FRANKEN Laatste Nieuws HALF OM Bommen op Midlands en Zuid Engeland Acties aan front van Solloem en Tobroek ONZE GROOTE MARKT W. HOLTHUIZEN ZONDAG 11 MEI 1941 Expositie van kunstschilders in Zandvoort HANDELS SCHRIFT INST. REIBER-NAN Vischafslag Scheveningen 'nHuis vol herrie? Gearresteerd Examen E.H.B.O. bevonden dieren en voorwerpen Een cultureele noot in het seizoenprogramma EEN RARE FAMILIE HcS besSe brood voor Uw kinderen 99 99 van 99 99 HAARLEM WILHELMINASTRAAT 37 TELEF. 17644 UITREIKING PERSOONS BEWIJZEN De foto's zijn veelal niet in orde „ARBEID EN VRIJE TIJD" Interessante tentoonstelling in Heemstede BENNEBROEK DRIEHUIS-VELSEN HILLEGOM SANTPOORT (Reeds geplaatst in een deel van onze vorige oplaag) Duit sch weennachtsbericht Britsche aanvallen, o.ni. op Mannheim Ital. weermachtsbericht RIJKSCREDIETKASMUNTEN Per 15 Mei geen Wettig betaal middel meer Luchtaanvallen richtten schade aan In het Westen werd een kerkhof getroffen OVERSTROQMINGEN IN BRAZILl'è VOORBIJ Prof. dr. D. J. KORTEWEG OVERLEDEN Beroemd wiskundige met inter nationale reputatie Bemiddeling aangeboden in geschil Ecuador-Peru Door Washington, Rio en Buenos Aires Washington wijst Duitsch protest af Over beslag op schepen Ex-Koningin Natalie van Servië overleden Mutaties op Spaansche regeeringsposten. KOL'S TEGELHANDEL KLEINE HOUTWEG 13 HAARLEM - TELEF. 16572 STAD Het plan om de Groote Markt meer nog dan Vroeger in de bloemetjes te zetten, door een Verstandige samenwerking tusschen overheid en particulieren, zal zeker den bijval van alie ge meentewaren hebben. De gevels van de ge meentelijke gebouwen en van particuliere pan den zullen feestelijk versierd worden met kleu rige bloemen, die de tijd van het jaar 'brengt, en onze logé's zullen straks eerlijk kunnen ge tuigen, dat Haarlem toch werkelijk de bloemen stad is. Het voorproefje, dat men nu geniet, geeft groote verwachtingen voor de toekomst Komende van het Stationsplein, waar de per gola weer is geplaatst en gaande over de Kruisbrug, die langs de leuningen van koste lijke planten voorzien is, zullen de bezoekers Van onze stad op de aloude Groote Markt ko men, om te ontdekken, dat Ge eerbiedwaardige gebouwen, die daar eeuwen trotseerden, statig oprijzen tusschen lente- en zomerbloemen, be wijs van welvarende Hollandsche sierteelt. Het spreekt vanzelf, dat de „bloementuin" aan hoo- ge normen moet voldoen, volkomen verantwoord dient te zijn.'Maar juist daaiom is het een ge lukkige omstandighèid, dat gemeente en parti culier overig pleegden, waaruit volgt, dat de dienst van Hout en Plantsoenen, met zijn kun dige leiders en vaklieden, zal worden ingescha keld. Wie van de beteekenis van dezen, nelaas in het verleden te veel gesnoeiden om een Vakterm te gebruiken dienst nog niet vol komen doordrongen is. bezceke in deze dagen eens de S! adskweekerijen aan cte Kleverlaan, die een schat van leven, schoonheid en charme herbergen. Het is ook prijzenswaardig, dat wethouder Van Liemt, als tusschenpersoon, voor den opeet Van het plan- is aangewezen, omdat daardoor «Haarlems Bloei" een woordje meespreekt en dit semi-officieele lichaam, dat m dezen oor logstijd natuurlijk zwaar gehandicapt is, in de harten der stadgenooten voor de toekomst blijft voortleven. Als betere dagen komen, zal deze stichting meer dan ooit in het verleden actief moeten zijn om Haanem in het brand punt der binnen- en buitenlandsche belangstel ling te brengen. Nu men dus de Groote Mark' gaat versieren, dienen ontsieringen verwijderd te worden, wat gemakkelijk aan geschieden in het kader van de herstel-campagne, waarover We reeds eerder schreven. Wij doelen hier op fle verwaarloosde, volkomen buiten gebruik ge stelde en oraesthetische vischhal, die ordinair- goedkoop en met onuitstaanbare brutaliteit te gen de oude St. Baef aanleunt. Herhaaldelijk is leze vischhal zonder visch, zondei handelaars tn zonder koopers in de raadsdebatten betrok ken; bijna de geheele vroedschap stond de af braak of hervorming voor, maar er veranderde hiets Tot overmaat van ramp heeft de pijpe- laar dezen winter voor opslagplaats van groen ten gediend; .zoodat helaas nog eenige dienst baarheid kan worden aangetoond. Maar wij vragen ons toch af - met alle respect voor de overgebleven koolrapen of de afbraak niet ter hand kan worden genomen, ten einde door het verwijderen van ontsiering en het aanbren gen van blcemrijke versiering een dubbel schoor resultaat te verkrijgen. Ten slotte nog iets over de Vleeschhai. Wat Is ze schoon geworden na de kostbare restau ratie. Heeft u de groote hal wel eens bekeken ®ls de zware deuren aan de zijde van de Groo te Markt open stonden? Er zijn plannen om in ftw; ruimte de openbare leeszaal onder te brengen, maar er schijnen nogal wat beswaren te bestaan. Heeft „Haarlems Bloei" er al eens Over nagedacht, of deze vorstelijke zaal wellicht gebruikt kan worden om groote gezelschappen te ontvangen en b.v. aan een oud-Hoilandscne koffietafel ondanks de bonnen en he* sur- higaat te vereenigen? De attractie is zeker bet bestudeeren waard; de Groote Markt zou Or aan beteekenis door winnen. Bij de politie werd aangifte gedaan van dief stal van een rijwiel aan den Amsterdamschen Veg. De benadeelde was in staat een behoorlijk Signalement te verstrekken van den vermoede- lijken dader. Aan de hand hiervan werd een Onderzoek ingesteld. Tenslotte kwamen de re chercheurs in Beverwijk terecht in,-een woning v'an een persoon, die door de politie reeds ge- fuimen tijd van rijwieldiefstallen werd verdacht. Aan den kapstok werd de sleeding gevonden, ^elke aan het signalement beantwoordde. De Verdachte werd daarop naar het Hoofdbureau Van Politie alhier overgebracht, waar hij spoe- door de mand viel. Het rijwiel had hij reeds 'h Driehuis verkocht, waar het nog achterhaald kon worden. Dc dader is ingesloten en ter beschikking van be justitie gesteld. In school K. aan de Piersonlaan alhier slaag ben voor het examen -E.H.B O. de volgende Maatsgcnooten: Mevr. C. Brands, Mevr. J. llulzer, mej. A. Demmers, J. Koster, C. Kist be Ruyter, H. Zijp, J. Visser en C. Gjertsen. Voorts de heeren: A.' de Groot, G. Schipper, A. Kockx, A. Bruine. W. v. Vleuten, H Haver, ty. Raman, H. Brands, J. Hopman, E. de Vries, Donker, B. Lavoo, W. Kuyclc en P. de Bruyn. Zij "werden opgeleid door dr. Mac Daniel te driehuis en diens assistent, den heer A. P. Bak ker te IJmuiden. Naar wij vernemen zal a.s. Woensdagavond uur een nieuwe cursus E.H.B.O. beginnen, ''■ten kan zich daarvoor opgeven «ij den heer A. P. Bakker, Cronjéstraat IJmuiden Woens dagavond in school K. m het park, Vëlserbeek. Inlichtingen aan het Bureau van Politie Sme- bcstvaat, uitsluitend tusschen 11 en 13 uur. «Armband, Daniëls, Gr. Houtstraat 105; boek. «breau van Politie, Smedestraat; bril, Hagen. ?brgwai 1Q7- daSj Schouten, Leidscheplein 34 jb'l hond, Corbee, Tesselschadeplein 8; horloge, «blsebosch, Schermerstraat 11 rd.; handschoe- Neuman, Stuyvesantstraat 104; messen van gehaktmolen, Koster p.a. de Goede, Zijlstraat 11_13_15; portemonnaie m. 1., Beenen, Spaarn- hovenstraat 74; portemonnaie m, i„ Drenth. Leidscheplein 34; portemonnaie m. i„ v. Emme. rik, Welgelegenplein 23; portemonnaie m. i Evers, Brouwersvaart 58; ring, Trautwein, Ba- kenessergracht 77; ring, Vester, Koediefslaaf 49 Heemstede; sleutel, Boeser, Zaanenstraat 20' taschje m. i„ Fortgens, Byzantiumstraat 24; etui met. vulpen, Ooms, Gr. Houtstraat 133; honden penning, Bonsel, Lorentzkade 384; regenmutsje, v. Leeuwen, Zomerkade 59; portemonnaie, Re- deker, Dolfijnstraat 23; portemonnaie m. i„ Kemper, Oost Indiëstraat 95; ring, Damen, Wilhelminastraat 56; springkoord met ballen, Iepenburg, T. v. Berkhoutstraat 91. In Juni zal in het Raadhuis te Zandvoort een expositie gehouden worden, waarop de in deze gemeente woonachtige kunstschilders schilderijen en teekeningen ten toon zullen stellen. In totaal nemen zeven schilders, onder wie o.a. Aart van Dobbenburg, hier aan deel. De burgemeester van Zandvoort, de heer H. van Alphen, behoort tot een der initiatiefnemers. Deze mededeeling zal zeker verrassend zijn voor de inwoners van deze gemeente en tevens voor de vele badgasten, die verwacht worden, daar zij thans in de gelegenheid gesteld zullen worden kennis te maken met de werken van bekende Nederlandsche kunstenaars. De expo sitie, waaraan het gemeentebestuur zijn volle medewerking heeft verleend, zal van 15 Juni tot 1 September in de trouw- en raadzaal worden gehouden en is door de week van 10—12 en van 2—5 uur geopend; Zondags van 10—12 uur. On getwijfeld zai deze expositie, waarover wij bin nenkort nadere mededeelingen zullen geven, een bijzonder aantrekkelijk punt zijn in het zoo af wisselend zomerseizoenprogramma van deze badplaats. vooral tegenwoordig DE EISCH! Snelheid 90 k 100 letters per minuut. Dag- en Avond lessen. Privé- en Clubl. Inl. en aanm. dagel. Ao. 1899 - Kleine Houtweg 8 - Telcf. 17655 De directie van het Rembrandttneater heeft weer een goede greep gedaan met deze week de „Commedianten" op de planken te brengen. Hiermede heeft de bioscoop voor een tijdje plaats gemaakt voor een schouwburg, waar het lachen niet van de lucht is. Want deze zeldzame rare familie is in staat, de hilariteit van de toeschouwers op de spits te drijven. Johan Kaart is ditmaal de spil in dit Amerikaansche stuk en weet de eene minuut na de andere nieuwe verwikkelingen te brengen in het ge lukkige leven van twee jonge echtgenootep. De eene dwaasheid na de andere komt voor het voetlicht als hij eerst als kind en later als romanschrijfster verwarring sticht in de fa milie. Ook als regisseur weet Kaart zijn mede spelers aan te vuren voor het kluchtige element en daardoor verzekert hij zich een auditorium, dat werkelijk van het lachen niet genoeg kan krijgen. Bij een bezoek aan Haarlem vergezelt Silvain Poons het ensemble van de komieken niet, zooals wij abusievelijk in ons vorig verslag meldden. De toeschouwer komt echter niets te kort als hij er op rekent enkele uren zijn lach spieren In beweging te zien. Want deze clownerie kan zelfs de zuurste droogpruim niet zonder eenmaal hartelijk te lachen overleven. 18 cent per 800 gram (vooral dun snijden) ACCOUNTANT - LID N.I.v.B. De chef van de afdeeling Burgerlijke Stand, Bevolking en Verkiezingen der secretarie alhier verzoekt ons, het volgende op te nemen. Gedurende de eerste dagen der uitreiking persoonsbewijzen moesten zeer velen worden teruggezonden, omdat hun portretten niet vol deden aan de eischen, die daaraan krachtens de gegeven voorschriften moeten worden ge steld. Voor den regelmatigen gang van zaken is dat een zeer ernstige belemmering, terwijl het \oor belanghebbenden niet aangenaam is, wanneer zij uit dezen hoofde moeten worden teruggezonden. Immers moeten zij zich dan andermaal een of meer gangen naar de uit- reildocaliteit getroosten, alvorens zij het per soonsbewijs .in ontvangst kunnen nemen. Teneinde dit voor het vervolg zooveel mo gelijk te voorkomen, meenen wij goed te doen, nogmaals uiteen te zetten, aan welkp eischen de foto's voor het persoonsbewijs moeten vol doen. Deze eischen zijn de volgende: le. De afmetingen móeten nauwkeurig 3% cm. breed bij 4'/2 cm. hoog zijn. Dit is noodig, omdat de foto's moeten worden gestoken in ruimten, daarvoor op het persoonsbewijs en op de uitnoodiging gereserveerd. Een en ander moet precies passen, omdat anders het per soonsbewijs nooit goed kan worden afgeleveid. Is een foto te klein, dan moet afkeuiing volgen; is zij te groot, dan is dat niet zoo bezwaarlijk, omdat het teveel met speciaal daarvoor aanwezige snijapparaten kan worden afgesneden. Gebleken is echter, dat verschillende opge- roepenen hun foto's zelf op maat hebben ge knipt of gesneden. Hoe loffelijk een dergelijke voortvarendheid in het algemeen ook moge zijn, ir. dit geval is het ten zeerste gewenscht dit niet te doen, omdat het zelf op maat snij den in de praktijk bijna nimmer nauwkeurig geschiedt. Het gevolg is, dat het alsnog pre cies op maat snijden zeer tijdroovend en lastig is. Wij raden daarom het publiek aan, niet zelf aan een te groote foto te gaan snijden of knippen. Laat dat gerust achterwege, daarvoor zorgen de ambtenaren bij de uitreiking wel. 2e. de foto mag uitsluitend het hoofd en eventueel het bovendeel van de borst van, den afgebeelden persoon weergeven. Aan dezen eisch voldoen de fotos in he algemeen wel, bespreking hiervan kan achter wege Wijven^ den afgebeelden persoon zonder hoofdbedekking weergeven. Het spreekt vanzelf, dat behoudens in toege stane uitzonderingsgevallen (voor religieuzen en draagsters van folkloristische kleeding) ook aar. dezen eisch volkomen moet worden vol daan. 4e. de afbeelding van het hoofd moet 2 cm. in doorsnede of grooter zijn. Tot nu toe voldeed het grootste deel der afgekeurde foto's niet aan dezen eisch. Ten deele is dat ook te begrijpen,.omdat er bij velen twijfel bestaat met be' rekking tot de vraag, wat men onder doorsnede moet verstaan. De bedoeling is, dat de kleinste doorsnede d. i. in het algemeen de horizontale doorsnede, gemeten lar.gs een denkbeeldige lijn, getrok ken door de öogen aan dezen eisch voldoet. Hoe groover deze doorsnede, hoe beter. Men zal er daarom goed aan doen, te zorgen voor foto's, waarop het hoofd zoo groot mogelijk is afgebeeld, mits er daarbij natuurlijk weer voor wordt gezorgd, dat die afmetingen niet te groot zijn. 5e. de foto moet den afgebeelden persoon half' „en face" en half „en profil" (zoogenaamd driekwart) naar rechts toonen, zoodanig, dat het linkeroor duidelijk en geheel zichtbaar is Ook aar, dezen eisch voldeden t0t op heden z°er veel foto's niet. Half „en face" en half en profil" beteekènt, dat van den geheelen persoon de twee oogen en het linkeroor duide lijk zichtbaar zijn. Het. rechteroor mag dus met 'Voor vrouwelijke personen is het vaak zeer moeiliik foto's te laten maken, waarop het linkeroor duidelijk zichtbaar is, m -verband met h'et 'afhangende hoofdhaar. Toch zal daarop ten strengste moeten wor den gelet Zoo noodig zal het haar boven het oor tiidens het fotografeeren dus met haarspelden moeten worden opgestoken. Wordt daarvoor niet gezorgd, dan zal de foto bijna nimmer goed uitvallen en het gevolg is... afkeuring 6 re beeldtrekken moeten scherp en niet ge retoucheerd zijn (geen wazige of zgn. kunst- f°7eS,'cte foto moet den afgebeelden persoon duidelijk kenbaar weergeven Ook aan deze eischen moet de hand gehou den worden. Niet duidelijke of niet gelijkende foto's worden niet aangenomen. In samenwerking met de K.J.M.V. en de St. Josephgezelienvereenigingen is in het R. K. Jeugdhuis aan den Heerenweg een tentoonstel ling gehouden van hetgeen de jongeren in den loop van dit jaar zoowel op scholen en cursus sen als in hun vrijen tijd vervaardigd hebben. In tegenwoordigheid van verschillende ge- noodigden had gisterenmiddag de officieele opening plaats door den zeereerw. heer C v Mierlo, pastoor der St. Bavoparochie. De mode rator, kap. v. d. Plaat, heette de aanwezigen welkom. Deze tentoonstelling, aldus spreker, is om te doen uitkomen, wat er leeft onder de ionge mannen 'én wat in dezen tijd door hen op de school, in cursussen en in den vrijen tija wordt gedaan. Dit geschiedt juist nu, omdat we aan het einde staan van het werkprogramma. Met den wensch, dat vele belangstellenden een kijkje zullen komen nemen, wat voor de ieüen een aansporing moge zijn, zoo voort te gaan tot heil van zichzelf en van de maat schappij, verklaarde de kapelaan de tentoon stelling geopend. Hierna kregen de gasten gelegenheid, een kijkje te nemen. De Noordzijde van het ge bouw is geheel ingenomen door de K.J.M.V Een stand laat de vele boeken zien. welke in den loop der jaren door de leden zijn gelezen. Men vindt er 'n ruime collectie schilderwerk, fineer-, nout.zaag en houtsnijwerk, er is een stand van de afd. van den L.T. bond met planten en bioe-' men, en hoe deze worden behandeld, men ziet nier een overzicht van de stijging en daling van het ledentai, het werk van de amusementsver- éenigingen met vele fraaie prijzen, behaald in wedstrijden; het geeft aan liet arbeidsppogram over' het afgeloopen jaar, als ontwikkeling, ont spaning, Kerst- en passieviering, economische cursussen e.d. Men ziet er o.a. fraaie platte gronden van tuinen en buitenplaatsen, ver vaardigd op de teeken- en landbouwschool, 'pastoor O. van Mierlo wenschte hun, die het initiatief hebben genomen om op deze wijze uiting te geven aan de werkkracht en werk lust der jongeren, van harte geluk. Zijn Eerw. stelde het op hoogen prijs, dat deze tentoon stelling samengaat met de zegening van den arbeid op den Zondag. Arbeid, zoo zeide spreker, is ook bidden. Als wij dit doen in een christelijken geest, en dan zal daarop ook de zegen Gods rusten. Een stand van bloemen en planten van de 'ovuierafdeeling Bloembollencultuur zai zeker de aandacht trekken. De Gezellenvereeniging heeft de Zuidzijde van het gebouw geheel bezet. Hier wordt ge loond het werk der onderafdeelingen tooneel, muziek, fotografie, teekenen en schilderkunst. "Een groote siand geeft te zien het vereenigings- r.ieuwe, Koipingbladen van vele jaren en ten siotte studieboeken, o.a. over het stoomwezen e.d. In een groot middenvak is de groenten- en vruchtencultuur gedemonstreerd. Te beginnen met ongecultiveerden grond, ziet men de vruch ten van den arbeid door bemesting ep zaaien, met als slot den hoopn des overvioeds, vol heer lijke groenten en vruchten en ten slotte is er een apart, hoekje met oudheden, als klokken en oud koperwerk, een hobby van een der leden. Vaandels éh palmen geven aan het geheel nog een feestelijk cachet. De tentoonstelling is vandaag geopend van 111 uur, van 3—5 uur en van na de zegening van den arbeid in de kerk tot circa 8 uur en és gratis te bezichtigen. Mogen velen daarvan gebruik maken. 8e. gelijkmatige (zgn. egale) kleur; witte, althans lichte achtergrond. Foto's met een niet lichten achtergrond kun nen niet worden geaccepteerd. Ook daaraan moet dus aandacht worden besteed.. 9. de foto mag geen nevenafbeeldingen be vatten (geen andere personen, geen huis, geen landschap, geen hond enz., enz.). 10. de foto mag geen stempelafdruk of deel van een stempelafdruk bevatten. Deze eischen spreken voor zichzelf. 11e. De achterzijde der foto moet zijn van wit of roomkleurig (chamois) geheel blanco papier, zonder stempelafdruk, opdruk of an derszins. Een merk van het fotopapier, hoe klein en weinig zichtbaar ook, mag op de achterzijde niet voorkomen. Evenmin mag een foto afge drukt zijn op portret-briefkaarten-papier, dan bestaat de kans dat een of meer lijnen daarop voorkomen. Ook in zulke gevallen moet afkeuring plaats vinden. Wij geven ieder in zijn/haar eigen belang in overweging, deze eischen nu niet te licht op te vatten en niet te denken: ik rol er wel door. Aan deze eischen moeten de met de uitreiking belaste ambtenaren in ale opzichten vasthou den; zouden zij dit niet doen, dan zouden de houders/houdsters van het persoonsbewijs daar van zelf de nadeelige gevolgen ondervinden. Knipt u dit stuk uit en bewaar het zorg vuldig. Of nog beter gaat u reeds thans na, of de foto's, die u wellicht bezit, aan de boven genoemde eischen voldoen. Meet een en ander nauwkeurig na U kunt er daarbij wel op rekenen, dat de foto's, die u bij een vorige gelegenheid hebt iaten maken, veelal niet aan de eischen vol doen. Houdt u zich aan bovenstaand, dan zullen minder prettige ervaringen in dit opzicht u bespaard blijven ende uitreiking der per soonsbewijzen, dié ook van den betrokken dienst zeer veel vergt, zal daardoor vergemakkelijkt worden. Tenslotte nog dit. Regelmatig wordt gepubli ceerd in de dagbladen, dat bepaalde groepen van inwoners, die meenen in aanmerking te komen voor vrijstelling of vermindering van betaling van de aan het persoonsbewijs ver bonden kosten, daarvoor aanvraagformulieren kunnen inleveren binnen een daarvoor vastge- stelden termijn. Er zijn er telkens velen, die meenen, dat zij hiermede kunnen wachten tot zij een uitnoodiging hebben ontvangen en die zich van de publicatie niets aantrekken. Weten dezulken wél, dat ze de administra tie daarmede veel last bezorgen en kans loo- pen, hun persoonsbewijs te moeten betalen? Wij vertrouwen, dat diegenen, die in het ver volg gelegenheid ontvangen zulk een formulier in te dienen, zich ook in dit opzicht strikt aan de voorschriften zullen houden. B.S.M. naar een ander terrein Het B.S.M.- terrein is door omstandigehden niet langer be schikbaar. In verband hiermede heeft het be stuur onmiddellijk uitgezien naar- een ander terrein, ten;inde zoo mogelijk de nog resteerende competitiewedstrijden te kunnen afwerken. Het is daarin goed geslaagd en dank zij de sportieve medewerking van de zuster vereerd ging H F C .Heemstede" kunnen op dit zeer goede terrein de wedstrijden voor a.s. Zondag reeds worden gespeeld. Hetzelfde geldt ook voor den thuis wedstrijd van het eerste elftal tegen Uitgeest, welke te twee uur moet beginnen. Vertrouwd mag worden, dat ook de trouwe bezoekers van BSM goede nota zullen nemen van dit bericht! Boeteprocessie Donderdag 15 Mei heeft de traditioneele boeteprocessie van den L. T. B. naar O. L. Vr. ter Nood te Heiloo plaats. Deze processie heeft, vooral in dezen tijd een diepen zin en grootè beteekenis. Om 10 uur zai de plechtige Hoogmis zijn in de kapel van O. L. Vrouw ter Nood en om 12.30 uur plechtig Lof, waaronder processie. Sluiting om ongeveer 3 uur. De intentie van deze boeteprocessie is: Vrede en Welvaart voor ons volk. De deelnemers, die per fiets gaan, vertrek ken om half negen van het Kerkplein te Drie huis. Gevestigd: B. A. M. Baten—Förster, Brouwer laan 1; J. J. van Beek, Burg. Pontstraat 112, L. Bras en echtg., Krocht 11; L. Funcke, Krocht 11; G. J. Godée, Ambachtstraat 4; F. A. Goe- mans. Weeresteinstraat 52; W. J. A. Hornman, Molenstraat 22; C. E. Heemskerk—Mesman, Haarlemmerstraat 56; M. Minnaar met gezin, Loosterweg II 52. Vertrokken; H. J. van Ben ten, Noordwijker- hout, Zilkerbinnenweg 2; J. R. Bloot met ge zin, Heemstede, Heemsteedsche Dreef 166; H. M. Gevers, Weststellingwerf, Wolvega, School straat 1; A. H. Hommerson, Heerlen, Meezen- broekerweg 2b; J. Hopman en echtg., Haarlem, Generaal de Wetstraat 31; J. Iman.se, Bergh (Gld.), 's-Heerenberg, Peeskesweg 34; J. P. Kip, Klazienaveen, Emmen van Egtenskanaal1 101; J. M. Langelaan De Bilt, Gezichtslaan 162; A. B. van der Meij, Bloemendaal, Blöemeudaalsche- weg 287; G. Siecker, Haarlem, Groote Markt 19 rood; Th. Siecker Haarlem, Atjehstraat 57; A. Swets, Lisse, Julianastraat 33; W. yan Vuren en echtg., Haarlemmermeer, Venneperweg 438 Gevonden voorwerpen Aanwezig op 't Bu reau van Politie en aldaar te bevragen alle werkdagen tusschen 7 en 8 uur n.m. de navol gende als gevonden aangegeven voorwerpen: Lichte dameshandschoen; sleutel; stamkaart; R. K. kerkboekje; 'n paar dameshandschcenfen: lantaarn; lamp; blauwe handschoen. Te bevragen aan onderstaande adressen: M. Steenvoorden, Prins Hendrikstr. 22, por temonnaie met ritssluiting; C. Spierings, Hoofd straat 176, nieuw baggernet; B. van Besk, Haven 118, blauwe kano; Spreeuw, Molenstraat, kinderschepje; De Jonge, 2e Am.dwarsstraat 12, portemonnaie met inh.: J. v. d. Ent, Haven 44, zakmes; G. Nootenboom, 2e Loosterweg 84, armbandje; E. van Eijk, Prins Hendrikstraat 11, witte.kip; N. Valk, Stationsweg 138, zwarte ro zenkrans. Encyclieken-herdenking Zondag 18 Mei viert de afdeeling Velsen van den Ned. Kath. Volksbond, bij gelegenheid van de twee ency clieken „Rerum Novarum" het feest van den arbeid. Des morgens wordt in de parochiekerk een H. Mis van dankbaarheid opgedragen, terwijl des avonds om 7 uur een plechtig Lof met pre dikatie en zegening van de werktuigen in de St. Laurentiuskerk te iJmuiden-Oost gehou den zal worden. De Zeereerwaarde pater Se- verus zal de predikatie houden. SCHEVENINGEN, 10 Mei. Van de kustvissche- rjj waren aan de markt; de kotter Sch 37, C. de Jong, met f 126 en 72 motorschokkers met te zamen' f 7,048 besomming Noteering schokkervischGriet f 2.103 per kg. Middel-schol f 4475; Kleine schol f 2039; Bot f 27—46.80; Schar f 6.20—24; Pufschar f 3.10—4.90. Alles per kist van 40 kg. BERLIJN, 10 Mei. (D.N.B.). Het opper- uevel van de Duitsche weermacht maakt be kend: Het Iuchtwapen heeft in het zeegebied rondom Engeland twee koopvaardijschepen met tezamen 3.000 brt. tot zinken gebracht en drie andere schepen beschadigd, waar onder een groot vrachtschip zoo ernstig, dat dit vaartuig als verloren beschouwd moet worden. Gevechtsvliegtuigen bom bardeerden ten Zuiden van Portsmouth een Britschen torpedojager, welke in brand geraakte. In den afgeloopen nacht bombardeerden gevechtsvliegtuigen met goede uitwerkmg wapenfabrieken en vliegvelden in de Mid lands en in Zuid-Engeland, alsmede ha venwerken aan de Schotsche oostkust en in West- en Zuidoost-Engeland. Hierbij gelukte het een vijandelijk vliegtuig neer te schieten. In Noord-Afrika verliepen plaatselijke ge vechtshandelingen bij Toebroek en Solloem met goed succes voor de Duitsch-Ilaliaansche tr-spen. Bij het eiland Malta vernietigden Duitsche duikbommenwerpers een Britschen onderzeeër. De vijand liet vannacht °P verscheidene plaatsen in Zuidwest-Duitschland brisant- en bra ndbommen. Vooral in Mannheim ontstond schade in woon wijken en werden branden veroozaakt in fabrie ken, welke echter snel yebluscht konden wor den. Afzonderlijke vliegtuigen deden een aanval op het centrum van de rijkshoofdstad. Onder de burgerbevolking werden eenige slachtoffers ge maakt aan dooden en gewonden. Nachtjagers en luchtdoelartillerie schoten vijf, marie-artillerie twee Britsche vliegtuigen omlaag. Bij nachtelijke aanvallen op Plymouth heeft zich de bemanning van een gevechtsvliegtuig luitenant Pichler, Oberfeldwebel Abraham, Feld- webel Stoger en onderofficier Jacobi verscheidene malen bijzonder onderscheiden. ROME, 10 Mei (Stefani). In zijn commu nique maakt het Italiaansche opperbevel het volgende bekend: Ten Zuiden van Malta hebben Duit sche vliegtuigen een aanval gedaan op sche pen van den vijand. Een duikboot werd tot zinken gebracht en een torpedojager bescha- digd. In Noor d-A f r i k a waren Itahaansch— Duitsche a'fdeélingen aan het front van Sol loem met gepantserde strijdkrachten op suc cesvolle wijze in actie. Aan het front van To broek was bedrijvigheid van de artillerie De vijand ondernam een luchtaanval op Dema. In de Egeische zee hebben wij de eilan den Andros. Tynos en Temia van de groep der Cycladen bezet. In O o s t-A f r i k a boden onze troepen hard nekkig verzet tegenover den toenemenden druk van den vijand. In den nacht van 7 op 8 Mei werd een aanval van Indische detachementen ir. den sector van Aladji afgeslagen. Een vlieg tuig van het type Gloster werd te Aladji door or-s luchtdoelgeschut neergehaald Het Verordeningenblad bevat een verordening van den Rijkscommissaris van het bezette Ne derlandsche gebied betreffende het buiten om loop stellen en het innemen van rjjkscrediet- kasmunten. In deze verordening wordt bepaald, dat de rijkscredietkasmunten van 10 en 5 Reichspen-, nig na afloop van 15 Mei 1941 haar hoedanig heid van wettig betaalmiddel in het bezette Nederlandsche gebied verliezen. Deze munten worden ingevorderd om uit den omloop te worden genomen. De munten worden door de „Reichskreditkasse" te Amsterdam, als mede door de Nederlandsche bank te Amster dam en door haar bijkantoren, nog tot en met 31 Mei 1941 in betaling aangenomen of inge wisseld. Na 31 Mei 1941 kunnen de munten niet meer worden ingewisseld. De uit den omloop genomen rijkscredietkas munten zijn na afloop van 31 Mei ongeld'g Voor ongeldig geworden rijkscredietkasmunten wrdt geen vergoeding gegeven. Deze verordening treedt heden in werking. Het A. N. P. meldt; Zaterdagnacht was het Engelsche iucht wapen actiever. Men vloog echter op groote hoogte en wierp de bommen doelloos en willekeurig uit. Zoodoende werd slechts ge ringe schade aangericht. Gelukkig zijn er ook geen dooden of gewonden te betreuren. In een dorp in het westen van het land werd helaas een kerkhof getroffen; tal van graiven en graf- steenen werden beschadigd; in de omgeving liepen ongeveer honderd woonhuizen door den luchtdruk schade op. Op een andere plaats werd een boerderij zwaar beschadigd, een an dere licht. Rio DE JANEIRO, 10 Mei (D.N.B.). Het hooge water in den staat Rio Grande do Sul is aan het zakken. Het leven in de stad Porto Alegre wordt weer normaal. Dank zij de hulp verleening van de regeering heeft de stad al weer electriciteitsvoorziening benevens post- en telegraafverbinding met de rest van Brazilië. (Gedeeltelijk gecorrigeerd) Op 93-jarigen leeftijd is de emeritus-hoog leeraar in de wiskunde, prof. dr. D. J. Korteweg te Amsterdam overleden. Hij werd geboren te 's Hertogenbosch op 31 Maart 1848, studeerde te Delft en te Amster dam en promoveerde cum laude aan de ge meente-universiteit te Amsterdam tot doctor in de Wis- en Natuurkunde op 12 Juli 1878, op een proefschrift, getiteld: „Over voortplantings- snelheid van golven in elastische buizen". Na werkzaam te zijn geweest als leeraar aan de R.H.BS. te Tilburg en de gemeentelijke H.B.S. te Breda, werd hij op 25 Juli 1881 be noemd tot hoogleeraar aan de Universiteit van Amsterdam. Gedurende den cursus 1893—1894 was hij rec tor magnificus en sinds 1918 rustend lid van de Koninklijke Akademie van Wetenschappen. Op zijn negentigsten verjaardag werd hij tot eerelid van het Wiskundig Genootschap be noemd, „wegens zijn uitzonderlijke verdiensten vcor den bloei der Wetenschappen in Neder land en wegens de onvermoeide toewijding, wel ke hij gedurende een zeer lange reeks van jaren jegens het Genootschap heeft aan den dag ge legd," zooals de opdracht vermeldde. Zijn levenswerk is geweest de uitgave der werken van Christiaan Huygens door de Hol- landsche Maatschappij der Wetenschappen te Haarlem; bij zijn 25-jarig professoraat heeft de „Hollandschee Maatschappij der Wetenschap pen" hem daarvoor de Huygens-medaüle ge schonken. BUENOS AIRES, 10 Mei (S.P.T.). Argentinië, Brazilië en de Vereenigde Staten hebben ge meenschappelijk Ecuador en Peru hun bemidde ling aangeboden inzake het tusschen deze laat ste landen hangende grensgeschil. In dit be middelingsaanbod wijzen deze landen erop, dat Ecuador en Perus meermalen den wensch te ken nen hebben gegeven het hangende grensgeschil op vreedzame wijze op te lossen. Voorts verkla ren zijn er geen bezwaar tegen te hebben, dat door Ecuador en Peru andere regeeringen wor den aangewezen, indien men van oordeel is, dat hierdoor een snellere oplossing gevonden zou kunnen worden. In politieke kringen te Buenos Aires neemt men aan dat dit bemiddelingsinitiatief van Noord-Amerika is uitgegaan. In verband met het verwachte bezoek van den minister van Buitenlandsche Zaken van Argentinië aan Washington schijnen de Vereenigde Staten, zoo meent men verder, er bijzondere waarde aan te hechten om gezamelijk met Argentinië en Bra zilië als bemiddelaar in Zuid-Amerika op te treden. WASHINGTON. 10 Mei. Van ingelichte zijde wordt vernomen, dat de Vereenigde Staten het Duitsche protest tegen de overneming van in de Nrd.Amerikaansche havens liggende schepen van de hand hebben gewezen. Naar verluidt wordt in de Duitsche nota deze voorgenomen maatregel een soort beslag genoemd Te Washington wijst men volgens een bericht vap United Press aan haar bladen er echter op, dat het wetsvoorstel een schadeloosstelling bevat. PARIJS, 10 Mei (DNB> In de Parfjsche voor stad Neuilly is naar Paris Soir meldt de voormalige Koningin Natalie van Servië, ge malin van Koning Milan, die in het jaar 1891 afstand deed van de regeering, in den ouderdom van 82 jaar gestorven. De overledene was de moeder van koning Alexander, die in Juni 1903 met zijn vrouw in het paleis te Belgrado door een samenzwering van officieren omgebracht is. MADRID, 10 Mei (S.P.T.). In verband met de kabinetswijziging hebben in Spanje enkele benoemingen plaats gevonden. Iturmendi is benoemd tot onderstaatssecretaris bij het mi nisterie van Binnenlandsche Zaken. De tegenwoordige secretaris-generaal bij den veiligheidsdienst, Rodrigo Saragossa, is bevor derd tot secretaris-generaal bij deze afdeeling. Tot chef van het diplomatieke kabinet van het ministerie van Buitenlandsche Zaken is Jiminez Sandoval benoemd. Voorts zijn nieuwe gouver neurs aangewezen voor Madrid, Cadiz, Segovia, Salamanca, Cueta, Cordova, Samora en de Balearen. De censuur op de pers, die na de benoeming van Galarza tot minister van Binnenlandsche Zaken was ingesteld, is Vrijdagnacht wederom opgeheven. Dat heeft U toch mis, want de tegelzetters doen zeer rustig hun arbeid. Uw huis wordt wél bijzonder verfraaid door een tegclkapstok, een betegelden schoor steen, 'n frisch bete gelde keuken, 'n sier lijk betegeld trappen huis, etc. Waarom zoudt U er ook niet toe besluiten?

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1941 | | pagina 5