Cornelius Voeten Situatie binnenlandsche tabaksmarkt Het prijzen van goederen en diensten LUCHTBESCHERMINGS DIENST Boschbrand in Zuid-Limburg Geen insignes in de school Waakt tegen bosch- en heidebrand GLAS OP DEN WEG WIJZIGING IN DEN TUINB0UW-EXP0RT ARBEIDERS GEDOOD BIJ AUTOBUSONGELUK ZONDAG 11 MEI 1941 VAN WEEK TOT WEEK Voorschriften van het nieuwe besluit Distributiekaarten Duitsche weermacht Vaste-kern-personeel mag over- dag geen arbeid in loondienst verrichten bij particulieren Vrees voor verdere uitbreiding Het schillen van aardappelen Prijzen van vóór 9 Mei mogen niet verhoogd worden Invoermogelijkheden voor grondstoffen van kerf' tabak en sigaretten Te Leeuwarden ontdekte muur schilderingen Het verbod nader omschreven GEVAARLIJK SPEL KOSTTE MEISJE HET LEVEN Natuurschoon noch hout mag verloren gaan Een vijand voor den band Zeilboot sloeg om Een der inzittenden om het leven gekomen UITGESTELDE BETALING BIJ ONTEIGENING Dragen van ordelinten Academische examens tn dc Systeem van Uebernahmescheine vervallen Technische hoogeschool Gevangenisstraf geéischt tegen den chauffeur Broeders van Liefde „Jozef Voeten en Joanna Dekkers waren een voudige, brave menschen, wier huwelijk door den goeden God werd gezegend met drie kin deren, waarvan Cornells de oudste was." Nader Wordt hun bestaansconditie niet beschreven in de biografie van hun zoon, maar er is weinig verbeeldingskracht noodig, om z'ich het betrek kelijk kleine dorpsgezin voor te stellen, zooals het leefde aan den Brabantschen grenskant, waar alle weelde onbekend was in de zestiger jaren van de negentiende eeuw. Men leefde er tamelijk primitief, met de natuur mee. Verkeer, met de steden was er bijna niet in het landelijke Rucphen, dat gelegen is in een landstreek, die Wegens haar ontoegankelijkheid,) haar'zande- rigen grond, en misschien ook Wel wegens de Warmbloedigheid van de bewoners smalend „de Balkan" genoemd werd. Wie ei opgroeide, droomde gewoonlijk niet van verre verschieten, maar stelde zich tevreden met den donkeren horizon van dennenhout, waarover de wolken laag neer hangen. Is de bouwgrond schraal, de wandelpaden zijn poëtisch in dat stukje Nederland, waar toentertijd bijna nooit een echte „Hollander" doordrong. Iedereen kende iedereen. Men leefde er onder elkanders con trole, die scherp kon zijn. Voor goede verstaan ders zegt het dan ook wel iets, dat Joanna Dekkers „als eene godsdienstige vrouw de echting van het geheele dorp genoot". Zij zal de teugels van- het huiselijk bestuur tamelijk strak hebben gehouden, vermoedelijk in tegen stelling tot den eerder meegaander, vader, die getrouw de dorpsgewoonten volgde, feestend als er feest was, werkend in den werktijd, en des Winters op zijn kousevoeten over de plavuizen van het achterhuis bonjourend, lummelig en Onhandig, maar goedhartig. Het is in deze milieux niet ongewoon, dat de vrouW een scherper geteekende persoonlijkheid vertoont dan de man, wiens wezen bijna spoor loos opgaat in de dorpstradities. Vooral in de devoties geeft de vrouw den toon aan. Zij be paalt de voorkeur voor de bedevaartsoorden, die men bezoekt: Beirendrecht, Gaverland, Scherpenheuvel, en bij grooter welstand Keve- laer, dat héél ver weg ligt. De man gaat 's Zondags naar de mis en naar de herberg: daarna slaapt hij achter de kachel met de pdes op zijn knieën, terwijl de vrouw zich opmaakt voor het Lof. Zulk een bestaan is strakker van lijn dan men vermoedt, wanneer men Brabant slechts van hooren-zeggen kent. Het heeft zijn landelijke charme, ongetwijfeld, maar het be antwoordt ook aan een starren codex van con venties. Voor menschen, die geroepen zijn om iets bijzonders te worden, is een jeugd in zulk een omgeving meestal een voordeel. Er vormt Zich een spontane wilskracht, die niets dwang matigs of krampachtigs vertoont en zich des wege gemakkelijk laat verzoenen met oorspron kelijkheid van aanleg. Deze spontane wilskracht is wel de nobelste trek geweest in het karakter van Cornelius Voeten. Ter Wijl hij klaarblijkelijk beschikte over het gemakkelijke aanpassingsvermogen en "de Welhaast onschokbare tevredenheid van zijn vader, of althans van de meeste West-Bra,bant- sche huisvaders ten plattelande, had hij van zijn moeder wel dat verlangen om hetgeen hem voorzweefde als ideaal ook in werkelijkheid te bereiken, door kalmen toeleg, gestadigen arbeid onverdroten vertrouwen. Aan haar ook zal te danken zijn geweest, dat hij zijn levensdroom fixeerde in het godsdienstige. Maar hierbij komt nog de beperking tot het eigen bestaan. Nergens blijkt althans, dat de heilige seminarist een critische opvatting zou hebben gehad van het religieuze leven zijner omgeving. Hij p'aste zich aan die omgeving aan. Zijn levensdoel was niet, die omgeving te verbeteren, doch uitslui tend zichzelf te vervolmaken binnen de omge ving, zooals die werkelijk was. Dit eigenaardige ascetische realisme, misschien het kenmerk van een rustigen tijd, zeker de vrucht van een rus tige opvoeding, mogen wü wel beschouwen als Zijn meest voorbeeldige eigenaardigheid. De jonge man van vandaag, ook op het seminarie, Wordt het verlangen naar volmaaktheid niet Bewaar, of hij wordt meteen gehinderd door' Ge onvolmaaktheid van anderen. Voeten, die gemakkelijk studeerde, en ook in den omgang een prettige jongen schijnt te zijn geweest, be oefende de deugd zonder daarbij te zoeken haar bijzondere condities. Hij was in het mid den zijner vrienden door niets anders van hen onderscheiden dan doordat hij hetgeen zij deden Op volmaakter wijze deed. Er waren geen aan merkingen op hem te maken: dit is zooWat het eenige, waaromtrent wij zekerheid krijgen. Vooi Ge rest blijft de beschrijving in het vage of in het bloemrijke. Weliswaar wordt heel hoog op gegeven over zijn gebedsleven en over de vor- Geringen, die hij hierin zou hebben gemaakt, «haar het blijft bij beweringen, die gegrond zijn op het feit, dat hij lang achtereen in de kapet kon zitten, zoodat we weinig Idee krijgen van Gen aard zijner godsvrucht. De aardigste anecdoten uit zijn levensverhaal Kjn die, waaruit blijkt, dat zijn seminaristen- Geugd het won van zijn kameraadschappelijke meegaandheid. Wanneer een medestudent, on rechtvaardig verdacht van een unfaire hande ling, tijdelijk door zijn makkers wordt gemeden, kiest Voeten de partij van den verstooteling en Baat nog geregeld met hem om, tot ergernis deT enderen, die hem echter later gelijk moeten Beven. Aan een studiestaking nam Voeten niet Geel, omdat hij den opzet van zulk een avontuur Onzinnig vond. Het spreekt vanzelf, dat zulke Heilige Aloysiusachtigheden eerst achteraf be donderd worden, maar op het oogenblik zelf ®cht tot conflicten tusschen individu en ge meenschap leiden. Werd er collectief iets on deugends op touw gezet, dan hield men Corne lius Voeten daarbuiten, omdat hij als van na ture de orde der ondeugd verstoorde. Maar overigens ging men blijkbaar gaarne met hem °m, en ook hijzelf voelde zich op zijn gemak tusschen zijn kameraden. Het komt op semina- Hes wel voor, dat een opvallende braafheid een oompensatieverschijnsel is bij een hardleerse!) k°ofd; de beste studenten zijn zelden de braaf Bteu. Hierop maakte Voeten een uitzondering Oudenbosch en later te Ginneken (want Widens zijn studiejaren werd het Bredasche kleinseminarie van de eene plaats naar de an- ORejgdbrachtilj hijLde meesje,gfjjgei) weg, te Hoeven, waar hij van 1880 tot 1885 studeerde, Was hij een der schranderste theolo ganten, zoodat men hem een carrière in het onderwijs aan de seminaries voorspelde. Gaarne trok hij met een leesboek de natum in en onder zijn vacanties bleef hij urenlang in de bosschen, maar zijn biograaf vermoedt, dat hij dit hoofdzakelijk deed uit zorg voor zijn gezondheid. Gelukkig bericht hij ons' ech ter, welke boeken het waren, die de theologant bij voorkeur meenam: „Behalve de Navolging van Christus, die hij altijd bij zich droeg, dien den hem do werken van den H. Bernardus, de Alleenspraken van den H. Augustinus of de brieven van den H. Franciscus van Sales tot gids in die lofprijzing". Het is niet waarschijnlijk, dat hij een losse uitgave van de Soliloquia gebruikte; vermoedelijk bezat hij, als vele seminaristen, het handboekje dat bij Roger en Chernoviz nog rieeds herdrukt wordt onder den titel: „Divi Aurelii Augustiru Hipponensis episcopi Meditationes, Soliloquia et Manuale, accesserunt Meditationes B. Anselmi, Meditatiopes B. Bernardi et Idiotae Viri Docti Contemplationes de Amore Divino". Op deze tekstuitgave is nogal wat aan te merken, en de meditaties, die op naam van S:nt Bernardus erin staan, zijn zeker niet authen tiek, maar voor menigen seminarie-student is dit handige uitgaafje de inleid'ng geweest tot de studie van de kerkvaders, en het zou een onderzoek waard zijn, hoeveel invloed het ge had heeft op de spiritualiteit der negentiende eeuw. Als de „heerzoon" op vacantie was, at hij alleen met zijn broer het avondmaal, ver moedelijk aan de gedekte tafel in het salon en dan werd er steevast een hoofdstuk uit Sint Augustinus gelezen, waarbij Cornelius commen taar gaf en —- gelijk zijn biograaf heel aardig zegt „de treffende tegenstellingen blootleg de". De stijl van Augustinus is immers rijk aan spitsvondige antithesen, die vaak weer vernuf tige woordspelingen behelzen, en in die jaren, toen de seminaristen nog uitstekend Latijn kenden, veel en veel beter dan tegenwoordig, nu bijna alle lessen in het Nederlandsch gege ven worden, genoot men daar oprecht van. Het is wel de beminnelijkste voorstelling, die men zich van Voeten voor den geest kan roepen: de „deftige kamer" met het avondmaal jn optima forma op tafel, en hij, in toog, met het Latijn- sche boekje voor zich, vol bewondering voor het geniale taalspel van Sint Augustinus, tegelijker tijd vermaakt en gesticht door het prachtige proza; daarna kwamen de huisgenooten binnen, de dienstboden ook, en Comelis bad het rozen hoedje voor met veel ceremonieel, want hij hield er blijkbaar van, zulke dingen een beetje plechtig te doen. „Denkt er aan, dat gij tot den Koning der koningen spreekt" zoo vermaande hij de meisjes, als ze tijdens het rozenhoedje ginnegapten op de tegoeiertrouwe, huiselijke manier, waaraan protestantsche ingekwartier- den gewoon zijn, zich in Brabant te ergeren. De roep van heiligheid, aan geleerdheid ge paard, die te Rucphen en omgeving zijn ver schijning eerbiedwaardig maakte, heeft onge twijfeld zijn houding beïnvloed. Prees men hem om zijn eenvoud, men zag toch gaame, dat hij niet al te gewoon deed. Iets plechtigs moest erbij komen, en het lag zeker in zijn aard, dit te vertoonen. Het werd ook aangemoedigd door zijn hooge opvatting over de waardigheid van het priesterschap. Men krijgt den indruk, dat hij het aangeboren-boersche met eenige ^noeite en met wat Latijn, onderdrukte voor zoover het geen pas gaf bij een geestelijke, die nochtans zich bewust bleef, dat hij zijn levensarbeid zou moeten verrichten onder gewone menschen. „Meermalen had hij te kennen gegeven, dat de werkkring van een geestelijke bediening in het bisdom hem te beperkt voorkwam; zijn zwakke gezondheid alleen hield hem nog te rug" verzekert echter zijn levensbeschrijver, en wij besluiten daaruit, dat Cornelius Voeten ervan droomde, naar de missie te vertrekken. Vasten vorm schijnt deze droom niet aangeno men te hebben. Het is mogelijk, (lat de semina rist terugschrikte voor het vooruitzicht op een vrijviel onvermijdelijk professoraat, want "dlat hij het bisdom Breda te nauw vond, is niet bijzonder geloofwaard'g. Hij was er het type niet naar om groote disharmonie te scheppen tusschen zichzelf en zijn natuurlijke omgevingi opgewekt, inschikkelijk en eenvoudig, voelde hij zich in zijn, Brabantsch milieu het best thus. Hij kende trouwens nauwelijks een ander. Zijn Lourdesreis, tijdens de laatste maand van zijn leven, is zijn eerste kennismaking met de „groo te wereld" geweest. Op de terugreis bezocht hij te Tours het graf van Sint Martinus, parochie patroon van Rucphen, maar zijn gebeden om genezing bleven onverhoord, en hij stierf als subdiaken. Op zijn grafzerk te Rucphen staat: „Aan de gezegende nagedachtenis van den eer waarden heer Cornelius Jacobus Voeten, sub diaken in het seminarie te Hoeven, die door wijsheid, wetenschap en godsvrucht uitmuntte, een toonbeeld van stipte plichtsbetrachting was, aller liefde trok, aller eerbied wekte en aan aller blijde verwachting ontviel den 18en Mei 1885 op den leeftijd van XXTV jaren, wordt dit gedenkteeken gewijd". De tragiek van zijn vroegtijdigen dood deed de legende ontstaan, dat hij zijn gezondheid zou hebben benadeeld door zijn velé verstervingen, maar de b ograaf is zoo verstandig, op te mer ken, dat dit gerucht een blaam werpt op Voe- ten's voorzichtigheid, 'een deugd, die deze levens beschrijver in hooge mate bewondert. Wij geloo- ven niet, dat de heilige seminarist zifch aan bijzondere ascetische oefeningen is te buiten gegaan. Vooreerst zouden al zijn geestelijke leids lieden hem hiervan afgehouden hebben, en vervolgens Was hij zelf niet iemand, die zijn kracht zocht in het buitengewone. V/at men in hem bewonderen moet is veeleer, dat hij zich vervolmaakte door Eooveel mogelijk een gewoon mensch te zijn en mee te doen met alle ande ren. „Bij hem geene eigenaardigheden van karakter, geen hebbelijkheden, geen luimen, maar altijd de waarheid, het gulden midden, de goede vormen en la bonne grace". Dit is het portret, dat zijn biograaf van hem teekent en dat in weinige, onopvallende trekken toch duidelijk het wezen zijner bijzondere vroom heid leert kennen. Ascetische oorspronkelijkheid vertoont hij niet. Hij is meegaand tot in de heiligheid: een man, die tot het commune sanc torum gemakkelijk ingang vond, omdat hij ge makkelijk in een communauteit kon leven. Buitengewone d;ngen heeft hij niet tot stand gebracht. Maar hij heeft de gewone dingen göed gedaan. En dit is juist het werk, waar mede buitengewone menschen gewoonlijk de grootste moeite hebben. A. v. D. Het Zaterdag verschenen Verordeningenblad bevat, gelijk gemeld, een besluit van de secre tarissen-generaal van de departementen van Handel, Nijverheid en Scheepvaart en van Landbouw en Visscherij en van Waterstaat over het prijzen van goederen en diensten. In dit besluit wordt bepaald, dat een ieder, die als kleinhandelaar of in een an dere hoedanigheid in den kleinhandel voedings- en genotmiddelen, textielwaren of lederwaren ten verkoop aanbiedt, ver plicht is deze waren te prijzen. Het prij zen dient te geschieden onder vermelding van Ge kwaliteitsaanduiding en de ver- koop-eenheidi zooals deze in den handel gebruikelijk zijn. De gemachtigde voor de prijzen kan de ver plichting tot vermelding der prijzen tot den verkoop van andere roerende goederen, tot het verhuren van roerende goederen, alsmede tot het verrichten van diensten, uitbreiden. Het prijzen moet op duidelijk zichtbare en leesbare wijze geschieden: Bij waren, welke In étalages, uitstalkasten, binnen of buiten den winkel op verkoopstands of anderszins zichtbaar uitgestald worden, dcor het aanbrengen van prijskaartjes; Bij waren, welke voor onmiddellljken ver koop gereed gehouden worden, doch niet zicht baar uitgestald zijn, hetzij door de goederen of him verpakkingen of de voorwerpen, waar in zij worden bewaard, van een desbetreffend opschrift of van prijskaartjes te voorzien, het zij door prijslijsten op te hangen of ter inzage neer te leggen; Bij waren, welke door middel van monster- verzamelingen worden aangeboden, hetzij door op elg monster een prijskaartje aan te bren gen, hetzij door aan elke monsterverzameling prijsopgave der opgenomen monsters te hech ten. Indien behalve de verlangde prijzen nog toeslagen of andere kosten in rekening wor den gebracht, dient dit by de prijzen te wor den vermeld. De gemachtigde voor de prijzen geeft de voorschriften tot uitvoering van dit besluit. Zij worden in de Nederlandsche Staatscou rant bekend gemaakt. De gemachtigde voor de prijzen kan tevens ontheffing van de bepalingen van Git besluit verïeenen. De bepalingen van dit besluit zijn niet van toepassing op openbare verkoopingen van roerende goederen. Dit besluit treedt 24 Mei in werking. Tegeiykertijd treden artikel 8 van de Prijs- opdrijvlngs- en hamsterwet 1939 en andere voorschriften in zake prijsvermeldtng buiten werking. Verordeningenblad no. 19 bevat de vijfde ver ordening van den Rükscommissaris ter aan vulling van de verordening no. 51/1940 betref fende het uitvoeren van distributiekaarten en distributiebons voor de Duitsche weermacht voor den aankoop van levens- en voedermid- De secretaris-generaal van het departement van Binnenlandsche Zaken heeft aan de burge meesters geschreven: Van verschillende zijden bereikte my de klacht, dat personen, die ingedeeld zün bij de vaste kern van den luchtbeschermingsdienst en des nachts tien uren dienst doen, overdag by particulieren werkzaamheden verrichten in loondienst. Deze handelwijze komt mij niet juist voor. Indien toch het personeel overdag een volle dag taak verricht, kan het des nachts niet voldoende capabel zün om zijn taak naar behooren te vol brengen. Afgescheiden hiervan kunnen de hierbedoelde personen niet meer als ^erklooze kostwinners worden aangemerkt. In verband hiermede wordt door mij be paald, dat bovenbedoeld personeel overdag geen arbeid in loondienst mag verrichten bü particulieren. Ik moge u verzoeken, het personeel ter zake in te lichten en tevens mede te deelen, dat by overtreding ontslag uit den luchtbeschermings dienst zal moeten volgen. Zaterdagmiddag omstreeks drie uur is brand ontstaan in bosschen, gelegen te Kessel in De Donk (Limburg). Deze brand heeft zich tengevolge van den feilen Noor denwind uitgestrekt over een afstand van ruim zes kilometer in de richting van Neer. De schade wordt geschat op ruim ƒ50.000; de bosschen waren slechts gedeeltelik tegen brand verzekerd. De brandweer van Venlo was aanwezig, doch kon ten gevolge van den sterken wind niets uitrichten. Er be staat vrees voor verdere uitpreiding van den brand. Van vele züden rijzen klachten over verhoo ging van de prijzer, welke groentenhandelaren in rekening brengen voor het schoonmaken van groenten, in het bijzonder, voor het schillen van aardappelen. De gemachtigde voor de prijzen wijst er met nadruk op, dat de verhooging van de voor het schillen berekende prijzen boven die, welke 9 Mei 1940 algemeen geldend wa ren, als overtreding der prijsvoorschriften zal worden beschouwd. De overtreders zullen uiteraard warden gestraft, Het laat zich aanzien, dat de voorraden sigarentabak in hoofdzaak tabak van Nederlandsch-Indischen en Zuid-Ameri- kaanschen oorsprong zoolang de oorlog duurt niet zullen kunnen worden aange vuld, zoodat de sigarenindustrie dus op den duur haar werktyden nog meer zal moeten inkrimpen dan thans reeds het geval is. De mogelijkheid bestaat zelfs dat zü geheel zal moeten worden stilgelegd. Met het oog hierop heeft het Rüksbureau van tabak en tabaksproducten dan ook medewerking ver leend aan de instelling van een wachtgeld fonds voor arbeiders in de sigarenindustrie. Aldus een artikel in het weekblad van den Economischen Voorlichtingsdienst over de werkzaamheden van dat rijksbureau, dat verder als volgt besluit: De sigarenindustrie beschikt thans nog over voldoende grondstof om tot einde 1941 te kun nen doorwerken. Voor de sigaretten- en de kerftabakindustrie zün de perspectieven iets beter. De mogelijkheid is namelijk geopend tot aanvoer van tabak. De afnemers van tabaksproducten grossiers en kleinhandelaren kunnen zoowel ten aan zien van fabrikanten als onderling aanspraken doen gelden op leveringen in dezelfde verhou ding als in 1939 heeft gegolden. Deze aanspra ken zijn echter niet in een voor alle gevallen geldend percentage uit te drukken. Klachten over aflevering van tabaksproducten worden onderzocht door het op verzoek van het rüksbureau door de Eidusüie-Tabak-Commissie ingestelde centrale klachtenbureau, welke beslissingen via het rüksbureau aan de betrok kenen worden kenbaar gemaakt. Ingeval van klachten over onvoldoende af- Het vorige jaar werden bü het sloopen van de oude Minderbroederskerk te Leeuwarden muur schilderingen ontdekt. In het dezer dagen verschenen nummer van De Vrije Fries, orgaan van het Friesch Genoot schap, bespreekt dr. B. Knipping O.F.M. deze fresco's. Op grond van vergelijkingen dateert hü de schilderingen tusschen 1567 en 1577. De schrijver ontdekte in het Bisschoppeiyk Museum te Haarlem een paneeltje, getiteld: „De Ge schilderde Katechismus", dat treffende overeen komsten vertoont met het Leeuwarder voorbeeld. Het tijdsverschil tusschen beide werken is niet groot en wellicht zün beide composities door een gemeenschappeiyk voorbeeld geïnspireerd. De artistieke waarde van het Leeuwarder werk, waarvan overigens een groot gedeelte verloren moet zün geraakt, is volgens oordeel van dr. Knipping grooter dan die van het Harlemsche naueeUie, levering aan grossiers of winkeliers wordt steeds nauwkeurig nagegaan, hoe de individueele po sitie van den betrokken fabrikant of grossier is. De wisselingen in de afleveringscapaciteit van de fabrieken zün uiteraard voor de con sumenten merkbaar. Het is echter onjuist, uit tijdelijke schaarschte aan'tabaksproduc ten bü de detaillisten de conclusie te trek ken, dat de binnenlandsche markt zou zijn uitgeput. Voor sigaren bestaat de zekerheid, dat tot begin 1942 in belangrijke mate aan de vraag van de Nederlandsche consumenten zal kunnen worden voldaan; voor kerftabak en sigaretten loopt die zekerheid tot April 1942 en daarna bestaan ook bü voortduren van den oorlog nog invoermogelijkheden voor de grondstoffen van deze producten. De inkrimping van de productie en van den afzet, die inderdaad aanzienlijk is, heeft ten doel, zoo lang mogelük met de beschikbaare voorraden uit te komen; dit is in het belang zoowel van de werkgevers en de werknemers in de tabakverwerkende industrie als van de han delaren in en de verbruikers van tabakspro ducten. Naar wij vernemen, heeft de Secretaris-Gene raal van het Departement van Opvoeding, We tenschap en Cultuurbescherming, nadat hü reeds vroeger had te kennen gegeven, dat het dragen van insignes of andere onderscheidingsteekenen in de school of in de onmiddellijke nabijheid van de school door leden van het onderwijzend personeel en leerlingen niet mocht worden toe gelaten, thans nader bepaald, dat dit verbod ook geldt voor niet-politieke insignes en alle soorten van uniformen en deelen van uniformen. Het verbod geldt niet voor Duitsche kinderen, ook wanneer zij Nederlandsche scholen bezoeken en evenmin voor Duitsche insignes en voor in signes van collecten, die door den Rijkscommis saris zün goedgekeurd. Het dragen van Nederlandsche ordeteekenen door leden van het personeel, die daartoe ge rechtigd zün, is eveneens geoorloofd. Vrijdagmiddag is in de buurtschap Hierden, onder de gemeente Hardcrwük, een ernstig on geval gebeurd, dat het leven gekost heeft aan een elfjarig meisje. Omstreeks vüf uur bracht in de Lokhorst- steeg een chauffeur zün vrachtauto, die met zand geladen was, op gang. Aan weerszoden van den wagen liepen twee meisjes, die spe lenderwijze op de treeplanken sprongen. De chauffeur, die toen juist begon te rijden, joeg lien er af. Een der kinderen, de elfjarige Jo hanna Hoeven uit Hierden, kwam echter te vallên, waardoor zü het achterwiel over zich heen kreeg. De chauffeur bracht terstond zijn wagen tot stilstand en waarschuwde een dok- *ter. Deze kon slechts den dood constate er en. delen, welke onder de distributie vallen of waarvan het gebruik in het algemeen ver boden is. Blijkens deze vijfde verordening worden de rose bons voor vleesch of vleesch- waren vervangen door rose militaire distribu- teibons met rooden opdruk voor 50 gram vleesch of vleeschwaren, terwijl voorts zijn ingevoerd rose bons met zwarten opdruk voor hi k.g. aardappelen. De directeur van het Staatsboschbeheer schrijft ons: Het gevaar voor bosch- en heidebranden is dit voorjaar bijzonder groot. Door het schrale weer van de afgeloopen weken is buiten alles kurkdroog. De heide is immers nog dor en het buntgras nog niet ontloken. Voorai deze gewassen zü'n in het vroege voorjaar reeds na een paar dagen van droogte uiterst brandbaar. Het zonnige voorjaarsweer biedt velen een welkome gelegenheid naar bui'en te gaan om te genieten van de mooie plekken, vooral in onze boschrijke streken. Men zij daarbij in bosch en heide uitesst voorzichtig met vuur. Jaarlijks wordt een belangrijke oppervlakte door de vlammen verwoest. Veel natuurschoon is daardoor in den loop der jaren rfeeds ver loren gegaan. Daarenboven is de houtproductie van onze eigen bosschen zoowel voor levering van münhout, opdat onze kolenmünen kunnen voörtwerken, als voor zaaghout en palen, die moeten dienen voor noodzakelijke bouwwerken gn tot andere doeleinden in deze dagen van het grootste belang. Minder dan ooit mag thans door boschbrand hout verloren gaan. Een achteloos weggeworpen lucifer of een eindje cigaret kunnen de kleine oorzaken zün van een niet te stuiten brand. Helpt door büzondere voorzichtigheid thans allen mede, bosch- en heidebranden te voorkomen. Men schrijft ons: Iedere wielrijder weet dat glasscherven op straten, rijwielpaden en landwegen een groot gevaar opleveren voor de banden. Het zou overbodig zün, er de aandacht op te vestigen, dat glassplinters in den buitenband dringen en zoowel dezen als den binnenband ruineeren, ware het niet, dat herhaaldelük te zien is, dat wielrijders in dit opzicht niet de minste voorzichtigheid in acht nemen. Een op roep tot grootere waakzaamheid is dus in dezen tyd van bandenschaaxschte stellig op zijn plaats. Treft men glas of spü'kers op den weg aan, denk dan aan de medewielrijders en verwijder het gevaar, opdat het geen schade meer veroor zaken kan. Niet alleen glas of spü'kers, maar ook uitste kende keien, losliggende* riooldeksels en hooger liggende tramrails trachten een aanslag op den band te doen. Ook deze moeten dus vermeden of met oplettendheid bereden worden. Behandel banden met zachtheid door ze hard op te pom pen. Zaterdagochtend waren drie jongemannen in de Bovenhaven te Kampen aan het zeilen, al hoewel zij de zeilkunst nauwelijks machtig waren, terwijl bovendien twee hunner niet kon den zwemmen. Een hevige rukwind deed de boot omslaan. De heer Hul, badmeester van 'het nabijgelegen zwembad, en de knecht van een schuitenhuls, de heer De Groot, wisten met een roeiboot spoedig de plaats van het ongeval te bereiken. Zij slaagden er in, twee jongens te redden. De 19-jarige Jaap v. d. Klein heid was echter reeds onder water verdwenen. Van Hul dook een paar maal onder de zeilboot door, doch zonder succes. Na twintig minuten dreggen werd v. d. K. boven water gebracht. Dr. Jacobs en dr. v. d. Berg waren spoedig ter plaatse, alsmede pastoor Gasman, die het slachtoffer nog het H. Oliesel toediende. De pogingen om het slachtoffer tot bewustzü'n terug te brengen mochten niet baten. Het stoffelijk overschot ls naar het zieken huis overgebracht. De secretarissen-generaal van de departemen ten van Justitie, Waterstaat en Financiën publi- ceeren in het nieuwe Verordeningenblad onder nr. 86 een besluit van wpziging en aanvulling der regeling van de uitgestelde betaling bij ont eigeningen als bedoeld in art. 7 van besluit nr. 168-1940, dat op zün beurt wederom voortvloeide uit art. 5 van het besluit betreffende den weder opbouw.-De aanvulling en wijziging is van zui ver technischen aard. Naar aan het A.N.P. op zün informatie van bevoegde zijde werd medegedeeld, bestaat er op dit moment en zoolang geen andersluidende maatregelen getroffen worden, geen reden om de gebruikelüke linten van Nederlandsche orde teekenen voor niet geoorloofd te houden. LEIDEN. Geslaagd voor het doctoraal exa men rechten de heeren H. E. Phaff, Den Haag, en H. F. van Fanhuys, Den Haag. UTRECHT. Geslaagd voor het semi-artsexa- men mej. N. L. E. v. d. Want, A. Stehouwer, mej. N. C. Pondman, W. H. A. M. Penn, C. A. M. van der Heyden. Geslaagd voor het arts-examen: H. R. de Vries en G. H. Boersma. Wanneer de Trooster komi, de Geesi van waarheid, zal Hij de wereld overtuigen, dat er een zonde, een gerechtigheid en een oordeel bestaat, alle luia, alleluia! Communio De regelingen voor den export van tuinbouw producten naar Duitschland hebben eenige be- langryke wijzigingen ondergaan. Over deze ver anderingen, die op 10 Mei zijn ingegaan, ver nemen wü nog het volgende: De afdeellng Holland van de Reichs-stelle für Garten- und Weinbauerzeignisse is opge heven. Dientengevolge komt het tot nu toe ge volgde systeem der Ubernahmescheine te ver vallen. Ter voorziening van de Duitsche behoeften aan groenten en fruit zal in bet vervolg de Hauptvereinlgiing der deutschen Gartenbau- wirtschaft onder een aantal belanghebbende districtsgewüze importaandeelen verdselen. Hier bij houdt men rekening met de getaxeerde be hoeften per district. Deze maatregel brengt on- getwüfeld groote verschuivingen mee voor de exporteurs, aangezien hun oude relaties in vele gevalien niet meer in staat zullen zijn, dezelfde hoeveelheden producten te betrekken. Teneinde deze moeilükheden zoo veel mogelijk te onder vangen, heeft het thans ingestelde Tuinbouw Export Bureau bepaalde richtlijnen aangegeven voor de verdeeling van de producten, die voor den export in aanmerking komen. Door de Hauptverelnigung te Beriün worden aan de fir ma's, die hiertoe gerechtigd zijn, bepaalde hoe veelheden contingenten ter beschikking gesteld voor een periode, die voor de eerste maal loopt van 11 tot 31 Mei. Bestellingen mogen slechts binnen het kader van de toegewezen contingen ten worden gedaan. Restanten gaan over naar de volgende periode. Bestellingen moeten wor den opgegeven bij de Aussenstelle van de Haupt- verein te Den Haag. De nieuwe regelingen houden rekening met de mogelijkheid spoorwagons zooveel mogelijk geheel vol te laden. Van Duitsche zijde worden alle bestellingen rechtstreeks door het Tuinbouw Export Bureau genoteerd, onder vermelding van de exporteurs, die voor de verlading in aanmerking komen. DELFT. Geslaagd voor het examen'voor civiel- landmeter: de heeren H. de Koning, Delft; W. J, jl san Lent, yiaardingen en B. Pot, Gieten. Op 16 Februari geschiedde te Yde, gemeente Vries, op den weg YdeDe Punt, een zeer ern stig ongeval. Een vrachtauto, waarmee arbei ders huiswaarts keerden, geraakte uit een bocht en kwam met een boom in aanraking. De gevolgen waren verschrikkelijk: Twee ar beiders werden op slag gedood, terwijl er vier ernstig werden gewond. Een van de gewon den is een dag later in het academisch zieken huis te Groningen aan de gevolgen overleden- Geert van D. uit Groningen, die den vracht auto bestuurde, stond voor de Asser rechtbank terecht, omdat het volgens de dagvaarding aan zijn hoogst roekeloos en onvoorzichtig rijden te wijten zou zijn, dat dit ongeluk ge beurde. Wat de gevolgen van het ongeluk be trof, had de officier vfn justitie zich in de dagvaarding beperkt tot het zwaar lichamelijk letsel, dat de man had bekomen, die een dag later was overleden. Als deskundige werd eerst gehoord dr. Th. de Bruin uit Groningen, die dezen man, ze keren Jan Woudwük, had behandeld en de verschillende verwondingen als zwaar licha melijk letsel kwalificeerde. Verdachte zeide, dat hij met een snelheid van 40 a 45 KM. had gereden. In de bocht was een tegenligger, een luxe-wagen, recht op hem afgekomen, waardoor hij den berm op moest. De laadbak was toen met ben boom in aanraking gekomen. Zelf had hij zulks niet direct gemerkt. Wachtmeester J, de Jong had den volgen den dag de zaak gereconstrueerd. Met 45 K.M. snelheid was hü met denzelfden vrachtauto door de bocht gegaan, over den berm. Zonder moeite kon hij den wagen ieder oogenblik weer op den weg brengen. Uit de getuigenverklaringen bleek, dat er verschil van meening was over den tegenlig ger. Behalve verdachte was er maar één getuige a décharge, die den tegenligger ook gezien had. Deze man zat vóór in de cabine bü verdachte. Eén andere getuige a décharge, die onder het zeil in den laadbak zat, wist zeker, een tegen ligger gehoord te hebben. Hij had zich nog voorover gebogen om uit te kijken. Op dat moment gebeurde het ongeluk. De twee man nen, die naast hem zaten, waren op slag dood. Naar voren kwam verder, dat de arbeiders en de chauffeur in Donderen bij café Scheep stra waren aan geweest en dat daar gedronken was. De chauffeur had twee cognacjes en een fleschje limonade gehad. De officier van justitie zeide in zijn re quisitoir, dat verdachte meer dan 100 meter was doorgereden na het ongeval. Van een tegenligger in de bocht was z.i. geen sprake. Maar ook al was dat wei het geval, ook dan had verdachte nog schuld. Rekening houdende met de ernstige gevolgen eisch- te spreker twee maanden gevangenisstraf. De raadsman, mr. Van Zutphen uit Gronin- gén, toonde aan, dat er zi. wel een tegenligger was geweest. In dat geval achtte hü geen schuld bü verdachte aanwezig. Hü kwam tot de conclusie, dat verdachte vrügesproken dien de te worden. Subsidiair vroeg hü clementie. Uitspraak 23 Mei. Tot Overste van het klooster der broeders van Liefde te Kaatsheuvel is benoemd broeder Joad, die tot nog toe eerste raadslid van dit klooster was. In diens plaats werd benoemd broeder yigevinus.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1941 | | pagina 3