Hevige bomaanval op Londen Onderscheidingen voor Duitsche Dienstpost v .r Verduistering Toestand der Britten bij Senneldebbane kritiek Een doode bij bomaanval DE NIEUWE POLITIEKE EENHEID IN BELGIË Diplomatieke relaties Moskou-Bagdad Vogel-idylle in brievenbus Frankrijk viert feest van Jeanne d'Arc Bosch en heide in brand DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE Weer vele Britsche schepen tot zinken gebracht Britsche luchtaanval op Noord-Duitschland Feestelijke bijeenkomst in 5 GraVenhage J- Wilson opperbevelhebber in Palestina en Transjordanië VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS BUR VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 TELEOON 21543 EN 21544 - GIRO 22884 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) vooi Haarlem 26 cent per week; per kwartaal 3.42. Bij onze Agenten 28^ ct. per week, per kwartaal 3.76^. MAANDAG 12 MEI 1941 - AVONDBLAD VIJF EN ZESTIGSTE JAARGANG No 23001 De prijs der advertentiën bedraagt 35 cents per regel. Ingezonden Mededeelingen 60 ets. per regel. Bij contract sterk gereau- ceerde prijzen. Kleine annonces (Vraag- en Aanbod-advertentiën) 13 regels 48 cents, iedere regel meer 16 cents. Duitsch weermachtsbericht Parlementsgebouw getroffen ÉÉl Russisch-Finsche grens afgebakend Europeesch postverkeer op nieuwen grondslag Nieuwe sociale orde 10.000 Britten geland op Noord-Borneo BAGDAD MELDT: Roetba gebombardeerd DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN Engelsche luchtaanvallen veroor zaakten veel schade aan huizen LUCHTVAARTDIENSTEN AMERIKA—EUROPA Komt alles thans in Ameri kaansche handen? PéTAIN WEER TE VICHY Aan kwaadwilligheid of aan roekeloosheid te wijten? Te Bakel en Deurne Kasaardappelen niet bon-vrij Fransch koopvaardijschip van stapel geloopen Dr. Wohltat door den Keizer te Tokio ontvangen NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT BERLIJN, 11 Mei (DNB) Het opper bevel der Weermacht deelde mede: Het Britsche luchtwapen heeft in de laat ste nachten opnieuw en systematisch woon wijken van Duitsche steden, o.m. ook de rijkshoofdstad, gebombardeerd. Ter ver gelding hebben in den afgeloopen nar.hr sterke strijdkrachten van het Duitsche luchtwapen een grooten aanval op Lonaen uitgevoerd. In opeenvolgende golven werd de Britsche hoofdstad bij goed zicht op den grond met brisantbommen van alle kalibers en met tienduizenden brandbommen be stookt. .Groote branden in de bocht van de Theems, vooral in de Commercial en Mill- walldocks en tusschen Waterloo Bridge en de Victoriadocks gaven de groote effecten te zien. Een vlammenzee ten Noordwesten van de bocht van de Theems was nog op een afstand van 100 K.M. zichtbaar. Andere formaties gevechtevliegers vernielden met voltreffers van bommen groote deelen van een fabriek voor lichte metalen en motoren, be nevens een tweede bewapeningsfabriek in het Zuiden van het eiland en bestreden met suc ces haveninstallaties aan de monding van de Theev.is. in Plymouth en aan de Zuidoostkust boven Engelsch gebied werden twee vijandelijke vliegtuigen neergeschoten Duikbooten hebben bil operaties in bet Noor den van den Atlantischen Oceaan 29.800 brt. ton scheepsruimte der vijandelijke koopvaardij tot zinken gebracht. Bovendien werd een Brit sche duikbootval door torpedotreffers zwaar beschadigd. In het zeegebied rondom Engeland hebben troepen van het Duitsche Afrikaansche corps voor Tobroek drie stukken zwaar lucht afweergeschut buitgemaakt, benevens verder oorlogstuig. Overigens bleven de gevechtshan delingen in dit gebied beperkt tot wederzijd- sche bedrijvigheid der artillerie. In succesvolle gevechten bij Solloem werden drie Britsche pantsenv gens vernield verscheidene stukken geschut en pantserwagens buitgemaakt en een as";"T kr- ---,r--m m--1 ternci-ebracht. Bij een aanval op het eiland Malta schoten Duitsche jagers gis .eren een viermotorige Brit sche vliegboot van het"type Sunderland in brand. De vijand heeft in den afgeloopen nacht met vrij sterke strijdkrachten hoofdzakelijk de stad Hamburg aangevallen. Door het neerwerpen van brisant- en brandbommen ontstonden talrijke branden en verwoestingen, bijna alleen in woonwijken. De economisch-militaire schade is met belangrijk. De burgerbevolking leed verlie zen aan dooden en gewonden. Eenige vliegtuigen drongen door tot in de omgeving van de rijks hoofdstad. Nachtjagers schoten acht van de aanvallende Britsche vliegtuigen neer. Omtrent de Duitsche luchtaanvallen op Engeland in den nacht van Zaterdag op Zondag deelde de Britsche berichtendienst mede, dat het Engelsche ministerie van Luchtvaart een officieel communiqué heeft uitgegeven, waarin gesproken wordt van een „zwaren aanval op Londen" met aan zienlijke schade en een groot aantal slacht offers. DNB meldt nog hierover dat reeds ln de avonduren de alarmsirenes in Londen nuilden en pas bij het morgengrauwen het signaal klonk dat het gevaar geweken was. Golf op golf Duitsche formaties gevechtevliegers vielen onophoudelijk de haven- en industriewijken aan waardoor dit heele gebied een vuurgloed vertoonde van oplaaiende groote branden. No? op een afstand van honderd kilometer was na het vertrek van de laatste Duitsche aanvallende machines den vuurgloed van het brandende Londen aan hen horizon te zien. De Engelsche hoofdstad heeft in dezen nacht opnieuw er varen, dat de Duitsche waarschuwing van een Veelvuldige vergelding bittere ernst is Volgens aanvullende rapporten der vliegers, die aan de operaties tegen Londen hebben deelgenomen vlogen de Duitsche eskaders onafgebroken boven de voor den oorlog be langrijke bedrijven, waarop zij honderden ton nen brisantbommen en meer dan 100.000 brand bommen lieten vallen. De branden, die in het centrum uitbraken, vooral langs de beide oevers van de Theems, namen steeds in de eerste uren van den aanval een zoo grooten omvang aan, dat de geweldige rookwolken hier en daar het zicht bemoeilijkten. Een Duitsch vliegtuig, dat door een Brltschen jager werd aangevallen, kon zich aan de achtervolging onttrekken door zich in een dichte rookwolk te verbergen Een Engelsch persagentschap schrijft, dat Londen Zondagochtend den aanblik van 'n vreeselijke verwoesting bood. Tienduizenden soldaten en leden van het hulpcorps wa ren bezig de straten, die door de puinhoopen van de ingestorte huizen waren versperd, vrij te maken. Zondagmiddag nog was Iedereen koortsachtig bezig met de oprui mingswerkzaamheden. Talrijke afdeelin- gen pioniers bliezen de openbare gebouwen op, die dreigden in te storten. Naar uit de berichten van den Londenschen berichtendienst blijkt, is de nacht van Zater dag op Zondag „voor de brandweer een van de drukste geweest". Onder de „verschillende be langrijke gebouwen", die als getroffen worden opgegeven, bevindt zich ook het parlements gebouw. Reuter meldt hierover: „Het is te vree zen, dat het Lagerhuis voor zijn wederopbouw niet meer gebruikt kan worden". BERLIJN, 12 Mei (D.N.B.) Naar het D.N. B. verneemt, heeft het Duitsche luchtwapen in den nacht van 11 op 12 Mei met eenige hon derden gevechtsvliegtuigen belangrijke militaire doelen in Zuid- en Midden-Engeland aangeval- jen. Talrijke, vliegvelden werden met brisant- en brandbommen bestookt. Volgens de eerste be richten van teruggekeerde bemanningen moet een goede uitwerking van de Duitsche aanval len verwacht worden. Herhaaldelijk werden tref fers op hangars, kwartierruimten en benzine opslagplaatsen waargenomen, alsook talrijke branden. Ter gelegenheid van het bezoek van den Duitschen Rijkspostminister dr. Ohne- sorge aan de Duitsche Dienstpost in Ned erland, werd te 's-Gravenhage een kame raadschapsavond gehouden. Links (tweede van voren) commissaris--generaal dr. Schmidt; (derde) rijkspostminister dr. Ohnesorge: rechts (eerste van voren) Reichsamtleiter Körner(tweede) rijkscommissaris rijksminister dr. Seyss-In- quart; (vierde) commissaris-generaal dr. Fischböck. (Foto Stapf) Berlijn, 12 Mei (DNB). Het Britsche lucht wapen heeft fn den nacht van 11 op 12 Mei ln Verscheidene golven, kustplaatsen in Noord- E'uitschland aangevallen. Door brisant- en brandbommen ontstond in woonwijken op ver scheidene plaatsen schade. Voor zoover tot dus- ver kon worden nagegaan, is er geen schade toegebracht aan militaire of voor de oorlog- Voering belangrijke doelen. Nachtjagers en luchtdoelartfllerie hebben vijf vijandelijke ma chines neergehaald. MOSKOU, 12 Mei (Tass)De gemengde Russisch-Finsche grenscommissie heeft enkele ugen geleden zijn werkzaamheden beëindigd n de grens tusschen beide landen overeenkom- v'5 het vredesverdrag van 12 Maart 1940 afge rend. Het protocol de beschrijving van de grenslijn en de betrokken kaarten zijn door regeering der Sovjet-Unie en die van Finland Keratificeerd. Te 's-Gravenhage vergaderde Zondag in de zeer smaakvol en rijk versierde zalen van den Dierentuin de Duitsche Dienstpost in Neder land. De vergadering had een bijzonder karak ter. Ter eere van de verleening van den titel overhandigen van het gouden eerevaandel, was de Duitsche rijkspostminister dr. Ohnesorge overgekomen. Voorts waren ter vergadering aanwezig de rijkscommissaris Seyss-Inquart, de leider van de sectie voor energie, verkeer en bestuur van het Duitsche arbeidsfront, reichs- amtsleiter Koemer, verder de leider van het Arbeitsbereich der N.S.D.A.P. Oberdienstleiter Schmidt, de commissaris-generaal minister dr. H. Fischböck, de vertegenwoordiger van den bevelhebber der weermacht in Nederland, gene- raal-majoor Schwabedissen, de generaal der politie Schumann, en tal van andere autoritei ten. Rijksminister dr. Ohnesorge dankte voor het hem bereide welkom en hield vervolgens een warm toegejuichte rede, waarin hy de positie van Duitschland en de idealen van den Führer voor den opbouw van een nieuw Europa schet ste. Herinnerend aan de lessen der oude ge schiedenis, aan den wereldoorlog van 1914—1918 en het dictaat van Versailles, ging de rijksmi nister na, hoe de dingen zich nadien ontwik keld hebben, hoe Engeland van het continent thans verdreven is en hoe de nieuwe ordening in vollen omvang is. Deze groote gebeurtenissen van wereldhistori sche beteekenis hebben inmiddels ook de taak in het binnenland tot de grootste energie ge prikkeld. Het groote werk van den Führer mag met geschaad of gehinderd worden door gebre ken in de organisatie der rijksdiensten. Ook de post heeft daarbij haar groote taak, zei spreker. De post vervult haar taak in dienst van het rijk en de partij in den geest van uit nemende kameraadschap; ze vormt een vast blok van 650.000 man, dat sterk aan eengesloten zijn nationaal-socialistische roe ping ln dezen tijd met toewijding vervult. Vervolgens schetste de rijksminister welk een evolutie het ook in het postwezen was, toen de eenheid van het groot-Duits'he rijk ook van de separate postdiensten der ersch Tiende Duit sche landen de schepping van een groot-Duit- sche eenheid vroeg; en hoe deze dageiyks groeide door de eischen der invoeging van de herwonnen gebieden, waarbij naast de een- heidseischen tegelijk het eigenaardige type van elk land moest worden bewaard. De toekomst brengt voorts onoverzienbaar groote problemen; een Europeesch postverkeer moet op nieuwen grondslag worden voorbereid en zijn juiste plaats in het wereldverkeer be palen De Duitsche Dienstpost in Nederland ver- Kreeg tot groote vreugde van den rijksminister de onderscheiding, die tot deze bijeenkomst aanleiding gaf; ze heeft deel in deze groote taak der toekomst en ze vervult deze taak met eere. Daarom dankte de rijksminister den leider der Duitsche Dienstpost in Nederland, Ministe- rialrat dr. Linnemeyer, voor het hier opge bouwde werk en huldigde allen, die met hem in dit land dezen arbeid dienen. Rijkscommissaris rijksminister Seyss Inquart beantwoordde de rede van rijksminister dr. Ohnesorge en dankte hem voor zijn klare en levendige uiteenzetting, in hem begroetende den grooten vakman en een der eerste medewer kers van den Führer, die een werk tot stand gebracht heeft, dat in dezen grooten tijd zijn degelijkheid reeds rijk bewezen heeft. Vervol gens sprak de rijkscommissaris de vergaderde mannen en vrouwen der dienstpost in Neder land toe. De Duitsche Dienstpost heeft in het jaar dat voorbijging, sinds ze hier haar taak vond, haar apparaat zoo in de hand weten te krijgen en te houden, dat het onder ahe om standigheden betrouwbaar functionneert en een voorbeeld is. Bovendien heelt zij in dit lano de nationaal-socialistische kameraadschap op uitnemende wijze opgebouwd en aan het Ne- derlandsclie volk getoond. Iedere Duitscher hier heeft een politieke missie. De Duitsche Dienst post vervulde haar politieke missie op voorbeel dige wijze en daarom wensohte de rijkscom missaris haar geluk met de thans ontvanger, onderscheidingen. Dit land werd vóór 10 Mei door een groot- kapitalistischen, liberalen, democratischer geest geleid, vervolgde spr. De uitbuiting van de ar beidskracht moest nu vervangen worden qoor de gemeenschapsgedachte ook in den arbeid Deze tijd is belangrijker dan oe tijd van 1914 1918. Het gaat om zijn of n:et-zijn. En lit zijn brengt de groote taak van den opbouw der werkelijke gemeenschap. Wij strijden in dezen tijd oir een nieuwe orde. Wij zijn geen imperialisten. Wij zijn niet uit gegaan om landen te veroveren. Het doel is de groote, nieuwe sociale orde. Niet is het doel om anderen te onderwerpen; de groote sociale gemeenschap moet opgebouwd worden. Daarom staan wij in het front. Een jaar geleden trokken de Duitsche troepen dit land binnen. Wij maken daarvan geen over winningsfeest. Wij gedenken alleen de beider zijds gevallenen. Maar juist daarom begroet de rijkscommissaris de gelegenheid, die deze samen komst hem biedt, met bijzondere vreugde; ze geeft hem de aanleiding om bij het gedenken van Mei 1940 aan het Neaerlandsche volk als bijzonder monument juist dit sociaal zoo mooi 'opgebouwde gemeenschapswerk te toonen en te zeggen: zie daar, wat wij hier doen. En daartoe overwint de Führer. Derde spreker was de leider van de sectie voor energie, verkeer en bestuur van het Deutsche Arbeitsfront, Reichs&mtsleiter Koerner. De heer Koemer zeide, hoe de rijkspostminister dr. Ohnesorge een pionier is op het gebied van den socialen opbouw van dezen tak van dienst. Hij verheugde zich daarom bijzonder over de onder scheiding, die aan de Dui*sche Dienstpost in waardeering van het Nederlandsche deel van dezen arbeid was verleend. De partij is het poli tieke instrument van den Führer. Het volk moet sociaal aan deze politiek den vollen inhoud ge ven. En het volk doet dat. Soldaat en arbeider samen, aldus spr., worden door het geloof, dat bergen verzet, gedragen. De slagen op de slag velden worden evenzeer gewonnen in de arbeids- slagen in de fabrieken en bureaux. Aan de we reld moet getoond worden, dat de wil van het nationaal-socialisme een sociale revolutie is, die het woord „gemeenschap" voorop stelt. En bij dat alles, besloot spr., is het de liefde tot den Führer, die op dezen idealenrjjken weg voorop gaat, de onzichtbare band, die allen verbindt. Laatste spreker was de commissaris-generaal Oberdienstleiter Fr. Schmidt die een hartelijk woord van dank sprak en met een geestdriftig Sieg Heil cp den Führer eindigde. Enthousiast werden daarna het Deutschland- lied en het Horst Wessellied gezongen. Hiermee was het officieele gedeelte afgeloopen. Na de pauze bleef men bij muziek en kunst ge zellig bijeen. Zonsondergang 12 Mei 21.24 Zonsopkomst 13 Mei 5.48 Maanopkomst 22.57 ondergang 7.06 BERLIJN, 11 Mei (D.N.B.) Naar de Londensche berichtendienst mededeelt, is generaal Wilson benoemd tot opperbevelheb ber van de strijdkrachten van het empire in Palestina en Tranjordanië. Zooals Domei bericht, ramen uit Singapore aangekomen reizigers de Britsche troepen thans op in totaal 120.000 man, terwijl bijna dégelijks versterkingen aankomen uit Britsch-Indië en Australië. Er verluidt, dat de pas afgeleverde Amerikaansche watervliegtuigen, die te Singa pore zijn gestationneerd, gebruikt worden voor lange-afstandpatrouille. Ook wordt gemeld dat een Britsch contingent van 10.000 man ge land is op Serawak op Britsch-Borneo. BEIROET, 11 Mei. (D.N.B.) Volgens het twaalfde Iraksche legerbealcht wordt beves tigd, dat de toestand van den vijand in het steunpunt Sin el Debban (Senneldebbane) kritiek is. Alle doelen van den tegenstander konden coor de Iraksche artillerie onder vuur genomen worden. Slechts één enkel ge bouw, of een opslagloods is nog onbescha digd. Aan het Zuidelijk front s geen wijziging in den toestand gekomen. Het Iraksche luchtwa pen heeft op 9 Mei verscheidene verkennings vluchten gemaakt boven verschillende landstre ken. Een sterke formatie vliegtuigen heeft de beveiliging van de Iraksche hoofdstad verze kerd. Drie Britsche vliegtuigen hebben op 9 Mei om 9 uur 50 gevlogen boven het kamp van Rasjod en vier bommen neergeworpen, die hun doel hebben gemist. De vijandelijke Vliegtuigen hebben herhaaldelijk verkenningsvluchten on dernomen boven Bagdad en Iraksche troepen concentraties. Naar het commando verder meldt is Roetbal, dat volgens Britsche berichten reeds door de Engelsche "roepen bezet was, twintig uur door den vijand belegerd Na versterking te hebben gekregen declen de Iraksche troepen een uitval en verdreven zij de belegeraars. Zij gingen over tot de achtervolging van den vijar.d. die terugtrok. Volgens berichten uit Cairo hebben de in de streek van Basra staande Britsche troe pen zich op Tallaga teruggetrokken Het Iraksche legerbericht van Zondag avond luidt; Het westelijke leger heeft niets van be teekenis te melden. Het zuidelijke leger maakt bekend, dat op 19 Mei een Engelsch vliegtuig neerge schoten en een ander beschadigd werd. Onze luchtmacht heeft verkenningsvluch ten ondernomen. Het vijandelijke lucht wapen heeft op 10 Mei Roetba met bom men bestookt. Naar OFI uit Haifa verneemt, zijn eenige dagen geleden talrijke vooraanstaande Irakee- zen in Palestina r.aar concen ratiekampen ge- eracht. Zelfs het dragen van de Sidaud, de nationale Iraksche hoofdbedekking sedert de regeering van koning Feisal, is verboden. In het afgeloopen weekeinde is de Britsche luchtmacht met eenige toestellen boven ons land geweest. Er werden brisant- en brandbommen omlaag geworpen. In totaal is één civiel persoon gedood en werden vier menschen licht gewond. Van de Duitsche weermacht werd één persoon licht gewond. Verder werden acht woningen zwaar en 64 licht beschadigd en bracht de lucht druk aan een 100-tal huizen glasschade toe. Door een brandbom werd een heidebrand ver oorzaakt; 30 h.a. heide brandde af. In een an dere plaats werd een waterleiding beschadigd, die inmiddels reeds weer hersteld is. De Engelschen moesten hun tochten boven ons land in dit weekeinde met vier hier afgeschoten vliegtuigen betalen. De bemanningen kwamen hierbij deels om het, leven of werden gevangen genomen. NEW YORK, 12 Mei (SPT). Van bevoegde zijde wordt uit New York medegedeeld, dat ae regeering der Vereenigde Staten by de Zuid Amerikaansche regeeringen stappen on dernomen heeft om gezamenlyk de werkzaam heid van Europeesche luchtvaartmaatschappijen op te heffen. De Amerikaansche minister van Handel zou in verband hiermede hebben aan geboden, deze luchtvaartmaatschapnyen door Noord-Amerikaansche te vervangen. VICHY, 12 Mei (DNB) Het hoofd van den Franschen staat, maarschalk Pétain, is Maan dagochtend van zijn vacantiereis naar de Riviera naar Vichy teruggekeerd. BRUSSEL, 12 Mei. (A.N.P.) De aaneen sluiting der nationalistische krachten in Vlaanderen tot 'n eenheidsorganisatie wordt door de geheele pers als een belangryke myipaal op den weg naar de Vlaamsche eenheid en tot opneming van Vlaanderen in den wederopbouw van Europa gekenmerkt. Alle bladen wyzen erop, dat de Vlaamsche eenheid, waarvoor men decennia lang tever geefs gestreden heeft, thans werkeiykheid gaat worden. In de Brüsseler Zeitung schryft August Haase o.a.: ,,In den historischen stryd onzer dagen kunnen ook de overeenkomsten tusschen het Vlaamsch Nationaal Verbond, Verdinaso en de Rexbeweging als een bijdrage tot het politiek ontwaken der Europeesche volkeren beschouwd worden. De nationalistische bewegingen in Vlaanderen en Wallonië hebben zich uitgespro ken voor het nationaal-socialisme, om als vrye mannen aan den opbouw van Europa mee te helpen. Voor de Vlaamsche beweging beteekent de dag van gisteren het slot van een bewogen en vaak smartehjk verleden, doch ook hier kan gezegd worden, dat deze weg door verwarringen en dwalingen by gedragen heeft tot het politieke zelfbewustzijn van dit oogenblik. In het natio naal-socialisme ziet het strijdende Vlaanderen het doel, overeenkomende met den volkschen wensch en de socialistische vereischten. Deze activisten hadden het denkbeeld van den hun vijandigen Belgischen staat, het noodlot van de democratische vrijheid, het hun vreemde libera lisme en marxisme wegens hun volksch gevoel en uit overtuiging van de hand gewezen. In het verlangen naar een nationaal-socialistische ont wikkeling van de toekomst, in het streven om onder Germaansche leiding een rol in de nieu we orde van Europa te spelen, zooals Staf de, MOSKOU, 12 Mei (DNB). Naar het Rus sische persbureau Tass meldt, zyn diploma tieke betrekkingen tusschen Sovjet-Rusland en Irak aangeknoopt. De regeering van Irak heeft eind 1940 door bemiddeling van haar gezant in Turkije verscheidene malen aan de regeering der Sovjet-Unie voorgesteld, de diplomatieke betrekkingen tusschen Moskou en Bagdad aan te knoopen. Voorts heeft de Iraksche regeering den wensch geuit, dat de Russische regeering gelijk met het aanknoopen van de diploma tieke betrekkingen een verklaring zou afleg gen, waarin de onafhankeiykheid der Arabische landen, met inbegrip van Irak zou worden vastgelegd. De Sovjet-Russische regeering, die positief stond tegenover het voorstel tot het aanknoopen van de diplomatfeke betrekkingen tusschen bei de landen, beschouwde het Intusschen niet mogeiyk aan dit voorstel een clausule toe te voegen in den geest zooals door Irak gewenscht. Aan de regeering van Irak werd dan ook in dezen geest geantwoord, waarna de besprekin gen werden gestaakt. Op 3 Mei 1941, zoo ver volgt Tass, deed de Iraksche regeering door bemiddeling van haar gezant in Ankara op nieuw het voorstel, de diplomatieke betrekkin gen tusschen Irak en de Sovjet-Unie aan te knoopen, zonder ditmaal daaraan de voorwaar de te verbinden over eenige verklaring betref fende de Arabische landen. Daarop heeft de Sovjet-regeering haar bezwaren ingetrokken en het voorstel van de Iraksche regeering tot aan knooping van_ de diplomatieke betrekkingen aanvaard. Clercq gisteren zeide, is de Vlaamsche beweging I gebaseerd op een denkbeeld dat levensvatbaar held bezit en dat het offer van goed en bloed waard is. Het is haar taak, hen te overtuigen en te winnen, die nog terzijde staan." Het Brusselsche weekblad Cassandre wijst er op, dat de beteekenis van de overeenkomst voor- nameiyk in de werkelijke eenwording van de nationaal-socialistische krachten van Vlaande- den ligt. Het nieuwe Vlaamsche Nationale Ver bond is een werkelijke kracht, daar het in zyn gelederen de meest uiteenloopende elementen, die tot dusver naast elkaar of tegenover elkaar gestaan hebben, doeltreffend vereenigd heeft Daarentegen kan de partij Rex, die thans door de Vlaamsche nationalisten als „eenheidsbewe ging voor Wallonië" erkend is, nog niet als een werkelijke politieke kracht beschouwd worden. Voor Wallonië gaat het voorloopig nog slechts om een verwachting en een uitgangspunt voor een vereeniging van de Waalsche krachten, welke voor het nationaal-socialisme opkomen. Twee meezen hebben in Vught hun nestje gebouwd in een brie venbus en er drie eitjes in gelegd. Als Tante Pos de huiselijke idylle van het vogelenpaar niet verstoort, zal straks, wanneer de jonge meesjes via de gleuf van de brievenbus hun eerste wankele vleugelslagen in het luchtruim zul len gaan doen, veel vogel-acroba- tiek te zien zijn. VICHY, 12 Mei (D.N.B.). In het niet- bezette Frankryk werden Zondag overal by- eenkomsten gehouden ter herdenking van Jeanne d'Arc. Er zyn ook plechtige kerkdien sten gehouden. Maarschalk Pétain heeft per radio een oproep tot de bevolking gericht, waarin hij Jeanne d'Arc het symbool der Fran- sc-he eenheid noemde. Te vichy is een plech tige H. Mis opgedragen, waarbij talryke auto riteiten aanwezig waren. Verder werd ln geheel Frankryk de dag van Jeanne d'Arc als nationaal feest gevierd, vooral echter in de steden, die met de Fran- sche nationale heldin in contact zyn gekomen In Orleans, Reims, Rouaan en Parys zyn plechtige herdenkingen gehouden. Nadat Zon dagochtend jeugdorganisaties het monument van Jeanne d'Arc in Parys met bloemen had den versierd, legden ambassadeur De Brinon uit naam van de regeering en prefect Magny uit naam van de stad Parys kransen neer. In oe kerken in het geheele land zyn plechtige missen gecelebreerd ter eere van de nationale heilige. In de Notre Dame presideerde kardi naal Suhard by een plechtig Te Deum. De Fransche bladen wijzen er in hun her denkingsartikelen op, dat de nationale heilige jp den brandstapel in Rouaan is gebracht om dat zy gestreden heeft tegen Engeland. Zondagmiddag omstreeks kwart voor vnf brak b:and uit in de bosschen van de gemeente Hat- tem aan den Hessenweg. De vlammen sloegen over op een complex bosch- en heidegrond, gelegen aan den vuurstepnberg onder de ge- mente Oldebroek. De boschbrandweer van Hattem en van Olde broek besta-eden het vuur. waarby krachtig ge holpen door burgers Na drie uur zwoegen was men het vuur meester Veertien H.A. Bosch en heide, waaronder vier H A dennenbosch van de gemeente Hattem, lagen toen zwart geblakerd. Daar de brand op drie plaatsen tegelük was ontstaan, wordt opzet of verregaande roekeloos heid als oorzaak beschouwd Zondagmiddag om twaalf uur ontdekte de wacht in den brandtoren te Amerongen brand op het landgoed van wyien mevrouw Pauw van Wieldrecht. Tengevolge van den wind sloegen de vlammen over op het landgoed van nevrouw de weduwe Bruinwold Riedel. De Leersutnsche brandweer kon tydig net vuur blusschen, zoodat de mede uitgerukte Doornsche brandweer geen dienst behoefde te doen. Ongeveer 1 H.A. bosch en heide ging ver loren. Men vermoedt dat onvoorzichtigheid ol achteloosheid met vuur de oorzaak van den brand is. Gedurende het weekeinde hebben in de om geving van Helmond branden gewoed tenge volge waarvan twee boerderyen en ongeveer 25 ha. bosch een prooi der vlammen zyn geworden. Zondagnamiddag omstreeks drie uur ontstond te Brouwhuis onder de gemeente Bakel brand in een complex dennenbosch en heide en eeni- gen tyd daarna nabij het Buntven onder de gemeente Deurne. Het vuur bleek zeer hardnekkig te zyn en de blussching zeer moeiiyk, als gevolg van het voortdurend van richting veranderen van den wind. Aan het blusschingswerk werd deelgenomen door de vrywillige boschbrandweer, leden van den Arbeidsdienst uit Deurne en tal van politie mannen en burgers. Ook de Helmondsche vry willige brandweer verleende assistentie. Tegen acht uur des avonds had men beide branden onder de knie. Ongeveer 25 ha. bosch ging in vlammen op. Voorts is Zaterdagmiddag te Deurne de boer- dery van den landbouwer B. aan den Brug- schedijk door onbekende oorzaak tot den grond toe afgebrand. Het huisraad en een gedeelte van den landbouwinventaris konden worden gered. Verzekering dekt gedeeltelik de schade. Te Nuenen is Zaterdagmiddag de boerderij van den landbouwer J. v. d. L. in het gehucht Eeneind in vlammen opgegaan. De brandweer slaagde er in, het woonhuis te behouden. Twee varkens kwamen in de vlammen om. Hier is de brand ontstaan doordat kinderen met lucifers speelden. De schade wordt gedeeltelijk door ver zekering gedekt. Nadat de brandweer was Ingerukt werd haar hulp opnieuw ingeroepen voor een boschbrand langs den Helmondsche weg. Hier werden drie ha. bosch en heide een prooi der vlammen. De Secretaris-Generaal van het departement van Landbouw en Visscherij maakt het vol gende met betrekking tot de distributie van aardappelen bekend: Aangezien Is gebleken, dat ln eenige gemeen ten kasaardappelen zonder bon worden ver kocht, wordt er de aandacht op gevestigd, dat alle voor consumptie geschikte aardappelen on der de bepalingen van de aardappelendistri butie vallen. Ook kasaardappelen mogen dus slechts tegen afgifte van de voor het koopen van aardappe len aangewezen bonnen worden gekocht. PARIJS, 12 Mei (DNB i Voor de eerste naai sedert den wapenstilstand is naar de FV-r.schp bladen melden in Marseille een kocp- ve," 'ii-r'-in van stapel geloopen. Het schip meet 4.550 ton. TOKIO 12 Mei (DNB). Naar officieel door de hofhouding is medegedeeld is vandaag de leider van de Duitsche economische missie, staatsraad Wohltath. door den Keizer in het kelzeriyk paleis ln audiëntie ontvangen. Wohltath werd vergezeld door den Duitschen ambassadeur Ott. Hoofdredacteur: 4 C. J. A. BARON VAN LAMSWEERDE, Bussum. Gewestelijk verantwoordelijk redacteur: W. G. A, M. VAN WILLIGE, Bloemendaal.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1941 | | pagina 1