Bestrijding van Engelsche ziekte Rotterdam te Luchtvaartlaboratorium in gebruik <Kdim&ad mn dm daq D.W.BKA\U W, f Hgt Camera-mysterie SPEURWERK TOT NUT DER VLIEGTECHNIEK ZONDAG 4 MEI 1941 Ook proefnemingen in opdracht BEURS VAN NEW YORK Toediening van versterkte dosis vitamine D aan kleine kinderen Bestrijding der aardappelziekte Geschenk voor Middelburgs archief Emissie Werkspoor voor over groote deel volteekend MINDER COURANTE EN INCOURANTE FONDSEN inierhulp Nederland: hoorde dieven Het nieuwe Luchtvaart-laboratorium aan den Sloterweg te Amsterdam, dat thans in gebruik is genomen 4 Koersen Nederlandsch Clearing- instituut DOOR PERCY KING Eenige maanden geleden bereikten den di recteur van den gemeentelijken geneeskundigen en gezondheidsdienst te Botterdam, dr. J. E. Feisser, berichten, dat meer en meer verschijn selen van rachitis (Engelsche ziekte) bij kin deren worden waargenomen. Ofschoon deze toeneming van het aantal ziektegevallen niet bepaald reden tot groote ongerustheid gaven, meende men er goed aan te doen, onmiddellijk pogingen aan te wenden, zoo mogelijk de ge varen van een toenemende rachitis met hare verminkingen en misvormingen te voorkomen. De zaak werd bij verschillende instanties ter sprake gebracht, o. a. ook bij het staatstoezicht op de volksgezondheid, omdat dr. Feisser van meening was, dat dit in de eerste plaats een landelijke aangelegenheid was. Afdoende lan delijke maatregelen lieten echter op zich wach ten en als oud-kinderarts achtte dr. Feisser het niet langer verantwoord zonder maatregelen het verloop van deze kinderziekte af te wachten. Begonnen werd met een circulaire aan alle gem een te-artsen te richten, welke de opwek king behelsde voor de stadskinderen van een half tot twee jaar levertraan voor te schrij ven, onverschillig of symptomen van ra chitis werden aangetroffen of niet. De gevol gen van dezen stap waren nauw merkbaar en daarna heeft men zich in verbinding gesteld met de Rotterdamsche Vereeniging toe Be scherming van Zuigelingen en met de R. K. Zuigelingenbescherming. Deze vereenigingen zegden terstond de grootst mogelijke medewer king toe, om dit plan te doen slagen en aan gezien twee derde der Rotterdamsche bevolking behoort tot de practijk der onderscheiaene zie kenfondsen, werd ook de medewerking van deze fondsen veizocht en verkregen. De afdeeling Rotterdam van de Maatschappij tot bevordering der Geneeskunde steunde eveneens de voorstel len van dr. Feisser. Een plan, dat voor ons land geheel nieuw mag heeten, werd ontwikkeld Dr Jonxis, kin derarts van het Zuiderziekenhuis te Rotter dam. heeft deze plannen mede ontwikkeld, wel ke hierop neerkomen, dat op de consultatiebu- reaux voor zuigelingen twee maai een versterkte dosis vitamine D, waarop het bij de bestrijding der rachitis aan komt, aan het kind worden verstrekt. Deze dosis ter grootte van 7 milli gram vitamine D is opgelost in olie, waarvan het kind een lepeltje te slikken krijgt. De kin deren krijgen dus het praeparaat niet in den vorm van een recept, in welk geval het effect veelal verloren gaat, al was het alleen reeds omdat vele ouders dan toch verzuimen, het in dit geval gezonde kind het praeparaat toe te dienen. Het kind krijgt het versterkende mid del regelrecht in de maag. Dit beteekent ais het ware het toedienen van een „vitamine- stoot", zooals dr. Feisser dit in een Vrijdag ge houden persconferentie mededeelde, waardoor het kind voor eenige maanden beschikt over een voldoende hoeveelheid vitamine D, welke lang zaam wordt opgebruikt, om den gevaarlijken tijd door te komen. Deze dosis moet per win ter 2 maal worden toegediend aan kinderen tusschen en 2 jaar. Alle voorbereidende maatregelen zijn bereids genomen, zoodat men half Mei met de actie zal kunnen beginnen. Men kan zich voorstellen, dat hieraan eenige tijd van zeer intensieven arbeid is vooral ge gaan, terwijl ook gedurende de actie, tijdens welke 15.000 kinderen behandeld zullen worden alle hens aan dek zullen moeten blijven, om dit groote werk tot een goed einde te brengen. Elk kind zal de dosis moeten innemen, terwijl voorkomen moet worden, dat een kind twee maal deze portie vitamine D binnenkrijgt. Hier toe heeft men de medewerking gekregen van de af deeling bevolking ten raadhuize. De chef van deze afdeelmg, de heer Gohres, heeft aan he hand van de persoonskaarten uitgezocht, welke kinderen in aanmerking komen voor de oehan- ling, waarvan men overigens niets merkt, ter wijl van eenig gevaar in het geheel geen sprake is. Een speciaal kaartensysteem is toen ontwor pen in duplo, waardoor het niet mogelijk is fouten te maken, terwijl men over geheei Rot terdam een overzicht heeft. De kosten van deze massa-behandeling, welk initiatief groote bewondering voor de ontwer pers afdwingt, worden gezamenlijk door de ge meente en de ziekenfondsen gedragen en zijn gelukkig niet zeer hoog, circa ƒ6000 voor de geheele jeugdige Rotterdamsche bevolking. De meer bemiddelden zullen eenige vergoeding moeten betalen. Zij kunnen ook op de consul- tatie-bureaux komen op daarvoor vastgestelde tijden, of op de spreekuren der huisartsen, met wie hierover een nadere regeling getroffen wordt. Op de oonferentie, die werd bijgewoond door verschillende doctoren, wees dr. Feisser op het bijzonder groote belang van deze actie, die in het belang van de gemeenschap en van de volksgezondheid moet slagen. Daarom is het noodig, dat ieder van de waarde van deze be schermende maatregelen voor de bevolking over tuigd is en zich niet om een of andere luttele reden, waarvan dr. Feisser noemde „mijr kind is toch gezond" er van laat weerhouden zich de kleine moeite te willen getroosten. Men be denke daarbij, dat het niet alleen in het be lang van het eigen gezin is. maar tevens in het belang van de geheele gemeenschap en dat is een zeer zwaar wegende factor, welke men onder geen beding mag onderschatten. Voorts moge er nog eens op wordbn gewezen, dat het geen toestand van gevaar is, die de Rotterdam sche leidende medici tot dit ingrijpen bewoog, maar de wetenschap, dat het licht vermeerder de aantal gevallen van Engelsche ziekte vooral in dezen tijd bij veronachtzamen voor de ge heele bevolking betreurenswaardige gevolgen kan hebben. halen dan bij gebruik van Bordeauxsche of Bourgondische pap, terwijl de laatste fcespui- tingen in het seizoen met een oplossing van ten minste \y2 maal de normale sterkte moeten worden uitgevoerd. De werking van de nieuwe koperhoudende middelen staat, over het geheel genomen, wel iets ten achter bij die van BordeauxSche en Bourgondische pap, maar wanneer gewerkt wordt als boven aangegeven, zal de werking er van aan die van laatstgenoemde gelijk kunnen zijn of deze althans zeer sterk benaderen. Nadere inlichtingen hierover worden verstrekt door den Plantenziektenkundigen Dienst te Wageningen, de bij den Dienst werkzame amb tenaren buiten Wageningen, alsmede door de Rijksland- en tuinbouwconsulenten. Ter bestrijding van de aardappelziekte wordt gebruik gemaakt van koperhoudende midde len. Tot nog toe werd wel het kopersulfaat het meest aangewend, in de laatste jaren zijn ech ter ook andere, direct voor het gebruik ge reed zijnde koperhoudende middelen, meest koperoxychloriden, voor dit doel gebruikt. Daar het wel vaststaat, dat dit jaar kopersul faat niet in voldoende mate aanwezig zal zijn, wordt de aandacht er op gevestigd, dat ook deze nieuwe koperhoudende middelen zeer ze ker voor het besproeien van aardappelen kun nen worden aangewend. De koperoxychloriden worden door sommige firma's onder dezen naam in den handel ge bracht, door andere onder speciale handels namen, n.l. (in alphabetische volgorde) Cupro- sa, Fusikrimp, Koper Bayer geconc., Koper Centraal Bureau, Koperkalk Bordola, Koper- kalk Jebo, Koperkalk Spiess, Koperkalk Wac- ker, Koper Oud Beijerland, Kopersept en Uraniakoper. Bij het gebruik van deze middelen neme men het volgende in acht: Er moet met zeer veel zorg gespoten worden; de vloeistof moet zeer fijn over de planten verdeeld worden. Verder zijn er aanwijzingen, dat het gewenscht is de bespuitingen met de 1l nieuwe koperhoudende middelen eerder te her- I e veler leven De gemeente Middelburg heeft voor haar ar chief van mej. Marie G. A. de Man eenige gil- depenningen en een zilveren inspecteurspen ning van het voormalige brandwezen ten ge schenke ontvangen. De burgemeester heeft de schenkster zeer hartelijk dank gebracht voor deze bijdrage aan den wederopbouw der stad. MAKELAARS IN EFFECTEN AMSTERDAM - KEIZERSGRACHT 215 TEL. 42600 (4 lijnen) Speciale afdeeling voor het verhandelen van KERKELIJKE LEEN ING EN Nederlandsche Bankinstellingen enz. (kl. cp.) 4 (454 91 92 93 Nederlandsche Bankinstelling enz. (kl ep.) 4 (5 91 92 93 Nederlandsche Bankinstelling enz. (kl. cp.) 4 (5(4 92 93 Nederlandsche Crediet- Voorschotbank (kl. cp.) 41/2 74 Trouw moet Blijken, Sociëteit 4 o/„ 40 Vereeniging tot Christelijke Verzorging van Krankzinnigen in Zeeland (kl. cp.) 4 92 Vereeniging tot Christelijke Verzorging van Zenuw- en Geesteszieken (f 500. 4 9654% OBUG. R.K. INSTELLINGEN (BINNENLAND) De emissie van 1.470.400 aandeelen, serie A, van Werkspoor N.V. te Amsterdam, waar op op 2 Mei de inschrijving uitsluitend voor aandeelhuders tegen den koers van 140 pet. openstond, is voor het overgroote deel door aandeelhouders volteekend. Sedert de vorige opgave werden door de firma D. W. BRAND, Keizersgracht 215 te Amsterdam, de volgende fondsen verhandeld: OBLIGATIëN Amsterdam 1861 (kl. cp.) 354 Groninger Lokaalspoorweg Maatschappij 3 Gruno's Grondbezit (kl. cp.) 254 (5 90 20 20 Aan den Sloterweg, even buiten de be bouwde kom van Zuid-Westelijk Amster dam, is een merkwaardig gebouw gereed ge komen, dat al van ver de aandacht trekt, zooals het met zijn opvallende architectuur en constructie uit het lage land rondom op rijst. Wanneer men er binnen gaat, in het of-fïcieele gedeelte van het hoofdgebouw, wekt het den indruk van een modernen tempel, gebouwd voor de een of andere technisch-religieuze secte. In werkelijkheid is het de hersen-apparatuur der vaderland sche vliegtechniek: Het Nationaal Lucht vaart Laboratorium. Dit indrukwekkend bedrijf is gegroeid uit den Rijksstudiedienst voor de Luchtvaart, welken in 1919 nog uiterst bescheiden, gevestigd werd op het Marine Etablissement te Amsterdam, ressor- teerende onder het departement van Waterstaat. Uit een nietig begin is deze dienst opgebouwd door wijlen dr. ir. E. B. Wolff, die den grootschen overgang naar de huidige inrichting niet meer heeft mogen beleven; als hulde aan zijn nage dachtenis heeft het personeel een plaquette met zijn beeltenis in de hal doen aanbrengen. Het Nationaal Luchtvaart Laboratorium vormt een der geledingen van de stichting voor toegepast Natuur-wetenschappelijk On derzoek. Het werk, dat men er verricht, wordt overwegend door het algemeen belang ge dragen. Het is in hoofdzaak speurwerk op luchtvaartgebied, studie en experiment, ten einde op den stand der techniek in binnen- en buitenland vooruit te loopen. Dit werk ge schiedt op eigen initiatief, dan wel als ge volg van opdrachten, In welk geval het be taald moet worden. Winst wordt hierbij niet beoogd, slechts het dekken der kosten en loonen. Sinds den oorlog zijn de opdrachten op lucht vaartgebied uiteraard teruggeloopen, al hebben toch de K.L-M. en dc vliegtuigfabrikanten nog verschillende kwesties in studie gegeven. Daar tegenover doen zich echter vele problemen voor van meer algemeenen aard, welke o.a. het Cen traal Instituut voor Industrialisatie aan het N. L. L. heeft voorgelegd. En eindelijk blijkt de ontwikkeling van het eigen laboratorium een belangrijke factor, die ononderbroken de aan dacht vraagt. Het Nationaal Luchtvaart Laboratorium, zoo als dit thans onder architectuur van het bureau Maaskant en Van Tijen te Rotterdam, en uitge voerd door den aannemer J. Bakker te Zaandam, gereed is gekomen, vormt een aanzienlijke ver betering, vergeleken bij de vroegere inrichting on het Marine-Etablissement. In het hoofdge bouw is allereerst het representatieve gedeelte ondergebracht; de hal, een groote zaal voor ont vangsten, vergaderingen en voordrachten, kamer van directie en secretariaat, administratie-loka len enz. Het laboratorium zelf omvat vier afdee- deelingen: de aërodynamische-, vliegtuig-, sterkte- en materialen-afdeeling, alsmede de verschillende werkplaatsen. Afzonderlijk staat het z.g. tunnelgebouw, uitgerust met twee betonnen windtunnels, resp. van 76 en 50 Meter lengte en «en doorsnee van resp. 4.40 bij 6 Meter en 1.50 bij 2.50 Meter. Hier door circuleert de luchtstroom, welke een aandrijfschroef kan opvoeren tot een snel heid van 80 Meter per seconde. In dezen kunstmatigen windstroom worden verkleinde modellen vhn op hun eigenschappen te be proeven vliegtuigtypen opgehangen en op hun eigenschappen en reactie beproefd. In de verschillende afdeelingen worden met instrumenten dan wel chemisch de materialen voor den vliegtuigbouw onderzocht en ontwikkeld, teneinde omtrent hun toepassing te adviseeren. Vliegtuigongevallen en bedrijfsstoringen worden bestudeerd. Verder gaat men de installatie systemen na, teneinde de mogelijkheden tot ver betering vast te stellen. Ingenieuse toestellen zijn voor dit alles aanwezig, zooals trekbanken, slaghamers, hardheid- en vochtigheidsmeters, een z.g. vermoeiingskamer enz. Agatha, Par. v. d. H. te Lisse 354 Antonius Abt, Par. v. d. H. te Rotterdam 4 Antonius van Padua, Par. v. d. H. te Roosendaal 4 <y„ Augustijnen, Paters te Nijmegen 454 Maria Magdalena, Par. V. d. H. te Am sterdam 354 O. L. Vrouw, Congr. Zusters te Tegeien 4 PANDBRIEVEN Hypotheekbank (kl 9254 9254% 65 75%% Delflandsche Hypotheekbank (kl cp.) 4 Dordrechtsche Hypotheekbank (kl. cp.) 3 54 Eerste Nederlandsche Scheepsverband Maatschappij (kl. cp.) 354 84 'A 84 Eerste Nederlandsche Scheepsverband Maatschappij (kl. cp.) 4 Priesch-Groningsoiie Hypotheekbank (kl. cp.) 354 9314 Groningsche Hypotheekbank (kl. cp.) 3% Nederlandsche Hypotheekbank (kl. cp.) 3 54 93 54 Vaderlandsche Hypotheekbank (kl. cp.) 4 ((4% Vereenigde Transatlantische Hypotheek banken (kl. cp.) 3 90 92 86%% 8554% 94 9454% 91 94 90 53 AANDEELEn- Balong Bendo Cultuur Maatschappij 140 DJolondoro Cultuur Maatschappij 110 115 Doetinchemsche Ijzergieterij 105 Eerste R.K. Levensverzekering Maat schappij 115 Frisia Wolspinnerij 120 's-Gravenhaagsche Melkinrichting De Sierkan 175 Gruno's Grondbezit 1%, 54% Haagsche Handel Maatschappij tot Ex ploitatie van Onroerende Goederen (Pref.) 32 Haarlemsche Machinefabriek v.h. Gebrs. Figee 100 Hotel Witte Brug 95 Kampar Sumatra Goud Exploratie Maat schappij 2 Machine- en Motorenfahriek v.h. Tho massen Co9254% Meelfabrieken der Nederlandsche Bakke rij 246 Meteoor, Betonfabriek De 120 Nederlandsche Bankinstelling enz. (Vol- gest.) 90 95 96 Nederlandsche Gresbulzen Industrie 125 Nederlandsche Maatschappij tot Exploi tatie van Onroerende Goederen 21 Nederlandsche Middenstandsbank 28 Nederlandsche Rubber Unie 654 Senefelder, Drukkerij 27 54 Steden, Maatschappij tot Exploitatie van Onroerende Goede'ren De 37% Taloeg Goenoeng Cultuur Maatschappij 205 Teulings' Koninklijke Drukkerijen C.N. (Pref.) 37% Utrechtsche Woning Maatschappij 75 Vereenigd Bezit van Indische Fondsen 180 Walcheren, Stoomtram 3 NIET VOLGESTORTE AANDEELEN Aigemeene Hypotheekbank 10 gestort 2% Haarlemsche Hypotheekbank 10 gestort f 50 toe Nederlandsche Bankinstelling enz. 20 gestort f 10.toe, nihil, 5 10 Nederlandsche Maatschappij v. Brandver zekering JO gestort 125 Vaderlandsche Bank voor Belaste Waardien f 100 gest. f 350.toe Westlandsche Hypotheekbank 10 gestort nihil OPRICHTEKSBEWIJZEN Aigemeene Norit Maatschappij f 350. Gruno's Grondbezit f 1. Hollandsche Kunstzijde Industrie f 476. f 500.—, f 525. Javasche Bosch Exploitatie Maatschappij f 8.— Koninklijke Fabriek van Rijtuigen en Spoorwa gens J. J. Beijnes f 120. Landbank, Maatschappij tot Exploitatie van On roerende Goederen De f 25. Moesi Iür, Petroleum Maatschappij f 2.50 Semarang Cheribon Stoomtram Maatschappij Singkep Tin Maatschappij f 75. WINSTBEWIJZEN Koninklijke Paketvaart Maatschappij f 2425. Suiker Cultuur Maatschappij f 50.— DIVERSEN Automatic Screw Works (Rest.bew.) f 17. Lint's Industrie Handel Maatschappij A. N. óe (Amort.bew.) f 55. Lijm- en Gelatinefabriek Delft (Rest.bew.) f 25. f 29. Stadhouderslaan, Maatschappij tot Exploitatie van Onroerende Goederen (Rest.bew.) f 63. Vereenigde Hollandsche Sigarenfabrieken (Rest. bew.) f 32.50, f 37.50 Vereenigde Transatlantische Hypotheekbanken (Rest.bew.) 3 2% Gesien Eefers was met haar buurvrouw in gesprek, maar toen zü den slager zag aanko men, haastte ze zich naar binnen, want nie mand hoefde te zien wat Jaspers haar zou bren gen. Gesien, zooals het gansche dorp haar noem de, hoopte dat zij eindelijk de beloofde rook worst zou krijgen. Toen de deur achter Jaspers dicht was. vroeg ze tusschen hoop en vrees: „Heb je er aan ge dacht?" „Ja," zei de slager. „Hier is hij en dit is je rantsoen." „Ah, fijn" juichte ze. „Ik was al bang dat je mij vergeten zou. Sinds den dood van mijn man ben ik wel niet zoo'n groote klant, maar je krijgt (Zpcipn toch altijd boter bij den visch, i nietwaar?" „Zoo is 't, Ge sien, maar met niemand een woord er over. Je begrijpt mij wel." „Niemand zal het weten, dat beloof ik je Jaspers." Gesien betaalde. De slager vertrok met een dure sigaar. Toen toog Gesien naar haar zolder en hing de worst aan een spijker. Die kon ze heerlijk bij zuurkool, erwtensoep of boerenkool gebrui ken. Voor een week had ze er wel genoeg aan. Ze keek nog eens naar de lekkernij en de an dere artikelen, die ze zoo nu en dan in voorraad had genomen. Ze tilde nog even een deksel op van een oude kist, waarin ze een gedeelte van haar spaarduiten bewaarde. Ze vond dit veilt ger dan in haar kleer- of linnenkast op haar slaapkamer of ergens in de benedenvertrekken. Wie zou op zolder tusschen al dien ouden rom mel naar geld komen zoeken? Immers niemand. Zij overtuigde zich ook of het zoldervenster goed gesloten was en ging 'toen voldaan naar beneden. „Wie zou ooit gedacht hebben," mijmerde ze, „dat ik nog eens zoo blij zou zijn met zoo'n simpele worst, 't Is wel of ik plotseling een erfenis heb gekregen. Het is maar goed, dat Frans zaliger er nu niet meer is, want als die bij zijn middagmaal geen visch of vleesch had, dan had hij niet gegeten, beweerde hij altijd. En nu heb ik ook weer een fijn osselapje," smulde ze ai bij voorbaat. Gesien voelde zich dus voorloopig uit den brand en toen ze dien avond naar bed ging, legde ze, vrij van zorgen, haar hoofd neer en sliep weldra in. Plotseling, ze wist niet of ze al lang gesla pen had, schrok ze wakker. Ze ging overeind zitten. Bevend over geheel haar lichaam luis terde ze. Inbrekers, dieven, was haar eerste ge dachte. Ze zijn naar het dak geklommen en hebben de ruit van den zolder ingedrukt. Even bleef het stil. Toen hoorde ze duidelijk boven haar hoofd een bons en daarna nog ver schillende, maar minder hard. Ze zijn bezig mijn kist open te breken, was ze overtuigd. Wat moet ik nu beginnen? Als ik leven maak, dan komen ze beneden en vermoorden mij. Ik moet zien hulp te krijgen. Maar hoe? Roepen kan ik niet, want dan verraad ik mij. Klop ik op den muur om mijn buren te waarschuwen, dan hoo- ren zij mij wellicht niet, omdat ik niet hard mag kloppen. Met ingehouden adem luisterde ze weer. Ja, ze waren de kist aan het openbre ken; misschien met een beitel, waar ze met een hamer op schenen te slaan. Het was een dof geluid, dus gingen ze voorzichtig te werk. „Ach, mijn geld," kreunde ze. „Maar ik moet zien hulp te vinden. Misschien is het nog niet te laat." Heel voorzichtig verliet ze haar bed en schui felde naar het raam, dat ze steeds op een kier had staan. Ze opende het verder en-tuurde naar buiten. Niets dan diepe duisternis en doodsche stilte. Alleen op zolder, met korte tusschenpoo- zen dat doffe gebons. Ze meende voetstappen te hooren. Zou er dan toch iemand de straat in komen? Ja, ze vernam duidelijk een stap. „Hulp, hulp!" zei ze met gedempte stem en zoo ver mogelijk uit haar raam gebogen. Iemand vroeg: „Wie roept daar?" „Hier nummer zes, mevrouw Eefers," fluister de ze. „Inbrekers.... boven.... op zolder." De persoon kwam nader. „Maak de deur maar even op:n," zei hij. „Ik ben Aaverse." „O, ben jij het, veldwachter," herademde Ge sien. ,Ik durf niet beneden komen; maar hier is de sleutel." Even later hoorde zij den politieman heel stil naar den zolder gaan. Ze hield met beide han den haar hart vast en stond tegen de deur van haar slaapkamer te luisteren. Opeens klonk de stem van Aaverse hard door de stilte: „Vort jij! Moet jij die heerlijke worst opeten?" „De worst," mompelde Gesien met schrik. „Nu ziet Aaverse ook nog dat ik die in huis heb en ik krijg beslist een bekeuring, of Jaspers." Toen dacht ze weer aan de dieven. Ze hoorde den veldwachter beneden komen. Ze begreep er niets van. Hij klopte op haar deur en zei: „Kom maar gerust hier. de dief is al op den loop." Gesien, die al een ochtendjas had omgesla gen, draaide den sleutel om. Bevend stond ze voor Aaverse, die licht maakte en zijn zaklan- tarentje doofde. „Konkon je hem niet grij pen?" vroeg ze klappertandend. „Neen," lachte de man der wet, „hij was me te vlug af. Maar daar is de boosdoener, de diefl" wees hij naar' een groote kat, die de ladder van den zolder afkwam. „En ik raad je aan, Gesien, die worst, tenminste wat er nog van over is, een veiliger plaats te geven. Ik ver moed dat je kat hem van den spijker heeft ge- stooten, toen ze er een hap in waagde." Toen Gesien zag dat de veldwachter lachte en zij vernam dat er geen dieven waren ge weest, begon ze opgelucht haar meening te uiten over het geval. „Die bons was natuurlijk omdat de worst op den grond viel en later dat gebons telkens, omdat de kat dan de worst, waarvan ze gegeten had, weer liet vallen. Ik heb benauwde oogenblikken doorgemaakt, Aaverse," huiverde ze nog. En ik dank je van ganscher harte, dat je mij te hulp bent geko men. Hier is wat voor je moeite. Maarmaar zul je het aan niemand vertellen? Ik bedoel: dat ik meende dieven te hooren en dan van van.... die worst?" „Dat beloof ik je, Gesien. Nu, goeden nacht!" Dat is goeie, dacht Aaverse. Geef mij nu eiken nacht zoo'n karweitje. Een gulden om een kat te verjagen.... (Nadruk verboden). De New Yorksche effectenbeurs opende op den laatsten dag dezer week met zeer kaimen handel, waarbij de stemming verdeeld was. De nieuwste politieke berichten van bulten het Westelijk halfrond deden den kooplust vrijwel geheel verdwijnen, zoodat aanvankelijk slechts weinig transacties tot stand kwamen. Ook tij dens het verder verloop bleef de handel van beperkten omvang, terwijl de stemming onzeker was. De noteeringen der meeste fondsen ver toonden slechts fractioneele schommelingen rond het koerspeil van den vorigen dag. De koersbeweging van spoorwegfondsen en petroleumwaarden was bepaald ver deeld en staalwaarden waren tijdelijk aan den flauwen kant. Later viel hier evenwel weder een lichte opleving van den koopust op te mer ken, daar men geneigd scheen van de jongste regeeringsmaatregelen een verdere opleving van het bedrijfsleven te verwachten. Ook spoorweg fondsen wei-den tegen slot door deze overwegin gen beïnvloed en konden zich weder herstéllen. Overigens was de handel zeer miniem. De beurs sloot verdeeld. (foto N. L. L.) NEW-YORK Air Reduction Allied Chem American Can American Radiator Amer Rolling Am. Smelting Am. Sugar Refining Amer Tel Tel Am. Tobacco B Am Waterworks Anac. Copper Atchis Topeka Baldwin Locomotive Baltim. Ohio Bethlehem St Canada Pacif Com Investm J. I. Case Ches Ohio Chicago Rock Isl. Chrysler Corp Cons Edison Delaw Huds Detroit Edison C. Dupont d'Nem Eastman Kod Gener Electric Gen Foods Crp Gen Motors Goodyear Tyr Hudson Motor (nt. Harvester Intern. Nickel International Paper Int Tel a Tel. Kenn Coppet Mack Trucks Incorp. Montgomery National Biscuit Co N. Y. Central Norfolk Western Nord. Amer. n.a. Northern Pacific Packard Slotk. Slotk. Siotk. Slotk. 2/5 3/5 38 146 79 6% 13% 3754 14 150 6754 4% 23 28% 13 3% 70 3% 30% 45% 37 57% 1954 2054 138 54 12154 28% 35% 37% 17 3 4354 24% 2 32 24% 31% 1654 12 200% 12% 6% 2% 37% 146 79 654 13% 37 15 149% 67% 4% 23% 27% 13% 3% 69% 3% 31 44% 3754 54 5754 19 x 20 138% 124 28% 35% 37% 16% 3 4354 2554 13 1% 32 24% 32 16 11% 20054 12% 6% 2% 1/5 37% 145% 80 6 13% 36 %t 15 149% 67% 4% 2354 27 13% 3% 69% 3 54 30% 45 37 57% 19% 20% 13854 123 28% 35% 37% 16% 3 43% 25% 13% 1% 32% 24% 31% 16 11% 201 12% 6% 2% 30/4 37% 146 80 654 13% 37 14% 150 2354 26% 13 3% 69% 3% 30% 45 3754 54 57% 19% 20% 138% 123 28% 36 37% 17 3 43% 25% 12% 2 31% 24% 31% 16 11% 201 12% 644 2% Pennsylvania 23% 23% 23% 23% Proctor Chamble 50% 50% 5054 5154 P Serv of N.J 22% 22 22 23% Pullman Incorporat. 23% 23% 23% 23% Pure Oil Company 9% 9% 8% 8% Radio Corp 3% 3% 3% 3% Reading Company 1454 14% 14% 14% Republic Steel 17% 17% 17% 1754 Reyn Tobac B. 29% 29% 29% 30 Sears Roebuck 68% 68% 68% 6854 Shell Union Oil 13 13 12% 12% Socony-Vac 9% 9% 9% 9 Southern Pacific 11% 11% 11% 10% Southern Railway 13% 12% 12% 12>4 Standard Brands 5% 5% 5% 554 St. Oil N.-Jers 36 355'2 34% 34% Texas Gulf Sulphur 33 32% 32% 31% Tw. Fox Film 5% 5% 5% 554 Union Carbon 65 64% 64% 6454 Dnlon Pacific 79 78 78 78 37% 37% 37% 3754 United Corpor. United Fruit Conm 60% 60% 61% 62% Un. States Ind. Ale 2154 21% 21 21 Un. St. Rubber 21% 21% 21 2054 Un. St. Steel 52% 52 51% 5154 On. St. Steel pr. 119 118% 118f 119% Western Union 19% 19% 19% 19% Westing house 87% 88% 87 8754 Woolworth 26% 26% 26% 26% laten, f ex-dlv„ ex-recht. ex- coup. t blea. WISSELKOERSEN NEW YORK. 3/5 2/5 4.0354 4.03% 4.03% 4.03% 2.30 2.30 40.07 40.07 A'dam c. Londen Parijs Berlijn Brussel Rome Madrid Zwitserl. Zw. vrij 5.05 6.05 23.21 23.23 23.21 23.23 Weenen Stockh Montreal Mntr.Lnd. B. Aires P. B.Aires M. York c. Shanghai 3/5 2/5 4.7554 4.7554 23.84 23.34 87.93 87.93 4.581J- 4.5811 23 15 23.15 23.55 23.55 23 45t 23 45t 5.27 5.25 Koersen voor stortingen op 5 Mei 1941 tegen verplichtingen luidende in: Belga's 30.1432 Zwitsersche francs 43.56 Fransche francs 3.768 Lires 9.87 Deensche kronen 36.37 Noorsche kronen 42.82 Zweedsche kronen 44.85 Tsjechische kronen (oude schulden) 6.42 Dinar (oude schulden) 3.43 Dinar (nieuwe schulden) 4.23 Turkscne ponden 1.45)4 Lewa 2.30 Fengoe (oude schulden) 36.519 Pengoe (nieuwe schulden) 45.89 Zloty (oude schulden) 35.— Zloty (nieuwe schulden) 37.68 Lei 1.28. (Nadruk verboden) Voetje voor voetje liep Mary in de aange duide richting. Bij 't schrijfbureau gekomen, onderscheidde zij vaag de vormen van een ge zicht, maar herkenning was uitgesloten, 't Eenige, wat zij zag, was een zwakke glans van staal de revolverloop. ,,'k Heb je onder schot," waarschuwde de misdadiger. „Nog wat dichterbijtwee stap penzoo... Leg nu neer." Plotseling snoof hij flauw drong een geur tot hem door. Een parfum, dat hij kende. „Jü!" viel hij uit. „Een valstrik, hè? Daar zal je voor boeten!" Snel ging den loop van de revolver omhoog. De kreet, die volgde, werd niet door de jonge vrouw geuit. Een onzichtbare hand had den pols van den misdadiger gegrepen en met een ruk omgedraaid, 't Wapen viel op den grond. Mary was naar den muur gesneld, waar zij wist, dat de schakelaar zat, dicht bij de deur. 't Duurde iets langer dan een minuut, vóór zij hem vond en 't Vertrek vol licht stroomde. In hun fauteuils, knipperend tegen 't felle schijnsel, zaten Lawrence en Melchior, met tus- echen hen een ledige plaats, die door Mary Brent was ingenomen geweest; daarachter Eleanor en Daniel. Mary stond tegen den muur, een vinger nog aan den schakelaar. En naast haar detective Stanford Bates, de revolver in de hand. XXV „Wie ben jü en waar kom je vandaan?" blafte Melchior. Toen waren zijn oogen aan 't licht gewend. „Goeie genade Stanford Bates!" „Zoo," zei Daniel langzaam. „Was jij de schut ter?" „Klets niet!" Melchior lachte kort. „Een detective! Hoe hij zoo opeens uit de lucht kon komen vallen, mag de duivel weten!" „Slechts één van ons had een revolver," hield Daniel vol. „De kerel daar heeft ze in de hand. 'k Wil wedden, dat we ook de enveloppe vinden als we hem fouilleeren." „Neen, Ross. Gesteld, dat 'k de dader was, dacht je dan, dat Tc zoo stom zou wezen, om onder de gegeven omstandigheden de enveloppe bij me te steken? Zoo'n uil was de moordenaar evenmin. Ze ligt nog op den lessenaar over tuig je!" „Natuurlijk, Stanford! We hebben niet met een kruk te doen!" Allen zagen verbouwereerd de richting uit, vanwaar de stem was gekomen Henderson's stem. Hij stond tegen de kluis en sloeg 't stof van jas en pantalon. Daniel staarde, alsof hij een doode zag, die tot 't leven was weergekeerd. Melchior brabbelde iet® onverstaanbaars. Elea nor zat als versteend. Lawrence was 't minst beduusd van 't viertal. „Net weer iets voor Henderson! Neemt de comedie nooit een eind?" gichelde hij. „Een nuttige comedie!" glimlachte de advo caat. ,,'k Was er op voorbereid, dat geschoten zou worden zoodra; 'k uit de kluis kwam en 'k liet me onmiddellijk vallen. Toch had 'k nog gelegenheid te zien, wie schoot." „>Zag je hem?" riep Melchior ongeloovig uit. „Zooals 'k op 't oogenblik jou zie. 'k Hoorde ook woord voor woord, wat hij met verdraaide stem zei. Mary struikelde over me, 'k fluisterde haar instructies in en gaf haar de rol." „Wat deed ze er mee?" informeerde Law rence. „Be ligt daar," antwoordde de jonge vrouw, op de kluis wijzend. Ze keek Henderson aan. „Waarom zegt u niet, wie op»u schoot?" „Omdat ik 't bijzaak acht. Hoofdzaak is: wie vermoordde Settle? Dat wordt 't gezelschap direct onthuld. Stanford, wil je Mary naar de kluis vergezellen? Zij gaat de laatste rol halen. De rol, die de ontknooping brengt." Met een paar minuten keerden zij terug. Hen derson paatste de rol en even later klonk Settle's stem opnieuw door de bibliotheek. ,,'k Heb in den loop van den middag druk bezoek gehad; eerst Melchior, toen Eleanor, daarna Lawrence. Allen zongen 't zelfde liedje dat c|t de laatste kans was. Eleanor zei 't op meewarigen toon, alsof 't haar werkelijk zou spijten, wanneer 'k uit den weg werd geruimd. Wat een gans, om niet in te zien, dat 'k haar al zoo lang dóór heb! Melchior was grof en gaf te verstaan, dat vier en twintig uur de uiterste termijn van bedenktijd was. Lawrence kwam, toen 'k zijn ultimatum afsloeg, er rond voor uit, dat hij niet anders had verwacht. Voor hij ver trok, bleef hij even met den rug tegen 't dressoir staan en vroeg, of 't me niet zou- spijten dit alles te moeten verlaten. Onnoozele Lawrence! Je dacht, dat 'k niet merkte, hoe je een appel van de fruitschaal nam en verruilde voor één, dien je had meegebracht. Bij onderzoek met de loupe ontdekte 'k een aantal kleine prikjes, vermoedelijk van een injectienaald afkomstig. Dokter Tindal heeft den appel nu; hy' is expert op 't gebied van vergiften, 'k Denk wel, dat 'k gelijk krijg, Lawrence sluipmoordenaars methoden liggen in jouw aard." Henderson nam den stekker uit 't stopcontact. „Nu treedt een pauze in. Wat we zoojuist hoor den, speelde zich In den namiddag af. Als je 't mij vraagt, Lawrence, ziet de toekomst er allesbehalve rooskleurig voor je uit." „Geraaskal van een ouden, kwaaddenkenden gek." Moncrieff schokschouderde. Héél vast had zijn stem niet geklonken ondanks de poging, er de noodige bravoure In te leggen. „Er zijn heel wat aanwijzingen tegen je. Die bij elkaar gevoegdEnfin, 't is niet mijn zaak, dat uit te visschen." De advocaat bracht de dictaphone weer op gang. ,,'t Is half tien 's avonds," ging Settle's stem voort. „Dave kwam vertellen, dat 't slot van de achterdeur is ontzet. Hij heeft 't huis van den kelder tot de vliering doorzocht en niets ver-, dachts aangetroffen. Natuurlijk niet. Degene, die 't op me heeft gemunt, is wel zoo slim, zich tot 't beslissende moment achterbaks te houden." Twee, drie seconden draaide de rol door, zon der dat iets werd vernomen. Toen kwam Settle's stem weer. Hij stootte de woorden met groote snelheid uit, in 't besef, dat elke seconde telde. „Kwart voor elf. Hij is hier. De ellendeling martelde me, terwijl 'k hulpeloos op den divan lag. Hij martelde me, om me te dwingen, hem tot de kluis toe te laten. Op 't oogenblik zoekt hij er naar de enveloppe. De schurk draagt een zwart masker en handschoenen, hij heeft zijn stem verdraaid. Een nadeel, dat alle Moncrieffs zoo sterk op elkaar lijken. Toch geloof 'k wel, dat 'k weet, wie 't is. Maar 'k wil zekerheid. Dan noem 'k zijn naam. Al zal het 't laatste woord wezen, dat 'k zeggen kan wanneer hij me vermoordt, moet hij er voor worden ge hangen. 'k ZalEen korte pauze. De stilte in de bibliotheek was zwaar van spanning. Toen een heesche, hartstochtelijke, triomfantelijke kreet: ,,'k Heb zijn gezicht gezien! 't Is „Vervloekt! Zet dat ding stop! 'k Wil niets meer hoorenIk Daniel was opgesprongen, greep zijn stoei en wilde hem met al de kracht, waarover hij be schikte, op de dictaphone laten neerkomen. Bates had de bedoeling van den woesteling door zien. Snel als de gedachte rukte hij de machine van 't schrijfbureau, haar reddend voor ver nieling. Op 'fc zelfde moment uitte hij een kreet. van pijn. Een van de pooten had hem gevoelig tegen den rechterarm getroffen en de revolver ontviel hem. Vlug bukte hij zich, maar Daniel was hem een fractie van een seconde vóór. Met' een schorren uitroep van vreugde bemachtigde deze 't wapen. Bates haalde de schouders op; in de aigemeene consternatie hoorde niemand zijn kort, eigenaardig lachje. „Ik kon 't niet langer aanhooren," bekende Ross, zich achter den lessenaar verschansend. Met de linkerhand greep hy de enveloppe en stak haar in den zak. „Laat niemand een be weging maken! 'k Schiet neer, wie me in den weg komt!" „Den beul ontloop je toch niet!" schreeuwde Melchior. ,/Zou je denken? 'k Heb niets aan t toeval overgelaten, Melchior! 'k Ben een goed acteur, al zeg ik 't zelf. 'k Kan mijn stem zóó verande ren, dat niemand ze herkent. Settle deed 't ook Biet. Hij was nooit te weten gekomen, wie hem dwong, de combinatie voor de kluis te geven, als hij me niet een vaas in 't gezicht had ge gooid. 't Bezorgde me een bloedneus. Zonder dat 'k er bij dacht, deed 'k mijn masker af." „Ik wist allang, dat jij 't was," zei Henderson koud. ,,'t Eerste bewijs kreeg Tc in Surbiton, toen 'k dat half voltooide schilderij zag. Jij was 't ook, die op me schoot. Maar dat alles bewees nog niet, dat je Settle vermoordde. Nu heb je 't zelf bekend." „(Wordt vervolgd)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1941 | | pagina 2