Britsche landingen uit de lucht petroleumleiding verijdeld bij Regeling politiek in België Fransche pers tegen Amerik. plannen DE ONTMOETING MET GOD v r Mosoel met bommen bestookt Wat is de opdracht van James Roosevelt? Verduistering 1 tÉR Brutale roofoverval in Rijsbergen VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS Iraks strijd tegen Engeland „Sieg im Westen" kasstuk in Amerika Regeling van Jodenkwestie bij vredessluiting Alleen Vlaamsch Nationaal Verbond en Rex Oorlogspartij in V.S. is buiten zichzelf Vierde Zondag na Paschen Koning-Keizer bezoekt Albanië Luchtaanval op Hamburg eischte 94 dooden Benoemingen bij Britsche strijdkrachten De Belgische en Noorsche gezant in Moskou Staking dreigt op werven bij San Francisco BUR. VOOR RfDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 TELEOON 21543 EN 21544 - GIRO 22884 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) vooi Haarlem 26 cent per week; pesr kwartaal f 3.42. Bij onze Agenten 28% ct. per week, per kwartaal 3.76%. DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE ZONDAG 11 MEI 1941 - OCHTENDBLAD VIJF EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 22000 De prijs der advertentiën bedraagt 35 cents per regel. Ingezonden Mededeelingen 60 ets. per regel. Bij contract sterk geredu ceerde prijzen. Kleine annonces (Vraag- en Aanbod-advertentiën) 13 regels 48 cents, iedere regel meer 16 cents. Groot-Moefti spoort Jemen aan tot verzet Iraksche minister komt niet naar Berlijn Stijgende Amerik. invloed in andere werelddeelen James Roosevelt over oorlogskansen De Amerikaansche scheep vaart op de Roode Zee AANVAL OP MALTA Kardinaal Tisserant bij H. Vader J' De Völk. Beob. over Roosevelts schidd aan den oorlog <- - j mff ifi Het taalverschil is geen beletsel voor een onderhoudend gesprek (Foto Polygoon) Koning Michael maarschalk van Roemenië De met revolvers gewapende in dringers vermoedelijk in hun werk gestoord DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT BEIROET, 10 Mei (D.N.B.). Vijf Engel sche transportvliegtuigen hebben Woensdag gepoogd naar uit Bagdad verluidt, troe pen af te zetten bij Haditha, het knooppunt van de beide petroleumleidingen naar Tri polis en Haifa, met de bedoeling sabotage te plegen. Een van de toestellen werd neer geschoten en de bemanning van twintig koppen geraakte in gevangenschap. De overige vier machines keerden toen tërug. Om in de toekomst dergelijke pogingen on mogelijk te maken, heeft het Irakschc op perbevel alle beschikbare vliegtuigen ver deeld over de voornaamste stations aan de petroleumleiding. Dinsdag ji. hebben Engelsche luchtstrijd krachten 's middags geruimen tijd boven Bagdad gevlogen en de luchthaven gebom bardeerd. Schade werd niet aangericht. De Iraksche troepen, die Basra Delegeren, zijn op meer achterwaartsche stellingen teruggetrokken om niet bloot te staan aan het artillerievuur van de Engelsche zee- strijdkrachten. Het Iraksche opperbevel meldt: Onophoudelijke hevige luchtbombardementen door den vijand hebben de Iraksche troepen, die het vliegveld Habbaniyah belegeren, genood zaakt zich op betere stellingen terug te trek ken. Op 7 Mei hebben bij Habbaniyah felle ge vechten gewoed, waarbij de vijand zware ver liezen leed. De iraksche artillerie beschoot met succes de Engelsche stellingen; doch ook de Iraksche verliezen zijn zwaar. In den nacht van 5 op 6 Mei bombardeerden Iraksche luchtstrijdkrachten met succes Engel sche munitiedepots. In aansluiting op een hevig bombardement werd een Engelsch toestel op de vlucht gedreven en werd een andere ma chine genoodzaakt te Skarjoelak een noodlan ding te maken. De Iraksche vliegtuigen keerden alle op hun basis terug. Engelsche luchtstrijd krachten bestookten op 8 Mei de militaire luchthaven en het station van Washash met bommen, doch richtten slechts geringe schade aan. Een vijandelijk transportvliegtuig werd buitgemaakt. De inzittenden, bestaande uit een kapitein, een sergeant-majoor, drie onderoffi eieren en elf manschappen, werden gevangen genomen. Tusschen Bagdad en Masjiahida werd een Engelsche bommenwerper gedwongen tot een noodlanding De uit vier personen be staande bemanning werd gevangen genomen Naar uit Bagdad verluidt, heeft de Irak sche regeering den petroleumtoevoer naar Haifa thans volkomen afgesloten. Verder deelt het Iraksche opperbevel mee, dat het Britsche luchtwaper, Mosoel aangevallen en enkele bommen uitgewor pen heeft. Een Britsch vliegtuig is daarbij neergeschoten. Naar D.N.B. uit Beiroet bericht heeft de groot-moefti van Palestina een oproep ge richt tot Jemen, waarin hij de bevolking aanspoort tot verzet tegen Engeland. S.P.T. meldt dat men in Bagdad bezig is met het evacueeren van alle Britsche vrouwen en kinderen. Reeds is een gedeelte hiervan met transportvliegtuigen naar Basra overgebracht, vanwaar zij zich naar Britsch-Indië zullen be geven. De minister van Oorlog van Irak, die op het oogenblik in Ankara vertoeft, zal met naar Berlijn komen, zoo beeft volgens S, P. T. een officieele woordvoerder in de Wil- helmstrasse hedenmiddag verklaard. „Wat bet bericht uit Istanboel dat von Papen hedenavond in Istanboel wordt verwacht, betreft, kan worden medegedeeld, dat von Papen hedenmiddag nog in de rijkshoofd stad vertoefde en dat zijn vertrek nog niet is aangekondigd." Volgens een A. N. P.-bericht uit Aleppo heeft de Iraksche minister van Oorlog in de Taurus- expresse, op weg van Bagdad naar Ankara, een Interview verleend, waarin hij zeide, dat de mi litaire positie gunstig is en dat Irak geen com promis in dit conflict zal sluiten, doen zijn recht verlangt. TOKIO, 10 Mei (D.N.B.)Nadat de po gingen van Washington, om zich met be hulp van Londen een steunpunt aan de kust van Zuid-Afrika te verschaffen, bekend geworden waren, is in politieke kringen te Tokio het vermoeden ontstaan, dat de op dracht van James Roosvelt van grooter beteekenis is dan tot dusver aangenomen is. Z(jn reisroute toont reeds duidelijk den om vang van de door Washington nagestreefde doeleinden, waartoe niet alleen de gebieden van het Britsche rijk in den Stillen Oceaan en in het Verre Oosten met inbegrip van Australië, Singapore en den Indischen Oceaan behooren, maar ook Zuid-Afrika. Steunend op Hawaii en Manilla speelt Amerika reeds thans de beslis sende rol in het gebied van Australië, Neder- landsch-Indië, Singapore en Honkong, hetgeen door de conferentie te Manilla en de aan staande militaire bespreking te Singapore spe ciaal verduidelijkt wordt. Washington treedt steeds meer op de plaats van Engeland, dat zijn krachten op de Middellandsche Zee en in En geland zelf moet concentreeren. Derhalve is de uitbreiding van den Amerikaanschen invloed tot den Indischen Oceaan tot aan Suez een aan gelegenheid, die nagestreefd wordt, zooals ook een verklaring van den minister van Marine, Knox, bewijst. De nieuwste berichten over Ame- rikaansche „vues" op Zuid-Afrika eischen bij zondere aandacht, naar politieke kringen te Tokio betoogen. Naar S. P. T. meldt heeft x.-pitein James Roo sevelt, de oudste zoon van president Roosevelt, te Cairo aan eenige persvertegenwoordigers een interview toegestaan. Toen men nem ae vraag stelde, of hij dacht dat Amerika in het hui dige conflict betrokken zou worden, antwoord de hij: „Daar is nog niets van te zieggen. WD hopen, dat ons de verschrikkingen van den oorlog bespaard zullen blijven." Hij voegde hier aan toe; „Als wij in den oonog betrokken mochten worden, kunnen w;: voorloopig weinig meer doen dan troepen zenden." Naar S.P.T. bericht wordt te Washington, in verband met de verklaring van den officieelen woordvoerder van de scheepvaartccmmissie. vol gens welke een scheepsverbinding naar de Roode Zee werd aangekondigd, nog nader vernomen, dat reeds 7 schepen klaar zijn om dezen dienst te onderhouden, terwijl in het geheel door 20 schepen hieraan zal worden deelgenomen. Volgens berichten uit marine-kringen ligt het de bedoeling om deze schepen te doen con- vooieeren BERLIJN. 10 Mei. (D.N.B.De eilandvesting Malta heeft gisteren een zwaren aanval van Duitsche gevechtsvliegtuigen doorstaan. On danks ongunstige weersomstandigheden werden succesvolle treffers geplaatst. Aan de haven- Installaties werd zware schade veroorzaakt door Welgemikte bommen. NEW-YORK, 10 Mei (D.NB.). De film „Sieg im Westen", die hier sinds 7 Mei gedraaid wordt, ontpopt zich als een kasstuk van den eersten rang. De files voor de bioscopen zijn soms tweehonderd meter lang. VATICAANSTAD, 10 Mei (Stefani). De H Vader, ontving heden in particuliere audiëntie Kardinaal Tisserant, secetaris van de Congre gatie der Oostersche Kerken Zonsondergang 11 Mei 21.22 Zonsopkomst 12 Mei 5.50 Maanopkomst 21.44 ondergang 6.22 PARIJS, 10 Mei (D.N.B.). Met betrekking tot de regeling van de jodenkwestie m het bezette Fransche gebied zijn van bevoegde Duitsche zijde aan Parijsche journalisten op helderingen verstrekt, welke erop duiden, dat de uniforme regeling van de Joden kwestie als een internationaal vraagstuk gewenscht is. Een definitieve regeling vooi geheel Europa zal bij het sluiten van den vrede geschieden Volgens een mededeeling van het centraal economisch bureau te Presburg is thans de ver wijdering van alle Joden uit leidende functies in het Slowaaksche bedrijfsleven voltooid. BRUSSEL, 10 Mei. (D. N. B.) De Vlaamsch-nationale Partij is door de toe treding van de gehecle Vcrdinaso-beweging (Verbond van Dietsche nationaal-soiidaris- ten) en de Vlaamsche af deeling van de Rex-partij tot een eenheidsorganisatie ge worden, die onder den naam Vlaamsci - Nationaal Verbond en onder leiding van Staf de Clereq voortaan de eenige politie- ke wildraagstcr van Vlaanderen zal zijn Krachtens de met den Rexisterüeider Leon Degrelle gesloten overeenkomst wordt ander zijds de Rex-partij door het Vlaamsch-Natio- nale Verbond als de eenheidspartij voor Wallo nië erkend. De Belgische hoofdstad wórdt tot het Vlaamsche gebied gerekend met de beper king, dat de Fransch sprekende rexisten var Brussel voorloopig nog bij Rex mogen blijven De Vlamingen in Walenland zullen in de rx>e komst in het Vlaamsch-Narionale Verbond ge organiseerd worden. 99 BERLIJN, 10 Mei (A.NP.). De Amerikaansche democratische senator Pepper heeft in een se naatsrede van 6 Mei j.l. verklaard, dat het tijd is voor de Vereenigde Staten om hard te worden. President Roosevelt zou den nationalen nood toestand moeten afkondigen, opdat de regeering volmachten zou krijgen als in oorogstijd. Voorts eischte senator pepper, dat de Vereenigde Sta ten gemeenschappelijk met Engeland dienden te verhinderen, dat de asmogendheden Groenland, IJsland, de Azoren de Kaapverdische eilanden, de Canarische eilanden, Singapore en Dakar zouden bezetten. Daarom dienden deze gebieden terstond te worden ingenomen, teneinde aanval len van de as op het Westelijk halfrond onmo gelijk te maken, en de toevoerwegen van En geland met de Amerikaansche vloot en het Amerikaansche luchtwapen te kunnen open houden. Daar senator Pepper onder het voorwend sel, als zou de as naar de bezetting van Dakar streven, heel openlijk verlangt dat Engeland en Amerika Dakar, dus Franse Ij gebied, zullen bezetten, keert de Fransche pers zich ten scherpste tegen deze uiteen zettingen. In de Matin schrijft Stephan Lauzanne, dat een vriendschap van een eeuw in gevaar ver keert. Hij stelt de vraag, of deze waanzinnige politiek de Vereenigde Staten in conflict met Frankrijk zullen brengen. In een anderen com mentaar van hetzelfde blad wordt gezegd, dat de politiek van inmenging der Vereenigde Sta ten in het Europeesche conflict steeds beden kelijker wordt. De Amerikaansche interventio- nisten meenen blijkbaar met de bezetting van Dakar het beste middel in de hand te bebben om de vestiging van de nieuwe orde in Europa te vertragen. In de Paris Soir neemt Henry Japières de rede van Pepper tot aanleiding, om met de scherpste woorden te wijzen op het oorlogs-ophitsende drijven van Israël en van de politici te Was hington die in Joodschen dienst staan. De Oeuvre schrijft, dat Pepper die tot de regee- ringsmeerderheid van Roosevelt in het Congres behoort thans de stelling weer opneemt weike majoor Elliott in het Amerikaansche tijdschrift Life verdedigd heeft, toen hij reeds over een Amerikaansche invloedszone in Afrika sprak, Het is een schandaal, aldus het blad, dat een senator van een zgn. vreedzamen, democra- tischen en neutralen staat een dergelijke rede in een parlementsvergadering heeft kunnen houden. In Washington dient men wel te veten dat Frankrijk in het geheel niet bereid is, de gedachte eener bezetting van zijn groote naven in het Zuidelijke deel van den Atlantischen Oceaan te dulden. Het zal Dakar tegen alle aan vallen van buiten, vanwaar zij ook mogen ko men, verdedigen: „La France au Travail' schrijft boven het bericht van de rede van Pepper: „De oorlogspartij in de Vereenigde Sta ten is buiten zich zelf geraakt." „Het bedrog van Washington". Dezen titel zet de Völkischer Beobachter boven een hoofdar tikel waarin het toonaangevende nat.-socialis- tische orgaan de opvatting verkondigt, dat pre sident Roosevelt de grootste verantwoordelijk heid draagt voor dezen oorlog. Niemand, zelfs Churchill niet, zoo meent het blad, heeft een zoo zware schuld in dezen oor log op zich geladen als de Amerikaansche pre- sident en zijn kliek. Roosevelts schuld is daar om historisch nog grooter dan de schuld van Churchill, omdat de vroegtijdige heimelijke be loften tot hulpverleening' van Washington in Engeland zelf de oorlogskliek aan het roer ge bracht hebben. Wij weten van de in Polen ge vonden documenten met welke middelen en met- welken druk de vertrouwde van Roosevelt Bullitt, vooral na München, den aarzelenden Chamberlain naar de omsingelingspolitiek ge dreven heeft, en het staat thans reeds vast dat Churchill nooit in het Britsche kabinet ge komen zou zijn en nooit de opvolger van Cham berlain geworden zou zijn, wanneer Roosevelt niet met de macht van de Ver. Staten gewenkt en met den toorn van de Ver. Staten gedreigd had. En evenals thans de ij dele beloften tot hulpverleening van Washington het Engelsche volk verleiden tot een voortzetting van het zin- looze verzet, zoo zijn ook de kleine Europeesche volkeren, tot Servië en Griekenland toe, ten slotte het slachtoffer van Roosevelt geworden Want reeds na Noorwegen heeft geen minister of vorst op Engelsche hulp meer kunnen ver trouwen. Verreweg het grootste bedrog echter heeft Roosevelt jegens zijn eigen volk gepleegd, dat de president en zijn medewerkers ondanks hun vredesbeloften tijdens de verkiezingscam pagne. door een welbewuste oorlogspolitiek steeds meer in de buurt van den Europeeschen oorlog gebracht hebben. Jillllip - 5. -*• ië&vÖÉi TIRANA, 10 Mei (Stefani). Vandaag heeft Koning-Keizer Victor Emmanuel ni voor het eerst een bezoek gebracht aan Albanië, hetgeen groote geestdrift teweeg gebracht heeft bij de geheele bevolking, die uiting heeft gegeven aan de weldaden, welke haar land ten deel gevallen zijn van de zijde van de Italiaansche regeering sedert de vereeniging van Albanië met Italië De straten van Tirana waren versierd in de Italiaansche en Albaneesche kleuren en een enorme menschenmenigte, waaronder ook ver tegenwoordigers van de bevrijde provincies Tsjamoeri en Kossovo, was op de been in af wachting van de komst van het vliegtuig, waar mee de souverein de reis maakte. Bij de ont vangst waren o.a. aanwezig de minister van Bui- terrlandsche Zaken, graaf Ciano, de comman dant van de gewapende strijdkrachten in Al banië generaal Cavallero en de buitenlandsche :onsuls in Albanië, benevens een vertegenwoor diger van de Duitsche militaire missie. Ter gelegenheid van dit bezoek heeft de pre mier, Verlaci, een boodschap gericht tot het volk, waarin hij verklaarde, dat de Koning, die aan Albanië een statuut heeft gegeven en ge zorgd heeft voor uitbreiding van het grondge bied, recht heeft op de liefde en toewijding van alle Albaneezen. BOEKAREST, 10 Mei (DNB) De krachtens een wet van 1930 ingestelde rang van „maar schalk van Roemenië, is bij decreet van heden aan Koning Michael verleend. Onontwijkbaar staat Gods Tegenwoordigheid in de straat van ons leven. Waarheen de mensch ook gaat, hij zal God ontmoeten op zijn weg. Niets is tragischer dan het conflict van den mensch, die in zelfverzekerdheid Cod zoekt te ontvluchten en toch bij iederen stap op GOds Tegenwoordigheid stuit. Wij kunnen God niet ontvluchten. „Hoe zal ik kunnen vluchten voor Uw aanschijn", zei reeds de Psalmist. „Al stijg ik op ten hemel; Gij zijt daar; al daal ik af in het doodenrijk: ik ontmoet U." (Ps. 138, 8). In diepste wezen is de mensch zoozeer inge steld op God. zoozeer met alle vezels van zijn bestaan aan God verbonden, rat hij zich niet van God kan losscheuren op straffe -'an anders zijn eigen wezen te ontredderen en :.an alle waarden haar waardij te ontnemeix. De mensch neeft God noodig om niet in de wanorde en den chaos terug te zinken Zonder God toch verliest de samenleving haar ordenend begin sel, ontneemt men het gezag zijn grondslag, ontvalt den mensch zijn houvast en verdwijnt de diepste zin van alles, wat in de wereld der menschelijke waarden goed en schoon, edel en waar genoemd wordt. Een streven naar een verbetering der wereld zal daarom steeds moeten beginnen met eer biedig de knie te buigen voor den Schepper; met een bezien van de wereld en alle mensche lijke verhoudingen in het licht van Gods heer lijkheid. Iedere poging zonder God is tot mis lukking gedoemd en getuigt derhalve van een ontstellend tekort aan werkelijkheidszin. -God toch is het centrum aller dingen. God is er niet voor ons, maar wij zijn er voor God. Hij alleen vindt zijn hoogste doel in Zich zelf. al het an dere is er slechts om Hem en ontleent aan Hem oorsprong en einddoel. Niet het eigen ik is het middelpunt van ons bestaan, maar God. Daarom is de deemoed van het geloof in God en de liefde tot God de eerste waarheid en de eerste plicht van 's menschen geest. Dit geloof plaatst ons op den bodem der werkelijkheid en is een uiting van den diepsten werkelijkheidszin. Die werkelijkheid heeft misschien iets hards voor onze natuur, omdat het onvoorwaardelijke ja tegenover God een neen inhoudt tegenover alles wat ons van Hem verwijdert. De liefde tot God brengt mee, dat de eigen ziel moet worden gehaat. Maar de hardheid van het „Uw wil geschiede" wordt verzacht door de wetenschap, dat God is „Onze Vader" en dat Zijn wetten en Zijn leer tegelijkertijd middelen zijn tot ons eigen geluk. Zii moeten de menschen helpen om tot het hart van God te komen en daar hun vreugde te vin den. En zoo bidt vandaag de H. Kerk in de Oratie: „Geef aan uw volkeren, dat gene te beminnen, wat G y ge biedtopdat temidden van de wisselvalligheden cl e r we reld onze harten besten dig daar mogen verblijven, waar de werkelijke vreugde i s." Een gebed van nuchteren werkelijkheidszin en daarom ook van algeheele overgave aan God. Gelooven in God beteekent immers tenslotte toch, dat voor den mensch, die opgesloten was in zijn eigen wereldje van wisselvalligheden, de groote werkelijkheid opengaat en hij de wonder bare ordening van het plan Gods in de wereld ontdekt. Daarin ligt de werking van den Geest der Waarheid, die ons den weg wijst naar de volle waarheid. „Hij zal de wereld overtuigen van zonde, van gerechtigheid en van vonnis" (Evang.)De H. Geest leert ons de wereld te bezien in haar juiste orde tot God. Wat -e zintuigelijke ervaring en het denken ons ieeren omtrent den aard der dingen, stelt het geloof in een helderder licht, dat hoe wel nu nog onvolmaakt, volkomen zal worden in het licht der glorie, waarin wij, in God alie werkelijkheid volmaakt zullen aanschouwen. De H. Geest is de roepstem Gods. En deze roep van Gods Geest klinkt door tot iederen mensch op welken weg hij zich ook bevindt. Wij kunnen dien roep niet ontvluchten. God blijft den mensch. die aan Hem tracht vte ontkomen, achteiwolgen in ieder ding. Want. losgerukt van zijn bodem, vindt de mensch. die God uit schakelt, bij al zijn inspanning slechts trooste loosheid en liefdeloosheid en een verlies van eigen menschelijkheid en persoon! ij Scheid. De eenige oplossing van het conflict ligt in de erkenning der werkelijkheid, zooals Augus- tinus reeds schreei: v „Waarheen zult gij vluchten. Wilt gij van Hem weg, vlucht dan naar Hem toe. Vlucht naar God toe. met Hem te erkennen, maar niet met u voor Hem te verbergen. U verbergen kunt gij niet, Hem erkennen kunt gij." Uit de aanvaarding der al-oorzakelijkheid Gods volgt voor den Christen ook de aanvaar ding van en de liefde voor al het geschapene, want hij vindt God overal. „Voor wie God lief hebben, werkt alles mede ten _oede." Deze gedachte van de H. Schrift is niet slechts een vrome opvatting maar een levensbeschouwing, ten diepste geworteld in de Jeer van Christus. Alles toch wat is, gaat als een levende stroom van God uit en keert weer tot God terug. „Alle goede gift en volmaakte gave komt van boven, neerda lend van den Vader dbr lich ten, bij Wien gëen verandering bestaat of schaduw van wis selvalligheid" (Epistel). Dit alles ligt ten grondslag aan het blijde geloof en den werkelijkheidszin van den Chris ten, waardoor alles wat is, hem dierbaar wordt, omdat alles hem Gods Waarheid, Goedheid en Schoonheid openbaart. Dit geloof, dat de harten temidden van de „wisselvalligheden des levens" bestendig maakt, verheft den geest van den mensch tot die rijke en blijmakende werkelijkheid, vaar geen dood en donkerte meer heerscht, maar waar de ziel leeft in de zuivere sfeer van de nabijheid Gods. K. In den afgeloopen nacht heeft een roofover val plaats gehad bij den landbouwer Rovers, wonende in het gehucht Oekel onder Rijsber gen, waar een vijftal boerderijen bij elkaar staat Om één uur, toen de landbouwer en zijn vrouw te bed lagen, hoorden zij gestommel. Zij zijn uit bed gegaan en vonden in de huiskamer de ramen open. Er stonden drie mannen voor met revolvers in de hand, die zich voor douanes uitgaven en toegang eischten. De vrouw maakte hierop de deur open, waarna de mannen binnendrongen. Het bleek toen, dat inmiddels reeds een vierde indringer langs den achterkant door een raam in het huis was gekomen. Hij kwam daar in een afgesloten kamer, waar uit de drie overigen hem eerst bevrijdden. De mannen eischten daarop geld en de vrouw gaf hun een portemonnaie met 160 gulden. Vervolgens vroegen zij naar goud, dat de landbouwer echter niet in huis had. Men heeft vervolgens den man in de bij keuken en de vrouw in de slaapkamer op gesloten, waarna het geheele huis werd doorzocht. Tenslotte heeft men den land bouwer en zijn vrouw op hun bed vastge bonden. Toen vanmorgen om zeven uur de knecht kwam, vond hij hen in dezen toestand. Het bleek, dat de indringers verschillende dingen, die zij reeds hadden ingepakt, hadden achter gelaten, zoodat zij vermoedelijk in hun werk gestoord zijn. Hedenmorgen is het parket ter plaatse geweest en heeft men o.m met een speurhond van rijksveldwachter Hagenaar een onderzoek ingesteld, dat echter tot dusverre geep resultaat had. Volgens de verklaring van Rovers zouden er bij de indringers tenminste twee Belgen zijn, hetgeen men o.a. opmaakt uit het feit, dat zij zich als „douane" aandienden, terwijl in ons land van „rijksambtenaren" vrordt gesproken HAMBURG, 10 Mei (DN.B.). Volgens de voorloopige gegevens zijn als gevolg van den Britschen luchtaanval op Hamburg in den nacht van 8 op 9 Mei onder de burgerbevolking en in een arbeidskamp 94 menschen gedood. Ver wacht moet worden, dat het aantal slachtof- ers nog grooter wordt. Er worden 35 personen nog vermist. CANBERRA, 10 Mei (S.P.T.). Het Austra lische ooriogskabinet heeft de benoeming aangekondigd van een specialen bevelhebber over de strijdkrachten in Australië, wiens bijzondere taak het zal zijn de Australische defensie uit te breiden. Zijn bevoegdheden zullen gelijk zijn aan die der oppêrbevelheb- bers der Australische strijdkrachten, die voor Engeland vechten. Naar United Press ter aanvulling op het be richt over benoeming van jongere generaals uit Londen meldt, wordt de door het Britsche ministerie van Oorlog pasbenoemde gene—i Lawrence Carr aangewezen als bevelhebber de strijdkrachten in het Oosten en Augus*— Thorne tot bevelhebber van de Schotsclie strijdkrachten. MOSKOU, 10 Mei (A.N.P.) Van welinge lichte zijde wordt vernomen: Naar in journalistieke kringen te Moskou verluidt, zou het volkscommissariaat voor Bui tenlandsche Zaken aan den Belgischen gezant in Moskou, Heyndrickx, en den Noorschen ge zant, Maseng, hebben medegedeeld, dat naar de opvatting van de Sovjetregeering België resp. Noorwegen niet meer als souvereine staten be schouwd kunnen worden. Dientengevolge heb ben ook de diplomatieke volmachten van de gezanten haar geldigheid verloren, te meer daar de Sovjetregeering zelf de betrokken landen geen diplomatieke vertegenwoordigingen meer heeft. Ook aan den Joego-SIavischen ge zant, Gavrilowitsj, zou meegedeeld zijn, dat zijn diplomatieke volmachten niet meer erkend zou den worden. Nfen beschikt nog niet over een officieele Russische bevestiging van deze in lichtingen. NEW-YORK, 10 Mei (D.N3.). Volgens een bericht van Associated Press zijn 1700 ma chinisten op elf werven in de baai van San Francisco wegens looneischen in staking ge gaan. Indien er Maandag geen regeling ge troffen is, zouden 20.000 man het werk neer leggen. Deze werven hebben voor omstreeks 500 millioen dollar bewapeningsopdraehlen Volgens een bericht van de New York Herald Tribune hebben drie Amerikaansche vracht- booten haar vertrek naar het Verre Oosten en Australië moeten uitstellen, daar de bemanning weigerde uit te varen, alvorens haar eisch lot schadeloosstelling voor het vergroote oorlogs risico ingewilligd was. Deze schepen moeten rubber, tin en wol voor de bewapeningsindustrie halen Hoofdredacteur: H C. J. A. BARON VAN LAMSWEERDE, Bussum. Gewestelijk verantwoordelijk redacteur: W. G. A. M. VAN WILLIGE, Bloemendaa'

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1941 | | pagina 1