Eerherstel voor de hamster Vichy antwoordt Roosevelt Aanvallen op Basra en Seneldebbane Verduistering De kroon van Kroatië Engelsche bommen op Syrische luchtbases VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS Verklaring en bedreigingen van de hand gewezen Stad in Midden-Engeland bestookt Britsche vliegtuigen boven W est-Duitschland Defensiemaatregelen der Vereenigde Staten PERSOONSBE WIJZEN Boschwezen, houtvoorziening en jacht BOMMEN OP TSJ0ENGKINC FILM OP SCHOOL BUR. VOOR RfDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 TELEOON 21543 EN 21544 - GIRO 22884 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) vooi Haarlem 26 cent per week; per kwartaal X 3.42. Bij onze Agenten 28V2 ct- per week, per kwartaal 3.76y2. DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE ZATERDAG 17 MEI 1941 - AVONDBLAD VIJF EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 23011 De prijs der advertentiën bedraagt 35 cents per regel. Ingezonden Mededeeiingen 60 ets. per regel. Bij contract sterk gereau- ceerde prijzen. Kleine annonces (Vraag- en Aanbod-advertentiën) 13 regels 48 cents, iedere regel meer 16 cents. Britsche schadevergoeding aan Zweden V oor beschadigde torpedojagers Siii Maandag ministerraad te Madrid „Alcazar" over Gibraltar BAGDAD MELDT: Weer troepen te Basra geland Succes voor rebellen in Palestina De verklaring van Haye NEDERLAND DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN Bij nieUnakomen van verplichting kunnen leges tot f 2.wor den verhoogd Functie ingesteld van gemachtig de, die op dit gebied algemeene leiding heeft De Valera spreekt van „groot gevaar" MALTA WEER BESTOOKT Luftwaffe actief bij Solloem en Tobroek Stichting van staatswege opgericht f8.30 PER KILO DRUIVEN NIEUWE HAARIEMSCHE COURANT De hamster verdient eerherstel voor den smaad, dien de menschen haar hebben aangedaan. Ten onrechte heeft dit knaagdier met zijn wangzak ken en zijn waardevolle gevlekte bontjas, die het een onmiskenbaar plutocratisch uiterlijk verleenen, een nog kwalijker reuk gekregen dan het van nature werd toebedeeld. Het geldt immers voor een der meest egoïstische, materialistische en onsociale dieren der wereld. Nu zijn dieren nimmer egoïstisch of materialis tisch of onsociaal, omdat zij geen ver stand, maar slechts instinct bezitten. Egoïstisch, materialistisch en onsociaal kunnen alleen maar redelijke wezens, derhalve menschen zijn. Zij kunnen dat overigens alleen zijn, wanneer zij hun rede niet juist wenschen te gebruiken en onredelijk handelen. En helaas doen velen dat nog. Aan de misdragingen van deze menschen heeft de hamster haar on verdiend slechte reputatie te wijten en dit is te schrijnender, daar juist de hamster, om het zoo maar eens uit te drukken, een voorzichtig en vooruitziend instinct bezit, waarvan vele redelijke menschen indertijd wel wat hadden run nen leeren. De hamster vormt in tijden van overvloed een voedselvoorraad voor mogelijke tijden van schaarschte. Komt de nood aan de hamster dan spreekt zij dien voorraad aan en teert daarop, maar zij tracht niet den opgedanen voorraad op peil te houden, aan te vullen of zelfs te vermeerderen ten koste en ten na- deele van anderen. Voor zulk een taai heid zou een hamster zich schamen. En het is deze laagheid, die door vele men schen in dezen tijd van nood wordt be dreven en die met krenking van der hamster eer als „hamsteren" wordt aan geduid. Vóór den oorlog, toen er nog over vloed was aan de thans in ons land zoo schaarsch geworden producten, heeft, zooals men weet, de Vereeniging voor Nationale Veiligheid met klem het aanleggen van voorraden door particu lieren aanbevolen en velen hebben daar aan gehoor gegeven. Dit was toentertijd een volkomen verantwoorde „nationale voorraadvorming", die van vooruitziende wijsheid getuigde en die dan ook door de Nederlandsche autoriteiten werd goedgekeurd en gesteund. In die dagen was dat een hamsterpractijk, die niet alleen de eer en den goeden naam van de hamster niet te na kwam, maar ook geen der medemenschen van het levens noodzakelijke beroofde. De aanvoer van levensmiddelen kon toen immers nog ongehinderd geschieden. Men kon dan ook rustig verklaren, dat bij een even- tueele distributie de aldus en in dien tijd gevormde voorraden onaangetast zouden blijven. Ook nu nog staan de autoriteiten op dit standpunt, zooals blijkt uit de verklaring van den waar- nemenden secretaris-generaal van Justi tie, Mr. Hooykaas, dat de op legale wijze aangelegde voorraden, mits deze niet van abnormalen omvang zijn. ongemoeid zul len worden gelaten, wanneer deze bij een huiszoeking worden aangetroffen. Huiszoeking door opsporingsambtenaren is bovendien slechts geoorloofd, wanneer men verdacht wordt van een nieuw dus na 15 Mei 1941 gepleegd delict. Eerst Wanneer bij een dergelijke huiszoeking nog oude voorraden aan den dag Komen, waarvan men niet kan aantoonen. dat zij op legale wijze verkregen zijn. kan men ook daarvoor gestraft worden Wil men dus voor huiszoeking gevrijwaard blijven, dan heeft men zich slechts te onthouden van illegale en clandestiene handelingen. Deze eisch van eerbied voor de wet is wei de minste, welken men aan het Nederlandsche publiek kan stel len. Wie na de herhaalde en nadrukke lijke waarschuwingen en de afgekondigde strafbepalingen en controlemaatregelen nog zou doorgaan met minderwaardige, onsociale en wederrechtelijke egoïstische bevoordeelingspractijken in strijd met het volksbelang, dat onverbiddelijk een 2oo rechtvaardig mogelijke verdeeling van de beperkte en beschikbare levens middelen eischt. verdient alleszins ge- voelig en voorbeeldig gestraft te worden. en dit met te meer reden, indien hij nog z°u blijken te beschikken over vroegere 0verdaad. STOCKHOLM, 17 Mei (D.N.B De aan spraken op schadevergoeding van de Zweedscnc mgeering voor de beschadigingen aan de weedsche der' yers Puke, Philander en Re- mus zijn door de Engelsche regeering m vollen omvang erkend, aldus meldt het Zweedsche te- egraafagentschap Zooals men weet. waren de orpedobootjagers in den zomer van 1940 op eg van de Italiaansche werf, waar zij gebvuwu erden. naar Zweden door de Engelschen opge pacht en vastgehouden. In dien tijd ontstond aöe aan de machines en de inwendige instal- sties, die intusschen hersteld is. Wmm Duizenden hoornen zijn gedurende de afgeloopen jaren in het Kremhoonghosch hij Hoogeveen geveld. Thans worden de stohhen en wortels met man en macht verwijderdom den hodem gereed te. maken voor ontginning (Pax-Holland) VICHY, 17 Mei (DNB) Naar aanleiding van de verklaring van president Roosevelt in aansluiting op de toespraak van maar schalk Pétain, is hier het volgende offi- cieele communiqué uitgegeven; In de kringen der regeering van Vichy toont men zich verrast over de verklarin gen, welke president Roosevelt in Wash ington zou hebben afgelegd, en volgens welke hij de toespraak van maarschalk Pétain opvat als een beschikbaarstel ling van de Fransche koloniën aan Duitschland. Deze interpretatie wekt ver bazing in verband met officieuze verklarin gen, waarin de bezetting van Franseb Guyana en van de kolonie La Martinique overwogen wordt. De Bewaking van tien Fransche schepen in Amerikaansche ha- Zonsondergang 17 Mei 21.31 Zonsopgang 18 Mei 5.40 Maanopkomst 2.15 ondergang 12.18 Zonsondergang 18 Mei 21.33 Zonsopgang 19, Mei 5.38 Maanopkomst 2-44 ondergang 13.25 ROME, 16 Mei (D.N.B.) Betreffende het officieele communiqué over het aanbieden van de Kroatische kroon aan een prins uit het Huis van Savoye wordt in politieke kringen al hier verklaard, dat de toekomstige drager van de Kroatische koningskroon voorloopig niet be kend wordt gemaakt, daar algemeen ver wacht wordt, dat het een der jongere leden van net Huis van Savoye zal zijn. Daarmede, zoo wordt in deze kringen verder gezegd, vindt een beweging haar einde en haar bekroning, wel ker strekking was de beide door hun gelijk ge richte politieke en economische belangen lots- verbonden landen Italië en Kroatië ten nauw ste te verbinden. Geheel Italië toont de groot ste belangstelling en warmste sympathie voor het op deze wijze verbonden en als onafhanke lijk koninkrijk uit de ineenstorting van den vroegeren Zuid-Slavischen Staat opgestane Kroatië. Deze verbinding wordt materieel ge fundeerd door de plechtige onderteekening van een staatsverdrag tusschen de Italiaanéfche en de Kroatische regeering. Dit staatsverdrag legt de definitieve territoriale staatsgrenzen van Kroatië vast en regelt den toegang van Kroa tië tot de Adriatische Zee. Voorts worden de toekomstige economische en handelspolitieke be trekkingen tusschen Itaiië en Kroatië geregeld, 't Italiaansche volk, dat naar jn dit verband in politieke kringen alhier wordt verklaard in de grootste aanhankelijkheid gehecht is aan zijn koningshuis, heeft zijn bijzondere vreugde er over doen kennen, dat een lid van het Huis van Savoye er toe geroepen is. aan het hoofd van den nieuwen Staat Kroatië te gaan staan. BERLIJN, 17 Mei Naar het D.N.B. ver neemt hebben sterke formaties van het Duit- sche luchtwapen in den nacht van 16 op 17 Mei een reeks belangrijke militaire doelen in Zuid en Midden-Engeland aangevallen. De voor naamste aanval begon na middernacht. Binnen een uur tqds wierpen sterke formaties Duitsche gevechtsvliegtuigen brand- en brisantbommen van allerlei kaliber op talrijke wapenfabrieken en andere industrieele doelen in een stad in Midden-Engeland. BERLIJN, 17 Mei (D.N.B.) In den afgeloo pen nacht is de vijand naar West-Duitschland gevlogen. Zijn brisant- en brandbommen ver oorzaakten slechts geringe schade aan verschei dene woonhuizen en aan een onbelangrijke fa briek. waarbij eenige burgers gewond werden. Militaire of voor de oorlogvoering belangrijke doelen werden niet getroffen. Oyeral werd de vijand door den afweer belemmerd om zijn bom men met succes te plaatsen. MADRID, 17 Mei. (D.N.B.) Onder voor zitterschap van generaal Franco zal Maan dag a-s. alhier een ministerraad gehouden worden. De militaire medewerker van het blad Alca- sar houdt zich bezig met „De mythe van Gi braltar". De Engelschen, zoo schrijft hij, hebben on- angs generaal Gort derwaarts gezonden met je opdracht, Gibraltar, het koste wat het wl, e behouden. De strategische positie van Gi- iraltar is in dezen oorlog niet meer onaantast baar. Batterijen verdragend geschut en net uchtwapen hebben de waarde» van de vesting als vlootbasis verminderd. Gibraltar oescnik' weliswaar over een goede haven, doch evenmin als de docks ligt deze onder den grond; zij vormt 3en goed doel voor het luchtwapen. Gibraltar reeft heden, evenais Malta, zijn waarde voor ingeland als vlootbasis en reparatiehaven ver loren. VICHY, 17 Mei (D.N.B.). Volgens een bericht uit Bagdad heeft het Iraksche hoofdkwartier het volgende 18e legerbericht uitgegeven: Westelijk front: Geen wijziging in den alge- meenen toestand. Beperkte bedrijvigheid van patrouilles. Zuidelijk front: Drie vijandelijke vliegtui gen vlogen boven een van onze steden, waarbij zij verscheidene bommen lieten val len. De schade is onaanzienlijk. Onze strijd krachten hebben vijandelijke stellingen in Basra aangevallen. Er ontstond een gevecht, waarover wij in het volgende legerbericht nadere mededeeüngen zullen doen. Mossoei-front; Dne vijandelijke vliegtuigen viogen boven een stad in het noorden van Irak. Onze jagers dwongen hen terug te keeren. Een van deze vliegtuigen kruiste een tijdlang boven een van onze troepenkampen; het werd door het Iraksche luchtdoelgeschut neergehaald. Luchtwapen: Onze vliegtuigen keerden na het uitvoeren van talrijke verkenningsvluchten behouden op hun steunpunten terug. Verschei dene bommenwerpers vlogen boven het kamp van Seneldebbane. Een vijandelijk vliegtuig werd neergeschoten, verscheidene andere machines- werden op den beganen grond vernield. De ove rige deelen van het kamp werden zwaar be schadigd. Er braken verscheidene branden uit; het vuur was nog op een afstand van verschei dene mijlen zichtbaar. Vijandelijke luchtactie: Boven de hoofdstad en boven andere gebieden des lands werden ver kenningsvluchten gemaakt, Er werden ook bom men geworpen, die echter slechts onbeteekenen- dc schade aanrichtten. gewekt tot deelneming aan den heiligen oor log tegen Engeland, onder het uitspreken van zegewenschen voor Koning Feisal van Irak en den Iraksc-hen premier Kailani. Naar S. P. T. bericht zijn in de haven van Basra weer nieuwe contingenten Britsche troe pen aan -land gezet. Voorts is er veel oorlogs materiaal verscheept. het A.N.P. uit Beiroet meldt minister-president van Irak de opgeroepen, geld te schenken Iraksche luchtvaar1 ma atschappij luchtmacht versterkt kan wor- Zooals heeft de bevolking aan de opdat de den. Volgens bericht uit Istanboel heeft de Mo- hammedaansche geestelijkheid in verschillende steden van Syrië en den Libanon na de gods dienstoefening van Vrijdag de geloovigen op- BERN, 17 Mei (D.NJB.) Naar het pers bureau OFI (Havas) uit Beiroet meldt, hebben Britsche vliegtuigen- op 14 en 15 Mei het vlieg veld van Palmyra en op 15 Mei de luchtbasis Rayak gebombardeerd, hoewel daar nooit bui- tenlandsche vliegtuigen geland waren. Bij den laatsten aanval werden een Fransche officier gedood en verscheidene personen gewond. Op 16 Mei werd de voorstad van Beiroet Kasjrafie door Britschevliegtuigen met machinegeweer vuur aangevallen; er werd geen schade aan gericht. Britsche vliegtuigen laten voortdurend pamfletten op Syrische steden vallen, waarin zij de bêvolking aansporen tot opstand. Deze kuiperijen, zoo vervolgt OPI, van de zijde van Groot-Brittannië vormen daden van openlijke vijandschap tegen Frankrijk. De Fransche hooge commissaris in Syrië heeft bij een Britschen consul tegen deze handelingen geprotesteerd. BERN, 17 Mei (D.N.B.). Ofi meldt uit Bag- dat, dat de Palestijnsche rebellenleider Fauzi Kaukji met zijn strijdkrachten door de Engel- iche stellingen in de woestijn is heengedrongen en zich genesteld heeft op de hoogten van Na bloes. Vele vrijwilligers in Palestina sluiten zich bij Fauzi Kaukji aan. vens, waaronder ook de Normandie, vormt een handeling, welke men met zuiver ideo logische redenen, waarmede men in de Vereenigde Staten- de aangelegenheid wil vergoelijken, niet verklaren kan. In Mei 1940, toen Frankrijk door Engeland fn den steek werd gelaten, beschouwden de Vereenigde Staten het als doelmatig, het Fransche beroep onbeantwoord te laten. He den heeft Frankrijk, dat als groote mogend heid de onschendbaarheid van zijn koloniale rijk bewaren wil, wel het recht met zijn over winnaar over de voorwaarden en omstandig heden eener gemeenschappelijke nieuwe orde ning van het Europeesche vasteland te onder handelen. Dit beteekent in het geheel nfet. dat Frankrijk het doel nastreeft Groot Brit- tannië en nog veel minder de Vereenigde Sta ten aan te vallen. De dreigementen van den Britschen minister van Buitenlandsche Zaken, Eden, tegen Syrië en het bombardeeren van Syrische vliegvelden vormen onderdeelen van een stand van zaken, welken Frankrijk nog weigert als een aanvalspoging van Engeland te beschouwen. Overigens geeft de verklaring welke de Fransche ambas sadeur in Washington Henry Haye, jegens de Amerfkaansche pers heeft afgelegd in dit opzicht het standpunt weer van het Fransche volk, dat afkeer heeft van alle splitsing en dat zijn vertrouwen stelt fn het beleid en de groote vaderlandsliefde van maarschalk Pétain. S. P. T. geeft nader bericht over de v«r klaring van den Franschen ambassadeur te Washington, Henry Haye, naar aanleiding van de uitlatingen van president Roosevelt ten aan zien van Frankrijk. In deze verklaring voor de Amerikaansche pers zeide de ambassadeur: „In het lijden en de moeilijkheden, waarvoor het Fransche volk zich op het oogenblik geplaatst ziet, heeft het in maarschalk Pétain een groot staatsman gevonden. Niettegenstaande alle po gingen van buiten om tweedracht onder het Fransche volk te zaaien, staat het thans ook vastbesloten achter Pétain. Frankrijk blijft het vertrouwen stellen in Pétain's wijsheid en in zijn hoog begrip van patriotisme." WASHINGTON, 17 Mei. President Roose velt heeft het Congres gevraagd om goedkeuring van een crediet van 60 millioen dollar voor het bouwen van nieuwe kustbeschermingsschepen en voor daartoe behoorende kustinstallaties. in een schrijven aan den voorzitter van het Huis van Afgevaardigden vraagt Roosevelt den bouw van drie groote douanekotters en tien vervangings schepen voor de aan Engeland afgestane kot ters. Naar S.P.T. meldt is het 35000 ton meten de nieuwe slagschip „Washington", dat heden in dienst werd gesteld, bewapend met geschut van 40 c.M. Zooals verder wordt bericht heeft de Senaat een wetsvoorstel aangenomen, waardoor de lee- ningsvoimacht der reconstruction finance cor poration met 1.5 milliard dollar verhoogd wordt. Verder krijgt zij de volmacht, practisch aan elke bewapening deel te nemen. Bovendien wordt zij gemachtigd leeningen te verstrekken aan buitenlandsche regeeringen, zoodra Ameri kaansche geldswaardige papieren, welke zich in buitenlandsch bezit bevinden, als waarborg ge steld worden. MMm? «4# £kCh?€* In Verordeningenblad no. 21 komt voor een besluit van den secretaris-generaal van het departement van Binnenlandsche Zaken, hou dende aanvulling van het „Besluit persoons bewijzen". Het eerste lid van artikel 6 van het oor spronkelijke Besluit persoonsbewijzen luidt: Ieder gerechtigde is gehouden, op verlangen van de met de zorg voor de uitreiking van per soonsbewijzen belaste autoriteiten of ambtena ren naar waarheid alle opgaven of inlichtingen te verstrekken, welke noodig of wenschelijk kunnen zijn voor het vaststellen van zijn iden titeit, zijn burgerlijken staat en zijn staat van Nederlander, Nederlandsch onderdaan of vreemdeling. Bij de thans afgekondigde wijziging wordt het volgende hieraan toegevoegd: „Is de gerechtigde een hem bij of ingevolge het eerste lid van artikel 6 opgelegde verplich ting niet, niet behoorlijk of niet op den vast- gestelden tijd nagekomen, dan kan de burge meester, onderscheidenlijk het hoofd der rijks inspectie, het recht van leges verhoogen tot twee gulden". Het heden verschenen nieuwe Verordeningen blad brengt onder nr. 93 een besluit van de secretarissen-generaal van de departementen van Landbouw en VisscheriJ, van Handel, Nij verheid en Scheepvaart en van Opvoeding, Wetenschap en Cultuurbescherming tot instel ling van de betrekking van gemachtigde voor het boschwezen, de houtvoorziening en de jacht. De gemachtigde wordt benoemd en ontslagen door de secretarissen-generaal van de departe menten van Landbouw en Visscherij en van Handel, Nijverheid en Scheepvaart. Zijn be noeming geschiedt na overleg met den secre- taris-gsncrsal van het departement van Opvoe ding, Wetenschap en Cultuurbescherming. De gemachtigde heeft de algemeene lei ding van al hetgeen betreft het boschwezen, de houtvoorziennig en de jacht. Hij vervult zijn taak overeenkomstig de aan wijzingen van de secretarissen-generaal van de departementen van Landbouw en Visscherij en van Handel, Nijverheid en Scheepvaart. Voor zoover daarbij belangen van natuurbesche ming betrokken zijn, gedraagt hij zich naar de des betreffende aanwijzingen van den secretaris generaal van het departement van Opvoeding, Wetenschap en Cultuurbescherming. Regelen betreffende 't boschwezen, de hout voorziening of de jacht, zoomede regelen be treffende de natuurbescherming, voor zoover daarbij belangen van het boschwezen, de hout voorziening of de jacht zijn betrokken, worden door de genoemde secretarissen-generaal niet vastgesteld dan na overleg met den gemach tigde. Dit besluit treedt in werking op den dag zijner afkondiging. Binnenkort zal door de Nederlandsche Posterijen een nieuwe serie zomerzegels in omloop worden gebrachtDeze serie bevat de afbeeldingen van dr. A. Mathijsent, J. Ingenhousz, Aagje Deken, Joh. Bosboom en den dichter A, C. W. Staring (Pax-Holland) Ontbijt in de openlucht aan den voet van een Ju 88. Stuka W eltbild-Pax-Hollahd TOKIO, 17 Mei. (Domei) Van een luchtbasis in Centraal China wordt gemeld, dat gisteren golven van Japansche vliegtuigen tonnen bom men boven Tsjoengking hebben geworpen tij dens een verwoeden aanval, den derden van dit jaar. Ondanks het felle afweervuur konden de piloten het inslaan hunner bommen waarne men, vóór zij veilig naar hun bases terugkeerden NEW YORK, 17 Mei (D.N.B.). In een ver gadering in het raadhuis van Dublin heeft De Valera betoogd, dat Ierland tegenover een groot gevaar staat. Het land bevindt zich in 't middel punt der oorlogsgebeurtenissen, en moet alles C-en wat in zijn macht staat om zijn recht op een naar eigen wenschen ingericht bestaan te verdedigen. Zoolang niemand Ierland lastig valt heeft ook niemand het recht, zich met Iersche aangelegenheden te bemoeien. Zou dit recht echter in twijfel worden getrokken, dar is Ierland bereid het tot het uiterste te ver dedigen. BERLIJN, 17 Mei. (D.N.B.). Reuter meldt, dat volgens een in Malta verstrekt officieel communiqué vijandelijke vliegtui gen in den nacht van Donderdag op Vrijdag bommen hebben laten vallen, welke regee- ringseigendom beschadigd hebben. Vrijdag overdag Is er driémaal luchtalarm gemaakt. Bij den derden aanval heeft een groote for matie vijandelijke vliegtuigen bommen laten vallen, welke ook schade aan regeerings- eigendom veroorzaakten. Eenige personen, die 'geen dekking gezocht hadden, zijn omge komen. Naar D.N.B. verder bericht hebben vliegtui gen van het Duitsche luchtwapen op de Afri- kaansche gevechtsgebieden bü Tobroek en Sol loem op 16 Mei met succes ingegrepen in den strijd op den grond. Bij fort Capuzzo is door drie gevechtsvliegtuigen een vijandelijke pant- seraanval tot staan gebracht. Bij Solloem waren Duitsche vliegtuigen den geheelen dag betrok ken bij de zware bewegingsgevechten; zij on dersteunden de troepen in het gevecht en ra vitailleerden ze, waar het noodig was, met mu nitie. Ook werden de in Tobroek ingesloten En gelschen aangevallen en opnieuw met bommen oestookt, De secretaris-generaal van het departement van Opvoeding, Wetenschap en Cultuurbescher ming verzoekt ons het volgende bekend te ma ken:: Reeds voor den oorlog werd de mogelijkheid bestudeerd om ook in ons land de film aan het onderwijs dienstbaar te maken, gelijk zulks reeds in verschillende andere landen het geval was. Deze plannen hebben thans vasten vorm aangenomen. Op 6 Mei jj. is door den secre taris-generaal van het departement van Op voeding, Wetenschap en Cultuurbescherming opgericht de stichting „Nederlandsche onder- wijsfilm", gevestigd te 's-Gravenhage, Stadhou dersplein no. 8. Deze stichting heeft haar werk zaamheden reeds aangevangen; nadere mede- deelingen daaromtrent zullen volgen. In verband met pogingen, die elders wor den aangekondigd, om over te gaan tot het brengen van filmonderwijs op de scholen, kan reeds thans worden medegedeeld, dat het in de bedoeling ligt, de voornoemde stichting onder behoorlijk toezicht van rijks wege aan te wijzen als de eenige instantie, die bevoegd is om op dit gebied werkzaam te zijn. Dat de eerste tuinbouwproducten in den regel veel opbrengen, is geen bijzonderheid, omdat men er gaarne iets voor over heeft om van een nieuw product het eerste te kunnen genieten. Doch wel een bijzondere prijs werd Vrijdag aan de groenten- en fruitveiling Honselersdijk be taald voor de eerste witte druiven van het soort Golden Champion. Voor dit eerste product van het Westland werd de fabelachtige prijs van f 8.30 per kilo betaald. Hoofdredacteur: h C 1 A BARON VAN LAMSWEERDE, Bussum. awestelijk verantwocdelijk redacteur: W. G. A. M. VAN WILLIGE, Bloemendaal.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1941 | | pagina 1