Fransch-Duitsche verklaring verwacht Duitschers heroveren Solloem „DOOR CHRISTUS ONZEN HEER" ■m r De spanning tusschen Vichy en Washington Kroatische delegatie naar Rome Verduistering Amerika en de blokkade der Roode Zee Tarwebloem enz., ook op de broodkaart Aanvallen op Midlands en vliegvelden Geslaagde tegenaanvallen In Noord-Afrika E DAG ONTW DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE Over Darlan s bespreking met den Führer St. Pierre en Miquelon onder „bescherming" van Canada? J V In April 6000 dooden door luchtaanvallen op Engeland Duitsch weermachtsbericht DISTRIBUTIE VAN KAAS Reis voor schriften voor diplomaten in Rusland Vijfde Zondag na Paschen Gevarenzone in Oostelijk deel der Middellandsche Zee Geen Duitsche bezetting van Dakar VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS BUR. VOOR RfDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 TELEOON 21543 EN 21544 - GIRO 22884 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) vooi Haarlem 26 cent per week; per kwartaal f£ 3.42. Bij onze Agenten 28y2 ct. per week, per kwartaal 3.76V&. ZONDAG 18 MEI 1941 - OCHTENDBLAD VIJF EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 23012 De prijs der advertentiën bedraagt 35 cents per regel. Ingezonden Mededeelingen 60 ets. per regel. Bij contract sterk gereau- ceerde prijzen. Kleine annonces (Vraag- en Aanbod-advertentiën) 13 regels 48 cents, iedere regel meer 16 cents. De Fransche maatregelen in Syrië Blijft Leahy in Vichy De demarcatie der Fransche provincies Halifax heeft een onderhoud met Huil Prins Aimone van Savoye bij den H. Vader In het tijdvak van 19 tot en met 31 Mei Schepen tot zinken gebracht Ital. weermachtsbericht Toestand in Oost-Afrika is ongewijzigd Bepaalde gebieden voor hen verboden Nieuw-Zeelands premier te Cairo Koning Faroek ontvangt James Roosevelt Nieuwe Argentijnsche amba- sadeur naar Frankrijk Overhaasting DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN GROOTE BRAND TREFT GÖTEBORG Benoeming bij Britschen staf NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT VICHY, 17 Mei (A.N.P.). Naar van wel ingelichte zijde vernomen wordt, kan bin nenkort een DuitschFransche verklaring tegemoet gezien worden, welke bijzonder heden zal bevatten over de bespreking van admiraal Darlan met den Führer. Waar schijnlijk zal deze verklaring in Parijs Ver strekt worden en wel Zondag of Maandag, wanneer admiraal Darlan zich naar Parijs zal begeven. Het is mogelijk, dat deze ver klaring zich niet uitsluitend tot de DuitschFransche betrekkingen in de toe komstige economische samenwerking zal beperken. Zij kan ook een politiek karakter dragen en wellicht een rechtstreeksch ant woord vormen op de aanvallen van Eden en Roosevelt. Het Fransche blad Effort schrijft o.a. het volgende over het onderhoud tusschen den Führer en admiraal Darlan en over de Duitsch - Fransche onderhandelingen in verband met de toespraak van maarschalk Pétain: „De beteekenis der boodschap van maarschalk Pétain in aansluiting op de bespreking Hitier - Darlan ontgaat niemand. Zij is kort, duidelijk e?j direct. Maarschalk Pétain heeft deze bespre king en de voorbereiding tot de overeenkomsten met Duitschlanc principieel goedgekeurd. In volkomen overeenstemming met het hoofa van den staat heeft admiraal Darlan met den Führer van Duitschland onderhandeld. Geen achterbak- sche veronderstelling is meer mogelijk. Niemand heeft meer het recht te twijfelen en te argu menteeren en in eenige propaganda de reaenen te zoeken om nog te aarzelen of een afwach tende houding te willen aannemen. Het heeft geen nut nog eens op het verleden terug te ko men en bepaalde illusies te herkauwen." Met het oog op de groote belangstelling, welke de openbare meening voor de gebeurtenissen in Syrië heeft, wijst men er in Fransche kringen op, dat de maatregelen welke de Fransche over heid in Syrië genomen heeft, in overeenstem ming zijn met de bepalingen van den wapen stilstand. De Fransche regeering. zoo zegt men hier, is vast besloten, onder alle omstandighe den haar standpunt te verdedigen. In dezelfde kringen wijst men vooral op het feit, dat da gelijks Britsche vliegtuigen pamfletten uit gooien boven de steden van Syrië en den Liba non, waarin aangespoord wordt tot afvalligheid van de regeering-Pétain. 0 S.P.T. meldt uit Vichy: Zooals te verwachten was, is de spanning, die in de verhouding Frankrijk-Amerika tengevolge van de verkla ring van president Roosevelt en de inbeslagne ming van Fransche schepen is ontstaan, als mede het officieele Fransche communiqué, het onderwerp van ieder gesprek te Vichy. Zaterdagmorgen ging te Vichy het gerucht, dat de Amerikaansche ambassadeur zijn op dracht bij de regeering van maarschalk Pétain als mislukt beschouwde en „zijn koffers pakte". Een gevoel van opluchting kon echter niet worden verborgen, toen békend werd, dat ad miraal Leahy om 11 uur aan Amerikaansche journalisten had verklaard, dat hij niet uit Vichy zal vertrekken, in Amerikaansche krin gen wordt het verwijt, als zouden de Vereenig- de Staten in Mei 1940 geen acht hebben gesla gen op het Fransche appèl, met verontwaardi ging van de hand gewezen. Mén herinnert er- aan, dat op dat oogenblik in Amerika de pre sidentsverkiezingen voor de deur stonden en Roosevelt niet bij machte was om Frankrijk ..zekere toezeggingen" te doen. „Thans echter u&t de situatie geheel anders, en hiermede diende men in Vichy rekening te houden'", zoo Werd in genoemde kringen betoogd. Uit de uit gingen van de Amerikaansche journalisten Wijkt, dat men wel is waar niet twijfelt aan den wil van Frankrijk om als groote mogend heid de integriteit van zijn koloniale rijk te oewaren, maar dat men sceptisch staat tegen over den vorm, die de ontwikkeling der samen- Werking met Duitschland Voor dit koloniale htfk aanneemt. De pers van Zaterdagochtend volgt blijkbaar den van hoogerhand ontvangen wenk en publi ceert onder groote koppen het bericht, van het bombardement van drie Syrische vliegvelden ooor de Engelsche luchtmacht alsmede het pro est van generaal Dentz, den Franschen Hoogen commissaris in Syrië. Het blad l'Avenir schrijft: „Frankrijk beleeft "tans moeilijke en beslissende dagen. Het is issehien slechts een toeval, dat de gebeurte- tssen in Syrië samenvallen met het oogenblik. ^aarop Frankrijk ook met betrekking tot an- §0Weden, delicate en noodzakelijke onder- ndelingen voert. De Franschen moeten eoh- len »VOOr aIles vertrouwen in hun leiders stel- Het DUB. meldt uit Vichy: l5f5ïf ,COmrmsKie van den Nationalen raad, wel- PranJ met de bestudeering van de nieuwe 11»^+^, provincies, heeft het eerste deel var aarLi^a,k voltooid, betrekking hebbende op oe 8e pi^ uiidige demarcatie van de toekomsti- Van i ^ansche Provincies. In de vergaderingen manvis 16 Mel W€rden de provincies Nor- in hoo- "r=°8ne en de Oostelijke gebieden WownL!m, vastgelegd. Dinsdag 20 Mei in ,a vergadering gehouden, waar in all-, eve raPPort zal worden opgesteld keuring Cn' dat ter on<3erzoek en goed- Voor^Jegd^11 maarschaik Pêtaih zal worden NEW YORK, 17 Mei (D.N.B.) Canadian Press bericht, dat Vrijdag in het Canadeesche Lagerhuis een verklaring van den minister-pre- sidenv, Mackenzie King, werd geëischt over den status van de Fransche eilanden St. Pierre en Miquelon, in verband met de onlangs door Roosevelt .afgelegde verklaring. De minister van Justitie, Laporte, antwoordde, dat hij de vraag aan den minister-president, die afwezig was. zou voorleggen. Volgens de „New York Times" eischen verscheidene Canadeesche bladen onmiddel lijk maatregelen om beide eilanden „onder beschermend toezicht" van Canada te nemen. Uit Madrid meldt S.P.T.De Duitsch—Fran sche samenwerking heeft in Spanje sterk de aandacht getrokken. Men is in politieke Madri- leensche kringen van oordeel, dat de Duitsch Fransche toenadering Spanje in het bijzonder raakt met het oog op zekere territoriale eischen in Marokko. Men wijst op den pioniersarbeid dien Spanje tijdens den ideologischen oorlog heeft verricht, en de vijandige houding van de toenmalige Fransche regeering. AGRAM, 17 Mei (D.N.B.) Dr. Ante Pa- welitsj is in gezelschap van staatssecretaris dr. Lorkowitsj en vijf ministers, alsmede een aan tal officieren en talrijke andere vooraanstaande personen, naar Rome vertrokken voor een of ficieel bezoek. Ongeveer honderd personen heb ben de reis aanvaard, onder wie een katholieke bisschop, een vertegenwoordiger van de Evan gelische Kerk en een van de Mohammedanen, voorts delegaties van boeren uit alle deelen des lands. De Kroatische delegatie, welke onder leiding van Dr. Ante Pawelitsj op weg is naar Rome, zal hedenochtend te 9.30 uur in de Italiaansche hoofdstad aankomen. Zij zal hier worden ont vangen door den Duce, den minister van Bui- tenlandsche Zaken, graaf Ciano, alsmede door de leden van de regeering en het diplomatieke corps. Na de ontvangst door den Koning en Keizer, die een prins uit het Huis van Savoye zal aanwijzen voor den troon van Kroatië, zal in het Palazzo Venezia het Italiaansch—Kroa tische verdrag onderteekend worden. Vervolgens zal de Duce ter eere van Pawelitsj een noenmaal aanbieden, waaraan de leden van de regeering, de vertegenwoordigers van de staten, welke het driemogendhedenverdrag hebben onderteekend en hooge functionarissen uit partij en staat zul len aanzitten. In den middag zal Pawelitsj door den H. Vader worden ontvangen, 's Avonds biedt de Koning en Keizer een feestmaal aan ter eere van de Kroatische gasten, welke nog denzelfden avond de terugreis zullen aanvaarden. Zonsondergang 18 Mei 21.33 Zonsopgang 19. Mei 5.38 Maanopkomst 2.44 ondergang 13.25 NEW YORK, 17 Mei (S.P.T.) In de com mentaren, die de Amerikaansche bladen geven op Roosevelt's uitlating omtrent de blokkade van de Roode Zee door Duitschland, noemen zij deze blokkade in zooverre doeltreffend, als zij door Duitschland practisch kan worden doorgevoerd. In verband daarmede spreekt men de verwachting uit, dat plotseling oorlogsschepen der Vereenigde Staten in de Roode Zee zullen opduiken, om de Amerikaansche handelssche pen te beschermen. Welingelichte kringen zijn van meening, dat de vloot der Vereenigde Staten dan op de ge- heele route, dus ook bij Kaap de Goede Hoop en op den Stillen Oceaan, in actie zal komen. Omtrent de Fransch-Duitsche onderhande lingen toonde Roosevelt zich zeer terughoudend. Men is van meening, dat ook het staatsdepar- tement zich, zoolang er nog geen tastbaar re sultaat dezer onderhandelingen bekend is ge maakt, van iedere uitlating zal onthouden. De Britsche ambassadeur in de Ver. Staten, Lord Halifax, heeft, naar het D.N.B. meldt, gisteravond een langdurig onderhoud met minis ter Huil gehad. Het ministerie van Oorlog der V.S. heeft medegedeeld, dat met ingang van de volgende maand verscheidene duizenden Engelsche vlieg tuigbestuurders in de Vereenigde Staten zullen worden opgeleid. Uit Hongkong meldt Domei, dat de nieuwe Amerikaansche ambassadeur te Tsjoengking, Gauss, daar Zaterdagochtend is aangekomen aan boord van de President Garfield. Na een onderhoud met den scheidenden ambassadeur, Johnson, vertrok Gauss per vliegtuig naar Tsjoengking. BERLIJN, 17 Mei (DN.B.) De Britsche berichtendienst deelt mede, dat volgens de ge gevens van een officieele verlieslost gedurende de maand April in Engeland bij luchtaanvallen 6000 personen werden gedood en 7000 gewond. VATICAANSTAD, 17 Mei. (Stefani). Z. H. de Paus heeft vanavond prins Aimone van Savoye, Hertog van Spoleto, ontvangen. De secretaris-generaal van het departement van Landbouw en Visscherij deelt het volgende mede: De detaillisten en grossiers beschikken nog over vrij groote hoeveelheden tarwebloem, tar wemeel, roggebloem, roggemeel en zelfrijzend bakmeel. Daar deze artikelen aan bederf onder hevig zijn en tot nu toe slechts op de bonnen van de bloemkaart konden worden gekocht, zoo dat de voorraad betrekkelijk langzaam afnam, is besloten het publiek tijdelijk in de gele- gqpheid te stellen grootere hoeveelheden van deze artikelen te betrekken. In verband hiermede zullen gedurende het tijdvak van Maandag 19 Mei tot en met Zaterdag 31 Mei a.s. ook de geldige bonnen van de broodkaart recht geven op het koo- pen van bovengenoemde goederen. Gedurende het tijdvak van 19 Mei tot en met 31 Mei a.s. geven derhalve de geldige bonnen van de broodkaart behalve op het koopen van brood of gebak, tevens elk recht op het koopen van 70 gram tarwebloem, tarwemeel, roggebloem, roggemeel of zelf rijzend bakmeel. In een officieele publicatie zijn de voor de detaillisten van belang zijnde bijzonderheden vermeld. De secretaris-generaal van het departement van Landbouw en Visscherij deelt het volgende mede: In het laatste bonaanwijzingsbericht werd medegedeeld, dat de „verbruiksperiode" dit is het tijdvak, waarvoor het rantsoen is vast gesteld voor bon „66" en „76" van de bonkaart algemeen", welke elk recht geven op 100 gram kaas, loopt van 19 Mei tot en met 15 Juni. Dit moet zijn 19 Mei tot en met 1 Juni a.s. De „kooptijd", d.w.z. het tijdvak waarin op deze bonnen kaas mag worden gekocht, loopt zooals reeds werd medegedeeld van 17 Mei tot en met 15 Juni a.s. BERLIJN. 17 Mei. Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakt bekend: Een duikboot onder bevel van den eersten luitenant-ter-aee, Sehewe, rapporteert, dat zij vijf Duitsche koopvaardijschepen met te zamen 33.612 b-r.t. tot zinken heeft gebracht. Gevechtsvliegtuigen hebben in het zeegebied ten Oosten van Schotland en ten Noordwesten van Ierland drie gewapende vijandelijke koop vaardijschepen met te zamen 16.000 b.r.t. ver nietigd en hebben bomtreffers op twee andere schepen geplaatst. Formaties gevechtsvliegtuigen deden vannacht verscheidene uren lang aanvallen op bewape- nings- en ravitailleeringsbedrijven eener stad in de Midlands. De aanvallen hadden een goede uitwerking. Daarbü werd een Britsch vliegtuig boven vijandelijk gebied neergeschoten. Ge- vechts- en jachtvliegtuigen bombardeerden overdag en des nachts Britsche vliegvelden, waaronder met bijzonder succes de luchthaven van Hawkings. Op het vliegveld St. Eval ont stond door treffers In hangars, kwartierruim ten en op de startbaan ernstige schade. Marine-artillerie nam vijandélijke schepen, die de kust van het Kanaal probeerden te na deren, onder vuur en dwong hen terug te kee- ren. In Noord-Afrika ondernamen patrouilles van het Duitsche Afrika-corps bij Tobroek ge slaagde ondernemingen en brachten een aantal gevangenen binnen. Twee vijandelijke pantser wagens werden vernield. De in Solloem en het fort Capuzzo bin nengedrongen Britsche Strijdkrachten wer den bij een dapperen tegenaanval weer naar het Oosten teruggedreven. Solloem en het fort Capuzzo alsmede alle vroegere stellin gen, zijn weer in handen van het Afrika- corps. Duitsche gevechtsvliegtuigen namen met goed resultaat aan de gevechten bij Solloem en Tobroek deel. In het gebied van de Middellandsche Zee deden eenheden van het Duitsche luchtwapen in den nacht van 15 op 16 Mei en gisteren over dag meermalen met succes aanvallen op vlieg velden en haveninrichtingen op het eiland Malta De vijand liet vannacht met vrij zwakke krachten in West-Duitschland lukraak een aantal brisant- en brandbommen vallen. Be halve een kleine fabriek werden geen doelen van militair belang getroffen. Nachtjagers en marine-artillerie schoten twee der aanvallen de Britsche vliegtuigen omlaag. Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben vannacht ter hoogte van Lowestoft een Britseji convooi aangevallen en een koopvaardijschip van 2000 b.r.t. tot zinken gebracht. Bij een ander schip van 2000 b.r.t. kwamen verscheidene bommen vlak naast den romp terecht, zoodat het vaar tuig ernstig werd beschadigd. Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben vannacht 250 KM. ten Westen van Ierland het zwaarge- laden Britsche koopvaardijschip „Statesman" (8000 b.r.t.) met succes aangevallen. Het schip begon terstond na de ontploffing der bommen ie zinken en werd door de bemanning ijlings verlaten. Vannacht is in het zeegebied voor de Moray Firth een koopvaardijschip van 6000 b.r.t. door 'n Duitsche gevechtsvliegtuig met bomtreffers zoo zwaar beschadigd, dat het zonk. Bovendien beschadigden Duitsche gevechts vliegtuigen aan de Oostkust van het Britsche eiland in de haven van Peterhead een koop vaardijschip van 4000 b.r.t. Een ander koopvaardijschip van 3000 bJ.t. dat Oostelijk van Aberdeen in een convooi voer, kreeg eveneens midscheeps een bomtreffer en werd beschadigd. Zooals reeds Zaterdagavond werd medege deeld, hebben gevechtsvliegtuigen voor langen afstand van de Duitsche luchtmacht op 250 K.M. ten Westen van Ierland een Britsch koop vaardijschip van 8000 ton zoo zwaar beschadigd, dat het begon te zinken en door de bemanning werd verlaten. Naar thans bekend wordt, hebben andere Duitsche vliegtuigen, welke eenigen tijd later het zinkende schip heb ben waargenomen, vastgesteld, dat de lading bestond uit vliegtuigen en onderdeden van vliegtuigen. Naar de Associated Press mededeelt heeft de Britsche admiraliteit bekend gemaakt, dat de Britsche vloot sedert het uitbreken van den oorlog 11.285 officieren en manschappen heeft verloren. Hiervan zijn 4260 gedood; de overigen worden vermist. Gewond werden 3352 personen, 513 werden gevangen genomen en 811 zijn een natuurlijken dood gestorven. Bij het tot zinken brengen van den kruiser Bonaventure zijn 139 tnan omgekomen. ROME, 17 Mei. In zijn communiauë no. 346 heeft het Italiaansche hoofdkwartier het vol gende bekendgemaakt: Noord-Afrika: Met aanzienlijke strijd krachten had de vijand een aanval onderno men aan het front van Solloem en aanvankelijk eenige successen behaald op onze verkennings- afdeelingen. De Italiaansch-Duitsche strijdkrach ten hebben thans echter een tegenaanval on dernomen, welke tot gevolg had, dat de vijanc op de vlucht geslagen is. Onze troepen hebben het contact met de vooruitgeschoven Italiaan sche posten, die door den vijand overrompeld waren, doch niettemin, standvastig in het bezit van hun stellingen gebleven waren, hersteld. Wü hebben den vijand aanzienlijke verliezen toege bracht. De Italiaansche en de Duitsche luchtmacht hebben daadwerkelijk tot de successen der sa menwerkende troepen bijgedragen. In den sec tor Tobroek hebben wij eenige kazematten ver overd. Onze jagers hebben een vliegtuig van het type Blenheim, dat de haven Benghazi pro beerde aan te vallen, brandend omlaag gescho ten. Formaties van het Duitsche luchtwapen heb ben marinesteunpunten op Malta aangevallen, waarbij branden en ontploffingen ontstonden en ernstige schade aan militaire inrichtingen werd toegebracht. Oost-Afrika: De situatie is ongewijzigd. MOSKOU, 17 Mei. (D. N. B.) Het volkscom missariaat van Buitenlandsche Zaken heeft heden-den in Moskou geaccrediteerden buiten- landschen missies een circulaire doen toekömen, welke nieuwe voorschriften bevat voor reizen van diplomatieke en consulaire vertegenwoor digers van andere landen alsmede van andere tot deze vertegenwoordigers behoorende perso nen op het grondgebied van de Sovjet-Unie. Zij mogen voortaan hun vaste verblijfplaats slechts verlaten na vooraf hiervan de bevoeg de instanties verwittigd te hebben, onder ver melding van route, verblijfplaatsen, reisduur, enz. De circulaire bevat bovendien een lijst van plaatsen en gebieden, welke voortaan princi pieel als verboden gelden. Hiertoe behooren o.a. de gebieden van Archangel, Moermansk, Leningrad, de Karelische landengte, de repu blieken Estland Letland en Litauen. het Wes telijke deel van de Wit-Russische Sovjet-repu bliek, het Westelijke deel van de Oekrainsche Sovjete-republiek, KIew, Moldavi4, verscheidene havens aan de Zwarte Zee, de Krlm, Bakoe en verscheidene districten Siberië. Het gebed is het meest kenmerkende van het Christendom. In geen enkele der niet- Christelijke godsdiensten vinden wij zoozeer het persoonlijk contact tusschen God en den mensch, als in het gebed van den Christen. In het gebed ontmoeten het menschelijk „Ik" en het Goddelijk „Gij" elkaar in een innerlijk en persoonlijk contact, waarin de mensch met God spreekt van hart tot hart. Christus' leven was een 'voortdurend gebed, een leven uit de volheid van Zijn gemeenschap met God, waarin het eigen willen volmaakt ondergeschikt werd gemaakt aan den wil van den Vader. Hij leerde ons, dat bidden niets anders is dan God inschakelen in zijn leven. Het gebruik van veel woorden is daarbij over bodig. „Als gij bidt, gebruikt dan geen stort vloed van woorden, zooals de heidenen." (Matth. 6, 7). Belangrijker dan veel woorden is het simpele „Ja Vader!", waarmee de mensch zich onder werpt aan de wetten Gods, zooals St. Jacobus ons in het Epistel leert: „Weest volbrengcrs van het woord en niet alleen aanhoorders, want anders bedriegt gij uzelf." Er is geen beter gebed, d.w.z. geen betere wijze van om gang met God dan een onberispelijke levens wandel en een oprechte naastenliefde: „Reine en onbevlekte vroomheid in de oogen van God en den Vader is dit: Weduwen en weezen bij tc staan in hun moeilijkheden en zich onbe smet te houden van de wereld." Het eerste doel van het gebed moet niet zijn onze kleine persoonlijke belangen aan God aan te bevelen, maar eerst en voor alles de verwezenlijking van Gods wil en Gods bedoe lingen met de menschen. Niet dat wij met God niet zouden mogen spreken over onze zorgen. Christus zelf leert ons immers te bidden om het „dagelijkseh brood". Maar de eigenlijke in houd van Christus' gebed blijft toch altijd: God, Diens Wil en Diens Rijk: „Uw Naam worde geheiligd Uw Rijk kome Uw Wil geschiede". Maar de wil van God is de wil van een Vader, die iederen mensch liefheeft als Zijn kind. De volkomenheid waarmede Jezus zich onderwerpt aan den Wil Zijns Vaders, houdt daarom tegelijkertijd ook in de meest innige liefde tot de menschen. Godsliefde is men- schenliefde. Zoo dierbaar is de mensch aan God, dat wie zijn broeder niet liefheeft, God evenmin kan liefhebben (Jo. 4, 1921). Christus is voor ons niet slechts het levende voorbeeld, hoe wij tot den Vader moeten bid den, Hij is veel meer. Hij is ook de eenige Middelaar tusschen God en den mensch. Hij is van den Vader uitgegaan en in de wereld gekomen. Met Hem moet de menscliheid weer teruggaan tot den Vader. „Wat gij den Vader vraagt in Mijnen Naam, Hij zal het u geven." Dat is de wijze van bidden der Kerk. Zij bidt steeds „in den Naam van Jezus" en al haar gebeden besluit zij met de woorden „Door Christus onzen Heer". Christus is God en als het Woord, dat van den Vader uitging, is Hij het voorwerp onzer aanbidding. Maar voor de H. Kerk is het goddelijke niet het meest op den voorgrond tredende in den Christus. In den persoon van Jezus is de kloof overbrugd tusschen God en den mensch. De mensch kon weer zuiver staan voor God, omdat de „eene Middelaar tusschen God en de menschen was de Mensch Jezus Christus". Jezus' waarachtig menschzijn heeft de menschheid weer verhe ven tot haar vroegere waarde voor God. In den persoon van Jezus vormen wij een nieuwe eenheid voor God, een nieuwe gemeenschap, een nieuw lichaam, waarvan Christus het Hoofd is en wij de ledemat^i zijn. Christus' verlossingswerk ontleende zijn kracht aan Zijn Godheid, maar door Zijn Menschheid werden wij een met God verbonden eenheid. Hierin ligt de „blijde boodschap", dat wij allen ver bonden zijn met God en met elkander in het bloed van Christus. Hij is de eerstgeborene, onze oudere broeder, door Wien wü toegang hebben tot den Vader. „De Heer heeft Zijn volk veriest" (Introïtus). Daarom bidt de Kerk bij voorkeur niet tot Christus, maar door Christus tot den Vader. Wij zijn immers allen zelf Christus geworden. Het diepste innerlijk wezen der Kerk is de eenheid van allen in de gemeenschap met het Lichaam van Christus. Indien wij ons doordringen van deze beteekenis van Gods Kerk, dan zal dit voor ons een voort durende bron worden ran liefde tot God en liefde tot den naaste. Wü kennen den uiter- lijken verschijningsvorm van de H. Kerk. Maar deze uiterlijkheid heeft geen waarde zonder het besef van onze innerlijke eenheid in Chris tus, zonder de levende overtuiging, dat allen, die met ons aanzitten aan één Tafel, onze broeders zijn, één met ons in eenzelfde liefde. Zoo voert het gebed ons ook tot de liefde, dezen machtigsten hartstocht en deze grootste kracht in den mensch. De liefde alleen vermag ons te doen uitgroeien boven het zelfzuchtige „Ik". De mensch staat of valt met zijn liefde. Wij zijn op een „Gij" aangewezen en dit Gij vinden wij in God en door God ook in ande ren. Deze werkelijkheid buiten ons moet een levende werkelijkheid voor ons zijn. Een „ge dachte" God is niet voldoende, het moet een God zijn, die voor ons leeft. Door het gebed wordt God voor ons tot een levende werkelijk heid en ontstaat die levende wisselwerking tusschen het menschelijke „Ik" en het Godde lijke „Gij", waardoor wij deel krijgen aan de rijkdommen Gods. „Hij is om uwentwille arm geworden, opdat gij door Zijn armoede rijk zoudt worden." (2 Cor. 8, 9). Zoo wordt ons hart tot een levenden tempel van den drie-eenigen God, Vader, Zoon en Heiligen Geest, krachtens het Middelaarschap en de Verlossing „door Christus Jezus onzen Heer." K NEW YORK, 17' Mei (D.N.B.) Naar uit Londen wordt vernomen, heeft de Britsche admiraliteit het Oostelük bekken van de Middellandsche Zee, met uitzondering van de Turksche territoriale wateren, tot ge vaarlijke zone voor de scheepvaart ver klaard. VICHY, 17 Mei. (D.N.B.). Naar OFI meldt heeft de Fransche regeering het bericht van de „New York Times" als zou bü de bespre kingen tusschen Admiraal Darlan en den Führer de bezetting van Dakar door Duit sche strijdkrachten behandeld zijn, ten sterk ste tegengesproken. BERLIJN, 17 Mei. (D.N.B.). De Britsche be richtendienst deelt mede, dat de minister-pre sident van Nieuw-Zeeland, Fraser, per vliegtuig te Cairo is aangekomen. Tijdens een tusschen- landing te Batavia heeft hij gesproken over vraagstukken, betreffende de verdediging van den Stillen Oceaan. BEIROET, 17 Mei (D.N.B.) De zoon van president Roosevelt, James, is Vrüdag door den Koning van Egypte ontvangen en heeft hem een persoonlijken brief van zijn vader overhandigd. Naar Reuter uit het Midden-Oosten meldt, is Kapitein James Roosevelt Vrijdag dóór ex-ko- ning Peter van Joego-Slavië ontvangen. BUENOS AIRES, 17 Mei. (S.P.T.). De nieuw benoemde Argentijnsche ambassadeur in Frank rijk, Carcano, is Vrü dagavond' met het s.s. „Argentina" naar New York vertrokken, vanwaar hij zijn reis per clipper zal voortzetten. In officieele Argentijnsche kringen verklaart men nadrukelük, dat Carcano geen enkele bü- zondere opdracht heeft ontvangen. Een leven- digen handel tusschen Frankrijk en Argentinië acht men onder de huidige omstandigheden niet mogelijk, daar het tegoed, waarmee Frankrijk de Argentijnsche waren zou kunnen betalen, in de Vereenigde Staten geblokkeerd is. Voorts heeft de Argentijnsche regeering aan Vichy vergunning gevraagd, kolonel Henrique Guiroga als militaire attaché in Vichy te ac- crediteeren. „Ik had ook zoo'n haast!" zuchtte de overredene in het ziekenhuis, die nog juist had willen oversteken toen het stopbord al op onveilig stond. De verkeersagent had toen in zich zelf gemompeld: „de kortste weg naar het gasthuis ligt hier." „Ik had ook zoo'n haast. Het gaat velen onzer in het leven als dezen ongelukkige. We hebben zoo'n haast en gebruiken dan onze hersens niet. We denken vlugger voor uit te komen indien we maar onbere deneerd aan onzen jaagzin toegeven. We letten niet op. „We hebben zoo'n haast" en vergeten, dat haastige spoed zelden goed" is. Wat hebben we er aan al-maar voort te jachten indien we ons zei} er door aan het grootste gevaar bloot stellen en alle kans loopen door onze overhaasting achterop te komen. We moeten wijzen spoed betrachten doch daarbij d enoodige voorzichtig heid in acht nemen. Overhaasting schaadt. STOCKHOLM, 17 Mei (D. N. B.) Een reusachtige brand heeft gisteren twee wijken van .Göteborg in de asch gelegd. Eigendom men ter waarde van millioenen kronen zün hier aan ten offer gevallen. Het vuur ontstond in een emballage-fabriek en greep razend snel om zich heen. Soldaten moesten te hulp ge roepen worden om aan het blusschingswerk deel te nemen. LONDEN, 17 Mei. (S P.T.)Officieel is in mi litaire kringen de benoeming van luitenant-gene raal Sir Henry Pownall als plaatsvervangend chef van den generalen staf bekend gemaakt. Sir Henry Pownall is 44 jaar oud. Hü heeft reeds verscheidene hooge militaire functies ver vuld in de meest uiteenloopende deelen van het Britsche wereldrijk. Sir Henry Pownall is op het oogenblik bevelhebber der Britsche troepen in Noord-Ierland. In zün plaats is luitenant- generaal Franklin benoemd. Hoofdredacteur: H C. 3. A. BARON VAN LAMSWEERDE, Bussum. Gewestelijk verantwoordelijk redacteur: W. G. A. M. VAN WILLIGE, Bloemendaaf. i tót

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1941 | | pagina 1