Daden alles, woorden weinig Iraksch minister van Oorlog naar Ankara vertrokken Herbouw van het Middelburgsche stadhuis Huisknecht maakte f 4.000 op Uitvoering van het J oumalistenbesluit Het prijzen van artikelen verplicht Verduistering ,r Roosevelt komende week naar Canada? Overeenkomst van Vichy met Duitschland Rotterdams crisisschuld bijna f 631)00.000.- Bevordering vreemdelingen verkeer Britsche vliegers boven Noordwest-Duitschland J V. Verbinding in Palestina door opstand in gevaar Voorstellen van B. en W. aan den Raad Verbindingen in Brazilië door overstrooming verbroken Caféhouder krijgt uitgeloofde belooning Nieuw besluit schept orde VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS BUR. VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 TELEOON 21543 EN 21544 - GIRO 22884 ABONNEMENTEN: met inbegrip van het Zondagsblad 26 cents per week, per kwartaal 3.42 DONDERDAG 8 MEI 1941 VIJF EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 22994 De prijs der advertentiën bedraagt 35 cents per regel. Ingezonden Mededeelingen 60 ets. per regel. Bij contract sterk gereau- ceerde prijzen. Kleine annonces (Vraag- en Aanbod-advertentiën) 13 regels 48 cents, iedere regel meer 16 cents. Besprekingen van Nederlanders te Berlijn over wederzijdsche belangen PANAMAKANAAL ZAL GESLOTEN WORDEN Over verkeer met bezet gebied en bezettingskosten „HELLEN IKE PO LIT IA" Olieleiding weer in Britsche handen? Nog geen algemeene mobilisatie in Irak Inonoe te Ankara terug De plannen Schepen van Byrd komen in Britschen dienst Bijzondere bijdrage gevraagd DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN Inschrijving in de beroepslijst Menzies te Ottawa GENERAAL DENTZ NAAR DAMASCUS Scherpe controle Het prijsaanduidingsbesluit Controle door den kooper Het begrootingstekort gestegen tot f 28.350.000 A NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT r Evenmin als de Duce van Italië heeft de Führer van het Groot-Duitsche Rijk de behoefte om tijdens dezen oorlogstijd vaak in het openbaar met een groote rede op te treden, want zoo als hij zeide, in dezen tijd beteekenen daden alles en woorden weinig. Nu ech ter het verzet van Joego-Slavié is gebro ken en Griekenland op de knieën is moe ten zinken voor het te land en in de lucht opnieuw onoverwinnelijk gebleken militaire apparaat, dat ter beschikking van de asmogendheden staat, werd een oorlogsetappe afgesloten, belangrijk ge noeg om door een rede van den Führer van het Derde Rijk voor den Rijksdag te worden bezegeld. Niet op de eerste plaats, omdat de voor Duitschland mm of meer bijkomstige tegenstanders als -Joego-Sla- vië en Griekemand in een snel tempo werden overwonnen, maar vooral omdat het resultaat van de mislukte Balkan expeditie van Duitschlands grootsten vij- andi Engeland, is, dat de laatste Brit van het vasteland van Europa werd verdre ven. Men kent de doelstelling van de asmogendheden om onder haar leiding een nieuwe orde van samenwerking met uitsluiting van buiten-continentale in menging op het Europeesche vasteland te stichten en in de lijn van deze doel stelling be teekent de succesrijke veld tocht van de troepen der asmogendheden in den Balkan een nieuwe stap vooruit. Met klem herhaalde de Führer van het Groot-Duitsche Rijk, dat hij dezen veld tocht niet gewild heeft en dat hij slechts vreedzame economische samenwerking met de Balkan-landen beoogde. Hij is echter den strijd niet uit den weg ge gaan, toen de Britsche en Amerikaansche politiek dien wiide. De door nem nauw keurig gepreciseerde minimale offers aan goed en bloed, die Duitschland heeft moeten brengen voor de bereiking van het behaalde resultaat, vormen een bij zonder gunstige tegenstelling met de door zijn tegenstanders geleden en open lijk toegegeven verliezen aan menschen en materiaal. In de verbeten worsteling tusschen de asmogendheden en het Britsche Rijk aeeft het laatste wederom een slag verloren en zoo wordt het woord van den Führer bewaarheid, dat dit jaar een jaar van groote en historische beslissingen worden zou. Of dit jaar ook reeds de de finitieve beslissing zal brengen, heeft de Führer in het midden gelaten en zijn oproep om den voorsprong in materiaal-- productie op den tegenstander te behou den en de productie van Duitschland in het komende jaar nog op te voeren, liet althans de mogelijkheid open voor een voortzetting van den huidigen oorlog tot in 1942. Behalve in zijn retrospectieve beschouwing over het ontstaan van de zen oorlog bepaalde hij zich tot de voor geschiedenis en de geschiedenis van den zegetocht der Duitsche en mee ae Duit- sche verbonden wapenen in den Balkan, en vatte de tot nu toe behaalde resulta ten samen in de volgende woorden: „Het jaar 1941 moet in de geschiedenis worden opgeteekend als het grootste jaar van onze verheffing. Wanneer wij opblikken naar den almachtigen be stuurder van het lot, dan willen wij bij zonder dankbaar er voor zijn, dat hij het mogelijk maakte de groote successen met zoo weinig bloed te behalen." De heeren W. J. J. Noordijk, waarnemend hoofd van de afdeeling cultureele ontspanning van het departement van Volksvoorlichting en Kunsten, en H. W. R. de Waal, directeur van de Algemeene Nederlandsche Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer, hebben op uitnoodiging van de Reichsbahnzentrale für den deutschen Reiseverkehr in Berlijn besprekingen gevoerd over de toekomstmogelijkheden van het vreem delingenverkeer. Het belang, dat Nederland en Duitschland bij een wederzijdsch vreemdelingenverkeer hebben, is zeer groot. Duitschland leverde jaarlijks een groot aantal bezoekers aan Nederland, terwijl de Nederlanders een der grootste posten op de Duitsche vreemdelingenstatistiek uitmaakten. Wegens het belang van deze zaak worden reeds gedurende den oorlog voorbereidingen voor het vreemdelingenverkeer tusschen Nederland en Duitschland getroffen. BERLIJN, 8 Mei (D.N.B.). Een gering aantal vijandelijke bommenwerpers heeft in den nacht van 7 op 8 Mei eenige bommen ge worpen op woonwijken van Noordwest-Duitsche steden. Twee huizen werden vernield, verschei dene andere beschadigd. Eenige burgers wer den gedood, verscheidene andere gewond. Mili taire of industrieele doelen werden niet getrof fen. De afweer dwong den vijand verdere aan vallen op te geven, Zonsondergang 8 Mei 21.17 Zonsopkomst 9 Mei 5.55 Maanopkomst 17.38 ondergang 4.44 >1. OTTAWA, 7 Mei (S.P.T.). In Ottawa is bekend gemaakt, dat het bezoek van presi dent Roosevelt en zijn echtgenoote aan Canada waarschijnlijk de volgende week zal plaats hebben. In verband met de ontwik keling van de buitenlandsche politiek zal het bezoek van korteren duur zijn dan aan vankelijk gedacht werd. De Australische minister-president, Men- zies, die Dinsdag in New York is aangeko men, is terstond naar Canada doorgereisd en zal den Amerikaanschen president in Ot tawa ontmoeten. TOKIO, 7 Mei (SPT) Volgens net Japan- sche blad Nitsji Nitsji heeft een scheep vaartmaatschappij uit Osaka van haar ver tegenwoordiger in San Francisco bericht ontvangen, dat de Vereenigde Staten het Panama-kanaal voor onbepaaiden tijd zul len sluiten. PARUS, 7 Mei (D.N.B.). De algemeen ge volmachtigde der Fransche regeering in het bezette gebied, ambassadeur De Brinon, deelt, naar het persbureau Ofi meldt, mede, dat bij de besprekingen welke de laatste dagen tusschen het plaatsvervangend hoofd van den staat, admiraal Darlan, en de Duit sche overheid in Parijs hebben plaats gehad, een overeenkomst is gesloten. Deze overeenkomst bepaalt In de eerste plaats dat de afbakeningslijn tusschen het bezette en het onbezette gebied in het algemeen voor het vei keer van goederen en geldswaarden geopend wordt. Aan personen zal het passeeren van de demarcatielijn worden toegestaan, in geval van ernstige ziekten of van een sterfgeval bij naaste bloedverwanten. Voorts is voortaan het post verkeer met postkaarten tusschen het bezette en het onbezette gebied toegestaan. Leden van de Fransche land- en luchtmacht zullen voort aan verlof krijgen op dezelfde voorwaarden als tot dusver golden voor leden van de marine oorts zijn besprekingen geopend, aldus gaat 't bericht van den algemeen gevolmachtigde verder, over een verlaging van de kosten der bezetting Het voorneenen bestaat tot een eerste verlaging van deze kosten van twintig tot vijftien mil- lioen rijksmark, of van 400 tot 300 millioen francs. De besprekingen worden voortgezet. ATHENE, 7 Mei. (D.N.B 1 De nieuwe Griek- sche regeering heeft besloten, dat het land voortaan zal worden aangecuid als HeUsnike Folitia (Grieksche staat) in plaats van, als tot dusverre, als Vasilium Hellas (koninkrijk Grie kenland) BEIROET, 7 Mei (DNB) Radio Levante deelt ter verbetering van een vorig bericht mede, dat niet de Iraksche minister van Buitenlandsche Zaken, Sjabander, doch de Iraksche minister van Oorlog, Naji Sjaukat, zich naar Ankara begeven heeft. Naar uit Bagdad gemeld wordt, nemen tal rijke Britsche soldaten, die uit het Britsche leger zijn gedeserteerd, alsmede talrijke vrij willigers uit Afghanistan, deel aan den Arabi- schen opstand. Ook vanuit Transjordanië en Syrië, zoo wordt gezegd, wordt de vrijheidsstrijd der Mohammedanen gesteund. De Iraksche minister-president heeft telegrafisch zijn dank betuigd voor de in Syrië gehouden sympathie- betoogingen. Volgens te Teheran ontvangen berichten uit Palestina, is tengevolge van de bot singen tusschen opstandelingen en Britsche troepen de verbinding tusschen Noord- en Zuid-Palestina ernstig in gevaar gebracht. Verder heeft in een vergadering van Joden te Jerusalem de vertegenwoordiger van den En- gelschen hoogen commissaris voorgesteld, dat de Joden voor de ondersteuning van Engeland en het vrijwilligers-legeT van Emir Abdoellah, naar de wapens zouden grijpen. Deze oproep is echter door de joden van de hand gewezen, daar zij vreezen, dat dar. hun stamgenooten in Palestina door de Arabieren om het leven zul len worden gebracht Volgens een Woensdagavond ontvangen bericht van Associated Press uit Cairo zou den de Britsche troepen het Iraksche cordon om het vliegveld Habbanijah doorbroken hebben en de petroleumleiding van Mosoel weer beheerschen. Volgens te Rome uit Irak ontvangen be richten zonden de Engelsche troepen het fort'Roetba bij de grens van Transjordanië bezet hebben. Voorts heeft radio Bagdad gemeld, dat Engelsche vliegtuigen gisteravond een aan val op Bagdad hebben gedaan. Op woon wijken werden eenige bommen geworpen. Een beroemde moskee werd getroffen door een bom, die echter niet ontplofte. In een communiqué heeft de Iraksche generale staf naar S. P. T. uit Bagdad meldt bekend gemaakt, dat de alge meene mobilisatie in Irak nog niet is afge kondigd. Voorloopig is men slechts over gegaan tot een gedeeltelijke mobilisatie, daar de militaire operaties van dien omvang zijn. dat een algeheele mobilisatie nog niet noodzakelijk wordt geacht. Zooals D. N. B. uit Tokio bericht, heeft de liga voor Indische onafhankelijkheid aldaar een resolutie aangenomen, waarin Irak alle steun wordt toegezegd in den strijd tegen Engeland. Deze resolutie wordt tot alle Aziatische volken gericht met de aansporing, Irak moreel te steunen. BEIROET, 7 Mei. (D. N. B.) De regeering te Bagdad heeft de nota van de Egyptische re geering, waarin deze verzoent om matiging en herziening van het Iraksche standpunt, Deant- woord. Dit antwoord werd gisteren aan den Egyptischen ambassadeur te Bagoad overgereikt. Daarin geeft de Iraksche regeering nog eens de voorgeschiedenis van. het conflict weer en be toogt, dat Irak alle middelen om tot overeen stemming te komen heeft geprobeerd. Practised heeft Engeland door zijn aanval op Iraksche troepen den oorlog verklaard. Daarom kan er van een compromis geen sprake meer zijn. Irak zal den strijd voortzetten. Tot slot dankt de Iraksche regeering voor de bewijzen van sym pathie, die zij van de Egyptische regeering heeft ontvangen. Naar DNB uit Istanboel bericht, is de Turksche president, Inonoe, van zijn Inspec tiereis door de Westelijke provincies t» Ankara teruggekeerd. Bij de verwoesting van de binnenstad van Middelburg op 17 Mei 1940, is ook het wijd vermaarde stadhuis geheel uitgebrand. Geluk kig bleven de rijk gebeeldhouwde gevels van het Gothische gedeelte, dateerend uit de twee de helft der 15e en de eerste jaren der 16e eeuw, evenals de toren, grootendeels gespaard, ai werden ook deze ernstig door net vuur be schadigd. Dank zij de oogenblikkelijk genomen maatregelen om de Gothische muren en top gevels te stutten, hebber, deze de stormen van den afgeloopen wfnter uitstekend getrotseerd. Nadat vele voorbereidingen daartoe waren getroffen en veel overleg had plaats gehad, kunnen B. en W. met uitgewerkte plannen tot herbouw bij den Raad komen Zij stellen op advies van dr. J. Kalf, den inspecteur voor de kunst bescherming, voor, de restauratie van gevels en gewelven in het Gothische gedeelte op te dragen aan architect H. van Heeswijk, die onder meer de herstellingen aan de kathedraal van 's-Hertogenbosch en aam den beroemden gevel van het stadhuis te Leiden, uitnemend leidde. Daarnaast zal Ir. A. van der Steur, te Rotterdam, die aldaar o.a. de plannen maakte en uitvoerde voor het museum Boymans, het nieuwe gymnasium en het groote nieuwe politiebureau, opdracht ont vangen voor den herbouw van het inwen dige van het gothische gedeelte en van de nieuwe aanbouwen. De secretaris-generaal van het departement van Opvoeding, Wetenschap en Cultuurbescher ming, de rijkscommissie voor de Monumenten zorg en de algemeen gemachtigde voor den wederopbouw, hebben zich met de keuze der architecten en met de hun te verleenen op drachten vereenigd. Ir van der Steur heeft in den loop van den tyd na de ramp een aantal voorontwerpen ge maakt, waardoor geleidelijk het herbouwplan vasteren vorm heeft aangenomen. RIO DE JANEIRO, 7 Mei (D.N.B.). Alle ver bindingen tusschen de federale hoofdstad en die van den staat Rio Grande do Sul, die naar men weet door een overstroomingsramp is geteisterd, zijn thans verbroken. Ook op de radioseinen van het telegraafbestuur te Rio Janeiro heeft Porto Alegre vandaag niet meer geantwoord. WASHINGTON, 7 Mei (S.P.T.) Officieel is heden bekend gemaakt, dat de bekende sche pen, de Bear en de Nordstar, waarmede admi raal Byrd zijn Noordpool-expeditie heeft onder nomen, aan Engeland zullen worden overge dragen. De Nordstar is heden de haven van Boston binnengeloopen, terwijl de Bear zich op het oogenblik in de nabijheid van de Ameri kaansche kust bevindt. Volgens de huidige plannen zal het oude Gothische gedeelte voornamelijk dienen voor de representatieve functies van het gemeentebe stuur en o.a. bevatten de vertrekken van den burgemeester, den secretaris, de wethouders, het college in zijn geheel, de vergaderzaal voor den raad en o.a. ook de trouwzaal. In de nieuw te bouwen gedeelten worden de administratieve diensten ondergebracht. De nieuwe aanbouwen komen in de eerste Plaats langs de Lange Noordstraat ter vervan ging van het volkomen vernietigde en reeds ge sloopte aclittiende-ecuwsche gedeelte van het stadhuis. Hier zullen secretarie en ontvangers- kantoor gehuisvest worden. Volgens B. en W. zal de architectuur van deze nieuwe gebouwen een zeker samengaan met, ja zelfs een zekere onder geschiktheid aan het geestelijke van het Go thische deel moeten paren aan demonstratie van eigen kunnen in eigen tijd. Voor het materiaal van de gevels zal aanslui ting worden gezocht bij het oude gebouw, voor het dak wordt aan koper gedacht. Was de achterzijde van het stadhuis vroeger een doodsche gevel aan een steeg, thans zal het stadhuiscomplex aan de achterzijde uitkomen op den nieuwen verkeersweg, welke van de Lange Noordstraat naar Domburg geprojecteerd is. De fraaie nieuwe binnenplaats zal hier wor sen afgesloten door een monumentaal hek. In de pijlers van dit hek zal het geredde beeld houwwerk van den 18 eeuwschen gevel worden verwerkt. De nieuwe straten rondom het stad huis worden zoo gelegd, dat van alle zijden een goed gezicht op het stadhuis wordt verkregen. Om dezelfde reden wordt de markt in de lengte richting vergroot en het oppervlak, dat in den loop der eeuwen steeds hooger is geworden, aanzienlijk afgegraven, zelfs op een bepaald deel meer dan een meter. Inwendig wordt de ruime toegangshal van het stadhuis, welke door latere binnenmuren was verkleind, in zijn oude glorie hersteld. Onmiddel lijk achter deze toegangshal komt de trouwzaal, Zooals reeds werd gemeld, is de 22-jarige huisknecht J. W. M. de J., die met 20.000 van zijn patroon uit Den Haag was verdwenen. Maandagavond in Mill gearresteerd. Rechercheurs van de Haagsche politie, die den arrestant Dinsdag uit Mill hebben gehaald, zijn bij een voorloopig verhoor van De J. het vol gende te weten gekomen. 3 Mei was De J. belast met het schoonmaken van het kantoor van zijn patroon en hij was toen tegenwoordig bij het uitbetalen van geld. Tevens zag hiji dat de sleutel van de brandkast in een aangrenzende kamer in een taschje werd opgeborgen. Toen even later niemand aanwezig was, slaagde hij er in den sleutel uit het taschje te halen, waarna hij aan zijn patroon vroeg de deur van de kamer, welke aan het kantoor grensde, af te sluiten, daar er anders stof in zou komen, zooals hij beweerde. Later zag hij zijn kans schoon de brandkast te openen en het geld, dat ongeveer een waarde van ƒ20.000 ver tegenwoordigde, weg te nemen. Hierna nam hij per trein de vlucht naar Mill in Noord-Brabant. Hij was daar goed bekend, daar hij er tijdens de mobilisatie als hospitaal soldaat in garnizoen had gelegen. Overal hing hij fantastische verhalen op be treffende de herkomst van het geld. Zoo ver telde hy op het station te Boxtel, waar hy op aansluiting moest wachten, dat hy veel geld had verdiend met boksen. In Mill dischte hy een ander verhaal op. Hy zou nJ. van verschillende kanten geld hebben ontvangen van verzekerin gen, daar eenige familieleden van hem waren overleden. Hü liet het geld flink rollen en bezocht vele café's, waar hy links en rechts rondjes uitdeelde. Toch was er een caféhouder, die het zaakje niet vertrouwde. Deze begaf zich naar den gemeente-veldwachter en vertelde hem zijn wedervaren. Deze had juist een extra-radiobericht gehoord, waarin de aan houding van De J. werd verzocht. Hy com bineerde een en ander, toog op onderzoek uit en arresteerde den huisknecht. Nog den zelfden avond belde de gemeente-veldwach ter de politie in Den Haag op. Dinsdag vertrokken twee rechercheurs naar Mill en Dinsdagavond laat kwamen zy met hun ar restant in Den Haag aan. Vermoedeiyk heeft deze zich aan nog meer diefstallen schuldig gemaakt. Een diepgaand onderzoek wordt dan ook ingesteld. De caféhouder in Mill heeft intusschen een buitenkansje. Hij was het, die aanwüzingen gaf, welke tot de aanhouding van De J. leidden, en zal dus voor de uitgeloofde belooning in aan merking komen. Van het gestolen geld werd nog ongeveer, ƒ16.000 op De J. gevonden. op de plaats waar vroeger de vierschaar zetelde. Vanuit de toegangshal voert de hoofdtrap naar de eerste verdieping, waar aan de marktzijde de kamers van den burgemeester, den secretaris en het college van B. en W., benevens de boden kamer zijn gedacht. De twee verdiepingen hooge en ruime raadzaal komt aan de achterzüde bo ven de vleeschhal. De prachtige vleeschhal zelf, welke in de laatste jaren als rijwielbergplaats werd gebruikt, zal weer zyn al-oude bestemming als markthal terug krijgen. In deze verschillende ruimten zal de Gothi sche sfeer zooveel mogeiyk teruggevonden moe ten worden, zy het ook met gebruikmaking van moderne techniek. Overigens vraagt juist die Gothische sfeer naar eenvoud in de behandeling der wanden, bekleeding hier en daar met eiken lambriseeringen, soms rijkere vloeren en verder aankleeding met koperen kronen, gobelins en goed meubilair. Het oude gebouw was verzekerd tegen molest- risico voor 1.245.000. De schade is in gemeen overleg met den verzekeraar vastgesteld op 965.000. Over den inventaris, welke met inbegrip van de museum-verzameling verzekerd was voor 229.000, zyn onderhandelingen gaande. Daar het stadhuis niet met een leeningsschuld be zwaard was, hebben B. en W. aan den secretaris generaal van het departement van Financiën verzocht een byzondere büdrage in de door de gemeente geleden oorlogsschade te mogen ont vangen. „Daar," aldus besluiten B. en W. hun voorstel, „allerwegen in Nederland de wensch zal bestaan, dat het Middelburgsche stad huis op waardige wijze herbouwd zal wor den, twyfelen wy er niet aan, of dit zal mo gelijk worden gemaakt. De spontane hulp en bereidwilligheid, welke wy voortdurend van alle zijden mochten ontvangen, zyn hiervoor het beste bewys. Het is met eenigen schroom, dat wy u de onderhavige voorstel len aanbieden, bewust als wy ons zijn van onze zware verantwoordelgkheid tegenover Middelburg, zoowel als tegenover Nederland voor de toekomst van ons wonderschoon® stadhuis. Ons college is echter overtuigd dat het mogelijk moet zyn op de bovengestelde wijze opnieuw een stadhuis te verkrijgen, dat aan de hoogste eischen van schoonheid vol doet, terwijl het anderzijds een practisch, goed bruikbaar bouwwerk zal worden." O O O De Nederlandsche Staatscourant van 7 Mei 1941 bevat het volgende besluit van den secre taris-generaal van het departement van Volks voorlichting en Kunsten betreffende het door den hoofdredacteur op te stellen plan van werkverdeeling. Artikel 1: Het schriftelük plan van werk verdeeling, als bedoeld m artikel 17 van het Journalistenbesluit, móet gereed zijn ufteriyk 17 Mei 1941. Artikel 2: De naam en woonplaats van den hoofdredacteur moeten onverwyid op elk exem plaar van een nieuwsblac worden vermeld. Artikel 3: De naam en woonplaats van eiken journalist, aan wien de leiding van een be paald onderdeel van een nieuwsblac is opge dragen, moeten op elk exemplaar van een nieuwsblad, verschonende op 18 Mei 1941, of nadien, vermeld worden. De voorzitter van het Verbond van Neder landsche Journalisten neeft bepaald, dat de journalisten die zich reeas vóór het verschonen van het Journalistenbesluit bö het Verbond hebben aangemeld, zich niet opnieuw voor in- schró'ving in de beroepsiyst behoeven op te geven. NEW YORK, 7 Mei (DNB) De Australische premier, Menzies, fs te Ottowa aangekomen, waar hij door zijn Canadeeschen collega Mackenzie King, werd begroet. VICHY, 7 Mei (D.NB.) Naar Ofi uit Beiroet meldt, is de Fransche hooge commissa ris in Syrië en Libanon, generaal Dentz. voor een bezoek naar Damascus vertrokken. Binnen eenige dagen zal er een nieuw besluit worden afgekondigd, dat de ver plichting tot het pryzen van artikelen gron dig regelt. Daarmee zal een belangrijke bü drage worden geleverd tot den strijd tegen de overtreders van prüsvoorschriften. In de afgeloopen weken werden de winkeliers reeds herhaaldelük gewaarschuwd, dat zij hun wgxen moesten prüzen. De plaatselijke politie autoriteiten van verschillende gemeenten deel den mede, dat zü nu 1 Mei geen pardon meer zouden geven, indien dit niet geschiedde. De wet, waarop dat was gegrond, bestond reeds eenige jaren; in de prüsopdrüvings- en ham- sterwet van 1939 was nJ. een artikel opgeno men, dat eischte, dat de prüzen op duideiyk zichtbare wijze werden vermeld. Men heeft aan dit artikel in de praktyk wei nig de hand gehouden. Aanvankeiyk was het trouwens niet noodig, de winkeliers tot dezen omvangrü'ken arbeid te zetten. In Mei 1940 ver anderde de situatie evenwel. Vele pryzen voor levenmiddelen werden gewüzigd, de onzeker heid, die daardoor ontstond, gaf den weg vry tot onredeiyke verhoogingen. Het kwam vaak voor, dat men in twee winkels in dezelfde straat geheel verschilende pryzen vroeg voor artikelen, zooals tomatenpuree, uien of zeep. De afdeeling prysbeheersching van den dienst van den gemachtigde voor (Je prüzen. die in den aanvang van dit jaar haar werkzaamheden aanving, opende een fel of fensief tegen de overtreders. Er werd een uitgebreid controle-apparaat georganiseerd en op het oogenblik gaan er in het geheele land honderden politie-agenten en opspo- rings-ambtenaren op stap, speciaal met de opdracht na te gaan, of de gevraagde pryzen niet te hoog zyn. Vele zondaren werden reeds betrapt en de straffen, die de inspec teurs voor de prysbeheersching opleggen, zyn lang niet mis. Om het werk van de opsporingsambtenaren te vergemakkeiyken, bleek het noodig, om aan de verplichte prüsaanduiding streng de hand te gaan houden. De reeds bestaande voorschrif ten gaven daartoe eenige mogeiykheden, doch intusschen werd een nieuw besluit voorbereid, dat deze materie veel grondiger regelt en alle onzekerheden wegneemt. Het nieuwe besluit legt den kleinhandelaar de verplichting op, een groot deel van de In win kels verkrügbare artikelen op duideiyke wijze te pryzen. Deze regeling is reeds direct van toepas sing op alle voedings- en genotmiddelen, textiel- waren en lederwaren. De gemachtigde voor de prijzen zal de prüsaanduidingsplicht tot andere groepen van goederen kunnen uitbreiden, ook tot het verhuren van roerende goederen en het verrichten van diensten. Het tweede artikel van het besluit bepaalt, dat het prüzen duidelijk en goed leesbaar door middel van prijskaartjes moet geschieden voor waren, die in de etalage of in den winkel zicht baar zyn uitgestald. Artikelen, die niet zichtbaar zyn uitgestald, maar wel gereed voor onmiddel- lijken verkoop, moeten eveneens zyn geprijsd, tenzy een prüslüst er van goed zichtbaar wordt opgehangen. Ook bij monsterverzamelingen zullen de prijzen duidelük moeten zijn aange geven. Een belangrüke bepaling is, dat de maat regelen van het nieuwe besluit worden be schouwd als prüsvoorschriften. Dit betee- kent, dat overtreding valt onder de tucht rechtspraak van de inspecteurs voor de prysbeheersching. Op de naleving der voor schriften zal dus scherp worden toegezien. De nieuwe maatregelen zyn van veel belang, zoowel voor het koopend publiek als voor de bonafide winkeliers. Bij den dienst van den ge machtigde voor de pryzen kwamen vele klach ten binnen over prijsopdrijving. Telkens werd daarbü gevraagd, hoe men als kooper zelf kan nagaan, of de gevraagde prijs juist is. Gedeelte lik is men den koopers reeds tegemoet gekomen door nieuwe maximum detailprijzen in den vorm van officieele publicaties, die men kan uit knippen en bewaren. Het nieuwe besluit is een tweede stap in die richting. Het is wel duidelük, dat het veel eenvoudiger wordt om na te gaan, of men den juisten prijs betaalt. In de memorie van beantwoording op het centraal rapport over de begrooting der inkom sten en uitgaven van de gemeente Rotterdam voor 1941 wordt vastgesteld, dat het nadeelig saldo der begrooting van ƒ27.300.000 moet wor den verhoogd tot ƒ28.350.000. Er mag op gerekend worden, dat dit bedrag wordt verminderd met den steun, welke uit 's Rüks kas zal worden genoten. Toch zal er nog een aanzieniük tekort ontstaan, dat aan den bestaanden crisislast moet worden toe gevoegd Aangezien het jaar 1940 nog niet is afgesloten, kan voor den toestand op 31 De cember 1940 nog slechts een voorloopig cüfer worden genoemd. Het te verwachten nadeelige saldo van den dienst 1940 niet meegerekend, zal het totaal van den crisisdienst waarschynlljk or ongeveer f 62.900.000 moeten worden gesteld. Hoofdredacteur: H C. 3. A. BARON VAN LANaSWEERDE, Bussum. Gewestelijk verantwoordelijk redacteur: W. G. A. M. VAN WILLIGE,. Bloemendaal.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1941 | | pagina 1