Vliegveld Habbanijah door Iraksche troepen bezet Verduistering De vijandelijkheden tusschen Engeland en Irak Maaltijden in hotels, café's en restaurants v r Amerika en de Roode Zee De kwestie der Amer. convooieering 1 Vleeschlooze dagen in eetgelegenheden EEN BLAD VALT VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS DINSDAG 6 MEI 1941 Petroleumleiding naar Haifa verbroken "Y Voorjaarsmoeheid en radijs Y J Pakketpostverkeer hersteld Voorschriften omtrent de samenstelling De Dinsdag en de Vrijdag aangewezen De Rijkscommissaris in den Rijksdag Begrafenis prof. Slotemaker de Bruine BUR. VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 TELEOON 21543 EN 21544 - GIRO 22884 ABONNEMENTEN: taet inbegrip van het Zondagsblad 26 cents per week, per kwartaal 3.42 VIJF EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 22990 De prijs der advertentiën bedraagt 35 cents per regel. Ingezonden Mededeelingen 60 ets. per regel. Bij contract sterk geredu ceerde prijzen. Kleine annonces (Vraag- en Aanbod-advertentiën) 13 regels 48 cents, iedere regel meer 16 cents. Engelschen bezetten vlieg veld van Basra Britsche oorlogsschepen te Basra De Groot-Moefti weer op het tooneel Britsche pers over de olievelden Turksche pogingen tot bemiddeling? De Wilhelmstrasse over Ankara's houding Engelsche tankaanval afgeslagen Roosevelt eischt uitbreiding van den bouw van zware bommenwerpers Overeenkomst der V. S. met Haïti Joego-Slavische schepen te New York bezet Zal deze week reeds hierover een beslissing vallen armenie/' l (teabsom) TüUECAU v. A VJ A T o/L t karbeia O I R A K Damask ub i KOEWEIT Met het neutrale buitenland Behoorlijke samenstelling DIT NUMMER BESTAAT Uil ZES BLADZIJDEN De klok Zeer veel belangstelling NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ISTANBOEL, 5 Mei. (D. N.B.) Uit Bag dad wordt gemeld, dat de Iraksche lucht macht op het vliegveld Sednelsebhane door hommen groote schade heeft aangericht, hetgeen door foto's bevestigd is. Het vlieg veld Habbanijah is sinds Zaterdag door Iraksche troepen ingesloten. De krijgsver richtingen der Iraksche troepen worden overal met succes voortgezet. De petro- leiimvelden van Hadiki en Kirkoek bevin den zich stevig in Iraksch bezit. Men be vestigt, dat de Iraksche troepen de petro leumleiding naar Haifa verbroken hebben. Naar uit Bagdad gemeld wordt, heoben de Iraksche troepen in het Westen des lands het vliegveld Sin el Daban omsingelo en voor een gedeelte reeds bezet. Het vlieg veld staat onder het vuur van de Iraksche artillerie. De aldaar door de Engelschen verzamelde voorraden petroleum zijn m brand geschoten. Uit het Zuiden van Irak wordt een levendige wederzydsche bedrij vigheid van artillerie gemeld. BEIROET, 4 Mei (D.N.B.) In toonaange vende Iraksche kringen heeft men- verklaard, dat Irak 300.000 man mobiliseeren kan en in staat is, zonder vreemde hulp aan de Britsche invasie den noodigen tegenstand te bieden. Volgens een bericht van de „Popoio di Roma" zijn Vrijdag 13.000 Britsche soldaten en den vol genden dag ongeveer 20.000 Britsch-Indiërs in Basra aan land gezet. Ook van Transjordanië uit worden versterkingen gehaald. Amerikaansche persberichten uif Londen maken melding van een aanval der R. A. F. op het vliegveld van Bagdad. De New York Herald Tribune beweert, dat de Engelschen na feilen strijd het vliegveld van Basra heb ben bezet. s. p. T. meldt uit Beiroet, dat een zware kruiser en een torpedojager van de Britsche vloot in de haven van Basra zijn binnengeloopen. Het aantal Britsche troepen, dat te Basra aan land is gezet, bedraagt 20.000 man. De troepen zijn gedeeltelijk gemotoriseerd, en zijn terstond op weg gegaan naar Bagdad. Volgens een officieele mededeeling te Cairo hebben Britsche troepen naar S.P.T. meldt alle belangrijke punten van Basra bezet: de haven, het vliegveld en de electrische centrale. Dit is niet zonder strijd gegaan. Zaterdagochtend wer den de Iraksche troepen verzocht het gebied van Basra te ontruimen. Toen dit niet gebeinde, verlengde de Britsche bevelhebber den termijn voor het inwilligen van zijn eisch. De Iraksche troepen gaven er geen gevolg aan, zoodat de Britsche troepen het vuur openden. Door artille rievuur en bommenwerpers werden de Iraksche troepen uit hun stellingen verdreven. Zooals voorts uit Bagdad wordt bericht heb ben Engelsche luchtstrijdkrachten een Iraksch militair lazaret gebombardeerd, hoewel de Roo- de Halve Maan duidelijk zichtbaar was aange bracht. Voorts wordt gemeiQ, dat tairijke m Bagdad wonende Afghanen oesloten hebben, in de gelederen van de Iraksche troepen te strijden. De Irak Petroleum Company te Londen, die het eigendomsrecht over de petroleum- velden in Irak bezit, heeft heden, naar Reuter meldt, verklaard, dat de berichten, volgens welke op de petrcleumvelden het werk is neergelegd en de productie gestaakt werd, waarschijnlijk wel juist zijn. Zooals het agentschap Ofi meiat heeft Ras- jid Ali zijn volk bedankt voor het patriotisme, waarvan ner. in de eerste uren van den strijo blijk heeft gegeven. „Een natie, die een zoo dapper leger heeft, kan niet sterven en mag met recht trotsch staan voor de groote mo gendheden. Regeering en natae eischen, dat de verdediging van de eer van het vaderland tot de eindoverwinning zal lelden Voorts deelen de autoriteiten te Bagdad mede, dat de betoogingen voor de regeering nog steeds in groeten omvang voortduren. Vluchtelingen uit Palestina, waaronder ook de groot-moefti van Jeruzalem, hebben als vrijwilligers dienst genomen in het leger. In het geheele land heerscht rust. In het Iraksche ministerie van Buitenland- sche Zaken, zoo wordt uit Bagdad gemeld, is een bespreking gehouden van de stamhoofden die den ministerpresident Kailani troepen, wa pens, uitrustingsstukken en geld ter beschikkin; stelden. De groot-moefti van Jeruzalem, die zich in Bagdad bevindt, heeft de Arabieren van Pa lestina tot actieve deelneming aan den strijd van Irak tegen Engeland, dat de ware vijand van de Arabische wereld is, opgeroepen. Volgens te Vichy ontvangen berichten uit Beiroet zijn in Syrië betoogingen voor Irak ontstaan. Syrische studenten kwamen bijeen voor het consulaat van Irak te Damascus en riepen luide om Daygan en Rasjid Kailani. xe Beiroet hebben Iraksche en Palestyn- sche studenten eveneens geestdriftige be toogingen voor de zaak van Irak gehouden. Naar vjrder gemeld wordt, zijn in Syrië alle noodige maatregelen genomen, om de vei ligheid aan de grens tusschen Syrië en Irak te garandeeren. Volgens uit Egypte ontvangen berichten zijn er in verband met de gebeurtenissen in Irak tal van botsingen tusschen de Arabische jeugd en de politie voorgevallen. De Egyptische jeugd- nartij, Misrelfatat, heeft den Irakschen minister president Kailani telegrafisch in kennis gesteld van haar bereidwilligheid om met hem goed en bloed voor den vrijheidsstrijd tegen Engeland beschikbaar te stellen. 0 De Engelsche pers wijdt naar S.P.T. verder meldt uitvoerige beschouwingen aan de olie- valden in Irak. Sommige Britsche bladen eischen de vernie ling der Iraksche oliebronnen. News Chronicle en Daily Mail schrijven dat het beter is deze te vernietigen, dan hen aan den vijand over te le veren. Volgens de Daily Herald zou het verlies voor Engeland niet van zeer groote beteekenis zijn, terwijl Duitschland bij de exploitatie van deze bronnen zou zijn gebaat. Zooals S.P.T. verder meldt loopt in Ankara het gerucht dat de Turksche minister van Bui- tenlandsche Zaken, Saradjogloe, Zaterdag den Britschen ambassadeur en den gezant van Irak bij zich ontboden heeft. Naar verluidt, zou Saradjogloe pogingen in het werk stellen om in het Engelsche-Iraksche conflict bemiddelend op te treden. „De gebeurtenissen in Irak verheugen ons zeer" heeft men hedenmiddag van bevoegde zijde in de Wilhelmstrasse verklaard. Hieraan werd volgens S.P.T. toegevoegd, dat de Turk sche bladen verscheidene commentaren op de gebeurtenissen in Irak hebben geleverd, of schoon in het midden is gelaten welke strek king deze commentaren wel hadden, al doet men opmerken, dat sommige bladen een spoe dig einde van het conflict verwachten. „Ten aanzien van de houding van de Turksche regeering in het »aksch-Engei- sche conflict Is nog niets bekend" zeide de woordvoerder. „Ook over de reactie in Rus land zijn nog geen berichten in Berlijn ont vangen. De Duitsche regeering volgt de ge beurtenissen in Irak met de grootste be langstelling" zeide hij tenslotte. De meeste Duitsche bladen hebben zich in hun berichtgeving over Irak aan de feiten ge houden zonder eenig commentaar te leveren. Alleen Der Angriff heeft een kort artikel over de gebeurtenissen geschreven en de officieuze Diplomatisch Politische Korrespondenz wijdde een uitvoerig artikel aan de moeilijkheden in Irak. Het blad komt tot de conclusie dat Enge land het moedwillig op een krach in Irak heeft laten aankomen. „Wel beschuldigt Engeland er de asmogendheden van onrust in Irak te heb ben gezaaid, maar de waarheid is," aldus de Diplo, „dat een dapper volk op Groot-Brittan- nië wraak heeft genomen voor zijn pogingen om de geheele wereld zijn heerschappij op te dringen" Omdat de rijksdagrede uiteraard de voor naamste plaats in de bladen van heden in neemt, wordt minder aandacht aan Irak be steed. Toch publiceert de Berliner Börsenzei- tung een artikel over de olievelden in het Nabije Oosten, naar aanleiding van het conflict tus schen Engeland en Irak. De olieproductie van Irak bedroeg in 1939 4,25 millioen ton, terwijl het geheele Nabije Oosten ongeveer 17,5 mil lioen ton produceert. Omdat het land slechts een klein gedeelte hiervan zelf gebruikt, is het vooral op den uitvoer aangewezen BEIROET, 5 Mei (D.N.B.) Een Engelsche tankaanval op het woestijnfort Roetbah op de route Damascus—Bagdad Is door Irak sche troepen met succes afgeslagen. Verder wordt gemeld, dat de anti-Britsche stemming in Damascus steeds heftiger vormen aaneemt. Er zijn demonstraties voor Irak ge houden, waaraan werd deelgenomen door tal rijke sjeiks en studenten. Irak werd gehuldigd als de „voorvechter der vrijheid van het Arabi sche vólk". Voor het Britsche consulaat te Da mascus werden eveneens vijandige betoogingen gehouden. Het consulaat moest door de politie beschermd worden. In vele wijken zijn commis sies gevormd, die geld voor Irak verzamelen. Zonsondergang 6 Mei 21.14 Zonsopkomst 1 Mei 5.58 Maanopkomst 15.02 ondergang 3.48 Aardappelen bevatten behalve zetmeel en eiwitten een hoeveel heid vitamine C, die er toe dienen lean in deze maanden het bekende gevoel van loomheiddat we voor- jaarsmoeheid" noemente bestrij den en in het algemeen onze weer standskracht tegen ziekte te ver- hoogen. Nu we tengevolge van de aard- appelrantsoeneering minder vita minen C krijgen, is het noodzake lijk, dit tekort op andere wijze aan :e vullen. Behalve de jonge groen ten komt daarvoor in aanmerking 'adijs, dat volop vitamine C bevat. Per dag heeft een normaal niensch ongeveer 50 miligram vi tamine C noodig. Om een idee te leven, met welke hoeveelheid voed sel men die kan opnemen, geven we het volgende voorbeeld: de ge- 'antsoeneerde hoeveelheid aar dap- velen, in de schil gekookt, daarbij een portie groenten, rauw, dan nog acht radijzen van normale grootte. Van jonge radijzen is ook het groen heel goed eetbaar; dit bevat enkele vitaminen en waardevolle ijzerhoudende stoffen. Het radij- zenseizoen begint, radijs blijft dus volop aan de markt. V/ie. verstandig is, profiteert ervan! NEW YORK, 6 Mei (DN.B.) De Asso ciated Press meldt uit Cairo, dat volgens de Amerikaansche'consulaire registers sedert net openstellen van de Roode Zee voor Ameri kaansche schepen geen enkel Noord-Ameri- kaansch schip in Egyptische havens is aan gekomen. Oorlogstuig uit de Ver. Staten is gearriveerd, maar met schepen onder andere vlag. In een schrijven aan den minister van Oorlog, Stlmson, heeft president Rooseveit een „on middellijke, aanzienlijke uitbreiding" by den bouw van zware bommenwerpers geëischt, om dat het tempo bespoedigd moet worden, ten einde de „democratische superioriteit in de lucht" te verzekeren. De versterkte bouw van zware bommenwerpers is onvoorwaardelijk noo dig voor de verdediging van Amerika en an dere democratische landen. Het staatsdepartement maakt bekend, dat met Haïti een overeenkomst is aangegaan be treffende een program op langen termijn ter bevordering van den akkerbouw en zeer in het algemeen van de economie van Haïti. Het betreft in hoofdtaak het verbouwen van rub ber, oliehoudende planten, specerijen, drogis terijen en vezelplanten, benevens uitbreiding van de teelt van bananen en cacao. Ook de boschbouw zal op Haïti tot ontwikkeling ge bracht worden. De federale bank voor den buitenlandschen handel zal tot dit doel bedra gen tot een half millioen dollar ter beschik king stellen. Tevens heeft het staatsdepartement aange kondigd, dat de Amerikaansche financieele .controle op de inkomsten van Haïti wordt op geheven. Deze controle was indertijd ter be scherming van Amerikaansche schuldeischers ingesteld. In de bestaande gedwongen econo mie wordt hierdoor practisch echter niets ge wijzigd, want de regeering van Haïti, die maandelijks een twaalfde deel van den jaar- lijkschen termijn aan renten voor bovenge noemde schulden aan de Amerikaansche ge volmachtigden moet afschrijven, „met de on herroepelijke instructie, dat niets mag worden uitgetrokken voor Haïtiaansche doeleinden tot de rente betaald is." Wanneer de inkomsten van de Haïtiaansche regeering meer zijn dan 7 millioen dollar per jaar, moeten aan de schuldeischers zelfs hoogere bedragen worden afgestaan ten behoeve van de geleidelijke amor tisatie. Volgens Associated Press heeft de Ameri kaansche kustwacht in de haven van New York drie Joego-Slavische schepen als „voorzorgs maatregel" bezet. WASHINGTON. 5 Mei (S.P.T.). De rede, die president Roosevelt gisteren te Staunton heeft gehouden ter gelegenheid van de plechtigheid in het geboortehuis van presi dent Wilson, heeft de openbare meening in zooverre teleurgesteld, dat zij geen positieve mededeelingen heeft bevat over de kwestie der convooieering, die op het oogenblik het publiek het meest bezig houdt. Naar verder wordt bericht heeft de kwestie van de convooieering te Washington in het af- geloopen weekeinde het voornaamste onderwerp gevormd van alle politieke discussies en specu laties. Zondagavond werd bekend, dat het regee- ringsblok besloten heeft deze week over te gaan tot de stemming in den Senaat over de voorstellen van senator Tobey, welke tegen het convooieeren zijn gericht. Naar senator Barkley. de leider van de regeeringsmeerderheid, in een verklaring aan de pers mededeelde, zal er van 'die zijde geen enkele poging worden gedaan de debatten in eenig opzicht te bekorten of de stemming uit te stellen. Senator Barkley voegde er aan toe dat men zich in zijn kamp sterk ge- teund voelt door de openbare meening. De tegenstanders van het convooieeren zijn er op uit de stemming zoo spoedig mo gelijk te laten geschieden, omdat zij on danks de verzekeringen van Barkley vree zen, dat de president zal trachten het Con gres voor te zijn met een niet te herroepen maatregel. lcuuia UnajiT^cvnal "oÜ-Ftt TfeE&mwpe 5AMSOEU TokAT NtKAPA [AMClpBAl ÖuiCBdëR* NiSIBiN MASttN kuswivi KAQP ICAJSeRI (p ca s •kTom* ASS0E* I •SuLTAUABAO TAB5US MER51M ISFAUAU EPOfcE KOEtfPEMAÖAD LATA K IE Mama homs DlSfoE-L A80ET 4CEMAL y hAOITA of LAUARK KoET-EL'AMABA cme: Woesr ijKi [EV4GELSCUI MaUOAATJ foiXEH -O Lawdg,remz.eu PRovikjcte - SpOOQWEGEVI SpOORWCGDJ 114 AAvJLeg GROOTE VEQkttt2&VJ«/EGEv4 OLIE LEIDINGEN Pom stations Petroleum vtLDeU AmmavJ KOE WEI Wij geven hierbij een algemeen-overzichtskaart van het Aziatisch gedeelte van het Oostelijke bekken van de Miaaeuandsche Zee. Op deze kaart zijn de petroleumgebieden zoowel in Irak als in Iran aangegeven. Het Iraksche leger heeft de voornaam ste punten van het land versterkt en de vliegvelden en petroleumvelden bezet. Turkije volgt de gebeurtenissen met aandacht (Kaart van Pelt) Met ingang van heden is het pakketpost verkeer van Nederland met alle landen in Europa, waarmede Duitschland zich diet in oorlog bevindt, en ook met het Aziatisch grondgebied van Turkije en Sovjet-Rus land, in beide richtingen, heropend. Alleen gewone pakketten en pakketten met aan gegeven waarde zyn toegelaten. Het pakketpostverkeer met Duitschland was reeds eerder, heropend. De aandacht wordt er op gevestigd* dat tot de landen, waarmede Duitschland zich in oorlog bevindt, ook Frank rijk en België worden gerekend. Met deze lan den bestaat dus nog geen pakketpostverkeer. In aansluiting op het bericht, dat wy elders in dit blad plaatsen omtrent het vaststellen van den Dinsdag en den Vrijdag als vleeschlooze dagen in eetge- legenheden, ontleenen wy het volgende aan de bepalingen, welke de directeur van het Rijksbureau voor het Hotel-, Café-, Restaurant- en Fènsionbedryf van kracht heeft verklaard met Ingang van vandaag voor inrichtingen, waai voor het publiek gereedgemaakte spijzen al of niet voor ge bruik ter plaatse verkrijgbaar worden ge steld: Het ontbijt moet worden verstrekt zonder bijlevering van boter, margarine of vet en zon der vIgcscIi of vl6©sdiw&r6ii» Indien de gast zulks uitdrukkeiyk verlang mogen genoemde artikelen worden verstrekt, doch uitsluitend tegen inlevering van de daar voor verschuldigde consumentenbonnen. Deze leveringen gelden als extra-verstrekkingen tegen afzonderlyk vast te stellen tarief. Vaste menu's: In elk restaurant moeten gedurende de daar voor geldende uren maaltijden naar z.g. vaste menu's van beperkten omvang verkrUgbaar zyn. Er moet voor lunch, diner of soupei verkrijg baar zijn zoowel een menu zonder verplichting tot afgifte van consumentenbonnen, als ten minste één met die verplichting. De verplicht gestelde vaste menu's mogen ten hoogste omvatten: a. Zonder consumentenbonnen: één voorge recht of magere soep, een gang, toespys of com po te of fruit. b. Met consumentenbonnen: één voorgerecht of heldere of gebonden soep, een gang, toespys of compote of fruit (in te leveren ten hoogste een rantsoen vleesch of vleeschwaren). Dagkaart. Naast het verstrekken van z.g. vaste menu's kunnen in restaurants spyzen uit een dagkaart worden verstrekt, waarop moeten voorkomen: a. Vleeschlooze of nagenoeg vetlooze schotel» (geen bonnen). b. Nationale stamppotten of -soepen (2/50 boter of vetbon en 1 vleesch bon). En c. Gekookt vleesch met toebehooren (2/50 boter of vetbon en A vleeschbon). Voorts mogen op de dagkaart, ter keuze van den ondernemer, de volgende gerechten worden aangeboden: d. Gebraden vleesch met aardappelen, groen te of compote (4/5 boter- of vetbon en een vleeschbon) e. Vischschotel met toebehooren (geen vleesch bon en bij gekookte visch 2/50 boter en bij ge bakken visch 4/50 boter of vetbon) f Wild- of gevogelteschotels met aardappelen en groente of compote (4/50 boter of vetbon en voor zoover gedistribueeid een vleeschbon). g. Eierschotels tegen inneming van eierbon- nen, 2/50 boter of vetbon en facultatief een halven vleeschbon. De dagkaart mag in geen geval meer dan tien van bovengenoemde gerechten vermelden Boven en behalve deze .geoorloofde tien scho tels mogen op de dagkaart voorkomen: e enige voorgerechten, eenfge magere soepen, eenige tusschengerechten, eenige toespyzen, wee kaassoorten, fruit en belegde broodjes. Voor zoover ln deze gerechten artikelen zyn ver werkt of daarby artikelen worden verstrekt, waarvoor consumentenbonnen moeten worden ingeleverd, moet de verschuldigde bonnenwaar- de op de dagkaart vermeld zyn. De directeur van het Ryksbureau voor het hotel-, café-, restaurant- en pensionoedryf heeft bepaald, dat met ingang van morgen voor in richtingen, waar voor het publiés gereedge maakte spyzen ai of met voor georuik ter plaat se verkrygbaar worden gesteld, de Dinsdag en de Vrydag van iedere week als vleeschlooze da gen gelden. Op die dagen mogen geen gerechten worden verstrekt met vleesch en'of vleeschwa ren dan wel gerechten waarin vleesch en/oi vleeschwaren zyn verwerkt. Deze bepaling is mede van Krocht voor het verstrekken van wild en gevogelte. De consumentenbonnen moeten door of van wege den ondernemer gelyktydig met de be stelling in ontvangst woiden genomen. Van de consumenten mogen niet meer bon nen in ontvangst worden genomen dan op menu of dagkaart zyn vermeld. De vleeschlooze en nagenoeg vetlooze maaltyden en schotels waarvoor geen bon nen ln ontvangst mogen worden genomen, dienen niettemin van behoorlyke samen stelling te zyn. De daarvoor uenoodigde minimale hoeveelheid boter, margarine of vet wordt door den ondernemer verkregen uit den hem toegekenden overslag boven de hoeveelheid, waarop hy tegen Inwisse ling der overeenkomstige bonnen aanspraak kan maken. By een kadetje (opengesneden dubbel brood je) of per twee sneden brood, mogen ten hoog ste in ontvangst worden genomen rantsoen brood en 2/50 rantsoen boter en voor de beleg ging '/4 rantsoen kaas, A rantsoen vleesch ot vleeschwaren of 1 eibon De kaart, waarop de vaste menu's zijn ver meld, en de geldende dagkaart, voorzien van datum, prijzen en een aanduiding van de door de consumenten verschuldigde bonnen, moeten aan de buitenzyde van de inrichting naast de hoofdtoegangsdeur, gemakkelyk zichtbaar voor het publiek, worden opgehangen en voorts in de inrichting in voldoend aantal ter raadple ging voorhanden zyn. Vegetarische restaurants zyn ontheven van de verplichting tot het geven van gerechten met vleesch, vleeschwaren, visch, wild en ge vogelte. Het bepaalde in dit voorschrift is niet van toepassing op pensions De Rykscommissaris voor de bezette Neder - landsche gebieden, ryksminister Seyss-Inquart, heeft de groote zitting van den Ryksdag op Zondag 4 Mei, waarin de Führer heeft gespro ken, bygewoond. O O O Zet uw klok gelijk! Er zijn men- schen die altijd bedrogen willen wor den of die zich zelf niet vertrouwen. Ze zetten de klok vooruit om niet te '■aat te komen. Maar zóo is niemand zeker van den juisten tijd. Uw klok dient gelijk te zijn opdat men niet on tijdig zij. Men heeft soms meerdere klokken in huis, doch geene deugt er. Geen wonder tvanneer in zoo'n gezin de zaken mis gaan. Zorg vooi 'een aoea uurwerk. Het is heel piëteitvol en romantisch een oude klok uit grootva ders tijd nog te hooren tikken en we vinden er terecht een pleizier in zoo'n oud werk weer op gang te kunnen brengen, vooral wanneer het een deugdelijk oud werk is. Maarlaten we ons niet misleiden door gehecht heid aan een oude klok welke met meer betrouwbaar is. Plaats een goe de, secure, moderne klok in uw wo ning en wees mensch van den tijd. van uw tijd. Maandagmiddag is onder zeer groote belang stelling op de Ned. Hervormde begraafplaats te Wassenaar het stoffelijk overschot van-prof. dr. J. R. Slotemaker de Bruine, oud-minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, naar zyn aatste rustplaats gebracht. Onder de aanwezigen in kerk en op begraaf plaats waren o.a: dr. A. A. L. Rutgers, lid van den Raad van State, de oud-ministers De Graeff, Colijn, Patyn Van Dyk, Deckers, Van Buuren, Gelissen en Romme, mr. J. R. H. van SchaiK en mr. W. L. baron de Vos van Steenwyk, resp. voorzitter van de Tweede en Eerste Kamer, mr. L Kesper, griffier van de Tweede Kamer, dr J. Schokking, oud-lid van den Raad van State, prof. G. A. van Poelje, oud-secretaris-generaal an het departement van Onderwys, dr. A. L. Scholtens, oud-secretaris-generaal van het de partement van Sociale Zaken; de secretaris generaal van het departement van Handel, Ny- i'erheia en Scheepvaart, dr. H. M. Hirschfeld, die verhinderd was, had zich doen vertegenwoor digen door zyn plaatsvervanger, dr. T. P.. van der Kooy- Nog waren aanwezig baron van Boet- zeiaer van Asperen van Dubbeldam, oud-lid van de Tweede Kamer, J. R. Snoeck Henkemans, lid van het hoofdbestuur der Christ. Historische Unie, W. de Boer, als vertegenwoordiger van het departement van Opvoeding, Wetenschap en Cultuurbescherming, ir. O. Hofstede, inspecteur- generaal van het nyverheidsonderwys, mr. H. B. Wildt Meyboom, voorzitter van den Raad van Arbeid te Dordrecht, dr. S. baron v. Wynbergen burgemeester van Wassenaar, mr. A. baron van Wynbergen, curator der rijksuniversiteit te Utrecht, mr. G. A. van Haeften, voorz. commis sie van toezicht rijksconservatorium voor mu ziek, J. C. Roelofsen, hoofdinspecteur generale thesaurie, prof. G. W. J. Bruins, mr. N. C. Couvée, raadadviseur by het departement van Waterstaat, W. Wagenaar en Q- A. de Ridder resp. directeur en hoofdredacteur van het dag blad „De Nederlander", T. Cnossen, namens het dagblad „De Standaard". Voorts waren er tal ly ke predikanten en oud-predikanten, afgevaar digden van sociale instellingen e.a Tegen kwart voor twee arriveerde de stoet by het kerkgebouw. De rouwdienst in de kerk werd geleid door ds. W. A. B. ten Cate. Deze schetste de vele verdiensten van den overledene en besloot met te zeggen, dat door het heengaan van prof. Slotemaker een groote leegte zal ach terblijven. Hierna werd de kist met het stoffelijk over schot uitgedragen Aan de geopende groeve ging ds. Ten Cate voor in gebed. Een zoon, dr. M. C. Slotemaker de Bruïne, heeft voor de belangstelling bedankt.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1941 | | pagina 1