Beide luchtmachten zeer actief Nieuwe bonnen aangewezen Duitsch protest te Washington Verduistering .r Confectie-industrie Controle op boterprijs Liverpool en Huil gebombardeerd Belangrijke stelling bij -Tobroek bezet VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS VRIJDAG 9 MEI 1941 Bij Senneldebbane nieuwe stellingen betrokken GEEN VERSTERKINGEN NAAR WESTGRENS AMBASSADEUR VON PAPEN Stalins nieuwe functie J-V VERVANGING MOTOR. BRANDSTOFFEN TEXTIELDISTRIBUTIE Kardinaal Kasparfonds" te Praag gesticht Britsche aanvallen op Hamburg en Bremen Duitsch weermachtsbericht BüR. VOOR REDACTIE EhJ ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 TELEOON 21543 EN 21544 - GIRO 22884 ABONNEMENTEN: met Inbegrip van het Zondagsblad 26 cents per week, per kwartaal 3.42 VIJF EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 22996 De prijs der advertentiën bedraagt 35 cents per regel. Ingezonden Mededeelingen 60 ets. per regel. Bij contract sterk gereau- ceerde prijzen. Kleine annonces (Vraag- en Aanbod-advertentiën) 13 regels 48 cents, iedere regel meer 16 cents. LEGERBER1CHT UIT BAGDAD Geen concentraties van Saoedische troepen Oproep van Bagdad Irak, Engeland en de Arabieren Moskou verklaart: Tegen de onteigening van Duitsche schepen Reorganisatie in de politieke structuur der Sovjet-Unie? Calculatievoorschriften Electriciteit of lichtgas als drijf" kracht in land- en tuinbouw bedrijf? Prijsklasse dient op merken en wikkels te worden vermeld tVat is op de textielkaart en wat op speciale punten verkrijgbaar? Bestrijding werkloosheid Verplichting tot het verrichten van diensten bij werk verschaffingen Aardappelen thans op de aardappelkaart Brood en gebak Aardappelen Melk Eieren Suiker Wat Irak leert DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN Vijf vliegtuigen werden neergeschoten KABINETSWIJZIGING TE VICHY OP KOMST? Positie van Darlan door nieuwe overeenkomst versterkt Gratie verleend aan vele Franschen 41.950 b.r.t. tot zinken gebracht Ital. weermachtsbericht NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT VICHY, 8 Mei* (D.N.B.) Naar uit Beiroet gemeld wordt, luidt het Iraksche legerbericht als volgt: De vijand ondernam een verrassenden aanval op onze troepen, die het vliegveld van Senneldebbane belegeren. Onze troepen moesten nieuwe stellingen betrekken, nadat een verdere tegenstand na hevige gevechten doelloos bleek te zijn. In een terstond ondernomen tegenaanval van onze troepen werden den vijand zware verliezen door krachtig artillerievuur toegebracht. Onze verliezen aan menschen zijn niet aanzienlijk. Iraksche bommenwerpers vlogen in den nacht van 5 op 6 Mei boven Senneldebbane en lieten brand- en brisantbommen vallen. Er werd daar door aanzienlijke schade veroorzaakt aan depots en gebouwen. Op den ochtend van den zesden Mei deden Iraksche bommenwerpers aanvallen op vijandelijke eenheden. Twee vijandelijke jagers stegen op om een tegenaanval te doen. Na een hevigen strijd ging een daarvan op de vlucht, terwijl de tweede genoodzaakt was bij Ajalboeb te landen. Onze vliegtuigen vlogen ten tweeden male boven Senneldebbane en het vliegveld Habbanijah; er ontstond een felle strijd met vijandelijke machines. Onze toestellen keerden na het werpen van bommen op de vliegvelden en de munitieopslagplaatsen behouden op hun bases terug Op den zesden Mei vlogen vijandelijke Wellington-bommenwerpers des middags bo ven het vliegveld en het station van Bagdad. De aanval duurde l>/2 uur en had lichte schade aan het station tot gevolg. Het vuur kon echter gebluscht worden, voordat het op andere gebouwen oversloeg. Drie Wellington- Dommen werpers vlogen Woensdagochtend boven een station in 't Westen van Bagdad waar zij eenige schade veroorzaakten. Een man, twee vrouwen en een kind werden gedood, twee soldaten gewond. Vijandelijke vlieg tuigen bombardeerden Iraksche eenheden bij Rawadi, zonder schade van beteekenis aan te richten. Zeventien inzittenden van een vijande lijk troepentransportvliegtuig, die op het vlieg veld van Nadissa landden, werden gevangen ge nomen. Verder nam de Iraksche politie de vier leden der bemanning gevangen van een vliegtuig van den vijand, dat bij Almajdich een noodlanding gemaakt had. De regeering van Saoedisch Arable aeeft naar A. N. P. uit Beiroet bericht Maandag door haar consul in Damascus het Britsche bericht laten tegenspreken, oat Saoedische troepen aan de grens van Irak zouden zijn samengetrokken. De regeering van Saoedisch Arabië wijst erop, dat haar betrekkingen met Irak de denkbaar beste zijn en er voor een troepenconcentratie aan de Iraksche grens in het geheel geen aan leiding bestaat. Volgens een mededeeling van de Britsche am bassade in Caïro en van den Britschen nooger commissaris in Jeruzalem heeft Groot-Bribtan- nië over Irak de blokkade afgekondigd en de dienovereenkomstige maatregelen genomen, om den handel met dit land onmogelijk te maken. Onder de -bevolking van Egypte en Paaestina heerscht, volgens het A. N.P., over dezen met het volkenrecht strijdigen maatregel onmisken bare verbittering. Het Bulgaarsche blad Sora meldt, dat de Iraksche regeering in een nota, die den vertegenwoordigers der staten van het ver drag van Saadabad overhandigd is, de aan dacht heeft gevestigd op ae verplichtingen, welke uit dat verdrag vooi tvloeien. Het blad meldt voorts, dat de Iraksche minister van Oorlog bij zjjn bezoek te An kara de verplichting tot nulpverleening ter sprake zal brengen Naar Ofi uit Beiroet meldt, is de Irak sche telegraafdienst sedert Woensdagavond 21 uur geheel gestaakt. BAGDAD; 8 Mei (DNB) De Iraksche re geering heeft een oproep gericht tot de Arabieren van Palestina, om hen af te houden van toetreding als vrijwilligers tot het Engelsche leger. Volgens bericht uit Istanboei had de Irak sche minister van Oorlog, die heden te Ankara is aangekomen, reeds een eerste onderhoud met den Turkschen minister van Buitenland- sche Zaken. Men rekent er op, dat ae minister van Irak enkele dagen te Ankara zal blijven, De Popoio dTtalia publiceert een onderhoud met den leider van de Syrisch-Palestijnsche delegatie in Europa, Emir Chekib Arslan. Vol gens het verslag noemde de Emir de door Lon den verspreide berichten over een zgn. solidari teitsverklaring der buiten Irak levende Arabi sche leiders ten gunste van Engeland onjuist. De harten van alle Arabieren, zoo zeide de Emir zijn verbonden tnet de harten der broe ders in Irak, die zich met doodsverachting kee- ren tegen de Britsche invasie. Groot-Brittannië is de grootste vijand tegen wien alle Arabieren den diepsten haat gevoelen. De Arabieren heb ben al te veel boosaardigheden van de Engel- schen ervaren om ze te kunnen vergeten. Het niet in acht nemen van het gegeven woord, het verraad, de onderdrukkingen, de bloedige ver volgingen, zooals bijv. de onderdrukking van den opstand in Irak in 1919, of het in bedwang houden van het Arabische volk in Palestina tegenover de invasie der Joden, kunnen nooit vergeten worden. De haat, dien Groot-Brittan- nië zich op den hals heeft gehaald, is thans in Irak tot explosie gekomen. Wellicht zal deze zich echter ook uitbreiden tot de andere door de Engelschen nog te onderwerpen volken. De geheele Arabische wereld is bezield door de zelfde gevoelens tegen Engeland. Er is geen Arabisch land, dat Groot-Brittannië niet diep gekwetst heeft. MOSKOU, 8 Mei (D.N.B.). Onder de nieuws berichten van de Moskousche radio is het vol gende dementi van Tass voorgelezen: De Japansche bladen publiceeren een bericht van Domei Uit New York, dat volgens een tele gram van den United-Press-correspondent te Viehy de Sovjet-Unie sterke strijdkrachten aan de westgrens concentreert. Diplomatieke kringen te Moskou, zoo verklaart Domei, wijzen even eens op de buitengewoon groote schaal, waarop de troepenconcentraties aan de Westgrenzen ge schieden In verband daarmee zou het personen verkeer op de Siberische spoorlijn gestaakt zijn, daar de troepen uit het Verre Oosten hoofd zakelijk naar de westelijke grenzen verplaatst zouden worden. Uit Midden-Azië zijn volgens genoemd bericht eveneens sterke strijdkrachten daarheen overgebracht. Van twee reservelucht- legers, die rechtstreeks ter beschikking van het opperbevel staan, zou een leger reeds ter be schikking van het buitengewone militaire dis trict Kief zijn gesteld. Zij zou uit 1800 bommen werpers en 900 jagers bestaan. Op de Zwarte en Kaspische Zee aldus Domei zijn de zeestrijdkrachten versterkt door oorlogsschepen van de Oostzeevloot. Er zouden 28 duikbooten, 45 mynenleggers en 18 kanonneerbooten ver plaatst zijn. Een militaire missie met Koesnetzol aan het hoofd zou uit Moskou naar Teheran zijn vertrokken. De benoeming van deze missie staat volgens het telegraafagentschap in ver band met de kwestie van 'het afstaan van vlieg velden in Centraal- en Midden-Iran aan de Sovjet-Unie Tass is gemachtigd tot de verklaring, dat dit bericht van Domei, dat ontleend is aan een ori- bekend telegram van United Press, de vrucht is van de ziekelijke fantasie van zijn vervaardig- ater. Kameraad Koesnetzof bevindt zich te Moskou en niet te Teheran. Van de Oostzeevloot zijn geenerlei duikbooten of mijnenleggers naar de Kaspische of Zwarte Zee overgebracht en dit zal ook niet geschieden. Er is geenerlei „con centratie van sterke strijdkrachten" aan de westgrenzen van de Unie en zij is ook niet in voorbereiding. Het korreltje waarheid, dat het bericht bevat, doch dat in sterk verminkten vorm is weergegeven, bestaat hierin, dat met het oog op de betere woningtoestanden te No- wosibirsk een divisie infanterie van het district Irkoetsk naar dat van Nowosibirsk wdjfdt over geplaatst. Overigens is het geheele bericht pure fantasie. BERLIJN, 8 Mei (S.P.T.). De Duitsche am bassadeur in Turkije, von Papen, vertoeft nog steeds in de rijkshoofdstad. In de Wilhelm- strasse werd hedenmiddag verklaard, dat men zijn vertrek zal aankondigen wanneer dat Plaats heeft. WASHINGTON, 9 Mei CD.N.B.)De Duit sche ambassade heeft in een nota aan het staatsdepartement een protest ingediend tegen de eventueele onteigening van Duit sche schepen in de Ver. Staten. BERLIJN, 8 Mei (S.P.T.) De Duitsche bladen, die Woensdag het bericht van Tass over de nieu we benoeming van Stalin publiceerden, hebben tot nog toe geen oordeel over de eventueele gevolgen van deze gebeurtenis uitgesproken. Ook in officieele kringen is men zeer terug houdend over de beteekenis van dit feit. In politieke kringen verwacht men niet, dat de Sovjet-Unie na de verscherping van het Ame- rikaansche embargo zich meer naar Amerika zal oriënteeren. De benoeming van Stalin heeft gisteren te Berlijn den geheelen dagin het middelpunt der belangstelling gestaan. Er is veei aandacht geschonken aan een artikel in de Jomioeri- Sjimboen, waarin wordt verklaard, dat Stalin niet zonder reden op den voorgrond is getre den. Hpt blad beschouwt dit als het begin van een reorganisatie in de politieke structuur der Sovjet-Unie. De politici van het Kremlin, die steeds door nuchtere overwegingen geleid worden, moeten heel goed beseffen, zoo meent men m welinge lichte kringen te Berlijn, dat de belangen van Rusland door een pro-Engelsche politiek niet gediend zouden worden. In dit verband be steedt men groote aandacht aan de houding van Turkije. Men constateert te Berlijn een lichte wijziging in de Turksche pers, die na het snel le Duitsche offensief op den Balkan een meer critische houding tegenover Engeland aan den dag legt. Het wordt hier waarschijnlijk ge acht, dat dezelfde redenen, die de voorzichtige houding van Turkije inspireeren Staiin hebben doen besluiten, een meer positieve gedragslijn tegenover de asmogendheden te volgen. De nieuwe Russische premier, Staiin, die te vens leider blijft van de communistische partij is, zoo betoogt men te Berlijn, een geschikte persoonlijkheid om een anti-Engelsche politiek te voeren. Van belang wordt in dit verband de opvat ting geacht, die gisteren in het Fïnsche blad Kappalehti is gepubliceerd. „Staiin" aldus het blad, „is niet voor zijn plezier op den voor grond getreden. Wij gelooven, dat onze groote oostelijke nabuur ook formeel de noodzakelijk heid van een concentratie van alle krachten in het land tot uitdrukking wil brengen." Zonsondergang 9 Mei 21.19 Zonsopkomst 10 Mei 5.53 Maanopkomst 19.02 ondergang 5.13 De Staatscourant van Donderdagavond bevat een beschikking van den secretaris generaal van het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart betreffende cal culatievoorschriften voor de confectie- industrie. Defe beschikking betreft artikelen, vervaardigd uit stoffen, geheel of gedeeltelijk gefabriceerd uit wol, kunstwol, katoen, lin nen, zijde, kunstzijde en alle ter vervanging hiervan dienende textielgrondstoffen. Artikel 2 van dit besluit luidt: 1. De prijs, waarvoor een fabrikant zijn arti kelen ten hoogste mag verkoopen of te koop aanbieden, bedraagt de som van de volgende factoren: a. den inkoopsprijs van de in deze artikelen verwerkte grondstoffen; onder inkoopsprijs wordt verstaan de inkoopsprijs franco plaats van be stemming; b. het bedrag aan omzetbelasting, dat hij ter zake van de levering dezer artikelen verschul digd is; c. de bedragen, welke hij voor het overige op 9 Mei 1940 in de prijzen van gelijke of aanver wante artikelen calculeerde. 2. Indien een fabrikant gelijke grondstoffen in voorraad heeft, welke hij tegen verschillende prijzen heeft ingekocht, mag hij by toepassing van het bepaalde in lid 1 uitgaan van een ge middelden inkoopsprijs dezer grondstoffen, de onderscheiden hoeveelheden in aanmerking ge nomen. Artikel 3 bepaalt: Wederverkoopers mogen het bedrag, waarmede hun inkoopspryzen ten gevolge van het be paalde in artikel 2 zün gestegen, aan hun afne mers doorberekenen. Met het bedrag, waarmede hun inkoopspryzen dientengevolge zyn gedaald, moeten zy hun verkoopprijzen verlagen. Volgens artikel 4 mogen de betalings- en leve ringscondities voor afnemers niet ongunstiger zyn dan die, welke fabrikanten op 9 Mei 1940 toepasten. Deze bepalingen worden geacht op 27 Novem ber 1940 in werking te zyn getreden. De toenemende schaarschts aan motorbrand stoffen (benzine, petroleum, gasolie) maakt het noodzakelijk, dat alle mogelijkheden onder het, oog worden gezien om voor de voedselvoorzie ning noodzakelijke werkzaamheden, waarondei in de eerste plaats het dorschen op de land bouwbedrijven, met andere drijfkracht te doen plaats hebben. Hierbij is in de eerste praats gedacht aan landbouwbedrijven, welke reeds eiec'Jlsche krachtaansluitingen hebben, of waar kracht leidingen zich in de onmiddellijke nabyheid be vinden, zoodat aansluiting met het verbruik van zeer weinig materiaal Kan geschieden. Verder bestaat voor bedrijven, die aangeslo ten zyn op het iichtgasnet of gemakkelijke aansluiting op dit net kunnen verkrygen. de mogeiykheid, benzine- of petroleummotoren, die de dorschmachine dryven, ce laten ombouwen op lichtgas. Voor diesel-motoren is ombouw on der bijzondere omstandigheden mogelijk doch hierbü zal elk geval op zich moeten warden be zien. Eigenaars of beheerders van landbouwbedrij ven, die meenen, voor beide of een der beide bovengenoemde gevallen in aanmerking te ko men, gelieven zich onverwijld schriftelijk te wenden tot het Bureau Grondstoffen van -het Rijksbureau voor de Voedselvoorziening te s-Gravenhage, Lange Voorhout 10, onder öul- deiyke vermelding van bijzonderheden, zooais motormerk en capaciteit", juiste adres van het bedrijf en het aantal uren, dat de motor voor dorschen in een seizoen moet draaien Teneinde controle op de naleving van de boterprysvoorschriften te vergemakkelijken en tevens aan den consument de mogelyk- heid te geven, te onderscheiden of de win kelier hem den juisten prijs vraagt, is bij wijziging van het Crisis-Zuivelbesluit be paald, dat op de merken en wikkels de prijsklasse moet worden vermeld, terwyi de verplichting tot het gebruik van deze mer ken en wikkels overeenkomstig de daarbü vermelde prijsklasse wordt opgelegd in den vorm eener voorwaarde, aan de karnver- gunningen en de ompakvergunningen ver bonden De secretaris-generaai van het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart deelt mede, dat in de laatste alinea's van het pers bericht d.d. 1 Mei j.l. inzake de artikelen, wel ke op de textielkaart en op de toeslagkaart, en die, welke op speciale punten verkrijgbaar zün, enkele onjuistheden zijn geslopen. Derhalve volgen hieronder deze laatste alinea's nogmaals ir, haar geheel; Met nadruk wordt er derhalve de aandacht op gevestigd dat alle stoffen aan het stuk, ook de katoenen en wollen stoffen, met uitzonde ring echter van stoffen voor winterjassen en wintermantels en stoffen voor alle soorten luiers en katoenen of graslinnen lakens, ver- kxijgbaar zyn op de punten der textielkaart en/of toeslagkaart. Verder zyn alle stoffen aan het stuk, met uitzondering echter van alle katoenen en wol len stoffen, op speciale B. G.-punten verkryg- baar. Deze stoffen mogen niet op andere spe ciale punten worden betrokken. Katcenen stof fen zijn op speciale V.V.A.-punten verkrijgbaar en wollen stoffen op V.V.W.-punten. Deze ka toenen en wollen stoffen mogen derhalve niet op andere speciale punten worden afgeleverd- PRAAG, 8 Mei (D.N.B.). De onlangs over leden kardinaal en vorst-aartsbisschop van Praag, dr. Kaspar, heeft in zijn testament den wensch uitgesproken dat een fonds zal worden gesticht hetwelk deels dienen moet voor de op leiding der Praagsche geestelijkheid, deels voor het bouwen en onderhouden van kerken in de Praagsche voorsteden. Daarom heeft het Metro- politaan Kapittel van St. Veith de geloovigen opgeroepen dit „Kardinaal Kasparfonds" te steunen, waaraan ook het geheele nagelaten vermogen van den overleden kerkvorst zal wor den toegevoegd. De Nederlandsche Staatscourant bevat een eerste uitvoeringsbesluit van den secretaris generaal van het departement van Sociale Zaken ingevolge de verordening van den rykscommis- saris voor het bezette Nederlandsche gebied be treffende de beperking ten aanzien van het ver anderen van betrekking (verplichting tot het verrichten van diensten by werkverschaffingen). Hierin wordt bepaald: Art. 1. 1. Bewoners van het bezette Nederland sche gebied kunnen volgens door den directeur- generaal van het rijksarbeidsbureau vast te stel len richtiynen door den directeur van het ge- westelyk arbeidsbureau, binnen welks gebied zy wonen of verblijven, worden verplicht voor een bepaalden tijd op een hun aan te wijzen plaats binnen het bezette Nederlandsche gebied dien sten te verrichten ten behoeve van den rijks dienst, bedoeld in artikel 1 van het Organisatie- besluit Werkloosheidsbestrijding 1939 (Rijks dienst tot bestryding der werkloosheid), hierna rijkdienst te noemen. 2. Ingeval van twijfel, of iemand tot het ver richten van diensten, als bedoeld in het eerste lid, in staat is, kan de betrokkene op schrifte- lyken last van den direct-em van het Gewes telijk Arbeidsbureau door een geneeskundige, door of vanwege den directeur-generaal van het Rijksarbeidsbureau daarvoor aangewezen, aan een geneeskundig onderzoek worden onder worpen. 3. De vorm van den schriftelyken last- als bedoeld in het tweede lid, wordt door den di recteur-generaal van het Rijksarbeidsbureau vastgesteld en houdt o.m. ir. het tydstip en de plaats, voor het geneeskundig onderzoek vast gesteld. Art. 2. 1. Aan personen, die ingevolge het bepaalde in het eerste lid van artikel 1 voor het verrichten van diensten als daar bedoeld worden aangewezen, wordt door den directeur van het Gewestelijk Arbeidsbureau een schnf- telijke kennisgeving toegezonden. 2. De vorm van de kennisgeving, als bedoeld in het eerste lid, wordt door den directeur-ge neraal van het Rijksarbeidsbureau vastgesteld en houdt o m. in den naam, de voorletters, het, adres (gemeente, straat en huisnummer) van den aangewezen persoon, de plaats, waar de dienst moet worden verricht,, het tydstip van den aanvang en van den duur der dienstver plichting en, zoo mogelijk, de arbeidsvoorwaar den, welke daarvoor geiden. Art. 3. De personen, die diensten verrichten, als bedoeld in artikel 1, zyn verplicht, zich te gedragen naar de aanwijzingen, die door of vanwege den rijksdienst worden vastgesteld. Art. 4. 1. Personen, die ingevolge het be paalde in het eerste lid van artikel 1 tot het verrichten van diensten ten behoeve van den rijksdienst worden verplicht, kunnen, voor zoo veel noodig, worden ingekwartierd by inwo ners of in de nabyheid van de gemeenten, waar de dienst moet worden verricht. 2. De inkwartiering, als bedoeld in het eerste lid, geschiedt op schriftelijk verzoek van of vanwege den rijksdienst aan den burgemees ter van de betrokken gemeente. 3. De vorm van het schriftelijk verzoek, als bedoeld in het tweede lid, wordt door my vast gesteld en houdt o.m. in het aantal personen, dat moet worden ingekwartierd, alsmede het tydstip van den aanvang der inkwartiering en den duur daarvan. 4. Voor zoover niet anders wordt bepaald, gelden voor de inkwartiering de regelen, welke zijn vastgesteld by de Wet van 14 September 1866 betrekkelijk de inkwartieringen en het on derhoud van het krijgsvolk, zooals die wet laat stelijk is gewijzigd, en by haar uitvoeringsvoor schriften. 5. De kosten van inkwartiering worden door den rijksdienst volgens te stellen regelen met de betrokken genieenten verrekend. Art. 5. 1. Hy, die niet voldoet aan een schrif telijken last tot' het ondergaan van een genees kundig onderzoek, als bedoeld in het derde lid van artikel 1, of die geen gevolg geeft aan eer Kennisgeving, als bedoeld in artikel 2, tot het verrichten van de daarin omschreven diensten met ingang van den dag en tydens den duur, daarin aangegeven, wordt gestraft met ge vangenisstraf van ten hoogste zes maanden. 2. Hy, die weigert, gevolg te geven aan een bevel van den burgemeester tot inkwartiering van personen, als bedoeld in artikel 4, wordt ge straft met gevangenisstraf van ten hoogste zes maanden. De secretaris-generaal van het departement van Landbouw en Visscherij maakt het vol gende bekend: De met „19" genummerde bonnen van de broodkaart geven recht op het koopen van brood en gebak. De verbruiksperiode van deze bonnen loopt van Zondag 11 Mei tot en met Zaterdag 17 Mei a.s. Het koopen op deze bon nen is geoorloofd van Zaterdag 10 Mei tot en met Woensdag 21 Mei a.s. De hoeveelheid brood, die op een bon verkrijgbaar is, bedraagt 100 gram en de hoeveelheid gebak omvat voor de hierna genoemde bakkerijproducten telkens ten minste het daar achter geplaatste aantal gram men: Beschuit 75 gram; Biscuits en wafels 90 gram; Speculaas 140 gram; andere koekjes 200 gram, koek 160 gram; cake 300 gram; gevuld klein korstgebak (b.v. amandelbroodjes) 400 gram; gevuld groot korstgebak (b.v. boterletter) 500 gram; taart en gebakjes 600 gram. Voor geheel of ten deele uit meel of bloem gebakken producten, welke hierboven niet ge noemd zijn, geldt, dat een rantsoen een hoeveel heid, omvat, waarin 70 gram meel of bloem is verwerkt. De met „01" genummerde bon van de aard- appelenkaart geeft recht op het koopen van V/ü kg. aardappelen. De verbruiksperiode van dezen bon loopt van Maandag 12 Mei tot en met Zondag 18 Mei a.s. en het koopen op dezen bon is geoorloofd van Zaterdag 10 Mei, tot en met Woensdag 21 Mei a.s. De met „16" genummerde bon van de melk- kaart geeft recht op het koopen van 1 yK liter melk. De verbruiksperiode van dezen bon loopt van Maandag 12 Mei tot en met Zondag 18 Mei as. Het koopen op dezen bon is geoorloofd van Zaterdag 10 Mei tot en met Zondag 18 Mei as De met „86" genummerde bon van de „bon kaart algemeen" geeft recht op het koopen van een ei. De verbruiksperiode van den bon loopt vanaf Maandag 12 Mei tot en met Zondag 18 Mei a.s. Het koopen op dezen bon is geoorloofd van Zaterdag 10 Mei tot en met Woensdag 21 Mei asn De met „31" genummerde bon van de „bon kaart algemeen" die een verbruiksperiode heeft van Maandag 12 tot en met Zondag 8 Juni, geeft recht op het koopen van 1 kg. suiker. Op den bon mag reeds Zaterdag 10 Mei worden ge kocht. De aandacht wordt ex op gevestigd, dat de eigenaren van hotels, restaurants e.d. de door hen op den laatsten dag der koopperioden van hun klanten in ontvangst genomen bonnen nog een weekdag later by hun leveranciers kunnen inleveren ter verkrijging van de noodige le- vensmiddelén. .ivirü'ïfifci De gebeurtenissen in Irak moeten velen onzer ietwat verlegen maken. Vroegt ook gij u niet af: waar ligt Irak? wat is Irak? Sedert hebben de landkaartjes en artikelen in onze dag bladen ons ingelicht. Maar was het niet beschamend, dat de parate ken nis over het land bij velen zoo luttel bleek, ofschoon het geivijd is door de oud-testamentische historie. Tusschen Tigris en Euphraat vermoedde men destijds het Paradijs en Irak is voor ons het lamd van Assyrië en Babylo- nië, van Mesopotamië, van Assur, Chorsabad, Nineveh... Groote ko- nings- en krijgersgeslachten zijn uit dit latnd ontsproten en zoowel het Pergamon-museum te Berlijn als het Louvre te Parijs leveren getuigenis sen van de groote kunst der oude volken aldaar. Het oud-testamentische herleeft. Maar we kennen het niet. Staat de bijbelsche geschiedenis, welke wij op school of catechismus als prijs mee kregen, niet onopengeslagen op een vergeten boekenplankje? We kijken er zelden meer in. Dat moest anders zijn! We moeten nog eens de bijbelsche geschiedenis onzer jeugd lezen en herlezen. Zoo nabij bij Irak liggen Syrië en Palesti na, het land van Jezus' leven, lijden en verrijzen. Laat het actueel gebeu ren in Irak ons weer eens naar onze bijbelsche geschiedenis doen grijpen. 000 BERLIJN 9 Mei (D.N.B.). In den afgeloopen nacht vloog de vijand met vry sterke stryd- kracliten naar Noordwest- en Noord-Duitschland. Er werden brisant- en brandbommen geworpen op verscheidene plaatsen, o.m. op Hamburg en Bremen. Volgens de tot dusver ontvangen berichten is het den Duitschen afweer gelukt de vijandelijke formaties uiteen te drijven en op die wijze het effect van den aanval met succes te verzwak ken. Noemenswaardige schade is tot dusver niet ge meld Vijf vyandelyke vliegtuigen zijn. in den loop van den nacht neergeschoten. VICHY, 8 Mei. (D.N.B.). Admiraal Darlan is vanochtend van Parijs hier teruggekeerd. Naar United Press aan haar bladen meldt, is men te Vichy algemeen van meening, dat Darlan's besprekingen te Parijs tot een kabinetswijziging zullen leiden. Het resultaat van de bespreking tusschen Darlan en Pétain zal ook beslissen over de vraag of de maarschalk zal terugkeeren naar Antibes om de rest van zijn vacantie daar door te brengen of dat hy zich naar Vichy zal be geven. Volgens het A.N.P. heeft de overeenkomst tusschen admiraal Darlan en de Duitsche auto riteiten te Parijs op de Franschen grooten in druk gemaakt. De overeenkomst bewyst den wil van Frankrijk, de Duitsch-Fransche samenwer king voortaan posifief te bekijken, zoo ver klaart men van officieuze' zijde te Vichy. Het bewyst ook het begrip van Duitschland voor Frankryk. Door het publiek wordt vooral de verlichting in het brief- en reizigersverkeer toe gejuicht. Op dit oogenblik beteekent de over eenkomst een grooten vooruitgang in de Duitsch-Fransche betrekkingen, zoo meent men in politieke kringen te Vichy. Tenslotte ver klaart men in deze kringen, dat de positie van admiraal Darlan door deze overeenkomst ver sterkt is. Verder bericht het D.N.B. dat ter gelegenheid van den lerf Mei het Fransche staatshoofd, maarschalk Pétain, aan meer dan duizend per sonen gratie heeft verleend. BERLIJN, 8 Mei (D.N.B.). Het opperbevel van de Duitsche Weermacht maakt bekend: In het Noordelijke deel van den Ati&ntischen Oceaan opereerende Duitsche duikbooten heb ben 29.950 brt. vijandelijke 'joopvaardyscheeps- ruimte tot zinken gebracht. Het luehtwapen heeft in de laatste nachten den strijd tegen Britsche havens met de groot ste uitwerking voortgezet. Bij aanvallen van namen belangrijke militaire doelen in de haven van Dover met zeker resultaat onder vuui. In Noord-Afrika weiden concentraties sterke Britsche strijdkrachten by Tobroes door artillerie van het Duitsche Afrika-corps ver strooid. In het gebied van Solloem vercreven ver naar het Zuiden en Oosten oprukkende Duitsche patrouille-afdeelincen de vijandelijke verkenners. Het Duitsche luehtwapen ver woestte belangrijke inrichtingen voor de ravi- tailleering bij Tobroek en beschadigde in de haven twee transportschepen ernstig. Voltref fers van bommen brachten een Bntsche batte ry luchtdoelgeschut tot zwijgen. Op het eiland Malta werden in de avonduren van gisteren de haveninrichtingen van La Vaietta opnieuw met goede uitwerking aangevallen De vyand liet vannacht met enkele vliegtui gen bommen vallen in Noordwest Duitschland. In woonwijken van de stad Bremen werden hui zen beschadigd en werden eenige burgers ge dood of gewond. Luchtdoelariillerie schoot drie vyandelyke gevechtsvliegtuigen omlaag. Gevechtsvliegtuigen brachten ten Noordwes ten van Newquay een tot een krachtig bescnermo vyand elijk con vooi behoorend koopvaardijschip van 12.000 brt. tot zinken en beschadigden twee andere schepen ernstig. Bij vluchten van jagers in den loop van den zevenden Mei schoten Duitsche jacht vliegtuigen negen Britsche toestellen van het type Spitfire zonder eigen verliezen neer. Batterijen verdragend geschut van het leger sterke formaties vliegtuigen op Liverpool en Huil werden overladingsinrichtingen vernield en in de havenwerken werden groote branden verwekt. Andere doeltreffende luchtaanvallen waren gericht op Hartlepool, Midölesboroug a Bristol en Plymouth. ROME, 8 Mei (Stefani). Communiqué 337 luidt als volgt: „In den nacht van 6 op 7 en van 7 op 8 Mei hebben formaties van het Duitsche vliegercorps herhaalde malen aanvallen gedaan op de vloot- en luchtbases op Malta, waarbij branden en ontploffingen werden veroorzaakt en ernstige schade werd toegebracht aan de militaire in richtingen. In Cyrenaica is aan het front van To broek een belangrijke stelling bezet. Gevechten, die gunstig voor ons zyn geëindigd, zijn ge leverd ten Oosten van Solloem. Formaties vlieg tuigen hebben opnieuw de vijandelijke stellin gen rondom Tobroek gebombardeerd, waarbij aanzienlijke schade werd toegebracht. Tydens den laatsten vijandelijken aanval op Tripolis is een Engelsch vliegtuig door ons luchtafweergeschut in zee neergeschoten. De inzittenden werden gevangen genomen. In O o s t-A f r i k a bedrijvigheid der weder- zijdsche artillerie in den sector van Amba Alaghi. In Galia Sidamo heeft de vijand, tij dens een verbeten slag, die van 3 tot 5 Mei duurde, bij verscheidene tegenaanvallen van onze troepen aanzienlijke verliezen geleden. Hoofdredacteur: H C. 3. A. BARON VAN LAkSWEERDE, Bussum.. Gewestelijk verantwoordelijk redacteur: W. G. A. M. VAN WILLIGE, Bloemendaal.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1941 | | pagina 1