Jvcm dm anJleid mwip/Amm! SANATOGEN m^MOEHEID «UMHIIlH „FRANKEN" Haarlem, 16 Mei Laatste Nieuws Huwelijk svoorlichting In het domein der zwarte vingers „HALF OM" Verduistering van f 40.000 VRIJDAG *6 MEI 1941 ZES GEBODEN VOOR DEN WIELRIJDER Gaat zorgvuldig met uw rijwiel om! MANNENKOOR „CECILIA" CERAMIEK- EN GLASEXPO- SITIE IN „DE KERKUIL" Een symphonie van bloemen, kleuren en vormen Er is genoeg te doen, niet alleen voor den handwerksnfan. Zorg dus, dat U lichamelijk en geestelijk in goede condi tie blijft. Dat kan, wanneer U de daarvoor onontbeerlijke voedingsstoffen krijgt. Daarom, neem Sanatogenl Sanatogen geeft niet alleen Uw zenuwen kracht, doch versterkt Uw geheele lichaam en stelt U in staat om bergen werk te verzetten en op Uzelf te kunnen vertrouwen. 4 Begin er nog heden mede en bedenk, dat U den raad volgt van meer dan 25.000 doktoren. Bijna duizend dubbele namen worden vereenvoudigd Excursie naar de lichtdrukinrich ting van fa. de Rooij ELECTRICITEIT DUURDER DAN GAS? Verbruikers van nachtstroom in het nadeel DE SPUIT VAN BLOK I Waterballet te Overveen Zoo zit de zaak! AFSCHEID A. J. LOERAKKER 19 Mei is hotel Lion d' Or te Haarlem Nederlandsche Mij. tot het ver richten van Mijnbouw- kundige werken Frauduleuze slachting Theemuts gevonden BURGERLIJKE STAND UIT DE HOOFDSTAD INVALLEN IN SPEEL HUIZEN 27 personen gearresteerd Mijn en dijnspel worden de zorgen voor de brood- ma aliijd ioi hei minimum terug gebracht. „Half Om" wordt dun gesneden. Elk dun sneedje is voedzamer dan twee sneden gewoon wittebrood. „Half Om" is smakelijk en goed koop. Alleen bakt hei. 18 CT. PER 800 GRAM AGENDA Bioscopen 17 Mei Bioscopen Apotheekdiensten Vele inwoners van kleine plaatsen het slachtoffer ENGELSCHE LUCHT AANVALLEN Woonhuizen beschadigd en vee gedood STAD Op de jongste Dekensvergadering werd door Mgr. J. P. Huibers, bisschop van Haarlem, de wenschelijkheid uitgesproken, dat in de groote eteden van ons Bisdom katholieke bureaux voor huwelijksvoorlichting worden opgericht. Het doel van zulk een bureau is, deskundige voor lichting te geven over alle zaken, die het huwe lijk betreffen, overeenkomstig de katholieke beginselen. In de meeste gevallen zullen de huisarts en de parochie-priester de eerst aan gewezen personen zijn om hierin voorlichting te geven en het ligt niet in de bedoeling, door de oprichting van dit bureau eenige wijziging hierin te brengen. Gelet echter op het feit, dat nog talloos velen zich niet wenden tot een katholiek geneesheer, dat meerdere katholieken bij opkomende moei lijkheden zich begeven naar niet-katholieke voorlichtingsbureaux, die in min of meerdere mate adviseeren tegen onze kathol eke begin selen, dat zich gevallen kunnen voordoen, waarmed-* men niet om advies kan of durft te gaan tot de personen, met wie men in een bijzondere relatie staat en dat in dezen tijd een grooter behoefte ge voeld wordt aan een uitgebreide katholieke huwelijksvoorlichting, is de oprichting en het bestaan van een katholiek bureau zeer gewenscht. De gevallen, die in deze materie een reden kunnen opleveren, de hulp van dat bureau, waaraan een priester en een medicus verbonden zijn, in te roepen, zijn zeer talrijk en zeer ver schillend. De voori chting kan in drie groepen gesplitst worden: vóór het huwelijk, in hei huwelijk, buiten het huwelijk. Het opgestelde schema bevat 46 punten, die wij in een courantenartikel niet alle bespre ken kunnen, maar waarvan wij enkele, thans zonder commentaar, zullen noemen: voorlich ting inzake de verschillende huweiijksbeletselen en dispensaties; de periodieke of volledige ont houding, de ongehuwde moeder; lichamelijke en geestelijke erfelijkheid, de huwelijksbeleving etc Het geheele breede, zoo moeilijk, zoo kiesche. maar ook zoo uitermate belangrijke terrein, Wordt door het bureau bestreken, zoodat var, een noodzakelijke, helaas al te lang uitgebleven vereende geestelijke en lichamelijke openbare zorg, volgens katholieke beginselen, met blijd schap gewaagd mag worden. Deken A. J. C. Melchers deelt ons than? mede, dat te Haarlem, in samenwerking met het Wit-Gele Kruis aldaar, een katholiek bu reau gereed is gekomen en dat de Bisschop hieraan zijn volle goedkeuring heeft verleend Tot geestelijk leider werd benoemd de Zeer- eerw. Heer H. W. Agterof, secretaris van het B sdom Haarlem, terwijl dokter P. K. J. Ter- vooren als medisch leider zal optreden. Alle adviezen worden kosteloos verstrekt. Dc onvermijdelijke bureau-onkosten zullen bestre den worden door een vrijwillige jaarlijksche bij drage van de aangesloten parochies, voorts dcor bijdragen van bezoekers, van begunstigers en door een subsidie van het Wit-Gele Kruis Het bureau is gevest gd in het Wit-Gele Kruis- huis, Parklaan 75. De geestelijke leider is te spreken eiken Dins dagavond van half acht tot half negen, de me dische leider eiken dag van haif twee tot half drie. Men kan Z'ch ook schriftelijk tot de leiders wenden of afspraak voor een ander uur maken. Katholieke huwelijksvoorlichting draagt vóór alles het karakter van zielzorg; daarom is deze regeling uitgegaan van en goedgekeurd door de Kerkelijke Overheid. Daar het bureau ook het terrein betreedt van de katholieke gezondheidszorg, verleent het Wit- Gele Kruis zijn medewerking. Moge het werk in de bloemenstad slagen en rijke vruchten dragen, opdat het spoedig ook in de andere steden van ons bisdom met succes kan worden aangepakt. Een gelukkig leven van zoo héél velen kan door dit werk behouden of gemaakt worden. Gods zegen moge er op rusten. en „Le Retour" van A. Dietrich, die symboli sche beteekenis kregen, was het Mannenkoor uitstekend op dreef. Mogen de omstandigheden er toe leiden dat het. wat het aantal betreft, spoedig weer op het oude peil kome! Mejuffrouw Lyda Stappers is op weg een goede sopraan te worden. Haar zangtechniek is reeds verdienstelijk al moet ze haar li chaamsbewegingen leeren beheerschen (het maatgevoel moet van binnen uit komen!) en deed aardige dingen in de ,,Aria" van Mozart, „II re pastore", dat voor haar. over het geheel genomen, echter te zwaar was. en in de Schu- bert-liederen, waarvan zij evenwel nog niet de geheele diepere beteekenis en den zin. die achter de noten ligt. weet weer te geven. De expressie blijft nog wat te veel aan de oppervlakte en de voordracht nog wat schoolsch en niet los ge noeg. Doch bij voortdurende ernstige studie zal zij zeker iets kunnen bereiken. Wat den violist Adriaan Lenaerts betreft mochten wij een uitstekende techniek opmer ken, al was de voordracht zoowel in het werk, van Saint Saëns als in de Zigeunerweisen van Sarasate nog niet geheel voldragen. Toch was zijn interpretatie van het laatste werk het meest voldoeninggevend. De opvatting moge echter nog aan beheersching en rijper artistiek inzicht winnen. Oo-k dit zal bij dezen jeugdigen violist, die over een mooi klinkend instrument beschikt, echter nog wel groeien. Was de begeleiding van een en ander, door Frieda Hoogerwerf, niet in nog wat al te jeug dige handen? Wel moeten we de slagvaardig heid en de handigheid der jeugdige pianiste bewonderen, maar haar aanslag is nog wat al te onontwikkeld voor een begeleiding als Saint Saëns en Scrasate vereischen. De bloemen, haar en den zangers vereerd waren .nochtans welverdiend. Met „Grabgesang" van F. Flemming werden twee overleden leden van het Mannenkoor, de heeren Kroon en v. d. Wijden, herdacht. J. S. Dat het met de distributie van rijwielban den bittere ernst is, heeft menigeen tot zijn ongenoegen reeds moeten ondervinden. De distributie van een dergelijk artikel brengt mee, dat men op de eerste plaats den aanwezi gen voorraad beschikbaar houdt voor beslist noodzakelijke gevallen. Daar is dan de tekende bepaling, dat men alleen dan voor een bon in aanmerking kan komen, als de afstand van huis naar school of kantoor langs den kortsten weg tenminste vijf kilometer bedraagt. Voor degenen, die hun rijwiel dagelijks noo- dig hebben voor de uitoefening van beroep, ambt, bedrijf, geldt de bepaling, dat men per dag in doorsnee 15 K.M. moet afleggen. En voldoet men aan deze voorwaarden, dan nog is de contróle uiterst streng. De banden moeten voorts versleten zijn, wat wil zeggen, dat zij niet meer gerepareerd kunnen worden. Men zal begrijpen, dat er verschillende cate gorieën zijn, die bij de distributie van .rijwiel banden voorrang dienen te genieten, aange zien er vooral op gelet moet worden, of er vitale belangen voor de bevolking mede gediend zijn. Het is dus zaak, dat een ieder medewerkt om de nog aanwezige banden zoo doelmatig moge lijk te besteden. Gezinsleden, die hun rijwiel uitsluitend voor gemak of genoegen hebben, dienen hun banden af te staan, of te sparen, voor diegenen van het gezin, voor wie het gebruik van een rijwiel meer noodzakelijk is. Bovendien is een zorgvuldige behandeling van band en rijwiel een eerste verelschte Wij geven U daarom de volgende wenken: Rijdt niet op slappe banden, want dan komen er barsten in. Laat de velgranden niet roesten. Roest vreet de banden aan! Laat Uw banden tijdig repareeren. Alleen bij uiterste noodzaak sterk en plotse ling remmen! Laat Uw rijwiel niet in weer en wind staan. Rijdt niet op een aanloopenden band. Als U deze wenken tei harte neemt, zult U langer met Uw rijwielband doen. Dat het meer dan ooit noodig ls> Uw rij wiel tegen diefstal te beschermen, spreekt van zelf. Is Uw rijwiel ontvreemd dan zult U alleen dan nieuwe bandenbonnen bekomen, indien Uw aanvrage aan de daartoe gestelde voorwaarden voldoet. Hierop mag voor vermiste rijwielen geen uitzondering worden gemaakt! Gisterenavond gaf bovengenoemd Mannen koor, onder leiding van Nico Hoogerwerf. en met welwillende medewerking van Haariems klein a Capella-koor, mej. Lydia Stappers, so praan. Adriaan Lenarts, viool en Frieda Hoo gerwerf piano, een gecombineerde uitvoering in de Tuinzaai van het Gemeentelijk Concert gebouw. Een over het algemeen zeer geslaagde uitvoering overigens, want het optreden zoowel van het Mannenkoor zelf als van het a capella koor werd gekenmerkt door een bijzondere ar tisticiteit in de uitvoeing zoowel van de enkele profane werken, als van die met religieuzen in slag of van de zuiver religieuze gezangen. En als we 't zeggen moeten, dan was de verklanking van deze laatste door het gemengde ensemble zelfs het best en stond op een hoog plan van vervolmaking. De wijze bijvoorbeeld waarop 't „Popule meus" van Victoria werd gezongen en het „Ave Verum" van Mozart verdient hoogsten lof. Ook Gallus' „Ecce quomodo moritur" en „Tenebrae factae sunt" van Haydn werden over het algemeen uitstekend vertolkt, op enkele directe inzetten der dames na in beide laatste regels der beide laatste werkjes. Al was de technische weergave van Bonset's bewerking van het „Panis Angelicus" van César Franck uitstekend met de keuze van het werk zelf kunnen we niet dweepen. Een voor solo geschreven compositie als dit jeugdwerk van Franck moet intact gelaten worden. Het Wandellied van Loots werd frisch en fraai van klank en pittig van rhythme weer gegeven. Het succes voor het gemengde en- eemble was dan ook welverdiend. Ook het Mannenkoor dat sterk is inge krompen leverde uitstekende prestaties in over het algemeen evenwichtigen samenzang en goed afgewogen dynamische effecten De beide Fransche werkjes van Rameau en Grétry zijn dankbaar, al vonden we het tempo in „Le Ros- signol" wat te luchtig van opvatting voor een avondlied. Ook een kleine compositie met door werkte finale van Nico Hoogerweri zelf werd met liefde vertolkt. In Amour" van Massenet Het is wel een zeer aparte expositie, waar van op het oogenblik in de toonkamers van „De Kerkuil" aan de Nieuwe Gracht te genie ten is. Bloemenweelde en artistieke schoonheid rijke symphonie van bloemen, kleuren en voor gaan hier hand in hand en niemand zou in deze men kunen zeggen wat hem het meest be koort. Bovendien bestaan er zooveel wenschen als smaken, dus willen wij niet een voorkeur scheppen. Wij kunnen iedereen slechts aan raden hier eens binnen te komen en zijn oogen te laten gaan over de fijne proeven van cera miek en glaswerkkunst, die alle verschillend in kleur en vorm, toch door de juiste wijze van arrangeeren, een harmonisch geheel vormen. Een keur van schalen, borden, kruiken, scho tels, kannetjes, kommen en doozen is hier te zien en ieder is weer te herkennen aan den ontwerper. Vooral de vazen van Bert Nienhuis vragen de aandacht naast werken van mevrouw Th. HermansHofstede Crull, J. Révész, F. R. Wildenhain en de „Porceleyne Fles" uit Delft. Bijzonder verdienstelijk is het glaswerk van A. D. Copier. Mejuffrouw Emilie van Walree, gediplomeerd aan de Ikenobö school Rokkakudó te Kyöto heeft op Japansche' wijze een bloemenschikking aangebracht, die getuigt van een fijnen artistie- ken smaak, en zij heeft ongetwijfeld een ver dienstelijk aandeel gehad in de organisatie Van deze expositie. Zij is er in geslaagd de vele mogelijkheden bij het schikken van bloemen en planten als verrijking van de artistieke functie van vazen en schalen aan de bezoekers te toonen. Mej. Van Regteren Altena bracht gisteren middag bij de opening van deze expositie ook terecht een woord van hulde aan den heer C. J. H. Hoog, die zoon groot aandeel heeft gehad in de rijke bloemengave. De tentoonstelling is dagelijks geopend van 10—5 uur en Zondags van 2—5 uur. A Verkrijgbaar bij alle Apotheken en drogisterijen. Het zenuwsterkende voedsel m Zoo dagelijks wandelen er thans in het domein der zwarte vingers ruim 700 Haar lemmers binnen, die den dag te voren bij hun ontbijt een vriendelijke uitnoodiging hebben gevonden van den chef van dén Burgerlijken Stand om ééns naar de Ja- cobstraat te komen voor het verkrijgen van een persoonsbewijs. Een corps van ambtenaren wacht hen daar op en er is vrijwel niemand, die lang moet wachten, want iedereen is geïnviteerd om op een bepaald uur te verschijnen. Nu vandaag reeds voor de tiende maal in Haarlem de persoonsbewijzen worden uitge reikt, hebben wij den leider van de uitreiking den heer Smit eens gevraagd naar zijn bevin dingen. Hij deelde ons mede, dat na de strub belingen van de eerste dagen, toen alles nog eenigszins vreemd was Voor de ambtenaren, dê uitreiking thans vlot verloopt. De eerste dagen werden er ongeveer 300 personen opgeroepen, maar nu verschijnen er dagelijks reeds 700 voor de tafeltjes. Dit aantal zal waarschijnlijk wel gehandhaafd blijven. In het begin moest meer dan de helft Van de opgeroepenen weer onverrichterzake te ruggestuurd worden, daar de foto's, die nauw keurig aan de vastgestelde eischen moeten vol doen, niet in orde waren. Dit was zoowel voor de ambtenaren als voor het publiek zelf min der prettig, daar dit beiden overlast bezorgde, die niet noodig geweest was. indien de foto's al direct aan de eischen hadden voldaan. Ge lukkig heeft deze stagnatie slechts enkele dagen geduurd, want spoedig had iedereen zich in het bezit gesteld van een goede foto. In Haarlem zijn een kleine duizend dragers van een dubbelen naam. Voorzoover het onder zoek hiernaar niet anders bepaalt, zullen zij alle vereenvoudigd worden. Hedenmorgen brachten leerlingen van de hoogste klasse der H.B.S. A, Raaksschool, onder leiding van hun leeraar, ir. H. Zijlstra, een be zoek aan de lichtdrukinrichting van firma De Roojj, hier ter stede. De eigenaar, de heer J. v. d. Eisen, heette hen hartelijk welkom en zette vervolgens het doel van het lichtdrukken uiteen. Hierna werd overgegaan tot demonstratie der verschillende procedé's. Allereerst werden witdrukken gemaakt met zoowel zwarte als roode lijnen op witten grond, vervolgens blauwdrukken, waarbij witte lijnen op blauwen achtergrond worden verkregen. Te- verdwijnt snel door het pittig opwekkende, krachtig verster kende en weldadig kalmeerende ascoNS vens werd daarbij getoond, hoe de blauwdruk ken, die in water gespoeld moeten worden, in een door gas verwarmden cylinder automatisch worden gedroogd. Hierna werd nog getoond hoe z.g. sepiadrukken, d.i. witte lijnen op bruinen grond gemaakt worden, ook hoe van een calque, door middel van ontwikkeling op tranparant- papier, een nieuwe calque gemaakt kan wor den. Daarna werd overgegaan tot demonstratie van de „Rooija"-machine, waarmede afdrukken ge maakt kunnen worden van bladen uit couranten, tijdschriften, boeken, brieven enz., ook al zijn deze aan twee zijden bedrukt. Deze machine had de bijzondere aandacht der aanwezigen. Aan het einde dankte de heer Z'glstra den heer v. d. Eisen, voor zijn bereidwilligheid om den leerlingen gelegenheid te gevèn oeze prach tige inrichting te zien en zoodoende hun ken nis te verrijken. Eenige dagen geleden verscheen in de Haar- lemsche bladen een advertentie, waarin een prjjsverhooging van de tarieven van het Ge meente Electriciteitsbedrijf werd aangekondigd met ingang van de eerstvolgende meteropname na 30 April 1941. Als verbruiker volgens het z.g. Nachtstroom- tarief heb ik toen, zoo schrijft ons een verbrui ker, een berekening gemaakt volgens het oude tarief en volgens het nieuwe, welke het navol gende aanzien verkreeg: Ver- Oud Nieuw hooging tarief tarief in pet. Meterhuur f 0.60 f 0.61 12/3 Vastrecht f 3.96 f 4.06 2 52/99 58 KWH a 5 ct. f 2.90 58 KWU a 514 ct. f 3.19 10 94 KWH a 2% Ct. f 2.35 94 KWH a 3 ct. f 2.82 20 Omzetbelasting f 0.10 Totaal f 9.91 f 10.68 7.76 Hieruit blijkt, dat de totaalprijs bij een der gelijk verbruik, hetwelk niet hoog genoemd mag worden, reeds ruim 7 pet. hooger ligt dan ver leden jaar. Doch tevens blijkt uit deze opgave, dat hij, die zoo modern is geweest, zijn huis volledig eléctrisch te installecren met inbegrip van warmwatervoorziening en koken, nu wel zeer bedrogen uitkomt. Speciaal voor hen, die koken is in de middag uren een goedkoop tarief ingesteld van 2V, ct. per KWH, dit is verhoogd tot 3 ct„ prijsstijging dus maar liefst 20 pet. Gedurende de nacht uren heeft het G.E.B. eveneens goedkoope KW-uren ingesteld meer speciaal voor warm watervoorziening, het verbruik in deze periode wordt dus eveneens 20 pet. duurder, doch omdat dit verbruik min of meer als luxe te beschou wen is, kan hierop drastisch bezuinigd worden. Was een verbruiker met een klein gezin, zoo als het bovenstaande verbruik aangeeft,' echter ouderwetsch geweest en was hij op gas blijven koken, dan had hij dit kunnen doen tegen een prijs van 9 ct., thans 9'A ct., en had slechts een prijsverhooging van 5 pet. te betalen gehad. Welke redenen kan het G.E.B. hebben om eerst reclames te maken voor electrisch koken enz. om dan, als verscheidene verbruikers hier van de voordeelen hebben ingezien te komen met een stroomprijsverhooging voor die catego rie van verbruikers van 10—20 pet.? Ligt dit aan de stijging van kolenprijzen en omzetbelasting, goed, maar dan zullen dezè Blok I te Overveen heeft een aardig éigen brandspuitje. Het is bevestigd op een mooi rood wagentje, waarop met nadrukkelijke let ters staat: „Blok I. Brandweer". Maar ja, wat heeft men aan een orandspun als zij nooit gebruikt wordt? Gelukkig was optreaen tot nu toe nog onnoodig, maar je kunt nu eenmaal niet weten. Dit gedachtig toog de brandweer van Blok I, gisteravond uit oefenen. Het eerste gedeelte var. het geval verliep uit stekend, werkelijk uitstekend. De brandspuit spoot zeer vlot ruim drie meter in de hoogte besproeide precies volgens program de voor tuintjes van de huizen der .spuitgasten", spoot een wielrijder nat die zoo brutaal was om te blijven staan kijken, enfin deed alles wat een behoorlijke brandspuit in een-behoorlijke buurt moet doen. Toen commandeerde de brandmeester: „af sluiten". De manschappen gehoorzaamden en spoedig had de waterstraal zijn actie gestaakt Slangen werden opgerold, pijpen losgedraaid, iedereen stond belangstellend er om heen ge schaard en de commandant was trotsch op zijn „spuit". Opeens een geweldige waterkolom, geschreeuw, en tallooze hoeden en petten, vermengd met stukjes sigaar vliegen de lucht in, blijven even balanceeren op de top van den fontein en vin den dan hun weg in tuintjes en op straat. Intusschen spuit de waterkolom onverstoor baar verder. De brandweer is ten einde raad en belt om assistentie. Deze blijft uit, maar wel komt de raad om te probeeren de kraan dicht te draaien. Manmoedig stapt een vrijwilliger naar voren en probeert dt kruk die in den grond steekt verder te draaien. Het eenige re sultaat is dat zijn hoofddeksel nogmaals een luchtreis maakt en zich thans neerzet in een hoogen boom. De brandweer is beduusd en zwijgt. Het pu bliek wordt immer talrijker, en rumoeriger, het waterpeil op straat stijgt snel. De vloed spoelt tuinen binnen en verwoest ulpen- en narcissen-aanplantingen, iemand doet een optimistische poging om een groenten- emmertje over het gat te plaatsen, maar ook dit instrument kiest het luchtruim en landt later op het hoofd van een toeschouwer. Eindelijk komen stoere mannen, op tradi- tioneele sukkeldraf met een lange breede plank aanloopen. Met vereende kranten gooit men die over net gat en onmiddellijk springen vijf „spuitgasten" er op om hem in" bedwang te houden. Dan borrelt het ondergrondsch en dé commandant kan naderen om de kraan dicht te draaien. Het publiek juicht, deels enthousiast over den moed van zijn brandmeester, deels te leurgesteld vanwege Let einde der voorstelling De oefening ig geëindigd en de brandweer trekt af teneinde zich thuis van droogé klee- ren te voorzien. Toch was het een leerzamen avond wat men weet nu dat eerst de leiding afgesloten moet worden, voordat de pijp afge schroefd wordt. prijzen toch niet meer gestegen zijn dan voor het Gasbedrijf, welk bedrijf kan volstaan met een prijsverhooging van 5 pet. Moet de op brengst van het G.E.B. stijgen, ook accoord, doch laat de directie dan den verbruiker van nachtstroom KW-uren niet extra zwaar belas ten, doch de prijsverhooging tot een ongeveer gelijk percentage over alle verbruikers verdee- len. Wij hebben deze interessante puzzle voor- gélegd aan de directie van het Gemeentelijk Electriciteits Bedrijf, die de volgende ophelde ring van de zaak gaf. De stijging van de kolenprijzen op ieder K.W.U. is even Loog. Daarom drukt dit per centsgewijze het zwaarst op het laagste tarief d.w.z. het nachtstroomtarief, dat vroeger zoo goedkoop werd gegeven, omdat de afname ge schiedde gedurende den laten middag en den nacht, wanneer niet alle machines op volle capaciteit stonden en zoodoende ook niet alle netten in gebruik waren. Maar voor ieder K.W.U volgens het nachtstroomtarief wordt een zelfde hoeveelheid kolen gebruikt als voor andere tarieven. In begin Maart is de omzetbelasting er bij gekomen. Deze heeft echter wteinig invloed op de prijzen gehad. Het waren dus voornamelijk de kolen die de prijsverhooging tot stand brach ten. Er is dus helaas aan deze, door de tijdsom standigheden, ontstane ongelijkheid tusschen electriciteit en gas, thans niets te veranderen. Naar wij vernemen zal de heer A. J. Loer akker, die, zooals bericht, afgetreden is als voorzitter en bestuurder van den Ned. R.K Landarbeidersbond, zijn vrienden en relaties gelegenheid geven om afscheid van hem te nemen op Maandag 19 Mei, des middags van half vier tot half vijf, in hotel Lion d'Or, Kruisweg 36 te Haarlem. In de te Haarlem gehouden Algemeene Ver gadering van de Nederlandsche Maatschappij tot het verrichten van Mijnbouwkundige Wer ken N.V. zijn de balans en de winst- en verlies rekening over het boekjaar 1940 goedgekeurd en is het dividend bepaald op 4 pet. (v. j. 5 pet.). De heer H. van Kralingen werd tot lid van den Raad van Commissarissen herko zen. De politie heeft proces-verbaal opgemaakt tegen een 37-jarigen koopman en een 52-jarigen slager in Haarlem, die in twee maanden 7 schapen en 1 geit frauduleus slachtten en ver handelden. Een half schaap en een hoeveelheid spek en vet werden in beslag genomen en naar het Openbaar Slachthuis vervoerd. Inlichtingen aan het Bureau van Politie, Smedestraat, uitsluitend tusschen 11 en 13 uur. Armband, Kaptein, Schagchelstraat 17; Acten- tasch m. i„ Rustenburgerlaan 85; bal, Uilen broek, Paul Krugerstraat 76; ceintuur, Bureau van Politie Smedestraat; geld, Bronstring, Pegasusstraat 105; halsband, Perhorst, Leidsche- straat 66; manchetknoop, Kuyl, Reitzstraat 131; theemuts, Graaff, Schotersingel 117; poppen wagen m. i., Alphenaar, Hedastraat 20; muziek rol, Van Dijk, A. L. Dyserinckstraat 82; tasch m. i., Bureau van Politie Smedestraat, Géboren: 16 Mei: C. G. van OostenWijnands, d. F. H. TeeuWenZwarter, z. 15 Mei: M. E. TuijsserFrancken, 14 Mei: K. KopSemel, z. M. PeetoomZwaan, z. A. W. Oostendorpvan der Voort, z. 16 Mei: A. G. RemijnKaczor, d. Overleden: 14 Mei: W. Wils, 71 j„ Twijnders laan 15 Mei: F. Felderhof, 55 j„ van Ho- gendorpstraat H. J. Kirsten, 57 j., le Emma- straat J. H. Siepkes, 76 j„ Schotersingel 14 Mei: J. M. Jacobs, 24 j., Sumatrastraat 15 Mei: C. D. F. C. Rieden, 74 j„ Ternatestraat P., 10 m., d. van F. E. Strobbe, Kamperlaan Eén politié-auto hield Donderdagmiddag plotseling stil voor een perceel aan de Noor der Amstellaan. Een inspecteur met eenige agenten sprongen uit den wagen en zetten ter stond het huis aan voor- en achterzijde af. Na tuurlijk kan zooiets niet in Amsterdam ge beuren of onmiddellijk daagden van alle kanten nieuwsgierigen op, die nochtans voorloopig niets te zien kregen. Want de politie maakte haar entree aan de achterzijde van het perceel om ontvluchten van de in het Luis aanwezigen te voorkomen. Een rechercheur verbrak daar een ruit en met de revolver in de hand drong hij binnen. Hij trof in een kamer een gezelschap van twintig personen aan, die hazardspel aan het beeoefenen waren. Toen kwamen ook de andere politiemannen het huis binnen. Alle aan wezigen werden gearresteerd en meegenomen naar het politiebureau. Ook werden twee rou lettes, een aantal speelkleeden, fiches en een kistje met niet minder dan 1200,aan bankbiljetten in beslag genomen. De exploitant die als croupier optrad, is achter slot en gren del gezet. De andere gearresteerden werden na verhoor weer vrij gelaten. De politie heeft voorts Donderdag nog een tweeden slag geslagen. Slechts toevallig op den zelfden dag. Aan het bureau Warmoesstraat kwam zich n.l. een bewoner van de Nieuwe Uilenburgstraat beklagen, dat hij in een gok huis in de St. Jansstraat met het „mijn en dijnspel" liefst 104,had verloren. De politie toog er meteen heen, niet om ook eens de drie azen te gaan vinden, maar om het heele snel te winnen. En daar ze de beste troeven in handen had verloren de spelers den laatsten slag. „Mijn" zeiden de rechercheurs en de geheele spelvoor- raad mitsgaders de exploitant en de spelers, to taal zeven personen, verhuisden naar den overvalauto. De spelers hadden zoo weinig voorzorgen genomen, dat de politie zoo maar het speelhol kon binnenkomen, waarvan ze dan ook een dankbaar gebruik maakte. Allen werden naar het politiebureau War moesstraat overgebracht, waar proces-verbaal is opgemaakt. Bij dagelijks gebruik van (VOORAL DUN SNIJDEN) Gebouw St. Bavo: Haarlems Gemengd Koor, 8 uur, Kinderkoor, 6 uur, R.K. Bevol kingsbureau, 8 uur, Schaakclub St. Bavo, 8 u. „De Kerkuil" Nieuwe Gracht 23: Expositie van Ceramiek en Glaswerk. De Bois, Kruisweg: Expositie moderne schil derijen, 10 tot 5 uur. Palestina Diorama's, Schotersingel 117a: te bezichtigen van 10 tot 9 uur. Kunsthandel Leffelaar: Expositie van wer ken van A. Arens en H. J. Wesseling, 10 tot 5 uur. Rembrandt: „De stem uit den aether", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Cinema palace: „Tusschen Hamburg en Haïti", 2, 6.30 en 8.45 uur. Luxor: „Mag dat wel, Erika?", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Frans Hals: „Morgen word ik gearresteerd", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Spaame: „Onder gele vlag", 8 uur. Gebouw St. Bavo: Onderling Genoegen, 2 en 6 uur. Gewone zittingen 46 uur, Geel Wit 6.30 uur. Stadsschouwburg: Dansavond Hedi en Margot Höpfner, 8 uur. >,De Kerkuil" Nieuwe Gracht 23: Expositie van Ceramiek en Glaswerk. De Bois, Kruisweg: Expositie moderne schil derijen, 10 tot 5 uur. Palestina Diorama's, Schotersingel 117a; te bezichtigen van 35 en 79 uur. Kunsthandelaar Leffelaar; Expositie van wer ken van A. Arens en H. J. Wesseling> 10 tot 5 uur. Rembrandt: „De stem uit den aether", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Cinema .Palace: „Tusschen Hamburg en Haïti", 2, 6.30 en o.45 uur. Luxor: „Mag dat wel, Erika?", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Frans Hals; „Morgen word ik gearresteerd" 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Spaarne: „Onder gele vlag", 8 uur. De Zondag- en avonddiensten der apotheken zullen tot en met Vrijdagavond worden waar genomen door de volgende apotheken: Park-apotheek, Kleverparkweg 13, tel. 11793. Fa. C. G. Loomeijer en Zn., Barteljorisstr. 11 telefoon 10175. Park-apotheek, Kleverparkweg 13, tel. 17946 Apotheek Schotsman, Binnenweg 206208 Heemstede telefoon 28320. (Gedeeltelijk gecorrigeerd) De Haagsche politie heeft aangehouden den 36-jarigen directeur C. S. F. van een leeskring te 's-Gravenhage. verdacht van oplichting c.q. verduistering van verscheidene bedragen van f 500, o. a. ten nadeele van J H. van L. te Wilnis en B. V. te 's-Gravenhage. De directeur stelde in verscheidene kleine plaatsen in het land filiaalhouders van zijn leeskring aan tegen een salaris van ongeveer f 100.per maand en wist dezen te bewegen, te zijnen name borgstellingen te storten van f 500.hoewel hij wist, dat hij op den duur den leeskring niet in stand zou kunnen houden, aan gezien hij in kleine plaatsen niet zoo rendeerde. Bovendien liet hij zich dezer dagen failliet ver klaren, hetgeen voor verscheidene filiaalhouders aanleiding was, aangifte te doen van oplichting en verduistering. Ongeveer tachtig personen z(jn op deze wijze benadeeld. Het verduisterde bedrag is in totaal ruim f 40.000.groot. De directeur is gearresteerd. In den afgeloopen nacht vlogen enkele Brit- sche toestellen boven ons land. Een aantal bom men werd neergeworpen. Gelukkig zijn er geen dooden of gewonden te betreuren. De meeste bommen vielen in het open veld. In een stad in Noordholland werden eenige woonhuizen min of meer beschadigd. Voorts werden zes koeien ge dood. O* arm van «at flatter It geen too- ventaf: vóór he« veranderen van richting moet hij zich ervan over tuigen of 4e ma noeuvre VEILIG volvoerd zal kun nen worden I

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1941 | | pagina 2