Daden alles, woorden weinig Huisknecht m aakte f 4.000 op Grens tusschen Syrië en Irak gesloten 1 Het beslag der V.S. op buitenlandsche schepen Hevige strijd bij Basra Verduistering .r Boter en margarine op bon 15 Postgiro-no's van de Winterhulp Nederland ##§lgj|Ü Zwakke Britsche aanval op Noord-Duitschland Caféhouder krijgt uitgeloofde belooning Stimson eischt gebruik van vloot der V.S. Duitsche aanvallen op Engeland VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS BUR. VOOR RfDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 TELEOON 21543 EN 21544 - GIRO 22884 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) vooi Haarlem 26 cent per week; per kwartaal 3.42. Bij onze Agenten 28V2 ct. per week, per kwartaal Z.76Y2. DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE WOENSDAG 7 MEI 1941 - AVONDBLAD VIJF EN ZESTIGSTE JAARCANC No. 22992 De prijs der advertentiën bedraagt 35 cents per regel. Ingezonden Mededeelingen 60 ets. per regel Bij contract sterk geredu ceerde prijzen. Kleine annonces (Vraag- en Aanbod-advertentiën) 13 regels 48 cents, iedere regel meer 16 cents. Duitsche ambassadeur te Madrid naar Berlijn? Om rapport uit te brengen over toestand in Spanje en Portugal Levendige debatten in het fluis van Afgevaardigden Conferentie op het Witte Huis De Philippijnen en de V. S. Irak moet zuinig zijn op munitie Knox over Amerikaansche landingstroepen MENZ1ES IN AMERIKA Strijd wordt uitgevochten in de lucht en op den Oceaan" t Iraksch communiqué Botsingen in Palestina Generaal Dentz naar Damascus Premier van Nieuw-Zeeland binnenkort naar Londen Roemenië erkent Kroatië J- "V DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN DOOD DOOR SCHULD Harderwijker voor 't Gerechtshof SCHIPPER VERDRONKEN Bij het omslaan van de schuit te water geraakt Ongeval op den Rijksstraatweg te Haarlem NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Evenmin als de Duce van Italië heeft de Führer van het Groot-Duitsche Rijk de behoefte om tijdens dezen oorlogstijd vaak in het openbaar met een groote rede op te treden, want zoo als hij zeide, in dezen tijd be teekenen daden alles en woorden weinig. Nu ech ter het verzet van Joego-Slavie is gebro ken en Griekenland op de knieën is moe ten zinken voor het te land en in de lucht opnieuw onoverwinnelijk gebleken militaire apparaat, dat ter beschikking van de asmogendheden staat, werd een oorlogsetappe afgesloten, belangrijk ge noeg om door een rede van den Führer van het Derde Rijk voor den Rijksdag te worden bezegeld. Niet op de eerste plaats, omdat de voor Duitschland min of meer bijkomstige tegenstanders als Joego-Sla- vië en Griekemand in een snel tempo werden overwonnen, maar vooral omdat het resultaat van de mislukte Balkan expeditie van Duitschlands grootsten vij and Engeland, is, dat de laatste Brit van het vasteland van Europa werd vei dre ven. Men kent de doelstelling van de asmogendheden om onder haar leiding een nieuwe orde van samenwerking met uitsluiting van buiten-continentale in menging op het Europeesche vasteland te stichten en in de lijn van deze doel stelling beteekent de succesrijke veld tocht van de troepen der asmogendheden in den Balkan een nieuwe stap vooruit. Met klem herhaalde de Führer van het Groot-Duitsche Rijk, dat hij dezen veld tocht niet gewild heeft en dat hij slechts vreedzame economische samenwerking met de Balkan-landen beoogde. Hij is echter den strijd niet uit den weg ge gaan, toen de Britsche en Amerikaansche politiek dien wilde. De door hem nauw keurig gepreciseerde minimale offers aan goed en bloed, die Duitschland heeft moeten brengen voor de bereiking van het behaalde resultaat, vormen een bij zonder gunstige tegenstelling met de door zijn tegenstanders geleden en open lijk toegegeven verliezen aan menschen en materiaal. In de verbeten worsteling tusschen de asmogendheden en het Britsche Rijk aeeft het laatste wederom een slag verloren en zoo wordt het woord van den Führer bewaarheid, dat dit jaar een jaar van groote en historische beslissingen worden zou. Of dit jaar ook reeds de de finitieve beslissing zal brengen, heeft de Führer in het midden gelaten en zijn oproep om den voorsprong in materiaal- productie op den tegenstander te behou den en de productie van Duitschland in het komende jaar nog op te voeren, liet althans de mogelijkheid open voor een voortzetting van den huidigen oorlog tot in 1942. Behalve in zijn retrospectieve beschouwing over het ontstaan van de- zeó oorlog bepaalde hij zich tot de voor geschiedenis en de geschiedenis van den zegetocht der Duitsche en met ae Duit- sche verbonden,wapenen in den Balkan, en vatte de tot nu toe behaalde resulta ten samen in de volgende woorden: „Het jaar 1941 moet in de geschiedenis worden opgeteekend als het grootste jaar van onze verheffing. Wanneer wij opblikken naar den almachtigen be stuurder van het lot, dan willen wij bij zonder dankbaar er voor zijn, dat hij het mogelijk maakte de groote successen met zoo weinig bloed te behalen." BERLIJN, 7 Mei tD.N.B.) Zonder dat er zicht op den grond was in Noord-Duitschland hebben zeer zwakke strijdkrachten der R.A.F in den nacht van Dinsdag op Woensdag eenige bommen neergeworpen. De civiele schade is volgens de tot dusver ontvangen berichten bui tengewoon gering. Militaire schade is niet ont staan. BERLIJN, 7 Mei. (S.P.T.) Naar in gewoon- lijk goedingelichte kringen verluidt, bestaat de mogelijkheid, dat de Duitsche ambassadeur in Madrid, von Stohren, binnenkort naar Duitsch land zal komen om een rapport over den toe stand in Spanje en Portugal uit te brengen. Naar aanleiding van de tallooze geruchten over Engelsche plannen ten opzichte van het Iberische schiereiland, de artikelen in de Spaan- sche pers over het driemogendhedenverdrag en de scherpe woorden die de Spaansche minister van Buitenlandsche Zaken Serrano Sutler in zijn jongste rede aan het adres van Engeland en Amerika heeft gericht, en die in Berlijn met groote voldoening zijn ontvangen, ziet men dit bezoek met groote belangstelling tegemoet. hifm Na den strijd in Griekenland. Engelsche krijgsgevangenen wachten te Larissa op transport naar een der kampen :Foto Weltbild—Pax-Holland) Zooals reeds werd gemeld, is de 22-jarige huisknecht J. W. M. de J., die met 20.000 van zijn patroon uit Den Haag was verdwenen, Maandagavond in Mill gearresteerd. Rechercheurs van de Haagsche politie, die den arrestant Dinsdag uit Mill hebben gehaald, zijn bij een voorloopig verhoor van De J. het vol gende te weten gekomen. 3 Mei was De J. belast met het schoonmaken van bet kantoor van zijn patroon en hij was toen tegenwoordig bij het uitbetalen van geld. Tevens zag hij. dat de sleutel van de brandkast in een aangrenzende kamer in esn taschje werd opgeborgen. Toen even later niemand aanwezig was, slaagde hij er in den sleutel uit het taschje te halen, waarna hij aan zijn patroon vroeg de deur van de kamer, welke aan het kantoor grensde, af te sluiten, daar er anders stof in zou komen, zooals hij beweerde. Later zag hij zijn kans schoon de brandkast te openen en het geld, dat ongeveer een waarde van ƒ20.000 ver tegenwoordigde, weg te nemen. Hierna nam hij per trein de vlucht naar Mill in Noord-Brabant. Hij was daar goed bekend, aaar hij er tijdens de mobilisatie als hospitaal soldaat in garnizoen had gelegen. Overal hing hij fantastische verhalen op be treffende de herkomst van het geld. Zoo ver telde hij op het station te Boxtel, waar hij op aansluiting moest wachten, dat hij veel geld had verdiend met boksen. In Mill disehte hij een ander verhaal op. Hij zou n.l. van verschillende kanten geld hebben ontvangen van verzekerin- WASHINGTON, 7 Mei. (D.N.B.) In het Huis van Afgevaardigden der v.S. is het, tot een vu rig debat gekomen over de machtigingswet op het overnemen der in Amerikaansche havens opgelegde schepen door de regeering. Met 161 tegen 131 stemmen werd een eerste amende ment van de oppositie, inhoudende, dat het af staan van in beslag genomen schepen aan En geland verboden wordt, verworpen. De oppositie bracht naar voren, dat een dergelijke maatregel op een ondubbelzinnige oorlogshandeling neer zou komen, terwijl de democratische meerder heid verklaarde, dat een dergelijke transactie zich niet zou onderscheiden van den afstand in den herfst van het vorige jaar van 50 torpe- dobootjagers aan Engeland. Ook de convooikwestie is in den loop van de debatten aangesneden, waarbij van democra tische zijde het onmiddellijk invoeren van con- vooien geëischt werd. Op het Witte Huis is gisteren een conferentie gehouden, waaraan behalve Roosevelt, bevel hebbers van leger en vloot deelnamen. Op het Witte Huis wordt verklaard,- dat deze vergade ring, waarbij ook de chef van het vliegercorps van 'het leger, Arnold, aanwezig was, vooral ge diend heeft tot besprekingen over opvoering van de productie in de vliegtuigindustrie. Bovendien heeft zij aan Arnold gelegenheid gegeven rap port uit te brengen over zijn reis naar Enge- land. President Roosevelt heeft generaal-majoor Burns tot assistent van Harry Hopkins be noemd. Daarmee is een nieuwe afdeeling van het bureau van den president in het leven ge roepen, die tot taak heeft den president voort durend' in te lichten over de bewapening en de hulp aan Engeland, de bewapeningseischen in overeenstemming te brengen met de mogelijk heden en een zeker financieel toezicht op de uit voering van de leen- en pachtwet te oefenen Bums "was tot nog toe assistent van den plaats- vervangenden minister van Oorlog, Patterson. NEW-YORK 6 Mei (D.N.B.) De president van de Philippijnen Quezon heeft volgens Associated Press in een bijzondere boodschap aan het par lement verklaard, dat de gebeurtenissen in ster ke mate schijnen te wijzen op de mogelijkheid van deelneming van de Vereenigde Staten aaD den oorlog. Mocht dit geval zich voordoen, dan spreekt het vanzelf, dat de Philippijnen recht streeks in den oorlog verwikkeld zouden wor den. Terwijl de bescherming van het land naai buiten tot de taak van de Vereenigde Staten behoort, moeten de Phüippijnéh zelf voor de bescherming van de burgerbevolking zorgen De president spoorde het parlement aan om ten be hoeve van de bestrijding van honger en ziekte in geval van oorlog een crediet van vijf millioen dollar toe te staan en zijn volmachten tot aan het einde van de huidige zittingsperiode yanhet parlement (tot November) te verlengen. gen, daar eenige familieleden van hem waren overleden. Hij liet het geld flink rollen en bezocht vele café's, waar hij links en rechts rondjes uitdeelde. Toch was er een caféhouder, die het zaakje niet vertrouwde. Deze begaf zich naar den gemeente-veldwachter en vertelde hem zijn wedervaren. Deze had juist een extra-radiobericht gehoord, waarin de aan houding van De J. werd verzocht. Hij com bineerde een en ander, toog op onderzoek, uit en arresteerde den huisknecht. Nog den zelfden avond belde de gemeente-veldwach ter de politie in Den Haag op. Dinsdag vertrokken twee rechercheurs naar Mill en Dinsdagavond laat kwamen zij met hun ar restant in Den Haag aan. Vermoedelijk heeft deze zich aan nog meer diefstallen schuldig gemaakt. Een diepgaand onderzoek wordt dan ook ingesteld. De caféhouder in Mill heeft intusschen een buitenkansje. Hij was het, die. aanwijzingen gaf, welke tot de aanhouding van De J. leidden, en zal dus voor de uitgeloofde belooning in aan merking komen. Van het gestolen geld werd nog ongeveer 16.000 op De J. gevonden. VICHY. 7 Mei. (D.N.B.) Naar uit Bei roet wordt gemeld, is de grens tusschen Syrië en Irak gesloten. De grens tusschen Syrië en Turkije is weliswaar voorloopig nog open. maar reizigers, die uit Syrië naar Irak willen, mogen Turksch gebied niet meer passeeren. De kwestie van de doorreis van Syrië naar Irak is acuut geworden, toen driehonderd Iraksche studenten van de Amerikaansche universiteit in Beiroet den wensch uitspraken naar hun vaderland te rug te keeren. Het Iraksche opperbevel heeft de troepen be volen spaarzaam met de munitie om te gaan, daar er geen gelegenheid is om de voorraden aan te vullen. In dit bevel wordt verklaard, dat Engeland al in anderhalf jaar geen munitie meer heeft geleverd, zulks in tegenstelling met beloften, die by verdrag bekrachtigd zijn. De leveringster mijnen zijn met opzet uitgesteld. De Iraksche regeering heeft aan alle diploma tieke missies te Bagdad een memorandum doen toekomen over het bombardement op de open stad Fauloedsja en dat van het militaire zieken huis van Al Rasjid. Stefani meldt uit Istanboel: Uit Beiroet wordt vernomen, dat anti-Britsche opstanden in Syrië ontstaan zijn onder de Mohammedanen. Voorts hebben 50.000 Mohammedanen een felle betoo ging geïmproviseerd en het Britsche consulaat in Damascus geplunderd. Bovendien is bericht ontvangen, dat de Groot Moefti uit zijn verban ningsplaats Bagdad de Arabieren zou hebben opgeroepen tot den Heiligen oorlog tegen de Engelschen. Engelsche vliegers hebben naar aan.het D.N.B. uit Bagdad wordt gemeld, in Irak vlugschriften uitgeworpen waarin beweerd wordt dat de onaf hankelijkheid van de Arabische volken door En geland niet in gevaar wordt gebracht. De woord voerder van den Bagdadschen omroep merkte in dit verband op: In Irak kent men de waarde van dergelijke verzekeringen. De vlugschriften zullen in Irak geen indruk maken. Engeland zal wel spoedig inzien dat het geheele Arabische volk eensgezind is met Irak. Het goederenverkeer tusschen Turkije en Irak is verbroken. Het spoorwegverkeer biyft voor loopig in stand. O.F.I. meldt uit Beiroet, dat de Iraksche re geering heeft besloten tot vordering van de particuliere auto's. De minister van Justitie heeft met ingang van 1 Mei de Britsche advi- Wat er in de laatste weken in Joego-Slaviè gebeurde, vormt ongetwijfeld het on derwerp van het gesprek, dat deze aan de capitulatie ontsnapte Servische soldaat met een van zijn dorpsgenooten voert (Foto weltbild Fax-Holland) NEW-YORK 7 Mei (DNB) In een radio rede heeft de minister van Oorlog der V. S„ Stimson. Dinsdagavond het onmiddeliyke £e" bruik geëischt van de Amerikaansche vloot, on.1 naar hij zeide. de „zeeën veilig te maken voor de levering van munitie naar Engeland" De veiligheid van de Ver. Staten, zoo be weerde Stimson. is afhankelijk van de overwinning van Engeland. Alles, wat de Ver- Staten tot dusver tot een zoodanige overwin ning hebben bijgedragen, is onvoldoende, aan gezien Duitschlands activiteit op den Atlanti- schen Oceaan de Engelsche levenslijn bedreigt Wanneer de V. S. wachten tot de macht der Britsche vloot is gebroken, zal de zeemacht der V. S. er een van den tweeden rang worden. De V. S. mogen niet toelaten, dat de voor Enge land bestemde munitie op den Atlantischen Oceaan tot zinken wordt, gebracht, aangezien de V.S. voor milliarden wapenmateriaal vervaar digen. De minister van Oorlog bevestigde, dat de blokkade van Engeland zoo doeltreffend is ge worden. dat daardoor niet alleen de leverantie van wapenmateriaal, maar ook van levensmid delen uit de Ver. Staten voor Engeland in ge vaar gebracht wordt. Het geheele leven der Ver. Staten, zoo beweerde Stimson tenslotte, is gebaseerd op de vooronderstelling, dat de con trole der oceanen in bevriende handen is- De V.S hebben bijvoorbeeld reusachtige steden aan de zeekust gebouwd, ofschoon zij nooit een groot staand leger hebben gehad. Met de ont wikkeling van het luchtwapen is het nog belang rijker voor de V.S. geworden, dat de controle der zeeën zich bevindt bi handen van bevrien de naties. In deze radiorede, waaromtrent naar de se cretaris van het Witte Huis heeft verklaard, tevoren met president Roosevelt afspraken wa ren gemaakt, heeft Stimson ter inleiding ge zegd dat Amerika zich geplaatst ziet tegenover een crisis, die het algeheele gebruik der krachten noodig maakt voor de waarborging van de eigen veiligheid. Duitschland plaatst, zoo beweerde Stimson, de geheele wereld, met inbegrip van Amerika, voor het alternatief te capituleeren of onvoorwaardelyk weerstand te bieden. Wanneer de vloot der Ver. Staten het streven der Engel sche vloot aanvult, kan zij alle oceanen rondom Amerika veilig maken en daarmede de noodige tijdwinst geven. Stimson noemde den onbeperk- ten duikbootenoorlog een „onwettige blokkade", welke de Ver. Staten niet erkennen. Aan het slot van zijn uiteenzettingen verklaar de de minister van Oorlog: „Wanneer wü niet bereid zyn offers te brengen en zoo noodig te sterven voor de overtuiging, dat de vrijheid van Amerika moet worden gered, kan zü niet gered worden." De minister van Marine, Knox, heeft Dins dag voor de marinecommissie van het Huis van Afgevaardigden verklaringen afgelegd, waarby hy, volgens de United Press, de vorming van landingstroepen voor de Amerikaansche marine „buitengewoon belangryk" noemde. NEW YORK, 7 Mei. (D.N.B.) De Australische premier, Menzies, is per vliegtuig uit Lissabon te New York aangekomen. Hy verklaarde aan de pers, dat Engeland om den oorlog te winnen het „geniale kunnen van het Amerikaansche volk" noodig heeft. De V. S. zouden de mensch- heid een grooten dienst bewüzen, wanneer zü zooveel mogelijk in overeenstemming met de Engelsche behoeften vliegtuigen zouden willen vervaardigen. Het gaat er thans om, hoe snel Amerika de maximumprestatie kan bereiken want de voornaamste strüd zal in de eerstvol gende maanden in de lucht en op den Atlan tischen Oceaan uitgevochten worden. seurs, presidenten van rechtbanken en ambte naren afgezet en wel wegens schending der discipline wegens ongehoorzaam optreden tegen het openbare bestuur. O.F.I. meldt verder uit Bagdad, dat pompstation H 2 van de Pipeline in handen van de Iraksche troepen is gevallen. De Iraksche generlae staf heeft het volgen de medegedeeld: Westelijke bevelvoering: Geschut en vlieg tuigen hebben een krachtig bombardement ge richt op het kamp van •Habanivah en groo te schade aangericht in de munitie- en petro- leum-opslagplaatsen aldaar. Twee vliegtuigen werden op den grond vernield. Het vijandelijke luchtwapen heeft twee maal het kamp van Rasjid gebombardeerd en brisant- en brand bommen geworpen op het kamp en het vlieg veld. De aangerichte schade was echter onbe langrijk. Vliegtuigen en afweer op den grond li ebben verscheidene bommenwerpers neerge schoten. Zuidelijke bevelvoering: Een vijandelijk vliegtuig is gisterenmiddag gevlogen over de voor Basra gestationneerde troepen en heeft verscheidene bommen neergeworpen. Onze troepen vielen het Engelsche leger in Basra aan. Het kwam tot een zeer heftigen strijd, omtrent welks resultaat nog niets bekend is. Vijandelijke vliegtuigen hebben gevlogen bo ven Roetba en eenige bommen neergeworpen, die op grooten afstand van het fort insloegen, vyf transportvliegtuigen hebben getracht in Hadissa te landen, zy werden door de Irak sche troepen met machinegeweren beschoten. Een van hen raakte in brand. De politie heeft zich van twee andere meester gemaakt. De beide overige transportvliegtuigen konden ont komen. Twintig soldaten werden gevangen ge nomen. Op 6 Mei verloor de vüand elf vlieg tuigen, n.l. negen bommenwerpers en twee transportvliegtuigen. Vyf andere vliegtuigen werden beschadigd. De Iraksche radio deelt mede, dat de gevech ten met Britsche troepen op verscheidene plaat sen weliswaar onverbiddeiyk, maar voor het Iraksche leger met goede kansen worden voort gezet. Reuter-berichten, volgens welke de helft van het Iraksche luchtwapen vernietigd is, zyn geenszins in overeenstemming met de feiten. In werkelijkheid heeft Irak tot dusver pas één vliegtuig verloren. Het ministerie van Defensie van Irak, zoo meldt S.P.T., heeft alle reservisten van de lich ting 1916 onder de wapenen geroepen. Reeds is de lichting 1918 in haar geheel opgeroepen. Voorts heeft het ministerie van Defensie aan wijzingen voor de burgerbevolking gepubliceerd, om zich tegen luchtaanvallen te verdedigen. Het D.N.B. meldt uit Beiroet, dat het in Palestina, naar door den zender van Bagdad bekend is gemaakt, tot botsingen is gekomen met Engelsche troepen. In Transjordanië zou den revolutionnaire beroeringen merkbaar wor den, welke reeds aanleiding gegeven hebben tot gevechten van Engelsche formaties. Volgens een S.P.T.-bericht uit Beiroet is de Fransche Hooge Commissaris van Syrië, gene raal Dentz, voor een bezoek van twee weken naar Damascus vertrokken. BERLIJN. 7 Mei, (D.N.B.) Het Duitsche luchtwapen is, naar het D.N.B. verneemt, Dinsdagavond gestart met sterke formaties voor aanvallen op voor den oorlog belangrüke doelen in Engeland. Reeds de eerste berichten ovet successen makén melding van talrijke branden en vernielingen in industrieele en haven installaties in het Britsche gebied tot aan Schotland toe. Nadere bijzonderheden, o.m omtrent de aangevallen doelen, zyn nog niet ontvangen. De Londensche berichtendienst noemt als voornaamste doel van de Duitsche luchtaanvallen op Engelsch gebied in den nacht van Dinsdag op Woensdag het Clyde-district, waar „schade van een zekeren omvang" is ontstaan. Boven dien vreest men, dat ook „een zeker aantal per sonen schade geleden heeft". Als verdere aan valsdoelen van het Duitsche luchtwapen werden genoemd het Merseygebied, Noordoost Engeland, East Anglia, Zuidwest-Engeland en Noord-Ier- land. Een door het Noord-Iersche ministerie voor de Veiligheid in het binnenland gepubli ceerd communiqué meldt, dat in de vroege och tenduren van vandaag boven Noord-Ierland „eenige vijandeiyke activiteit in de lucht" is voorgekomen. LONDEN, 7 Mei (S.P.T.). Dinsdag heeft Attlee te Londen medegedeeld, dat de Nieuw- Zeelandsche minister-president, Frazer, bin nenkort een bezoek aan Engeland zal brengen. „Ik hoop, dat Frazer de zittingen van het oor- logskabinet zal kunnen bywonen, zooals ook Menzies dit onlangs gedaan heeft," zeide Attlee. BOEKAREST, 7 Mei (D.N.B.) Roemenië heeft den nieuwen staat Kroatië erkend in een briefwisseling tusschen den Kroatischen chef van den staat en generaal Antonescoe. Zonsondergang Zonsopkomst Maanopkomst 16.20 7 Mei 21.16 8 Mei 5.56 ondergang 4.16 De secretaris-generaal van het departement van Landtiouw en Visschery deelt het volgende mede: Gedurende het tijdvak van Donderdag 8 Mei tot en met Zondag 25 Mei zullen wederom twee bonnen van de boter- en vetkaart recht geven op het koopen van boter of margarine In verband met technische moeiiykheden, o.a. bij de inlevering der bonnen door de detaillis ten, wordt thans één bon aangewezen en zal in den loop van de volgende week de tweede bon bekend worden gemaakt. De met „15" genummerde oen van de boterkaart geeft recht op het koopen van 250 gram boter en de met „15" genummer de bon van de vetkaart geeft recht op het koopen van 250 gram margarine of 250 gram boter. De verbruiksperiode van dezen bon loopt van Donderdag 8 Mei UX en met Zondag 25 Mei, terwijl er nog tot en met Woensdag 28 Mei op mag worden gekocht. De aandacht wordt er op gevestigd, dat op bon „15" van de vetkaart geen boter met re ductie beschikbaar wordt gesteld, hetgeen wel het geval zal zyn met den bon, die in den loop van de volgende week wordt aangewezen. Voor het Haagsche gerechtshof had zich on langs in hooger beroep te verantwoorden de vrachtautobestuurder A. v. 't S. uit Herderwijk, die door de Haagsche rechtbank tot twee weken hechtenis was veroordeeld wegens dood door schuld. Verdachte was op een avond van den rijksweg bij Sassenheim een züweg voorbijgereden, dien hij had willen Inslaan. Hy keerde toen met zyn oplegger om, zoodat deze dwars over den weg kwam te staan. Een personenauto uit Amster dam, waarvan de bestuurder het achterlicht van den oplegger niet kon waarnemen, reed te gen dezen op, met het gevolg, dat die bestuur der aan de bekomen verwondingen overleed. De procureur-generaal was van meening, dat de straf zwaarder moest zijn. Spr. eischte ver hooging van de opgelegde straf tot twee maan den. Het Hof, arrest wüzende, veroordeelde ver dachte tot een hechtenisstraf voor den tyd van zes weken. Op de rivier de Nieuwe Maas, ter hoogte van de Wilhelminakade te Rotterdam, voer Dinsdagavond omstreeks kwart over 8 een met ijzer beladen zolderschuit gesleept door een motorboot. Vermoedelijk is de lading gaan werken en naar één zijde gezakt. Plotseling zag men de schuit kapseizen, waardoor de geheele loding in de rivier terecht kwam. De z»lder- schuit zelf bleef omgekeerd drijven. Van de zich aan boord bevindende beman ning slaagde de knecht erin op de schuit te klimmen. De schipper K. K. uit Bussum ver dween echter in de diepte er. verdronk. Na een half uur dreggen door de bemanning van de „Politie III" werd het ïyk opgehaald. Het 13 naar het bureau van de rivier-politie ver voerd. Gisteravond om half elf kreeg een 52-jarige grossier uit Zaandam op den Rijksstraatweg n&bij de Vuuropstraat een ongeval, waardoor hy een hersenschudding en een wonde boven het rech teroog kreeg. Zijn lastdrager boven het voorwiel geraakte op een gegeven oogenblik los en kwamr tusschen de spaken, waardoor de wielrijder over den kop sloeg. Na door een lid van den Onge- vallendienst te zijn verbonden is de grossier per ziekenauto naar het St. Joannes de Deo over gebracht. WinterhulpNederland,DenHaagno.5553 Als bank der Winterhulp Neder land is aangewezen de Kasveree- niging N.V., Amsterdam no. 877 Stort op 5553 ot 877 Ge brengt geluk in veler leven

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1941 | | pagina 1