Ommekeer in houding te Ankara? Granen, zaden en peulvruchten Zuid-Afrikaansche bases voor V.S.? Verduistering .r De betrekkingen van Berlijn met Vichy Vier koopvaarders tot zinken gebracht Engelschen gaan Syrië verlaten Drie dooden bij bomaanval DE DAG ONTW Suezkanaal weer bestookt Duitsch weermachtshericht Argentijnsche locomotieven verstoken maïs Drielandenpact-commissie vergadert te Tokio Schrijven van Roosevelt aan Koning Faroek VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS BUR. VOOR R£DACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 TELEOON 21543 EN 21544 - GIRO 22884 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) vooi Haarlem 26 cent per week; per kwartaal 3.42. Bij onze Agenten 28y2 ct. per week, per kwartaal 3.76^. DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE ZATERDAG 10 MEI 1941 - OCHTENDBLAD VIJF EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 22997 De prijs der adverteniien bedraagt 35 cents per regel. Ingezonden Mededeelingen 60 ets. per regel. Bij contract sterk geredu ceerde prijzen. Kleine annonces (Vraag- en Aanbod-advertentiën) 13 regels 48 cents, iedere regel meer 16 cents. VEEL HANGT AF VAN STRIJD IN IRAK Turksch geluid tegen Roosevelt Men spreekt zelfs van leger ope raties op Zuid-Afrikaansch gebied Australiërs moeten Egypte verdedigen Amerika en Dakar Eden en Dill ontsnapten aan vliegongeluk Britsche vliegtuigen boven Noordzee neergehaald JV Nieuwe phase in de onder handelingen bereikt? Wallace spreekt vlootvoogden uit Zuid-Amerika toe Verscheidene Britsche vliegtuigen neergeschoten De Britsche aanval op Duitschland Oproep aan Joodsche jeugd in Palestina om mee te strijden Het verblijf van Koning George op Kreta Het vredesverdrag tusschen Thailand en Indo-China Onderteekening te Tokio; ver klaring van Matsoeoka Beperking staalverbruik in Duitschland PORTUGEESCHE EILANDEN EN AMERIKA Lissabon weet niets over gebruik van steunpunten GORT TE GIBRALTAR Betooging tegen evacuatie DE TOESTAND AAN HET ABESSIJNSCHE FRONT Handen Café en boerderij in de asch gelegd Twee gezinnen dakloos Het geheim consistorie van 12 Mei a.s. De indeeling van Thracië en Macedonië Na 1 Juli a.s. mogen landbouwers geen voorraden meer aanhouden NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT BERLIJN, 9 Mei (S.P.T.). In de Wilhelm strasse is vanmiddag indirect de aandacht gevestigd op een wijziging in de houding van sommige Turksche kringen, die tot nu toe niet wegens een bijzondere pro-Duit- sche houding van zich hebben doen spreken. Terwijl de vorige week reeds verscheidene bladen op de fouten van Engeland op den Balkan hadden gewezen, deed het blad Tasviri Efkiar een scherpen aanval op president Roosevelt. „Dit is een nieuw geluid" verklaarde de 1 woordvoerder. Hij wees er op dat de betee- kenis van deze stellingname niet onder schat moet worden. De Duitsche ambassadeur in Ankara, von Pa pen, vertoeft nog steeds in de rijkshoofdstad en heeft vanmorgen een bezoek aan het ministerie voor Buitenlandsche Zaken gebracht. Op de vraag van een buitenlandschen journalist of Duitschland bij de besprekingen tusschen de Turksche regeering en den Irakschen minister van Oorlog te Ankara betrokken zal worden, kon geen antwoord worden gegeven. Over het onder werp van deze besprekingen is tot dusver nog niets bekend, al zijn er enkele Turksche pers stemmen volgens welke het conflict in Irak spoedig tot het verleden zal behooren. Uit. de laatste berichten uit Irak blijkt dat de Engel- schen op enkele punten in de meerderheid zijn. Hoewel het zeker is dat een nederlaag van Engeland in Irak een radicalen ommekeer in de houding van Turkije teweeg gebracht zou hebben, zijn de gevolgen van een Britsche overwinning moeilijk te schatten. Turkije is in de Wilhelmstrasse in den loop der week voor zijn correcte houding inzake de Dardanellen geprezen en tnen heeft gewezen op den wensch van de Turksche regeering haar neutraliteit te bewaren. Ofschoon van En- gelsche zijde ongetwijfeld sterke pressie te An kara wordt uitgeoefend, begrijpt president Inonoe heel goed de delicate situatie waarin zijn land verkeert. In het begin dezer week is in de Wilkelmstrasse gezegd: „Vele landen heb ben hun politiek met de ondervindingen van den laatsten tijd in overeenstemming gebracht". Waarschijnlijk duidt dit ook op Turkije, of schoon geen concrete feiten ter staving van een dergelijke houding zijn aan te wijzen. Een artikel van Karl Megerle in de Berliner Börsenzeitung van hedenmiddag trekt in dit verband aller aandacht. Megerle wijst er op, dat de Duitschers zoowel aan de Zwarte als aan de Aegeïsche Zee staan „Het is begrijpe- Uik, dat deze verandering van den toestand in Turkije besproken wordt De besprekingen kun nen zich in een rustige en vriendschappelijke atmosfeer ontwikkelen." Megerle zegt voorts, dat de vrees voor de annexatieplannen van Duitschland door Amerika en Engeland worden aangekweekt. Men is van oordeel dat vooral in Turkije de militaire en politieke oplossing van de Balkankwestie een wijzigenden indruk heef gemaakt. Het A. N. P. geeft enkele citaten uit het. he den in de Wilhelmstrasse besproken artikel van het Turksche. blad Tasviri Etkiar, dat als eerste krant in Turkije een artikel bevat, hetweik zich tegen president Roosevelt keert. Het blad schrijft: „De redevoeringen en verklaringen van Roosevelt en door hem verstrekte interviews worden langzamerhand vervelend. Altijd wan neer deze heilige persoon den mond opent on vlammen uit hem schieten wekt het den schijn, of Roosevelt den oorlog verklaart of dat de Vereenigde Staten zich reeos midden in het conflict bevinden. Europa en ook Amerika bran den reeds genoeg, daarom is het heelemaol nie. noodig nog olie op het vuur te gieten. Het zou veel beter zijn, indien Roosevelt voorstellen deed voor een vrede, in plaas van vech.,lustige redevoeringen af te steken om den strijd nog te versoherpen. Hoewel de Vereenigde Staten be loofd hebben Joego-Slavië en Griekenland te helpen, hebben zij dezen landen in werkelijk heid nog riet één kogel gestuurd." BERLIJN, 9 Mei (D.N.B.). Volgens den Brit- schen berichtendienst heeft de Zuid-Afrikaan- scne minister-president, generaal Smuts, in een persgesprek met de Christian Science Monitor onder meer gezegd, dat de Amerikaansche in vloed op Zuid-Afrika sterker is dan die van eenige andere mogendheid. In dit verband is een ander bericht van belang, waarin gemeld wordt, dat het Ame rikaansche ministerie van Buitenlandsche Zaken zich tot de Britsche regeering heeft gewend met het verzoek, de regeering der Unie van Zuid-Afrika te bewegen tot het afstaan van vlootbases aan de Vereenigde Staten. Volgens berichten van Madrileensche bla den uit Pretoria koestert men in nationale Zuid-Afrikaansche kringen de vrees, dat de regeering mogelijk niet alleen vootbases, maar ook het Zuid-Afrikaansche vasteland ter beschikking van de Vereenigde Staten zou stellen voor militaire operaties. „Op de Australische troepen rust het grootste deel van de Egyptische verdedi ging", zoo heeft volgens een bericht van United Press uit Canberra de plaatsvervan gende Australische premier, Fadden, ver klaard. Volgens berichten uit Melbourne heeft Pad den in zijn oproep aan het Australische front tot inteekening op oorlogsleeningen verklaard, dat de oorlogsuitgaven van Australië op het oogenblik 13 tnillioen pond per maand bedragen. Deze uitgaven zouden nog met millioenen stij gen. De Australische uitgaven zijn thans drie maal zoo hoog als het vorige jaar en tien maal zoo groot als in 1939. In de toekomst moet aan het persoonlijke verbiuik meer geld onttrokken en ter beschikking van de regeering gesteld wor den. De Australiërs moeten zich beperkingen opleggen en alle gelden, die zij na de betaling van hun belastingen nog over hebben, in han den van de regeering geven. SP.T. bericht dat te Washington, in verband met de onderhandelingen welke thans aan den gang zijn tusschen de Vereenigde Staten en marinedeskundigen van elf Zuid-Amerikaansche staten, in Congreskringen wordt gezinspeeld op de mogelijkheid van een Engelsch-Amerikaan- sche actie tegen Dakar. Zooals bekend, heeft Roosevelt onlangs gezegd, dat de grenzen van het Westelijk Halfrond op den 20sten lengte graad liggen. Fransch Equatoriaal Afrika en Dakar liggen dus in de zone die geacht wordt van belang te zijn voor de verdediging van het Amerikaansche continent. LONDEN, 9 Mei. (S.P.T.) Te Londen is be kend geworden, dat de minister van Buitenland sche Zaken, Anthony Eden, en de chef van den generalen staf, sir John Dill, bijna het slacht offer zijn geworden van een vliegtuigongeluk, toen zy van het bezoek aan het Nabije Oosten naar Engeland terugkeerden. Eden en Dill bevonden zich in een vliegtuig hoven de Middellandsche Zee op weg naar Gi braltar, toen een geweldige orkaan opstak. Door den sterken tegenwind dreef het vliegtuig zoo ver af, dat gevreesd werd, dat de benzinevoor raad niet meer toereikend zou zijn. De Austra lische piloot deelde minister Eden dan ook mede. dat men een noodlanding op vreemd grondge bied zou moeten maken, zoodat de bemanning geïnterneerd zou worden. Wanneer hij doorvloog zou het gevaar zeer groot zijn, dat het vliegtuig in zee zou storten. Minister Eden gaf den piloot echter de opdracht de vlucht voort te zetten en te trachten Gibraltar te bereiken. Door zoo hoog mogelijk te vliegen is dat gelukt. Toen het vlieg tuig veilig in Gibraltar geland was, bleek dat er nog voor slechts 10 minuten vliegen benzine aan boord was. BERLIJN, 9 Mei (D.N.B.), Afdeelingen van de Duitsche en de Italiaansche luchtmacht hebben een geslaagden aanval op het Suezkanaal ge daan. Zoowel het kanaal zelf als de voor den oorlog belangrijke neveninstallaties werden urenlang bestookt. De spoorweg langs het ka naal is op talrijke plaatsen ernstig getroffen, electrische centrales zijn beschadigd, boven- grondsche leidingen vernield. In weerwil van het scherpe afweervuur konden de vliegtuigen hun taak met succes volbrengen. Verder wordt gemeld dat Duitsche mijnenvegers en marine-artillerie gisteren boven de Noordzee twee vijandelijke vliegtuigen hebben neergescho ten. Zonsondergang 10 Mei 21.20 Zonsopkomst 11 Mei 5.51 Maanopkomst 20.24 ondergang 5.45 Zonsondergang H Mei 21.22 Zonsopkomst 12 Mei 5.50 Maanopkomst 21.44 ondergang 6.22 BERLIJN, 9 Mei. (A.N.P.) In officieele en niet-officieele kringten te Berlijn blijft men groote gereserveerdheid in acht nemen ten anzien van de verdere ontwikkeling der Duitsch- Fransche betrekkingen. In politieke kringen was men van meening, dat zich op dit gebied geen r.euwe factoren hebben voorgedaan. In de Wilhelmstrasse heeft men zich slechts uitge laten over buitenlandsche berichten, die, naar aanleiding van de Duitsch-Fransche onderhan delingen, spreken over een Duitsch recht van doortocht door het niet-bezette Frankrijk. Deze buitenlandsche berichten, zoo zeide men, leggen slechts getuigenis af van de eigenaardige gees tesgesteldheid dergenen, die ze gepubliceerd hebben. Naar S.P.T. uit Berlijn bericht hebben de Duitsche bladen, getrouw aan het principe, dat over onderhandelingen niets gepubliceerd kan worden voordat een definitief resultaat is bereikt, tot. nu toe geen commentaar geleverd op het succes der onderhandelingen tusschen admiraal Darlan en den Duitschen ambassa deur In Parijs, Otto Abetz. In de Wilhelmstrasse is verklaard, dat men zich op het oogenblik nog niet over de moge lijkheden of Frankrijk de politiek van vóór 13 December 1940 zal hervatten, kan uiten, maar dat men met belangstelling van de berichten over deze kwestie heeft kennis genomen. In gewoonlijk goed ingelichte kringen is men geneigd groote beteekenis te hechten aan de verklaring in de Petit Parisien, die spreekt over een nieuwe phase in de Duitsch-Fransche onderhandelingen. Verder bericht S.P.T. dat op vragen van de buitenlandsche journalisten over den stand der onderhandelingen tusschen Duitschland en Frankrijk men hedenmiddag in de Wilhelm strasse zeide, dat deze nog niet waren afgeslo ten, en dat tezijnertijd een officieele medede ling gepubliceerd zal worden, indien daartoe tenminste aanleiding bestaat. NEW YORK, 9 Mei. (D.N.B.) De vlootvoogden van de Zuid-Amerikaansche staten, die op het oogenblik een bezoek aan de Vereenigde Staten brengen, zijn gisteren ook door den vice-presi dent, Wallace, ontvangen. Deze zeide in een toespraak, dat hij vertrouwt op de samenwer king der vloten bij de verdediging van het Wes telijk Halfrond. De beschavingen van Latijnsch Amerika en van de Angelsaksen, aldus Wallace, vormen de grondslagen voor een regiem van beschaving. De hierdoor verkregen rechten noemde bij een „bolwerk van verdediging tegen het nationaal-socialisme, „dat krachtens zijn wereldbeschouwing andere rassen niet waar deert". BERLIJN, 9 Mei. (D. N. B.) Het opperbe vel van de Duitsche weermacht maakt bekend: Een duikboot, onder bevel van den luitenant ter zee eerste klasse, Kuppisch, heeft in het Noordelijke deel van den Atlantischen Oceaan vier koopvaardijschepen met tezamen meer dan 20.000 brt., deel uitmakende van een krachtig beschermd convooi, tot zinken gebracht. Het luchtwapen bombardeerde in den afge- loopen nacht met goede uitwerking de haven van Hull. In dokken, opslagplaatsen en graan- pakhuizen breidden groote branden zich tot een op grooten afstand zichtbare vlammenzee uit. Bomtreffers van allerlei kaliber op fabrieken in de Midlands, vooral in Nottingham, alsmede in havenwerken in Zuid-Engeland, verwekten he vige verwoestingen. Gevechtsvliegtuigen deden in Zuid-Engeland een stoutmoedigen aanval in scheervlucht op een groote fabriek van de vlieg tuigindustrie en op een vliegveld. De aanvallen hadden bijzonder goed resultaat. In het zeege bied voor de Oostkust van Engeland en Schot land vernietigden gevechtsvliegtuigen 'n koop vaardijschip van 5000 brt. en' beschadigden zes andere groote schepen zoo ernstig, dat nieuwe zware verliezen als vrijwel zeker te beschouwen zijn. Bij aanvallen op de Britsche Zuidkust schoten jachtvliegtuigen gisteren zeven Britscne jagers omlaag en vernietigden een vijandelijke motor torpedoboot door beschieting met boordwapens. De bemanning werd door .'.en Duilscnei reo- dingsdienst ter zee in veiligreid gebrach.. De beide laatste nachten gelukte het vier Britsche vliegtuigen boven vijandelijk gebied omlaag te schieten. Duitsche torpedo- en ge vechtsvliegtuigen schoten in het gebied van de Middellandsche Zee drie Britsche jachtvlieg tuigen van het type Hurricane neer. I11 Noorü-Afrika aan betoe zijden activiteit van artillerie en verkenners. Voor Tobroek ver loor de vijand een gevechtsvliegtuig van het type Bristol-Blenheim in een luchtgevecht. De vijand wierp vannac.' met vrij sierse strijdkrachten brisant- en brandbommen op verschillende plaatsen van het Noorcwest- Duitsche kustgebied, voorat op Hamhui g en Bremen. Naast eenige industrieale schade ontston den voornamelijk verwoestingen aan woonwij ken. De verliezen van de burgerbevolking aan docden en gewonden zijn aanzienlijk. Afzon derlijke vijandelijke vliegtuigen drongen langs de rijkshoofdstad door tot in de streek van Posen. Nachtjagers en iuchtdoelartillerie scho ten elf der aanvallende toestellen cmlaag. De totale verliezen van den vijand op 7 en 8 Mei bedragen daarmede 39 vliegtuigen. Daarvan werden er twintig in luchtgevechten, 12 door nachtjagers, vier door Iuchtdoelartillerie, twee door mijnenvegers en een door marine-artil lerie neergeschoten. In denzelfden tijd gingen 22 eigen vliegtuigen verloren. Bij verkenningsvluchten boven Engeland heb ben zich twee bemanningen bijzonder onder scheiden: eerste luitenant Metzei, eerste luite nant Wenzel, Oberfeldwebel Schmidt, onder officier Röff en vervolgens eerste luitenant Hofmann, onderofficier Hoffman, Obergefreiter Netz, en Obergefreiter Ekrowski. Op den eersten Mei ondernam een gevechts vliegtuig onder den eersten luitenant Heinrichs met Feldwebel Karsch, Feldwebel Igener en Ge- freiter Mandl onder moeilijke omstandigheden een stoutmoedigen en succesvollen aanval op ne torpedofabriek in Portland-Weymouth. BERLIJN, 9 Mei (D.N.B.)In den nacht van 8 op 9 Mei hebben vrij sterke Engelsche lucht strijdkrachten vluchten ondernomen naar Noordwest- en Noordoost-Duitschland. De aan vallende Engelsche afdeelingen werden door den sterken Duitschen afweer op doeltreffends wijze verstrooid, waarbij elf vliegtuigen dei Royal Air Force door nachtjagers en luchtdoel geschut werden neergehaald. Twee steden in Noordwest- en Noordoost-Duitschland werden aangevallen, waarbij weer stelselmatig dicht bevolkte woonwijken in het centrum der steden met brisant- en brandbommen werden bestookt. In Bremen werd een kinderkliniek getroffen een vrouwenkliniek geraakte in brand en in het stedelijke ziekenhuis werd de operatiezaal door bomtreffers vernield, waarbij verscheidene per sonen het slachtoffer werden. Voorts werd door voltreffers in een gevangenkamp een aantal krijgsgevangenen gedood en gewond. Het zwaar tepunt van den aanval op Hamburg lag even eens op woonwijken. Ook hier zijn door ver woestingen in woonhuizen en door bomtreffers in een arbeidskamp verliezen aan menschen- levens te betreuren In de wijde omgeving van de rijkshoofdstad vertoonden zich afzonderlijke Engelsche vliegtuigen, die echter geen bommen konden laten vallen. BEIROET, 9 Mei (D.N.B.) De Syrische pers wijst er op, dat de Engelsche consu laten in Beiroet en Damascus hun burgers hebben aangeraden het mandaatgebied te verlaten. Talrijke Engelschen zouden reeds klaar staan om te vertrekken. De Ameri kaansche universiteit heeft den Palestijn- schen. Irakschen en Egypttschen studenten aangeraden naar hun land terug te keeren. Naar Radio Levante meldt, is den Engel schen, die Istanboul verlaten, aangeraden zich niet naar Egypte, maar naar Kaapstad of Britsch-Indië te begeven. Het in Tel Aviv verschijnende blad Tel Aviv publiceert een oproep aan de Joodsche jeugd, waarin deze opnieuw wordt verzocht zich op te geven voor het Engel sche leger. De oorlog in Irak, zoo schrijft het blad, vormt voor de Joden een ernstig gevaar. De Jood sche staat in Palestina zal ten ondergaan, wanneer Groot-Brittannië den oorlog in het Nabije Oosten verliest. Het gevaar daarvoor dreigt. Het geheele Jodendom moet groote offers brengen om de Engelschen aan de over winning te helpen. Zonder deze overwining is er voor de Joden in Palestina geen toekomst meer. Reizigers, die uit Kreta te Istanboel zijn aan gekomen, melden, dat de Grieksqhe koning George vertoeft in een oud, vroeger Vene- tlaansch paleis te Canea. Zijn vertrekken zijn haastig, maar waardig ingericht. De ontvang sten, die de Koning gaf, en waaraan ook hooge officieren van het Britsche leger deelnamen, kenmerkten zich door glans en rijkdom. Het verblijf van het Grieksche kroonprinselijke paar ligt op het oostelijke deel van het eiland, nabij het plaatsje Episkopi. Zij wonen daar in een eenvoudig boerenhuis, dat bewaakt wordt door Britsche geheime politie en Engelsche soldaten. BUENOS AIRES, 9 Mel (D.N.B.). Het gebrek aan brandstoffen in Argentinië, dat een gevolg is van de Brische blokkade en het tekort aan scheepsruimte, wordt steeds ernstiger. Volgens een mededeeling van het ministerie van Landbouw zijn de kolenleveranties uit Groot-Brittannië zoozeer verminderd, dat de voorraden nog slechts voor acht maanden vol doende zijn. Otn een crisis te voorkomen, pro- breekt men maïs, dat in reusachtige voorraden aanwezig is en niet uitgevoerd kan worden als brandstof te gebruiken. Voor de spoorwegen bij voorbeeld worden briketten vervaardigd, die voor 60 procent uit mais, 33 procent uit kolen en 7 procent uit teer bestaan. TOKIO, 9 Mei. (Domei). Het vredesverdrag tusschen Frankrijk en Thailand op den grond slag van de Japansche bemiddelingsvoorstellen tot regeling van het grensgeschil tusschen Thai land en Fransch Indo-China, dat op 11 Maart werd geparapheerd, is vanochtend om 10 uur formeel onderteekend. Tegelijkertijd werden de Japansch-Fransche en de Japansch-Thailand- sche protocollen onderteekend betreffende de waarborging en de politieke overeenstemming. Zooals verder wordt bericht, heeft Matsoeoka, na de onderteekening van het vredesverdrag tusschen Frankrijk en Thailand verklaard: „Het zoojuist onderteekende verdrag dient er toe de donkere wolken te verdrijven, die een half. jaar lang hebben gehangen boven Thailand en Fransch Indo-China en de vriendschappelijke betrekkingen tusschen beide landen te herstel len. Verder dient het tot beveiliging van hun toekomst." Wat den Japansch-Franschen en Ja- pansch-Thailandschen garantieprotocollen be treft zeide Matsoeoka: „Het verdrag heeft o.m. de bevordering bewerkstelligd van nauwere eco nomische betrekkingen en onze politieke, eco nomische en militaire betrekkingen met Thai land en Fransch Indo-China geregeld. De be trekkingen tusschen Japan, Frankrijk en Thai land zyn thans veel nauwer en hechter. Japan hoopt, dat deze nauwe betrekkingen nooit los gemaakt of door kuiperijen van buitenlandsche machten gestoord zullen worden." BERLIJN, 9 Mei (S.P.T.). De Rijksregeering heeft heden een nieuwe verordening gepubli ceerd, die de vervaardiging van een groot aan tal gebruiksvoorwerpen uit staal en gegoten ijzer verbiedt. Kinderwagens, fietsen, motorrijwielen, elec trische kachels, straatlantaarns, huisraad en keukengereedschap, naalden, melkbussen, mes sen, scharen zijn enkele grepen uit de lange, zeer gedetailleerde lijst van voorwerpen waar voor de fabrieken geen contracten meer zullen aanvaarden. Loopende contracten zullen even wei afgewerkt worden. De verordening voorziet evenwel in een groot aantal uitzonderingen, vooral ten behoeve van geneeskundige instellin gen, e.d. TOKIO, 9 Mel (DNB) Het departement van Buitenlandsche Zatten publiceert het volgende communiqué: „De krachtens het drfemogendhedenpact bestaande commissie is hedenmiddag in de ambtswoning van den minister van Buiten landsche Zaken, ender voorzitterschap Van Matsoeoka bijeengekomen De Duitsche en de Italiaansche ambassadeur namen aan de ver gadering deel. Kwesties, verband houdende met de samenwerking der drie mogendheden, zooals bepaald in het drielandenpact, werden nauwkeurig besproken, met inbegrip van eco nomische aangelegenheden. Men kwam over een, dat de commissie zoo dikwijls mogelijk met steun van militaire en economische commissies zou bijeenkomen en haar arbeid in nauwe sa menwerking met de commissies te Berlijn en Rome zou verrichten. BEIROET, 9 Mei (D.N.B.) James Roose velt. de zoon van den Amerikaanschen presi dent, zal Koning Faroek een persoonlijk schrij ven van zyn vader overhandigen. LISSABON, 9 Mei. (D.N.B.) De Portu geesche regeering publiceert een verklaring, welke betrekking heeft op het feit, dai op 6 Mei de Amerikaansche senator Peppel er bij de regeering der Vereenigde Staten op heeft aangedrongen, dat zij de Azoren en de Kaapverdische Eilanden zcu doen bezetten. In de verklaring wordt o.m. gezegd, dat de Portugeesche regeering tot dusverre geen voor stel heeft ontvangen betreifende een even tueel gebruik van havens of steunpunten langs de Portugeesche kust of op de eilanden door een oorlogvoerende of derde mogendheid. Ter verdediging der eilanden heeft de regeering de bestaande defensie-werken versterkt, om haar souvereiniteit te bevestigen, maar ook om te genstand te bieden tegen een aanval, ofschoon zy dien niet verwacht. VICHY, 9 Mei (D.N.B.). Naar uit La Linea gemeld worde, is de nieuwe gouver neur van Gibraltar, lord Gort, heden daar per vliegtuig aangekomen en zal hij mor gen zyn functie officieel gaan bekleeden. Verder wordt bericht dat te Gibraltar Donder dagmiddag en in den avond groote protestbetoo- gingen tegen de voorgenomen evacuatie zijn ge houden. Ongeveer tweeduizend personen de monstreerden in de straten en op de pleinen. De politie verspreidde de menigte, waarbij zich talrijke incidenten voordeden en velen gewond werden. Op een der drie in de haven liggende schepen, die de vertrekkenden moeten vervoe ren, is sabotage gepleegd: de machines zijn on bruikbaar gemaakt. Een delegatie der betoogers deelde den autoriteiten mede, dat de bevolking niet wenschte te vertrekken, omdat degenen, die reeds geëvacueerd zijn, in zeer slechten doen verkeeren. ROME, 9 Mei. (D.N.B.) Over het verloop van den strijd in Abessinië wordt in polit.eke kringen de volgende uiteenzetting gegeven: De Italianen strijden in drie afzonderlijke groepen. De eerste groep vecht onder persoon lijk bevel van den onderkoning, den nertog van Aosta, in bet gebied van Amba Alagi, op onge veer 400 kilometer ten Noorden van Acdis Abeba. Dit is de belangrijkste sector, waar hef tig gevochtig wordt. De Italianen ondernemen aanvallen, de Engelschen tegenaanvallen. De tweede groep staat in de omgeving van het Tanameer bij Gondar, de derde opereert onder bevel van generaal Gazzera in het gebieo van Djimma en Galla in het Zuia-Westen van Abes sinië. Hier bevindt zich het uitgestrekte gebieo van groote meren en onbetreden oerwouden. Tot dusverre zijn de Engelschen hier nog niet ver der opgerukt. Voorts be vino en zich hier en daar nog centra van Italiaanschen tegenstand Hoofdredacteur: H C. 3. A. BARON VAN LAMSWEERDE, Bussum. Gewestelijk verantwoordelijk redacteur: W. G. A. M. VAN WILLIGE, Bloemendaal. De handen werden door een onzer grootste schilders de spiegels der ziel genoemd. De oogen, het gelaat mo gen de eigenlijke vensters van den geest wezen, toch zijn er zoovele le vensomstandigheden, waarin de han den u méér zeggen dan oogen of gelaat. Woon h.v. eens 'n rechtszitting bij. Een aangeklaagde, die met zijn mismaakte maar oersterke hand een inbraak gepleegd heeft houdt angstvallig zijn afgestompten knuist achter den rug. Midden in een hevig kruisverhoor, wanneer de beschuldigde alle moeite doet, zijn gelaatstrekken te beheer- schen en den meest vertrouwden in druk te maken zijn het vast de han den, die spreken. Ze kunnen niet stil zijn. De linker wordt door de rechter vastgegrepen. Een geestesschok wordt door het gelaat weggewerkt, doch door de plots krampachtige handen verraden, Een hand klaagt aan, maar pleit ook voor clementie, bidt om vergeving, getuigt van onschuld Eet eens op de handen der men- schen Ze getuigen van een inner lijke beschaving bij de gesoigneerde slanke vingers van de intellectueele hoofdarbeiders maar óók bij de ver eelte, breed-uit gewerkte handen van den zindelijken handwerksgezel. Laat uw handen goede getuigenissen zijn van uw inborst, van uw karaktervan uw levenswijze. Het A.N.P. bericht: Vrydag vloog een aantal Britsche vliegtuigen boven ons land. Daar dit op groote hoogte ge schiedde en de uitgeworpen bommen dus niet gericht konden worden vielen deze zeer wille keurig neer, de meeste op het vrije veld en te zamen zonder eenige noemenswaardige schade aan te richten. Helaas werd in een dorp in het Noorden van het land een dubbele woning getroffen en geheel vernield; hierbij zijn drie dooden en twee licht gewonden te betreuren Ook geraakte een woonhuis door een brandbom in brand. Het brandde geheel uit. Ten slotte werden nog eenige stuks klein vee gedood. Vrijdagmiddag omstreeks half vier brak brand uit in het café en de boerderij van den heer Jac. Groenendaal op de grens tusschen Kaats heuvel en Dongen. Binnen een kwartier stonden boerderij, huis en café, alles met riet gedekt, in lichter laaie. Het vuur werd aangewakkerd door den feilen noordoosten wind. De brandweer van Dongen was aanwezig, doch er kon niets worden gered. De geheele inboedel en f 1400 aan geld. ver teerden in het vuur. Het gezin bestaat uit man, vrouw en acht kinderen. Een op het erf van de boerderij staande woonwagen van een wegenbouwmaatschappij uit Bergen op Zoom, bewoond door een vrouw met drie kinderen, werd eveneens een prooi der vlammen, zonder dat jets kon worden gered. Verzekering dekt gedeeltelijk de schade. ROME. 9 Mei (D.N.B.). Alhier wordt beves tigd, dat in het geheime consistorie, hetwelk op 12 Mei zal wórden gehouden, Z.H. de Paus eeni ge bisschoppen, doch geen kardinalen zal be noemen. SOFIA, 9 Mei. (S.P.T.) Thracië en Macedonië zijn in drie bestuursdistricten verdeeld, en val len thans onder de districten van de Egeïsche zee, van Bitolj en van Skueb. Voor deze drie districten zijn afzonderlijke directeuren benoemd. De districten van Pirot, van Btailegrad en van Tsarigrod zullen bij het district van Sofia ge- yoegd worden en hiermede een geheel uitmaken. Het Rijksbureau voor de Voedselvoorzie ning in Oorlogstijd brengt onder de aan dacht van alle landbouwers, dat het in bet voornemen ligt, maatregelen te treffen, vol gens welke het verboden is om na 1 Juli a.s. nog f ranen, zaden en peulvruchten het zij gcdorscht, hetzij ongedorscht, in voor raad te hebben op de bedrijven of elders. Dit verbod geldt voor alle granen met inbe grip met boekweit; voor peulvruchten; voor koolzaad, karwyzaad, kanariezaad, geel- mosterdzaad en lijnzaad; en voor aHe producten, waarvan een of meer der bovengenoemde een bestanddeel uitmaken, met uitzondering van mengvoeder, dat op re gelmatige wijze door den landbouwer ;s be 'rokken. Het verbod geldt dus ook voor dte hoeveel heden enkelvoudige producten ais DOvenge- noemd, welke van eerder verstrekte toewijzin gen als veevoeder eventueel zijn overgehouoen, alsmede voor de hoeveelheden van 25 K.G. per persoon en de voor zaaddoeleinden bestemoe hoeveelheden, welke ingevolge het Landbouw- inleveringsreglement 1940 II mochten worden behouden. Men dient er dus rekening mede te hou den, dat bet in voorraad hebben van bo vengenoemd® producten na 1 Juli a.s. zal worden gestraft, terwijl dan tevens to» in bezitneming dezer producten zonder eeni ge formaliteit zal worden overgegaan. AUe aanwezige hoeveelheden, dienen dos vóór dezen datum bij de P. I. C. A. te wor den ingeleverd. Het bovenstaande geldt niet voor het op 1 Juli a,s. nog aanwezige restant van de hoe veelheid tarwe of rogge, welke de telei voor eigen gebruik en voor gebruik van de tot zijn gezin of inwonend personee: behoorende perso nen tegen inlevering van het broodbon boekje, volgens de bepalingen van het Landbouwlnle- veringsreglement 1940 H, mag behouden. Indien door één der P. I. C. A.'s aan de land bouwers een vroegere datum dan bovengenoem de voor de inlevering van éen of meer dei ge noemde producten is ges tele dan zyn de des betreffende landbouwers te dien aanzien aan dezen vroegeren datum gebonden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1941 | | pagina 1