KRUSCHEN A DRE III IS 18 JAAR GEWORDEN m Koning &Bienfait Italiaansche bommen op Bntsch convooi ^,,4Vw V V llli/n/iazd^eó W a ter standen VRIJDAG 16 MEI 1941 Staking op Amerikaansch marinesteunpunt Denemarken en de Groenland affaire Censuur in Vaticaanstad Brabantsche brieven Een jonge kerel, waar pit in zit Amerikaansche waarnemers aan het Egyptische front Matsoeoka over relaties TokioNanking Rheumatische pijnen r as i»89 IRAKSCHE MINISTER UIT ARABIë TERUG BRANDEN IN DE V.S. Portugeesche ambassadeur weer in Londen terug Nieuwe versterkingen te Singapore aangekomen Stakingen op Malakka Oorzaken der Belgische voedselschaarschte Dieven vopr de Groningsche rechtbank Wij luisteren naar Door bliksem getroffen Molen afgebrand Doodelijke aanrijding Jongetje overreden en gedood Toch Zwitsersche bladen naar Frankrijk? DE CRICKET-COMPETITIE Zaterdag 17 Mei Tennisprogramma voor Zondag a.s. ZUURSTOF, STIKSTOF EN LUCHT: Moderne Houtbewerkingsmachines Noord-Holi. Machinehandel Wormerveer - Tel. 81574 Vaderlandsche Hyp.bank Beursvacantiedagen Hoofdpijn- Migraine S fi 1 a 8 RHODUS, 16 Mei. (Stefani) De oorlogscor respondent van Stefani meldt, dat een formatie Italiaansche bommenwerpers een vijandelijk convooi opmerkte ten Zuidwesten van het eiland Casos. Het convooi bestond uit een zwaren krui ser, twee torpedojagers, een schip van 15.000 en twee van 8.000 ton. De Italiaansche vliegtuigen werden door goed gericht luchtdoelgeschut van een vyand getroffen en de commandant van de Italiaansche formatie werd aan den voet ge wond. Desondanks werd de aanval voortgezet en werden bommen op de vijandelijke schepen ge worpen. De kruiser werd door twee bommen van zwaar kaliber getroffen, maakte slagzij en verloor aan snelheid. Alle Itaniansche vlieg tuigen keerden op hun basis terug. Een andere Italiaansche formatie heeft een aanval ondernomen op Cyprus', waarbij hangars op vliegvelden vernield werden. Twee vijande lijke torpedojagers, welke op zee kruisten, gin gen niet tot den strijd over. NEW YORK, 15 Mei (D. N. B.' Volgens een bericht van oe Associated Press uit Honoloe- loe het ben Donderdag alle nandwerkslieden, die op het marinesteunpunt Peaal Harbour aan het werk waren, het werk neergelegd me' het motief, dat Je besprekingen tusschen werkgevers en werknemers over loonen en ar- beidsvoorwaarden niet snel genoeg vorderden. Door deze staking dei handwerkslieden zijn nog 16 000 hulparbeiders tot nietsdoen f?e" dwongen. Uit Washington meldt het D. N. B.; Het bericht van de New York Herald Tribune uil Washington, dat de Sovjet-regeering de vo rige week in Washington uitvoerlicenties tot een bedrag van ongeveer een millloen dollar bestemd voor werktuigmachines heeft gekre gen, is Donderdag in het staatsdepartement categorisch tegengesproken. Men verklaarde dat de Sovjet-Unie gedurende een lange pe riode uitvoerlicenties heeft gekregen voor werktuigmachines voor telkens kleine bedra gen, maar dat den laatsten tijd geenerlei uit voer van werktuigmachines is toegestaan. De Senaat der V. S. heeft het wetsvoorstel, dat president Roosevelt machtigt om de in Amerikaansche havens opgelegde bulten- landsche schepen in beslag te nemen, aan vaard met 59 tegen 20 stemmen.. CAIRO, 15 Mei (S.P.T.)Momenteel ver toeven 18 Noord-Amerikaansche officieren aan het Egyptische front, ter verrichting van mili taire waarnemingen. Onder hen bevinden zich vier officieren der landingstroepen van de in fanterie, onder wie kapitein James Roosevelt, voorts vier officieren van de pantseraiueeling, een officier van de Amerikaansche oorlogsma rine, twee instructeurs der luchtmacht benevens eenige militaire attache's. TOKIO, 16 Mei (D.N.B.) De woordvoerder van het inlichtingenbureau heeft vandaag op de gewone conferentie voor de buitenlandsche kunnen verdreven worden met Kruschen. Reeds gedurende tientallen jaren bracht Kruschen uitkomst over de heele wereld. Neem toch óók onder voortdu rende controle van scheikun dige-apotheker G. J. Logger pers verklaard, dat er tusschen den Japanschen ambassadeur te Nanking, Hondar, en den Japanschen minister van Buitenlandsche Zaken, Matsoeoka, een volledige overeenstemming van opvattingen is bereikt. Matsoeoka heeft de poli tiek van Hondar, om de nationale regeering van Nanking te ondersteunen goedgekeurd en neeft het dan ook van de hand gewezen, Jat een of andere derde mogendheid in het Chineesch- Japansch conflict zal bemiddelen. Bij apoth. en drog. 1.62, 1.47, 0.76, 0.41 KOPENHAGEN, 15 Mei. (D. N. B.) Het Deensche ministerie van Buitenlandsche Za ken heeft Donderdagavond de volgende ver klaring afgelegd; Op 16 April heeft het Deensche ministerie van Buitenlandsche Zaken door het telegraaf- agentschap Ritzau medegedeeld, dat de reeds eerder teruggeioepen Deensche gezant in Washington. Henrik Kauffmann, uit den staatsdienst werd ontslagen, omdat hij eige ner beweging met de regeering der Vereenig- de Staten een overeenkomst had gesloten over de verdediging van Groenland en gewei gerd had gevolg te geven aan het terugroe pingsbevel, dat hem volgens een koninklijk oesluit door het ministerie van Buitenland sche Zaken was gegeven. Aangezien gezant Kauffmann in zijn telegrafisch rapport aan het Deensche ministerie van Buitenlandsche Zaken had medegedeeld, dat de overige, naar de Ver. Staten gezonden Deensche diploma tieke en consulaire ambtenaren zich princi pieel hadden aangesloten bij zijn standpunt ofschoon de Groenlandovereenkomst uitslui tend en alleen op rekening van Kauffmann staat, heeft het ministerie van Buitenland sche Zaken het noodzakelijk geacht dezen ambtenaren te bevelen, dat zij ieder dienst- contact met Kauffmann moeten verbreken en een verklaring afleggen, dat zij loyaal de in structies van de Deensche regeering zullen nakomen. De consuls Georg Bech in New York, Reimund Baumann In Chicago en Axel Sporon-Piedler in San Francisco hebben in- tusschen geweigerd deze instructie op te vol den en voorts het bevel afgewezen om naar Kopenhagen te komen ten behoeve van een dienstverhoor volgens de ambtenarenwet. Het Deensche ministerie van Buitenlandsche Za ken heeft onder deze omstandigheden de drie genoemde ambtenaren voorgedragen voor ont slag volgens de betreffende paragraaf van de ambtenarenwet. Dit voorstel is goedgekeurd in een koninklijk besluit van 13 Mei. ANKARA, 16 Mei. (D.N.B.) De Iraksche mi nister van Financiën, die naar Ibn Saoed, den koning van Saoedisch Arabië gezonden was, is Donderdag in Irak teruggekeerd. Aldus meldt radio Ankara uit Bagdad. NEW YORK, 15 Mei (D.N.B.) In de haven van Baltimore (Maryland) heeft een groote brand drie dokken en een plezierboot vernield. Verscheidene kleine schepen werden beschadigd. Associated Press meldt nog, dat de brand was uitgebroken op de plezierboot. NEW YORK, 15 Mei (D.N.B.). Door een grooten brand zijn te Philadelphia dertig woon huizen vernield. Ook een houtzagerij en een vrachtautofabriek werden een prooi der vlam men. Op een scheepswerf moest het werk ge deeltelijk gestaakt worden. D« schade bedraagt vele millioenen dollar. LISSABON, 15 Mei. (S.P.T.). De Portugeesche ambassadeur in Londen, Armindo Monteiro, die verleden week naar Lissabon gereisd is in ver band met een speciale boodschap der Engelsche regeering, is heden per vliegtuig naar Engeland teruggekeerd. Tijdens zijn verblijf te Lissabon heeft Monteiro een bespreking gehad met den Portugeeschen minister-president, Salazar. VATICAANSTAD, 16 Mei. De Vaticaansche autoriteiten hebben, volgens een bericht van United Press aan haar bladen, Maandag voor het eerst sedert het uitbreken van den oorlog de censuur op alle brieven en telegrammen, die Va ticaanstad verlaten, ingevoerd. Als reden voor dezen maatregel wordt aangegeven, dat men het zenden van Italiaansche po'itieke en nrlitaire geheimen naar het buitenland via Vaticaanstad wil voorkomen. Voor alle telefoongesprekken, ook voor pers- gesprekken, zijn bijzondere vergunningen noo- dig. De gesprekken worden geregistreerd en ge controleerd. Voorts zijn ook toegangsbewijzen voor journal'sten ingevoerd voor het Vaticaan sche secretariaat. SINGAPORE, 15 Mei (Domei) Officieel is gisteren bekend gemaakt, dat een groot aantal Britsche troepen, met inbegrip van personeel der luchtstrijdkrachten zoowol ais vlootversterkingen, hier heden zijn aange komen. De stakingsongeregeldheden in het rubber district op Malakka hebben een zorgwekkenden omvang aangenomen, zoo is in Bangkok mede gedeeld. Naar het A.N.P. bericht is de hooge commissaris, Sir Shenton Thomas, dierhalve naar Guala Lampur vertrokken om de ontwikkeling te controleeren. BERLIJN, 16 Mei (A.N.P.)De leider van de Belgische landbouwcorporaties, Piet Meuwissen, heeft in het Brusselsche blad Nouveau Journal een artikel gepubliceerd, waarin hij uitvoerig de tijdelijke levensmiddelen moeilijkheden in België behandelt. Ter inleiding wijst hij er op, dat de bevoegde instanties in België alle maat regelen hebben genomen om den geheelen oogst van 1941 te controleeren en op rechtvaardige wijze te distribueeren. Voor de tijdelijk na de bezeting in België opgetreden levensmiddelen- moeilijkheden stelt Meuwissen de onder het vroegere regiem heerschende desorganisatie van het economische leven verantwoordelijk. De Belgische regeering had slechts de industrieele ontwikkeling van het land onder oogen gezien en op geenerlei wijze aandacht geschonken aan het probleem van de landbouwproductie. Dit bijna misdadig gebrek aan vooruitziendheid heeft men thans moeten betalen. Meuwissen vestigt er vervolgens de aandacht op, dat bui tenlandsche invloeden in België zich hebben doen gelden om een politiek van voorraadvor- ming door de regeering te verhinderen. Zoo hadden de geallieerden zich reeds in September 1939'met het motief, dat België eventueel door Duitschland zou kunnen worden bezet, uitge sproken tegen het aanleggen van voorraden, om dezelfde redenen hebben de Engelschen op hun terugtocht ook bij voorkeur molens In brand gestoken en vrachtschepen tot zinken gebracht, en aldus waardevol materiaal voor de levens middelenvoorziening van België vernietigd. Voor de Rechtbank te Groningen stond Don derdag terecht A. de R., te Oude Pekela, die een zeer groot aantal rijwielen had gestolen. Reeds vijf veroordeelingen heeft deze man achter den rug. Hij bekende het hem ten laste gelegde. De off'cier van Justitie, mr. A. W. Baron van Inhoff, vond in den tegenwoordigen tijd deze diefstallen buitengewoon ernstig. Mede in- ver band met verdachte's verleden, achtte spr. het niet vertrouwd, dat deze man vrij rondloopt. Spr. eischte een gevangenisstraf voor den tijd van 1% jaar. De verdediger, mr. Tj. Stoel, pleitte clementie 16 April j.l. heeft C. H. K. te Sappemeer in het postkantoor te Hoogezand een brutalen over val gepleegd. Toen hij voor het loket stond en de dienstdoende ambtenaar zich even verwij derde. zag hij kans uit een dichtbij staande geld- trommel een bedrag van bijna 50 weg tenemen Dank zij de oplettendheid van een anderen amb tenaar kon de dief onmiddellijk worden gegre pen. De officier van Justitie, mr, L. D. Zijlstra, vond dezen overval een zeer ernstig feit; derge lijke dingen komen meer voor in de groote ste den dan in de rustige plattelandsgemeente Hoo gezand. Spr. eischte een gevangenisstraf voor den tijd van tien maanden. De verdediger, mr. M. Koppius, zag in den verdachte een zwak karakter, dat op een gegeven oogenblik de verleiding niet heeft kunnen weer staan. Spr. vroeg clementie. De rechtbank veroordee'de E. E. uit Gronin gen wegens diefstal van huishoudelijke voorwer pen te Hoogezand en Foxham overeenkomst'g den eisch tot een gevangenisstraf van 1% jaar met aftrek van den tijd in voorloopige hechtenis doorgebracht. Overeenkomstig den eisch werd de 47-jarige grondwerker W. K„ die de vorige week terecht stond wegens poging tot doods'ag op een café houder te Gromngen, gepleegd 23 Maart J.l.. veroordeeld tot een gevangenisstraf van acht maanden. Vanmorgen is tijdens een korte onweersbui de bekende molen' aan De Roskam van het wa terschap Kamperveen tengevolge van bliksem inslag afgebrand. De bewoners konden zich en een gedeelte van dein inboedel redden. Donderdagmiddag omstreeks vijf uur is te Den Haag de 52-jarige mevr. G. van B., wo nende aan de Van Boetzelaerlaan, op den hoek van den Westduinweg en de Douzastraat aan gereden door een vrachtauto. Mevr. van B., die op de fiets was, kreeg een schedelbasisfractuur. In het R. K. Ziekenhuis aan het Westeinde is zij in den nacht aan haar verwondingen over leden. Donderdagmiddag omstreeks half 6 is in de Pretorialaan te Rotterdam het 3-jarig jongetje A. J. Kleypool door een met kolen beladen vrachtauto ovet reden. Het kind werd de schedel verbrijzeld, waardoor de dood on middellijk intrad. BERN, 16 Mei. (D.N.B.) Naar het Zwitsersche telegraafagentschap van bevoegde zijde ver neemt, is het oorspronkelijk op Donderdagavond vastgestelde verbod van invoer der Zwitsersche bladen in Frankrijk eenige dagen uitgesteld. Er worden nog besprekingen gevoerd over de defi nitieve ordening der toelating van Zwitsersche couranten. BAZEL, 15 Mei (S.P.T.)Het invoerverbod van Zwitsersche bladen in onbezet Frankrijk heeft in Zwitserland opzien gebaard. Volgens een bericht van den correspondent van het in Genève verschijnend blad La Suisse, is het ver bod te wijten aan een gezamenlijke actie van de Fransche pers die zich bij de autoriteiten beklaagd heeft over de moordende concurren tie van Zwitsersche bladen. Deze maken op het oogenblik een niet gekenden opgang mede, waarschijnlijk omdat zij goedkooper zijn dan de Fransche bladen. Het programma van de eerste klasse-wedstrij den van den Nederlandschen Cricketbond voor Hemelvaartsdag luidt als volgt: Hermes DVSVOC en VRAACC. Daar Se terreinen van SCHS en Haarlem nog niet ge reed zijn op dien datum, zijn de wedstrijden SCHCHCC 2 en HaarlemRood en Wit uit gesteld. Voor 25 Mei is het volgende programma vast gesteld: HDVS—ACC, Excelsior—HBS, VVV— Rood en Wit, Quick (N)Sparta en HCC 3 HCC 2. HILVERSUM I. 415.5 M. Nederlandsch Programma. 6.45 Gram'oïoonmuziek. 6.50 Ochtend gymnastiek. 7.00 Gramofoonmuziek, 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 BNO: Nieuwsbe richten. 8.15 Gewijde muziek (gr.pl.). 8.45 Gramofoonmuziek (9.159.20 Voor de huisvrouw). 10.00 Ernstige muziek (opn.). 12.0o Ensemble Erica Heien. 12.45 BNO: Nieuws- en economische berichten. 1.00 Orkest Eloward. 1.45 Gramofoonmuziek. 2.0o Tuinbouwcauserie. 2.20 Het Amuse mentsorkest en solist. 3.30 Gramofoonmu ziek. 4.20 Het Rotterdamsch Philharmo- nisch Orkest. 5.15 BNO: Nieuws-, econo mische en beursberichten. 5.30 Orgelspel. 6.00 Gramofoonmuziek. 6.15 Voor de bin nenschippers. 6.30 Het Omroeporkest (7.007.15 BNO: Vragen van den dag) 7.45 Voor den boer. 8.00 BNO: Nieuwsbe richten. 815 Spiegel van den dag. 8.30 Het Utrechtsch Stedelijk Orchest. 9.45 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II. 301.5 M. Nederlandsch Programma. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtend gymnastiek. 7.00 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 BNO: Nieuwsbe richten. 8.15 Gramofoonmuziek. 10.20 Licht programma (opn.). 12.15 Klaas van Beeck en zijn orkest. 12.45 BNO: Nieuws- en economische berichten. 1.00 Gramo foonmuziek. 2.00 Viool, piano en gramo foonmuziek. 2.40 Oeciamatie. 3.00 Het Rotterdamsch Philharmonisch orkest en solist. 4.00 Gramofoonmuziek. 4.30 En semble Bart Ekkers. 5.15 BNO: Nieuws-, economische en beursberichten. 5.30 Het Amsterdamsch Salonorkest. 6.15 Het Ne derlandsch Kamerkoor en gramofoonmu ziek. 6.45 Reportage. 7.00 BNO: Groningsch praatje. 7.15 Gramofoonmuziek (7.30 7.45 „Werkers ontmoeten elkaar"). 8.00 BNO: Nieuwsberichten. 8.15 Spiegel van den dag of gramofoonipuziek. 8.30 Geva- rieerd programma. 10.00 BNO: Nieuwsbe- richten, sluiting. ■AWAAWAWAWWWWWWWV Hoofdklasse Leimonias 1- Leimonias 2 Anglo Dutch 1 Schiedam 1 Hilversum 1- Gr.-Wit 1 Festina 1— Het Spiegel 1 Eerste klasse Malttenkl. 1— Siod 1 Thor 1Nwe Marlot Club 1 P. Marlot 1— Metselaars 1 Haarlem 1 Rooa'-W. 1 Bilthoven 1 Hilverheide 1 Alta 1—Kat 1 Breda 1 Eindhoven 1 Woburnp. 1- Philharm. 1 Overgangsklasse Leimonias 3 Sobri 1 N.M. Waalsd. 1— P. Marlot 2 TCG 1TCH 1 Leiden 1 Westrust 1 Het Spiegel 2 Rhijnauwen 2 Shot iH'sum 2 Volly 1— B. Bazel. 1 Eindhoven 2 Wobufnp. 2 2de klasse A N.W. TCH 2—TCG 2 Westrust 2 Beverwijk 1 Shell I—Enkh. VVGA 1— Ready '28 1 Kat 2Festina 2 Swift 1H'sum 3 Soest 1—Shot 2 Khijn. 3— Dropshot 1 2de klasse B N.W. TCG 3— Haarlem 2 Wimbledon l Heemstede 1 Gr.-Wit 2— Score 1 Deuce 1Joy 1 De Algcm. 1 Festina 3 Ready '28 2 Kat 3 Advendo Swift 2 Kg. Zaand. 1 Beverwijk 2 H'sum 4Alta 2 B'aarn 1 Gooiland 1 Dropshot 2 Nw. H'sum Htieide 2 UTV 1 Score 2 De Blaren Het Gooi 1— Shell 2 2de klasse Oost ATV 1—Neder Veluwe Arnh. Bond 1 Doorwerth 1 Wag. Stud 1 ATV 2 Doorw. 2 Arnh. Bond 2 Enschede 2 Ons Gen. 1 Tempo Enschedé 3 3de klasse A, N.W. Tw. Bank 1 De Algem. 2 Bedcover 1 Ready '28 3 Joy 2SMN 1 Shell 3Rede. 2 SmashKg. Zaandijk 2 Schagen Game a. Set 1 H'stede 2 De Ruïne 1 Westr. 3TCG 4 Duinlust 1 VVGA 2 De Ruïne 2 Deuce 2 Alta 3Soest 2 Gooiland 2 Het Gooi 2 Hilverheide 3 Gr.-Wit 3 Advantage 1 Assu 1 Rhiln. 4— Advant. 2 Dropshot 3 Racket 1 Proefstation voor Bouwmaterialen en Bureau voor Chemisch Onderzoek Amsterdam, Da Costakade 104. Tel. 83047 gecomprimeerd en in vloei baren toestand 4.V. W. A. BOER'S MACHINE- EN ZUURSTOFFABRIEK Hoofdkant. Schiedam. Fabrie ken te Schiedam, Amsterdam, Groningen, Utrecht, Hengelo. Dieren Tandjong Priok en Soerabaja prima constructie NIEUW en GE BRUIKT - Levering uit voorraad Aan het jaarverslag der Vaderlandsche Hy potheekbank te 's-Gravenhage over het jaar 1940 ontleenen wij het volgende: Het saldo der uitstaande hypothecaire leenin gen bedraagt aan het einde van het verslagjaar 7.139.855 (7.635.403), het saldo pandbrieven 7.120.300 (7.376.100). Het saldo der spaarkassen werd in 1939 geheel afgelost. Met mederekening der activa, waaronder begrepen het obligo der aandeelhouders, Is een surplus aanwezig van 2.749.161 (2.722.051) boven het bedrag der uit staande pandbrieven. In 1940 kwamen geen executies voor (1939: één). Door oorlogshandelingen werd in 1940, in hoofdzaak te Rotterdam, de opstal van het on derpand van 31 leeningen, waarvan de per resto hoofdsommen in totaal bedroegen 403.000, vernietigd. De schade na aftrek der grondwaarde wordt op 350.000,getaxeerd. Nadat een bedrag van 40.335 (30.000) per 31 December 1940 is afgeschreven, ligt het in het voornemen aan de jaarvergadering voor te stellen de resteerende winst ad 34.964 (20.367) te ge bruiken tot het vormen van een reserve tegen oorlogsmolest. (Winst van het vorige jaar werd toegevoegd aan de bedrijfsreserve) De wn. secretaris-generaal van het departe ment van Financiën heeft bepaald, dat 31 Mei a.s. en op de Zaterdagen in Juni, Juli en Augus tus de beurzen voor den geld- en fondsenhandel zullen zijn gesloten. helpen veilig en vlug. Doos 10 en 50ct VRIJDAG 16 MEI E b 3 os a cd J> S1 O Cl d co CO 03 0) r-H tSJ <M l <D bD Sedert Gisteren bo a Keulen 6 u. Lobith Nijmegen St. Andr. W. Arnhem Vreeswijk 1 w. Westervoort Deventer Kampen Maastr. Hs. 1) Borgh Belfeld Venlo Grave 2) Sluis Lith 38 49 113, J, - 5 56 10 52 300 11.11 5 16 000 0 53 43 10 11 23 13 70 1 66 0 82 37.58 10 47 8 1 2 78 8 28 8 88 0.- 251 0.15 0 97 1 00 469 0 62 -.01 j.OO J.C0 J.OO 0.00 0— .00 .00 0.24 0.— 0.00 -00 J«- J.OO 0 29 j.OO 0 03 0.j3 - 04 .04 0.03 0 0 j 05 00 04 -.39 J. 0. - 0 02 0.00 Amico. Ulvenhout, 15 Mei 1941 Vandaag is 't feest in onzen huis. Mijn baas- ke, Dre III, wordt vandaag 18 jaar! Ja mee jou, die 'm al hebt zien liggen in z'n witte wiegske, gevoeid dat ie bulkte, gezond als 'n vischke, frisch als 'nen klaproosknop, daar op de blankgelakte slaapkamer van 't eerste Am- sterdamsche bovenhuiske van mijnen zeun den kunstschilder en zijn Wieske mee jou zeg ik vandaag: „waar zijn die jaren gebleven?!" Achttien jaren, dat onzen eersten kleinzeun geboren wierdWe worden oud, 't leven vliegt. Simpele waarheid, maar weinig begre pen. Want de menschen ze leven, ze haten, ze streven, zitten vast aan goud en goed of zeof ze 'n eeuwigheid veur den boeg heb ben Ochèrm 't is mee zoo weinig tijds gedaan. Finaal gedaan. En alle bezit, tot 'n konink rijk toe, waarveur bittersten haat misdreven is, alle bezit meineedig, misdadig verworven, allen rijkdom, gekocht mee 't dure geluk van men- schenlevens, mee t eigen geluk, mee alle zelf respect, alle bezit valt tot assie, tot pulver in malkaar op den eigensten oogenblik, dat den lesten druppel olie uit de levenslamp is op gebrand. Maar de menschen leven, haten, stre ven, zitten vast aan goud en goed of ze of ze eeuwigheden veur den boeg hebben. Maar genogt daarover. Daar worden op den oogenblik weer dure lessen betaald laten we hopen, dat ze ook geléérd wordenGenogt! 't Is feest in onzen huis Dré III wordt 18 jaar vandaag! t Is feest! Achttien jaren't is rog weinig, zegt ge. Jjah! Ehjja! 't Is nog 'nen leeftijd als 'nen blossemknop. Ja! En tóch't is al zooveul als den jongen gast er eigens van gemokt heeft. Onderlest was hier 'nen mensch, braaf, rechtschapen, kloek in zaken, al was Ie wat zeurderig in zijnen praat, wat Trui noemde: ,,'nen zemelknooper". Hij sprak ons mee zurg en liefde over z'n kind. 't At zoo slecht, 't Luste bekanst niks- „En als ge 'r dan maar één hebtzuchtte- n-ie bezurgd. Toen: „die kinders motten teugers- woorig ook zooveul leeren." „Is 't 'nen jongen of 'n meske?" vroeg Trui bedrukt. „Jongen," zee-t-ie toonloos. Dan zwegen we efkes; ge wierd zenuwachtig van deuzen bleeken klammen tiep, die zoo som ber aan z'n donker snorreke te plukken zat. Toen vroeg ik: „hoe oud is 't kindeke, menier van Teutum?" „Zeuventien jaren," zee-t-ie droefgeestig. Ik beloof oe, amico, da 'k even moeite had mee m'n eigen, 'k Dorst den Teut nie lank aan te zien. Keek naar Dré III. Maar die kreeg 'n kleur. Maar veur ie de klink oplichtte, vroeg ie, mee 'n gezicht, dat seerjeus stond van er gernis: „eh.... meneer van Teutum, Is. eh.... oew jongske albedzindelijk?" Trui vloog naar 't achterhuis. Den Eeker kreeg 'n hoestbui. Ik verslikte me in den smoor van m'n pijp. Maar den Snorreplukker zee op gewekt: „jaja, al vijf jaren! Nooit meer zie- datte bespeurd in z'n beddeke." „Geef 'm dan kindermeelenpap," adviseerde Dré III en toen: „Opa, 'k gaai wa schieten, achter „de Koei". „Wat 'n boy," zee van Teutum, als den Dré weg was. „Hoe oud is die?" „Zeuventien jaar," zee Ik droog: „en com pagnon In mijn bedrijf!" Toen begost van Teutum nog feller te plukken aan z'n snorreke. 't Wierd akelig, 'k Stond maar op, veur z'n bovenlip kaal was; 'k had goesting gekregen om mee Dré III in cours te gaan schie ten. "k Mot die sport bijhouwen, want anders wordt ie me daarin de baas! Hij heeft zijnen tweeden winkel geopend. In verband mee de tijdsomstandigheden kost ie deuzen winkel wel nie zoo overdadig uitdossen bij de opening als ie dat mee den eersten win kel had gedaan, maar nóg wist ie 't zoo aan te leggen, dat bij de opening ieder wel moest denken, dat de „Brabantsche Groentencentrale" mee oorlog nie te schaften heeft! Nog was 't 'nen rijkdom, dien ie uitstalde! En.... de klan ten komen nou op zoo'nen overdaad af, lijk vlie gen op den suikerpot. Op Zaterdagmergen werd 't filiaal geopend. Midden in de stad. En mee fiere letters prijkt daar op 't royale winkelraam: „Brabantsche Groentencentrale". Alles, duur en goeiekoop, prontjes geprijsd; 'n huisvrouw, die tiptop veur den dag komt, goed verzurgd in kleedij en uiterlijk, hoeft nie bang te zijn overvraagd te worden, 'n extra belasting te motten dragen, boven de slons, die mee gin tang is aan te vatten. Dat was altij 'n soortement van „Per- soneele Belasting", waarbij 't gezin, dat 'n net huiske zoo pront meugelijk bewoonde, 't huiske gemeubeld had mee spullekes waarop soms ja ren geboend en gewreven was, veul meer be lasting betalen moest dan '1 gezin dat als ver- kens samenhokte in 'n smerig woningske, op vette kale vloeren, „gemeubeld" mee 'nen inven taris, waarop 'nen uitdrager ginnen rijksdaalder geven zou. Terwijl beide die gezinnen dikkels 'n zelfde inkomen hadden! Neeë mee 'n dergelijke onrechtveerdige „belasting" houdt Dré III z'n eigen nie op. Eénen prijs, veur ieder klantje, zonder te letten of ze 'r toetje 'n vleugske gepoeierd heeft, dan wel: of ze 't in gin virtlen dagen heeft gewas- schen Trui was, vaneigens, weer teugen den twee den winkel! En ze had gelijk, als altij! „Is me dit 'nen tijd," had ze gefoeterd. „Ge bent al content as g'oew ouwe klanten gerieven kunt! En al dleën nuuwen aianschaf....? Duur as pe per! Wil ik 's iets zeggen?" „Ja, opoeke?" antwoordde den Dré bar op gewekt, als mee veul verwachting. „Apen, die hoog klimmen willen, vertoonen vaak d'-r bloote billen!" Dré III had óók gelijk! Die beweerde: „dat alles duurder is, wéét ik. Maar daar mot ik m'n prijzen naar zetten. Deuzen tijd is net zoo goed als eiken anderen tijd, want we motten altij mee den tijd mee, of de wind véur of teugen is! En wat den veurraad betreft: ik ben goed af gesproken mee de fabrieken. En uit onz' akkers zullen we nog méér halen dan we gewoon zijn. Maarzee-t-le toen en dan keek ie mij dwars deur m'n zielement: „maar.... veur ik den derden winkel open, zullen we éérst.... grond bijkoopen, opa!" „Eh.... grond.... Dré....?" vroeg ik onzeker. „Grónd, Dré I," zee-t-ie beslist. „Ik heb al 'n paar prachtbunderkes op 't oog, ginnen gek ken prijs en Ik keek naar Trui. Maar zij zette de handen in de zij en zee den Dré 'ns „de waarheid". Dat begon zoo: „zeg, snotneus, wa denkte gij wel nie? Hedde 't hier?! As hij 't oe nie zeet" (dat was ik) „dan zal ik oe 't 's vertellen! Gin nen meter grond wordt er bijgekocht! Wij zijn te oud om nog harder te gaan ploeteren! Wij.." toen begost Trui te simmen. „Wij némen nie meer zurgen op den nek," snotterde m'n goeie wijf. Toen druilde 't Eekerske weg. „Vijftig jaren hebben wij gewerkt. Vijftig ja ren, jaren van zurg, van misoogst dikkels, van teugenslagen in den stal; vijftig jaren, mee da gen van soms achttien uren, dat de naaiën krokten! In tij en ontij, in hitte en sturmweer! Maar nou is 't genogt gewist, snotaap. Daar wordt ginnen meter grond bijge kocht." Toen teugen mij: „toe, zegdegijdanook- isiets! Gij bent toch d'n baas! Allee, doe-d- oewen kop open!" Ik wenkte Dré III mee 'nen knik, om mee te gaan naar „de Gouwen Koei". Maar hij gong naa>r Trui. Droogde mee zijnen zakdoek Trui's natte oogen af, klopte haar op den rug. „Truike, Truike," smoesde-n-ie: „waarom ,t gade zoo te keer? Hoe dikkels, mee nuuwjaar nog, heb ik opa gevraagd g'had, om er af te scheien mee 't werk!"Neeë, zwijg nou 's efkes, opoeke! 't Zijn onzekere tijen. GeldWat is geld?.. Neeë, zwijg nou. Ge zegt eigens, alles wordt schreeuwend-duur. Maar net zoo goed kunde zeggen: 't geld wordt steeds goeiekooper. Ons bezit, opoe, da's onzen grond! Die levert altij op, zooiank wij werken.... Neeë, zwijg nog héél efkes! Zooiank as ik werk! Ik heb nog vijftig jaren veur den boeg. En 'k zie er naar uit, Truike, da'k ze vol zal maken! Mee tien, twin tig, mee veftig winkels! Mee veul akkergrond! Mee 'nen ontelbaren veestapel. M'n eigen bot- terfabriek! Ik heb oe beloofd: lot me van kost school komen, hier in 't bedrijf èn.... ik werk oe rijk! En nou gij, opoe. Spreek!" Toen begost Trui te lachenEn te sim men tegelijk. Dan zee ze: „ga dan oewen gank, iksnuifde ze„wijToen keek ze mij mee 'n rap, triestig oogske aan „wijwor- ren.... te oud, geloof ik. Ga-d-oewen gank, maare.... wocht nog evekes mee dieën grond aankoop, jongen." Toen knipte-n-ie 'n oogske naar me. D'n smel- lap, den veroverèèr had wéér gewonnen! En Zaterdagavond stonden wij mee z'n vie ren, Trui, ik, den Eeker en onzen Dré veur den nuuwen winkel, die leegverkocht was! Hah! Dieën braven Eeker. Wat was ie fier op den twee winkels, dien ie nog net mee had kunnen oprichten. „Kek 's. vrouw," zoo nam ie Trui mee: „wa zegde van die rekken? Gespoten mee lak! En die flesschen mee ons gouwen etiketten? Neeë, groenten zitten er nie in. 't Is den limonade van den Blaauwe. Schoon leverantie heeft ie g'had! Maar 'n kwart is al verkocht. Kek, deus weegschaal is iets nuuws. Duur! Hebben ze nie- verans, heb ik uit Duitschland laten komen. En zie, 'n kasregister! We hebben er twee gekocht, 'n handsvol geld wel, maar 't is zoo sjecuur veur de boeken, ziede. Vader werkt er nou ook mee bij ons thuis in den winkel." Trui had oogen tekort. En den Eeker ver telde maar. Trotsch of 't allegaar van z'n eigen was! Ik gong nog 'ns buiten kijken. Inwendig con tent over deuzen pèèrl aan den kroon van m'n ouwe bedrijf! En wie zie ik daar ineens....? Nolleke Gommers! „Gij zoo in stad. Nol?" „Ja, ik," zee-t-ie. Toen nam ie z'nen bolhoed af, droogde den zweetband mee zijnen zakdoek af. „Ehgaan jullie daar mee deur, Dré, mee 't openen van die winkels?" „Mot g'aan Dré III vragen, Nolleke; ik be moei me daar nie mee." „Zoo? Zoozoo?? Ja, dat had ik al gehoord, maarDiepzinnig bekeek ie den frisschen pui. Dan: „den winkel is zoo goed als leeg, ee?" „Uitverkocht, Nol. Van den mergen geopend." „Ge lieg 't toch?" „Op m'n woord!" „Sigaar, Dré?" Lijk 'nen groote trok ie z'nen koker te veurschijn. Dan: „eh.... wat heb ik heuren verluien, Drégade den grond van van Riel er bij koopen?" „Da's te zeggen.... da's te zeggen...." Ik vond Nolleke veul nuuwsgierig. Wat gong 't 'm allegaar aan? „Da's te zeggen.... ja!" „Bestigen grond, Dré! Veul verstandig, man, oew centen in akkergrond te steken." Kek nou, docht ik, dieën ouwen beursgokker, die kan 't weten! En ik zee: „m'nen kleinzeun docht er ook zoo over, Nol." „Wakker boske," prees Nol. En hij figureerde mee z'n sigaar, .lijk 'nen perfester, die 'n zwaar onderwerp besprikt. „Wakker keareltje. Ik begrijp 'm! Eigen win kels. Eigen productie. Jammer, de tijen zitten 'm teugen. Hoewell....! t Spul verkoopt z'n eigen.I" Ik begost, amico, veur 't eerst wat dieper in dat rijke Nolleke te schouwen. En te begrijpen, hoe ie z'n geld alty zoo puik beheerd had Daar was Dré III. „En opoe? Sjiek winkeltje, ee? Hah! meneer Gommers! 'k Had oe zoo rap nog nie in de gaten," zee Dré III, lachend naar benejen ziende. „Sigaar?" vroeg Nolleke. „Neeë," zee den Dré: „ge rookt van mij, ter eere van de nuuwe zaak. Astemblief!" Nolleke keek omhoog Vol leutigen aandacht, deut z'n ooghorkes. „Zeg, Dré, opende gij nog meer winkels? Ja, zeker?" „Jawel." „Hoeveul?" „Tien, twintig, veftig. Kwestie van auto's en genogtbenzine, ee Nol knikte. Dan: „deur heel de provincie, zekers?" „Oui!" „Daar is veul „lood" veur noodig, manneke!" Nolleke mokte 'n geldtellende beweging mee vinger en duim. „Och ja," zee den Dré: „geldI" „Nie dan?" Dré III zweeg. Dan zee-t-ie na 'nen oogen blik: „is de sigaar goed, meneer Gommers?" „Hoeveul hedde noodig, om daiijk tien, veur mijn part twintig van die filialen te openen?" „Begin ik nie aan!" „Mok me deelgenoot veur 'n derde en ik open 'n blanco crediet veur oe, van 'n kwart ton." 't Schemerde veur m'n oogen. Gong dat zoo? Zoomaar op straat? Als ge malkaar toevallig tegenkwaamt? Offe.... was 't nie heelegaar „toeval", dat Nolleke hier stond'kVond 't van eenen kant veul jammer, dat Trui daar in dieën winkel bleef. Dat moest ze nou toch 'ns kunnen hooren! Wat'n vertrouwen vrimden in m'n baaske hadden! Maar den Dré was weinig getroefd. Diep peinsde-n-ie. Tuurde, over Nolleke's bolhoed, de straatsteenen op. Dan begost ie lankzaam den kop te schudden. „Neeë," zee-t-ie dan. „Ik maak daar gin ge bruik van." „Ik dubbel" zee Nolleke: „veftigduuzend! AangenomenHij stak z'n hand uit veur den handslag. „Neeë!" zee den Dré koppig. „Die winkels, Gommers zal Ik uit den grond wérken! Dan weet ik dat ze bestaan blijven." „Veftigduuzend," hield Nolleke vol. „Ge kunt er 'n week over denken. Oudoe!" Zoo gong ie weg. Verdween mee z'n kort postuurke tusschen de Zaterdagavondwande- lèè^s. Als we 't Trui vertelden op onzen retour in de spees, wierd ze bleek. Tot heur lippen toe, ochèrm. En dan bezwoer ze: „ge doe 't nie, Dré!" „Ik dénk er nie aan, opoeke," lachte-n-ie. „Kóóp dieën grond maar," zee Trui toen. „Dré I, neem de toom: 'k mot 'ns vrijen mee oew Trui," zee-t-ie. Vandaag wordt ie achttien! Feest is t in on zen huis! 't Is nog jonk, zegt ge. Jjah.---1 Ehjah! 't Is nog 'nen leeftijd als 'nen blos semknop. Ja! En tóch.... 't is al zooveul den jongen gast er eigens van gemokt heeft' Ja, 't is feest vandaag, norre! En gróót feest. Wieske is ook gekomen. Misschient schrijf oe de volgende week daarover! Veul groeten van Trui, den jubilaris, van den Eeker en als altij gin horke minder van oewen t. a v. DRJ®

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1941 | | pagina 4