N.W.U. schrijft beperking voor van het wedstrijdwezen Geen benzine voor de staye rs wedstrijden Om de hegemonie van den Cauberg Uit het wielerkamp Apotheker en kwakzalverij Kerkelijk leven VRIJDAG 9 MEI 1941 Geen motorgangmaking Cauberg te Valkenburg ONDER MAIS BEDOLVEN Doodelijk ongeluk bij scheeps- bevrachting Bestrijding werkloosheid Verplichting tot het verrichten van diensten bij werk verschaffingen ARBEIDERSWONINGEN IN BREDA Plan voor 115 perceelen nabij Princenhage 100 NIEUWE WONINGEN TE NIJMEGEN Raad keurt leening van 400.000 goed BOSCHBRANDEN IN 1940 30 procent te wijten aan onvoorzichtigheid NATIONAAL FRONT Het doel der Pharmacie De toekomst der Pharmacie HAZARDSPEL TE LEIDEN Politie doet overval Centrale commissie voor de statistiek Landbouwproducten tegen woekerprijzen Arrestaties te Roermond G. J. Born overleden UIT DE STAATSCOURANT Rijksaccountantsdienst Drie priesterjubilea op Rolduc Diefstallen opgehelderd Goede vangst van de Tilburg sche politie Twee dooden bij aanrijding Chauffeur tot een maand hechtenis veroordeeld BEDRIEGLIJKE BANK- BREUK OFFICIEELE PUBLICATIE VAN HET DEPARTEMENT VAN LANDBOUW EN VISSCHERLI Adreswijziging Rijksbureau voor de Voedselvoor ziening in Oorlogstijd, Afdeeling Vervoer Distributie van thee Inlevering vleeschbonnen OFFICIEELE PUBLICATIE VAN HET DEPARTEMENT VAN HANDEL, NIJVERHEID EN SCHEEPVAART Teerpapier Schipperscongres gesloten WANDELSPORT Wandeldag district Zuid-Holland N.W.B. WIELRENNEN Wedstrijden Amsterdamsche Stadionbaan afgelast Academische examens Apothekersassistent Met de intrede van den zomer al gaat dat dan ook niet van een leien dakje is voor de wielersport in ons land weer een van de gunstigste perioden aangebroken. Tot voor enkele weken moest men het stellen met de verslagen van de winterbanen in het buitenland, maar nu de wegwedstrijden zijn begonnen en verschillende van de wieler banen, die nog niet onder sloopershanden zijn gevallen, weer draaien, krijgt men vol op gelegenheid tot het beoefenen en bijwo nen van deze in ons land zoo gewilde wed strijder. Een der eerste teekenen van herlevende acti viteit in de nationale wielerwereld, was de jaar vergadering, welke dezer dagen door de Sport- commissie van de Nederlandsche Wielren Unie te s Gravenhage werd gehouden. De heeren hebben, daar den toestand in de Nederlandsche V/ielergemeenschap eens rustig onder de oogen ge zien en daarbij maatregelen genomen, welke men niet anders kan dan toejuichen. Een der Voornaamste beslissingen is de beperking van het aantal wedstrijdkilometers in verband met de voedselsituatie. Den ingewijde is bekend dat renners de beste eters zijn die men zich kan denken. Dat wordt wel eens overdreven en er zijn dan ook heeren, waarvan men zich afvraagt of zij eten om goed te kunnen rijden, dan wel rijden om goed te kunnen eten! Maar over heT algemeen heeft een wielrenner een flinke voe ding noodig. En waar het vanzelf spreekt, dat- de voeding van den sportsman ook onderge schikt is aan het algemeene volksbelang, heeft de N.W.U. het verstandige besluit genomen het wedstrijdwezen op ingrijpende wijze te Deperken. In de „Sport-Echo", het officieele orgaan van de Unie, vinden we deze beperking als volgt geformuleerd Voor de wegwedstrijden zijn de volgende ma ximum-afstanden vastgesteld. Nieuwelingen en beginnelingen: 25 K.M. Amateurs 50 K.M. Pro fessionals en onafhankelijken 100 K.M. Het is te verwachten, dat de nationale wegkampioen- schappen dit jaar eveneens over deze afstanden zullen worden gehouden. Voor baanwedstrijden geldt het volgende: Aan tijdritten mag niet worden deelgenomen door nieuwelingen. Voor de overige categorieën bedraagt de maximum te verrijden afstand 509 meter. Koppelwedstrijden voor profs en onafhanke lijken mogen niet gereden worden over afstan den de 75 K.M. te biven gaande. Voor amateurs bedraagt de maximum-afstand 40 K.M., voor nieuwelingen en beginnelingen 20 K.M. Aan achtervolgingswedstrijden mag niet wor den deelgenomen door nieuwelingen en begin nelingen. Voor de profs en onafhankelijken is een maximum-afstand van 4 K.M. voor ama teurs van 3 K.M. toegestaan. Deze bepalingen hebben zoowel betrekking op individueele als op Ploegachtervolgingen. De maximum-afstand in een wedstrijd met Riotorgangmaking bedraagt 25 K.M.; per wed strijddag mag een renner niet meer dan drie van dergelijke manches rijden, zoodat de totaie afstand is gelimiteerd tot 75 K.M. De maximum-afstanden In afval- en premie- ritten bedragen: voor nieuwelingen en begin nelingen 5 K.M.; voor amateurs 10 K.M.; voor profs en onafhankelijken 15 K.M. Voor sprint-, handicap- en tandemwedstrijden bedraagt de maximum-afstand voor alle cate gorieën 1000 meter. Alle wielerwedstrijden voor personen beneden de 16 jaar zijn verboden. Wij publiceerden vorige week een bericht uit hetzelfde officieele orgaan, waarin werd ver klaard, dat er voor de stayerswedstrijden waar schijnlijk geen benzine beschikbaar kon worden gesteld. Vlak daarop maakt de Amsterdamsche stadiondirecteur zijn wielerprogramma voor a.s. •condag bekend, waarin wél een stayerswedstrijd Was opgenomen. Toen Donderdagochtend echter het bericht afkwam, dat de openingswedstrijden v»n het Amsterdamsche stadion waren afgelast, hiocst de hoop op het doorgaan van de stayers- wedstrijden definitief worden opgegeven. En dus *u'Ien we het dit jaar zonder de wedstrijden met *hotorgangmaking moeten doen. Vooral voor de ëroote wielerbanen als die van het Amsterdam- ®ehe stadion en op de Goffert te Nijmegen, is h't besluit een handicap. Maar heelemaal be hoeven de stadiondirecteuren toch het hoofd biet te laten zakken, want zonder twijfel zijn er nog wel mogelijkheden, om een wielerprogram Kamen te stellen, dat belangstelling trekt. Er zal gepast en gemeten moeten worden, maar ten- sjotte is er ook met levende gangmaking (tan dem) wel iets te bereiken en dienen ook de wed strijden op eigen kracht niet te worden ver smaad. Het zal voor een groot deel 'van de vin- hingrijkheid der wielerbaan-directeuren afhan gen, of zij publiek zullen trekken, ja dan neen. En nu dus de Amsterdamsche stadionbaan Voorloopig nog gesloten blijft, is de algemeene aandacht van de Nederlandsche wielerwereld gericht op den Deze in de geheele wielerwereld van Neder- *and en daarbuiten niet ten onrechte gevreesde Cauberg, heeft ook dit jaar zijn rug gekromd de renners die er ambitie voor hebben, in staat te stellen, tegen zijn moeilijk te bestijgen bult op te klauteren. Evenals het vorig jaar, is °ok nu de wedstrijd in Valkenburg practisch de eenige in de wielerwereld en daarbuiten, welke ®en internationaal karakter heeft. De organisa toren, die het vorig jaar veel succes met deze *onde hebben ingelegd, hebben het ook dit jaar ^'ecr klaargespeeld, veef belangstelling voor hun laarlijksche ronde te trekken. Niet alleen kan m.en ook thans weer rekenen op veel publiek, blaar tevens hebben de beste renners van Ne derland en België zich weer aangemeld om dezen jjwaren, maar toch wel attractieven wedstrijd te ®eginnen. Onder de Nederlandsche inschrijvers Keffen we tal van bekenden aan. We noemen °m. Van Nek, die het vorig jaar in grootschen ®lÜl winnaar werd, den landskampioen Motké, de Limburgers Lambrichts en Syen en verder nog renners als Reuter, Gommers, de Korver, Pau- wels, Demmenie, Verveer, Valentijn, Braspen- binx en vele anderen. Ook de Belgen treden aan met een ploegje, dat er kwantitatief zoowel als kwalitatief zijn mag. Delathouwer, die het Xorig jaar tweede werd, zal opnieuw zijn kansje wa gen. Van zijn bekendste landgenooten noemen we nog Wardje Visser, den vermaarden klimmer uit den Tour de Prance, Albert Schotte, Alb. Hendrix, Juul Lowie, Ritseveld en Coninx. Het is natuurlijk uit den booze, den uitslag van dit criterium te willen .'oorspellen. De fac toren die schijnbaar den minsten invloeo. heb ben, kunnen in wedstrijden als deze beslissend zijn en zelfs de beste renner is niet tegen ban- denpech of iets dergelijks opgewassen. WéJ kunnen we aannemen, dat bet onzen landge nooten dit jaar niet zoo gemakkelijk zaJ val len, hun Belgische rivalen van het lijf te hou den. Het vorig jaar immers, toen de ronde eind Augustus werd gehour.en, was mep. be hoorlijk ingereden, omdat er toen practisch reeds een seizoen achter der rug was. Thans echter zijn er pas een paar wedstrijden verre den, waarin nog niet eens alle deelnemes van Zondag a.s. aan den start verschenen. Daar komt nog bij, dat de Belger al heel waf meer gelegenheid hebben gehad zieh in te rijden. Het zal werkelijk een interessant geval zijn, om na te gaan hoe onze jongens erin zullen slagen, de eer binnen de grenzen te houden. In ledei geval kunnen de bezoekers van Valkenburg een spannenden wedstrijd tegemoet zien. In verband met de jongste beslissingen, ge nomen op de laatste vergadering van de sport- commissie van de N.W.U., ten aanzien van de beperking van het wedstrijdwezen, is de afstand het Cauberg-criterium eenigszins veranderd Besloten is in plaats van 20 ronden as. Zon dag 16 ronden te laten rijden zoodat de totaal afstand is teruggebracht tot 10? KM. Te Groningen is bij de firma Kraus Wieringa aan de Noorderhaven een ernstig ongeluk ge beurd. Men was daar bezig mais door een storttrech- ter in een voor den wal liggend schip te bren gen. Vermoedelijk doordat een zak voor de buis zat, raakte de trechter verstopt. De 21-jarige ongehuwde A. D. probeerde dit te verhelpen. De mais ging echter glijden, waardoor de jonge man in den trechter werd meegesleurd. Het duurde eenigen tijd, voor men het slachtoffer had bevrijd. Toen bleek, dat D. reeds was over leden. Het stoffelijk overschot is naar het Aca demisch Ziekenhuis vervoerd. De Nederlandsche Staatscourant bevat een eerste uitvoeringsbesluit van den secretaris generaal van het departement van Sociale Zaken ingevolge de verordening van den rijkscommis saris voor het bezette Nederlandsche gebied be treffende de beperking ten aanzien van het ver anderen van betrekking (verplichting tot het verrichten van diensten bij werkverschaffingen). Hierin wordt bepaald: Art. 1. 1. Bewoners van het bezette Nederland sche gebied kunnen volgens door den directeur- generaal van het rijksarbeidsbureau vast te stel len richtlijnen door den directeur van het ge westelijk arbeidsbureau, binnen welks gebied zij wonen of verblijven, worden verplicht voor een bepaalden tijd op een hun aan te wijzen plaats binnen het bezette Nederlandsche gebied dien sten te verrichten ten behoeve van den rijks dienst, bedoeld in artikel 1 van het Organisatie- hesluit Werkloosheidsbestrijding 1939 (Rijks dienst tot bestrijding der werkloosheid), hierna riikdienst te noemen. 2. Ingeval van twijfel, of iemand tot het ver richten van diensten, als bedoeld in het eerste lid, in staat is, kan de betrokkene op schrifte lijken last van den directeur van het Gewes telijk Arbeidsbureau door eengeneeskundige, door of vanwege den directeur-generaal van het Rijksarbeidsbureau daarvoor aangewezen, aan een geneeskundig onderzoek worden onder worpen. 3. De vorm van den schriftelijken last als bedoeld in het tweede lid, wordt door den di recteur-generaal van het Rijksarbeidsbureau vastgesteld en houdt o. m. ir; het tijdstip en de plaats, voor het geneeskundig onderzoek vast gesteld. Art. 2. 1. Aam personen, die ingevolge het bepaalde in bet eerste lid '."an artikel 1 voor het verrichten van diensten als daar bedoeld worden aangewezen, wordt door den directeur van het Gewestelijk Arbeidsbureau een schrif telijke kennisgeving toegezonden. 2. De vorm van de kennisgeving, als bedoeld in het eerste lid. wordt door den directeur-ge neraal van het Rijksarbeidsbureau vastgesteld en houdt o m. in den naam, de voorletters, het adres (gemeente, straat en huisnummer) van den aangewezen persoon, de plaats, waar de dienst moet worden verrichu, het tijdstip van den aanvang en van den duur der dienstver plichting en, zoo mogelijk, de arbeidsvoorwaar den, welke daarvoor geiden- Art. 3. De personen, die diensten verriohten, als bedoeld in artikel 1, zijn verplicht, zich te gedragen naar de aanwijzingen, die door of vanwege den rijksdienst worden vastgesteld. Art. 4. 1. Personen, die ingevolge het be paalde in het eerste lid van artikel 1 tot het verrichten, van diensten ten behoeve van den rijksdienst worden verplicht, kunnen, voor zoo veel noodig, worden ingekwartierd bij inwo ners of in de nabijheid van de gemeenten, waar de dienst moet worden verricht. 2. De inkwartiering, als bedoeld in het eerste lid, geschiedt op schriftelijk verzoek van of vanwege den rijksdienst aan den burgemees ter van de betrokken gemeente. 3. De vorm van het schriftelijk verzoek, als bedoeld in het tweede lid, wordt door mij vast gesteld en houdt o.m. in het aantal personen, dat moet worden ingekwartierd, alsmede het tijdstip van den aanvang der inkwartiering en den duur daarvan. 4. Voor zoover niet anders wordt bepaald, gelden voor de Inkwartiering de regelen, welke zijn vastgesteld bij de Wet van 14 September 1866 betrekkelijk de inkwartieringen en het on derhoud van het krijgsvolk, zooals die wet laat stelijk is gewijzigd, en bi) haar uitvoeringsvoor schriften. 5. De kosten van inkwartiering worden door den rijksdienst volgens te stellen regelen met. de betrokken gemeenten verrekend. Art. 5. 1. Hij, die niet voldoet aan een schrif telijke» last tot het ondergaan van een genees- kundig onderzoek, als bedoeld in het derde lid van artikel 1, of die geen gevolg geeft aan een kennisgeving, als bedoeld in artikel 2, tot het verrichten van de daarin omschreven diensten met ingang van den dag en tijdens den duur, daarin aangegeven, wordt gestraft met ge vangenisstraf van ten hoogste zes maanden. 2. Hij, die weigert, gevolg te geven aan een bevel van den burgemeester tot Inkwartiering van personen, als bedoeld In artikel 4, wordt ge straft met gevangenisstraf van ten hoogste zes maanden. Het indertijd door den gemeenteraad van Breda goedgekeurde plan tot het bouwen van 185 arbeiderswoningen, bij welken bouw alle Bredasche architecten en bouw-ondernemers zouden worden ingeschakeld, hebben B. en W. vervangen door een ander plan. Volgens dit nieuwe plan zullen 115 arbeiderswoningen wor den gebouwd In het Westelijk deel van de stad, grenzende aan Princenhage. Voor deze woningen wordt hetzelfde type gekozen als voor de thans reeds in aanbouw zijnde 61 arbeiderswoningen. De onderlinge indeeling verschilt weliswaar bij de verschillende complexen doch de opzet van het type is, dat de woning geschikt moet zijn voor het groote gezin. De zuivere bouwkosten voor deze 115 woningen zijn geraamd op f 4666.54 per woning, zijnde het bedrag, waarvoor de Bredasche bouw-onderne mers volgens het eerste plan de woningen meenden te kunnen bouwen, vermeerderd met vijf procent. In totaal zal 15.725 M2 bouwterrein noodig zijn, dè grondkosten zijn geraamd op f 78.625. De architecten-honoraria kunnen vastgesteld worden op totaal f 8950; de kosten voor het dagelijksche toezicht op f 2100. In totaal zullen de bouwkosten dus bedragen f 558.616.25. Van het Rij kzal gevraagd worden, dit be drag tegen een rente van vier pet. te willen verstrekken. De huur zal op niet hooger dan f 5.per week kunnen worden gesteld. Men hoopt dat het tekort in de exploitatie-kosten gedeeltelijk door het Rijk zal worden gedragen. De raad van Nijmegen keurde goed de aan vulling der verordening ter uitvoering van de Winkelsluitingswet, waarbij slagerijen des Maandags na een uur voor het publiek geslo ten moeten zijn. Aan verschillende schoolbesturen werden sub sidies verleend voor het aaiischaffen van leer- en hulpmiddelen voor lichamelijke oefeningen der leerlingen. Tot directeur der gemeente electriciteitswer- ken werd, zooals gemeld, benoemd ir. J. D. Fokma, directeur der gemeentelijke elektrici teitswerken te Zaandam. De wethouder van Openbare Werken wensch- te ruime bouwcredieten voor den woningbouw te verstrekken en verdedigde het voorstel tot hypotheekverleening tot 90 pet. der bouwkosten en tegen 4 pet. De Raad ging ten slotte eenigs zins met den wethouder mee. Uit 's Rijks kas werden aanvaard voorschot ten tot een waarde van circa 400.000 voor den bouw van ruim 100 woningen aan den Hengstdalschen weg door drie particuliere aan nemers. De aflossing der hypothecaire geldleening U bepaald op 2 pot. per jaar. Voor den aanleg van de wegen, waarlangs deze woningen worden gebouwd, zouden eenige duizenden meters bezaaide grond moeten war den opgehoogd. Mede op advies van den burgemeester en overwegende dat voedselvoorziening vóór we genaanleg gaat, werd besloten den wegenaan leg tot lateren datum uit te''stellen. De raad keurde tenslotte goed den aankoop van eenige H. A. grond In de Ooy tegen 10.000 voor storting van huisvuil. Tegelijk wordt deze grond daarvoor voor grasland geschikt gemaakt. Het tijdschrift der Nederlandsche Heidemaat schappij geeft een overzicht van de bosch- en heidebranden fri 1940. Het aantal van 151 steekt gunstig af bij de getallen van 1939 en 1938, toen onderscheidelijk 309 en 468 branden werden gesignaleerd. Ongetwijfeld is het sterk verminderde reizen en trekken op deze vermindering van invloed geweest. Onvoorzichtigheid met vuur veroorzaakte 18 branden, terwijl door vermoedelijk dezelfde oorzaak nog 10 branden voorkwamen. Baldadig heid en onvoorzichtigheid van kinderen waren de oorzaak van 6 branden, in drie andere geval len was de oorzaak vermoedelijk dezelfde, W totaal 37 branden of 30 pet. van het totaal zijn aan onvoorzichtigheid of onverantwoordelijk heid te wijten. Indien meer aandacht zou worden geschon ken aan het groote gevaar, dat gelegen is in het roekeloos omgaan met vuur en het weg werpen van eindjes sigaret, vooral in drooge tijden, zou het aantal branden zeker nog sterk kunnen worden beteugeld. Naar de persdienst van Nationaal Front meldt, Is bij besluit van den leider mr. dr. J. C. Ooebergh te Eindhoven benoemd tot Gouwlei der van Noord-Brabant. Mr. dr. Coebergh werd 4 Februari 1906 geboren te Utrecht, waar hij het Stedelijk Gymnasium bezocht en vervol gens rechten studeerde aan oe Rijksuniversiteit. In 1932 promoveerde hij cum laude op een proefschrift, getiteld „Moderne rechtsvormings theorieën". om vervolgens nog eenige ja/en in het buitenland zijn studies voort te zetten, n.l in Parijs en Weenen. Hij was van 1935 tot 1938 advocaat en procureur te Utrecht, waarna hi) een werkkring vond by de N.V. Philips Gloei lampenfabriek te Eindhoven, waar hy thans nog werkzaam is. Voorts is bu besluit van den leider opgericht de Gouw Friesland, waarvan tot Gouwleider is benoemd de heer H. Abma te Sneek. De heer Abma, geboren te Bolsward 10 Juli 1906, was oorspronkeiyk bestemd voor hei- on- derwys te worden opgeleid. Doch zyn hart trok hem tot den handel. Na eerst veertien jaren te zyn werkzaam geweest by een fourage-nande, te Sneek, is de heer Abma sedert 1937 hoofd vertegenwoordiger voor Friesland voor de olie- fabrieken van Calvé te Delft en van Het Hart en De Zwaan te Zaandam. Op het gebied van de voetbalsport is de heet Abma geen onbekende. Hü is thans hoofd- consul van Friesland van den N.VJB. Van 5 tot 8 Mei is op net Maarten Maai tenshuis te Doorn door de Algemeene fCeöer- landsche Pharmaceutische Studenten Vereent- ging een congres gehouden. Meer dan 150 stu denten in de pharmacie uit ae vier Nederland sche universiteitssteden woonden dit congres bij, doch ook van officieele zijde was de be langstelling voor deze bijeenkomst groot. Prof. dr. N. Schoorl (Utrecht- opende het Congres met een oproep aan de studenten om hun universitaire studie zoo breed mogelijk op te vatten, daar de juiste uitoefening van het toekomstige beroep dit eischt Apotheker Ter Wee sprak over de „Kwak zalverij" en wierp daarbij he„ licht op het ont stellend gTOote aantal waardelooze middelen dat aan het. goedgeloovige publiek wordt aan geprezen onder misleidende leuzen. Ook de apotheker heeft het zich tot dagelijksche taak te rekenen, te strijden tegen deze misstanden Spr. bepleitte de noodzakelijkheid van een wet- teiyke regeling om in het belang der volksge zondheid een einde te kunnen maken aan den ongebreidelden verkoop van waardelooze pre paraten. ais geneesmiddel aangeprezen. De heer Ign. Nieuwenhuis voorzitter dei Ne derlandsche Mij. ter Bevordering der Pharma cie, sprak over „De toekomst der pharmacie" en verdedigde daarbij in een uitvoerig Detoog de volgende stellingen: Het doel der pharmacie is, de geheeie Ne derlandsche bevolking op de beste wyze van geneesmiddelen te voorzien. De maatschappelijke plicht van alle phar- maceutèn Is, hieraan hun beste krachten te wijden, dit is ook de plicht van de Nederiano- sche Maatschappij ter Bevordering der Phar macie. De geneesmiddelenvoorziening moet toever trouwd worden aan de meest bekwamen en de meest deskundigen. Wanneer en zoolang een stof geneesmiddel is, in welken vorm dan ook, behoort zij zoo mogelijk aan de bevolking verstrekt te worpen onder verantwoordelijkheid van een apotheker Waar mogelijk, moeten de beroepen van arts en apotheker gescheiden woraen beoefena. De verdeeling van apotheken over het gehee le land op meer juiste wijze moet worden be vorderd. Het provisorenstelse; worden omgeze' in een verpachtingsstelsel. Geleidelijk worde waar noodig pensionneering voor nagelaten be trekkingen ingevoerd. Het belang der goede ge neesmiddelenvoorziening eischt, dat in het al gemeen de apotheker-beheerder ook eigenaar van zyn bedrijf is. Voor jonge, pas afgestudeer de apothekers moet de gelegenheid geschapen worden, om zich onder leiding van vakkundige apothekers in de practijk te bekwamen, voor en aleer een groot bedrijf aan hun zorgen wordt toevertrouwd. vies aan den secretarisgeneraal van het depar tement van Handel, Nyverheid en Scheepvaart vastgesteld. Ten slotte behandelde de commissie een twee tal rapporten, respectieveiyk van de sub-com missie voor de vervoersstatistiek betreffende de statistiek der verkeersongevallen van de sub commissie voor de statistiek van den in- en doorvoer. Uitvoerig werd van gedachten gewis seld omtrent de methode, waarop de Invloed van alcoholgebruik en het voorkomen van ver keersongevallen zou kunnen worden vastgesteld. De Leidsche recherche heeft Woensdagmid dag een inval gedaan in een perceel aan de Haarlemmerstraat, waar zij vermoedde, dat reeds geruimen tijd gelegenheid werd gegeven tot het beoefenen van hazardspel. Het oogen- blik van den overval bleek gunstig gekozen, want toen de recherche was binnengedrongen trof zij daar een gezelschap van twintig perso nen rondom de roulettetafel aan, terwijl een vrij groot geldsbedrag op tafel lag. Tegen alle deelnemers is proces-verbaal opgemaakt. Dezer dagen heeft de Centrale Commissie voor de Statistiek onder leiding van haar voor zitter, prof. mr. P. J. MAalberse, vergaderd. Aan de orde was eerst de bespreking van de werkzaamheden der sub-commissie in de sedert de vorige vergadering verstreken periode. Ver volgens stelde de commissie haar jaarverslag over 1940 vast en keurde dat van het Centraal Bureau voor de Statistiek goed. Omtrent de be grooting van het Centraal Bureau werd een ad- De rijkspolitie te Roermond heeft de laatste dagen speciaal gelet op hen, die men er van verdacht, dat zy tegen abnormaal hooge pryzen landbouwproducten aan den man trachtten te brengen. Door de aanhouding van Belgische smokkelaars kon overgegaan worden tot de ar- estatie van enkele landbouwers, die landbouw producten tegen woekerpryzen verkochten. Zoo zyn b.v. aardappelen, die niet voor de con sumptie geschikt waren, verkocht voor 15 a 20 cent. Enkele landbouwers zijn in het huis van bewaring te Roermond ingesloten. Dp ruim 62-jarigen leeftya Is te Eist (Betu we) overleden de heer G. J Born, tot October 1938 adjunct-directeur van de Nederl. Heide maatschappij. Gerekend te zyn Ingegaan 1 Mei 1941 is be noemd tot adjunct-accountant by den ryks- accountantsdienst te Tilburg, J. P. Kikkert, thans adjunct-accoutant in tijdelijken dienst aldaar. Gerekend te zijn ingegaan 1 Mei 1941 is be noemd tot accountant bij den ryksaccountants- dienst aan het secretariaat van de tariefcom missie te Amsterdam, G. M. Janssen, adjunct- accountant bij voornoemde commissie. 8 April jJ. was het 25 jaren geleden, dat de zeereerw. heeren K. C. Hutschemakers, geb. te Noorbeek, H. M. H. Reijnen, geb. te Meerlo en A. H. J. H. Smits, geb. te Amsterdam, allen op Rolduc, priester werden gewijd. Daar deze dag in de Goede Week viel, werd de viering uitgesteld tot na de Paaschvacantie. Woensdag jJ. werden de drip zilveren priester jubilea op Rolduc gevierd. Op den vooravond werden de jubilarissen reeds gehuldigd door het geheele leerarenkorps. Daarbij spraken de directeur van Rolduc, de zeereerw. heer drs. v. d. Mühlen en dr. Burgers. De zeereerw. heer Hutschemakers dankte mede namens zijn col lega's. Woensdag werd in de voormalige Abdykerk de plechtige Hoogmis van dankzegging opge dragen door den zeereerw. heer Reynen, met assistentie van de zeereerw. heeren Smit, dia ken, Hutschemakers, sub-diaken en Rolducs di recteur, presbyter-assistens. Het zangkoor zong onder leiding van prof. Zuylen de Mis: Can tate Domino, canticum novum van L. Refige. Om 1 uur geschiedde de huldiging van de jubilarissen in de aula. Nadat een drietal leer lingen de jubilarissen In proza en poëzie had toegesproken, huldigde de directeur van Rol duc hen. Van den oud-directeur, Mgr. Ant. v. d. Venne, was een telegrafische gelukwensch binnengeko men. De zeereerw. heer Smits sprak mede namens de beide andere jubilarissen een dankwoord. Des avonds gaf Charlotte Kohier in de aula verschillende voordrachten. Bij de winkelierster E. in de Poststraat te Tilburg was dezer dagen tydens haar afwezig heid f 36 ontvreemd. Er waren geen sporen van braak. Verdacht van insluiping arresteerde de politie den 31-jarigen M. J. Z., stoker op een fabriek te Tilburg. Het onderzoek wees niet alleen den gearresteerde als dief aan, er kwam nog meer voor den dag. In Januari 1939 was ten huize van de cassière van den Tilburgschen Stadsschouwburg uit een tosch, die onder een divan was verstopt, een bedrag van f 600 gestolen. Ook toen waren er geen sporen van inbraak Thans kwam vast te staan, dat M. J. Z. dit geld had gestolen. Ook bekende hy, de dader te zyn van de inbraak, in Februari 1939 te Vught gepleegd bij mevrouw de weduwe Ghijben, waarvoor een vry aanzieniyke waarde aan goud en sieraden werd ontvreemd, en van eenige kleinere diefstallen te Tilburg.. Z. Is overgebracht naar Breda en ter be schikking van de Justitie gesteld. De Rotterdamsche rechtbank heeft den 44- jarigen chauffeur W. D. G. te Schiebroek wegens dood door schuld veroordeeld tot een hechtenis van een maand. Verdachte had op 19 October 1940 een aanrijding gehad met een tramwagen. Tengevolge hiervan rolden eenige vaten tabak van zijn auto en troffen twee personen zóó ern stig, dat zij op slag gedood waren. De 42-jarige trambestuurder A. D. A. te Rotterdam, die voor hetzelfde feit had terecht gestaan, werd vry gesproken. De Rotterdamsche rechtbank heeft den 59- jarigen landbouwer C. A. te Stolwyk wegens bedriegelijke bankbreuk het onttrekken van goederen aan het over hem uitgesproken fail lissement veroordeeld tot een gevangenisstraf van zes maanden met aftrek van de preventieve hechtenis. Het Rijksbureau voor de Voedselvoorziening in Oorlogstijd deelt mede. dat haar Afdeeling Vervoer verhuisd is van Laan van Meerdervoort 51 naar Waalsdorperweg 84 te Den Haag, Telefoon 720150. De secretaris-generaal van het departement van Landbouw en Vis- scherü maakt bekend, dat de herbevoorrading der detaillisten en instel lingen met thee door de grossiers dient te geschieden op basis van het nader voor thee vastgestelde rantsoen namelijk veertig gram. Zoowel op de toewijzingen voor „Koffie of thee" van de detaillisten als op de toewijzingen voor „thee" van de instellingen dienen de grossiers dus indien thee wordt gewenscht een hoeveelheid af te leveren over eenkomende met het op de toewijzingen aangegeven aantal rantsoenen, waarbij een rantsoen gerekend moet worden te zijn veertig gram thee. De secretaris-generaal van het departement van Landbouw en Vis- scherij maakt het volgende bekend: In verband met het feit. dat met ingang van Woensdag 7 Mei j.l. de bonnen van de vleeschkaart recht geven op een half rantsoen vlecsch of vleeschwarén, mogen de detaillisten de met ,,13" genummerde bonnen slechts in combinatie met de met ,,een rantsoen vleesch" of ,,een rantsoen vleeschwaren" gemerkte bonnen inleveren en niet tezamen met bon „14". In den vervolge mogen de met „een rantsoen vleesch" en met „een rant soen vleeschwaren" gemerkte bonnen dus niet meer met de bonnen van de vleeschkaart op één opplakvel worden geplakt. De aandacht wordt er op gevestigd, dat voortaan de bonnen van de vleeschkaart in veelvouden van 20 in plaats van 10 stuks, met een mini mum van 80 in plaats van 40 stuks, dienen te worden opgeplakt, waarbH een ontvangstbewijs MD 201 moet worden ingeleverd, waarop het aantal rantsoenen, hetgeen dus overeenkomt met de helft van het aantal ingeleverde bonnen, dient te worden vermeld. De slagers dienen ter verkrijging van een ontvangstbewijs voor vleesch de bonnen van de vleeschkaart in veelvouden van 20Ö stuks, hetgeen over eenkomt met 100 rantsoenen, met een minimum van 200 stuks in te leverenop het ontvangstbewijs MD 201 E moet eveneens het aantal rantsoenen vleesch ingevuld worden. De directeur van het Rijksbureau voor Chemische Producten, Sectie Teer, daartoe gemachtigd door den secretaris-generaal van hot departe ment van Handel, Nijverheid en Scheepvaart, maakt bekend: Teneinde de noodige besparing te verkrijgen op het gebruik van toer. grondstoffen voor de vervaardiging van teerpapier (ook wel genoemd asphaltpapier, bereid met teer), is het volgens voorschrift van den direc teur van het Rijksbureau voor Chemische Producten, Sectie Teer. aan de asphaltfabrieken van heden af verboden, teerproducten b(1 de vervaar diging van teerpapier anders te verwerken dan tot dg navolgende fabri katen en wel: Teerpapier a. met een gewicht van 2550 kg. per rol van 15 m. lengte en 1 meter b. meteen gewicht van 12,515 kg. per rol van 15 m. lengte en 0,5 meter hrppdtfi e met een'gewicht van 4045 kg. per rol van 15 m. lengte en 1 m. breedte; d'. met een gewicht van 20—22,5 kg. per rol van 15 m. lengte en 0,5 m breedte Zoodat binnenkort in den handel geen ander teerpapier verkrijgbaar zal zyn dan de bovenstaande vier papierzwaarten. Ter onderscheiding van teerpapier van andere dakbedekkingsmaterialen wordt het teerpapier by do vervaardiging met grof zand bestrooid. De aandacht van architecten en andere ontwerpers van bouwwerken wordt speciaal voor dit voorschrift gevraagd, teneinde by het opmaken van bestekken en bouwvoorschriften hiermede tijdig rekening te kunnen houden. Donderdagmorgen is het schipperscongres van .Schuttevaer" in hotel „Noord Brabant" te Utrecht voortgezet. Het voorstel van Zwart sluis, houdende het verzoek om tegenover de peilverlaging van het IJsetmeer een overeen komstige uitdieping van de scheepvaarrwegen te stellen, werd te zamen behandeld met de voorstellen van de afdeeling Makkum om niet alleen aan te dringen op -'ei-betering van de ten gevolge der IJselmeerpeilverlaging soms on bruikbare sluis te Makkum, doch tevens om aandacht te schenken aan uitdieping van de vaargeul naar Makkum op de punt van de Makkumerwaard. Daarby kwam nog het ver zoek van Makkum om uitbaggering van de bui tenhaven van de Zijlroede vanaf de sluis tot buiten de kom. Al deze voorstellen werden aoor het congres aangenomen en ter nadere uitwerking aan het hoofdbestuur in handen gegeven Ook het voorstel om den navendyk te Zwart sluis door te trekken tot de Waag aan den in gang van de Arembcrgers.uis. werd aange nomen. Aan het slot van het congres kwam aan de orde de bestuursverkiezing. De heer J. Vos Hzn.. uit Zwolle werd met volstrekte meerderheid in het hoofdbestuur herkozen, terwyi het perio diek aftredende hoofdbestuurslid Jac. de Rijke Hzn. uit Zonnemaire met algemeene stemmen werd herkozen. Na de bestuursverkiezing begaven oe alge vaardigden van het congres zich onder de hoe de van de afdeeling Utrecht naar het Centraal Museum om op uitnoodigine van den burge meester het oudste koopvaatayschip van Euro pa, dat geDOUwd is in de tweede eeuw ca Chris tus (het zoogenaamde Utrschtsche schip), te bezichtigen. Na een rondgang door net mu seum werd een gezamenlijke koffiemaaltijd ge bruikt, waarna des middags net congres tot net afdoen van eenige Interne zaken nogmaars bij eenkwam. Donderdag 22 Mei woraen in Den Haag wan deltochten gehouden van het district Zuid- Holland van den Nederiandschen Wandelsport bond. De organisatie is opgedragen aan de eerste R.K. wandelvereeniging „Cursor", genees kundige hulp verleend de R.K. E.H.B.O. „St. Raphael". De afstand voor senioren bedraagt 30 K.M., voor junioren 20 K.M.. welke respec tieveiyk In 6>/2 en 5>/ uur moet worden ge- loopen. De start heeft plaats Dy het sportpalviljoen van de nieuwe 's-Gravenhaagsche ysvereeniging. Evert Wijtemaweg, Den Haag. Inlichtingen zyn te verkrijgen bij den heer J. L. Akkermans. VInkensteynstraat 69, Den Haag. De directie van het Olympisch Stadion te Amsterdam deelt mede, dat de wielerwedstrij den, welke Zondag 11 Mei as. op ae Stadion baan zouden worden gehouden, zyn afgelast. AMSTERDAM. Geslaagd voor het doctoraal examen in de economische wetenschappen de heer J, H. Tolman. GRONINGEN. Geslaagd voor het artsexamen, eerste gedeelte, de heeren G. H. Rutgers, Hil versum, en E. F. Tydens. Groningen. Bevorderd tot arts de heer A. Wildervanck, geboren te Amboina. ROTTERDAM. Geslaagd voor het candidaats- examen In de economische wetenschappen de heeren G. J. C. Roohe, Liem Tong Biauw, M. G. Verburg, F. D. Zandstra en W. Lemair. GRONINGEN. Geslaagd voor het examen apothekers-assistent mej. G. C. Geist te Gro ningen en mej. G. K. Oosterhuis te Marum.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1941 | | pagina 3