Machinistencursus tusschen de wielen Het badseizoen in Scheveningen begint einde Mei OORLMDE Verzamelen van afvalstoffen is een spaarmaatregel 1 Sklikan Practische kennis van spoorwegpersoneel wordt verhoogd Zee en lucht en zon.... Restaurant DORRIUS in 't Hofbrau ZATERDAG 10 MEI 1941 Liefde voor het vak Rollende klassen Hl iü Nationaal Front Friesche Mij. van Landbouw Turfsteken in de Langstraat ijjen UW CADEAU f 12.50 eWIJZIGING AARDAPPEL- BESLUIT V.V.O. 1940 KOSTEN VAN FOTO'S VOOR IDENTITEITSBEWIJS Paardenfokkerij in Friesland iS In bepaalde gevallen voor rekening van Rijk of gemeente Duizend gulden gestolen ONDERLINGE VERZEKERING MAATSCHAPPIJ f 1.827.000.000.- Halfjaarl. schaderegeling! Driemaandel. schaderegeling! Wenken voor de huisvrouw Stuurlieden-examen Machinisten-examens Wij luisteren naar Zondag 11 Mei Maandag 12 Mei MOTORSPORT Voorjaarsreünie K.N.M.V. Zuid-Holland TAFELTENNIS R.K. nationale clubkampioen- schappen Academische examens De wandeling erheen is al ongewoon dwars over het wijde emplacement van het station Utrecht. Een electrische trein gonst snel langs ons heen! Uitkijken voor die losse „loc"! Pas op, daar komt een goederen trein aan. Uitkijkend naar treinen en strompelend over rails en dwarsliggers komen trtj ter plaatse. In een hoekje staat een cuderwetsch rijtuig, een nooge stap op de oreeplank en wij staan in.een leslokaal, leeraar Van der Roest en elf van zijn discipelen kijken wat verbaasd en wij verklaren snel het doel van nze komst: Wij willen graag de op leiding van ons spoorwegpersoneel in de praktijk bezien. Rustig is het hier. Een stille studeer-cel op Wielen. Langs ons daveren treinen, buiten sist de stoom, toetert de rangeerder, binnen heerscht de ernst van het werk Elf leerlingen met ge zichten, waarop de arbeid zijn stempel al heefi gedrukt, dringen door in de geheimenissen van het wonderlijke fabriekje dat „locomotief" heet. Deze elf mannen hebben hun machinisten diploma al. Toch stelt het bedrijf hen in staat hun bekwaamheid hooger op te voeren en daar maken zij gretig gebruik van. Want de ware meester kan niet genoeg weten van zijn „ijz'ren bruid". Als die „dame" eens midden op de baan zou stoppen, moet haar heer en meester de oor zaak van deze dienstweigering ontdekken en kunnen wegnemen, zoodat zij in ieder geval het Volgende station kan halen. En dat beteekent, dat de machinist al die honderden le dingen, kleppen, buisjes, bouten, en raders in hun kleinste onderdeelen dient te kennen. Er wordt lang en ernstig gesproken over de breukbelasting van koper. Als er eén steunbout breekt, hoeveel krijgen dan de vier omliggende bouten extra te dragen en Vat is die belasting per vierkante millimeter Hoe zet je een nieuwe steunbout op een plaats, waar je van buiten af niet bij kan komen En welke voordeelen biedt een steunbout met een glad middengedeelte boven een met een vollen draad Zij gaan hier waarlijk niet over één nacht fls. De leeraar, Wiens leerlingen allen .mees ters" zijn, laat lange becijferingen uitvoeren en het is een lust om te zien, noe vlot die be rekeningen tot stand komen. Wie zoo'n les meemaakt, Ki'jgt een gevoel van.... veiligheid! Hier zitten r.u mannen, die duizenden kilometers langs de lijnen hebben afgelegd. Zij hebben hun wettelijke bevoegd heid al in hun zak, hoeven niet voor een exa men te vossen en willen toch hun uitgebreide theoretische en practische kennis vergrooten. Dat getuigt van een ernst en vakliefde, waarin de millioenen reizigers zich vol vertrouwen kun ben overgeven, ais zij straks in ten trein plaats hemen. De geschiedenis van de opieiaing onzer spoormenschen geeft ook een duidelijk getuigenis in die richting. Want het is het personeel zelf geweest, dat het «eerst de be hoefte aan een deugdelijke opieiding voel de. De direct'e stelde examens in en nam niemand in d^nst of achtte geen man ge schikt voor bevordering, wanneer hij niet kon aantoonen, dat hij over de noodige capaciteiten beschikte. Het peisoneel zelf zorgde, dat het die bekwaamheid verwierf en het waren de vakorganisaties, die de opleiding mogelijk maakten. Op verschil lende plaatsen in den lande werden cur sussen georganiseerd. Deskundigen gaven les op velerlei gebied en men had de be schikking over een ruime hoeveelheid leer middelen. Daar er echter ook een groot bedrijfsbelang met de opleiding gemoeid is, lag het in de lijn, dat de directie der N.S. meer en meer een Werkzaam aandeel in dat werk kreeg door de benoodigde middelen beschikbaar te stellen en gelegenheid te geven het personeel van tyd tot tijd aan den uitvoerenden dienst te ont trekken. Tien jaar geleden kwam deze samen- Werking al tot uiting in een' uitvoerig rapport, dat nog steeds dient als „grondwet' van de opleiding en dat een commissie, bestaande uit drie vertegenwoordigers der directie en drie Van den personeelrad, heeft samengesteld. Het is nu zoo, dat een centrale cursus-com missie bepaalt of een cursus moet worden in gericht, welke groepen het eerst voor opleiding in aanmerking komen, enz., enz. Het ontwerpen Van een leerplan, het verdeelen van stof en de controle op de uitvoering van ieder onderdeel Wordt overgelaten aan een cursuscommissie, die de voordrachten voor de leerares-benoeming samenstelt. Overal in het land zijn vaste les lokalen ingericht. Maar de spoorwegen hebben ook voor rollen- 4e" klassen gezorgd. Met zoo'n mobiele leer- ibrichting hebben we reeds kennis gemaakt. Het materiaal, dat langs de wanden van de Wagen was opgesteld, is afkomstig van de or ganisaties, dieh un cursussen geleidelijk hebben geliquideerd en hun leermiddelen evenals hun leeraren „overdeden" aan het nu door de d rectie ingestelde en geleide opleidingsinstituut, die steeds verder uitgebreid en geperfection eerd is. Ongeveer duizend personeels.eden Profiteeren van de geboden leergelegenheid. Er zUn cursussen voor commies bij den stations dienst, waaraan een schriftelijke leergang voor de moderne talen is verbonden. Bureaubedien den, assistenten, conducteurs, hulptreinbeamb- len, machinisten, stationsambtenaren zij diien kunnen hun practische kennis opdoen bij deskundigen, die zich niet het hoofd breker, diet allerlei theoretische wissewasjes, maai heelal zelf uit de practijk gekomen, nauwkeurij ^eten, aan welke eischen het onderwijs heeft le voldoen. Vaas heeft de leeraar der machi nisten zelf jarenlang op de jumbo gestaan. Hij *ent het klappen van de zWeep en hü kent zijn leerlingen evenzeer. Vandaar, dat er zoo'n ge- dioedelijke en toch zakelijke toon op de lessen "cerscht. Hoewel de promotie aan beperkingen is gebonden, moet iedere spoorjongen toch het gevoel hebben, dat de maarschalksstaf in ziJ'n ransel rust, dat hij vooruit kan komen di een hoogere klasse van verantwoordelijk heid, mits hij de tanden maar op elkaar zet ®n de cursussen energiek en vlijtig volgt. Personeels- en kedrijfsbelang dekken elkaar ook op dit gebied. Den laats ten tijd gaat de bevordering in een sneller tempo. Vijfhonderd leerling-machinisten worden voor het examen opgeleid. De vervan ging van de stoomtractis maakte Herscholing van locomotiefbeambten tot wagenbestuurdei noodzakelijk. Dat de „kennis van den weg" dit vitale onderdeel van de veil'gheid allerminst prac- tisch noch theoretisch wordt verwaarloosd, be hoeft nauwelijks te worden betoogd. Als wij den leswagen verlaten, is het onder werp „steunbouten" nog geenszins uitgeput. En inmiddels snorren af en aan de treinen langs dit rustige plekje. De reizigers zien misschien den wagen staan Maar zy kunnen niet vermoeden, dat daarbin nen opgewekt wordt gewerkt aan de vervol making van den spoorman, aan wien zij met een gerust hart hun kostbare leven overgeven Naar de Persdienst van Nationaal Pront me dedeelt, is bij besluit van den Leider dr. Th. A. A. Copray, te Tilburg, benoemd tot lid van den Politieken Raad van Nationaal Pront. Omtrent het verhandelde in de dezer dagen gehouden vergadering van het bestuur der Friesche Maatschappij van Landbouw kan het volgende worden medegedeed: Mededeelingen werden gedaan over de fi- nancieele uitkomsten, die in het jaar 1940 ver kregen werden, waarbij het mogelijk was een bedrag aan reserve voor proefenmingen toe te voegen. Besloten werd 't onderzoek naar den water staatkundigen toestand van Friesland aan een delegatie uit het bestuur op te dragen. Medegedeeld werd, dat het aantal aange vraagde melkerscursussen grooter is dan in een der vorige jaren, n.l. in totaal ruim 140. In verband met de stijgende belangstelling voor het melkersonderwifs zal dezen zomer 'n drie tal opleidingscursussen voor leiders van melk- cursussen gehouden worden met in totaal 25 deelnemers. Besloten werd in aansluiting bij de opleiding van melkcontroleurs een cursus voor stalcon- troleurs in het leven te roepen, teneinde te bevorderen, dat de zuivelfabrieken kunnen be schikken over deskundig personeel ter verbete ring van de melkwinning. Mededeeling werd gedaan van de verschil lende proeven, die de graslandcommissie dezen zomer zal nemen. In de beneden-Langstraat, met name onder de gemeenten Waspik en Sprang-Capelle wordt thans turf gestoken. Het is uitsluitend bagger- turf, welke wordt gewonnen door de waterloo- pen in de buitenpolders, waar de gronden bestaan uit zuivere rivierklei, uit te baggeren. De bagger wordt langs de verschillende waterloopen over een dikte van ongeveer 12 cM. verspreid en gedroogd om daarna afgestoken te worden als turf. De Staatscourant van Vrijdag bevat een wij ziging van het aardappelenbesluit V.V.O. 1940. Deze wijziging was noodzakelijk ten gevolge van een bij het ontwerpen van het aardappelbe- sluit V.V.O. 1940 ingeslopen onjuistheid. Bij de thans geldende redactie van artikel 7 van dit besluit vallen op veengrond geteelde aardappelen onder de categorie van aardappe len, waarvoor het bepaalde in de artikelen 4, 5 en 6 (onder meer de inleveringsplicht) niet geldt, indien zij in de maand Juni 1940 door een teler van aardappelen niet op een grootere op pervlakte dan 10 Are zijn verbouwd. De veenaardappelen behooren echter, evenals de zandaardappelen, in de groep van aardap pelen, ten aanzien waarvan de vorengenoemde bepalingen niet van toepassing zijn, indien zij op een oppervlakte tot ten hoogste 20 Ari zijn geteeld. In de categorie van 10 Are moeten slechts de klei-aardappelen worden opgenomen. Deze scheiding tusschen zandaardappelen en veenaardappelen eenerzijds en klei-aardappelen anderzijds wordt ook in acht genomen bij de jaarlijksche inventarisatie ingevolge artikel 7a van de Landbouw-crisiswet 1933, waarvan in het gewijzigde artikel melding wordt gemaakt. Te Leeuarden is de jaarvergadering gehouden van het Friesch Paardenstamboek, afdeeling Bovenlandsche ras, onder ovorzitterschap van den heer J. B. Hannema. Het ledental vermeerderde met 97 en bedroeg aan het eind van het verslagjaar 621. Preferent werden verklaard op exterieur 6 merriën, terwijl 16 meriën het praedicaat „ster' verwierven. De heer Joh. P. Boelstra werd als bestuurs lid herkozen, terwijl tot commissaris algemeen bestuur werd gekozen de heer J. B. Hannema. Vervolgens kwam de afdeeling Friesch ras ir, vergadering bijeen, onder leiding van den heer M. Tj. Postma, die mededeelde, dat er een film zal worden vervaardigd, die tot doel heeft het Bovenlandsch, zoowel als het paard van Friesch ras te laten zien in zijn veelzijdigen arbeid in de bedrijven. Het jaarverslag lie», een stijging van het. le dental van 411 tot 443 zien Preferent verklaard op exterieur werd 1 merrie, terwijl 8 meriën het preadicaat „ster" verwieven De hee M. Tj. Postma werd als bestuurslid herkozen, terwijl gekozen werd tot commissaris algemeen bestuur de heet J, M. Jansma. Volendam op bezoek in de bloeiende Brabantsche boomgaarden te Uden (Foto Het Zuiden) (Van onzen Haagschen redacteur) De tijd nadert, dat men weer over vacantie gaat denken, al zal deze dit jaar niet even ge makkelijk als vroeger kunnen worden georga niseerd. Maar aan stilzitten zal vermoedelijk niemand denken. Daarom heeft de directie van de Scheveningsche Exploitatiemaatschappij haar gedachten weer laten gaan over de mogelijkhe den, welke zij dit seizoen zou kunnen bieden en daarvan in enkele woorden mededeeling gedaan. Eind van deze maand zal het strand- en bad leven van Scheveningen als andere jaren weer worden opgenomen: de baden, welke gedurende de afgeloopen maanden weer een verfrissching hebben ondergaan, zullen 30 Mei worden opge steld; de meeste hotels, voorzoover zij nu nog niet in gebruik zijn, zullen tegen het eind van deze maand of een der eerste dagen van Juni worden opengesteld. De vacanties in de komende maanden zullen inderdaad moeilijkheden van heel bijzonderen aard meebrengen. Scheveningen bevindt zich onder deze om standigheden in een bevoorrechte positie. Voor een verblijf van langen duur biedt het schier onbegrensde mogelijkheden; het schenkt afwis seling door zijn prachtig strand, door de groote verscheidenheid van allerlei soort ontspanning Daar het ligt in het centrum van het dichtst bevolkte deel van Nederland, is het voor de al daar wonende bevolking gemakkelijk te berei ken. De badplaats beschikt met Den Haag in klein bestek over alle voordeelen van het schit terende recreatiegebied, dat de Nederlandsche kust vormt. Ook de keukens hebben een naacn, welken ze hoog zullen houden. Maar voor alle gevallen lujdt het parool: bonnen meebrengen. En dan zijn we van Scheveningen nög zoo veel andere gezelligheden gewend, die het tot een bijzonder attractieve badplaats maken. In dat alles is weinig of geen verandering ge komen. Wat het uitgaan betreft, kan men weer als van ouds terecht Op de verschillende terrassen aan zee zal men, behalve van zeelucht, zon en het spel der golven, ook kunnen genieten van goede muziek. In de Rotonde speelt het ensem ble W. Batenburg; in het Palace Café zullen oude bekenden terugkeeren: het orkest Joan Lancé; in het Paviljoen op de Pier speelt Eddy Meenk; op het terras van het Grand Hotel: Szöke Karoly. Hotel Rauch biedt dezen zomer met zijn zooveel mogelijk windvrij gemaakt ter ras een aardig zitje op den hoek van de Keizer straat. Des middags kan er bij goed weer, al thans wanneer het dansverbod opgeheven wordt, ook dit jaar gedanst worden in de openlucht dancing op het terrein van het Kurbaus. Van de voornaamste bars op Scheveningen zijn te noemen: de bar in het Kurhaus, waai dit jaar Stefanescu zal spelen, en de bar van het Palace Hotel met het prachtige terras, steeds druk bezocht voor het apératif en avondver- poozing. Ook het Palais de Danse komt met een eigen orkest. Het Kurhaus Cabaret is gereserveerd voor Cor Ruys. Het Paviljoen Pier staat in de eerste plaats bekend bij hen, die op de Pier een gezellig zitje willen vinden, zoowel binnen als buiten. Wan neer het mogelijk is, wordt binnen gelegenheid gegeven tot dansen. En dan zullen we al die andere gezelliga dingen van Scheveningen weldra weer zien her rijzen, de tentjes, de strandstoelen, de badkoet sen. Het strandleven, daarvan kan men verze kerd zijn, zal normaal voortgang vinden, bij zóndere omstandigheden natuurlijk voorbehou den. Genieten van de natuur, de zee en de gezonde omgeving zal hier den heelen zomer gaan en.... allemaal zonder bon. De secretaris-generaal van het departement van Binnenlandsche Zaken heeft bepaald, dat de kosten van de foto's van identiteitsbewijzen indien zij niet of bezwaarlijk door de Delang- hebbende, kunnen worden gedragen zulks ter beoordeeling door den burgemeester geheel ol gedeeltelijk ""en laste van de gemeente worden genomen, waar het bewijs is of zql worden uit gereikt. Eenzelfde bepaling is getroffen ten aanzien van de persoonsbewijzen, indien deze kosteloos worden uitgereikt. Indien een persoon in het centrale bevolkingsregister is opgenomen, komen deze kosten geheel of gedeeltelijk ten laste van het Rijk. Vrijdagmiddag is te Sittard uit de woning van den heer P. W. een geldkistje ontvreemd, inhoudende ongeveer duizend gulden. Een geld beugel met 150 gulden, die naast het kistje lag, bleef onaangeroerd. De politie heeft de zaak in onderzoek. GEVESTIGD TE SGRAVENHAGE BESTUUR; L C. F. E. VAN HELDEN TUCKER. A.AB. BÖCKER. M». I. J. MONTUN. MIJ. GROBBEN, F. E. EVERS Tot deze week prd verzekerd ruim m de volgende afdeelingen Afd. A. Woningen, winkels, boerderijen, inboedels, inventarissen, enz. tot f 50.000.—. Afd. B. Andere en grootere risico's, ook bedrijfsverzekeringen boven f 10.000. per week. Afd. C. Persoonlijke ongevallen. Afd. D. Gevaarlijke risico's, inclusief klas se III op vaartuigen. Afd. E. Bedrijfsschade en Huurderving. Afd. G. Geld. geldswaarden, preciosa. Afd. H. Herverzekeringen. Afd. I Inboedels tot f 7500. Vraagt Inlichtingen bfo' Uw ASSURANTIE-BEZORGER Binnen afzienbaren tiid aal in bijna alle plaatsen met ongeveer 20.000 inwoners en meer de organisatie van de ophaaldiensten voor oude materialen en afvalstoffen, voorzoover deze voor de Nederlandsche industrie waarde hebben, haar beslag hebben gekregen. Dan zal in deze plaatsen de huisvrouw op regelmatige tijden be zoek krijgen van den leurder, die door het Rijks bureau voor oude materialen en afvalstoffen in samenwerking met de plaatselijke gemeen telijke autoriteiten een vastgestelde wijk als arbeidsterrein heeft aangewezen gekregen en zal zij in de gelegenheid zijn is het trou wens haar nationale plicht door het afge ven van de voor het persoonlijk gebruik over tollige goederen er toe mede te werken de Ne derlandsche industrie in stand te houden. Weet nu de huisvrouw wat straks van haai wordt verlangd? Wat wel en wat niet in den vuilnisemmer mag worden gegooid? In de over tuiging dat veie huismoeders deze vragen nog niet of'slechts ten deele kunnen beantwoorden, wendde een redacteur van het A.N.P. zich dezer dagen tot den directeur van het Rijksbureau voor oude materialen en afvalstoffen, den heer J. H. P. van Haaïen. Het resultaat van dit onderhoud zal voor vele huisvrouwen een even nuttige als welkome aanwijzing zijn voor het geen straks ten aanzien van het wegwerpen van al wat vuil, stuk of overbodig is, moet worden gedaan zonder in moeilijkheden te komen of in strijd te handelen met de bestaande voorschrif ten, In de dagbladen zoo begon de heer Van Haaren zijn uiteenzetting hebben den laat- sten tijd reeds uitvoerige berichten en artike len over de organisatie en het wezenlijke doel van deze ophaaldiensten gestaan. Ook is reeds meermalen over de nuttige en noodzakelijke toe passing van afvalstoffen en oude materialen in de industrie geschreven. Het publiek is dus reeds ingelicht, maar natuurlijk zal op dezen weg worden voortgegaan. Naast deze manier van voorlichting zullen folders worden gemaakt, waarin op aanschouwelijke wijze de beteekenis van afvalstoffen voor de industrie zal worden weergegeven en verteld zal worden welke af valstoffen wél en welke niet in den vuilnis emmer mogen worden gegooid. Deze folders zul len in de plaatsen, waar de ophaaldienst zal gaan werken, huis aan huis worden verspreid Z;j zullen smaakvol worden uitgevoerd en vor men een vraagbaak voor de huismoeder, die er alles in kan vinden, wat op dit onderwerp be trekking heeft. Het ligt in de bedoeling, een millioen exem plaren van deze folders te laten drukken. Dezer dagen is besloten aan deze folder een bon te bevestigen. Door dezen bon op te sturen komt men geheel gratis in het bezit van een bro chure, welke door mijn bureau wordt uitgege ven en waarin op zeer aantrekkelijke wijze wordt uiteengezet wat er precies met den inge- leverden „ouden rommel" gebeurt en welke in dustrieproducten er van gemaakt worden. Het geheel is verlucht met teekeningen en foto's. De bedoeling van deze brochure ligt voor de hand: de ophaaldienst moet sympathiek worden ge maakt. De huisvrouw moet weten, dat haar toch werkelijk niet al te groote moeite voor onze na tionale industrie goede vruchten afwerpt. Wan neer zq dit eenmaal weet en de folders, voor al de brochure leveren daardoor het bewijs dan zal zij er gaarne toe meewerken, dat. de or ganisatie der ophaaldiensten aan het gestelde doel zal beantwoorden. Wij hopen dan ook, aldus de heer Van Haaren dat de brochure in grooten getale zal worden aangevraagd. In het algemeen zal de huisvrouw vijf soorten afval niet mogen wegwerpen, maar aan den leurder, die regelmatig aan huis zal komen, moeten afgeven. Uiteraard in de eerste plaats het oude papier (kranten, tijdschriften, carton, doozen, pakpapierafval, papiersnippers en verder allerlei papierafval). Men doet het beste en tevens het gemakkelijkste door dit soort afval in een speciaal daarvoor bestemd kistje of mandje te verzamelen. Oud papier, dat vet of erg smerig is gewor den, alsmede cellophaanpapicr heeft voor de in dustrie geen waarde en behoeft dus niet be waard te worden. Dit waardelooze papier kan men intusschen heel goed voor andere doelein den gebruiken, b.v. voor het aanmaken van de kachel. Een tweede mandje of kistje bestemme men voor lompen. Zelfs het kleinste en vuilste stukje linnen, katoen, wol, zijde, kunstzijde, jute, kortom elk weefsel heeft voor de industrie waarde. Niets mag dus ver!oren gaan. Van groote beteekenis is, dat de afvalstoffen, welke door dein leurder worden meegenomen, niet door elkaar worden gehaaid. Dat vergemak kelijkt niet alleen den handel en maakt de be werking en dus ook het uiteindelijk indrustrie- product goedkooper, maar doet de afvalstol aan waarde niet verminderen. Doet men b.v glas van gebroken flesschen, ruiten enz, wel ke afvalstof ook dient te worden verzameld, bij lompen of papier, dan kunnen noch de lompen noch het papier voor bewerking in aanmerking komen, zonder dat het glas er zorgvuldig uit is verwijderd. Dat veroorzaaki veel tijd en ar beidsloon en dat loont dikwijls niet de moeite. Daarom dienen de voor den leurder bestemde stoffen goed gescheiden te worden. Gebroken glas beware men dus ook apart. Oud ijzer, zink, lood, xoper, tin enz., vormen de derde soort welke verzameld moet worden. Hiertoe behooren ook leege conserven blikjes. Ook deze afvalstoffen en alie daaruit vervaar digde voorwerpen, die niet meer gebruikt woi- den, moeten apart bewaard worden. Men be stemme hiervoor dus een vierde mandje oi kistje. Uiteraard zal dit wel eens lastig zijn, omdat deze oud-materialen, vooral leege con- servenblikjes, doorgaans omvangrijk zijn Men bedenke dan echter, dat dezelfde bezwa ren ook gelden voor den leurder. Voor hem toch vertegenwoordigen deze stoffen weinig waarde en zij zijn lastig om mede te nemen. „Horecaf" zoo ging de heer van Haaren verder heeft de hotel-eigenaren en restaurateurs reeds ge wezen op de beteekenis van liet verzamelen en inleveren van leege conservenblikjes. Met de inzameling van deze afvalstoffen op dit terrein is reeds een begin gemaakt, waarbij tegelijker tijd is bepaald, dat de bedrijven, die regelmatig leege conservenblikken inleveren, er verzekerd van kunnen zijn, dat zij den voorrang hebben bij het ontvangen van nieuwe en gevulde con servenblikken. Bestem ten slotte een vijfde mandje of kistje voor al den anderen „ouden romme 1", zooals b.v. gebruikte of versleten fiets- en auto banden, gummislangen, rubber-goed, enz., cel luloid, kurk, oude borstels, veeren, linoleum, kortom alles wat voor de huishouding geen waarde meer heeft. Laat de huisvrouw nu niet zeggen zoo zeide de heer Van Haaren „waar haal ik die mand jes of kistjes vandaan en waar moet ik ze neer zetten". In de grootere plaatsen, waar men meestal met meer gezinnen in één huis woont, in flatgebouwen b.v., kunnen de mandjes of kistjes in de gang of in den kelder worden neer gezet. Dat is ook gemakkelijk voor den leurder. En wanneer men dan zegt: „Ja, dan krijg ik er niets voor", ja, dan moet men de moeite nemen de afvalstoffen thuis zelf ergens te bewaren. Er zijn wel degelijk dingen, waarvoor de leur der betaalt. Natuurlijk heeft de man de goe deren liever voor niets, maar evengoed wil hij er een daad tegenover stellen. Op deze wijze kan en zal worden bereikt, dat allen meewerken aan het welslagen van een ophaaldienst in het belang van de Nederlandsche industrie. Laten de ouders ook hun kinderen en hun overige huisgenooten op deze wenken wijzen, het verzamelen van afvalstoffen is geen nood- maar een spaarmaatregel. Waarom nieu we materialen, wanneer de oude nog te gebrui ken zijn? Vooral de brochure zullen de kinde ren goed moeten lezen. Zij zal op de scholen moeten worden besproken. Het maken van films, het houden van radio-voordrachten enz. is nog •toekomstmuziek. Maar zoover komt het nog wel. Ten slotte is het goed er nog eens op te wij zen zoo besloot de heer Van Haaren dat wat in de afvalmandjes of -kistjes geworpen moet worden, niet in den vuilnisbak of asch- emmer wordt weggeworpen. Dit mag beslist niet Het is in het oude materialen- en afvalstoffen- besluit uitdrukkelijk verboden. Wordt deze raad niet opgevolgd, dan kan er proces-verbaal wor den opgemaakt. De reinigingsdienst zal boven dien weigeren de vuilnis- of aschemmers te ledigen, indien daarin oud goed of afvalstoffen voorkomen, die in genoemde mandjes of kistjes thuis hooren. Tegen werkelijk onwilligen zal onverwijld proces-verbaal worden opgemaakt. Indien de leurder de afvalkistjes komt halen, kan men hem vragen of er iets bij is, waarvoor hij gield kan geven. Voor oud papier en lompen is dat in den regel wel het geval. Laat den leurder daarbij niet te lang wachten, want hij kan met het ophalen slechts een behoorlijk weekloon verdienen, indien hij vlot zijn werk kan doen. Hij is dus in zijn broodwinning mede op de hulp van zijn klanten aangeweaen. Wanneer men eventueel klachten heeft over 't optreden van een der leden van den ophaal dienst, dan wel over het feit, dat niet regel matig de kistjes worden geledigd, dan wende men zich tot den gemeentelijken reinigings dienst of tot het rijksbureau voor oude mate rialen en afvalstoffen, Paleisstraat 7, Den Haag. Wanneer in een bepaalde gemeente de ophaal dienst in werking zal treden, dan zal dat in de plaatselijke bladen en door middel van een huis aan huis verspreide folder bekend worden gemaakt. Indien er in een gemeente door het Rijksbureau nog geen ophaaldienst is georgani seerd, dan wordt men niettemin verzocht de oude materialen en afvalstoffen toch op de wijze, als hierboven Is aangegeven, te verzame len en alles te geven dan wel te verkoopten aan een leurder, die toch wel bij tijd en wijle in de de straat verschijnt. N. Z. Voorburgwal b.h. Spui, Amsterdam. PLATS DU JOUR EN LA CARTE 's-GRAVENHAGE. Geslaagd voor 2en stuur man groote handelsvaart: G. de Boer en voor 3en stuurman groote handelsvaart R. Booij. 's-GRAVENHAGE. Geslaagd voor het diploma motordrijver: Chr. van Diepstraten, Rotterdam, Th. Wolst, Schiedam en G. van Dorp, Schiedam. HILVERSUM I. 415,5 M. Nederlandsch Programma. 8.00 Gewijde muziek (gr.pl.). 8.30 BNO: Nieuwsberichten. 8.45 GramofootntnuzSek. 10.00 Quatre-mains. 10.50 „De Stem des Volks" Rotterdam R.M., solisten en het Rotterdamsch Philharmonlsch Orkest (opn.). 12.00 Gramofoonmuziek. 12.45 BNO: Nieuws- en economische Berichten. 1.00 Vervolg van 10.50. 1.45 Nederlandsch Ver bond voor Sibbekunde: „Iets over oude oude archieven. II", causerie. 2.00 De Me- lodisten. 2.30 Sport van den dag. 2.45 Landsmans Lust. 3.30 Uit Berlijn: 73e Ver- zoekconcert voor de Duitsche Weermacht. 6.30 Gevarieerd programma. 7.30 Zang met pianobegeleiding en gramofoonmuziek. 8.00 BNO: Nieuwsberichten. 8.15 Spiegel van den dag. 8-30 Het Nieuw-Hollandsch strijk kwartet. 9.45 Gramofoonmuziek. HILVERSUM n. 301.5 M. Nederlandsch Programma. 8.00 Gromofoonmuziek. 8.30 BNO: Nieuwsberichten. 8.45 Gramofoonmuziek. 10.00 Het Fhilharmonisch kwartet. 10.45 Gramofoonmuziek. 11.30 Kinderkoor „De Merels." 12.15 Klarinet en piano. 12.45 BNO: Nieuws- en economische berichtten. 1.00 Omroeporkest en solisten. 2.00 Decla matie, 2.15 Concertgebouw-orkest en gra mofoonmuziek. 5.30 ANP: Sportuitslagen. 5.35 Cabaretprogramma. 66.15 Orgelconcert. 6.45 Sport van den dag. 7.00 Ensemble Bandl Balogh en gramofoonmuziek. 7.45 Sportwetenswaardigheden. 8.00 BNO: Nieuwsberichten. 8.15 Gramofoonmuziek. 8.30. Omroeporkest, solisten en het Om- roepoperettekoor. 9.25 Radiotooneel. 10.00 BNO: Nieuwsberichten, sluiting. HILVERSUM I. 415,5 M. Nederlandsch Programma. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.5o Ochtend gymnastiek. 7.00 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 BNO: Nieuwsbe richten. 8.25 Gewijde muziek (gr.pl.). 8.45 Gramofoonmuziek. 9.20 Concertgebouw orkest (gr.pl.). 10.00 Ensemble Jack der Kinderen en solist (10.2010.40 Declama tie) 11.15 Zang met pianobegeleiding en gramafoonmuziek. 12.00 Orgelconcert. 12.30 Gramofoonmuziek. 12.45 BNO: Nieuws- en economische berichten. 1.00 Ensemble Eri ca Helen en gramofoonmuziek. 2..30 Orkest Eloward en het Rococo-octet. 3.45 Gramo foonmuziek. 4.00 Planovoordracht. 4.30 ..Guillaume Dufay", vraaggesprek met gra- mofoonplaten. 5.00 Gramofoonmuziek. 5.1o BNO: Nieuws-, economische en beursbe richten. 5.30 Het Omroeporkest. 6.15 Be antwoording van de vraag: „Heeft het be roep van tooneelspeler in Nederland toe komst voor de jongeren?" 6.30 Het om roeporkest. 7.00 BNO: Economische vragen van den dag. 7.15 Ensemble Bart Ekkers. 7.45 Politiek weekpraatje. 8.00 BNO: Nieuwsberichten. 8.15 Spiegel van den dag. 8.30 Het Omroeporkest en solisten. 9.45 Gromofoonmuziek. HILVERSUM II. 301.5 M. Nederlandsch Programma. 6.45 Gramofoonmuziek, 6.50 Ochtend gymnastiek. 7.00 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 BNO: Nieuwsbe richten. 8.15 Gramofoonmuziek. 10.20 Or gelconcert. 11.00 Declamatie. 11.20 Gramo foonmuziek. 21.15 De Ramblers. 12.45 BNO: Nieuws- en economische berichten. 1.00 Ge rard Lebon en zijn orkest. 1.45 Gramo foonmuziek. 2.00 De Haarlemsche Orkest vereniging, solist en gramofoonmuziek 3.45 Ensemble Bandi Balogh. 4.15 Gramo foonmuziek. 5.15 BNO: Nieuws-, economi sche en beursberichten. 5.30 Zang met be geleiding op twee vleugels en op Ham mond-orgel 6.15 Orgelspel. 6.45 Reportage. 7.00 BNÖ: Friesch praatje. 7.15 Viool, pla no en gramofoonmuziek. 8.00 BNO: Nieuwsberichten. 8.15 Spiegel van den dag of gramofoonmuziek. 8.30 Amusementsor kest en soliste. Gramofoonmuziek. 10.00 BNO: Nieuwsberichten, sluiting. KNEUTERDIJK 16 HET SNUFJE VAN DEN HAAG, waar men op origineele. Hollandsche wijze geserveerd wordt onder de toonen van Henk van Maanen's Solisten Orchestre Dir. A H. REYNDORJ? v/h Chef de Rest. Astoria. Amsterdam en Chateau Bleu, Den Haag Het ligt in de bedoeling van het be6tuur van de K.N.M.V., trouw aan de traditie van de ver- eeniging ook dit voorjaar een reünie te houden. Deze reünie zal natuurlijk sterk verschillen van die in de voorafgaande jaren. Om aan het verre reizen zooveel mogelijk tegemoet te komen, is besloten op verschillende plaatsen van het land een gewestelijke reünie te houden. Zoo zal het gewest Zuid-Holalnd de reünie houden op Hemel vaartsdag 22 Mei as., te Rotterdam, met als plaats van samenkomst het fraaie dierenpark Blijdorp. De motorrijders en alle leden van de K.N.M.V. zullen echter voor de eerste maal in de historie van de K.NM.V. in het voorjaar bijeenkomen zonder motoren. Desondanks rekent men op een groote belangstelling. In het kader van de wedstrijden om den nationalen titel zullen Zondag 11 Mei de laatste tafeltenniswedstrijden worden gespeeld in het Sander Instituut, Kleine Houtweg 47, Haarlem. De volgorde der wedstrijden luidt: 12 uur Win- fried—K.K., D.S.B.—V.I.F.; 2 uur Winfried— V.I.F., D.S.B.K.K.; 4 uur Winfried—D.SbB., V.I.F.—K.K. Momenteel staat D.S.B. (Den Haag) aan den kop, daar het één wedstrijd meer gewonnen heeft dan het Haarlemsche Winfried. De be slissing zal dan ook wel in de match tusschen deze beide teams moeten vallen. De wedstrijden zijn voor het publiek toegankelijk. UTRECHT. Geslaagd voor het theor. tand heel k. eerste gedeelte: de heer A. S. P. Kroe- se, doet. ex. rechtswetenschappen: de heer W. C. van Binsbergen, cand.-ex. Ned. letteren: mej. E. J. M. Arnolds, doet ex. geschiedenis: de heer A Lukkien. LEIDEN. Doctoraal examen rechten, ge slaagd: de heeren J. Schreuder, Lelden; W. van Uisen, Delft; A. W. L. van Haersma Buma, Den Haag en mej. H. Dekker, Den Haag. Geslaagd voor het voorbereidend kerkelijk examen: de heeren A. B. Sekius, Leeuwarden; J. J. Goorhuis, Arnhem en W. G. Overbosch, Leiden. Voor het doctoraal wis., en natuurkunde, hoofdvak sterrekunde, slaagde de heer J. de Kort, Oegslgeest. Geslaagd voor het candidsatsexamen wis- en natuurkunde, letter K, de heer J. Kristensen, Leiden. DELFT. Geslaagd voor het candidaatsexa- ir»»n voor bouwkundig ingenieur: de heer O. C. A. M. Sturm, Roosendaal en Nispen. Geslaagd voor het candldaatsexamen voor electrotech- nisch ingenieur: de heer W. M. Winkel, Gro ningen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1941 | | pagina 3