Omzetbelasting en prijzen Luchtmacht actief aan beide zijden B r Distributiebescheiden niet verhandelen! Verduistering Distributie van vleesch Strafzaken rakende het economisch leven Een kostbaar pand! Goederen van militairen Arrestaties door overheid in Palestina WAAROM UITSTEL VAN ROOSEVELTS REDE? Italië stelt krijgsgevangenen in vrijheid VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS BUR. VOOR R£DACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 TELEOON 21543 EN 21544 - GIRO 22884 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) vooi Haarlem 26 cent per week; per kwartaal 3.42. Bij onze Agenten 28V2 ct. per week, per kwartaal l.76y2. DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE WOENSDAG 14 MEI 1941 - AVONDBLAD VIJF EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 23005 De prijs der advertentiën bedraagt 35 cents per regel. Ingezonden Mededeelingen 60 ets. per regel. Bij contract sterk geredu ceerde prijzen. Kleine annonces (Vraag- en Aanbod-advertentiën) 13 regels 48 cents, iedere regel meer 16 cents. Nadere preciseering der regeling van het doorberekenen BAGDAD MELDT: Nadere voorschriften bij wijzi ging in opgegeven toestand Roode Kruis zoekt de eigenaars Instemming te Parijs Gibraltar geheel verduisterd Merkwaardige uitlating tegen over een minister Roosevelt's géén-oorlog- verklaring De relaties met Athene en Belgrado PERU ANTWOORDT ECUADOR MATSOEOKA ONTVANGT CREW EN CRAIGIE Engelsche voorbereidingen in Palestina Troepen leggen verdedigings werken aart J Bon 15 aangewezen DRIE VELDSLAGEN IN CHINA Japansche operaties verloopen voorspoedig BRITSCHE AANVAL OP HELGOLAND Nieuw contingent Portugeesche troepen naar de Azoren Cholera te Hongkong en Macao DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN Bepalingen inzake het straf rechtelijk onderzoek Verordenende bevoegdheid bedrijfsorganisaties Amerik. oorlogsmateriaal voor Ecuador Washington verleent landbouw- credieten Dominique directeur van Fransche voorlichting Amerikanen kunnen vanuit Suez repatrieeren NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Gelijk bekend, werd in een persbericht van 9 Januari j.l. door den secretaris-generaal van de departementen van Handel, Nijver heid en Scheepvaart en van Lahdbouw en Visscherij bekend gemaakt, dat de doorbe rekening van de nieuwe omzetbelasting in de prijzen was toegestaan, behoudens voor eenige met name genoemde artikelen. Bij deze doorberekening moest worden uit gegaan van de prijzen, zooals die vóór 1 Januari 1941, exclusief omzetbelasting, waren. Voor zoo- -ver bij de doorberekening .afrondingen nood zakelijk waren, moesten zij naar beneden ge schieden. Tegelijk werd in het persbericht mede gedeeld, dat fabrikanten of handelaren, die thans minder omzetbelasting betalen dan vóór 1 Januari, hun prijzen dienovereenkomstig moesten verlagen. Bij een onlangs afgekondigde beschikking is deze regeling wettelijk vastgelegd. De nieuwe regeling gaat in zooverre verder dan de krach tens het persbericht toegelaten regeling, dat ook de op vervoerkosten te betalen omzetbelas ting mag worden doorberekend. De regeling is dus thans zoo, dat de omzet belasting in haar geheel in de prijzen mag worden doorberekend, behoudens in de prij zen van aardappelen, brood, melk en peul vruchten. Nadrukkelijk wordt er de aandacht op gevestigd, dat deze regeling slechts getrof fen is, ten einde het normale handelsverkeer zoo min mogelijk te belemmeren. Zij ver onderstelt niet, dat geen enkel bedrijf de omzetbelasting zelf kan dragen. Bij de prijsbepaling in de toekomst zal dan ook van geval tot geval worden nage gaan in hoeverre de betrokkenen de omzet belasting voor eigen rekening kunnen nemen. Tegelijk met de in het bovenstaande bedoelde beschikking, welke geacht wordt van 1 Januari j.l. af in werking te zijn getreden, is een be schikking tot aanvulling van de Prijzenbeschik- king Invoergoederen no. 1 verschenen, welke een nadere bepaling geeft van het begrip „in koopsprijs", zooals dat in deze beschikking voor komt. De bedoeling van deze begripsbepaling is slechts, duidelijk tot uitdrukking te brengen, dat ook importeurs verplicht zijn, hun verkoops prijzen te verlagen met het bedrag, dat zij thans minder aan invoerbelasting moeten be talen dan voor 1 Januari het geval was. Ten zeerste verrast waren de beambten van het pandhuis te Tu rijn aldus bericht S.P.T. toen hun dezer dagen een paard als pand werd aangeboden. Een land bouwer uit eennaburig dorp zat in de schuld en 'had onmiddellijk 1000 lire noodig. Daar het paard zijn eemgste eigendom was, ging hij met het dier op stap en beklom ermee de trappen van het pand huis. Een groote opschudding on der de daar aanwezigen was het gevolg. Het „pand" werd hierdoor schichtig en trapte den inventaris kort en klein. Verscheidenmpolitie- agenten hadden een heel karwei, alvorens het dier weer veilig bene den was. De Secretaris-Generaal van het departement van Landbouw en Visscherij en van het de partement van Handel, Nijverheid en Scheep vaart maakt het volgende met betrekking tot de verschillende distributiebescheiden bekend: Het koopen, verkoopen en onbevoegd voor handen hebben van distributiestamkaarten is zooals op deze kaarten is aangegeven ver boden. Aan dit verbod is een uitbreiding ge geven in dien zin, dat in den vervolge ook het koopen, verkoopen, te koop aanbieden en on bevoegd voorhanden hebben van de overige distributiebescheiden zooals algemeene bonkaart, vleeschkaart, bloemkaart, textielkaart, boter en vetkaart enz. verboden zijn, aangezien het verhandelen ran distributiebescheiden in strijd ls met een der grondbeginselen van de distri butie. Bovendien is het verboden, bij het ruilen van bonnen, al dan niet tegen geldelijke vergoeding, bemiddeling te verleenen of ge legenheid tot het ruilen Van bonnen in café's e.d. te bieden. Z.g. „ruilrubrieken" in dagbladen en tijdschriften, alsmede „ruil- bureaux" voor distributiebescheiden zijn dus niet meer geoorloofd, terwijl het de pers evenmin is toegestaan, advertenties betref fende bonnenruil op flfe nemen. Voorts is bepaald, dat personen, wier distri butiestamkaarten zijn voorzien van de gestem pelde aanduiding „hoofd", maar die tengevolge van gewijzigde omstandigheden geen hoofd van een gezin of samenwoning meer zijn, of niet meer afzonderlijk een zelfstandige huishouding Voeren, onverwijld hun distributiestamkaart aan den burgemeester ter wijziging van de gegevens dienen aan te bieden. Eigenhandig wijzigingen ln deze gegevens aanbrengen is niet toegestaan. Tevens is een regeling getroffen met be trekking tot de extra-distributiebescheiden, welke verstrekt worden aan personen, die zwaren of zeer zwaren arbeid verrichten. Wanneer de betrokken persoon dien arbeid ten gevolge van gewijzigde omstandigheden niet meer verricht, zullen de extra-verstrekte distributiebescheiden weer bij den plaatse lijken distributiedienst ingeleverd moeten worden. Aangezien in de practijk is gebleken, dat rale handelaren niet de noodige zorg in acht nemen hij het bewaren van de bonnen en andere distributiebescheiden, die zij onder hun berus ting hebben, is bepaald, dat ieder, die terzake van de uitoefening van zijn beroep of bedrijf distributiebescheiden onder zich heeft, verplicht Is, de noodige zorg bij het beheer en het be daren daarvan aan te wenden. Handelaren, die °P onverantwoordelijke wijze met distributiebe scheiden omspringen, loopen derhalve de kans, 'het den strafrechter in aanraking te komen. De d recteur van het Informatiebureau van het Nederlandsche Roode Kruis, Zwarteweg 75. Den Haag, vestigt er nogmaals de aandacht op, dat aan zijn bureau nog verschillende goederen aanwezig zijn, afkomstig zoowel van gesneuvelde ais van niet-gesneuvelde milita'ren wier naam en (of) adres niet bekend is. Bij deze goederen bevinden zich naast koffer? met kleeren, fietsen en andere gebruiKsvoorwrr- pen nog horloges en ringen, waarvan sommige met inscriptie, alsmede vulpennen, portemon- naies. enz. Vooral wat betreft deze laatste en soortgelijke voorwerpen zou het in verband met de voort gezette pogingen, meer zekerheid te verser affen omtrent het lot van hen, die tot op hed^n als „vermist^ moesten worden geregistreerd van zeer veel belang kunnen zijn, indien deze als van bepaalde personen afkomstig konden wor den herkend^ Als inscripties in ringen komen voor: K de V. 19-11 '31, Nel 6-9-'36, Odilid D. K. E Z. 5-ll-'39., E. R., Jan. 31. 10-'25„ Coks 22- 5.!'38., E. K. (of E. H.) L. D., P. A., Marie 7- 4-'23., W. de L. (monogram). In horloges werden naast reparatienummers e. d. onrer anderen aangetroffen de inschrif ten: Ter uwer 12 >/-jarig huwelijk., L. G. 7572., J. Boom (of Boon)., M. van G. 3-l-'40. Militairen of gewezen militairen alsmede na bestaanden en andere belanghebbenden, die meenen, ter zake nadere inlichtingen te kunnen verschaffen, wordt in overweging gegeven, zich met bovenbedoeld bureau in veroinding te stel len, ten einde langs dezen weg hun verloren eigendommen terug te kunnen ontvangen, dan wel bij te dragen tot een nadere bepaling van het lot van „vermiste" militairen, waaromtrent de familie tot op heden nog in het onzeker? verkeert. VICHY, 14 Mei (D.N.B.). Volgens een bericht uit Beiroet luidt het Iraksche legerbericht no. 15 als volgt: Drie vijandelijke bombardementsvliegtuigen hebben heden boven het troepenkamp van Al- moessayah gevlogen en eenige bommen gewor pen, die echter slechts onbeteekenende schade aanrichtten. Een vliegtuig werd neergeschoten en de bemanning gevangen genomen. Een En- gelsche bommenwerper vloog hedenochtend bo ven Mosoel, doch werd door een Irasch jacht vliegtuig tot een landing gedwongen. De be manning werd gevangen genqrnen. Vijandelijke bommenwerpers vlogen tegen den avond, 7 uur, boven eenige troepenkampen, doch werden door Iraksche jachtvliegtuigen verdreven alvorens zij hun bommenlast konden laten vallen. Het Iraksche luchtwapen zette zijn verken ningsvluchten voort. Alle machines keerden be houden terug. Een vijandelijke bommenwerper vloog boven Alnasriyah en liet eenige bommen vallen, zonder echter schade te veroorzaken. Twee vijandelijke vliegtuigen wierpen bommen op een politiebureau; het Iraksche luchtdoel geschut schoot een der machines neer -en dwong de andere op de vlucht te gaan. Voorts wordt uit Beiroet gemeld, dat de Britsche overheid in Palestina alle Iraksche en Palestijnsche burgers, die de „Sidara" dj. het Iraksche nationale hoofddeksel dragen, heeft laten arresteeren en naar concentratie kampen laten overbrengen. Elke propaganda ten gunste van een buiten- landsche mogendheid wordt door de Britsche overheid streng gecontroleerd. Voortdurend wor den huiszoekingen bij verdaöhte personen ver richt. die daarna terstond voor het gerecht ge daagd en streng veroordeeld worden. Redacteu ren, die voor Engeland onaangename of voor Irak gunstige commentaren schrijven, worden veroordeeld tot gevangenisstraffen met 'n maxi mum van 6 maanden Het ambt van procureur- generaal wordt door poiitie-ambtenaren waar genomen. De bewaking aan de grens is ver scherpt. Vertegenwoordigers van te Parijs wonende mohammedanen zijn in de Moskee aldaar bij eengekomen en hebben een boodschap tot het Iraksche volk gericht, waarin gezegd wordt: „Het Iraksche volk strijdt voor leven en toe komst zijner kinderen. God zal het gerechtigheid laten wedervaren. De Mohammedaansche broe ders van de heele wereld zijn trotsch op uw moed. Uw heldhaftigheid is een troost voor de vele duizenden Mohammedanen, die sinds vele jaren onder Engelsche heerschappij moeten leven Wij zijn met het hart bij u, en bidden voor u Alle Mohammedanen zijn bereid goed en leven voor uw zaak te offeren. Leve het volk van Irak". De burgemeester van 's Hertogenbosch, mr. F. van Lanschot, heeft deze week in tegenwoordigheid van verschillende andere autoriteiten het nieuwe persgas- station voor den reinigingsdienst in zijn gemeente in bedrijf gesteld. Het gezel schap slaat het vullen van een der auto's gade (Foto Het Zuiden) Rome, 14 Mei (D.N.B.) Naar uit La Linea RCrneld wordt, is in Gibraltar tot de totale ver duistering der stad besloten. De „Dijk" te Enkhuizen krijgt een nieuwen laad- en loswal, welke de scheepvaart belangrijk ten goede zal komen (Foto Pax-Holland) NEW YORK, 14 Mei. (D.N.B.) Het uit stel der redevoering van president Roosevelt noemt de New York Post in een bericht uit Washington buitengewoon opmerkelijk. De Amerikaansche regeering, aldus het blad, staat op een keerpunt van zijn buitenland- sche politiek. De meening overhcerscht, dat Roosevelt dit tijdstip niet geschikt acht voor een redevoering. Hü staat onder zwaren druk van tegenover gestelde buitenlandsche politieke beschouwingen en het wordt hem steeds moeilijker, het met deze richtingen klaar te sjjelen. Het heeft er allen schijn van, dat de noodpositie van de Engelschen met den dag erger wordt, officieel en officieus onderstrepen de Engelschen, dat zij den strijd niet langer meer zonder de hulp der Amerikaansche vloot kunnen uithouden, □e jongste pogingen om de openbare stemming voor de hulpverleening aan Engeland te winnen zijn teleurstellend geweest. Overigens Is bekend geworden, dat Roosevelt uit de jongste rede van een lid van het kabinet den eisch tot een onverwijlde oorlogsverklaring en tot onverwijlde samenstelling van convooien geschrapt heeft. Op het protest van den mi nister heeft Roosevelt verklaard: „Wij zullen den oorlog niet verklaren en zullen geen con vooien samenstellen. Elke handeling van een gewapenden aanval moet van Duitsche zijde komen." Deze verklaring, zoo meent het blad, duidt erop dat eerder het patrouillesysteem wordt uitgebreid dan dat werkelijke convooi- bescherming geboden wordt. Roosevelt probeert thans tijd te winnen. Volgens een door Associated! Press verspreid bericht heeft mevrouw Roosevelt verklaard, dat de president met zijn indertijd afgelegde verklaring, dat hij het Amerikaansche volk niet in den oorlog zou voeren, geenerlei blanco toe zegging heeft willen doen. Het is haar onbe grijpelijk, hoe men de indertijd afgelegde ver klaring van den president als een vaststaande verzekering heeft kunnen uitleggen. WASHINGTON, 14 Mei (S.P.T.) On derstaatssecretaris Cordell Huil heeft 'op een desbetreffende vraag geantwoord, dat de Amerikaansche regeering voorloopig nog niet voornemens is haar gezanten te Athene en te Belgrado terug te roepen. „Als Roosevelt geen geheime verplichtingen had aangegaan, zou de oorlog thans reeds zijp afgeloópen," schrijft de New York Journal American in een commentaar op de jongste rede van oud-president Hoover. Indien Roose velt, zoo vervolgt het blad, dergelijke verplich tingen niet had aangegaan, dan zou Engeland aan de eischen van de asmogendheden hebben toegegeven, die slechts daarin bestonden, dat het zijn „grijpvingers" had afgehouden van de Europeesche aangelegenheden en dat de Euro- peesche staten zelf verdragen hadden kunnen sluiten en tenslotte, dat Engeland in Europa niet het eene land tegen het andere had op gehitst en daardoor beide vernietigd, teneinde de eigen hegemonie op het continent te hand haven. T.TM A, 14 Mei (DNB). In zijn antwoord-nota op het bemiddelingsvoorstel van Argentinië, Brazilië en <Je Vereenigde Staten inzake het grensgeschil tusschen Peru en Ecuador verklaart Peru zich bereid, het grensconflict te laten op lossen. Het weigert evenwel elke bespreking over het eigendomsrecht van provincies, die sinds 120 jaar tot het grondgebied van Peru be hoord hebben. In de nota wordt voorts gezegd, dat Peru het bemiddelingsvoorstel tot het her stel van-goede betrekkingen met Ecuador slechts aanneemt binnen het bestek van zijn onwrik bare juridische positie. De betrokken provincies, welke in de nota van Peru genoemd worden, zijn Tuinbes, Jaen en Mainas. TOKIO, 14 Mei. (Domei) De Amerikaansche ambassadeur Joseph Grew en de Britsche ambassadeur Sir Robert Craigie hebben van ochtend afzonderlijk een eerste onderhoud ge had met den Japanschen minister van Buiten landsche Zaken, Matsoeoka, na zijn terugkeer uit Europa. Grew bracht om 10.30 uur een be zoek aan Matsoeoka, terwijl Caigie om 11.30 uur in het ministerie aankwam. Goed ingelichte kringen gelooven, dat de Ëngelsch-Amerikaansche afgezanten getracht hebben Tokio's houding te peilen ten aanzien van een nieuwe regeling der betrekkingen tus schen Japan, Engeland en Amerika, en van andere hangende kwesties. BEIROET. 13 Mei (D. N. B.). Berichten uit Ankara bevestigen, dat de Engelsche troepen in Palestina koortsachtig bezig zijn met den aan leg van verdedigingswerken. Het agentschap „Mondo Arabo" meldt, dat net in talrijke plaatsjes van Palestina tot een versterkte opstandige beweging tegen Engeland is gekomen. De Engelsche civiele autoriteiten hebben in overeenstemming met de militaire autoriteiten in de laatste dagen hun politiek van uithongeren tegen de boeren verscherpt, ter. einde hen zoodoende te dwingen zich voor den krijgsdienst aan te melden. In een dorp heeft een groep Arabieren als vergelding het huis van een Engelschman overvallen, waarin zich verscheidene Engelsche ambtenaren bevonden Het kwam hierbij tot een hevige schietpartij in het verloop waarvan eenige Engelschen wer den gedood. In Haifa is, volgens andere berichten, in de onmiddellijke omgeving van een Britschen mili tairen post een bom ontploft. Volgens een bericht uit Jeruzalem hebben de Britsche autoriteiten in Palestina in de afge- ioopen week weer vier Palestijnsche Arabieren ter dood veroordeeld. Zonsondergang 14 Mei 21.27 Zonsopgang 15 Mei 5.45 Maanopkomst 0.55 ondergang 8.57 De secretaris-generaal van het departement van Landbouw en Visscherij deelt het volgende mede met betrekking tot de distributie van vleesch en vleeschwaren De met „15 vleesch" gemerkte bonnen van de vleeschkaart geven gedurende het tijdvak van Donderdag 15 tot en met Donderdag 22 Mei elk recht op het koopen van een half rantsoen vleesch, been inbegrepen, of een half rantsoen vleeschwaren. De met ,,15 worst, vleeschwaren" gemerkte bon geeft in bovengenoemd tijdvak uitsluitend recht op een half rantsoen vleeschwaren. Het koopen met deze bonnen blijft geoorloofd tot en met Zaterdag 24 Mei. Het rantsoen vleesch, dat per twee bonnen kan worden gekocht, bedraagt 100 gram. Het rantsoen vleeschwaren, dat per twee bon nen kan worden gekocht, bedraagt 75 gram voor »erookt of gekookt varkens-, rund-, kalfs-, paar den- en schapenvleesch en voor gerookte worst soorten, 100 gram voor gekookte worstsoorten, rolpens en knakworst, 125 gram voor leverarti kelen, tongenworst en nierbrood, 150 gram voor bloedworst of 100 gram verduurzaamde kip, eend, gans of kalkoen, been inbegrepen. Nogmaals wordt er de aandacht op gevestigd, dat de met ,,een rantsoen vleesch" gemerkte bonnen elk recht geven op 100 gram vleesch (been inbegrepen) of 1 rantsoen vleeschwaren als boven omschreven. BOEKAREST, 14 Mei (D.N.B.)Naar de Rosmeensche bladen melder», heeft thans ook de Italiaansche regeering bepaald, dat. alle Joego-Slavische en Grieksche krijgsgevangenen van Roemeensche afstamming in vrijheid ge steld zullen worden. De Duitsche legerautori- teiten hadden reeds eenigen tijd geleden een soortgelijke overeenkomst met de Roemeensche regeering gesloten. De Roemeensche peis be groet thans ook deze geste van vriendschap der Italiaansche regeering. TOKIO, 14 Mei (Domei) Naar uit tele grammen van de fronten blijkt, zijn op het oogenblik drie groote veldslagen aan den gang in China, nJ. in Zuid Sjansi en de provincies van Honan, in de provincie Tsjekiang en in de provincie Hoepeh. De Japansche operaties in Tsjekiang, die op 6 Mei des avonds zijn begonnen tegen 200.000 man Chineesche troepen onder Wei Lihwang, bevelhebber in de zgn. eerste oorlogszone, zijn op 13 Mei in het tweede stadium gekomen. De Japansche troepen maken goede vorde ringen met het sluiten van den ring rond de Chineesche strijdkrachten om deze te ver nietigen. Generaal Koeng Pingfan, commandant van de 34ste Chineesche divisie is door de Ja panners gevangen genomen, alsmede zijn staf officieren. De strijd in Tjekiang wordt geleverd in een bergachtige streek bij Sjoeki op 45 kilometer ten zuiden van Hangtsjau, de hoofdstad van de provincie Tsjekiang, en in de buurt van de Iwoe op vijftig kilometer ten zuiden van Sjoeki, waar Japansche strijdkrachten in den nacht van 12 Mei met de operaties zijn begonnen tegen 150.000 man Chineesche troepen onder bevel van generaal Koe Sjoetoeng, commandant m de zgn. derde oorlogszone. Volgens genoemde telegrammen werpen de Japanners de Chineesche strijdkrachten in alle sectoren terug. De Japansche operaties in de provincie Hoepeh verloopen bevredigend in alle sectoren met inbegrip van het Noord-westelijke district Soeijsien, het noordelijk district van Anloe, het noordelijk district van Kingmen en het noordelijk district van Tangjang. BERLIJN, 14 Mei. (D.N.B.) In de vroege avonduren van den dertienden Mei hebben tien Engelsche bombardementsvliegtuigen het eiland Helgoland met een aantal brisantbommen be stookt. Er werd slechts geringe schade aan ge bouwen aangericht. Onder de burgerbevolking werden zeven personen gedood en verscheidene gewond. Er ontstond geen militaire schade. In den middag van denzelfden dag hebben zes Bristol-Blenheim-machines de Fransche haven St. Nazaire aangevallen Er werd geen schade aangericht. Drie der Engelsche bom menwerpers werden neergeschoten. LISSABON, 13 Mei (S.P.T.) Een nieuw contingent Portugeesche troepen is Maandag middag naar de Azoren vertrokken. Voor het vertrek nam de onderstaatssecretaris van Oorlog een parade der troepen af. Met hetzelfde schip werden verscheidene stuks luchtdoelartillerie vervoerd. SJANGHAI, 14 Mei (SPT) In Hongkong en Macao is cholera uitgebroken. In Hongkong hebben zich reeds 800 ziektegevallen voorge daan, waarvan de helft met doodelijken afloop. In Macao bedraagt het aantal slachtoffers ruim 100. De autoriteiten hebben uitgebreide maat regelen getroffen om de epidemie te bestrijden. Het heden verschenen nieuwe Verordenin genblad nr. 20 bevat besluit nr. 88 van den secretaris-generaal van het departement van Justitie met betrekking tot het strafrechtelijk onderzoek in bepaalde strafzaken, rakende het economisch leven, en besluit nr. 89 van den secretaris-generaal van het departement van handel, nijverheid en scheepvaart tot aanvul ling van het besluit no. 200/1940 betreffende den opbouw van een zelfstandige organisatie ter ontwikkeling van het bedrijfsleven. De eerstgenoemde verordening betreft de op sporing en vervolging van alle misdrijven en overtredingen, waartegen straf is bedreigd in: de Landbouw-Crisiswet 1933; de distributlewet 1939; de prijsopdrijvings- en hamsterwet 1939; het prijsbeheerschingsbesluit 'no. 11/1941); het voednelvoorzieningsbesluit 1941 (na. 69/1941) en bepaalt o.a. het volgende- Ook buiten het geval van ontdekkirg op heeterdaad is iedere opsporingsambtenaar be voegd, den verdachte aan te houden; hij draagt zorg, dat de aangehoudene ten spoe digste voor den Officier var. Justitie of een van diens hulpofficieren wordt geleid. Een bevel tot in verzeker.ngstelling is gedu rende ten hoogste vier dagen van kracht en kan éénmaal voor ten hoogste geiijken termijn worden verlengd. Ter zake van genoemde fei ten kan voorloopige hechtenis worden bevolen, indien tegen den verdachte ernstige bezwaren zijn gerezen. De bevelen tot voorloopige hech tenis worden gegeven door den economischen rechter. De opsporingsambtenaren zijn bevoegd ten be hoeve van de opsporing elke plaats, daaronder begrepen besloten lokalen, e'ven en woningen, te betreden. Indien hun de toegang wordt ge weigerd, verschaffen zij zich dien desnoods met behulp van den sterken arm In woningen treden zij tegen den wil van den bewoner niet binnen dan vergezeld van een hulpofficier van justitie of op vertoon van een algemeenen of bijzonderen schriftelijken last van een hulpofficier van justitie, in een be paalde zaak gegeven, of van een algemeenen of bijzonderen schriftelijken last van den Officier van Justitie, al dan niet in een bepaalde zaak gegeven. Van het binnentreden wordt binnen tweemaal vier en twintig uren proces-verbaal opgemaakt. Dit besluit treedt op 15 Mei 1941 in werking. Besluit no. 89 brengt een aanvulling op art. 1 van het reeds genoemde besluit nr. 206/1940, n.l, een nieuw artikel la. dat aldus luidt: De overeenkomstig art. 1. lid 2 opgerichte en erkende bedrijfsorganisaties zijn lichamen in. den zin van art. 152 van de Grondwet. Haar kan overeenkomstig art. 153 van de Grondwet door den 6ecretaris-generaai van 't departement van Handel. Nijverheid en Scheepvaart verorde nende bevoegdheid worden toegekend. Od de voorschriften op het gebied van de prijsvorming kan door deze verordenende bevoegdheid geen inbreuk worden gemaakt De krachtens de toe gekende verordenende bevoegdheid vastgestelde verordeningen behoeven de goedkeuring van den secretaris-generaal van het departement van Handel Nijverheid en Scheepvaart. Dit. geldt in het bijzonder voor verordeningen tot regeling van kartelverhoudfngen of tot regeling van de markt. De secretaris-generaal van het departe ment van Handel, Nijverheid en Scheepvaart of een door hem aan te wijzen gemachtigde kan besluiten, welke met de wet op het algemeen belang strijdig zijn. schorsen of vernietigen daarbij worden tevens de gevolgen geregeld. Dit besluit treedt heden in werking. QUITÓ, 14 Mei (D.NJ3.) De Vereenigde Staten hebben twee moderne sanonneerboo- ten verkocht aan de republiek Ecuador. Bovendien zou Ecuador nog in den loop van dit jaar ongeveer zestig bombardements vliegtuigen krijgen. Volgens Bericht uit Washingtn, heeft het Huis van Afgevaardigden met 275 tegen 63 stemmen een wet aangenomen, volgens welke den boeren leeningen van 85 procent der waar de van de nieuwe oogsten verleend moeten wor den. Onder deze wet vallen tarwe, katoen, mais tabak en rijst. Men verwacht, dat door deze leeningen de prijzen van levensmiddelen met tien tot twintig procent omhoog zullen gaan. VICHY, 14 Mei. (S.P.T.) Tot directeur van het Fransche ministerie van Voorlichting is Pierre Dominique benoemd. Deze treedt in de plaats van Jean Piétri ANKARA, 14 Mei (S.P.T.) De Staats burgers der Vereenigde Staten in Turkije, Irak, Syrië, Palestina en Egypte- hebben door mid del van de Amerikaansche consulaten de mede- deeling ontvangen, dat er in Suez vier schepen der V. S. ter hunner beschikking staan, waar mede zijn kunnen worden gerepatrieerd. Hoofdredacteur: H C. J. A. BARON VAN LAMSWEERDE, Bussum. Gewestelijk verantwoordelijk redacteur: W. G. A. M. VAN WILLIGE, Bloemendaaf,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1941 | | pagina 1