaart, dat ook na de nieuwe wijzigingen de samenstelling van het oorlogskabinet onveranderd is gebleven. Volgens de Daily Mail schijnt 't, dat de premier gedeeltelik de gedachte van een opperst oor logskabinet heeft aanvaard, bezet door mannen, die niet door ministerieele plichten gehinderd worden, maar die de mogelijkheid hebben deel te nemen aan de algemeene leiding van de oor logspolitiek. Zonsondergang 2 Mei 21.07 Zonsopgang 3 Mei 6.06 Maanopkomst 10.31 ondergang 1.28 BERLIJN, 2 Mei (D. N. B.) In Grie kenland hebben, naar aan het I). N. B. wordt gemeld, afdeelingen van het Duit sche leger de bezetting van den Peloponne sus voltooid. Op het vasteland van Grie kenland bevindt zich geen vechtende Brit meer. BERLIJN, 2 Mei (D.N.B.) De reusachti ge verliezen, die de Engelschen bij hun on derneming op den Balkan hebben geleden, houden het publiek dermate bezig, dat zelfs de Londensche radio deze niet lan ger kon verzwijgen. In een der uitzendingen van Woensdag werd becijferd, dat in de Aegeïsche Zee meer dan 305.000 ton ver loren is gegaan en de omroeper voegde daaraan toe. dat bij Duinkerken slechts 260,000 ton is vernietigd. De slotzin luidde: „De verliezen zijn dus voor Engeland ge voeliger dan die in het Kanaal". By de zuivering van het midden en Zuiden van den Peloponnesus van Britsche troepen hebben de Duitschers, naar het D.N.B. ver neemt, zich van talrijke gevangenen en een aan zienlijke hoeveelheid oorlogstuig meester ge maakt. Honderden Britsche pantserwagens, een groot aantal vrachtauto's en stukken geschut zijn buitgemaakt. Op een enkel vliegveld zijn veertig vliegtuigen door het Duitsche lucht wapen vernield. ROME, 2 Mei. (D.N.B.) Naar Stefani meldt is de chef van den staf by het oppercomman do der Italiaansche strijdkrachten in Noord- Afrika, brigade-generaal Alghiero Mielo, op 22 April gestorven aan de gevolgen van de zware verwondingen, die hij bij een vijanoelijken luchtaanval op Tripolis door bomsplinters had gekregen, RÏO DE JANEIRO, 2 Mei. (D.N.B.) Op 1 Mei, den Dag van den Arbeid, is in Rio de Ja- nrès?rien?°vare BrazUiaansche arbeiders voor president \argas een massale optocht gehou den. De president deelde mede, dat als bekro ning van de sociaal-politieke wetgeving m den nieuwen staat een arbeidsrechtspraak wordt in gevoerd. In zijn toespraak verklaarde Vargas, dat de geest der nationale eenheid onder de Brazihaansche arbeiders het de regeering mo gelijk had gemaakt de sociale structuur van het land op te bouwen tot een volksgemeenschap en de wars democratie des volks voor het volk op te richten. De president riep vervolgens op tot een nieuwen sociaal-poiitieken kruistocht, welke de sociale verworvenheden moet uitbrei den tot den arbeid der boeren, en die reeds rs begonnen met de vorming van nationale kolo niseer in gsv estigingenHet doel is, aldus Var gas, een overbevolking der steden'te verhinde ren en iederen boer eigen land te verzekeren. De president besloot met de volgende woorden: „Alleen goed georganiseerde volkeren, bezield door nationalistischen geest, kunnen bestaan en wij zullen bestaan, omdat wij eensgezind, ge disciplineerd en tot ieder offer voor Brazilië bereid zijn," Te Parys heeft de beweging der Ras- semblement Populaire op 1 Mei in een der grootste vergaderlokalen een door verschei dene duizenden personen bezochte betoo ging gehouden, waar de leiders der bewe ging toespraken hielden Ter inleiding maakte Jean Goy bekeno dat de Ras- semblement Populaire thans 350.000 leden beeft. De Mei-betooging moet een nieuwe orde en de nationale revolutie voorberei den, en Frankrijk voegen in het nieuwe Europa. De bekende publicist en politicus Marcei Déat riep zijn toehoorders op, een nieuw, ander Frankrijk op te bouwen. De revolu tie zal te Parijs van stapel looper. en niet fa Vichy dat ver weg ligt. Maarschalk Petain moge dus op reis gaan om in Parijs de ware revolutionnairen aan te treffen Mer. zal hem vol respect ontvangen en hem volgen. Wanneer Parijs zijn stem doet hoo- ren, spreekt het voor Frankrijk. De optocht van 1 Mei der Amerikaansche vakvereenigingen en arbeiders- en bedienden organisaties in New York stond onder de leu ze: „Houdt de Vereenigde Staten verre van de oorlogsverwikkelingen." De Meidag-commissie raamt het aantal deelnemers aan de optochten en betoogingen op ongeveer 200.000 man. De optocht er. de daarop volgende openbare ver gaderingen verliepen zonder noemenswaardige stoornissen. Bijzonder opzien wekten zes dood kisten, die door een vakvereenigingsgroep wer den meegevoerd en die tot opschrift droegen: „Convooien beteekenen doodkisten". Ook ver der werden talrijke anti-oor.ogsborden door de demonstranten meegedragen. De vakvereeniging van zeelieden droeg een bord, waarop de eisch geschilderd stond, dat Washington en Londen „Handen van Ierland af" moesten houden. Nar het A. N. P. uit Brusel bericht, is de eerste Mei in België, in tegenstelling met vorige jaren, zeer rustig verloopen. Fabrieken en mijnen boden het dagelijksche beeld van drukken arbeid. In stad en land was men aan het werk als op lederen ande ren dag in de week. Geen enkele betooging herinnerde aan voorbije tijden. De Belgi sche pers noemt den eersten Mei dit jaar een dag van inkeer en bezinning. WASHINGTON, 2 Mei. (D.NB.). De minister van Handel, Jones, heeft bekend gemaakt, dat binnen de eerstvolgende drie dagen een „aanzienlijk aantal" vliegtuigen van luchtverkeersmaatschappijen en parti culiere eigenaars aan de regeering zullen worden overgedaan, teneinde in het kader van de wet op de hulpverleening aan Enge land te worden overgedragen. Een mede werker van Jones verklaarde volgens Associated Press, dat het aantal vliegtuigen, hetwelk in deze eerstvolgende dagen be schikbaar zal komen, hoogstens 30 zal be dragen. De maatschappijen kunnen moeilijk meer toestellen afstaan zonder hun ver- keersprogram te beperken. Verder heeft de Canadeesche minister voor de Munitie, Howe, naar uit Ottawa gemeld wordt, bekend gemaakt, dat ten behoeve van de uitwisseling van inlichtingen omtrent de grondstoffen der Vereenigde Staten en van Canada een coördinatiecommissie der beide landen is gevormd. De Canadeesche leden van de commissie zijn de metaalcontroleur in het ministerie van Munitie, Natemann, en de con troleur der electrische centrales, Symington. De Vereenigde Staten zullen vertegenwoordigd worden door den directeur van het prioriteits bureau Stettinius, en den assistent-directeur van het productieburau Batt. Voorts wordt gemeld, dat het federale ge rechtshof in Jacksonville in den staat Florida den kapitein en twintig leden der bemanning van het in beslag genomen Italiaansche s s. Confidenza schuldig heeft verklaard aan het plegen van sabotage op het schip tijdens de ligging in een Ameri kaansche haven. Het vonnis zal worden uit gesproken na de behandeling van de zaak tegen de bemanning van het Italiaansche vrachtschip Ircania. De secretaris-generaal van het departement van Landbouw en Visscherij maakt het volgen de bekend: De met „16" genummerde bonnen van de broodkaart geven recht op het koopen van brood en gebak. De verbruiksperiode van deze bonnen loopt van Zondag 4 Mei tot en met Vrijdag 9 Mei a.s. Het koopen op deze bonnen is geoorloofd van Zaterdag 3 Mei tct met Zondag 11 Mei a.s. De hoeveelheid brood aie op een bon verkrijg baar is, bedraagt 100 gram en de hoeveelheid gebak omvat voor de hierna genoemde bakkerij- producten telkens ten minste het daarachter ge plaatste aantal grammen: Beschuit 75 gram, biscuits en wafels 90 gram, speculaas 140 gram, andere koekjes 200 gram, koek 160 gram, cake 300 gram, gevuld klein korstgebak (b.v. amandelbroodjes) 400 gram, gevuld groot korstgebak (b.v. boterletter) 500 gram. taart en gebakjes 600 gram. Voor geheel of ten deele uit meel of bloem ge bakken producten, welke hierboven niet genoemd ?tfn, geldt dat een rantsoen een hoeveelheid om vat waarin 70 gram meel of bloem is verwerkt. De bonnen megen gedurende den geheelen kooptijd ook in hotels, restaurants e.d. worden gebruikt. De twintig met „17" genummerde bonnen van de broodkaart geven te zamen recht op net koopen van 1 y2 K.G aardappelen. De verbruiksperiode van oeze bonnen loopt van Maandag 5 Mei tot en ir.et Zondag 11 Mei en het koopen op deze bonnen is geoorloofd van Zaterdag 3 Mei tot en met Woensdag 14 Mei. De met „15" genummerde bon van de meik- kaart geeft recht op het koopen van liter melk. De verbruiksperiode van dezen bon loopt van Maandag 5 Mei tot en met Zondag 11 Mei. Het koopen op dezen bon is geoorloofd van Zater dag 3 Mei tot en met Zondag 11 Mei De met „95" genummerde bon van de „bon kaart algemeen" geeft recht op het koopen van een ei. De verbruiksperiode van den bon loopt van Maandag 5 Mei tot en met Zondag 11 Mei. Het koopen op dezen bon is geoorloofd van Zater dag 3 Mei tot en met Zondag 18 Mei. Geduren de den kooptijd mag de bon ook gebruikt wor den in hotels, restaurants e.d. De met „65" en „75" genummerde bonnen van de bonkaart algemeen geven elk recht op het koopen van 100 gram kaas. De verbruiksperiode dezer bonnen loopt van Maandag 5 Mei tot en met Zondag 18 Mei. Het koopen op deze bonnen is geoorloofd van Zater dag 3 Mei tot en met Zondag 1 Juni. De bonaanwijzing voor thee en koffiesurro gaat zal bij afzonderlijk persbericht bekend worden gemaakt. NEW-YORK. 2 Mei (DNB) De Noorsche emigrantenregeering in Londen heeft bekend gemaakt, dat Noorwegen sedert het uitbreken van den oorlog en tot eind Februari j.l. 159 schepen met een inhoud van 563.000 ton heeft verloren. De Secretaris-Generaal van het departe ment van Handel, Nijverneid en Scheep vaart maakt bekend, dat gedurende het tijdvak van 1 Mei 1941 tot en met 31 Mei 1941 de met het woord .brandstoffen" en „01 k.f." gemerkte bon van de bonkaarten M. en N., welke aan verbruikers zijn uitge reikt, die voor kookdoeleinden op het uit sluitend gebruik van vaste brandstoffen al dan niet in combinatie met petroleum zijn aangewezen, recht geeft op het koopen van een eenheid vaste brandstoffen. De me; vie woorden „generator-antnra- ciet, vierde periode" gemerkte bonnen ge- 'ven gedurende het tijdvak van 1 Mei 1941 tot en met 31 Mei 1941 recht op het koo pen van 1 HE. anthraciet-nootjes (max. 75 K.G.). De met de woorden „generator-turf, vier de periode" gemerkte bonnen geven gedu rende bovengenoemd tijdvak recht op het koopen van 50 stuks baggerturf. OSLO, 2 Mei (D.N.B.). Rijkscommissaris Ter boven heeft vandaag bij een demonstratie, ge organiseerd door de Auslandsorganisation van de N.S.D.A.P., een overzicht gegeven van de economische en politieke situatie van Noor wegen. Terboven zeide, dat de eigen voedselbasis in Noorwegen door den zeer grooten steun van de boeren aanzienlijk verbeterd is. Ook de vis scherij is zeer vooruitgegaan. Het aantal werk- loozen is tot omstreeks 20.000 gedaald. Stelsel matig wordt thans de waterkracht geëxploiteerd, hetgeen de industrie ten goede komt. Tal van belangrijke ertsvoorraden heeft men gevonden. Ook de boschbouw is met kracht ter hand ge nomen. Ten gevolge van een en ander zijn de economische vooruitzichten voor Noorwegen zeer gunstig. Op een landgoed in Thüringen ziin een aan tal brieven van Goethe ontdekt. Zij maken deel uit van een briefwisseling met Wilhelmina von Miinchhausen en zijn in zijn laatste levens jaren geschreven.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1941 | | pagina 1