Er wordt gebouwd in Nederland Vele honderden woningen W interhulp-loterij Gesp annen toestand in Irak Openlijke strijd ■#S r Niet-Mohamedaansche Turken opgeroepen Nieuw- en herbouw van woningen Verduistering Duitsche politiek op koloniaal gebied VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS Wederopbouw in de omgeving van Rotterdam V Een millioen aan prijzen en premies Göbbels over relaties Duitschland—V. S. Beteekenis van het land voor den strijd in het Nabije Oosten BUR. VOOR RfDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 TELEOON 21543 EN 21544 - GIRO 22884 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) voor Haarlem 26 cent per week; per kwartaal 3.42. Bij onze Agenten 28*4 ct. per week, per kwartaal 3.76^. DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE ZATERDAG 3 MEI 194t - AVONDBLAD VIJF EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 22986 De prijs der advertentien bedraagt 35 cents per regel. Ingezonden Mededeelingen 60 ets. per regel. Bij contract sterk gereau- ceerde prijzen. Kleine annonces (Vraag- en Aanbod-advertentiën) 13 regehs 48 cents, iedere regel meer 16 cents. Overschie IJsselmonde Bleskensgraaf Nauwkeurige controle noodzakelijk BRITSCHE LUCHTAANVAL OP NOORD-DUITSCHLAND J' Uitgebreide voorbereidende maatregelen reeds getroffen Zes millioen loten a 50 cent komen in omloop OVERMAKEN VAN LOON- OVERSCHOTTEN LIVERPOOL BESTOOKT De Betuwe trekt haar bloesemkleed aan Morgen bollenzondag II DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT (Van onzen eigen verslaggever) De wederopbouw van de ver woeste gebieden in ons land is in vollen gang. Op tal van plaatsen ziet men de bouwbedrijvigheid zoo intensief gaande, als beleefden wij normale tijden, als was er geen oorlog en heerschte er geen mate- riaalschaarschte. Daar hoopen zich de tassen op van de uit ver woeste plaatsen afkomstige, keu rig afgebikte steenen, die hun twee de leven tegemoet gaan, nieuwe steenen uit de steenovens langs onze rivieren, daar wordt hout aange sleept, de grond wordt opengegra ven om de fundeeringen te ontvan gen, grint en cement worden aange voerd, en de arbeiders gaan wit be stoven en bemorst met kalk en verf over het werk rond, zooals zij het vroeger, in goede jaren, gedaan hebben. In de bouwvakken heeft de werkloosheid een einde geno- Het is een opwekkend beeld, dat men zoo hier en daar in het land kan waarnemen. De leiders van bouwbureaux en vervoersdiensten, de ver antwoordelijke functionarissen van het Regee- ringscommissariaat voor den wederopbouw, di recteuren van Publieke Werken, architecten en ingenieurs, en niet op de laatste plaats burge meesters, die het binnen een jaar beleven, dat een goed deel van hun gemeenten in puin ging en weer uit den grond verrijst, zij allen we ten van de ontzaglijke moeilijkheden, die er te overwinnen zijn geweest en nog te overwinnen z.jn om al die handen aan het werk te brengen en de menschelijke bewoonbaarheid te herstel len op plaatsen, waar verwoesting en verderf hebben geheerscht. Zij spreken er overigens slechts spaarzaam over. De grootste moeilijkhe den zijn nu achter den rug, op vele plaatsen is de periode van voorbereiding afgesloten, op an dere gaat zij haar einde tegemoet. En dan: over moeilijkheden spreken is onvruchtbaar. Er moet gebouwd worden en er wordt ge bouwd, dank zij' de geweldige voortvarend heid, waarmede ir. Ringers en zijn staf van medewerkers de enorme taak, waarvoor zij gesteld zijn, hebben aangevat. Toch zijn er in den lande menschen, die over het tempo, waarin de wederopbouw zich voltrekt, ontevreden zijn. Het is misschien begrijpelijk, maar het is de vraag, of zij die ontevredenheid nog wel zoo gegrond zouden achten, als zij van de feiten kennis konden nemen. De voornaamste van die feiten zijn tenslotte de bouwwerken, die her en der in uitvoering zijn en waarvan er verscheidene hun voltooiing naderen. Daarom heeft het Regeeringscommissariaat voor den wederopbouw ons deze week enkele dagen in een snel tempo rondgeleid door verschillende plaatsen, in de omgeving van Rotterdam zoo wel als in de Grebbestreek. En toen wij daar Dinsdag en Woensdag rondreden, kon men een oogenblik den indruk krijgen, dat Nederland Vlagde. Den geheelen dag door wapperde ons van ontelbare dakspanten de driekleur tegemoet. De kap op het dak is het sein om de vlag uit te steken. Als het andere deel van de traditie, volgens hetwelk de werklieden dit feestelijke moment vieren met bier te gaan drinken, even trouw wordt gehandhaafd, dan wordt er in deze dagen een slordige slok gedronken. Want dagelijks komen er huizen onder de kap en da gelijks wordt dus de vlag erop gezet. De keel wordt bij de gedachte droog van aandoening. De tocht voerde ons allereerst naar de omge ving van Rotterdam, waar men onmiddellijk na de ramp van het vorige jaar begonnen is met de voorbereiding voor den bouw van een groot aantal nood- en semi-permanente woningen. Ongeveer 1000 noodwoningen zijn er in Rotter dam verrezen en in de randgemeenten is een even groot aantal semi-permanente woningen gebouwd, in ronde cijfers gezegd: 200 in Over- schie, 400 in Vlaardingen, 500 in IJsselmonde. Al deze woningen zijn vrijwel gereed. Tegen het einde van Juni kunnen ze afgeleverd wor den en gaan de bewoners ze betrekken. En het had nog eerder gekund, zoo de strenge winter geen tien weken onwerkzaam weer had meege bracht, waarin de werken stil moesten blijven liggen. Maar nu wordt er dan ook met man en macht de laatste hand aan gelegd. En men ziet daar te Overschie in den Zestienhovenschen Polder die complexen woningen zich in vijf straten uitstrekken. Lage huisjes met roode daken, van een zeer eenvoudig type, maar oer sterk en dan ook tegen heel wat langeren tijd bestand, dan men zich voorstelt anneer men er de kwalificatie „semi-permanent" op hoort toepassen. Een merkwaardigheid is hier, dat er bijna geen hout aan deze huizen te pas is ge bracht. Trouwens ook op andere plaatsen is men zeer sober geweest met het gebruik van hout, dat men vervangen heeft door an dere materialen. Deze zijn over het alge meen wel iets duurder, maar heel veel ver schil maakt dat op het oogenblik ook niet meer uit. En de duurzaamheid heeft er niet onder te lijden. Deze woningen in Overschie, die geheel pas sen in het uitbreidingsplan der gemeente, doen buren die varieeren van 2.50—7.al haar gelang het type. Er zijn er met kamer, keuken en 2 slaapkamers, de grootere hebben drie, de grootste vier slaapkamers. Hoogst een voudig van vorm, maar vriendelijk van kleur rijen de bouwblokken zich- aaneen, vier bouw blokken van tien woningen in elke straat. Twee - woningen zijn als winkel ingericht, en er is een politiepost gebouwd, waar ook de distri butie zal kunnen plaats hebben. De woningen zijn geheel electrisch geïnstalleerd met een electrisch kookapparaat. Het meubilair is cen traal ingekocht, wat het koopen voor de bewo ners, die immers alles nieuw moeten inslaan, niet alleen gemakkelijker, maar ook veel voor- deeliger maakt. Zij krijgen overigens de keuze uit verschillende typen van meubels en zijn bo vendien niet verplicht uit dezen voorraad te koopen. Zij kunnen ook op eigen gelegenheid „ter markt" gaan. Het zal er vriendelijk en rustig wonen zijn, en geenszins koud of gehoorig. Want aan de isolatie van vloeren en wanden is groote aan dacht geschonken. Vóór de huizen komen stroo- ken groen, aan den achterkant liggen tuinen. Rondom het heele complex strekken zich de polderweiden uit. Fraaier en ruimer zijn de 525 woningen, die in IJsselmonde tot stand komen op een terrein aan den Smeetslandschedijk en den Breedeweg in de onmiddellijke nabijheid van het tuindorp Vreewijk, waarvan dit nieuwe complex feitelijk een gevarieerde voortzetting vormt, vooral wan neer straks de dijk, die nu nog een hinderlijke en onnoodige scheiding tusschen de beide wij - ken vormt, zal zijn afgegraven. Als over een maand of zoo dit nieuwe com plex bewoond zal zijn, zal IJsselmonde zijn in wonertal met 2500 zielen hebben zien toenemen en het ziet ernaar uit, dat het geen vluchtige zielen zullen zijn. Want al zijn deze woningen als semi-permanente woningen opgezet, gedu rende den bouw zijn er dusdanige verbeteringen in constructie en afwerking aangebracht, dat men thans wel bijna van permanente woningen kan spreken. Zij zullen dan ook afgeschreven worden naar een levensduur van vijftig jaren. Zooals gezegd vallen deze woningen alle ééngezinswoningen over het algemeen rui mer. Zij bestaan uit vier typen, waarbij het aantal kamers varieert van 3 tot 7, ongerekend de keuken. Er zijn voorts tien winkels met wo ningen, alsmede een zeer groot aantal rijwiel bergplaatsen. De meeste woningen zijn gelijk- vloersch; langs de randwegen en de breede la nen, welke het plan doorkruisen, zijn woningen met' verdiepingen gebouwd. Met het oog: op het blijvend karakter zijn de tusschenmuren van deze woningen gebouwd ter dikte van 22 cm. De vloeren zijn niet, zooals aanvankelijk ge dacht was, van beton, doch op een v/aterdich- ten, gewapend betonnen ondervloer is een spe ciale dekvloer gekomen, bestaande uit een iso- leerende kurklaag, waarop een soort naadlooze houtgranietvloer is aangebracht. Deze vloeren moeten op dezelfde wijze behandeld worden als parket, waardoor men het aanschaffen van li noleum of matten kan uitsparen. Dit als voorbeeld van een der tallooze maat regelen, die men genomen heeft om de solidi teit der woningen te verhoogen en hun prac- tische bewoonbaarheid te vergrooten. Het heele complex maakt een uitstekenden indruk. Het is ruim en licht, er zijn breede stra ten, er zijn groote tuinen. Voor de kinderen zijn er op binnenterreinen zandbakken. Er zijn na tuurlijk ook nog desiderata: een vereenigings- gebouw, met een badhuis en een spreekruimte voor een Groene Kruis-Zuster. Maar dat zijn plannen voor later. Thans moet men zich be perken tot het allernoodzakelijkste: een distri butielokaal, een waterstokerij, een politiepost met brandspuitenhuis en een gemeentelijke bergplaats. De hoofdzaak is, dat 2500 menschen hier riant zullen wonen en waarschijnlijk spoe dig zullen bekomen van het leed en het onge mak, dat zij in het afgeloopen jaar hebben door staan. Geheel anders is de situatie van Bleskensgraaf, dat prachtige echt Zuid-Hollandsche boerendorp, dat zich langgerekt uitstrekt langs de Alblas of den Graafstroom. In Overschie en IJsselmonde gaat het om nieuwbouw op tot dusver onbebouw de terreinen ter vervanging van elders verloren gegane woningen. In Bleskensgraaf is een echte wederopbouw gaande, midden in de kern van het dorp, die eenvoudig is weggeblazen. Hier stond in den vroegen ochtend van den eersten Pinksterdag een munitietransport. Stuka's ver schenen in de lucht. Van de oude dorpskern bleven drie huizen naast elkaar staan. De won deren zijn de wereld nooit uitgeweest. Vernietigd werden het Raadhuis, de Openbare School, de Ned. Hervormde Kerk, vijf boerde rijen, dertien winkelhuizen en zeventien woon huizen. Enkele andere gebouwen, o.a. het post kantoor, werden ernstig beschadigd. Er werd een herbouwingsplan opgesteld, dat nauwkeurig rekening hield met het karakter van het plaatsje. En: uit het kwade valt dikwijls goeds te trekken. Het gezicht op de Alblas was danig bedorven, doordat men de oevers had dichtgebouwd. Men maakt nu het uitzicht open, maar dat beteekent ook, dat niet alle huizen op de oude plaats herbouwd worden. Wat dit inhoudt, kan men zich wel eenigs- zins voorstellen. De vroegere eigenaren van den grond moesten verzoend worden met de ge dachte, dat zij een ander terrein zouden krijgen en een andere situatie. Zij hadden ook gerecht vaardigde eischen te stellen voor huil bedrijven, de bakker en de slager en de kleermaker en de wagenmaker, en al die ambachtslieden, die tot de dorpsgemeenschap behooren. Maar alles is thans in der minne geschikt. Er wordt gebouwd. Twee groote boerderijen zijn reeds in ver gevorderden staat van aanbouw Ook de andere drie schieten op. Voor den bak ker is men aan het graafwerk bezit, bij den slager is de souterrain-vloer gestort. En de dokter is zoowaar sinds half Februari heelemaal geïnstalleerd in zijn splinternieuwe huis. Raadhuis en kerk zullen herbouwd worden op 'n open terrein langs den Graafstroom. Er komt een nieuwe brug over het watertje en daarvoor moet weer de Zuidweg een flink stuk verhoogd worden. En er wordt ook uitbreiding gegeven aan het bebouwde oppervlak van Bleskensgraaf. Men legt er een nieuwen achterweg aan om daarlangs weer bouwgrond te winnen voor school en arbeiderswoningen, met welke laatste men ook reeds aan het bouwen is. Tot het einde van dit jaar zal het duren. Dan hoopt Bleskensgraaf in een nieuwe en betere gedaante weer geheel de oude te zijn. ISTANBOEL, 3 Mei. (D.N.B.) Alle niet-Mo- hammedaansche Turksche burgers in den ouder dom van 25 tot 45 jaar zyn, naar in het open baar is bekend gemaakt, opgaroepen. Er wordt hierbij geen verschil gemaakt tusschen dienst plichtigen die gediend en die niet gediend heb ben. De verordening slaat voornamelijk op Grieken, Armeniërs en Joden. De opgeroepenen zullen zich verzamelen op 7. 10 en 13 Mei a.s. De oproeping van deze niet-Mohammedaansche deelen der bevolking zal op economisch gebied sterk tot uiting komen, daar hierdoor vele handwerkers, intellectueelen en andere arbeids krachten aan het bedrijfsleven worden ont trokken. Het is den algemeen gemachtigde voor den wederopbouw en voor de bouwnijverheid geble ken, dat de uitvoering van verschillende bouw plannen belangrijk achterblijft bij het aantal goedgekeurde aanvragen. Het is daarom nood zakelijk hierop een nauwkeurige controle uit te oefenen. Dr. Ringers heeft in verband hiermede een rondschrijven aan alle gemeentebesturen ge zonden, waarin hij medèaeelt, dat in den ver volge voorloopig alleen voor den nieuw- en herbouw van woningen door de gemeenten een opgave moet worden ingezonden betreffen de den voortgang van den bouw en wel voor iedere bouwvergunning afzonderlijk. De hiervoor benoodigde formulieren, alsmede de in te vullen vragenlijsten, zullen aan de ge meentebesturen zoo spoedig mogelijk worden ingezonden. De algemeen gemachtigde verwacht de eerste opgave omtrent den stand van den woningbouw vóór 15 Mei as. naar den toestand op 1 Mei. BERLIJN, 3 Mei (D. N, B.) —In den afgeloo pen nacht vlogen sterke formaties der Royal Airforce Noord-Duitschland binnen en wier pen op verschillende plaatsen, hoofdzakelijk in landelijke streken, brisant- en brandbommen neer. De Duitsche afweer was zeer intensief en daardoor kon de vijand geen noemenswaardig resultaat bereiken. De Britten verloren bij deze aanvallen, naar tot dusver vernomen werd, drie toestellen. Zonsondergang 3 Mei 2109 Zonsopgang 4 Mei 8.04 Maanopkomst 11.30 ondergang 2.09 Zonsondergang 4 Mei 21.11 Zonsopgang 5 Mei 6.92 ^Maanopkomst 12.37 ondergang 2.46 ten ge- In 'het gebouw van het Duitsche gezant schap te Belgrado werd, voordat de Duitsche troepen de stad hadden bereikt, ernstig huisgehouden door groepen vijandige personen. Een der vernielde interieurs (foto WeltbildPax-Hollanö) NEW YORK, 3 Mei (DN.B.) De New York Times publiceert een interview, dat de Duitsche minister van Propaganda, dr. Göbbels. toegestaan heeft aan den voormaligen Ameri- kaanschen ambassadeur te Brussel, Cudahy. Göbbels verklaarde dat hij de beteekenis van de kans op de deelneming van Amerika aan den oorlog niet onderschatte, doch dat Duitsch land anderzijds de militaire uitwerking hiervan niet vreest. Zij zou echter tot verlenging van en oorlog leiden en storing van het interna tionale economische leven, toenemende armoe de, ellende en wanorde veroorzaken. Göbbels gaf uiting aan zijn onwankelbaar vertrouwen in Duitschlands suprematie op het vasteland en in het vermogen van de Duitsche weermacht haar beheerschende positie onbe grensd te handhaven. Militair gesproken is het zeker dat Engeland verslagen wordt, alvorens Amerika zijn oorlogspotentieel doeltreffend in den strijd kan werpen. Voorts verklaarde de bewindsman, dat Duitschland geen schuld heeft aan de huidige betrekkingen tusschen Duitschland en de Ver- eenigde Staten. Berlijn heeft sinds het over nemen van de macht geen enkel onvriendelijk gebaar tegen Washington gemaakt. De gedachte aan een landing van Duitsche troepen op Amerikaansch grondgebied wees dr. Göbbels als fantastisch van de hand. De Duitsche generale staf heeft echter ook de over tuiging, dat geen Amerikaansch leger ooit voet aan wal kan zetten op het vasteland van Europa, daar de Kanaalhavens in Duitsch be zit zijn, ®fe*n een V. P. B.-correspondent) Wat is er nn toch eigenlijk in Irak aan de hand? zullen velen zich afvragen, die kennis namen van de vaak tegenstrijdige berichten en m goed weten, hoe de verhoudingen daar zijn. Heeft Groot-Brittannië het recht, om Britsche troepen m Irak te ontschepen? En mogen deze m het land blijven, als een soort stilzwijgende bezettmg? Of hebben zy ahecn het recht om het land door te trekken en kan de regeering van Irak verzet aanteekenen tegen hun ont scheping in Basra, de eenigs haven van eenige beteekenis? Volgens de jongste berichten zou het reeds tot een vuurgevecht zyn gekomen tusschen de Iraksche troepen en Britsche soldaten. Opnieuw kwam dezer dagen het bericht uit Bak. dat er Britsche troepen waren gedebax- keerd op Iraksch gebied. Zy zouden moeten dienen ter versterking van de vroeger aldaar aan land gezette Engelsen e strijdkrachten waarvan de regeering van Irak had verzekerd, dat zij alleen hadden mogen landen, nadat En geland de verzekering had gegeven, dat zij, in gevolge het tusschen beide landen bestaande vcrdr&g? liet Itinci slechts 5K>iKlen doortrekken. Dit is raadselachtig. En nog raadselachtiger wordt het, wanneer wij vernemen, dat de troe pen tot taak hebben, „de verbindingswegen van Irak te openen. Welke verbindingswegen zijn dit? En voor wien of voor wat moeten zy wor den geopend? Heeft men daar uitsluitend En- gelsche troepen voor noodig? Dat deze troepen ontschepingen reeds aanleiding hebben gege ven tot botsingen met de bevolking, blijkt wel uit de laatste berichten. De bevolking van Irak schünt weinig lust aan der, dag te leggen, om de aanwezigheid van Britsche troepeneenheden in het land te dulden, daar zy dit als een schen ding van het verdrag beschouwt. De Britten beweren, dat hiervan geen sprake is; de regeering van Irak ,s een tegenoverge stelde meening toegedaan. Zij heeft, blijkbaar, in verschillende plaatsen troepen geconcen treerd, die voor de Engelschen „een zekere be dreiging" vormen, reden waarom deze laatsten hebben verzocht, de troepen van Irak terug te trekken. Wie van beide heeft nu gelijk? Het waar schijnlijkste is, dat het verdrag met betrekking tot het ontschepen van troepen een of meer clausules bevat, die voor meer dan één uitleg vatbaar zijn. De Engelsche regeering steunt op deze clausules, om de rechtmatigheid van haar genomen maatregelen te staven. De regeering van Irak blijft hardnekkig volhouden dat zy er ernstig naar streeft, de bepalingen van het ver drag na te leven, maar dat zy de ontscheping van Britsche troependeelen niet kan goedkeuren, indien het de bedoeling is, deze in het land te laten blyven. ROME, 3 Mei (D.N.B.) Het persbureau Mondo Arabo meldt, dat de vijandelijk heden in Irak openlijk zijn losgebroken. Britsche vliegtuigen hebben de Iraksche troepen, die het vliegveld Habaniya om singelden, met bommen bestookt. De Irak sche troepen antwoordden hierop met ar tillerievuur. Britsche vliegtuigen hebben bovendien geprobeerd, een aanval te doen op de woning van den Irakschen minister president. Het ligt voor de hand, dat Engeland er groot belang heeft, Irak te bezetten. Im mers, wanneer Turkye zich aan de zyde van de spilmogendheden mocht scharen, of door deze wordt bezet, zooals Joego-Slavië en Griekenland, liggen Syrië en Irak op den weg van den tegenstander naar Egypte. Van Syrië zyn de Engelschen natuurlyk niet zeker en van Irak evenmin, in weerwil van het bestaande verdrag. Bovendien zou dan de toevoer van petroleum uit Mosoel worden afgesneden. De houding van de bevolking tegenover Groot- Brittannië kan niet erg vriendschappelyk wor den genoemd, hetgeen voor een deel hieruit valt te verklaren, dat zy grootendeels bestaat uit Arabieren. De grootste rykdom van 't land be staat uit de petroleumvelden van Mosoel. In 1927 moest Engeland het land erkennen als on- afhankelyken staat en in 1932 werd het zelfs lid van den Volkenbond. Irak heeft een oppervlakte van 371.000 vier kante kilometer en een bevolking van ongeveer 3 millioen zielen. Naar men zich zal herinneren beloofde Engeland tijdens den wereldoorlog aan de Arabieren de stichting van een grooten, on- afhankelijken Arabischen staa;, welke belofte na het einde van den oorlog echter niet werd na gekomen. Dit heeft veel kwaad bloed gezet bij de Arabieren. Hier komt nog bij, dat de rykdom aan petroleum aanleiding heeft gegeven tot tal van strubbelingen, welke er niet toe hebben bij gedragen om de verhouding tot Engeland te verbeteren. Over het algemeen moet dan ook worden er kend, dat deze verhouding altyd vry gespannen is geweest; en de voorvallen van den laatsten tijd kunnen bezwaarlyk dienen, om hierin een gunstige verandering te brengen. Irak zal altijd al het mogelijke blijven doen, om zyn volstrekte vryheid en onafhankelykheid te verdedigen, zelfs al mocht daardoor een gewapend conflict ontstaan. Niet onwaarschynlijk rekent het ech ter in dat geval op den bijstand van het nabu rige Saoedie-Arabië. BERLIJN, 3 Mei (S.P.T.). De korte aan kondiging, dat de instelling van een ministerie van Koloniën wordt voorbereid, is voor den aandachtigen waarnemer alhier geen verras sing geweest. De Duitsche regeering beseft, aldus heeft een woordvoerder van de Wilhelmstrasse ver klaard, dat zij na den oorlog, wanneer de ko loniale kwestie eenmaal zal zijn opgelost, een moeilijke "taak te vervullen krijgt. Het zou niet in overeenstemming zijn met de politiek van het Duitsche rijk, welke steeds het oog op de toekomst gericht houdt, en die daarbij op alle eventualiteiten tot in de kleinste dé tails is voorbereid, wanneer deze kwestie niet reeds nu de volle aandacht van de ryksregee- ring zou hebben gehad. 1 De belangstelling voor de vroegere Duitsche koloniale gebieden is hier steeds blijven be staan en is vooral sinds 1933 door de natio- naal-socialistische regeering aangewakkerd. De grootste verdienste op dit gebied heeft de „Reichskolonialbund" onder leiding van Ritter von Epp. Deze bond, die in 1933 uit de „Deut sche Kolonialgesellschaft" is ontstaan, heeft in tal van steden en dorpen onderafdeelingen en clubs waarin door lezingen en films de Duitsche koloniale gedachte levend wordt ge houden. Ofschoon de Duitsche geleerden reeds gedu rende ruim 25 jaar niet meer in de gelegen heid zijn geweest in eigen koloniën onder an dere de tropische ziekteverschijnselen te be- studeeren, hebben zij niet stil gezeten. In het begin van deze week byv. heeft prof. dr. Wal- ther Menk, van het „Hamburger Tropenin- stitut" voor de persafdeeüng van de rijksre- geering een lezing gehouden over de toekom stige taak van de Duitsche tropische genees kunde. Menk stelt zich daarbij een organisatie voor, die op alle mogelykheden moet zijn voor bereid. In geneeskundige kringen, wordt voorts groo te aandacht geschonken en besteed aan ex perimenten ter bestrijding van de beruchte tse-tse-vlieg, de verwekster van de slaapziek te, die heele gebieden in Afrika onbewoonbaar maakt. De Duitsche wetenschap zoekt sinds jaren naar een serum tegen deze ziekte. Tal van jongelieden bestudeeren op het oogenblik voorts de inheemsehe talen en dia lecten van „Deutsch Ost-Afrika" en „Sud- west Afrika", zooals de gebieden, die Duitsch land na 19141918 moest afstaan, op de nieu we kaarten worden genoemd. Verder zijn er sinds 1933 tal van aanduidingen geweest, dat Duitschland niet alleen aanspraak op de ver loren koloniën maakt, maar dat het °ok op den dag, dat het zich weer een koloniale macht kan noemen, wil beschikken over een corps van koloniale ambtenaren en andere deskundigen, zoodat onmiddellijk alle voordee- len uit de nieuwe gebieden kunnpn worden ge trokken. Op het oogenblik zijn er in Duitsch land nog steeds tal van personen, die op ko loniaal terrein ruime ervaring hebben. Een groot aantaj thans nog levende Duitschers heeft voor1918 een functie in de Duitsche koloniën bekleed. Bovendien zijn er na 1918 velen in de tropen, o.a. in Nederlandsch-Indië, werk zaam geweest. Het gevolg hiervan is, dat men over een groot aantal krachten be schikt, die op het oogenblik jonge adspi- rant-ambtenaren in de koloniale weten schappen opleiden. Door verschillende in- stanties worden voorts tal van ambtenaren van alle rangen voorbereid om later een functie in het ministerie van Koloniën en in deze koloniën zelf te bekleeden. Indien men bedenkt dat de Duitsche auto riteiten steeds zeer karig zijn geweest met mededeelingen over onderwerpen, die nog slechts in een staat van voorbereiding zijn, kan men er zeker van zyn, dat de plannen voor het nieuwe ministerie reeds ver gevorderd moe ten zyn. Reeds zijn er namen genoemd voor de hoogste functionarissen in het nieuwe mi nisterie, doch dit zijn uit den aard der zaak slechts gissingen, evenals alle aanduidingen over het toekomstige Duitsche koloniale ge bied. Wat dit laatste betreft, zoo wordt in be voegde Duitsche kringen verklaard, kan men slechts met zekerheid zeggen, dat Duitsch land de verloren gebieden zal terugeischen. Nog is het seizoen, waarin de collecten bate van Winterhulp Nederland worden houden, niet geheel afgesloten Zaterdag was de laatste straatcollecte of de leiding heeft reeds haar gedachten laten gaan naar de komende winterperiode, waarin op de Neder- landsche bevolking opnieuw een beroep zal moeten worden gedaan in het belang van onze behoeftige landgenooten. In tegenstelling met het vorig jaar, toen Winterhulp Nederland nog moest worden opge richt en allerlei moeilijkheden moesten worden overwonnen, is er thans een organisatie, welke voor haar taak berekend is en alles er op zet het gestelde doel zooveel mogelijk te verwezen lijken. Maar daarvoor moet zij over de noodige mid delen kunnen beschikken en daarom heeft de directeur-generaal overwogen, op welke wijze ook de zomermaanden voor het Winterhulp- werk productief zouden kunnen worden ge maakt, waarbij vastgehouden moest worden aan het besluit, in deze maanden geen collectes te houden. Naast andere plannen was in dit verband ook de gedachte aan het organiseeren van een loterij naar voren getreden. Bij een nauwkeurig onderzoek van de verschillende plannen en de daaraan verbonden prakti sche moeilijkheden, kwam het denkbeeld van een loterij meer en meer op den voorgrond, en hoewel daartegen naast voordeelen ook nadeelen konden worden aangevoerd, heeft de directeur-generaal tenslotte besloten, tot deze inkomstenbron, als de meest doeltref fende, te moeten overgaan. Deze loterij, welke een bijzonder karakter draagt, zal half Mei beginen. Zij is streng als een loterij-affaire opgezet en de volledige netto opbrengst zal ten goede komen van de Winter hulpactie voor het komend winterseizoen. De organisatie berust bij Winterhulp Neder land zelf, al zullen bankinstellingen, loterij- agentschappen, reisbureaux en ook collecteurs en collectrices van de Nederlandsche Staatslo terij, voor zoover zij daarvoor willen worden ingeschakeld, medewerking verleenen, terwijl buiten deze bestaande organisaties Winterhulp een z.g. straatverkoop ter hand zal nemen. Het aantal loten bedraagt 6 millioen en de prijs is bepaald op slechts 50 cent per lot. De ontvangsten zullen derhalve 3 millioen gulden bedragen, waarvan 1 millioen aan prijzen en premies zal worden uitgekeerd. Vanwege het feit, dat hier een actie op touw gezet wordt ten bate van Winterhulp, zijn bij deze loterij de pry zén niet al te hoog gesteld, doch wel zoodanig, dat ieder gaarne eens of meermalen een kansje zal willen wagen. Er zijn 30 prijzen van 1000 gulden, 212 van 500 gulden, 340 van 100 gulden, 720 van 50 gulden, 3000 van 10 gulden, 25.800 van 5 gul den, 45.000 van 2 gulden, 270.000 van 1 gulden en 540.000 van 50 cent of z.g. „eigen geld." Het byzondere van deze loterij is, dat men na trekking uit een bak direct na opening van het i°t kan zien, of men een prijs heeft ge wonnen en welken. De menging van de loten is geschied en onder toezicht en onder controle van ambtenaren der rijksrecherche van het Departement van Justitie, terwijl de loten en de enveloppen zoodanig zijn gevouwen en ge ritst, dat men niets van het gedrukte op het lot kan zien, zonder het geheel te beschadi gen. Ten slotte zal na verkoop van alle loten een premietrekking plaats hebben om 103 premies, waarvan 1 van 5000 gulden en de andere van 500 en 100 gulden. Aan deze premietrekking doen alle loten mee, dus ook die, waarop reeds een prijs is gevallen. Daarvoor dient men een aan het lot gehecht strookje te bewaren. Moge deze loterij succes hebben ten bate van Winterhulp Ne derland. Naar aanleiding van klachten, dat in ver schillende gevallen het door Nederlandsche ar beiders in Duitschland verdiende loon zeer moeilijk aan hun familiebetrekkingen in Ne derland kon worden overgemaakt, heeft het R. K. Werkliedenverbond aan het wnd. Hoofd van het Departement van Sociale Zaken ver zocht te willen bevorderen, dat het overzenden van geld op normale wyze zal kunnen ge schieden. Het Ryksarbeidsbureau heeft in antwoord op dat verzoek by schrijven van 29 April aan het R. K. Werkliedenverbond medegedeeld, „dat, nu het Nederlandsch clearing Instituut van 31 Maart 1941 af geen bemiddeling meer verleent bij het geldverkeer tusschen Neder land en Duitschland, sedert dien datum iedere in Duitschland werkzame Nederlandsche arbei der zijn loonoverschotten per postwissel naar Nederland kan overmaken." BERLIJN, 3 Mei. (D.N.B.) Liverpool, de belangrijke Engelsche haven, is in den afgeloo pen nacht opnieuw door Duitsche gevechtsvlieg tuigen met bommen van allerlei kaliber be stookt. Het zicht was goed en de bemanningen konden in de aangevallen doelen groote bran den en zware verwoestingen waarnamen. An dere aanvallen waren gericht op verschillende haven- en industrieplaatsen aan de Engelsche Zuid- en Oostkust. De bloesemknoppen van de vruchtboomen in de Betuwe zyn tot berstens toe gezwollen, al dus de A.N.W.B. Jammer, dat de Oostenwind het openspringen nog wat tegenhoudt. Echter nemen vooral de luwe plekjes rondom de boerderijen en de bon gerds aan den voet van menigen dyk reeds kleur aan. Draait de wind naar het Zuiden, dan breekt alles met geweld open en zal een bloei van vroe ge peren, pruimen en kersen tegelijk te bewon deren zyn; Inmiddels komt er steeds meer blad aan de boomen, waardoor de bloesems niet zoo tot hun recht komen. De Betuwe staat as. Zondag dus nog niet in vollen bloei. In verband met de mogelykheid, dat de vruchtboomen misschien op het daarop volgen de weekeinde weer veel van hun tooi verloren hebben, heeft de A.N.W.B. besloten den reeds eerder aangekondigden rijwieltocht met onbe kende bestemming door de bloeiende Betuwe niet langer uit te stellen. As. Zondag zullen honderden deelnemers de Betuwe in trekken. zy, die a.s. Zondag van de bloeiende bollen velden gaan genieten, komen niet bedrogen uit. Hoewel de aanhoudende koude den bloei ver traagt, zijn vele tulpensoorten reeds op haar mooist. De hyacinten staan eveneens nog volop in bloei. De narcissen hebben, met uitzondering van de gelukkig vele late variëteiten, de bloei periode achter den rug.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1941 | | pagina 1