Scherpe reactie te Washington op houding van Vichy Kritieke toestand voor Britsche troepen te Habbaniyah WINTERHULP «^NEDERLAND DE LOTERIJ Ni euwe bonnen aangewezen Nederland moet zijn plaats veroveren Fransche schepen bezet Verduistering .r Nieuwe Zomerzegels Extra rantsoen peul vruchten VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS Belangen der V.S. zouden bedreigd worden V Engelsch kustgebied met bommen bestookt •PRIJZEN VAN SCHOEN REPARATIES Met de camera op zee Palestijnsche Arabieren Verwekken onlusten Staking bij General Motors niet doorgegaan Britten boven Duitschland BUR. VOOR RfDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 TELEOON 21543 EN 21544 - GIRO 22884 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) vooi Haarlem 26 cent per week; per kwartaal jf 3.42. Bij onze Agenten 28l/2 ct. per week, per kwartaal 3.76V£. DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE VRIJDAG 16 MEI 1941 - AVONDBLAD VIJF EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 23009 De prijs der advertentiën bedraagt 35 cents per regel. Ingezonden Mededeelingen 60 ets. per regel. Bij contract sterk geredu ceerde prijzen. Kleine annonces (Vraag- en Aanbod-advertentiën) 13 regels 48 cents, -eqel meer 16 cents. Senator Lee eischt bezet ting van Dakar Fransche schepen onder bewaking gesteld Oogenblik thans gunstig voor vredesvoorstellen? J- Eenige bekende gebouwen te Londen verwoest W aar schuwing van den gemach tigde voor de prijzen Benoeming van Rockefeller Jr. Jemen tegen Engeland? Opstand in Hadramaut Verkrijgbaar van 29 Mei tot en met 30 September Brood Gebak Tarwebloem Aardappelen Melk Eieren Rijst enz. Kaas Boter Beschikbaar gesteld op bon 33 bonkaart algemeen Prof. dr. G. A. S. Snijder over het Genootschap „Nederland en Europa" Breede kijk I A dhaesie-betuigingen gewenscht Roosevelt ontvangt Guinazu DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT WASHINGTON, 16 Mei (SPT). De rede van maarschalk Pétain, en hel bericht dat Frankrijk aan Duitschland toestem ming heeft verleend om gebruik te maken van de Syrische vliegvelden, heeft in de Vereenigde Staten een verbitterde stem ming verwekt. De reactie op deze berichten is dan ook uitermate scherp geweest. Reeds eenige uren nadat de Senaat het voorstel tot in beslagneming van buitenlandsche schepen had aangenomen, heeft de Amerikaansche kustwacht alle Fransche schepen door ge wapende manschappen laten bezetten en de Fransche driekleur neergehaald. Tot deze schepen behoort ook de „Normandië". Toen de besluiten van de Fransche re geering te Washington bekend werden, heeft president Roosevelt een officieele verklaring afgelegd, na een langdurig on derhoud met den minister van Buiten landsche Zaken, Cordell Hull, en met den onderminister Sumner Welles. Roosevelts verklaring naar aanleiding van de gewijzigde houding van de regeering te Vichy behelst het volgende: „Tot dusver was de Amerikaansche politiek ten aanzien van Frankrijk gebaseerd op de er kenning van de beperkingen die aan Frankrijk waren opgelegd door het wapenstilstandsver drag. Bovendien had maarschalk Pétain de verzekering gegeven, dat niets zou worden on dernomen wat den verplichtingen van het wa penstilstandsverdrag te boven zou gaan. Dit was het minste wat van de Fransche regeering kon worden verwacht. Het volk van de Vereenigde Staten kan niet gelooven dat de Fransche regeering vrijwillig met het aangaan van een bond genootschap met Duitschland kan hebben ingestemd. Het prijsgeven van de Fransche souvereine rechten op deelen van het kolo niale rijk, met name op de westkust van Afrika, zou een bedreiging vormen voor de veiligheid der Vereenigde Staten." PHILADELPHIA, 16 Mei (D.N.B.) Naar Associated Press meldt heeft de minister van Marine, Knox, die aanwezig was bij het in gebruik nemen van het slagschip Washington, verklaard, dat de Amerikaan sche marine de aflevering van het mate riaal, dat de Vereenigde Staten voor En geland bouwen, moet garandeeren. Verder maakt het ministerie van Marine be kend, dat de wateren tusschen Vieques Island en Portorico in de Caraibische Zee voortaan „Roosevelt Roads" genoemd zullen worden. De Amerikaansche marine maakt hier, naar Asso ciated Press bericht, ankerplaatsen voor de vloot. Tijdens het senaatsdebat over de wet welke President Roosevelt machtigt tot het overnemen van de buitenlandsche schepen in de havens van de Vereenigde Staten en welke, zooals gemeld, is aangenomen, heeft de democratische senator Lee geëischt, dat de Vereenigde Staten Dakar zouden be zetten en de Amerikaansche vloot eonvooien zou samenstellen. Engeland, zoo zeide Lee, heeft tot dusver eiken slag tegen Duitschland verloren. De Vereenigde Staten moeten daarom krachtig op treden, teneinde „een andere wending te geven nan het verloop van den oorlog" In ,de ge heele bewapeningsindustrie moet de 24-urige Verkdag en de zevendaagsche werkweek worden Het 28 c.M. geschut aan boord van de Huitsche slagschepen vereischt een nauwkeurig onderhoud, om steeds ge- Qechtsklaar te zijn. Een loop wordt onder handen genomen (Weltbild-Pax-Holland) ingevoerd. De productie van alle !uxe-artikelën moet gestaakt worden. De machtigingswet is na de goedkeuring aan het Huis van Afgevaardigden voorgelegd, ter bespreking van kleine aanvullingen Voorts maakt bet hoofdbureau van de kust wacht der V.S. bekend, dat alle tien in havens van de Vereenigde Staten liggende Fransche schepen onder bewaking geplaatst zijn. Onder deze vaartuigen bevindt zich ook de Normandië. Zooals S.P.T. bericht heeft de isolationis tische senator, Wheeler, in den Amerikaan- schen Senaat verklaard, dat het oogenblik thans voor president Roosevelt gunstig is om vredesvoorstellen te doen, daar naar zijn meening noch het Duitsche noch het Engel- sche sche volk den oorlog wli. De voorzitter der Senaatsommissie, George, verklaarde naar aanleiding van het betoog van Wheeler, dat president Roosevelt geen gelegenheid heeft zich met deze aangelegen heid in te laten. Zonsondergang 16 Mei 21.30 Zonsopgang 17 Mei 5.42 Maanopkomst 1.40 ondergang 11.09 BERLIJN, 16 Mei (D.N.B.). Volgens een dooi den Londenschen nieuwsdienst verspreid com muniqué van het Britsche ministerie van Lucht vaart en van het ministerie voor de Bmnen- lanclsche Veiligheid zijn in den nacht van Don derdag op Vrijdag door het Duitsche luchtwapen bommen geworpen in het kustgebied In eenige plaatsen is „eenige schade" aangericht. Naar United Press aan haar bladen meldt, is het thans mogelijk mede te dealen dat zich onder de gebouwen, die bij de laatste Duitsche luchtaanvallen op Londen ver nield zijn, de volgende bevinden: St. James's Palace, Old Bailey, verder Lam beth Palace, waar de aartsbischop van Can terbury woont, het London Museum en Queens Hall. Gebleken is, dat in den laatsten tijd som mige schoenherstellers hoogere prijzen voor het herstellen van schoenen berekenen, dan is tosgelaten. In verband hiermede vestigt de gemach- t tigde voor de prijzen er de aandacht op, dat voor schoenherstellingen onder geen beding hoogere prijzen mogen worden be rekend dan die, welke op 9 Mei 1940 golden. Alleen kan, tengevolge van de doorbere kening van de omzetbelasting, een ver hooging van 2i^ pet. als toelaatbaar wor den beschouwd. WASHINGTON, 15 Mei (S.P.T.)De be noeming van Rockefeller Jr. te» raadgevend lid van de Amerikaansche prioriteitscommissie is gisteravond officieel bekend gemaakt. Een militaire filmope rateur maakt opnamen tijdens een vaart in het hooge Noorden (Weltbild-Pax-Holland) TEHERAN, 16 Mei (DNB) Volgens een bericht uit Bagdad wordt de voedselvoor ziening voor de in Habbaniyah omsingelde Engelschen steeds kritieker. Levensmidde len en munitie kunnen hen uitsluitend be reiken aan parachutes. Naar het A.N.P. uit Beiroet meldt publiceert de voormalige Iraksche minister-president Madfai, die Irak tezamen met den vroegeren re gent Abdoel Illah heeft verlaten om zich naar Palestina te begeven en dien de Engelsche pro paganda voorgesteld heeft als den kroongetuige voor de Engelsche aanspraken in Irak, in de Libaneesche pers een schrijven waarin hij er op wijst, dat hij de Iraksche zaak voor recht vaardig houdt en hoopt op de overwinning in den vrijheidsstrijd van ziin land. Het DUB bericht dat te Teheran voort durend berichten binnenkomen welke on gunstig luiden voor de positie van Engeland in Palestina. In alle deelen des lands, zoo wordt gemeld, komen botsingen voor. Aan gespoord door de successen van de Iraksche wapenen hebben de Arabieren in Palestina den strijd van 1936 hervat Ondanks het Engelsche verbod worden de inzamelingen voor Irak voortgezet. De Britsche troepen staan bloot aan gehoon van de zijde der bevolking. De grens naar Syrië is gesloten. Naar uit Sana, de hoofdstad van Jemen, Don derdag gemeld wordt, overweegt de Jemenietiscne regeering opnieuw aanspraak te maken op negen stamdistricten In het Noorden van de Britsche kolonie Aden, die door de Engelschen met ge weld zijn ontnomen, maar waarvan Jemen nooit afstand heeft gedaan. Het schijnt, dat zich in Sana onder den invloed van de daar vertoevende Iraksche militaire missie een wij ziging voltrekt in de politieke houding in den zin van een actief bepalen van een standpunt tegen Groot-Brittannië. Aldus, meldt ANP uit Beiroet. Volgens een bericht uit Bagdad wordt bevestigd, dat de 'groot moefti van Pales tina, in overeenstemming met de Oelema's, den heiligen oorlog heeft uitgeroepen. En- gelands heerschappij in het Nabije Oosten zoo wordt in den oproep gezegd, beteekent de overwinning van het Zionisme. De Jo denstaat moet vernietigd worden. Voorts wordt gemeld dat de vroegere Iraksche minister-president, Hikmet Soliman, die ruim ,twee jaar op wensch van de Engelschen ta ge vangenschap is gehouden en na den staats greep van Kailani weer op vrije voeten is ge steld, als Iraksch gezant naar Moskou zou wor den gezonden, nu de diplomatieke betrekkin gen tusschen Bagdad en Moskou hersteld zijn. Naar de ,,Mesaggaro" meldt, is in Hadranaut een opstandige beweging tegen de Engelschen ontstaan. Gswapende Arabieren uit de grens gebieden van Hadramaut hebben de grens naar Jemen overschreden. Alle Engelschen zijn uit het binnenland van Hadramaut naar het pro tectoraat Aden gevlucht. De zanerzegels zullen ditmaal gedurenoe het tijdvak 29 Mei t/m 30 September ver krijgbaar worden gesteld, met een toeslag boven de frankeerwaarde, welke ten gceüe zal komen voor de helft aan sociale doel einden (tuberculose-, kanker- en rheuma- tiekbestrijding en den arbeid voor onvol- waardigen) en voor de helft ter tegemoet koming in den huidigen nood der cultureele werkers. De zegels zullen ook in het ver keer met het buitenland geldig zijn en wT tot en met 31 December 1946. Zij verschijnen in vijf frankeerwaarden, n.l.: 1% cent (bruin, toeslag l'/j cent) met de beeltenis van Antonius Mathijsen (1805—1878), Nederlandsch officier van gezondheid, die zich groote verdienste verwierf door de uitvinding van het gipsverband. 2'<2 cent (groen, toeslag 2'A cent) met de beeltenis van dr. Jan Ingen-Housz (1730—1799), bekend Nederlandsch geneesheer en natuurkun dige, die o.m. de ontdekking deed van het ademhalingsproces der planten. 4 cent (rood. toeslag 3 cent) met de beeltenis van Aagje Deken (17411804), Nederlandsch schrijfster, vooral bekend geworden door de „Historie van mej, Sara Burgerhart" en eenige andere romans in briefvorm, die zij tezamen tnet Betje Wolff-Bekker, met wie zii de laatste zeven en twintig jaar van haar leven samen woonde, schreef. 5 cent (aroen, toeslag 3 cent) rnet de beelte nis van Johannes Bosboom (18171891). Neder landsch schilder, die zich, vooral met zün kerk interieurs, grooten naam verwierf. In 1851 huw de hij met de bekende schrijfster van histori sche romans, mej. A. L. G. Toussaint. m cent (wijnrood, toeslag 3 cent) met de beeltenis van Antony Christiaan Winant Sta ring (17671840). Nederlandsch dichter. Staring leefde van ziin 24e jaar af op het landgord Wildenborch bij Lochem en ontleende aan dit landelijk milieu de stof voor vele zijner ge dichten, waarvan „De hoofdige boer" en „Het vogelschieten" tot de meect bek»—>de bebooren De afmetingen van de zegels ziin dezelfde als vorise jaren (beeldgrootte 21 x 28.5 mm). De zegels z.ün in staal gegraveerd en in plaatdruk uitgevoerd. Zooals reeds werd aangekondigd, is voor de zomermaanden, waarin het eigenlijke Winter- hulpwerk stil ligt en ook de groote actie naar buiten op het gebied van collectes is gestaakt, een loterij georganiseerd, waarvan de netto opbrengst geheel ten goede komt van Winter hulp Nederland. Reeds thans gaan onze gedachten al naar de volgende winterperiode, gedurende welke op nieuw een zeer groot aantal behoeftige land- genooten zal moeten worden ondersteund, ten einae op eenigszins behoorlijk peil te kunnen leven. Deze grootsche taak heeft Winterhulp Nederland zich ten doel gesteld en zij heeft dit gedaan in vertrouwen dat alle landgenooten. „ie iets kunnen missen zich daarvoor een offer zullen getroosten Het or»n"er van dit offer is voor ieder Nederlander een plicht, waaraan men zich niet mag on,ik.,öen omdat aeze plicht geboren is niet alleer. uit liefde tot der naaste, maar vooral ook uit het gevoel van saam'-oorigheid, welke eischt. dat de gemeen schap den economisch zwakkere opheft tot een zoodanig levenspeil, dat ook deze in het belang van de geheele gemeenschap zijn taak kan ver vullen bij de vorming en het behoud van eer. krachtige gezonde samenleving. Gelukkig heb ben zeer velen in de afgeloopen maanden dien pii.ht begrepen en het is een verheugend ver schijnsel. dat de kring diergenen zich geleidelijk uitbreidt en daardooi de Winterhulp-sedachte meer en meer veld wint. Met deze steeds groei ende kern kunnen Winterhulp Nederland dus vol vertrouwen de komende wintermaanden te gemoet zien. Maar er is meer De ervaring heeft geleerd dat men den nood. welke des winters wordt ge leden, het best kan bestrijden, door zoo spoedig tr "gelijk met de leniging er van een begin te maken, waarmede dus bewaarheid wordt net bekende spreekwoord: ..Wie spoedig helpt, nelp' dubbel". Daarvoor is echter geld noodig en hie; kan niet worden gewacht op de resultaten van de nieuwe collectes. Het stemt dan ook tot groote voldoening, dat tal van giften gedurende de zomermaanden blij ven vloeien, waardoor een zekere reserve kan worden gevormd waaruit de eerste ondersteu ningen in het najaar kunnen worden geput En als zoodanig heeft Winterhulp Nederland dan ook gaarne de gedachte aanvaard, dat die reserve zou kunnen worden verstevigd met de baten van de georganiseerde loterij, waarbij het Nederland- sche publiek, zonder dat hierbij de boven om schreven plicht naar voren treedt, in de gelegen heid wordt gesteld, op aantrekkelijke wijze een kansje op een prijs te wagen en als onderdeel van het geheel mede te werken aan het totstand komen van een regeling, waardoor de uitkeerin- gen aan behoeftige landgenooten kunnen worden bespoedigd. Naast bevordering van het sociale doel van Winterhulp Nederland heeft deze loterij derhalve vooral een practische beteekenis, welke echter van zeer groot belang is voor het nood lijdende deel der bevolking. Wie dit bedenkt, zal gaarne een steentje bijdragen. De prijs van een lot is zoo laag gesteld (vijf tig cent), dat die voor niemand een beletsel be hoeft te zijxi en velen zelfs in staat stelt, meer dan één lot te koopen. Men kan terecht bij tal van agenten, die met den z.g. binnenhuisverkoop zijn belast, maar daarnaast zu'len ook bij straatverkoop en in openbare gelegenheden de loten worden aange boden. Een aantrekkelijkheid van deze loterij is nog dat prijzen tot en met 10 direct door de verkoopers worden uitbetaald, terwijl slechts voor hoogere prijzen naar het hoofd kantoor van Winterhulp Nederland. Hofweg 7. Den Haag wordt verwezen. Bovendien penoudt de eigenaar van ieder lot nog een kans op een premie van 5000. f 500 of 100 bij een trekking, welke na verkoop van alle loten wordt gehouden Zaterdagmiddag 17 Mei hali twee begint over het geheele land de verkoop der loten. Ongetwijfeld zullen t velen zich haasten een prijsje te bemachtigen, of bij het trekken van een niet zich troosten met de gedachte, dat de twee kwartjes niet zijn weggegooid, maar ten bate komen van een goed doel. WASHINGTON, 16 April (SPT). Het bericht van Associated Press uit Detroit, volgens het welk het werk bij de „General Motors" zou zijn neergelegd, wordt alhier in dien zin rechtgezet, dat weliswaar de arbeiders van „General Mo tors" het voornemen te kennen hebben gege ven het werk neer te leggen, doch dat de staking niet is doorgegaan. De secretaris-generaal van het departement van Landbouw en Visscherij maakt bekend, dat de hieronder genoemde bonnen gedurende het daarop vermelde tijdvak recht geven op het aangegeven rantsoen: Bon „20" van de broodkaart 100 gram brood per bon. Verbruiksperiode IS tot en met 24 Mei. Kooptij d: 17 tot en met 28 Mei. Bon „8" van de bloemkaart 50 gr. brood per bon. Verbruiks periode 19 Mei t/m. 15 Juni Kooptijd: 17 Mei tot en met 15 Juni. Bon „20" van de broodkaart één rantsoen ge bak per bon. Verbruiksperiode: 18 tot en met 24 Mei. Kooptijd: 17 tot en met 28 Mei Bon „8" van de bloemkaart een half rantsoen ge bak per bon. Verbruiksperiode: 19 Mei tot en met 15 Juni. Kooptijd: 17 Mei tot en met 15 Juni. Eén rantsoen gebak :s: beschuit 75 gram, biscuits en wafels 90 gram, speculaas 140 gram, andere koekjes 200 gr., koek 160 gr., cake 300 gr., gevuld klein korstgebak (b.v amandelbroodjes') 400 gram, gevuld groot korstgebak (b.v. boter letter) 500 gram, taart en gebakjes 600 gram. Voor geheel of ten deele uit meel of bloem ge bakken producten, welke hierboven niet ge noemd zijn, geldt, dat een rantsoen een noe- veelheid omvat, waarin 70 gram meel of bloem is verwerkt. Bon „8" van de bloemkaart: 35 gram tarwe bloem, tarwemeel, roggebloem, roggemeel of zelf rijzend bakmeel per bon Verbruiksperiode: 19 Mei tot en met 15 Juni Kooptijd: 17 Mei tot en met 15 Juni. Bon „02" van de aardappeldistributiebon- kaart: l'/2 kg. aardappelen per bon. Verbruiks periode 19 tot en met 25 Mei. Kooptijd: 17 tot en met 28 Mei. Bon „17" van de melkkaart: X% liter melk per bon. Verbruiksperiode: 19 tot en met 25 Mei. Kooptijd: 17 tot en met 25 Mei. Bon „96" van de „bonkaart algemeen": één ei per bon. Verbruiksperiode: 19 tot en met 25 Mei. Kooptijd: 17 tot en met 28 Mei. Bon „32" van de „bonkaart algemeen": 250 gram rijst, rijstemeel, rijstebloem, rijstegries of gruttenmeel per bon. Verbruiksperiode: 19 Mei tot en met 15 Juni. Kooptijd: 17 Mei tot en met 15 Juni. Bon „66" en „76" van de „bonkaart alge meen": 100 gram kaas per bon Verbruiks periode 19 Mei tot en met 15 Juni. Kooptijd: 17 Mei tot en met 15 Juni. Bon „16" van de boterkaart en van de vet- kaart: 250 gram boter per bon. Verbruiks periode: 17 tot en met 25 Mei. Kooptijd: 17 tot en met 28 Mei. Op bon „16" van de vetkaart per 250 gram boter 15 cent reductie. De secretaris-generaal van het departement van Landbouw en Visscherij maakt het volgen de bekend: Ter aanvulling van het aardappelenrantsoen wordt op bon „33" van de bonkaart algemeen een extra rantsoen van 500 gram peulvruchten beschikbaar gesteld. De verbruiksperiode van dezen bon loopt van Maandag 19 Mei tot en met Zondag 1 Juni. Het koopen op dezen bon is geoorloofd van Zaterdag 17 Mei tot en met Woensdag 4 Juni. ,.Na dezen oorlog zullen zich op nagenoeg elk gebied van ons maatschappelijk leven groote veranderingen voltrekken, daarvan kunnen wij zeker zijn. Als wij Nederlanders niets doen en met de handen in den schoot blijven zitten wachten, komen deze veran deringen er ongetwijfeld ook. Indien wij echter zelf gezonde ideeën ontwikkelen en naar voren brengen, met de mogelijkheid, dat deze ook door anderen worden aan vaard, dan hebben wü de grootste Kans om zelf invloed uit te oefenen op ons toekomstig lot b;j de nieuwe ordening van het oude Europa." Met deze woorden heeft prof. dr. G. A. S. Snijder, een redacteur van de V.P.B. tijdens een vraaggesprek een gedachtengang geschetst, welke heeft geleid tot de oprichting van het nieuwe Genootschap „Nederland en Europa" onder zijn voorzitterschap. Wij stellen ons dus ten doel, zoo vervolgde professor Snijder de problemen, weike na het sluiten van den vrede, bij de herordening van ons werelddeel onder leiding van Duitscnland aan de orde zullen komen, voor zoover deze Ne derland betreffen, reeds thans te bestudeeren. U acht het tijdstip voor deze werkzaam heden thans nog niet te vroeg? Zeker niet. Een volk. dat zelfs ondei oor logsomstandigheden zoo weet te handelen be wijst daarmede. dat het levenskrachtig is, Duitschland is ons bijvoorbeeld met de her ordening van Zuid Oost Europa al voorge gaan. Daar is het inzicht, dat de oude orde van ons continent feitelijk een chaos en een wan orde was, al veel eerder doorgebroken Doch ook elders heeft men reeds lang zeer goed ge voeld, dat het zoo niet langer ging, dat er een voudig iets gebeuren moest. Helaas bleek er een oorlog voor noodig te zijn om deze wanor de opzij te schuiven om met geweld plaats te maken voor een nieuwe orde. Het doel van ons genootschap is nu, de Nederlanders, die dit inzien, tot samenwerking te brengen Meent u, dat er voor dit streven op 't oogen blik voldoende waardeering bestaat? Ongetwijfeld voldoende om dit initiatief le vensvatbaarheid te schenken. Dat bewijzen de vele adhaesiebetuigingen. die wij reeds ontvan gen hebben. Er zijn op het oogenblik op vele plaatsen in onze maatschappij menschen, die tot dit inzicht gekomen zijn. Het ontbreekt hun echter aan contact met gelijkdenkenden. Wan neer zij over hun ideeën spreken met nun om geving, dan worden zij onder invloed van de politiek afgeleid naar de kleine dingen en meeningsverschillen. Door ons genootschap ko men zij in de eerste plaats in aanraking met anderen, die over dezelfde kwesties hebben na gedacht als zij en daarbij tot ongeveer dezelf de conclusies zijn gekomen. Bovendien spreken zij in dezen kring met vakgenooten, die de op lossing der problemen in dezelfde richting zoe ken, wat het overzicht op het geheel weer zal bevorderen. Het genootschap probeert de vraagstuk ken breed en zakelijk te bekijken, zonder de verwarrende gevoelsmomenten, die op het oogenblik velen op een dwaalspoor lelden, zonder politieke kleur en zonder al de klei ne politieke meeningsverschillen, die aan de orde van den dag zijn. Dat er voor zulk een streven waardeering bestaat, heb ik o. a. ondervonden als voorzitter van den Cultuurkring, toen mij gebleken is, dat ve len gaarne nun krachten zouden aanwen den, die echter niet op cultureel, doch op ander gebied thuishooren. Wij zullen over het geheele land een aantal vaksecties instellen, onder deskundige leiding, en zoo noodig zullen wij tot een nog fijnere onderverdeeling overgaan. Er staat dan ook reeds binnenkort een uitbreiding van bet te genwoordige bestuur te wachten. Op welke gebieden van de samenleving zaï het genootschap werkzaam zijn? Handel, industrie, wetenschap, kunst en verkeer komen daar, voor zoover zij 't algemeen belang betreffen, reeds oogenblikkelijk voor in aanmerking. De uitbreiding der activiteit is na tuurlijk welhaast onbeperkt en daarom is net voorshands nagenoeg ondoenlijk, alle terreinen, waar wij op den duur werk kunnen vinden, op te noemen. Verder zullen wij natuurlijk ook contact zoeken met alle groepen, wier streven parallel met het onze loopt. Hoe zullen de doelstellingen van het genootschap worden gepropageerd? Men moet goed begrijpen, dat het hier geen vereeniging betreft, die tracht zoo veel mogelijk leden te werven. Het gaat niet om de grootte van het genootschap, doch om zijn productiviteit. Het bestuur noodigt sympathiseerenden, die daarvoor in aanmerking komen, uit, lid te wor den. Vanzelfsprekend stellen wij het zeer op prijs, zooveel mogelijk adhaesie-betuigingen te ontvangen, welke gezonden moeten worden aan den secretaris van het genootschap, den heer K. W. Boekholt. Naarderstraat 298 te Huizen (N.H.). De resultaten van onze studies en on derzoekingen zullen worden neergelegd in pu blicaties, die op haar beurt ook weer voorlich tend zuilen werken in ruimeren kring, buiten het genootschap. Langs dezen weg zullen wij moeten trachten, het Nederlandsche volk los te maken uit de thans heerschende inertie en slapheid, terwijl het nog tijd tot handelen is. Alleen op die ma nier zullen wij in staat zijn, zelf mede te wer ken aan onze eigen toekomst. Daartoe is goede deskundige voorlichting noodig, wai\t kennis van zaken is nog altijd de zekerste wijze om invloed te verkrijgen, wanneer het kwesties van ordening en herordening betreft. BERLIJN, 16 Mei. (D. N.B.) Vrij zwakke Ekigelsche luchtstrijdkrachten zijn in den afge loopen nacht naar Noord-West- en Noord- Duitschland gevlogen. In eenige steden van Noord-Duitschland werd een aantal bommen geworpen, die echter, naar tot dusver kon wor den nagegaan, nergens schade van beteekenis hebben aangericht. Een Engelsche formatie pro beerde de rijkshoofdstad aan te vallen. Het krachtige luchtdoelgeschut verhinderde den te genstander echter door het wolkendek heen te breken, zoodat het slechts aan enkele Engelsche vliegtuigen gelukte tot in de omgeving van Ber lijn door te dringen. Ook deze vijandelijke ma chines werden door den Duitschen afweer ge noodzaakt snel om te keeren. Tot dusver is net omlaagschieten van één Britsch vliegtuig gerap porteerd. WASHINGTON, 16 Mei. (D. K'. B.) President Roosevelt heeft gisteren den Argentijnschen mi nister van Buitenlandsche Zaken, Ruiz Guinazu, die vergezeld was van Cordell Huil ontvangen. Hoofdredacteur: H C. I. A. BARON VAN LAMSWEERDE, Bussum. Gewestelijk verantwoordelijk redacteur; W. G. A. M. VAN WILLIGE, Bloemendaal.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1941 | | pagina 1