Britsche vliegbases bestookt Britsch eskader bij Benghazi verdreven BEKENDMAKING Hess verongelukt Verduistering ar Nog geen antwoord der V.S. op Duitsch protest Berlijn verwacht groot diplomatiek offensief Irak en de Sovjet-Unie Het lot der „Oranje" DE DAG ONTWAAKT VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE DINSDAG 13 MEI 1941 - OCHTENDBLAD Duitsch weermachtsbericht Vrach tschepen vernietigd; bommen op Malta Duitsche troepen bezetten eiland Milos De verliezen der Grieksche vloot JV. Luchtbeschermingsoefeningen te Istanboel Militaire voorbereidingen in Stillen Oceaan De overeenkomst tusschen de V.S. en Canada Laval burgemeester van Aubervilliers BUR. VOOR RfDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 TELEOON 21543 EN 21544 - GIRO 22884 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) voor Haarlem 26 cent per week; per kwartaal Üfi 3.42. Bij onze Agenten 28% ct. per week, per kwartaal 3.76%. VIJF EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 230.02 De prijs der advertentiën bedraagt 35 cents per regel. Ingezonden Mededeelingen 60 ets. per regel. Bij contract sterk gereou- ceerde prijzen. Kleine annonces (Vraag- en Aanbod-advertentiën) 13 regels 48 cents, iedere regel meer 16 cents. De Duitsche en Engelsche luchtaanvallen Wapenfabrieken getroffen Ital. weermachtsbericht Aanvallen in Oost-Afrika afgeslagen Russische ambassadeur naar Berlijn terug De Vereenigde Staten en Zuid-Amerika Wheeler over Ierland Sovjet-gezant te Sofia naar Moskou vertrokken DE ENGELSCHE AANVAL OP BREMEN EN HAMBURG Rusland, Turkije, Irak, het Ibe risch schiereiland en Frank rijk vormen een probleem Von Papen naar Ankara Duitschland en Frankrijk Ongeval en harteleed BULGARIJE EN TURKIJE Matsoeoka brengt verslag uit De Iraksche minister van Oorlog te Ankara NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT EERLIJN, 12 Mei. CDN.B.). Het opper bevel vp.n de weermacht maakt bekend: Het luchtwapen viel in den afgeloopen nacht talrijke vliegvelden in Zuid- en Mid den-Engeland met goede uitwerking aan. In hangars, kwartierruimten, technische installaties en benzineopslagplaatsen ont stonden zware branden. Op verscheidene vliegvelden werden bomtref fers geplaatst tusschen geparkeerde zware ge vechtsvliegtuigen. Bij andere luchtaanvallen op industrieele doelen in de kustgebieden van Zuid- en Midden-Engeland ontstonden in een voor den oorlog belangrijke fabriek van Middlesbrough, alsmede in de dokinstallaties van Pembroke groote branden. Gevechtsvliegtuigen vernietigden in het zee gebied van het St. Georgekanaai uit twee door oorlogsschepen vergezelde convooien twee koop vaardijschepen met tezamen 16000 br. ton en een tankschip van 8.000 br. ton. Bovendien werden drie groote koopvaardijschepen door bommen zwaar beschadigd. Bij een aanval op de Britsche zuidkust scho ten Duitsche jagers vijf Britsche jachtvlieg tuigen van het type Spitfire neer. In Noord-Afrika wederzijdsche activiteit van de artillerie. Duitsch^ duikbommen werpers plaatsten in den nacht van 1011 Mei bomvoltreffers van het zwaarste kali ber op drie eenheden van een Britsche vlootformatie ter hoogte van Benghazi en dwongen deze terug te keeren. Op 't eiland Malta plaatsten in den afgeloopen nacht Duitsche formaties gevechtsvliegers bom- treffers op de installaties van het vliegveld van Luca alsmede op een torpedo-opslag plaats en op de staatswerf van de haven La Valetta. Er ontstonden groote branden en hevige ontploffingen. De vijand wierp in den afgeloopen nacht met vry sterke strijdkrachten bommen voornamelijk op Hamburg en Bremen. De materieele schade aan industrieele installaties is gering. Andere schade ontstond vooral in woonwijken. Onder de burgerbevolking vielen dooden en gewonden Nachtjagers en luchtdoelartillerie schoten zeven van de aanvallende Britsche vliegtuigen neer. In de periode van 9 tot 11 Mei verloor de Vijand in totaal 36 vliegtuigen. Hiervan werden er 19 door nachtjagers, zes in luchtgevechten overdag en drie door de luchtdoelartillerie ver nietigd. Eén vliegtuig werd op den grond ver nield. Lichte zeestrijdkrachten schoten drie, de ma rine-artillerie vier Britsche vliegtuigen neer. In dezelfde periode gingen 18 eigen vliegtui gen verloren. Bij den grooten aanval op Londen in den nacht van 10 op 11 Mei hebben zich de beman ningen van twee gevechtsvliegtuigen bijzonder onderscheiden n.l.: eerste luitenant Ihrig, Feld- webel Lenger, onderofficier Wolf en 2e luite nant Komblum, onderofficier Lichtinger, on derofficier Sprenger, Getreiter Schafer. BERLUN, 12 Mei (D.N.B.) Talrijke Brit sche nachtvliegvelden zijn in den nacht van 11 op 12 Mei door Duitsche formaties gevechts vliegtuigen buitengewoon succesvol in het ge- heele gebied van Zuid-, Zuidoost- en Midden- Engeland aangevallen. Op alle vliegvelden konden zware branden in hangars en kwartier ruimten, alsmede in benzine-opslagplaatsen worden waargenomen. Talrijke bommen werden bovendien tusschen geparkeerde meer-motorige vliegtuigen geworpen, die hierdoor deels zwaar beschadigd, deels totaal vernield werden. Het Duitsche luchtwapen heeft in den afgeloopen nacht, behalve zijn aanvallen op de Britsche nachtvliegvelden, ook aanvallen gedaan op voor den oorlog belangrijke doelen aan de Engelsche West- en Oostkust. Met goed zicht op de aarde werd Middlesbrough, waar talrijke groote bran den werden waargenomen, o.a. een brand in een groote fabriek van ruw ijzer en staal, ge bombardeerd. In Pambroke konden eveneens, nadat de bommen waren neergeworpen, groote branden worden waargenomen. Bij aanvallen op schepen in den loop van Zaterdag is een koopvaardijschip van 5.000 brt., dat in een conlvooi voer op ongeveer 500 kilo meter ten Westen van de Tory-eilanden aan de Westkust van Noord-Ierland door bomtreffers op den scheepswand zwaar beschadigd. In den nacht werd nog een koopvaardijschip van 5.000 brt. bij Torquay aan de Engelsche Zuidkust door drie bomtreffers zwaar beschadigd. Naar het D.N.B. verder meldt publiceert de geheele Stockholmsche pers de berichten van haar Londensche correspondenten over den vernietigenden aanval op de Britsche hoofdstad in den nacht van Zaterdag op Zondag op de frontpagina's. Eenstemmig komen de bladen tot de conclusie, dat Londen totdusver den zwaarsten nacht heeft beleefd. De kracht van den Duitschen luchtaanval komt reeds tot uitipg in de opschriften van de groote Stock- holmsche bladen, die o.a. luiden: „Duitsche bomtreffers op het Engelsche parlementsge bouw", „124.000 brandweerlieden in actie". „De rookwolken verduisterden de volle maan boven de Britsche hoofdstad", „Het Lagerhuis moet Van den grond af worden opgebouwd", „Geheel Londen door een ring van vuurhaarden om geven". Vele uren lang donderden de Duitsche vlieg tuigen meedoogenloos en zonder onderbreking boven Londen, vele uren lang zat men tusschen ware muren van vuur onder een regen van glas en asch, terwijl de ontploffingen steenen en granaatscherven op de straten en daken van huizen slingerden, zoo meldt de Londensche correspondent van Stockhohns Tidningen. Bin- hen korten tijd leek de maan nog slechts een nabootsing, die den rooden gloed van de bran den geen concurrentie meer kan aandoen. De Landensche brandweer streed een kansloozen Ktrjjd. Een regen van duizenden brandbommen daalde neer. Brisantbommen bliezen met ge weldige kracht, de menschen letterlijk omver. Londen maakte zijn tot dusver vreeselijkste be levenis door. Het waren ontploffingen, die tot In den hemel schenen te wee:klinken. Een beeld van wanhoop, het was geen werkelijkheid meer, bet waren droombeelden. Over de schade, aan het Lagerhuis toege bracht bij den laatsten Duitschen luchtaanval °P Londen, meldt Reuter: „Ergens midden in ®cn grooten hoop puin liggen de groote eiken öeuren van het Lagerhuis. Zij vormden een bij- *°uder onderdeel van het Huis en werden zeer ;aak op eeremonieele wijze dichtgedaan, als leihand een boodschap van het Hoogerhuis BERLIJN, 12 Mei (D.N.B.)Door een moe dige manoeuvre hebben Duitsche troepen het eiland Milos bezet. Het garnizoen werd volkomen overrompeld, waarbij 118 Engelsclien en 200 Cretenzers gevangen zijn genomen. Milos ligt aan den Zuidrand der Cycladen en ligt op slechts 120 kilometer van de Noordwestelijke punt van Kireta. In den afgeloopen nacht hebben formaties Duitsche bommenwerpers, naar een speciale correspondent van Stefani meldt, de gebouwen en de startbanen van het vliegveld Miccaba op Malta ondanks het hevige afweervuur met bom men van zwaar en het zwaarste Kaliber bestookt. Er werd aanzienlijke schade aangericht en er ontstonden branden, die zich snel uitbreidden en nog op vele kilometers afstand zichtbaar waren. De aanval werd begunstigd door helder weer. bracht. De stoel van den speaker en de kathe der der sprekers zijn door hetzelfde lot getrof fen. Opmerkelijk is, dat de schuilplaats voor de afgevaardigden weerstand heeft geboden, ter wijl de schuilplaats voor de leden der regeering zeer zwaar beschadigd is. De Deutsche Allgemeine Zeitung schrijft on der meer: „Het verschil tusschen de Duitsche en de Engelsche luchtaanvallen schuilt niet al leen in de kracht en de uitwerking der Duit sche vergeldingsaanvallen, maar ook in het feit, dat Duitschland uit de uitgelokte vergel ding een militair wapen heeft gesmeed voor het einddoel, het overwinnen van Engeland, terwijl de Engelschen nooit kunnen verwachten, dat zp uit de lucht de Duitsche kracht ernstig Kun nen treffen. Niet wij zijn afhankelijk van de zee en haar toevoerwegen, maar de ^Engelschen. Uit de door Engeland gepubliceerde verliescij fers over April blijkt, dat de boestand van Engeland geenszins beter Kan worden, eerder moet hij dag aan dag slechter worden, de Ame rikaansche hulp ten spijt." Het blad citeert voorts de woorden van een vooraanstaand Emgelschman, die onlangs die vraag stelde, hoe Engeland de massa goederen, die het thans verliest, ooit zal kunnen herstel len. De balans, aldus de D.A.Z., kan slechts afgesloten uorden met de slotstreep onder alles, wat Engeland was. In de laatste nachten hebben Duitsche ge vechtsvliegtuigen afzonderlijke en moedige aan vallen op belangrijke Britsche wapenfabrieken gedaan. Verscheidene toestellen bestookten de terreinen van de Slough-Trading Estate, be staande uit een aantal belangrijke vliegtuig- en wapenfabrieken, met groot succes. In weerwil van den feilen afweer voerden de vliegers scheervluchten uit: van een hoogte van vijftig tot honderd meter plaatsten zij een aantal vol treffers midden in de fabriekshallen. Verscheidene gebouwen der metaalfabriek Slough stortten in, waarna zware branden de vernieling voltooiden. Slough is op een na de grootste fabriek in deze branche en de belang rijkste leverancier van motoronderdeelen voor de vliegtuigfabrieken Bristol en Armstrong Door dit bombardement heeft de Engelsche vliegtuigindustrie dan ook een gevoelig verlies geleden. In den afgeloopen nacht is eveneens met vol ledig succes een aanval gedaan op een groote fabriek der zware industrie te Middlesborough. Men kon voltreffers op hoogovens en staalfa brieken waarnemen, waarna twee geweldige branden uitbraken. ROME, 12 Mei. (Stefani.) Het Raliaansche opperbevel meldt: In Noord-Afrika activiteit van de artillerie in het gebied van Tobroek. In den nacht van 10 op 11 Mei hebben vijandelijke vlooteenheden een poging gedaan om Benghazi te bombardeeren. Onze kustbatterijen grepen terstond in en dwon gen tezamen met onze bommenwerpers den vijand tot den aftocht. Drie eenheden werden door bommen van zwaar kaliber midscheeps getroffen. In Oost-Afrika heeft de vijand in den sector van Amba-Alagi met sterke strijdkrachten aan vallen gedaan, welke echter overal gemakkelijk werden/ afgeslagen. BERLIJN, 12 Mei (D.N.B.) Bij de dekking van den Engelschen terugtocht heeft de Griek sche oorlogsvloot,die de inscheping der En gelschen moest beschermen en daardoor in het brandpunt der Duitsche luchtaanvallen stond, een pantserkruiser, drie torpedoboot jagers en zeven torpedobooten verloren. De geheele Griek sche vloot bestond uit twee pantserkruisers, tien jagers en 13 torpedobooten. MOSKOU, 12 Mei (D.N.B.). De Russische ambassadeur te Berlijn. Dekanosof, die veer tien dagen te Moskou heeft doorgebracht, Is vandaag naar Berlijn vertrokken. Het Rijkscommissariaat maakt bekend: De commissaris-generaal voor de openbare veiligheid en hoogere S.S. en politieleider doet de volgende ambtelijke publicatie over de in het bezette Nederlandsche gebied vastgestelde verboden landsdeelen: „Ik heb aanleiding, nogmaals er op te wijzen, dat het verblijf a. Op de Westfriesche eilanden Texel, Vlie land, Terschelling, Ameland, Schiermonnikoog, Simonssand, Boschplaat, Rottumerplaat en Rottum er oog; b. Aan de Nederlandsche kust ten zuiden van Hoek van Holland tot aan de Belgische grens en op de in dit gedeelte van het land liggende eilanden (het zuidelijk deel der provincie Zuid- Holland ten zuidwesten van de lijn Nieuwe Wa terwegOude MaasDordtsche Kil en die ge heele provincie Zeeland). Slechts aan die personen van Nederlandsche of Duitsche nationaliteit is toegestaan, die daar nun vaste woonplaats hebben. Personen, die om dringende zakelijke redenen of voor familieomstandigheden zich in het ver boden gebied willen begeven, moeten zich met een verzoek om toelating wenden tot den bur gemeester der gemeente, waarheen zij wenschen te reizen. Zijn in de provincie Zeeland meer gemeenten bij deze toelating betrokken, dan moet het verzoek tot den commissaris der pro vincie Zeeland worden gericht. Deze bepaling geldt ook voor die personen, die hun woonplaats in het verboden gebied hebben gehad en weder daarheen willen reizen. Ik wijs er op, dat de ver gunning tot binnenkomen slechts in uitzonde ringsgevallen wordt verleend. In het verzoek moeten voornaam, familie naam, beroep, woonplaats in straat, geboorte datum en -plaats van den verzoeker vermelci worden; bovendien moeten de reden voor het betreden van het verboden gebied evenals de duur van het voorgenomen verblijf opgegeven worden. De betreffende Nederlandsche autoriteiten zenden het verzoek met hun advies ten aan zien van de noodzakelijkheid der reis- aan den gevolmachtigde van den rijkscommissaris in de provincies 'politie-offïcieren) ter beslissing toe De gevolmachtigde van den rijkscommissaris (politie-officier) schrijft de tergunning tot uin nenkomen uit. Slechts met deze vergunning is het betreden van het verbonen gebied toege staan. De vergunning wordt verleend voor een ter mijn van uiterlijk veertien dagen. Ambtenaren van het rijk of de provincies, die geregeld voor dienstaangelegenheden in het verboden gebied moeten zijn, kunnen een toelatingsbewijs ver krijgen, dat een half jaar geldig is. De toelating kan te allen tijde zonder opgaaf van redenen wordqn ingetrokken. Handelingen in strijd met deze regeling zijn op grond van paragraaf 1 der verordening van den rijkscommissaris voor het ljezette Neder landsche gebied no. 201941 over de bestraffing van handelingen in strijd met militaire of po- litioneele regelingen overtredingen en worden met hechtenis tot zes maanden en met geld straffen tot 1000,— of met een van deze straffen getroffen, in zooverre niet volgens an dere bepalingen een hoogere straf is vastgesteld. Bovendien worden de personen, die zich zonder toelatingsbewijs in het verboden gebied ophou den, gearresteerd en verwijderd. Deze strafbe paling treedt op den dag harer publicatie in werking. BERLIJN. 12 Mei (D.N.B.). Officieel wordt door de N.S.D.A.P. medegedeeld: Partijgenoot Hess, wien op grond van een sinds jaren zich ontwikkelende ziekte door den Fiihrer ten strengste was verboden, een vlieg tuig te besturen, heeft zich in strijd met dit bevel den laatsten tijd weer in het bezit van een vliegtuig gesteld. Zaterdag 10 Mei, tegen 18 uur, is partijgenoot Hess in Augsburg weer opgestegen voor een vlucht, waarvan hij tot op heden niet is terug gekeerd. Uit een achtergelaten schrijven blijkt een ge schoktheid van geest, welke doet vreezen, dat partijgenoot Hess het slachtoffer van waan denkbeelden is geworden. De Fiihrer heeft terstond bevel gegeven, dat de adjudanten van partijgenoot Hess, die alleen kennis droegen van deze vliegtochten en die deze in strijd met het hun bc-kende verbod van den Führer niet verhinderd, resp. terstond ge rapporteerd hebben, moeten worden gearres teerd. Onder deze omstandigheden moet dus helaas de N6.D.A.P. verwachten, dat partijgenoot Hess op zijn vlucht ergens neergestort, resp. verongelukt is. Zonsondergang 13 Mei 21.25 Zonsopgang 14 Mei 5.46 Maanopkomst 0.02 ondergang 7.58 BERLIJN, 12 Mei (A.N.Pj. Van welinge lichte zijde wordt vernomen,, dat te Berlijn of ficieel noch officieus iets bekend is van n ant woord der Amerikaansche regeering op het Duitsche protest te Washington tegen de be slaglegging op Duitsche schepen in Amerikaan sche havens Het Comité America First heeft, naar het D.N.B. meldt, gedurende het weekeinde in het geheele land massavergaderingen tegen Ameri kaansche deelneming aan den oorlog gehou den. De sprekers verklaarder, eenstemmig, dai het overgrocte deel van het Amerikaansche volk van den oorlog verschoond wenscht te blijven De zeeverzekeraars te New York hebben me degedeeld, dat de verzekeringspremies voor oor logsrisico voor Amerikaansche schepen met la dingen naar de Roode Zee lot Port Said op 4 procent en voor niet onder Amerikaansche vlag varende schepen op VA procent is vastgesteld De voor Engeland bestemde ladingen zijn, zoo als bekend, onderworpen aan een premie var) tien procent. Uit Buenos Aires verneemt het D.NB., dat de Notlcias Graficas heftig van leer trekt tegen het dreigement van Washington, dat de Ver- eenigde Staten in Zuid-Amerika en vooral Ito Argentinië een „dollarslag" legen de Duitsche en Italiaansche ondernemingen zullen begin nen. Het blad legt er den nadruk op, dat ook de Latijnsch-Amerikaansche staten een woord hebben mede te spreken, wanneer Washington er naar streeft, Zuid-Amerika tot een econo misch oorlogstooneel te maken. Waarschijnlijk zou Amerika ook nog verlangen, dat Argentinië zou deelnemen aan een reclustreekschen oorlog tegen de spil- Men vergist, zich echter zeer. wanneer men meent, dat de groote republiek aan de La Plata werkeloos zou toezien, wan neer op haar eigen grond maatregelen zouden worden genomen, die de belangen van het iand onmiddellijk raken. De democratische senator Wheeler heeft in een persgesprek gezegd, dat de Amerikaansche 'regeering thans met Ierland tracht te doen wat zij met Zuid-Slavië gedaan heeft: Door be loften van wapenleveranties wil zij het land in den oorlog drijven. Het schijnt, aldus Wheeler, dat de Amerikaansche regeering probeert, door middel van pressie Ierland er toe te brengen, dat het bepaalde streken aan Engeland afstaat. Ierland tracht sedert' eenigen tijd levensmid delen en wapens uit de Vereenigde Staten te krijgen. Hoewel de Vereenigde Staten voortdu rend spreken over hulp aan de democratische landen, worden de Iersche vertegenwoordigrs van het kastje naar den muur gestuurd. ISTANBOEL, 12 Mei (SP.T.) De luchtbe schermingsoefeningen worden op steeds grooter schaal te Istanboel voortgezet. Ook de civiele verdedigingsdienst is nu grootendeels georgani seerd. De eerste vrouwen, die zich als vrijwilli gers hadden aangemeld, worden opgeleid voor het verplegen van gewonden. De passieve ver- dedigingsoefeningen, alsmede de oefeningen in het bestrijden van parachutisten, vinden onop houdelijk plaats. Te Istanboel Is men tevens begonnen met het uitdeelen van gasmaskers aan de bevolking. SOFIA, 12 Mel (D.NB.) De Russische ge zant, Lawrisjtsjev is naar Moskou vertrokken om rapport uit te brengen. TOKIO, 12 Mei (D.N.B.) De „Jomioeri Sjimboen" publiceert een bericht over militaire voorbereidingen in den Zuidelijken Stillen Oceaan, dat volgens het blad op goede inlich tingen berust. Er worden volgens het blad buitengewone voorbereidingen getroffen te Singapore, Ma nilla en Soerabaja. Voortdurend worden nieuwe krachten uit Nieuw-Zeeland. Australië en Br.- Indië aangevoerd. Op 8 Mei zijn te Manilla een Amerikaansch marine-transport van ongeveer 2000 man en eenige bommenwerpers aangeko men. In de haven Cavite (bij Manilla) liggen het vlaggeschip van de Amerikaansche vloot in de Aziatische wateren, de „Houston", alsmede het vliegtuigmoederschip „Ranger". Verdei*Iig- gen daar verscheidene torpedojagers en bijna twintig duikbooten. Het mijnenveld voor Hongkong is uitgebreid. In Singapore, zoo schrijft het blad verder, zijn ongeveer 40.000 man Australische troepen aangekomen en naar het Noordelijke front ge gaan. Algemeen wordt de totale sterkte in het gebied van Malakka op ongeveer 100.000 man geschat. Aan vlooteenheden liggen daar onge veer zes kruisers, verscheidene torpedojagers en een vliegtuigmoederschip. Ook Nederlandsch-Indië is aanzienlijk ver sterkt. De vlootbasis Soerabaja is uitgebreid Aan vlooteenheden zijn daar waargenomen vier kruisers, twaalf torpedojagers, achttien duik booten en ongeveer honderd kleine vaartuigen. In verscheidene andere havens, aldus het blad, zijn marinevliegtuigen van Amerikaansch type geconcentreerd. De „Jomioeri Sjimboen" besluit zijn artikel met de verklaring, dat door het samengaan met Tsjoengking de Japansche strijdkrachten in China moeten worden vastgehouden, terwijl ge lijktijdig de ravitailleeringslinie naar Engeland moet worden gewaarborgd. BERLIJN, 12 Mei (D.N.B). Engelsche luchtstrijdkrachten hebben in den afgeloopen nacht Hamburg en Bremen aangevallen Even als bij de twee vorige aanvallen werden te Bre men vooral de woonwijken in de binnenstad be stookt. Het groote stedelijke ziekenhuis, welks operatiezaal bij den voriger. aanval getroffen was, is opnieuw door bommen beschadigd even als het St. Joseph ziekenhuis. Op net havenge bied werde nslechts weinig brisantbommen ge worden, hier geraakten eenige loodsen in brand. Dank z(j de voorbeeldige discipline zijn de verhezen onder de burgerbevolking gering. Een sterke afdeeling Engelsche vliegtuigen wierp brand- en brisantbommen op het Ham- burgsche en richtte in de woonwijken van Al- tona groote schade aan huizen aan. In een brouwerij brak een felle brand uit, die echter spoedig gebluscht kon worden. De laatste Engelsche aanval op Hamburg stuitte op een afweer, die de vliegtuigen reeds aan den rand van het stadsgebied verstrooide. De toestellen veranderden v£fn koers, vijf weiden er neergeschoten. De enkele vliegtuigen, die de stad konden bereiken, brachten door brisant- en brandbommen schade toe aan een aantal woonhuizen en een naast een ziekenhuis staan de kerk, die geheel uitbrandde. Op een begraaf plaats werden graven door brisantbommen ver nield. Schade aan voor den oorlog belang rijke objecten is niet veroorzaakt. Drie kinde ren en drie volwassenen zijn om het leven ge komen. Verscheidene personen zijn gewond. BERLIJN, 12 Mei (S.P.T.) Een periode van groote bedrijvigheid staat voor de deur, aldus was men gisteravond in gewoonlijk goed-inge- lichte kringen alhier van meening. Van militaire zijde is telkens weer verzekerd, dat er na het offensief op den Balkan geen pauze zal volgen en dat de slag op den Atlan- tischen Oceaan tegen Engeland meedoogen loos zal worden voortgezet. Inmiddels zijn er duidelijke teekenen, dat thans ook op het di plomatieke slagveld een zeer belangrijk offen sief zal worden ontketend. Rusland, Turkije, Irak, Frankrijk en het Ibe rische schiereiland zijn op het oogenblik een aantal raadsels, die op een oplossing wachten. Von Papen heeft gisteren Berlijn verlaten en in welingelichte kringen verluidt, dat hij van daag of morgen naar Ankara zal vertrekken. „Hoopvol" noemde men de houding van Turkije in verband met dit vertrek. De wijze waarop in de afgeloopen week te Ankara over Duitschland is gesproken duidt er op, dat de Turksche politici de voorzichtig heid nog steeds als de moeder van de porse leinkast beschouwen. Weliswaar heeft men hier een geringe wijziging geconstateerd in de houding van de Turksche pers, maar Turkije staat nog ver van het Driemogendhedenpact. Een zeer delicate zaak wacht von Papen. Volgens telegraphische berichten uit Irak verluidt, dat het Iraksche leger langzaam maar zeker terrein verliest, ofschoon men al hier een groote bewondering voor het Iraksche leger heeft. Doch men weet, dat de strijd zeer ongelijk is. In de Wilhelmstrasse reageerde men vandaag, naar het D.N.B. bericht, slechts met de groot ste gereserveerdheid op vragen van buitenland- sche journalisten over den stand der betrek kingen tusschen Duitschland en Frankrijk. Men zeide slechts, dat de onderhandelingen met Vichy nog niet geëindigd zijn. Vragen, die betrekking hadden op buitenlandsche berichten over een ontmoeting van Darlan met een hoog geplaatste Duitsche persoonlijkheid, bleven onbeantwoord. BERLIJN. 12 Mei (A.N.P.). De in nauw con tact met het Witte Huis staande schrijver over politiek, Lindley, de leider van het Washington- sche Bureau van het tijdschrift News Week, heeft in het nummer van 10 Mei medegedeeld, dat de recente besprekingen van Roosevelt met den Canadeeschen premier ver zijn uitgegaan boven het officieel medegedeelde bestek. Vol gens volstrekt betrouwbare inlichting hebben de beide staatslieden gesproken over: 1) Vérstrekkende hervorming na den oorlog van de wederzijdsche douanetarieven met vele schrappingen en vele tariefverminderingen. 2) De stabilisatie van de dollar-valuta-over eenkomst. 3) De financiering van Canada in de periode na den oorlog, aanleg van groote autowegen en andere plannen. 4) Een zeer nauwe samenwerking in geval var een Enselsche nederlaag. Het leidend beginsel was, dat Canada even nauw of bijna even nauw met de Vereenigde Staten verbonden zal worden als thans met Engeland. Het Canadeesche geval staat niet alleen. Den anderen Britschen Dominions zal niets anders overblijven dan eveneens geleidelijk aan van de Ver. Staten steeds meer credieten aan te nemen en daardoor onder de controle van Wall- street te komen. De richting der ontwikkeling wordt hun getoond door Canada, welks assimi latie het verst is gevorderd. De Australische premier, Menzies, heeft op zijn terugreis naai Australië met Roosevelt onderhandeld over de Australisch-Amerikaansche samenwerking. En geland echter kan zijn dochterstaten er niet van terughouden, dat zij geen weerstand bieden aan de verleidingen van Uncle Sam. Oude kalenderblaadjes geven vaak behartigenswaardige actueele wijs heid." Is wezenlijke wijsheid niet van en voor alle tijden? „Ongeval en har teleed naderen eer dan men 't weet." Aldus een vergeeld blokje. Waar en toepasselijk voor iederen dag van ons leven. De gewone dingen van ons bestaan gaan almaar voort, als het ware in sleur en regelmaat. Tot opeens het leed als in golven ons na dert. De eene slag na den anderen wordt ons toegebracht. Het wordt bitter in den mond en bitter in het hart. Het wordt ons zwaar dit onge val en harteleed te aanvaarden en met deemoed ons hoofd te buigen voor God. Opstandigheid rebelleert in ons en we gevoelen hoe weinig we on zen geest geleerd hebben leed te aanvaarden als beproeving. Wij be reiden ons er niet op voor. O, theo retisch weten we wel, dat deze aarde een tranendal is en ons leven een pelgrimsreize. Maar daadwerkelijk wordt in ie weinigen van ons deze overtuiging ook levende werkelijkheid. Voor dezen dag moeten we ons zelf de stuiokracht meegeven ons meer voor te bereiden op ongeval en har teleed. Ieder onzer kan overkomen wat aan anderen niet bespaard bleef Keeren we onzen geest daarom naar het lijden als een genade en gewen nen we ons zelf plotseling zware sla gen te ontvangen. Er is geen vreugde welke niet uit lijden geboren werd. SOFIA, 12 Mei (A.N.P.). onder het opschrift „Turkije en wij" publiceert de vroegere Bul- gaarsche premier Andrej Tosjef een artikel in de Utro, waarin hü zegt: De laatste gebeurte nissen op den Balkan hebben de vriendschap pelijke betrekkingen tusschen Bulgarije en Tur kije niet verstoord. Ondanks alle Engelsche in triges heeft de Bulgaarsch-Turksche vriend schap de proef doorstaan aangezien zij berust op een gezonde en natuurlijke basis. De Bulgaren en Turken leven in de zelfde aardrijkskundige zone en in een sfeer van gelijk internationaal streven. Daardoor is een begrij pelijke solidariteit ontstaan en geen der beide volken kan geïnteresseerd zijn bij een verstoren daarvan. De goede vriendschappelijke betrek kingen tusschen Bulgaren en Turken moeten thans meer dan ooit een versterking ondergaan Voor beide landen is het belangrijk, dat zij elkander wederzijds de noodzakelijke rust waar borgen ctn voor'zich een duurzamen vrede en een goede verstandhouding voor de gemeen schappelijke toekomst te verzekeren. Bulgarije is er vast van overtuigd, dat dit ook de wensch van alle ware Turksche patriotten is. TOKIO, 12 Mei (D.N.B.). De minister van Buitenlandsche Zaken, Matsoeoka, is door den keizer ontvangen om verslag uit te brengen over den politieken toestand en de laatste diploma tieke werkzaamheden der Japansche regeering. BERLIJN, 12 Mei (A.N.P). Het feit, dat de Sovjet-Unie zich bereid heeft verklaard, diplo matieke betrekkingen met Irak aan te knoopen, heeft, naar van welingelichte zijde vernomen wordt, in politieke kringen te Berlijn natuur lijk de aandacht getrokken. Men constateert, dat de Iraksche regeering door de Sovjet-Unie althans niet wordt beschouwd als een dissidente regeering, zooals de Engelschen steeds trach ten te suggereeren. Uit Beiroet meldt het D.N.B.: In een open bare mededeeling heeft de Iraksche consul te Beiroet zijn dank betuigd voor de talrijke Ara bische betoogingen in de Fransche mandaat- landen voor den Irakschen vrijheidsoorlog. Hü heeft gewaarschuwd tegen tendentieuze berich ten, die de bedoeling bebben de Arabische be volking in den Libanon een gevoel van onze? kerheid te geven. Nu de Groot Moefti van Jeruzalem opnieuw alle Mohammedaansche volken tot den Heiligen Oorlog heeft opgeroepen, hebben talrijke voor aanstaande Oelema's m de pers te Bagdad een schrijven gepubliceerd. Zij roepen daarin op tot den „Dzjidad" tegen Engeland en sporen de Mohammedanen in alle landen aan, Irak naar beste krachten te steunen. In de moskeeën te Bagdad zijn diensten ge houden, waaraan door duizenden geloovigen werd deelgenomen. Ook hier riepen de Oelema's in hun predikaties de bevolking tot den Heili gen Oorlog op. Na de diensten werden groote optochten gevormd. De betoogers droegen va nen en borden, waarop de Dzjidad geprocla meerd werd. Uit Istanboel meldt D.N.B.: De aanwezigheid van den Irakschen minister van Oorlog te Ankara is het onderwerp van een levendige ge- dachtenwisseling in diplomatieke kringen. De minister heeft gesproken met een groot aantal hooggeplaatste Turken, voor wie hij den toe stand in zijn land uiteen zette. Hij heeft echter geen samenkomst gehad met den Britschen am bassadeur Hugessen, hoewel deze, naar men zegt, meermalen moeite daarvoor heeft gedaan. Naar SP.T. verder meldt, heeft de Iraksche minister van Oorlog, Sjoukat, van Rasjid Ali or der ontvangen Ankara nog niet te verlaten en zyn verblü'f aldaar nog met 48 uren te ver lengen. CANBERRA, 12 Mei (S.P.T.)De regee ring heeft bekend gemaakt, dat het motor mailschip Oranje (19.850 brjeg.ton) van de Nederlandsohe Soheepvaartmij. „Maatsenappdj Nederland" aan de Australische marine is over gedragen om te worden gebruikt als hospitaal schip voor het terugbrengen van Nieuw-Zee- landsche en Australische gewonden uit ae Le vant, VICHY, 12 Mel (S.P.T.). De vroegere vice- president van de regeering van maarschalk Fé- tain, Pierre Laval, die sedert December in Parü's vertoeft, is krachtens een decreet van admi raal Darlan tot burgemeester van Aubervilliers (Département Seine) benoemd. In etzelfde de creet wordt de benoeming van dertig andere burgemeesters bekend gemaakt. Onder hen be vindt zich o.a. ook Jean Goy, een der leiders van de Rassemblement Nationale Populaire. De politie van het departement te Vichy heeft den vroegeren minister van Binnenlandsche Za ken, Mahieu, uitgewezen, wegens het uiten van beleedigende woorden aan het adres van maar schalk Pétain en zijn aanvallen op de politiek van admiraal Darlan. Mahieu, die de portefeuille van Binnenland sche Zaken in het kabinet Tardieu heeft gehad, vertoefde veel in het „Hotel des Ambassadeurs", waar vele buitenlandsche diplomatieke verte genwoordigers hun intrek hebben genomen. Het wordt beschouwd als een propagande centrum van degenen, die in Vichy een pro-Engelsche politiek voeren en die zich tegen de Duitsch- Fransche samenwerking keeren. Hoofdredacteur: H C. 3. A. BARON VAN LAMSWEERDE, Bussum. Gewestelijk verantwoordelijk redacteur: W. G. AM. VAN WILLIGE, Bloemendaat.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1941 | | pagina 1