DE WEG DOOR DE VALLEI Radiorede van ir. A. Mussert Over smaken valt niet te twisten Schaarschte aan kleine pasmunt NAMEN VAN MATEN OF GEWICHTEN Distributie van vaste brandstoffen VAN HOUTEN'S PUDDINGPOEDERS V00RL00PIG NOG GEEN NOODGELD Sblikan Derde Zondag na Paschen Kerkdijk leven Publiek maakt het zich onnoodig moeilijk in 't Hofbrau ZATERDAG 3 MEI 1941 UW CADEAU f 12.50 Wijziging radioprogamma's Hilversum I Alleen wettelijk geldende aanduidingen Gedurende de maand Mei A. J. LOERAKKER LOONBELASTING Mogelijkheid van aanwijzing als pensioenregeling Ontslag als voorzitter van den R. K. Landarbeidersbond UITVOERING KINDER BIJSLAGWET 1 Mei voor het eerst voor de microfoon En ook den uitstekenden smaak van Van Houten's pudding zal niemand willen betwisten. Welken smaak U ook kiest, 'steeds zal Van Houten's pudding een aangename verrassing voor iedereen zijn. Een pakje Van Houten's pudding poeder met een balven liter melk is voldoende voor een pudding voor 4 personen. PAKJES OP BON Er zijn 7 smaken Audiëntie WAT DOET GE LIEVER? N V. Bouwkas „ROHYP", A'dam-C., Spuislr. 219-221 Duitschland-vijandige geschriften verspreid Gevangenisstraf opgelegd Examens voor kath. organisten en directeuren Godsdienstexamen diploma A Zoutzuur gedronken Bezwaren van noodgeld de aan koper in een cent is vrijwel niluL Het J geen vraag meer naar is geweest." UIT DE STAATSCOURANT Burgemeesters City Hotel Café Roma HOTEL „SIONSHOF" NEBOBERG Wanneer wy eerlijk de balans opmaken van wat de huidige beschaving aan de wereld heeft gebracht, dan zullen wij een ontstellend tekort moeten constateeren aan innerlijke vreugde en blijheid. De wereld zoekt voldoen ng voor de zinnen en schrikt daarom terug voor Let beeld van den Man van Smarten, die doodbloedt aan Zijn Kruis. Het Kruis is voor haar een teeken van nederlaag, terwijl het in werkelijkheid een teeken van overwinning en dus van vreugde is. Ook de H. Kerk is niet blind voor de moei lijkheden en teleurstellingen, waarvan het leven vol is en zij spreekt dan ook over deze wereld als een „dal van tranen". Dat neemt echter niet weg, dat de vreugde een wezens-element in het katholieke geloofsleven is. De katholieke mensch is een blij mensch, omdat hij een ge zond mensen is. Zonder de oogen te sluiten voor de vele en reëele moeilijkheden van het leven, draagt hij toch in zijn hart de vreugde om de wedergeboorte der menschheid in Chris tus tot een nieuw leven in God. Want de schijnbaar onverzoenlijke tegenstel lingen :n het leven groeien door het geloof in Christus' Verlossing samen tot een wonderbare harmonie, waarin vreugde zich paart aan die- Pen werkelijkheidszin. Om dien werkelijkheidszin gaat de ge- loovige mensch nooit ten gronde aan de tra giek en de harde realiteit van het leven, want hij verwacht van de wereld nimmer meer, dan deze hem kan geven. De aarde is voor hem geen e'nddoel. Hij verwacht van het aardsche niet de oplossing zijner problemen, noch van dit leven, dat het een paradijs zal zijn Deze nuchterheid en zin voor de realiteit bewaren hem voor teleurstellingen van den kant van het aardsche. Maar tegelijkertijd is hij een idealist, bespeurt hij in alle dingen den leven den adem van God. Als kinderen en dichters beziet hij met groote vragende oogen deze we reld, die hem telkens nieuwe schoonheden openbaart. Hij is een mensch, die in eerbied de knieën buigt en zich steeds weer verwondert zoowel over de geheimenissen Gods als over de geheimenissen der wereld. Iedere nieuwe dag openbaart hem nieuwe schoonheden. Daarom is het leven van den Christen een rijk leven en een leven vol vreugde. Er is veel ziekte, nooc en zorg, die ook den Christen kwellen, doch bij zijn lijden weet hij zich met Christus ge kruisigd. „De Christus moest lijden en opstaan van den doode en zoo in Zijn heerlijkheid ingaan" (Alleluja-vers). De Christen aanvaardt het lijden om dit deaal en dit lijden voert hem tot die geestelijke hoogten, waar blijheid en smart overbrugd wor den door de heerlijke vreugde m Christus. Hij peilt de diepste beteekenis van het lijden en daarom ook den innerlijksten grond van de vreugde. Hij w»eet, dat gebondenheid vrij maakt, dat men rijk wordt door zich weg te schenken, dat verantwoording een bron is van sterkte. Dit is het grooie geheim van net Godsrijk, dat Christus Zijn volgelingen leerde in den tijd tusschen Zijn Verrijzenis en Hemelvaart. „Loquens de regno Dei, Hij sprak met hen over het Rijk Gods", staat er geschreven'. Het Gods rijk. de H. Kerk, omvat den geheelen inhoua van Christus' prediking. Christus is door Zijn dood het scheppend beginsel van een nieuwe menschhe'd geworden. Wie echter Christus zegt, verkondigt tevens de „Gemeenschap der Heiligen". De Christus is niet te scheiden van Zijn Kerk, want Hij is het Hoofd en Zij Zijn Lichaam. Hoofd en lichaam zijn niet te sche'- den en beide zijn niet afzonderlijk bestaan baar. Christus is de levensruimte, waarin ge heel het leven van iederen Christen z'ch vol trekt. Wij zijn nooit eenzaam, omdat wij altijd met Christus zijn verbonden. Sinds Christus is verrezen, is Zijn vreugde ook onze vreugde en „deze vreugde zal niemand ons ontnemen" (Evang.) In dezen geest moeten wij ons leven op aarde bezien. Als „pelgrims en vreemdelingen" bevin den wij ons op weg naar ons doel. Sint Petrus geeft ons in het Epistel richtlijnen voor dezen pelgrimstocht op aarde. Doch dece pelgrims tocht duurt maar kort. Slechts een „weinig tijds" gaan wij door de donkere vallei van d't leven. vVij zouden in werkelijkheidszin te kort schieten, wanneer wij dit „dal van tranen" zouden beschouwen als een durende verblijfplaats en terecht zouden wij dan in al onze verpachtingen teleurgesteld worden. Maar onze vreugde zal volkomen wor den, wanneer wij door de levensvallei heen de lichtende gestalte van den verrezen Christus volgen tot op den berg, waar wij God in het volle zonl'cht der genade zullen aanschouwen, K. Daar de Engelsche berichten, verzorgd door I den Duitschen omroep, ingaande Zondag 4 Mei a.s., niet meer zullen worden uitgezonden om 20.30 maar om 21.30 uur, zullen alle voor die week reeds in de radiobladen gepubliceerde pro gramma's op Hilversum I golflengte 415.5 M. tusschen 20.30 en 21.45 uur, 15 minuten eerder I beginnen en dus ook een kwartier vroeger ein- digen. De inspecteur van het IJkwezen vestigt de aandacht van neringdoenden op 't feit, dat in iedere bekendmaking ter aanduiding van maat of gewicht, gebruik moet worden ge maakt van wettelijke geldende aanduiding-n. Voor prijsaanduidingen van goederen die bij de maat of het gewicht worden verkocht, moet dus gebruik worden gemaakt van na men ale meter, liter, kilogram. Het gebruik van de namen el, kan, pond, ons e.d. is niet geoorloofd. De Secretaris-Generaal van net departe ment van Handel, Nijverheid en Scheep vaart maakt bekend, dat gedurende net tijdvak van 1 Mei 1941 tot en met 31 Mei 1941 de met het woord .brandstoffen" en „01 k.f." gemerkte bon van de bonkaarten M. en N., welke aan verbruikers zijn uitge reikt, die voor kookdoeleinden op het uit sluitend gebruik van vaste brandstoffen al dan niet in combinatie met petroleum zijn aangewezen, recht geeft op het koopen van een eenheid vaste brandscoffen De me; de woorden „generator-anthra- eiet, vierde periode" gemerkte bonnen ge ven gedurende het tijdvak van 1 Mei 1941 tot en met 31 Mei 1941 recht op het koo pen van 1 H.L a nthraciet-nootjes (max. 75 K.G.). De met de woorden „generator-turf. vier de periode" gemerkte bonnen geven geau- rende bovengenoemd tijdvak recht op het koopen van 50 stuks baggerturf. te verbranden of op andere wijze te vernietigen. De tweede van het drietal had vijf exemplaren verspreid en was wèl zoo verstandig geweest, de rest te verbranden, de derde had de exem plaren niet verder verspreid. Nadat Staatsanwalt dr. Seiler straffen van resp. acht, acht en zes maanden had geëischt. veroordeelde rechter Joppich de mannen onder scheidenlijk tot zes, zes en vijf maanden, onder aftrek van voorarrest. De rechter wees nog op de domheid, met zulke gedichten en verhaaltjes een papieren oorlog te willen voeren. De secretaris-generaal van het departement Van Financiën heeft het volgende bepaald: Artikel 1. Regelingen, krachtens welke een Werknemer of ander gerechtigde tegenover een werkgever, een fonds of een verzekerings maatschappij aanspraak of mede aanspraak heeft op eenige andere uitkeering dan pen sioen in den zin van artikel 6, letter C, van het Besluit op de loonbelasting, kunnen des gevraagd voor de toepassing van de letters C en D van genoemd artikel door den secretaris- eeneraal van het departement van Financiën, onder door hem te stellen voorwaarden, wor sen aangewezen als pensioenregelingen in den 2in van genoemde letter C. Artikel 2. Indien krachtens een overeenkom stig artikel 1 aangewezen regeling eenige an dere uitkeering dan pensioen in den zin van artikel 6, letter C, van meergenoemd besluit Plaats vindt, wordt die uitkeering als loon aangemerkt en is op die uitkeering artikel 10 van het besluit van toepassing. In „De R. K. Landarbeider" deelt de heer A. J. Loerakker, voorzitter van den R. K. Land- arbeidersbond en redacteur van het orgaan van die organsatie mede, dat het hoofdbestuur van den R. K. Landarbeidersbond zijn verzoek om ontslag als voorzitter van die organisatie en re dacteur van het orgaan heeft aanvaard en hem met ingang van l April ontslag heeft verleend. Aan dat besluit is geen bekendheid gegeven voor de bestuursraad in de gelegenheid „was, een opvolger te benoemen. Deze heeft Zaterdag 26 April den heer C. van der Ploeg te Haarlem tot voorzitter benoemd. De heer A. J. Loerakker is 67 jaar oud en was bijna 28 jaar gesalarieerd bestuurder van den R. K. Landarbeidersbond. De heer O. van der Ploeg werd in Januari 1339 gekozen tot hoofdbestuurder. Tot dan toe was hij reeds eenige jaren in dienst van den R. K. Landarbeidersbond als propagandist. Dengenen, die meenen krachtens de Kinder bijslagwet aanspraak te kunnen maken op kin derbijslag of op een hoogere uitkeering dan hun is toegekend, wordt er op gewezen, dat zij ter zake inlichtingen kunnen inwinnen bij de instelling, waarbij hun werkgever zijn personeel heeft verzekerd ingevolge de ziextewet, dus bij den Raad tan Arbeid of bij een bedrijfsvereeni- ging. Mocnten zij, ook nadat hun dé gevraagde inlichtingen zijn verstrekt, meenen, verdere aanspraken op uitkeering dooi een bedrijfsver- eeniging te kunnen maken, aan kunnen zy zich met een klacht wenden tot het College van Toezicht, Raamweg 90, te 's Gravenhage. De leider der N.S.B., ir. A. Mussert, heeft Donderdag 1 Mei voor het eerst voor de radio gesproken. Aan zijn rede is het volgende ont leend De eerste Mei, aldus spr., is een groote ge dachte geweest van menschen, voor wie de ont- eering van den arbeid, de knechting van den arbeidenden mensch een gruwel was, waarte gen zij in gerechtvaardigden, eerlijken opstand kwamen om der wille van de gerechtigheid. Daar diezelfde gevoelens ook ons bezielen, daar om willen wij die traditie voortzetten en trach ten, den eersten Mei op hooger plan te brengen. Spr. herinnerde aan Domela Nieuwenhuis, wiens liefde voor het volk werd beloond door hoon, verdachtmaking en opsluiting in de ge vangenis, aldus spr. Wij, Nationaal Socialisten, willen hem eeren en allen, die voor en na hem kwamen, uit alle kringen van ons volk, wier be weegredenen eerlijk en zuiver waren, die zich zelf vergaten, zichzelf offerden terwille van de gemeenschap. Zoo is de ontwikkeling van den lsten Mei ge weest: in de eerste periode de dag van den op stand van den arbeid tegen het kapitalisme. Later in de tweede periode, die nu eerst geëin digd is, de dag, waarop aan vele goedgeloovigen werd wijs gemaakt, dat het «e dag was van den strijd tegen het kapitalisme, terwijl de mis leide menigte in werkelijkheid werd zoet ge houden door een schijnvertooning onder het welwillend toeziend oog van het kapitalisme. De eerste Mei moet een feestdag worden voor alle volkeren van gansch Europa. Dit zal echter eerst zijn, wanneer wij gelijk gestemd zijn, wan neer wij allen in ons hart de behoefte gevoelen, onze dankbaarheid te uiten voor het feit, dat het Gode heeft behaagd, ons arbeidskracht te geven, dat wij deze arbeidskracht kunnen aan wenden in het belang van .de volksgemeenschap en dat de volksgemeenschap c:is daarvoor be loont met geborgenheid in haar schoot. Zoover is het nog niet, maar zoover zal het komen naar sprekers vaste overtuiging. Wanneer men van de hoogheid van net ar beidsvermogen van den mensch overtuigd is, zoo ging spr. verder, dan zult gij begrijpen, dat de Nationaal Socialistische wereldbeschouwing heeft' afgedaan met het begrip proletariër. Ieder, die arbeidskracht bezit, handen, die van aanpakken weten, hersens, die bruikbaar zijn, is de bezitter van het waardevolste, dat er be staat en dat niemand hem kan afnemen. Hij is niet arm, hij is geen proletariër. Hij kan wel ongelukkig zijn, hij kan wel vernederd worden, doordat de maatschappij waarin hij leeft, hem belet zijn bezit dus zijn arbeidsvermogen dienstbaar te maken aan de gemeenschap. Dit is gedurende de laatste tien ,aren op ontzag lijk groote schaal gedaan, dit is aan ons volk onder aanvoering van allerlei drogredenen als onafwendbaar en later zelfs als normaal voorgesteld. Maar dit tijdvak eindigt nu: spoedig zal er arbeidskracht tekort zijn, want enorm veel zal er gewerkt moeten worden, alvorens ieder gezin goed zal zijn gehuisvest, goed gekleed, goed gevoed. Een volk is een godsgedachte. Die godsgedachte maakt het mogelijk, dat vele honderdduizenden den arbeid onder elkaar ver- deelen, zoodanig, dat ieder verricht datgene, waartoe hij krachtens aanleg en ontwikkelings eigenschappen het meest geschikt is. Wanneer deze honderdduizenden elkander begrijpen en verstaan, wanneer er onder hen heerschen ge rechtigheid en samenwerking, dan ontstaat een arbeidsgemeenschap met een ontzagwekkend scheppingsvermogen. Onze bodem is klein maar goed van de grondstoffen hebben wy alleen steenkool en zout, al het andere moet van buiten komen. Dank zij den onmetelijken grondstofvoorraden van Indie waren wij op dit gebied nog rijk, totdat de verbinding met Indië in September 1939 werd belemmerd door de Engelsche blokkade-maat regelen en door Engeland totaal werd afgebro- ken na den tienden Mei, toen de bezetting van Nederland door Duitschland plaats vond. Iedere Nederlander hoopt van harte, dat de verbinding j met Indië hersteld zal worden, niet alleen we gens de koffie, de thee, de rubber en de petro leum, die daar vandaan komen, maar daar bovenuit wegens de ontelbare banden, die volks- genooten in Nederland en Indië met elkander I verbinden, dank zij meer dan drie eeuwen ko lonialen arbeid. Voor onze volkshuishouding is niet alleen I noodig verbinding met Indië, maar tevens ver binding met ons natuurlijk achterland, bevolkt door menschen, die zijn van hetzelfde ras, van denzelfden bloede als wij, ook Germanen, dus met het tachtig millioen zielen sterke Duitsche volk. Nog grooter zal de samenwerking moeten worden, ook de andere Germaansche volkeren, de Zweden, de Noren, de Denen, ja, alle Euro- peesche volkeren zullen een Europeesche volks huishouding met elkander moeten gaan vormen. Dan zal er ongekende welvaart in Europa ont- staan. Dit is het uiteindelijke doel op huishoudelijk I gebied, dat de beide grootste leiders van de arbeiders, die de wereld ooit aanschouwd heeft, Adolf Hitler en Benito Mussolini, voor oogen hebben. Beiden waren zij in hun jonge jaren arbei ders, beiden hebben zij armoede en ontrechting aan den lijve ondervonden, beiden zijn zij door bun geweldig kunnen en kennen en door hun j hart, vol liefde voor hun volk, gekomen aan het hoofd van hun volkeren. Hun samenwerking is held had' aldus,spr" dat inderdaad kon h,,„ worden bereikt door samenwerking van allen, gebaseerd op hun gemeenschappehjken wil, om b tot j Voor de samenwerking is in de de Europeesche volkeren te verlossen van het Lerste laats noodig het eindi van den on juk van het kapitalisme en van de daaruit zallgen klassenstrijd. Zeg niet, burger, het zijn \oortkomende iedere 25 jaar dreigende of los- de rooden dle ons den klassenstrijd hebben barstende oorlogen. gebracht. Beiden beoogen zij, een nieuw Europa op te Neen, het was het kapitalisme, dat niets en bouwen, een solidair Europa, een Europa van niemand ontzag, dat den arbeidenden mensch amandeltjes, vruchten: 17Hcts sinaasappel, caramel, frambozen, citroen: 15 ets - vanille: I2F5 ets met elkander samenwerkende volkeren waarin gerechtigheid en dus vrede en welvaart zullen heerschen. Daaruit verklaart zich, zoo ging spr. voort, de geweldige kracht, waarmede deze Europee sche revolutie wordt voltrokken. Nie. de Duit- vernederde, zijn gezin liet verkommeren en hem het armenhuis in het vooruitzicht stelde, waar door de klassenstrijd werd begonnen. Wat is er niet geleden in dien strijd tusschen hen, die eigenlijk op elkander waren aange wezen om samen te werken. Stakingen en uit sluitingen, sabotage en uitstooting. Orders, die niet konden worden uitgevoerd, huishoudens, sche weermacht staat tegenover de Engelsche waarin zelfs de grootste eenvoud niet meer weermacht, maar vele tientallen millioenen stand kon houden, maar moest wijken voor de diepste armoede. Was dit dan alles zinloos? Neen, het was toenmaals het eenige middel om dat het om de toekomst van hun gezinnen gaat, de ergste uitwassen van het kapitalisme te kwamen te staan tegenover legers, die voor het breidelen. Het was burgeroorlog en zooals altijd, behoud van het kapitalisme door de dragers en bij een oorlog is het volk de dupe. Herdenken chot wij nu alleen wat-het aan goeds bracht en dat de profiteurs van het kapitalisme tegen het L,^ het breken van de w|erlooshcid van den voortschrijdende socialisme in het veld werden arbeidenden mensch tegen het steeds driester gestuurd. Daarom wint Duitschland te zamen optredend kapitalisme. met Italië. Daarom ook heb ik mij en reeds Toen kwam de joodsche "invloed, het inter- o nationalisme. Toen werd den arbeider wijs ge- auizenden met mij reeds in 1935 solidair met J 'c maakt, dat hij geen vaderland had, dat hij een hen verklaard, omdat ook wij arbeiders zijn, internationale proletariër was. De waarheid was, omdat ook wij reikhalzend uitzien naar het dat juist het kapitaal in dien tijd internationaal nieuwe Europa, waarin gerechtigheid zal zijn in was» dat ieder, die kapitaal medebracht, in alle landen ter wereld welkom was. Doch de ar de eerste plaats voor den arbeidenden mensch, beider zondej. ge]d was buiten zjjn l£md geheel Z. H. Exc. Mgr. A. F. Diepen, Bisschop van 's-Hertogenbosch, zal Dinsdag a.s. geen audiën tie verleenen. die zooveel onrecht heeft moeten verdragen Het is geen Nederlandsehe, geen Germaan sche wensch, zich te verrijken met hetgeen j anderen tot stand hebben gebracht. Ook wat dit betreft, staat het Germaansche ideaal lijnrecht tegenover het joodsche ideaal. In Deuterono en al een verschoppeling. Ook wat dit betreft, staan wij lijnrecht tegenover dit den mensch armer makend internationalisme. Wij, arbeiders van hoog tot laag, zeggen: Het vaderland is van ons. Besef, dat het door den arbeid van onze voorvaders gemaakt is tot wat mium zes wordt den joden beloofd: groote en I b" ^«eratie op generatie heeft er op ge goede steden, die gij niet gebouwd hebt, huizen I zwoegd en gesloofd' WlJ hebben het lief met vol van alle goeds, die gij niet gevuld hebt, uit- gansch ons hart. Volksgemeenschap en vader- gehouwen bronput'ten, die gij niet gehouwen hebt, wijngaarden en olijfgaarden, die gij niet geplant hebt. Dit was blijkbaar het schoonste, dat de joden zich konden indenken. Zie daartegenover ons ideaal: Een werkzaam leven, het gebruiken van alle talenten in dienst van dé zorg voor eigen volk, gemeenschappelijke arbeid voor één doel, het geluk, de welvaart, de toekomst van het geheele volk. Dat is socialisme van de daad. Is dit bereikbaar? Hoe zou ik het wagen hier over te spreken, indien ik voor mij niet de zeker- Duur wonen in een huurhuis en Uw leven lang huur betalen? of Goedkoop wonen m een eigen huis en toch in 20 jaar het huis geheel afbetalen* Hypotheek-rente betalen of het rente-bedrag gebruiken om Uw schuld af te lossen? Vraagt inlichtingen bij de Drie Amsterdammers hebben zich voor het ^andsgerecht te 's-Gravenhage moeten verant woorden wegens verspreiding van geschriften een voor Duitschland vijandige strekking, r^n van het drietal had in October een ver haaltje onder den titel „Vrij Nederland" en een juicht in resp. tien en vijf exemplaren aan de heide andere mannen gegeven, welke schrifturep kennelijk schimpend voor de bezettingsoverheid Waren. Hij had in totaal 55 exemplaren van die geschriften in bezit gehad, erkende, dat de in- houd beleedigend was, en wilde er daarom maar ziin, doch beging de fout, deze geschriften hand te stellen aan derden, in plaats van ze De schaarschte aan kleine pasmunt dubbeltjes, kwartjes en centen heeft weer aanleiding gegeven tot vele, dwaze geruchten. Een redacteur van de V. P. B. had een vraaggesprek over dit onderwerp met dr. W. J. van Heteren. den Rijksmuntmeester, waarin deze eens temeer aantoonde, hoe uitermate zinloos en dwaas het „hamsteren" van dergelijke kleine muntstukken is, daar deze als metaal slechts een zeer geringe waarde hebben. Dit is reeds herhaalde ma len betoogd, ook ten aanzien van de grootere pasmunt (ook in een gulden zit slechts o.a. 21 cent zilver), doch het heeft niet mogen baten. Op een goeden ochtend maakte de mèlkboei bezwaren tegen het wisselen. „Als het kon" wilde hij liever met gepast geld betaald worden, want hij zat „een beetje krap". In de kwartjes, dubbeltjes en stuivers. De bakker scheen ook al last van die kwaal te hebben en meneer had dien morgen in de stad moeite om op de tram een zilverbon van een rijksdaalder te wisselen. Sindsdien moeten wij er bij het doen van kleine betalingen reke ning mee houden, dat de andere partij in vele gevallen „niet terug heeft van een gulden" Hoe komt dat toch? „Het begon in December", zoo vertelde dr W. J. van Heteren. „Toen vroegen de twintig postkantoren, die belast zijn met het in om loop brengen van de kleine pasmunt, in één week voor f 40.000 aan centen, een bedrag dat eind 1936 per maand noodig was. Wij konden aan die aanvraag dan ook niet aanstonds in zijn geheel voldoen. Met de kwartjes en dubbel tjes ging het toen nogal, dat begon later pas Maar de vorige week werd er maar eventjes voor f 378.000 aan kwartjes en voor f 230.009 aan dubbeltjes gevraagd, d.w.z. met de an dere soorten tezamer. ruim 8.400.000 munt stukken. Het gevraagde aantal dubbeltjes kon den wij niet dadelijk verzenden. Wij konden niet verder gaan dan 60 pet., anders zou onze voor raad te spoedig op zijn. 1 Januari 1941 hadden wij nog een voorraad van 19.500.000 dubbeltjes, maar 1 April was die al geslonken tot 8.000.000 stuks. Volgende week gaan wij met twee ploegen personeel werken om te probeeren, of wij het op die manier bij kun nen houden". „Wat is nu de oorzaak van de enorme ge stegen vraag naar pasmunt?" „In de eerste plaats natuurlijk weer de oude kous. Een gedeelte van het publiek schijnt nog altijd te gelooven, dat het zin heeft om kwart jes, dubbeltjes, stuivers en centen op te sparen en te hamsteren. Het is natuurlijk volmaakt zinloos, daar een kwartje tenslotte niet veel meer dan zes of zeven cent aan zilver bevat en een dubbeltje dus nog geen drie cent. De waar Bloed en bodem vormen den grondslag van de komende ordening. Er is maar één mogelijkheid om de be langen van het arbeidende volk en tegelijk de belangen van de volkshuishouding te behartigen, en dat is door de vorming van een arbeidsfront, omvattende alle arbeiders van hoog tot laag. Alle boeren en boeren arbeiders te zamen in één corporatie, allen, die bij het mijnbedrijf werken, samen, allen, die in de bouwvakken werken, samen, allen, die de visscherij uitoefenen, samen, enz. Dat is normaal, dat is logisch, dat is doel treffend, aldus spr. Wanneer men over enkele jaren aan de men schen vertelt, dat het nog maar kort geleden is, dat een Roomsch-Katholieke mijnwerker wel samen met een Frotestantschen makker zoo veel honderd meter beneden de aardopper vlakte mocht werken en zoo noodig sterven, maar niet samen met hem in qen bond zijn, eemge gevolg is, dat de menschen het zichzelf moeilijk maken, door groote hoeveelheden pas munt aan de circulatie te onttrekken" „Leveren deze handelingen in het algemeen zal men vragen, of dit een soort verstandsver- een gevaar op voor het economische leven van bijstering was. Daarom ben ik er zeker van, ons land?" aldus spr., dat het arbeidsfront van alle Neder- kleine6 munten Ssfag^en oXp^acht landsche van hoog tot laa* -1 worden, dan betreft het tenslotte altijd nog staan- 200815 lk reeds vele jaren ons volk heb maar betrekkelijk kleine bedragen, die niet van voorgehouden, invloed zijn op het geheel. Het is alleen maaJ lastig voor de menschen zelf. In het klooster der paters Minderbroeders zijn de examens gehouden voor katholieke orga nisten en directeuren. Er waren 27 candidaten van wie er 17 slaag den en wel voor organist theoretisch gedeelte A: L. Courage, Meerssen; Zuster Caecilia, Amersfoort; C. J. Maas, Gennep; W. Timmer mans, Meerssen; B. Scheepers, Simpelveld; K. van Wersch, Heerlen; Broeder Melchiades, Weert. Organist theoretisch gedeelte B: J. Hupperts, Gulpen en J. Koekelkoren, Valkenburg. Organist practisch gedeelte A: J. Baurichter, Nijmegen en A. Lemmens, Bunde. Organist practisch gedeelte B: J. Paijmans, Tilburg. Koordirecteur theoretisch gedeelte A: A. Lem mens, Bunde; J. Lode wick, Houthem en J. Sars, Tegelen. Koordirecteur practisch gedeelte A: J. Koe kelkoren Valkenburg en Broeder Supplicius, Weert. Examinatoren waren de heeren B, Franssen, Maastricht, voorzitter; J. Ponten, Groningen, secretaris; Pater Dr. Bruning O, F. M., Wijchen; Olivier Koop, Overveen; W. Kalmthout, Til burg; J. Sikking, 's-Gravenhage en Pierre Zeijen, Rolduc. ROTTERDAM (Kweekschool St. Lucia, Aert v. Nesstraat 29). Geëxamineerd 31 candidaten. Geslaagd: J. v. Alphen, T. v. Ben ten, S. v. d. Elshout, R. Everaard, H. Jansen, R. de Jong, L. v. der Kuijl, T. Melkert, A. Peters, A. v. Schaijk, A. Verhardt, R. Zom, allen Rotterdam; A. Inkkum, Beverwijk; B. Bonfrer, Haarlem; N. Dieben, Vijfhuizen; M. v. der Ende, Gorin- chem; T. Faber, Harlingen; J. Klazen, Haar lem; L. v Rossum, Harlingen; D. Schatorjé, Haarlem; R. Schurink, Lichtenvoorde; T. Se- gers, Den Bommel; A. de Waal, Achthuizen; D. Weitenberg, Leeuwarden. Allen leerlingen van de Kweekschool. Verder; S. Smits, Den Haag, 2e gedeelte; A. Hondschoten, Den Haae, le gedeelte. Een achtjarig zoontje van de familie R. te Oud Gastel had gedronken uit een fleschje met zoutzuur. Gelukkig werd het spoedig ont dekt en kon medische hulp door toediening van tegengifmiddelen erger voorkomen. De goede eigenschappen van hart en hand van ons volk, onze werkkracht, ons inzicht, on ze ijver, ons plichtsbesef, ons doorzettingsver mogen, onze eerlijkheid, ons godsvertrouwen, ziedaar den grootsten schat, den grootsten rjjk- er nog andere factoren, die kunnen dcm. Deze rijkdom is het, dien wij moeten bijdi agen tot de schaarschte aan kleine pas- j hoeden. De kinderen moeten zoo worden opge- munt, dan de zooeven genoemde? „Bijvoorbeeld de bevolkingsvermeerdering welke ons land tengevolge van de bezetting beeft ondergaan en voorts het uitzagen van muntstukken. Doch de hoofdoorzaak is en blijft dp oude kous." „Zal het tekort op den duur niet moeten lei den tot de invoering van noodgeld?" „Zoover is het voorloopig nog lang niet. In de eerste plaats is het moeilijk, een metaal aan te wijzen, waarvan men oogenblikkelijk vol doenden voorraad heeft. Want als men een maal met noodgeld begint, moeten er ook aan stonds groote hoeveelheden in circulatie ge bracht worden, omdat de oude munt dan ge woonlijk nog schaarscher wordt. Wii zullen lie ver probeeren voorloopir zooveel mogelijk aan de vraag te blijven voldoen, desnoods door met een drieploegenstelsel te werken Ten slotte is de geheele geschiedenis lastig zonder direct gevaar op te leveren. Zoodra de toestand weer rustig is geworden, krijgen wii groote hoeveel heden pasmunt teruggezonden en dan hebben we het voordeel, dat we onze muntjes gemak kelijk een weinig kunnen vernieuwen. Op het oogenblik zün wii in ieder geval zelfs weer druk bezig met het slaan van kwartjes, dubbeltjes, suitvers, centen en zelfs weer van twee-en-een- voed, dat zij op hun beurt deze kostbaarheid kunnen overnemen, opdat zij daarna alles wee: door kunnen geven aan hun kinderen. Zoo wordt de fakkel overgegeven van generatie op genera tie. Bij ons verscheiden uit deze wereld moet de fakkel helderder branden dan toen wü haar uit de handen van onze ouders overnamen. Eerst dan hebben wij onzen plicht gedaan, al dus spr. De goede eigenschappen van ons volk, de vruchtbaarheid van onzen bodem, de eeuwen oude verbondenheid met Indië, de komende sa menwerking van alle Europeesche volkeren in een door Hitler en Mussolini van Joodsch kapi talisme en Engelsche heerschzucht bevrijd Europa ziedaar den grondslag ook voor eer> welvarend en gelukkig Nederlandsch volk. Hierin gelooven wij onvoorwaardelijk ook nu, nu het oorlog is, nu het leven voor hon derdduizenden zoo uiterst bezwaarlijk is. Het middel oorlog is hard. Maar het doel is de moeite waard. De eeuw van het kapitalisme wordt afgesloten door dezen oorlog. De eeuw van het socialisme, van den waarlijken gemeen schapszin op volkschen grondslag, begint op den dag, dat de vrede zal zijn gesloten. Dan zal met vereende krachten gebouwd worden aan half centstukken, een munt waar sedert 1929, een arbeidsgemeenschap, goed georganiseerd, toen de meeste muntgasmeters gewijzigd werden, doelbewust gericht op het welzijn van het ge- R. van Luttervelt is gerekend van 25 Maart j.l. af opnieuw tot burgemeester van de gemeen te Lochem benoemd; F. H. Wanninkhof is inet ingang van 15 Mei tot burgemeester van de gemeente Willemstad benoemd; De heer Wanninkhof is luitenant-kolonj op nonactiviteit. Hij werd te Deventer geboren 4 Maart 1888. KNEUTERDIJK 16 HET SNUFJE VAN DEN HAAG, waar men op orlgineele, Hollandsche wijze geserveerd wordt onder de toonen van Henk van Maanen's Solisten Orchestre Dir. A H. REYNDORP v/h Chef de Rest.. Astoria- Amsterdam en Chateau Bleu, Den Haag Kamers met prima ontbyt v.a. 2.50 p p Bezoekt tevens het gezellige CAFé RÓMA Rembrandtplein 46 hoek Utrechtschestraat Amsterdam Tel 3377244064 heele volk. bil Nijmegen Telefoon 23.364 Temidden van landelijke dreven, grootsch aan natuurschoon, is het een weldaad om voor een vacantieverblijf hier te zijn. Voor jaarstarieven gaarne pp aanvraag. J. Theunissen, eigenaar.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1941 | | pagina 3