Nederlandsche Arbeidsdienst Spraakgebreken Afscheid in de Opleidings kampen Malversaties te Doornspijk ZONDAG 4 MEI 1941 Secretaris van Boerenleenbank tot 3 maanden veroordeeld DE GEDENKPLAAT VOOR ENKHUIZEN Aanbieding is uitgesteld HAM EN SPEK IN BESLAG GENOMEN Tweemaal groote buit bij denzelfden eigenaar NIEUWE BURGEMEESTER TE SNEEK Ds. I. R. J. Schut benoemd De nieuwe uniform Onwillige landeigenaren Wei- en hooiland op N.W.- Veluwe gevorderd Voorhistorische urn gevonden HARDNEKKIGE BRAND In „krullenkamer" van vloerenfabrieken Meeldiefstal opgehelderd Dader dreef levendigen handel in meel De eerste Meikersen Zestien cent per stuk H. J. Silvergieter Hoogstad overleden MEDISCHE KRONIEK Zijn 21ste kind aangegeven J. R. van Rossum overleden „Contact-centrale glas-in-lood" Dieven aangehouden Buffetjuffrouw gewond Dronken man stak haar met een mes DUITSCHE JEUGDLEIDER IN ONS LAND Distributie van boter en margarine Reglementswijziging voor stuurliedenexamens Bouw van 28 woningen aanbesteed OFFICIEELE PUBLICATIE VAN HET DEPARTEMENT VAN LANDBOUW EN VISSCHERIJ Distributie van boter en margarine OFFICIEELE PUBLICATIE VAN HET DEPARTEMENT VAN LANDBOUW EN VISSCHERIJ Jongetje verdronken Opgave van aardappelvoorraden door ielers en handelaren OFFICIEELE PUBLICATIE VAN HET DEPARTEMENT VAN LANDBOUW EN VISSCHERIJ Varkens BEAVERBROOK'S POSITIE IN BRITSCH KABINET Promotie of degradatie Receptie op legatie van Irak te Rome Engelsche verklaring over de Middellandsche Zee Ex-koning Carol naar Cuba vertrokken Zware brand woedde in een Roemeensche stad Metsoeoka bij den Keizer Academische examens WIELRENNEN, Internationaal criterium van den Cauberg De Belgische ploeg versterkt Ronde van Vlijmen op 18 Mei „Eerst arbeid, dan pret; eerst plicht, dan recht; eerst uw volk, dan gijzelf". met deze ge dachte, uitgedrukt in de woorden van den Reichsarbeitsführer Konstantin Hierl, een maand geleden in het gastenboek van een der opleidingskampen van den Nederlandschen Ar beidsdienst geschreven, zijn de adspiranten van deze kampen, na zich tegen het einde van den cursus aan een examen te hebben onderworpen, in afwachting van de resultaten der beoordee- ling en van hun definitieve benoeming, huis waarts gekeerd. Nog eenmaal is hun bij het afscheid voorge houaen, dat zij, ieder op zijn eigen plaats, in de leiders-hiërarchie moeten medewerken aan de opheffing en de eenwording van het Neder landsche volk. Dat zfj het Nederlandsche volk zullen moeten wijzen op het groote voorbeeld, dat zijn vaderen in het verleden hebben gege ven. en zullen moeten werken voor het vader land en voor het volk, in den zin van het „lek dien". Zij hebben tot taak de Nederlandsche volksgemeenschap te veroveren door het eigen voorbeeld naar het symbool van de driekleur: rood, wit en blauw, dat is kracht, eer en trouw. Overigens ontbrak bij dit afscheid de noot van vroolijkheid en gemoedelijkheid niet. Over al, in de vier opleidingskampen voor het mid denkader zoowel als in de vier lagere kader- scholen, werden bijzonder geslaagde gemeen- schapsavorden georganiseerd. De cantines wa ren op hun best versierd, de afscheidsmaaltij den droegen een feestelijk cachet, er waren gas ten in het kamp, hooge gasten zelfs hier en daar. Te Hooghalen en Huizen bezocht de com mandant van den Nederlandschen Arbeidsdienst, majoor J. N. Breunese, het kamp op den dag van het afscheid. Te Nunspeet waren de Com missaris van de provincie Gelderland, mr. S. baron van Heemstra, de Beauftragte van den Rijkscommissaris in de provincie, dr. Schneider, en de burgemeester van Ermelo, de heer Mar tens, laatstgenoemde met verscheidene van zijn amttgenooten uit de omgeving, aanwezig. De kaderschool te Ede had den heer Van der Ven, den bekenden folklorist uit Ooster beek, en de leidster van den vrouwelijken ar beidsdienst, mej. De Bruyn, vergezeld van de Stabsführerinnen Fraulein Rutta en Fraulein Schildberg, uitgenoodigd. Overal heerschte de opgewekte stemming van een afscheid, dat weliswaar een heengaan in houdt uit het allengs vertrouwd geraakte milieu, doch dat vooral dezen jongemannen eigenlijk de poort opent naar den arbeid, dien zü zich tot ideaal kozen; de opvoeding van onze Neder landsche jeugd tot beleving van de gedachte aan den arbeid voor het eigen land. Dit afscheid immers opent een nieuwe phase in de stap-voor-stap voortschrijdende ontwikkeling van den Nederlandschen Ar beidsdienst. De opleiding van het eerst-be- noodigde kader, begonnen in de laatste maanden van verleden jaar, is daarmee vol tooid. Met den bouw van nieuwe gewone arbeidskampen kan worden voortgegaan; zjj kunnen met geschoolde leiders worden bezet. De voormalige opleidingskampen zullen straks voor het grootste deel worden omgezet in ge wone arbeidsdienstkampen, waarvan de bezet ting 5 Mei e.k. is opgeroepen uit de vele dui zenden jongemannen, die zich vrijwillig voor den Nederlandschen Arbeidsdienst hebben aan gemeld. Twee dezer kampen, Nunspeet en Bae- xem, blijven voor de opleiding van het lager kader bestemd, intusschen worden in verschil lende plaatsen van ons land, met name in de Noordelijke provincies, zoo in de nabijheid van Drachten, van Staphorst, Steenwijk, van Laren (Gelderland), Valkenswaard, Almelo en Hoorn, geheel nieuwe kampen gebouwd en ingericht. In de kampen, die 5 Mei worden geopend, zul len de jongens uit alle deelen van het land bij eengebracht worden, leder kamp heeft jongens uit elke provincie en deze jongens komen ook zooveel mogelijk uit veerschillende streken of steden der onderscheidene provincies. Op deze wijze leeren zij elkander in den Nederlandschen Arbeidsdienst kennen en waardeeren. op een rood-wit-blauwe eocarde is aangebracht. De distinctieven van den Nederlandschen Ar beidsdienst worden gedragen op den kraag. Zij bestaan voor den gewonen man uit twee elkaar kruisende korenaren, aangebracht op een Bor- deauxrooden spiegel. De rangen van het lagere kader worden aangegeven door strepen terzijde der gekruisde korenaren. De leden van het mid denkader krijgen evenwel op den Bordeauxrooden spiegel gouden korenaren, met er tusschen door voor adspiranthopman 1, onderhopman 2 en hopman 3 sterren. De leden van het hoogere kader zijn kenbaar, doordat de spiegel, waarop de korenaren zijn aangebracht, met goud is omrand. De rang is eveneens door 1, 2, 3 en voor den commandant door 4 sterren aange geven. De rechtbank te Zwolle heeft Zaterdag uit spraak gedaan in de zaak van G. V. te Doorn spijk, die veertien dagen geleden terecht heeft gestaan wegens valschheid in geschrifte. Deze zaak hield verband met de malversaties, die eenige jaren geleden in de kringen van het gemeentebestuur van Doornspijk zijn gepleegd en toen zoozeer de aandacht hebben getrokken. Aan verdachte was ten laste gelegd, dat hij zich zou hebben schuldig gemaakt aan vervalsching der notulen van de Boerenleenbank. Nadat de ze waren gearresteerd zou verd. er in hebben bijgeschreven, dat hij aanspraak kon maken op een voorschot van f 10.000. Verd. had toen reeds een schuld bij de Boerenleenbank van f 20.000. Naar verd. ter zitting beweerde, zou hem het laatste voorschot zijn verleend, ter af lossing van het crediet, dat hem reeds eerder was verleend. De borgen, die hij had opgegeven wisten daar niets van en ook het bestuur kon zich van een dergelijke beschikking niets her inneren. De Officier van Justitie eischte daarom een gevangenisstraf van 1 jaar. Verd. werd thans veroordeeld tot 3 maanden gevangenisstraf. de Zuid-Willemsvaart geraakt. Eerst na gerui- men tijd slaagde men erin den jongen op het droge te brengen. Kunstmatige ademhaling mocht niet meer baten. Anderhalf jaar geleden is ook reeds een zoon uit dit gezin verdronken. Het aanbieden van de bronzen gedenkplaat door de ingezetenen van de gemeente Bunscho ten aan het gemeentebestuur van Enkhuizen ter herinnering aan de evacuatie 1940, welke zooals wij meldden Vrijdag 9 Mei a.s. zou geschieden, is uitgesteld tot einde Mei of begin Juni. Voor die tweede maal in korten tijd heeft de politie te Woudenberg een goeden slag ge slagen. Bij den heer W. werd de vorige week en partij ham en spek in beslag genomen. Thans heeft de politie wederom bij hem 400 pond speK achterhaald. Bij den héér Van G. trof men verder nog 450 pond ham aan. Ten slotte werd nog een bewoner uit Hilversum be keurd, die zonder vergunning honderd pond vakensvleesch vervoerde. Het Rijkscommissariaat maakt bekend: De Rijkscommissaris voor het bezette Neder landsche gebied verleende op grond van par. 1 zijner verordening nr. 3-1940 over de uitoefe ning van de regeer in gsbevoegdheden in het be zette Nederlandsche gebied den burgemeester van Sneek in de provincie Friesland, den heer L. Poppinga, eervol ontslag met toekenning van pensioen. In zijn plaats benoemde de Rijkscom missaris voor het bezette Nederlandsche gebied op grond van par. 3 van zijn verordening nr. 108-1940 (vierde verordening over bestuursrech telijke maatregelen) ds. I. R. J. Schut, te Schingen, tot burgemeester van Sneek. Zooals reeds bekend, is de nieuwe uniform van den Nederlandschen Arbeidsdienst thans al gemeen ingevoerd. Van 1 Mei af is het een ieder in den Arbeidsdienst verboden, nog de oude uniform van den Opbouwdienst met het blauwe koord te dragen. De nieuwe uniform is olijfgroen van kleur en wordt voorloopig met beenwindsels, later met laarzen, gedragen. Er hoort een veldmuts van dezelfde kleur bij, waar- Tal van veehouders op de N.W. Veluwe waren er tot dusver niet in geslaagd wei- en hooi land voor het komende seizoen te huren. Daar tegenover stond, dat, er boeren waren, die Yeel meer land hadden gepacht dan zij redelijker wijs voor hun veestapel noodig hadden. Het geval had reeds tot veel wrijving aanleiding gegeven en niet ten onrechte maakten de ge dupeerde veehouders zich ongerust over de ko mende maanden. Tenslotte hebben de burge meesters uit bet betrokken gebied de zaak aan zich getrokken en voorgelegd aan den secre taris-generaal van het departement van Land bouw, die op zijn beurt overleg heeft gepleegd met den rijkslandbouwconsulent voor Gelder land. Het gevolg van een en ander is geweest, dat de productie-commissaris voor den akker en weidebouw in de provincie Gelderland be kend heeft gemaakt, dat, op grond van het algemeen vorderingsbesluit 1940, hij al het grasland in de gemeenten Oldebroek, Doorn spijk, Elburg, Harderwijk en Ermelo vordert, opdat men c deze wijze tot een billijke verdee ling zal kunnen komen. De landeigenaren en -pachters, die aan dezen maatregel geen me dewerking zouden verleenen, worden van de toewijzing van land uitgesloten en kunnen ook op andere wijze worden gestraft. Bij het rooien van kreupelhout aan het Hey- kensbroek onder EU, nabij de gemeente Weert, heeft de heer J. Kooien een groote voorhisto rische urn opgegraven. Dergelijke en andere voorhistorische vondsten zijn in die omgeving reeds meer voorgekomen. Te Zaandam bluscht de brandweer een brand op de uitgestrekte terreinen der N.V. Bruyn- zeel's Vloerenfabrieken, die van Vrijdagavond zes uur woedt in de krullenkamer van de be drijven. Den vuurhaard kan men niet bereiken, zoodat het gebouw van vier verdiepingen, dat van boven tot onder met krullen gevuld is, ge durende het blusschen leeggehaald moet wor den. Men verwacht, dat het nog wel enkele dagen zal duren, voordat men den brand zal hebben gebluscht. Gevaar voor uitbreiding be staat voorloopig niet. De politie te Bameveld heeft de hand weten te leggen op een arbeider, die eenige dagen ge leden op brutale wijze een pakhuis van de firma Knottenbelt had leeggeplunderd. Ongeveer twin tig balen bloem werden toen vermist. De aan gehoudene is de 43-jarige J. v. d. B. te Bame veld, die een levendigen handel bleek te drijven in meel. Bij een inval vond de politie nog zes tien zakken half of geheel met bloem gevuld. Van der B. is gearresteerd, terwijl tegen een viertal personen proces-verbaal is opgemaakt wegens overtreding van het Prijsbeheerschings- besluit; nog anderen zullen worden vervolgd wegens heling. Op de groente- en vruchtenveiling Utrecht en omstreken werden Zaterdag de eerste Meikersen aangevoerd door den heer J. van Vuurde Jr., van de kweekerij Gruno te Bimnik. De kersen werden verkocht door de firma Nieuwerth te Utrecht voor zestien cent per stuk. Tevens werden de eerste tomaten aange voerd. die den prijs van elf cent opbrachten. In Den Haag is, 78 jaar oud, overleden de heer H. J. Silvergieter Hoogstad, oud-inspec teur der Nederlandsche Spoorwegen. De begrafenis zal Dinsdagmiddag half 2 op de begraafplaats „Rust-oord" te Nijmegen ge schieden. De arbeider R. Wiering te Tweede Exloermond (gemeente Odoom) heeft aangifte gedaan van de geboorte van zijn 21ste kind. In Den Haag is op 87-jarigen leeftijd over leden de heer J. R. van Rossum, oud-kapitein ter zee. In een vergadering is te Amsterdam opgericht de „Contact-centrale glas-in-lood", bestaande uit de dagelijksche besturen van de drie werkgeversorganisaties in het Neder landsche glas-in-loodbedrijf, de Ned. Vereeni- ging v. d. glashandel en glasindustrie, den Ne derlandschen Glazeniersbond en den Ned. R.K. Bond van glazeniers en glas-in-loodbedrijven. Deze nieuw gestichte organisatie zal o.m. trachten, in overleg met het Bureau voor Non- ferro-metalen, een oplossing te bereiken voor de moeilijkheden, welke momenteel in het glas- tn-loodbedrijf bestaan. De politie te Groningen heeft aangehouden een i9-jarigen winkelbediende, een 21-jarigen loopjongen en diens twee 19-jarige vrienden, die een groote partij chocolade hebben gestolen en aan den man gebracht. De politie heeft voorts gearresteerd een 17- jarigen en een 23-jarigen jongen, die zich door vernieling van een ruit toegang tot een pakhuis van levensmiddelen hadden verschaft. Zij sta len 400 pond bakkersvet en verkochten dit voor een zeer hoogen prijs. De heler, een 35-jarige man, is eveneens aangehouden. Vrijdagmiddag heeft in een café op den hoek van de Watergeusstraat en de 2de Schansstraat te Rotterdam een dronken cafébezoeker, de 34- jarige bouwvakarbeider I. G. v. d. V., de 31- jarige buffetjuffrouw Ch. F. M. W. uit de v. d. Hilstdwarsstraat, met een mes in den buik ge stoken. Het slachtoffer is naar een der hospitaal schepen in de Leuvehaven gebracht en daar ter verpleging opgenomen. De dader is aan de po litie overgeleverd en in arrest gesteld. De Duitsche jeugdleider Arthur Axmann kwam Zaterdagmorgen voor een bezoek van eenige dagen aan ons land te 's-Gravenhage aan. Hij bracht in den loop van den middag bezoeken aan den Rijkscommissaris, rijksminis ter Seyss-Inquart, en aan den bevelhebber der weermacht in Nederland, generaal der vliegers Fr. Christiansen. Het Centraal Distributiekantoor heeft voor de inlevering van bonnen van de boterkaart en de vetkaart door winkeliers, die boter of mar garine verkoopen, een regeling voorgeschreven, welke afwijkt van de tot dusverre geldende. De aandacht van belanghebbenden wordt in dit verband gevestigd op een in de bladen opge nomen officieele publicatie van den secretaris generaal van het departement van Landbouw en Visscherij. Een van de voornaamste spraakgebreken is het stotteren. Oppervlakkig gezien, lijkt hpt een onvermogen om bepaalde letters uit te spreken. Maar beziet men het van nabij, dan blijkt deze opvatting van het stotteren onjuist. Wel heeft het soms den schijn alsof een stotteraar met bepaalde letters moeilijkheden heeft; maar dat is dan toch bijna steeds slechts dan het geval, als deze letters aan het begin van een woord staan. Staan ze in het midden van een woord dan bemerkt men van deze moeilijkheden niets. Bovendien is in 't algemeen het stotteren niet aan bepaalde letters gebonden. Ten tweede stottert de stotteraar lang niet in alle omstandigheden of alle gezelschappen of bij alles wat hij te zeggen heeft. Hij stottert in het bijzonder, wanneer hij om de een of an dere reden verlegen is, of boos, of opgewonden Welnu, indien het gebrek nu lag in het uit spreken der letters, is niet in te zien, waarom verlegenheid, boosheid of opwinding de uit spraak moeilijk zou kunnen maken. Daartegenover, wanneer de eigenlijke oorzaak van het stotteren ligt in een onvermogen, om de gedachten en gevoelens in woorden, in taal, uit te drukken, dan wordt de zaak duidelijk en begrijpelijk. Iemand, die verlegen is, weet de juiste woorden niet te vinden, juist omdat hij vreest, dat zijn woorden niet zoo worden op genomen, als hij het zou wenschen; of omdat hij niet durft te zeggen, wat hij graag zou wil len zeggen. Een toestand van opwinding verwart het oor deel en daarmee ook de automatische kunde, om zich goed in woorden te uiten. Met boosheid is het soms anders gesteld. In dien een stotteraar boos wordt en hij laat zich gaan, zoodat hij zijn toorn bot viert, dan zal hij soms niet stotteren. Maar indien hij boos wordt en tegelijkertijd niet boos durft te wor den, of te schijnen, dan stottert hij des te erger Dit kan zijn omdat hij wegens zijn geweten niet boos durft te zijn, ofwel uit vrees voor de genen, met wie hij spreekt en wier oordeel hij vreest. Dit laatste soort stotteraars zou dus brutaler of liever vrijmoediger en onafhankelijker moe ten worden; het eerste soort, wier geweten zich tegen hun boosheid verzet, zou zachtmoediger moeten worden. Althans indien hun geweten niet al te scrupuleus is en zij zich zelf geen bovenmenschelijke moreele eischen gesteld heb ben. Dit laatste komt nogal eens voor. Er is heel veel te zeggen voor de meening, dat de eigen lijke oorzaak van het stotteren gelegen is in het onvermogen de gedachten en gevoelens in de gangbare taal uit te drukken. Het eerste wat men nu vraagt te preciseeren is: welke ge dachten, welke gevoelens, welke taal? Sommige gedachten zijn moeilijk uit te druk ken. Het is een oud gezegde, dat iedereen wel bespraakt is in hetgeen hij goed weet. Daarop zijn weliswaar heel wat uitzonderingen, maar in elk geval is het waar, dat bij het spreken over moeilijk zegbare dingen het stotteren verergert. Ook menschen, die gewoonlijk niet stotteren, kunnen toch stotteren, indien zij over dingen spreken, die zij niet gewend zijn in woorden uit te drukken; b.v. bij de behandeling van abstrac te onderwerpen. Sommige menschen zijn vaak bezig met hun eigen gemoedstoestand en hun eigen gevoels leven. De nuances hiervan zijn zoo veelvuldig en zoo fijn, dat zij niet in woorden kunnen uit gedrukt worden. Geheel anders is het indien gij den metselaar vraagt, wat er aan het huis gedaan moet worden. De metselaar denkt niets, wat hij niet in woorden kan uitdrukken; hij zit vol technische termen en heeft voor elk soort steen, voor elk deel van het gebouw een woord. Maar onze gevoelens en vele zintuiglijke aan doeningen van reuk, smaak en vele soorten van bewegingen zijn zoo individueel, dat er geen aparte woorden voor bestaan. Menschen, die van zulke voorstellingen vol zijn, kunnen een groot deel van hun gedachten niet in woorden uitdrukken. Ook zijn er een groot aantal gemoedsbewegin gen, die niet in woorden uitgedrukt worden; het zou wel mogelijk zijn, ze een naam te geven, maar omdat het een leelijke naam is heeft men er geen woord voor. Wie zal b.v. toegeven, dat hetgeen in hem leeft afgunst of wrok is? Al leen menschen, die heel eerlijk tegenover zich zelf zijn. Natuurlijk gebeurt het wel bij beschei den menschen, dat zij hun schoonen en reinen gemoedsbewegingen geen naam willen geven, maar bij deze lieden wordt het stotteren zelden waargenomen. Gevoelens dus, waarover men zich schaamt, zijn niet in woorden uit te drukken. Ten derde: welke taal. Het antwoord is: de taal. waarin iemand denkt. Betrekkelijk veel komt stotteren voor bij menschen, die in twee talen tegelijk zijn opgevoed. Het gevolg is, dat zij in geen enkele taal goed leeren denken. Zij zijn altijd bezig met zoeken en in stilte ver talen. Nu is het duidelijk, dat het stotteren wel in hoofdzaak kan voortkomen uit een gebrekkig taai-denken, maar evenzeer is het een feit, dat daarbij ook nog het eigenlijke stotteren komt. d.w. z. het onvermogen om te spreken. Maar over de wijze, waarop dat stotteren ontstaat, is weinig bekend. Beter bekend is de wijze, waar op het gebrekkige nadenken ontstaat. Ik heb daarover zooeven al iets gezegd. Ligt nu de onmiddellijke oorzaak van het stotteren in een onvermogen, in taal te denken, dan is de volgende vraag, wat daarvan dan weer de oorzaak is. Dit antwoord is eenerzijds moeilijk, ander zijds gemakkelijk. Het is er mee gesteld, als met de oorzaken van opstand. De eerste oorzaken daarvan kennen wij allen: tyrannie, honger, onbevoegdheid of luiheid der autoriteiten. Maar die dingen zijn heel vaak voorgekomen, zónder dat er opstand uitbrak. De eigenlijke oorzaak zal misschien éénvormig zijn: b.v. krenking van het rechtsgevoel of wraakzucht, maar dat weten wij niet precies Wij weten niet, welke druppel den beker doet overloopen. Eveneens met het gebrekkige denken in taal. Hoe dat precies groeit en in zijn werk gaat, is nog maar matig bekend. Maar wel vindt men een aantal factoren, die daarop blijkbaar groo- ten invloed hebben. Zoo is er de tweetaligheid, waarover reeds gesproken is. Dan is er de aanwezigheid van slechte spre kers of stotteraars in de familie. Ook dit komt betrekkelijk vaak voor. Het stotteren schijnt een zekere besmettelijkheid te hebben, anders om is het zeker, dat het voorbeeld van men schen, die hun gedachten nauwkeurig en een voudig in woorden uit weten te drukken, tot navolging trekt. Een derde oorzaak ligt in de vertraging van het spreken. Vele kinderen, die stotteren, zijn laat gaan spreken. Vaak zijn het eenige kinde ren; want het kinderlijk spreken leert de kleine beter van kinderen dan van volwassenen. Dezen immers spreken veel te geleerd en ingewikkeld, om door de kinderen nagevolgd te kunnen worden. Maar het late-spreken is geen afdoende oorzaak voor stotteren. Dit ontstaat dan, alj men de kinderen forceert, hen tracht te dwin gen, letters en woorden te zeggen, die zij nog niet kunnen zeggen. Soms komt dit late spreken voor uit alge- meene achterlijkheid; ook onder hen vindt men nog wel eens stotteraars; maar er moet dan weer een andere oorzaak bijkomen, b.v. het for- ceeren. Tenslotte is er een factor, die juist bij de ergste stotteraars een belangrijke rol speelt en misschien ook wel altijd aanwezig is, zij het dan in minderen graad: deze factor bestaat in stoornis der gemoedsbewegingen, waardoor de stotteraar zeer vreemd, geheel vijandig, of al leen maar wat onwennig tegenover zijn mede- menschen (en zichzelf) komt te staan. Iemand, die stottert, staat daardoor alleen reeds onwennig tegenover zijn omgeving, behal ve dan natuurlijk tegenover vrienden en ver trouwden. Iemand, die zich niet goed in woor den weet uit te drukken, mist daardoor een groot deel van het contact met anderen. Maar het omgekeerde is even waar: iemand, die door zijn opvoeding vreemd tegenover zijn omgeving komt te staan, voelt zich ook niet getrokken tot hen door het woord in contact te treden Hij sluit zich op in zichzelf en denkt zonder woorden. Die stoornis van het gevoelsleven is vaak ge ring: wordt het stotteren op de een of andere manier genezen, dan wordt het contact met de medemenschen gaarne gesloten en door de steeds werkende neiging tot gezondheid van den geest de harmonie hersteld. Met ernstiger gevallen gaat dit natuurlijk veel moeilijker. Dr. TH. H. SCHLICHTING In het reglement voor de stuurliedenexamens is een tijdelijke wijziging gekomen. Deze kan als volgt worden samengevat: Diploma als 1ste stuurman voor de groote handelsvaart: Instede van artikel 7 lid 2 wordt bepaald: „Als diensttijd, vereischt voor de toelating tot het afleggen van het examen voor het diploma als eerste stuurman voor de groote handels vaart, mag worden medegeteld de diensttijd, doorgebracht als zelfstandig wachtdoend stuur man op schepen in de groote handelsvaart dan wel als lste stuurman op schepen in de kleine handelsvaart van meer dan 200 register ton bruto inhoud, in het bezit van het diploma als derde stuurman voor de groote handelsvaart, voor zoover deze niet voor het examen voor het diploma als tweede stuurman voor de groote handelsvaart reeds in rekening is gebracht." Diploma als 2de stuurman voor de groote handelsvaart: Hiervoor komt de volgende toevoeging aan het reglement: „Personen, in het bezit van het diploma als 3e stuurman voor de groote handelsvaart, kun nen zonder bewijs van vaartijd toegelaten wor den tot het afleggen van het examen in de vakken volgens het programma van het di ploma als 2e stuurman voor de groote handels vaart, met uitzondering van de onderdeelen 5a, b, c en 6. Bij voldoenden uitslag wordt den candidaat een verklaring afgegeven, welke ver klaring bij het 2e gedeelte moet worden over gelegd. Het 2e gedeelte van het examen kan eerst worden afgelegd, nadat voldaan is aan de eischen van diensttijd, zooals deze in de be slissing van de secretarissen-generaal van het departement van Waterstaat en van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen d.d. 23 October 1940 is vastgesteld". Diploma als 3e stuurman voor de groote handelsvaart: Artikel 5 van bijlage 1 komt te luiden als volgt: „Als dekdienst aan boord van zeeschepen in de groote handelsvaart zal ook gelden dekdienst, verricht op varende schepen, gedaan als ma troos of in hoogeren rang bij de marine en bü de marine-reserve zoomede als milicien bij de marine of als matroos op loodsvaartuigen. Als diensttijd aan boord van zeeschepen, be doeld in art. 1 onder a, zal ook gelden de tijd, doorgebracht óf aan boord van stilliggende schepen óf aan den wal; door reederijen inge stelde opleidingen, die door den voorzitter van de stuurlieden-examen-commissie daartoe wor den geschikt geacht. De daar doorgebrachte tijd geldt voor de helft als diensttijd, doch voor geen langeren duur dan 6 maanden." Zaterdag is te Glanerbrug aanbesteed de bouw van 28 woningen. Hoogste inschrijver was K. Schutter, Groningen, voor 128.600; laagste fa. A. J. Bekke, Enschede, 105.980. De Secretaris-Generaal van het departement van Landbouw en Vis scherij maakt het volgende bekend met betrekking tot de distributie van boter en margarine. Zooals reeds eerder werd medegedeeld, ligt 't in de bedoeling op een ge deelte van de bonnen der vetkaart boter tegen gereduceerden prijs verkrijg baar te stellen. In verband hiermede zullen de detaillisten bij de inlevering van consumentenbonnen bij de distributiediensten zich aan bepaalde voor schriften dienen te houden. Het is daarom van groot belang, dat zij zich zoo spoedig mogelijk, doch in ieder geval voor Donderdag 8 Mei as. om inlichtingen ter zake tot de plaatselijke distributiediensten wenden. Zaterdagmiddag half 3 is het 7-jarig zoontje van de familie Van der Leest, wonende aan de Hofstad te 's-Hertogenbosch, bij het spelen in Het Rijksbureau voor de Voedselvoorziening in Oorlogstijd maakt be kend, dat in een door de Nederlandsche Inkoopcentrale van Akkerbouw producten genomen bestuursbesluit is bepaald, dat alle telers, die nog aardappelen in voorraad hebben, dezen voorraad moeten opgeven aan den plaatseljjken bureauhouder onder wien zij ressorteeren. Deze opgave kan achterwege blijven, indien de voorraden reeds door hen zijn opgegeven b\j de F.B.H. of de Provinciale Inkoopcentrale van Akkerbouwproducten. De opgave behoeft ook niet te geschieden, indien de voorraad is be stemd voor consumptie van het eigen gezin, mits de voorraad niet meer dan 200 kg. bedraagt. Voorzoover groothandelaren en kleinhandelaren nog in het bezit zijn van voorraden, zonder dat zij deze hebben opgegeven aan de V.B.N.A., moeten zij deze voorraden opgeven aan de Provinciale bureaux of plaat selijke verkoopkantoren van de V.B.N.A. Het bovenstaande geldt niet alleen voor voorraden consumptie-aard appelen, maar eveneens voor aardappelen, welke oorspronkelijk voor uit- poot waren bestemd en voor dit doel niet meer zullen worden gebruikt. De opgaven moeten voor Donderdag 8 Mei a.s. bij de aangewezen instanties zijn ingediend. Zij, die de gevraagde gegevens niet of niet juist verstrekken, zullen wegens overtreding van art. 3 van het Aardappel besluit V.V.O 1940 wor den vervolgd, Het Rijksbureau voor dg Voedselvoorziening in Oorlogstijd deelt mede: CONTRACTEN EN VERGUNNINGEN VOOR VARKENS: Reeds vroeger werd gepubliceerd, dat iedere varkenshouder, die var kens boven 60 kg. in voorraad had, v o o r 1 April een aanvraag' voor een contract of een vergunning moest hebben ingediend voor dat aantal var kens. Thans is besloten, dit contract- en vergunningsstelsel uit te breiden tot varkens vanaf 40 kg. levend. Varkenshouders moeten hun aanvraag indienen v o o r 11 M e i a.s Zjj, die v o o r of op 10 Mei a.s. geen aanvraag voor een vergunning of contract hebben ingediend voor hun varkens boven 40 kg., zullen uitgesloten wor den van hun voedertoewijzing, afgezien van andere te ngmen maatregelen LEVERINGSCONDITIES In de N.V.C.-condities voor levering van contractvarkens 1941 zijn eenige wijzigingen aangebracht. 1. Het zal in de toekomst niet onmogelijk zijn, dat de centrale over varkens moet beschikken met een lager gewicht dan 95 kg. Dientengevolge zijn dg leveringscondities aangevuld met de bepaling, dat de Centrale het recht heeft, de contractvarkens over te nemen op een vroegeren datum dan in het contract is vermeld en alsdan bij een lager gewicht. 2e. is de bepaling in de condities opgenomen, dat van een varken, dat het gecontracteerde maximum-gewicht overschrijdt, de k.g. welke boven dit maximum-gewicht uitgaan, slechts voor de helft van den conü tractprijs worden uitbetaald. 3e. zal voor de contracten, n a 10 Mei afgesloten, de uitbetaling van de koopsom niet meer plaats hebben aan den contractant, maar aan den handelaar, die namens hem het varken hegft geleverd. VERVOERVERBOD VARKENS BOVEN 25 K.G. Tot dusver was het vervoeren van varkens met een gewicht van meer dan 40 kg., behoudens vergunning, verleend door of vanwege de N.V.C. of L.C.O., verboden. Hierin is verandering gebracht in dien zin, dat thans voor het vervoeren van varkens met een gewicht van meer dan 25 kg. vergunning is vereischt. VERVOERVERGUNNINGEN. Tot dusver werden vergunningen verleend voor het vervoeren van kennelijk dragende zeugen en zeugen bij de biggen van bedrijf naar bedrijf Aan deze regeling wordt uitbreiding gegeven. Thans kunnen vergunningen worden gegeven voor het vervoeren van kennelijk dragende zeugen en zeugen bij de biggen zoowel als voor var kens, bestemd voor fokdoeleinden, niet alleen van bedrijf tot bedrijf, maar ook van een bedrijf via de markt naar een ander bgdrijf. Voor nadere inlichtingen wende men zich tot .dén piaatseliiken bureau, houder, LONDEN, 3 Mei (Reuter) Lord Beaverbrook krijgt voorloopig geen nieuw arbeidsveld toege wezen, naar blijkt uit een officieele Britsche uitlating over de kabinetswijziging. Het plotse linge einde van de carrière van den kranten magnaat aan het ministerie van Vliegtuigpro ductie wordt in de volgende bewoordingen ge commentarieerd „Beaverbook verlaat het ministerie van Vlieg tuigproductie om minister van Staat te worden. Hij heeft het aanzijn gegeven aan de enorme ontwikkeling, die zich in de vliegtuigproductie heeft voltrokken, en thans zal hij als minister zonder portefeuille in staat zijn al zijn aan dacht te concentreeren op de problemen, waar voor het m'nisterie van Oorlog is gesteld." Volgens Associated Press beschouwen poli tieke waarnemers de wijziging van het Brit sche kabinet als het antwoord van Churchill op de kritiek, die op de mislukking van de Britsche oorlogsproductie wees. Men ver wacht, dat lord Beaverbrook de behandeling van alle economische vraagstukken van den oorlog op zich zal nemen, zoodat Churchill zich volkomen aan de politieke problemen kan wijden. Men gelooft ook dat een nieuwe portefeuille ingesteld zal wkirden. Beaver brook wordt voor den opvolger van Chur chill gehouden, indien deze mocht aftreden. De vere'eniging van het ministerie van Scheepvaart met dat van Vervoer in één hand wordt als de sensatie van de kabinets wijziging gequalificeerd. Het A.N.P. meldt uit New York, dat de Ame- rikaansche pers nog niet uitvoerig commentaar levert op de wijziging in de Britsche regeering, daar de Londensche correspondenten nog slechts weinig hebben meegedeeld over den achtergrond hiervan. In hun artikelen treden twee tegen gestelde opvattingen aan den dag. Volgens do eene beteekent Beaverbrook's aftreden het be gin van het einde van zijn politieke beteekenis. daar hij tot dusver bij de vliegtuigproductie een sleutelpositie innam. De andere opvatting, die door de interventionistische pers sterk op den. voorgrond wordt geplaatst, ziet in den kranten eigenaar den toekomstigen „economischen dic tator" van Engeland, wiens voornaamste taak zal zijn de Britsche productie van tanks en ander oorlogsmaterieel op te voeren. ROME, 3 Mei. (Stefani). Gisteravond vona op de legatie van Irak een receptie plaats, aan geboden door den Irakeeschen zaakgelastigde bij het Quirinaal, ter gelegenheid van den ver jaardag van Koning Feisal. Hieraan werd deelgenomen door de leden der Irakeesche kolonie en alle Arabieren te Rome, evenals door vooraanstaande fascisten. Ook werden opgemerkt de Apostolische Nuntius, de Sovjet-ambassadeur, vertegenwoordigers van Iran en Turkije en andere diplomaten. STOCKHOLM, 3 Mei (D.N.B.). De Britsche admiraal H. G. Thursfield heeft aan ien Lon- denschen correspondent van het Zweedsche blad Socialdemokraten verklaard, dat ondanks de verplaatsing van talrijke Britsche vlootverster- kingen naar Gibraltar de Engelsche vloot na de ineenstorting van Frankrijk niet in staat is geweest doeltreffend toezicht te houden in de Middellandsche Zee. Daardoor is het Duitsch- land mogelijk geweest troepen naar Lybië over te brengen. LISSABON, 3 Mei. (D. N. B.) Ex-koning Carol van Roemenië en mevrouw Loepescoe zijn gisteravond met het Amerikaansche schip Ex- cambion in alle stilte en onder schuilnamen uft Lissabon in de richting Cuba vertrokken. Het plotselinge vertrek van Carol werd tot na het vertrek van het schip volkomen geheim gehouden. BOEKAREST, 3 Mei (D.N.B.). In de Roe meensche stad Foksjan brak brand uit in een autogarage, welke snel op het geheele stads centrum oversloeg. Twaalf winkels en 15 wo ningen werden een prooi der vlammen. De schade bedraagt meer dan dertig millioen lei. TOKIO, 3 Mei (D.N.B.). De minister van Buitenlandsche Zaken, Matsoeoka, is heden door den Keizer in audiëntie ontvangen om over de buitenlandsche politiek na het sluiten van het neutraliteitspact met Iloskou rapport uit te brengen. Later kwam onder voorzitter schap van den ministerpresident, prins Konoje, de zgn. verbindingsconferentie tusschen kabinet en leger bijeen. UTRECHT. Geslaagd voor het semi-arts exa men: J. H. J. Meerwaldt, Chr. J. Keyzer. Arts examen: J. H. Saaiman, W. C V. Stalbroch, F, R. Röntgen W. M. Oosterbaan, R. H. Mulkens. Candidaats examen rechten: L. C. Baas. AMSTERDAM. Geslaagd voor het doctoraal examen geneeskunde de heer H. B. J. Kuenen. De Belgische ploeg, .bestaande uit Wardje Vissers, Hendrikx en Staeren, heeft verster king gekregen door de inschrijving van Juul Lowie en Albert Schotte; het contract van Ritserveldt wordt ieder oogenblik verwacht. Braspenninx, die in Valkenburg veel roem oogstte, heeft te kennen gegeven dit jaar aan het Criterium te willen deelnemen. Naar wij vernemen heeft de wielerclub Swift toestemming verkregen tot het organiseeren van de Ronde van Vlijmen op 18 Mei a.s.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1941 | | pagina 4