Voor onbezorgd Westelijke kampioenen ontmoeten elkaar te 's-Gravenhage Beursoverzicht SAMBO DE OLIFANT Gouden regen ST. FRANGISCUS PENSIONAAT AKKERTJES Lichamelijke opvoeding Mgr. Dr. G. C. van Noort 80 jaar Moeilijk^ reis Voor Heracles $2aadp£ce& O C? Z) 7TÜjriliaxdtleó Hittegolf en zandstormen in Noord-Afrika De voetbalcompetitie 55 Pensionateh, Pensiohs METALEN ENTRALE VERWARMING VRIJDAG 9 MEI 1941 Verslag van het Rijkscollege over 1940 Hooger onderwijs Voorbereidend hooger en middelbaar onderwijs Lager onderwijs maar goed ver zorgd logeeren: HILVERSUM, TEL. 7941 Een der grootste godgeleerden van ons land Mutaties bij de Nederl. Spoorwegen Kinderen speelden met vuur Stuurlieden-examens Machinisten-examens Zij hinderen de militaire operaties De relaties BerlijnBagdad Nieuw Statenlid De competitie WIJ LUISTEREN NAAR. Zaterdag 10 Mei Westerwoudt Höfte bij het beleggen van Uw vermogen Moe-Loom-Lusteloos HOTEL „SIONSHOF" NEBOBERG Gouosiftoor PINRSTERKERMIS TE GINNE^EN G. J. Born overleden R.K. Huize Bijdorp MIDDELS. MEISJESSCHOOL HUISHOUDONDERWUS INTERNAAT EXTERNAAT OUDEWATER ZUURSTOF, STIKSTOF EN LUCHT; 1 lÜlllllfl DELFT Rheumatische pijnen helpen direct J door I OWEN RUTTER Verschenen is het verslag van het Rijkscol- lege voor de Lichamelijke Opvoeding over 1940. Hieraan ontleenen wij: Tot heden geschieden de lichamelijke oefe ningen aan de instellingen roor hooger onder wijs uitsluitend in sportclubs op verschillend gebied; van een systematische oefening is geen sprake. Een der oorzaken hiervan is, dat er geenerlei terplichting op o:t gebied beslaat. Hoewel het college zich niet ontveinst, dat aan invoering van een verplichting der lichamelijke oefening op de universiteiten en hoogescnolen velerlei bezwaren zijn verbonden, meent het, dat deze bezwaren niet onoverkomelijk zijn en dat hiermede een volksbelang gemoeid is Mede ten gevolge van de Rijksomstandigheden heeft deze zaak haar beslag nog niet gekregen, doch het college is voornemens atze aangelegenheid binnenkort opnieuw bij de daarvoor in aan merking komende overheidsinstanties ter spra ke te brengen. In vorige jaarverslagen van het college is meermalen gewezen op de noodzakelijkheid van de invoering van een leerpian voor de licha melijke opvoeding bij het gymnasiaal en mid delbaar onderwijs. Een dergelijk leerplan werd door het college reeds in 193' aan den toenma- ligen minister van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen aangeboden. Tot heden is aan de invoering biervan geen gevolg gegeven Op nieuw heeft het college zich daarom tot de overheid gewend inet het verzoek, de invoering van het leerplan te willen bevorderen. Hei be lang hiervan treedt in den r.egenwooróigen tijd wel zeer sterk op den voorgrond. Tevens werd verzocht er bij de directeuren der Rijks mid delbare scholen op aan te willen dringen, de lesroosters zoodanig in te doelen, dat het vak lichamelijke oefening volleoig tot zijn reent komt. Ook heeft het college opnieuw aangedrongen op de iichamelijke opvoeding bij het middel baar onderwijs. Dj invoering van het vak lichamelijke opvoeding op de lagere scholen, ingevolge artikel 195 der Lager Onderwijswet 1920, met ingang van 1 Januari 1941 stemt het college tot groote dankbaarheid. Het ziet deze be slissing als een bekroning van zijn langdurig streven bij de overheid cm tot dezen, voor ons volk zoozeer belangrijken stap, over te gaan. Wil de maatregel niet slechts van formeelen aard zijn, dan moet de practische uitvoering mo gelijk worden gemaakt. In de eerste plaats is daar de vraag, wie het onderricht moeten geven. Het is onmogelijk daarvoor op alle lagere scho len vakleeraren in te schakelen, eenerzijds om dat daardoor de kosten, in het bijzonder voor de kleine gemeenten, te hoog zouden woraen, anderzijds omdat het aantal leeraren M.O. lichaamsoefening ontoereikend is. Echter heeft het meerendeel van de onderwijzers de vereischte bevoegdheid, zij het dan, dat zij die tot heden niet of bijna niet in practijk hebben kunnen brengen. Derhalve heeft de sub-commissie 'van het college, in overleg met de overheid, onmid dellijk nadat bekend geworden was dat de invoering op 1 Januari 1941 een feit zöu wórden, een aantal richtlijnen ontworpen, ten doel heb- bende de onderwijskrachten voor te lichten om trent het te geven onderwijs, alsmede ten aan zien van de technische mogelijkheden Wil echter de invoering van het vak lichame lijke oefening op de lagere scholen resultaat af werpen, dan is een in te stellen inspectie een gebiedende noodzakelijkheid. Het college heeft dienaangaande in het najaar voorstellen ten departemente ingediend. Het behoeft geen betoog, dat het Rijkscollege de totstandkoming van de Rijksinspectie ten zeerste toejuicht. De keuze van de benoemde functionarissen heeft de volle instemming van het college. Nadat in het verslag melding is gemaakt van de stappen, gedaan om tot verbetering van de middelbare opleiding in de lichamelijke oefening te komen, eindigt net met een waarschuwing tegen de richting, waarin de belangstelling voor de lichamelijke opvoeding zich kan ontwikkelen, en die voert tot een matelooze overschatting van de lichamelijke paraatheid. Het college, dat steeds de lichamelijke opvoe&ing als een op voeding van den geest door middel van net lichaam heeft beschouwd, als een middel tot vorming van de persoonlijkheid, zou net diep betreuren, indien door de tijdsomstandigheden deze grondgedachten werden losgelaten. De lichamelijke vorming van den mensch moet een integreerend deel van de totale vorming blijven. Geestelijke waarden mogen niet opgeofferd wor den aan physieke kracht. Een volk, dat aan zijn toekomst bouwt, be hoort hecht en zeker te bouwen en het gaat thans in de eerste plaats om de geestelijke toe komst van het Nederlandsche volk. Zaterdag 10 Mei hoopt Mgr. dr. G. C. van Noort. deken van Amsterdam. Kanunnik van het Kathedraal Kapittel te Haarlem en huis prelaat van Z. H. den Paus, zijn 80sten ver jaardag te herdenken. Gerardus Comelis van Noort werd geboren te Stompwijk en studeerde achtereenvolgens aan de diocesane seminaria Hageveld (dat des tijds nog te Voorhout was gevestigd) en War mond. In 1884 ontving hij de priesterwijding, waarna hij nog hetzelfde jaar werd benoemd tot kapelaan te Medemblik, vanwaar hij drie jaar later in gelijke functie werd overgeplaatst naar de St. Anna-parochie (bijgenaamd De Pool) te Amsterdam. Hier werkte hij nog vijf jaar in de zielzorg, waarna hij in 1892 werd be noemd tot hoogleeraar in de dogmatiek aan het groot-seminarie te Warmond. Gedurende zestien jaar arbeidde hij hier aan de opleiding der priesters van het Haar- lemsche diocees, in welke periode verschillende geschriften van zijn hand verschenen, o a. „Het Arbeidersvraagstuk" (een toelichting' op de pauselijke encycliek „Rerum Novarum", 1893), alsmede een theologische cursus, bestaande uit een achttal in het Latijn geschreven tractaten, t. w. „De Vera Religione", ,x>e Ecclesia Christi" „De fontibus Revelationis et de Fide", „De Deo Uno et Trino", „De Deo Creatore", „De Deo Redemptore", „De Gratia Christi" en „De Sa- cramentis". Met deze serie tractaten over de Theologica Dogmatica, welke haar verspreiding vond over de geheele wereld, was de haam van prof. van Noort in wetenschappelijke kringen voor goed gevestigd en schaarde hij zich in de rij der grootste godgeleerden van ons land. Na zijn hoogleeraars ambt werd prof. van Noort in 1908 benoemd tot pastoor te Amster dam in de parochie van den H. Willibrordus (bijgenaamd De Duif), terwijl hij sinds 1926 tevens de functie bekleedt van kanunnik poeni- tencier van het kathedraal kapittel te Haarlem. Gedurende het pastoraat van pastoor van Noort verschenen van zijn hand nog meerdere publi caties, o. a. „Modernisme en Antimodernisten- eed" (1912) naar aanleiding van de d.d. 8 Sep tember 1907 door Paus Pius X uitgevaardigde befaamde encycliek „Pascendi Dominici", waar in de philosophische beginselen van het mo dernisme worden bestreden, en van het door denzelfden Paus d.d. 1 September 1910 uitge geven Motu Proprio „Sacrorum Antistitum", waarin middelen werden aangegeven tegen de voortwoekering der dwaalstellingen. Voorts schreef pastoor van Noort in die periode „De Christus, Zijn persoon en Zijn werk" (1914). In 1929 werd pastoor van Noort benoemd tot deken van het dekenaat Amsterdam alsmede tot rector van het Bagijnhof in de Kalverstraat aldaar, welke functies hij thans nog bekleedt. Behalve zijn diverse boeken en brochures pu bliceerde deken van Noort in den loop der jaren tal van wetenschappelijke artikelen, meest over moeilijke vraagstukken van den dag, in vele tijdschriften en periodieken, o. a. „Het Schild" en het inmiddels opgeheven maandblad „De Katholiek". Zijn wetenschappelijke arbeid werd gehuldigd door de benoeming van deken van Noort tot Romeinsch eeredoctor. In 1934 werd hij gepromoveerd tot huisprelaat van Z. H. den Paus. j. H. M. Bij de Nederlandsche Spoorwegen zijn de hce ren C. A. Boender en J. A. van Oortmerssen, beiden controleur eerste klasse, en de heer Zondag, eerste chef de bureau, allen te Utrecht, benoemd tot hoofdcontroleur aldaar. Voorts is de heer W. P. T. Mali, eerste chef de bureau te Utrecht, benoemd tot onderafdeeltngschef al daar. Toen enkele kinderen te Venlo in de Parallel straat aldaar bezig waren vuurtje te stoken in een schuur, waarin een vrachtauto gestald was, toebehoorende aan een zekeren M., geraakten de banden van 'dezen auto in brand. Ofschoon om wonenden spoedig ter hulp snelden, kon men niet voorkomen, dat drie banden van den auto door het vuur verteerd werden. Voor den be- treffenden eigenaar beteekent dit een ernstige schadepost. 's-GRAVENHAGE. Geslaagd voor derden stuurman groote handelsvaart: H. J. Tholen. 's-GRAVENHAGE. Geslaagd voor diploma motordrijver: P. W. Blom, Velsen; W. Roorda, Groningen en W. Buit. Rotrerdam. CAIRO, 7 Mei. (S.P.T.). De Noord-Afrikaan- sche kust Wordt op het oogenblik door een hitte golf geteisterd. Op vele plaatsen is de hitte reeds veel hooger dan de maximum-tempera^- tuur gedurende de warmste zomermaanden. In enkele plaatsen langs de Libysche kust is het kwik in de middaguren tot 60 graden Celsius gestegen. Uit de woestijn waaien ver stikkende zandstormen, die als een gordijn over de Middellandsche Zee heentrekken. De militaire operaties ondervinden hierdoor gi'ooten hinder. BERLIJN, 8 Mei (S. P T In de Wubeim- strasse kon men hedenmiduag geen meoedee- lingen doen over de kwestie van de relaties IrakDuitschland, die, zooaL wordt verwacht tot het herstel van de diplomatieke betrekkin gen zullen leiden. De berichten, dat van de zij at van Irak pogingen daartoe in het werk wor den gesteld, zijn echter nier gedementeerc. In de vacature-Klaas de Vries is tot lid der Provinciale Staten van Nootdholland benoemd verklaard mr. J. Roelse te Hilversum. in de competitie voor het kampioenschap van Nederland komen Zondag voor de eer ste maal de beide Westelijke kampioenen tegen elkaar in het strijdperk. A.D.O. zal te 's-Gravenhage trachten zijn misstap bij Heracles goed te maken door nu van V.S.V te winnen, maar de velsenaren moeten eveneens hun zelfvertrouwen terugwinnen en zullen hun rivalen alles in den weg leg gen wat maar mogelijk is. Heracles, dat het best begon, moet naar PJ3.V. en nu de Philipsmenschen hun eersten uitwedstrijd met een kostbaar punt hebben bekroond, zal het winnen den Oostelijken titelhouders in Eindhoven zeker niet gemakkelijk vallen. Overigens zijn ook ditmaal de voorspellingen weer gebonden aan alle mogelijke onzeKerheid omtrent de vervulling ervan. We zagen het vo rige week aan A.D.O., dat met goede papieren naar het Oosten trok, maar daar weinig of niets in de melk te brokkelen had, ondanks het feit, dat Heracles evenmin op zijn best speelde. Nu zouden we den Hagenaars Zonasg op eigen bodem natuurlijk wel iets betere kan sen geven, maar waar voor de Hagenaars een tweede nederlaag practisch uitschakeling be teekent voor den grooten eindstrijd, geldt dit eveneens voor V.S.V. De Velsenaren staan er nog wel een puntje beter voor, maar ook zij zullen in dezen moeilijken vijf kamp een ach terstand van drie punten moeilijk kunnen ver dragen. In Eindhoven strijden de ploegen tegen el kaar, die als twee der belangrijkste gegadigden voor den landstite op het lijstje staan. Heracles, dat een zege in den rug heeft, P.S.V., dat een lang niet gemakkelijker uitwedstrijd met een kostbaar puntje bekroonde. Het hoeft geen be- |toog, dat de winnaar van Zondag een prima kans maakt om voorloopig ook de leiding te behouden, maar wie dat zal zijn, ligt naar onze meening geheel in den scho»t der goden ver borgen. Voor de gewone competitie worden in het Westen nog twee wedstrijden gespeeld. Haar lem bezet definitief de tweede plaats wanneer het bij R.F.C. wint en D.O.S neemt deze over. wanneer de Haarlemsche ploeg te Rotterdam misstapt. Gesteld dan dat het zelf zijn wed strijd bij C.V.V tot een goed einde brengt In het Zuiden behoeven nog slechts de beide ontmoetingen tusschen B.V.V. en Willem II ge speeld te worden. Zondag zullen de Tilburgers als gastheer optreden. Hun beleefdheid behoeft niet zoover te gaan, dat zij hun gasten de ge heele winst mee naar huis geven. In het Noorden moet W.V.V. degradatiewed strijden spelen, wanneer het niet één winstpunt meer weet te incasseeren dan Veendam, Nu lijkt het ons niet heelemaai uitgesloten dat Veendam tegen G.V.A.V. beide punten zal ver spelen al moeten we dat eerst nog zien ge beuren maar dan is ook een nederlaag van de Winschoter club bij Heerenveen minstens zoo waarschijnlijk. Waarmee we maar willen zeggen, dat wij de kansen van W.V.V. om den dans nog te ontspringen zeer gering a«hten. HILVERSUM I, 415.5 M. Nederlandsch programma 6.45 Gramofoonmuziek, 6.50 Ochtend gymnastiek, 7.00 Gramofoonmuziek, 7.45 Ochtendgymnastiek, 8.00 BNO: Nieuwsbe richten, 8.15 Gewijde muziek (gr.pl.), 8.45 Gramofoonmuziek, 9.17 Gramofoonmuziek, 10.00 Herhaling van ernstige avondmu ziekprogramma's, 12.00 Ensemble Erika Helen, 12 45 BNO: Nieuws- en economi sche berichten, 1.00 Ensemble Bandi Ba- logh en gramofoonmuziek, 2.20 Amuse mentsorkest, de Romancers en soliste, 3.45 Gramofoonmuziek, 4.20 Zang met piano begeleiding, 4.40 Gramofoonmuziek, S.00 Fluitduetten, 5.15 BNO: Nieuws-, econo mische en beursberichten. 5.30 Orgelspel, 6.00 Gramofoonmuziek, 6.15 Voor de bin nenschippers. 6.30 Omroeporkest en solist, 7.00 E'NO: Vragen van den dag, 7.15 Om roeporkest en solist. 7.45 Voor den boer, J.Oo BNO: Nieuwsberichten. 8.45 Spiegel van den dag 8.30 Omroeporkest met so listen en gramofoonmuziek, 10.00 BNO: Nieuwsberichten, sluiting. HILVERSUM II. 301.5 M. Nederlandsch programma 6.45 Gramofoonmuziek, 6.50 Ochtend gymnastiek, 7.00 Gramofoonmuziek, 7.4-5 Ochtendgymnastiek, 8.00 BNO: Nieuwsbe richten, 8.15 Gramofoonmuziek, 10.20 Ge varieerd programma (opn), 12.15 Orgel concert en mannenkoor, 12.45 BNO: Nieuws- en economische berichten. 1.00 Gramofoonmuziek, 2.00 Stedelijk orkest van Maastricht, 2.45 „Vulkanische uit barstingen". causerie, 3.00 Gramofoonmu ziek, 3.35 Stedelijk orkest van Maastricht en solist, 4.00 Gramofoonmuziek, 4.15 En semble Bart Ekkers, 4.45 Gramofoonmu ziek, 4 15 Ensemble Bart Ekkers, 4.45 Gra mofoonmuziek, 5.15 BNO: Nieuws-, econo mische en beursberichten, 5-30 Orkest Elo- ward, 6.15 Spangens koor Rotterdam en gramofoonmuziek. 6 45 Reportage, 7.00 BNO: Groningsch praatje, 7.15 Gramo foonmuziek. 7.30 Causerie „Frankrijk's di lemma. Continent of imperium", 7.45 Gra- mofoonuziek, 8.00 BNO': Nieuwsberichten, 3.15 Spiegel van den dag of gramofoonmu ziek. 8 30 Vaudeville-programma, 10.00 BNO: Nieuwsberichten, sluiting. COMMISSIONNAIRS IN EFFECTEN N.Z. Voorburgwal 158 - Amsterdam Telef. 40634 Beurs Telef. 49834 41634 na zes u. 80025 op 209210 34 pet. prijs. Scheepvaart Unie bewoog rich a 1 boven den advieskoers op i.76%177. Japanlfjn verbeterde ook een klei nigheid op 146%. Booten liepen tot 157% te rug. Unilever monteerde tot 118118%, Aku bewoog zich binnen de openingsprijzec Voor Philipslampen trad een verbetering in tot 214—215 De 33% pet. Nederland liep tot 89% te rug, maar sloot weer iets beter. Prolongatie 2% pet werken stimuleerend en opwekkend. bij Nijmegen Telefoon 23.364 Temidden van landelijke dreven, grootsch aan natuurschoon, is het een weldaad om voor een vacantieverblijf hier te zijn. Voorjaarstarieven gaarne op aanvraag. J. Theunissen. eigenaar Vraagt lnk«l)«r ZUIVERE RIETSUIKERSIROOP 114 FRAAIE BUSSEN VAN - 1 en 2V, K.G. NETTO „Ga nu water halen voor de andere dieren," zei Sambo en onder het loopen voelden de jongens hun ooren steeds kleiner worden. „Wij rijn beter,, wij rijn beter," juichten ze, zoodra ze bij het paleis kwamen. Nu vlug naar den sultan, om hem het groote nieuws te vertellen. Even vergaten ze, dat de arme sultan nog niet genezen was en hen aas niet zou kunnen verstaan. Uitgelaten van vreugde stonden ze even later tegenover den sultan. „Kijk eens, kijk. eens," juichten ze. De sultan stond ver baasd toe te zien en begreep niet wat er ineens met de jongens was gebeurd. „Waarom hebben jullie mij niet gewaarschuwd," jammerde hij. Flip en Jan werden even heel angstig, omdat de sultan zoo woedend keek. AMSTERDAM, 8 Mei 1941 In verband met een en ander was heden ter oeurze weer alle geanimeerdheid bij opening uitgesloten. Het publiek nam zijn gewone te rughoudendheid in acht en de beroepshandel ging öp bescheiden schaal tot den handel over De stemming was bij opening algemeen aan den zwakken kant, terwijl het aangeboden materiaal niet groot was Op de Petroleumafdeeling opende Koninklijke Olie wegens licht aanbod 5% lager. Er kwam echter hierna geen verder aanbod opzetten, waarom een technisch herstel volgde van 230 tot 231. Voorloopig bewoog de zeer bescheiden handel op deze prijzen. In den Suikerhoek waren aanvankelijk vraag en aanbod beide niet aanwezig. Men had blijk baar geen belang en wegens de onthouding om zaken te doen adviseerde men H.V.A. eenige punten lager op 418420. Vorstenlanden Cul tuur was ook niet gezocht en kon zich niet geheel op den iets vasteren prijs van gisteren handhaven. Op de rubberafdeeling werd aanstonds een transactie afgesloten tot 268%, of 2%% bene den het slot van gisteren. Voorloopig kwam het niet tot verderen handel, terwijl de niet-cou- rante soorten zeer verlaten bleven. De Tabaksmarkt legde eveneens niet de min ste geanimeerdheid aan den dag. Er kwam ook hier geen vraag opzetten en eerder helde de markt ietwat naar den zwakken kant over. Oude Deii werd weer eenige percenten lager verhandeld tot 259. Voor Deli-Batavia en Se- nembah golden ditmaal niet de iets betere ad- vieskoersen van gisteren respect. 200 en 210 a 211. Scheepvaartaandeelen maakten op den alge- tneenen lusteloozen gang van zaken geen uit zondering. Voorloopig bepaalde de handel zich slechts tot Booten, die een kleinigheid in koers verbeterden tot 158%. Scheepvaart Unie werd 1% lager geadviseerd op 176. Holl. Am. Lijn lager op 118. Japanlijn bleef op 146 vrijwel on veranderd. Binnenlandsche industrieelen waren eveneens zwakker van toon. Aku kon na de reactie van gisteren niet herstellen en gold bij eerste transacties 130%130%. Unilever moest wegens - licht aanbod 1% a 2 pCt. prijsgeven op 1171/2 118. Philipslampen werden licht aangeboden hetgeen voldoende was voor een verlies van 6% op 213. De beleggingsmarkt droeg op haar beurt een stil karakter. Ook in Nederlandsche Staatsfond sen werd minder verhandeld. De stemming was nochtans vrijwel prijshoudend. De nieuwe leening gold 9715/1698 en de 3—3;pet. 1938 89%—893/8. De oude Drieën waren weer iets vaster op ongeveer 82%. tans geen verdere schade aan de stemming, lusteloosheid geen verandering. Dit deed noch- thans geen verdere schade aan de stemming. De koersen trokken zelfs hier en daar iets aan omdat geen materiaal aan de markt kwam. Koninklijke Olie o.a. liiep geleidelijk tot 232% 233% op. H.V.A. zette 3y7 lager in op 41714 maar haalde het verlies weer in. Voor Vorsten landen gold 11711714. A'dam Rubber brok kelde 2% af tot 266 maar trok weer tot 26714 —268 aan. Deli bedong later 260, Senembah echter gal Ten einde de kermis-exploitatie een kans te geven op eenige" verdiensten in de moeilijke periode, welke zij thans doormaakt, heeft de burgemeester van Ginneken en Bavel het ini tiatief genomen voor een z.g. Finksterkermis van 1 tot en met 8 Juni. De staangelden zijn in dit verband zeer laag gehouden, doch de burgemeester heeft be paald, dat een gelijk bedrag zal worden afge staan ten bate van Winterhulp Nederland. Blijkens een artikel in de vakpers der exploi tanten hebben zij deze voorwaarden met graag te aanvaard. Dp ruim 62-jarigen leeftija is te Eist (Betu we) overleden de heer G. J Born, tot October 1938 adjunct-directeur van de Nederi. Heide maatschappij. I KATHOLIEKE INSTELLINGEN voor ONDERWIJS. OPVOEDING, VER PLEGING en GOEDE VERZORGING Voorschoten niet erkend eind-diploma Voorbereidende klassen L.O. en Onder leiding der Zusters Dominicanessen. G.L.O. EN U.L.O.. MACHINESCHR.. STENO HANDELSCORR., LINGERIE-, COSTUMIèRE EN COUPEUSE-OPLEIDING Reductie voor kinderen uit rrote gezinnen gecomprimeerd en ln vloei baren toestand 4.V. W. A. BOER'S MACHINE- EN ZUURSTOFFABRIEK Hoofdkant. Schiedam. Fabrie ken te Schiedam, Amsterdam, Groningen, Utrecht, Hengelo, Dieren Tandjong Priok en Soerabaja 8 g BRAAT "AKKERTJES" werken niet al leen pijnstillend maar ze ver wijderen ook de stoffen, die Uw rheumatische pijn veroorzaken. 2 Nadruk verboden Ik beval mijn knecht met roeien op te hou den en groette Yule. Toen we. langszij kwamen, zag ik, dat de boot boordevol handelswaar ge laden was. „Hallo Yule," zei ik, „waar ge je nu weer op af?" „De Uhineesche kooplui beginnen me in de dorpen om Elopura de loef af te steken," ant woordde hij, terwijl hij van onder zijn zonnetent uitkroop en zijn hoed opzette. „Daarom had ik besloten dit keer eens een flinke reis te maken en zoover mogelijk de Tarap op te gaan. Dat is daar een heel ander land en ik denk, dat de dames er wel trek zullen hebben in een nieuwen spiegel, dien ik hier voor ze heb." Hij wees naar een van de houten kisten, en door zijn grijns lach werden de goud-bekroonde tanden zicht baar, die AbduJ Gani zich zoo goed herinnerde. Zijn nieuws gaf mij maar matig reden tot tevredenheid. De boven-Tarap was alleszins een handelsterrein. Ik was inderdaad ongeveer de eeniee Europeaan, die er ooit geweest was en wij hadden er geen een Chinees in laten door dringen. Ik stond op het punt Yule te zeggen, dat, wanneer ik in Elopura was geweest en van zijn plan had gehoord, ik daar onmiddellijk een stokje voor zou gestoken hebben. Want het land, waar hij naar toeging, was niet ge koloniseerd en het kon nooit goed zijn te doen alsof dat wel het geval was. Ik had juist de grensstreken er van bezocht en daar ik er wel voor opgepast had, niet over belastingen én be stuursmaatregelen te spreken, was ik er zonder in het oogloopende vijandschap ontvangen. Maar ik wist zeer goed, dat het heele district in beroering was door twisten onder de kop pensnellers en ofschoon ik een paar stam hoofden een en ander verteld had over de goede bedoelingen van het Gouvernement, waren zij toch erg achterdochtig. Ik kon neel goed mer ken. dat ze het niet al te best op me begrepen hadden. Er zou nog heel wat pionierswerk ver richt moeten worden, aleer het land voor een vreedzamen handel zou kunnen worden open gesteld. Dergelijke dingen vragen tijd en geduld en ik zag liever niet, dat anderen rich er mee bemoeiden. Yule was evenals zijn broer, een onstuimige, koppige kerel, die zich niet gauw van streek liet brengen. Hij was wel dapper, al was hij een koopman, maar hij was een van die lui, die niet beseffen, dat ze soms, behalve hun eigen leven, ook dat van een boel andere menschen in de waagschaal stellen. Maar daar zat ik nu mee. Hij had aan het Secretariaat toestemming gevraagd om de rivier op te mogen gaan en het Secretariaat, in plaats van eerst iemand, die het land kende, te raadplegen, had hem dat verlof gegeven. Ik ,zag. wel, dat het niet baten zou, te trachten, hem terug te houden, al zag ik de onaangename gevolgen van zijn onderneming wel aankomen. We lunchten samen van rijn voorraad, want ik was door den mijnen haast heen en ik vertelde hem een en ander van het land der bovenrivier en waarschuwde hem voor de inboor lingen. „Dat komt in orde, Huntley," was al de dank, dien ik kreeg. „Ik wist daar alles al van, voor dat jij naar het Oosten kwam en ik verzeker je, dat je e1' toen slag van moest hebben." Ik was er toen vijf jaar, behalve een dienst tijd in de Maleische Staten, was juist tot Resi dent benoemd en stelde op zoon vaderlijken toon heelemaai geen prijs, maar ik zei alleen: „Best, zie dan maar zelf, wat je ermee doet. Maar zorg dat je er geen herrie verwekt. En als je soms wat tijd over hebt, zou ik je erg dankbaar zijn, als je een stukje van het land in kaart zou willen teekenen!" Hij beloofde me dit te zullen doen en een paar minuten later zag ik zijn pakerangan om de bocht verdwijnen, met den gelijkmatigen slag van de riemen in het water en het zingen van de roeiers. Het was toen al over drieën en ik besloot te kampeeren waar ik was. Iets verder de rivier op, wist ik een plek waar Ik wel wat tembadau zou kunnen vinden: het wilde vee, dat op Borneo rondzwierf; ik nam dus mijn geweer en ging met mijn ordonnans Kassim op stap. Het geluk was met mij en ik slaagde er in een flinken stier neer te leggen die een min der sterk begroeid jonglevlak overstak, door een kudde koeien gevolgd. Ik liet Kassim achter om hem te bewerken en begaf mezelf naar het kamp om een paar van de roeiers te sturen, die het vleesch zouden halen. Maar ik raakte den weg kwijt in de jungle en kwam uit aan de rivier bij een punt, waarvan ik zeker wist, dat het lager lag dan ons kamp. Ik begon dus langs den rivier-oever op te loopen en haastte me want het was al laat. Ik kon nog maar een goede twee- of driehonderd meter hebben afge legd, toen ik op een klein bamboe-huisje stiet omgeven door de gebruikelijke afscheiding van dooreengewassen bananen, broodwortel en maïs. Het was mij bekend, dat 't hier nogal ver van eenig dorp vandaan was en ik was wel nieuwsgierig, wie daar wel mocht wonen, toen ik in de deur-opening een inboorling gehurkt zag ritten, gekleed met een sarong, en den tradioneelen lossen Maleischen mantel. Hij rookte een lange palmblaren sigaret en zat blijkbaar naar de zon te kijken, die langzaam wegdook achter -een groep cocosboomen op den anderen oever. Ik kan me deze scène en al de gebeurtenissen, waarvan ze het voorspel was nooit herinneren, zonder aan de Maleische uitdrukking te denken; „Kijk niet naar de ondergaande zon, opdat ge op geen vreemde wegen moogt geleid worden." Toch was het gericht alleszins de moeite waard om te zien: de amber-kleurige gloed; de gouden weerkaatsingen in de rivier; de palmbladeren, die als duizenden zwarte speerpunten ertegen afstaken, en de stervende dag, die alle kleuren van de aarde wegtrok. Maar onze inboorling scheen niet bijster veel genoegen te putten uit zijn glorieus onder gaande zon. Het was nog licht genoeg om zijn gezicht te kunnen onderscheiden en ik be merkte onmiddellijk, dat het niet het gelaat was van een gewonen inboorling. Als ooit een man zijn hooge afkomst op zijn gelaat geteekend had, dan was het deze. Zijn huid was licht gekleurd voor een Moham medaan van de kuststreek de kleur van een goede sigaar, met iets van het zijdeachtig blad weefsel daarvan. Hij had hooge jukbeenderen, gitzwart haar en den Mongoolschen oog stand, juist als iedere andere kustbewoner, maar er was iets bijzonders aan neus en mond, dat toch afweek. Het was bijna een arendsneus inplaats van een klomp, die de helft van het gezicht innam, en de lippen onder den kleinen zwarten knevel waren fijn gesneden, niet breed alsof ze met den duim als stopverf op het ge zicht geduwd en rood geverfd waren. Maar er was nog iets anders dan zijn uiter lijk, dat mijn nieuwsgierigheid prikkelde. Hij was vrij jong, ik dacht dat zij niet veel ouder dan zeven en twintig zou kunnen zijn. Toch lag er een uitdrukking op zijn gelaat, die ik nooit zal vergeten. Het was een blik van onzegbare droef heid en tegelijkertijd van buitengewone bitter heid, alsof hij beroofd was van alles wat hij voor kostbaars ter wereld bezat en hij den dief nooit zou vergeven. Ik kon met geen mogelijkheid vermoeden, wie hij was, maar natuurlijk zou ik lederen inboor ling, dien ik tegenkwam, gegroet hebben". En toen ik dan ook dichterbij kwam, groette ik ook hem op Maleische manier: „Tabek," zei ik: „Geen nieuws?" Hij schrok op uit zijn droomerij. Ik had hem verrast en voor de tweede maal zag ik een vreemden, vijandigen blik in zijn oogen alsof zijn ergste vijand hem zonder waarschuwing overvallen had. Later heb ik me dien blik nog vaak genoeg kunnen herinneren. Hij verdween oogenblikkelijk en ging over in een zwak glim lachje toen hij de gebruikelijke beantwoording van mijn groet uitsprak: „Goed nieuws, Toewan." In zijn stem hoorde ik een fijn verschil met die van den gewonen dorpeling, dien ik zoo vaak ontmoette. Een Maleier zal niet kruipen. Hij zal zich altijd op gelijk standpunt met een ander stellen, wat den omgang met hem zoo aangenaam maakt. Maar hij is wel eerbiedig, en in de stem van dezen man vernam mijn oor, getraind op zulke dingen, een buiginkje van, ik zal niet zeggen van neerbuigende minzaamheid, maar van rustige zekerheid, waarmee 'n Euro- peesch landheer zijn pachter groet. Het hin derde mij wel een beetje. Ik vroeg hem wie htf was, er niet aan denkend, dat een inboorling, van hoe lage afkomst ook. niet graag zijn naam noemt. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1941 | | pagina 4