Iraksche troepen bezetten de petroleumbronnen Troepen doorgedrongen in de linies van Tobroek DE WEG DOOR DE VALLEI Talrijke Engelschen in Irak gearresteerd Roepen Arabieren den Heiligen Oorlog uit? Emir Abdoellah op het oorlogspad Verduistering .r Amerika's uitgaven voor bewapening Liverpool en Mersey- gebied gebombardeerd Artillerie-activiteit tegen Tobroek Na de verovering van JoegoSlavië DE DAG ONTWAA VEREENIGKATHOLIEKE PERS DACBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE Berlijn wil samenwerking met nieuwe Grieksche kabinet NEDERLANDERS TEGEN NEDERLANDERS J Twee Engelsche torpedojagers gezonken De evacuatie van Istanboel In April 1.000.211 ton tot zinken gebracht Derde Zondag na Paschen BUR. VOOR RiEDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 TELEOON 21543 EN 21544 - GIRO 2288" Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) vooi Haarlem 26 cent per week; per kwartaal 3.42. Bij onze Agenten 28^ ct. per week, per kwartaal 3.76^. ZONDAG 4 MEI 1941 OCHTENDBLAD VIJF EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 22987 De prijs der advertenuen oedraagt 35 cents per regel. Ingezonden Mededeelingen 60 ets per regel Bij contract sterk gereou- ceerde prijzen. Kleine annonces ;vraag- en Aanbod-advertentiën) 13 regels 48 cents, iedere regel meer 16 cents. Engelands belang bij Irak Incidenten in Syrië en Libanon Wühelmstrasse gereserveerd Zweedsch s.s. Brazil vrijgegeven Britsche marine-of) icier en nemen kustwachtschepen der V. S. over Stopzetting van levensmidde lenleveranties aan Frankrijk Rebellie van Moros op de Philippijnen DUITS CH WEERMA CHTSBERICHT Churchill te Plymouth Ital. weermachtsbericht Pawelitsj over de toekomst van Kroatië De consolidatie in Bosnië en Herzegowina De bloemen getuigen DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN Italië annexeert deel van Slovenië Bulgaarsch de officieele taal in Macedonië NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT VICHY, 3 Mei. (D. N. B.) Het Fransche agentschap Ofi (Havas) meldt uit Bagdad: Het derde communiqué van Irak meldt, dat het leger zich meester heeft gemaakt van alle petroleum bronnen en -raffinaderijen van Kir- koek, Khanikin en Geyara, bene vens van alle stations en lijnen van de pijpleidingen. In het communiqué van Zater dagochtend werd bericht, dat de Iraksche troepen in het Westen de insluiting van 't vliegveld Cinelde- bane voortzetten. De artillerie heeft Cineldebane beschoten, waarbij in de olietanks brand en in de munitie opslagplaatsen ontploffingen zijn ontstaan. In het Zuiden heerscht we- derzijdsche artilleriebedrijvigheid. De regeering van Irak heeft, naar Associated Press meldt, talrijke Britsche agenten laten arresteeren, die' gepoogd hadden de bevolking op te stoken. Alle Britten in staatsdienst zijn ontslagen. Voorts worden de Joden te Bagdad beschul digd van een poging om door het sluiten van hun zaken een paniek te verwekken onder de bevolking. Tot dit doel verspreidden zij ook defaitistische geruchten De toonaangevende Joden zijn gearresteerd. Naar de Iraksche radio meldt, zijn verschei dene grensplaatsen door de Iraksche troepen bezet. Het ministerie van Defensie te Bagdad heeft bepaald, dat de medici van dienstplichtigen leeftijd 'zich terstond bij hun troependeelen moe ten melden. Dinsdag volgt de oproeping van de lichting 1916. De leiders van sport- en na tionale jeugdbonden hebben bevel gekregen zich met de leden en bloc ter beschikking van de militaire autoriteiten te stellen. Volgens een D. N. B.-bericht uit Rome meldt Mundo Arabo, dat de door de Engelschen ver strekte lezing, als zou Irak het eerst tot da den van oorlogsgeweld zijn overgegaan, onjuist Is. Volgens Mundo Arabo zouden de Iraksche strijdkrachten, die ter bescherming der veilig heid en onafhankelijkheid van hun land tegen de Engelsche indringers by het vliegveld Hiabbaniyah geconcentreerd waren, het eerst door Engelsche bommenwerpers zijn aange vallen Toen het Iraksche luchtdoelgeschut het vuur op de Engelschen opende, zouden Britsche vliegtuigen als represaille de woning van den Irakschen minister-president, Kailani, hebben aangevallen en met bommen bestookt. Het Fransche persbureau Ofi meldt uit Bei- toet: Na de incidenten van Habbaniyah heeft de Iraksche minister-president Kailani de volgen de verklaring doen pubiiceeren: De regeering van Irak heeft alles in het werk gesteld om te verhinderen, dat het verdrag tusschen Engeland en Irak geschonden zou worden, teneinde geschillen met de Britsche regeering te vermijden. Van Britsche zijde werden echter voortdurend handelingen ver richt. wekle met net pact onvereenfgbaar zijn en de rechten en de veiligheid van het land schenden. De regeering heeft zich daarom ge noodzaakt gezien, de heilige plichten na te ko men, zooals dit door het volk verlangd wordt en zooals de omstandigheden zulks vereischen. De regeering heeft dientengevolge de maatre gelen genomen welke noodig zijn voor de vei ligheid van het tand. Zij heeft desondanks een kalme houding bewaard en elke provocatie vermeden. Van hun kant hebben de Engel schen de Iraksche bevolking geprovoceerd en een vijandige houding aangenomen. Hun in Habbaniyah gelegerde troepen hebben het vuur op onze in het naburige garnizoen gelegen strijdkrachten geopend Deze waren toen ge noodzaakt, het vuur te beantwoorden. De mi litaire operaties worden met succes voortgezet Verder verneemt het D. N. B. in Istan- boel, dat talrijke radiosprekers en de gees telijkheid in de Moskeeën reeds spreken van de uitroeping van den „Heiligen Oor log". Zonder onderbreking wordt de be volking er in toespraken op gewezen, dat thans die strijd tegen den ouden vijand van de Arabische wereld, Engeland, een aanvang heeft genomen en dat deze oorlog tot de overwinning zal leiden. Te Bagdad zijn alrijke stamhoofden uit alle Iraksche provincies aangekomen, die de strijd bare mannen van him stam ter beschikking van de regeering voor den strijd tegen Enge land hebben gesteld. Te Bagdad is verduistering bevolen en de luchtbescherming versterkt. Uit Stockholm meldt het D.N.B.: Volgens een bericht van United Press uit Londen, opgeno- ISTANBOEL, 3 Mei (D.N.B.). »- Uit Am man wordt gemeld, dat in Transjordanië een nieuw leger wordt opgesteld, dat den npqm „Leger des Heils" draagt. Opperbe velhebber is Emir Abdoellah van Transjor danië. Chef van den generalen staf is de uit Irak gevluchte regent Emir Abdoellah, zijn plaatsvervanger Noeri Said Pasja, ae gewe zen Iraksche premier. Aanzienlijke geldmid delen zijn door den gedelegeerde van den Engelschen Hoogen Commissaris in Pales tina beschikbaar gesteld voor de opleiding en uitrusting van dit leger. De Transjor- daansche versterkingen aan de Iraksche grens zijn onder leiding van Engelsche of ficieren uitgebreid. Uit Syrië en Libanon worden te Istanboel vol gens het D.N.B. berichten ontvangen, dat de laatste dagen in verscheiden steden als Aleppo, Damascus en Hamma botsingen tusschen de be volking en de politie voorgekomen zijn, waarbij aan beide zijden dooden en gewonden te be treuren zijn. Te Aleppo waren het zeven dooden en twintig gewonden, te Hamma resp. zeven en veertig. De activiteit van de Engelschen in het gebied der Droezen is de laatste maanden toegenomen. De inwoners van een Droezendorp hebben 21 April een auto met een hooggeplaatsten Fran- schen ambtenaar en een majoor van de veld- wacht beschoten. Deze botsingen worden in Arabiscne kringen van Syrië en Libanon met toenemende bezorgd heid gadegeslagen. Men vreest, dat Engeland stelselmatig overal opstanden ontketent om een voorwendsel voor bezetting van de mandaat gebieden te verkrijgen. men in Nye Dagligt Allehanda, wijst men in de Britsche hoofdstad op de beteekenis van Irak voor de Engelsche vloot en voor het Iuchtwa- pen. Deze beteekenis kan haast niet overschat warden. Derhalve moeten de Engelschen zich duidelijk voor oogen stellen, zoo verklaart men te Londen, dat van de zijde der Britsche auto riteiten alles moet worden gedaan om de vol ledige beheersching van de olievoorziening uit Iran en Irak te verzekeren, als Engeland ten minste nog in staat wil zijn den oorlog in het Oostelijk deel van de Middellandsche Zee voort te zetten. S. P. T. meldt uit Berlijn: De Duitsche bla den pubiiceeren vanmorgen de eerste berichten over de gevechten In Irak De telegrammen van de correspondenten te Ankara en Beiroet ge ven een sober overzicht van de gebeurtenissen, die tot den strijd tusschen Engeland en Irak geleid hebben, doch leveren geen commentaar Aan de reactie in het buitenland wordt weinig aandacht besteed. De ..Völkischer Beobachter" schrijft, dat in diplomatieke kringen te Ankara de gebeurtenissen met groote belangstelling gevolgd worden. In de Wilhelmstrasse is men zeer gereser veerd. Van officieele zijde wordt verklaard, dat men vragen over Irak nog niet kan beant woorden. BERLIJN, 3 Mei (D.N.B.) De vorming van de nieuwe Grieksche regeering onder leiding var generaal Tsolakogloe wordt door de Duit sche pers toegejuicht. De bladen schrijven, dat Duitschland bereid is, in de toekomst met Griekenland samen te werken, mits zijn re geering zich wil houden aan de beginselen, welke zijn vastgelegd in den oproep van zijn nieuwen president. De Völkischer Beobachter spreekt over een nieuwe regeering, die de feiten onder het oog wil zien en de consequenties uit de geleden nederlaag wil trekken. Uit de vorming der re geering en den oproep van Tsolakogloe, zoo schrijft het blad' sPreekt de stem van het ver stand. De nieuwe regeering wenscht een streep te zetten onder het verleden en sluit zich aan bij de nieuwe Europeesche ordening. Wij nemen daar nota van en zijn bereid met haar samen te werken. Ook de Berliner Lokalanzeiger onderstreept de bereidwilligheid van Duitschland en Italië tot samenwerking met de regeering Tsolakogloe. Het ligt echter alleen aan haar, aldus het blad, hoe zij den nieuwen weg wil bewandelen. Wanneer de nieuwe regeering het ernstig meent met de zelfbezinning en de beginselen ter harte neemt, welke in de regeeringsver- klaritr werden uitgesproken, dan zal zij zeker den noodigen weerklank onder het volk vinden. De Deutsche Allgemeine Zeitung vindt het bijzonder opmerkelijk dat de nieuwe leider van den Griekschen staat de opperbevelhebber van het vroegere leger in den Epirus is. Dat is °P" merkelijk, zegt het blad: De Grieksche front soldaat, die, zooals ook van Duitsche zijde er kend wore:, dapper gestreden heeft, breekt nu met Engeland. STOCKHOLM, 3 Mel (S.P.T.). De regee ring der Dominicaansche Republiek heeft be sloten het kortgeleden in beslag genomen Zweedschg s.s. Brazil vrij te geven. Men deelt het A.N.P. van bevoegde zijde het volgende mede: Opmerkelijk is, dat in den laats ten tijd meer malen Nederlandsche vliegtuigen of Engelsche vliegtuigen met Nederlandsche bemanning te gen de bevolking van ons land gebruikt worden, zoodat Nederlandsche mannen, vrouwen en kin deren gedood of gewond worden door bommen uit vliegtuigen, die óf zelf de Nederlandsche kenteekenen dragen öf Nederlandsche beman ningen hebben. Dit is weerzinwekkend. Het toont aan, hoe weinig gevoel bij de Engelsche autoriteiten voor hun dusgenaamde bondgenoo- ten bestaat en hoe weinig kiesch zij hierbij, Nederlanders tegen Nederlanders gebruiken en het toont eveneens aan, hoe weinig gevoel bij de Nederlanders, die zich in Engelschen dienst hiertoe laten misbruiken, voor hun eigen volks- genooten is overgebleven. In dit verband vermeldt het A.N.P. tevens een officieel communiqué van de Duitsche weer macht, dat aldus luidt: „Bij gelegenheid van een Engelschen lucht aanval 's avonds 1 Mei j.l. door elf Bristol Blen- heimmachines op Den Helder is met zekerheid kunnen worden vastgesteld, dat het leidende Britsche -vliegtuig naast het Britsche ook het Nederlandsche officieele kenteeken droeg. Bij dezen aanval, die zoodoende ook in het teeken der Nederlandsche kleuren stond, werden 6 Ne derlanders gedood en 8 gewond, 4 huizen ver nield en voorts nog verdere schade teweegge bracht. Een op 3 Mei 's morgens boven Nederiandsch gebied neergeschoten vliegtuig droeg het voor malige officieele kenteeken van het Poolschc leger." Zoosondergang 4 Mei 21.11 Zonsopgang 5 Mei S.93 Maanopkomst* 12.37 ondergang 2.46 BERLIJN, 3 Mei. (D.N.B.) De Britsche admiraliteit maakt bekend, dat bij de red dingsoperaties in Griekenland door de Brit sche troepen de beide Britsche torpedojagers Diamond en Wryneck als gevolg van een Duitschen stuka-aaoval zijn gezonken. Men vreest, dat het aantal slachtoffers zeer groot is. ISTANBOEL, 3 Mei (D.N.B.). Het derde transportschip met geëvacueerden is gisteren uit Istanboel naar de havens aan de Zwarte Zee vertrokken. Slechts 25 procent van de voor dit transport aangewezen menschen hebben zich aan boord begeven. De overige driekwart heb ben er de voorkeur aan gegeven te Istanboel te blijven. NEW YORK, 3 Mei (D.N.B.) In een brief aan den voorzitter der begrootingscommissie van het Huis van Afgevaardigden heeft president Roosevelt het Congres om goedkeuring verzocht van 3.5 milliard dollar aan belastingen voor be- wapeningsdoeleinden. De bladen melden, dat Roosevelt in de persconferentie van gisteren den 24-urigen arbeidsdag en de arbeidsweek van 7 dagen voor de bewapeningsindustrie heeft ge- eischt. President Roosevelt deelt, volgens een S P.T.- bericht, den inhoud van een brief aan Knudsen en Hiltman mede, waarin hij o.m. betoogt, dat alles gedaan moet worden om de productie van machinerieën te verhoogen. „Wij moeten meer machines hebben", schrijft de president, „en mocht ergens plaats te kort zijn, dan is het noo dig dat kleinere bedrijven de werktuigen samen gebruiken totdat in de leemte is voorzien" De president dringt er voorts op aan, alle productie middelen te mobiliseeren. Uit Boston meldt S.P.T.: Vrijdagmorgen vroeg zijn 75 Engelsche marine-officieren in Boston aangekomen om de 20 kustwachtvaartuigen over te nemen, die de Vereenigde Staten volgens de leen- en pachtwet aan Engeland ter beschikking hebben gesteld. De Daily Sketch van 30 April meldt, volgens het A.N-P., dat de ambassadeur der Vereenigde Staten te Vichy, Leahy, verklaard heeft, dat de steunverleentng aan Frankrijk door dé Vereen. Staten en Zuid-Amerika gestaakt zal worden, indien Frankrijk zijn houding tegenover Groot- Brittannië niet wijzigt. Uit dit bericht van het Engelsche blad blijkt weer, doch thans zelfs op officieele wijze, dat de Amerikaansche leveranties van levensmiddelen aan Frankrijk slechts een politiek zaakje vormen en niet een daad van menschlievendheid zijn. Naar de Associated Press uit Manilla meldt, heeft een troep opstandige Moros geprobeerd, het politiebureau van Taglibi in de provincie Sulu te bestormen. De inlanders waren slechts met dolken en speren bewapend. 21 Moros werden bij het gevecht, dat hierbij ontstond, gedood. De politie zou geen verliezen geleden hebben. BERLIJN, 3 Mei. (D.N.B.). Het Opperbevel van de Duitsche weermacht maakt bekend: De strijd tegen de vijandelijke koopvaardij had in de maand April bijzonder groot suc ces. In deze maand brachten de luchtmacht alsmede boven en onder water varende strijdkrachten der marine tezamen 1.000.211 b.r.t. Britsche of voor de Britten bruikbare koopvaardij scheepsruimte tot zinken, waar van 400.000 b.rt. in de Grieksche wateren. Bovendien werden nog 250 andere schepen beschadigd. Ook van deze schepen moet een deel als ver loren worden beschouwd. Bij deze cijfers zijn niet gerekend de vijandelijke schepen, welke zijn vernield, doordat zij op mijnen liepen of door de luchtmacht tot zinken werden gebracht, resp. werden beschadigd. De luchtmacht bombardeerde ook in den af- geloopen nacht bij goed zicht op de aarde het gebied van de Mersey. In- de havenwer ken van Liverpool ontstonden zware branden en hevige ontploffingen. Andere luchtaanvallen wa ren gericht op voor de oorlogvoering belangrijke doelen aan de Zuid- en Zuid-Oostkust van En geland. Voor Cromer werd een koopvaardijschip van 3000 b.r.t. vernield. In Noor d-A f r i k a drongen deelen van het Duitsche Afrikaansche corps bij een plaatselij ken aanval diep in de verdedigingslinies van Tobroek door, welke door de Britsche troepen taai werden verdedigd. Een groot aantal kaze matten werden ingenomen. Verscheidene hon derden manschappen werden gevangen genomen. De vijand liet vannacht op verscheidene plaat sen van het W e s t-D uitsche kustgebied brisant- en brandbommen vallen. Materieele schade werd aangericht in de buitenwijken van Hamburg, in de omgeving van Bremen en elders. Onder de burgerbevolking ontstonden eenige ver liezen aan dooden en gewonden. Nachtjagers en luchtdoelartillerie schoten dpe der aanvallende Britsche vliegtuigen omlaag. Het jachteskader Galland behaalde op 1 Mei zijn 500ste overwin ning in de lucht. Winston Churchill heeft gisteren Plymouth bezocht om de schade in oogenschouw te ne men, welke veroorzaakt is door de jongste Duit sche luchtaanvallen op de inrichtingen van de marine en de zakengebouwen, aldus meldt de Londensche nieuwsdienst. ERGENS IN ITALIë, 3 Mei (Stefani) In zijn communiqué no. 332 maakt het Italiaan- sche opperbevel het volgende bekend: In Cyrenaica heftige activiteit van artil lerie en patrouilles tegen de vijandelijke stellin gen van Tobroek. In den nacht van 1 op 2 Mei hebben vijandelijke vliegtuigen een aanval ge daan op Benghazi. Er vielen eenige slachtoffers en er werd eenige schade aangericht. Een Engel sche bommenwerper werd door ons luchtdoelge schut brandend neergehaald. In Oost-Afrika, in den sector van Amba- Alagi, sloegen onze troepen een hevigen aanval af en brachten den vijand zware verliezen toe. Tot zoover het Italiaansche communiqué. Naar het D.N.B. verder verneemt, is in den nacht van 30 April op 1 Mei, bij de gevechten om Tobroek, door Duitsche strijdkrachten een groote aanval ondernomen op de buitenste ver- sterkingslinie, waarbij tot een diepte van drie kilometer werd doorgedrongen. Australische troepen boden hierbij, zelfs nadat de Dultschers waren doorgedrongen, krachtig verzet en pro beerden de afzonderlijke kazematten taai te ver dedigen. De Britten ondernamen verscheidene tegenaanvallen, die met zware verliezen yoor hen werden afgeslagen, hoewel ae Britsche ar tillerie voortdurend trachtte in te grijpen. Het gelukte den Duitschen troepen, alle Britsche aanvallen af te slaan en talrijke gevangenen te maken. Verscheidene Britsche pantserwagens vielen in Duitsche handen. Ten slotte probeer den de Britten, na nieuwe strijdkrachten verkre gen te hebben, door een hevige beschieting van de artillerie, de linies der Duitschers en Italianen murw te maken. Italiaansche infanterie en Duitsche pantserkrachten weerstonden ook deze Britsche poging met succes en brachten den vijand zware verliezen toe, waarna zij de eigen stellingen verder voorwaarts schoven. Wanneer wij eerlijk de balans opmaken van wat de huidige beschaving aan de wereld heeft gebracht, dan zullen wij een ontstellend tekort moeten constateeren aan innerlijke vreugde en blijheid. De wereld zoekt voldoening voor de zinnen en schrikt daarom terug voor het beeld van den Man van Smarten, die doodbloedt aan Zijn Kruis. Het Kruis is voor haar een teeken van nederlaag, terwijl het in werkelijkheid een teeken van overwinning en dus van vreugde is. Ook de H. Kerk is niet blind voor de moei lijkheden en teleurstellingen, waarvan het leven vol is en zij spreekt dan ook over deze wereld als een „dal van tranen". Dat neemt echter niet weg, dat de vreugde een wezens-element in het katholieke geloofsleven is. De katholieke mensch is een blij mensch, omdat hij een ge zond mensch is. Zonder de oogen te sluiten voor de vele en reëele moeilijkheden van het leven, draagt hij toch in zijn hart de vreugde om de wedergeboorte der menschheid in Chris tus tot een nieuw leven in God. Want de schijnbaar onverzoenlijke tegenstel lingen in het leven groeien door het geloof in Christus' Verlossing samen tot een wonderbare harmonie, waarin vreugde zich paart aan die pen werkelijkheidszin. Om dien werkelijkheidszin gaat de ge- loovige mensch nooit ten gronde aan de tra giek en de harde realiteit van het leven, want hij verwacht van de wereld nimmer meer, dan deze hem kan geven. De aarde is voor hem geen einddoel. Hij verwacht van het aardsche niet de oplossing zijner problemen, noch van dit leven, dat het een paradijs zal zijn. Deze nuchterheid en zin voor de realiteit bewaren hem voor teleurstellingen van den kant van het aardsche. Maar tegelijkertijd is hij een idealist, bespeurt hij in alle dingen den leven den adem van God. Als kinderen en dichters beziet hij met groote vragende oogen deze we reld, die hem telkens nieuwe schoonheden openbaart. Hij is een mensch, die in eerbied de knieën buigt en zich steeds weer verwondert zoowel over de geheimenissen Gods als over de geheimenissen der wereld. Iedere nieuwe dag openbaart hem nieuwe schoonheden. Daarom is het leven van den Christen "en rijk leven en een leven vol vreugde. Er is veel ziekte, nood en zorg, die ook den Christen kwellen, doch bij zijn lijden weet hij zich met Christus ge kruisigd. „De Christus moest lijden en opstaan van den doode en zoo in Zijn heerlijkheid ingaan" (Alleluja-vers) De Christen aanvaardt het lijden om dit ideaal en dit lijden voert hem tot die geestelijke hoogten, waar blijheid en smart overbrugd wor den door de heerlijke vreugde in Christus. Hij peilt de diepste beteekenis van het lijden en daarom ook den innerlijksten grond van de vreugde. Hij -«feet, dat gebondenheid vrij maakt, dat men rijk wordt door zich weg te schenken, dat verantwoording een bron is van sterkte. Dit is het groote geheim van net Godsrijk, dat Christus Zijn volgelingen leerde in den tijd tusschen Zijn Verrijzenis en Hemelvaart. „Loquens de regno Dei, Hij sprak met hen over het Rijk Gods", staat er geschreven. Het Gods rijk, de H. Kerk, omvat den geheelen inlioua van Christus' prediking. Christus is door Zijn dood het scheppend beginsel van een nieuwe menschhe'd geworden. Wie echter Christus zegt, verkondigt tevens de „Gemeenschap der Heiligen". De Christus is niet te scheiden van Zijn Kerk, want Hij is het Hoofd er. Zij Zijn Lichaam. Hoofd en lichaam zijn niet te sche den en beide zijn niet afzonderlijk Destaan- baar. Christus is de levensruimte waarin ge heel het leven van iederen Christen z ch vol trekt. Wij zijn nooit eenzaam, omdat wij altijd met Christus zijn verbonden. Sinds - Christus is verrezen, is Zijn vreugde ook onze vreugde en „deze vreugde zal niemand ons ontnemen (Evang.). In dezen geest moeten wij ons leven op aarde bezien. Als „pelgrims en vreemdelingen" bevin den wij ons op weg naar ons doel. Sint Petrus geeft ons in het Epistel richtlijnen voor dezen pelgrimstocht op aarde. Doch aese pelgrims tocht duurt maar kort. Slechts een „weinig tijds" gaan wij door de donkere vallei van dit leven. Wij zouden in werkelijkheidszin te kort schieten, wanneer wij dit „dal van tranen" zouden beschouwen als een durende verblijfplaats en terecht zouden wij aan in al onze verwachtingen teleurgesteld worden. Maar onze vreugde zal volkomen wor den, wanneer wij door de levensvallei heen de lichtende gestalte van den verret enChristus volgen tot op den berg, waar wij God in het volle zonlicht der genade zullen aanschouwen. K BERLIJN, 3 Mei. (D.N.B.) Het hoofd van den Kroatischen staat, dr. Pawelitsj, heeft in een belangwekkend vraaggesprek met de Ber liner Börsenzeitung de toekomstige taak om schreven van den nieuwen Kroatischen staat. De grondslag van ons werk, aldus Pawelitsj, moet de stichting zijn van Kroatië als 'n eigen staat uit de puinhoopen van den ouden staat Vooral moeten wij het Kroatische leger vol tooien. De Kroatische soldaat heeft zijn eerste proef in het uur der revolutie doorstaan, toen hij er aan meewerkte, dat Kroatië den waan zinnigen strijd van Servië tegen de legers der asmogendheden niet al te sterk bemerkte. De meeste verkeerswegen en bedrijven bleven on geschonden, want de Kroatische troepen hadden geweigerd de bevelen van Belgrado na te ko men. De financieele positie van Kroatië is be vredigend. Het bedrijfsleven heeft evenwel nog sterk onder de gevolgen der verkeerde politiek van den ouden Joego-Slavischen staat en vooral onder de uitwerking der gebeurtenissen van de laatste weken te lijden. Het bedrijfsleven zal in de toekomst, evenals in de landen van de as, onder staatscontrole en staatsleiding staan. Sociale gezichtspunten zullen daarbij een be slissende rol spelen. Men kan verwachten, dat de handelsbetrekkingen met Duitschland nog zullen worden uitgebreid. De Jodenkwestie, zoo vervolgde Pawelitsj, zal zoowel in raskundig opzicht als in het bedrijfs leven radicaal worden opgelost. Ook aan de vrijmetselarij in Kroatië zal een eind worden gemaakt. De politieke partijen, die een ware haard van corruptie, geweest zijn, zullen worden ontbonden en in plaats daarvan zal als uit sluitende draagster van den politieken wil in het land de Oestasja treden. Verder zal de regeering tienduizenden Kroaten, die in de ja ren der vervolging het land moesten verlaten, terugroepen. De Kroatische buitenlandsche politiek zal zich bewegen binnen net bestek van de as mogendheden. Wij zijn er van overtuigd, dat wij in het kader van de nieuwe ordening in Europa een plaats zullen vinden, welke over eenkomt met onze prestaties en krachten van een volk van vijf mfllioen zielen. Nooit zullen wij vergeten, wie ons de vrij heid gebracht heeft en aan wiens zijde dien tengevolge onze plaats is. Naar van officieele Kroatische zijde gemeld wordt, maakt de consolidatie der toestanden is Bosnië en Herzegowina snelle vorderingen. Enkele dagen geleden zaten op alle bestuurs posten nog lieden, die van den thans gear resteerden vroegeren banus, dr. Mihaltsjitsj, af hingen en daar gemeenschappelijk met de Ser- ven een terreur tegen de Kroaten ondernomen hadden. Op de belangrijkste posten komen thans m hun plaats de vertrouwensmannen van de- Oestasja, die er voor zorg moeten dragen, dat de zuivering zoo snel mogelijk geschiedt. In Serajewo, Mostar en de andere belang rijkste steden hebben de ambtenaren reeds den eed op den nieuwen staat afgelegd Teneinde het bestuui van Bosnië beter te kunnen uitvoeren, werd Banjaluka tot zetel van den plaatsvervangenden minister-president der Kroatische regeering gemaakt. Naar ver luidt. loopt men In Kroatische regeeringskrin- gen met het plan rond, later het politieke cen trum van den staat naar Banjaluka te ver- De lentetoovenuar penseelt met zijn dit jaar ietwat tragen kwast, weer zijn wonderlijke kleuren langs de tulpen velden, de narcis-vierkanten, de hya cintenrechthoeken. Koud blaast de wind over de vlakten en de hemel koepelt zich bewolkt over hetgeen straks een lenteverblijding zal zijn. Maar de belofte der schoonheid is er reeds en die profetie doet ons hart warm worden temidden van veel guurheid en vroolijkt onzen geest op in de misère van levensnarigheden. Zoo'n bloemenveld is een bemoedi ging van God, is een voorafspiegeling van't leven, is een troost in geestelijke kilheid. Want het kondigt ons een tijd aan van rijkdom aan schoonheid voor iederkondigt ons een verblijding aan welke weliswaar kort en vergan kelijk is, maar ons allen toch een bui- tengemeenen levensvreugde ten deel doet vallen. Langs Hollands velden gaat nu de adem van Gods goedheid en Gods schoonheid. Op Hollands vlakten ont bloeit het wonder van bloemenpracht, waar eerst slechts somberheid en grauwheid heerschten. De kleur is in ons leven gekomen. De bloemen ge tuigen. Mogen ze ook binnen enkele iagen van onze naastenliefde getuige nis afleggen. plaatsen, terwijl Agrain zijn traditie getrouw meer het cultureeie en wetenschappelijke mid delpunt moet worden. Uft Rome meldt Stefani: De annexatie van de provincie Lubiana (Ljoebljana, hoofdstad van Slovenië) wordt bekend gemaakt door d» Italiaansche kranten, die deze gebeurtenis be schouwen als een natuutlijk uitvloeisel van de ontbinding van den te Versailles gevormden Joego-Slavischen staat. Het gebied van Slovenië wordt met het koninkrijk Italië vereemgd, terwijl het deel, dat steeds Duitscher. invloed heeft ondergaan, door Duitschland geannexeerd zal worden. De provincie Lubiana zal evenwel een bijzon der statuut krijgen en een zekere mate van autonomie genieten die zich aanpast bij het Slavische karakter der bevolking, dat door Italië erkend en gerespecteerd wordt. Stefani publiceert nog de volgende bijzonder heden over de inlijving der provincie Lubiana: De regeeringsmacht zal uitgeoefend worden door een Hoogen Commissaris, die op voorstel van den Duce wordt benoemd. Deze Hooge Commissaris wordt terzijde gestaan door een adviseerend lichaam van veertien vertegenwoor digers der producentenklassen van de Sloveen sche bevolking. Voor de Sloveensche bevolking van de provincie Lubiana zal geen militaire dienstplicht bestaan. Het onderwijs op de lagere school zal in de Sloveensche taal worden gege ven. Op de middelbare en hooge scholen kan het onderwijs in het Italiaansch gegeven wor den, indien hiervoor voorkeur bestaat. Alle of ficieele stukken zullen in beide talen worden opgesteld. Uit Sofia meldt het D N. B.: De regeerings- president in Skoplje, Kosaroff, heelt krachtens een officieel voorschrift bepaald, dat de Bul- gaarsche taal voortaan In Macedonië de of ficieele taal zal zijn.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1941 | | pagina 1