Donkere wolken trekken samen boven de oude Spanjaardslaan Holl. Maatschappij der Wetenschappen De Arabische wereld en Iraks strijd Zeer sterke Rood en Wit-combinatie Bij „h'aarlem" komt de jeugd aan bod OVERWEGEN IS GOED NIEUW MOLEST-RISICO SPORTKLEEDING Firma F. Huissen De Haarlemsche cricketclubs WINTERHULP#NEDERLAND Maatregelen Dan Emir Abdoellah ZONDAG 18 MEI 1941 Op Schoten OPGELEGDE AUTO'S EN PERSONEELE BELASTING Mogelijkheid tot voorkoming van aanslag C.V.H. JOHN. KENNIS Co. SINGEL 462 - AMSTERDAM-C. TOONEELSUBSIDIES Voor twee Haagsche gezel schappen Oude werken aan het Zeeuwsch Genootschap geschonken H uygens-uitgave Het stadhuis te Hulst Plan voor restauratie in bewerking „Der Geigenmacher von Cremona" Vakgroep Dansleeraren Kindje overreden en gedood Academische examens FA ILLISSEMENTEN Ingekomen giften Brand in een eeuwenoud huis te Den Haag Britsch schip te Buenos Aires door brand geheel vernield De opstandige beweging in Palestina Huis van Tolstoi wordt gerestaureerd Gouden munten uit 14e eeuw in België gevonden Nauwer contact tusschen Iran en Irak Nieuwe secretaris der Spaansche Phalanx OFFICIEELS PUBLICATIE VAN HET DEPARTEMENT VAN LANDBOUW EN V1SSCHERU Distributie van tarwebloem e.d. Vijzelstraat 1, Amsterdam-C. JUWELIER Reparatie - Inkoop - Taxatie GROOTE MOGELIJKHEDEN Brandweer zag de eigen kazerne afbranden Dagelijksche Clipperdienst van V. S. naar Lissabon De rubberproductie op Malakka Storm vernielt vliegtuigen in de Ver. Staten Engelschen beschieten een Noorsch schip MAKELAARS-EXAMEN DE ZUIDPOOLEXPEDITIE VAN BYRD Manilla in geval van oorlog tot open stad verklaard Japanners bezetten Tsaujang Moskou protesteert te Washington inzake vastgehouden lading «i Donkere wolken pakken zich samen boven de Haarlemsche Spanjaardslaan en al blijft de kans bestaan, zij het een heele kleine, dat voetballend H.P.C. de degradatie-wedstrijden nog kan ontloopen, men moet toch rekening houden met de gedachte dat H.P.C. op de laatste plaats eindigt en dat daardoor vier spelers van het eerste Rood en Wit voor- loopig niet beschikbaar zullen zijn. Ato van der Togt, Lichtenstein, Berendsen en Piet Hagenaar dienen nog eerst de blauw-witte kleuren te verdedigen, vóór zü bal en bat voor Rood en Wit kunnen hanteeren. Dat het gemis van deze vier spelers Rood en Wit zwaar zal vallen, valt te begrijpen, doch voetbal gaat ditmaal voor cricket, daar het hier om het tweede-klasseschap van de „good-old" gaat. Minder prettig is het voor Rood eh Wit dat er drie van de vier spelers bowlers zijn (van der Togt, Hagenaar en Berendsen), zoodat een groot gedeelte van den aanval neerkomt op L. J. Sodderland. Een verheugend feit daarentegen is wel het wederuitkomen van J. Schmeink, den vroegeren stock-bowler. Wel zal deze eminente bowler voorloopig in de lagere elftallen uitkomen, doch Rood en Wit zal ongetwijfeld een beroep op hem doen om Sodderland aan het andere wicket' den hoog noodigen steun te verleenen. Ook kan men misschien nog eens gebruik maken van den linkschen bowler Bruin. Met dit al willen we maar aantonen dat, indien er donkere uren voor beide clubs aanbreken, een uitkomst altijd gevonden kan worden. „Het water komt wel tot aan de lippen, maar niet er over", is een oud-Hollandsch gezegde 1 In plaats van Ato van der Togt, zal dit ja-ar het eerste riftal van Rood en Wit aangevoerd worden door Jaap van Baasbank, broer van André, die helaas dit seizoen wederom vrijwel niet in de flanellen zal verschijnen door te drukke werkzaamheden. Van Baasbank Sr. volgt derhalve van der Togt als „skipper" op Geen gemakkelijke taak voorwaar, doch J. van Baasbank, die al eenfge jaren eerste klasse cricket achter den rug heeft, zal zich er wel goed doorheen slaan. Naast het verheugend feit dat Schmeink we der in de flanellen zal verschijnen, krijgt Rood er Wit nog meerdere versterking. Van Ros- sem (H.C.C.), een schitterend fielder en de la Mar Jr., oud Haarlem-speler, een batsman van het forceerend type en eveneens een goed fiel der, be teekenen een versterking en met de gebroede-,s Kramer, f.arnmerts van Bueren. den aanvoerder zelf, en de vfer „voetballers", be schikt Rood en Wit over een zeer sterke com binatie. Doordat Sodderland zijn werkkring de laat ste jaren niet meer te 's-Gravenhage had, ver huisde bil naar Haarlem, doch door den minder gunstiger treinenloop sinds 1940. besloot hij ook te Haarlem te zaan cricketen. Het ts „uilen naar Athene draeen" om hier no- eens Border land's cricketloopbaan te belichten. Wijd en zijd is deze vermaarde bowler bekend en on getwijfeld- zal hij de komende weken weder in het middenpunt van de cricketbelangstelling staan. Van de Spanjaardslaan naar Schoten is slechts een trammetje. Opgericht omstreeks de jaren 1910, is de H.C.C. Haarlem, van een klein clubje onder leiding van wijlen André van den Berg. uitgegroeid tot een groote cricketvereeniging. Het is waar; Haarlem heeft den wind niet altijd mee gehad en nog in 1940 besloten drie eerste elft&lspelers niet meer voor hun oude club uit te komen. Doch geen nood: Kleefstra is er de man niet naar om bij de pakken te gaan neerzitten; hij greep naar de reserves en.... met goed resulaat.t Het minder gunstige laar van 1939 was oor zaak dat Haarlem van de eerste klasse naar de overgangsklasse degradeerde, doch de noodcompetitie van 1940 stelde die degradatie uit, hetgeen ook weder voor dit seizoen het ge val is. Dat Haarlem nog tot goede prestaties In staat is, bewees het toen het vorig jaar V-RA geklopt werd en eenige zeer eervolle draws, o.m. tegen de kampioenen A.C.C., geboekt werden. Haarlem brengt een elftal van uitsluitend jonge spelers op de been (met uitzondering van aanvoerder Kleefstra dan). Het zwakke punt is het batten, doch wanneer ze eenmaal over de plankenkoorts heen zijn, zullen de jeugdige batsmen van de Schoterclub hun weg wel vin den. o. W. Abendanon en A. van den Bergh zijn de stockbowlers, met Boeree, Elsinger, Groe- neveld en P. de Lugt als nuttige changebowlers, waarvan men van P. de Lugt wel iets meer verwacht had, die heeft teleurgesteld. P. de Ruig, de fastbowler die Haarlem zoovele jaren trouw gediend heeft en menige match gewon nen heeft door zijn snelle bowlen, sukkelt met een onwillige knie en voor Arnold Maas, dien voortreffelijken all-rounder, schijnt nu enidelijk „Anno Domini" te zijn aangebroken. Het vorig Zooals bekend is, werden aan diegenen, die den inspecteur der directe belastingen vóór 20 Januari 1941 mededeelden, dat hun motorrijtuig gedurende geheel 1941 niet op den openbaren weg zou rijden (opgelegd), voorloopig geen aan slagen personeele belasting uitgereikt. Daar velen door onbekendheid met dit voor schrift den datum 20 Januari lieten verloopen. heeft de Toeristenbond A.N.W.B. rich ten be hoeve van hen tot het departement van Finan ciën gewend om alsnog 't achterwege laten van een aanslag voor hen te bepleiten. Hierop beeft net departement medegedeeld dat houders van opgelegde motorrijtuigen, om alsnog vrij te blijven van een aanslag perso neele belasting, vóór 1 Juni 1941 den inspecteur der directe belastingen van het feit der opleg ging in kennis dienen te stellen.. jaar waren zijn successen dan ook maar uiterst gering. Fielden en vangen (al kan het laatste beter), is goed verzorgd, het keepen van Voogd, al was het iets minder dan in 1939, is nog altijd een „klasse" op zich zelf, terwijl de oude rot Kleefstra doorkneed is in het vak van aan voeren. Hij zet zijn veld meesterlijk uit en veel runs maken tegen Haarlem is niet zóó een voudig. 210 door VW gescoord, was de hoogste score tegen! Jammer, dat bij R. C. H. de laatste jaren de cricketsport wat verwaasloosd is geworden, doch misschien komt de tijd weer dat naar bat en bal gegrepen wordt. Er is echter nog één ver- eeniging in Haarlem, die we graag willen noe men: C.V.H., de vriendenclub. Het kan C.V.H., dat onder leiding staat van den eeuwig jong blijvenden A. J. Roodt, weinig schelen of nu gewonnen of verloren wordt. Het spel om het spel, is het eenige principe dat de C. V. H.'ers huldigen. Natuurlijk wordt er altijd gevochten om het tot een overwinning te brengen, doch nederlagen worden ruiterlijk bekend en het is altijd prettig spelen tegen C. V. H. Slechts VW 2 en Rood Wit 2 eindigden in 1940 boven C. V. H. in de 2e klasse. Van de 9 gespeelde wedstrijden werden er vijf gewon nen en vier verloren en bedroeg het eindgemid delde 1.11. Lang niet slecht. De aanval baart Roodt geen zorg, wel echter het batten, dat te veel van het „haastige" type inhoudt. Ook kan men zich niet aan de wetten van de cricket- sport onttrekken. Een innings dient opgebouwd te worden. Fielden en vangen is bij C. V. H. goed verzorgd en hoe lang soms ook de tegen standers aan bat blijven, het humeur van de C. V. H.'ers blijft hetzelfde; altijd even prettig. maar U zoudt de beslissing over Uw molestverzekering ook te lang kunnen aan houden. Duizenden met vele honderden millioenen aan eigendommen zjjn U voor gegaan. Zij sloten zich aan bij Laat U daaromtrent volledig inlichten' en neem dan Uw beslissing. Stel niet langer uit. Wendt U ten spoedigste tot het kantoor SINGEL 126—130 AMSTERDAM (C.) TELEFOON 47190 Nu het speelseizoen in den Stadsschouwburg aan het einde van deze maand zal afloopen, zoo schrijven B. en W. van Den Haag aan den gemeenteraad hebben verschillende leden van de N.V. „Het Residentie-tooneel" onder leiding van Johan de Meester en Paul Steenbergen een zomer-combinatie gevormd met de bedoeling ge durende Juni en zoo mogelijk de eerste helft van Juli van dit jaar in den Stadsschouwburg te blijven spelen en daarbij o.a. in bijzondere monteering op te voeren „Le mariage de Figaro". Dit stuk leent zich bij uitstek voor zomervoor stellingen, doch stelt-bijzondere eischen aan costumeering en decors, en zal bovendien muzi kaal geïllustreerd ten töoneele worden gebracht. In verband met de aan een en ander verbon den hooge kosten en ten einde den spelers al thans een gedeelte van hun salaris te kunnen garandeeren, heeft de leiding van de zomer- combinatie financieelen steun aan de gemeente verzocht. Met de commissie voor de kunstsubsidies zijn B. en W„ mede gelet op hetgeen de gemeente Amsterdam ten aanzien van het tooneel gedu rende de zomermaanden voornemens is te doen, van oordeel, dat deze plannen van gemeente wege verdienen te worden gesteund en wel in den vorm van een garantie. Op grond van de overgelegde begrooting komt het B. en W. voor, dat een garantie tot een maximaal bedrag van ƒ4.000 zou kunnen worden gegeven. Verder hebben B. en W. een verzoek ontvan gen van de stichting „De Vereenigde Haagsche Spelers" om haar, in verband met het bespelen van het openlucht-theater in het Zuiderpark gedurende de zomermaanden, een subsidie van ƒ3.000 toe te kennen, waartegenover zij 30 pet. van de recettes der voorstellingen in de maan den Juni, Juli en Augustus aan de gemeente wil afstaan. Aangezien het openluchttheater in het Zuider park dezen zomer voor het eerst wordt bespeeld en het hier dus min of meer een proefneming geldt, meenen B. en W„ dat ook het verleenen van éenigen steun uit de gemeentekas aan „De Vereenigde Haagsche Spelers" gerechtvaardigd is. 1 Het ligt in de bedoeling van het gezelschap, hetwelk reeds gedurende een reeks van jaren verschillende openluchttheaters in den lande be speelde en daardoor ervaring op dit gebied heeft verkregen, eenige malen per week het theater in het Zuiderpark te bespelen en den toegangs prijs tot de voorstellingen niet hooger te stellen dan 0.25 per persoon. Bovendien zal een aantal kindervoorstellingen worden gegeven. Ook in dit geval zouden B. en W., in overeen stemming met de commissie voor de kunstsub sidies, een garantie tot het gevraagde bedrag van 3000 willen toestaan. i De Hollandsche Maatschappij der Weten schappen hield Zaterdagmiddag in haar ge bouw aan het Spaarne te Haarlem haar jaar- lijksche algemeene vergadering. De voorzitter heette in zijn openingsrede in het bijzonder welkom prof. dr. A. F. Holleman, oud-secreta ris en eerelid der maatschappij en herinnerde vervolgens aan het groote verlies, dat de maat schappij heeft1 geleden door het overlijden van mr. dr. A. Baron Röell, die in de vorige jaar vergadering was gehuldigd, toen hij een kwart eeuw het voorzitterschap had vervuld. Baron Röell, aldus de voorzitter, had hart voor de maatschappij, hij gebruikte zijn gaven als voorzitter op uitnemende wijze en kon met trots terugzien op den toenemenden bloei, waarin de maatschappij zich verheugde, zoo wel wat betreft het aantal en de, qualfteit der leden en directeuren als vanwege te beteeke- nis„ welke zij in de wetenschappelijke wereld d-oor haar publicaties geniet. De wijze, waarop hij den jaarlijkschen feestdisch voorzat en zijn terecht alom beroemde tafelredevoeringen droe gen zeer veel bij tot de aangename verstand houding tusschen directeuren en leden, die een belangrijk element vormt van het doel, dat de maatschappij nastreeft. Voorts werd de maatschappij smartelijk ge troffen door het heengaan van den penning meester, den heer J. A. Fontein. Hij was sinds 1902 de oudste directeur en twee jaar geleden was hem de gouden medaille der maatschappij toegekend voor zijn nauwgezet beheer als penningmeester. Na den nieuwen penningmeester, den heer R. Fontein en het nieuwe bestuurslid jhr. F. J. E. van Lennep begroet te hebben, herdacht de voorzitter de sedert de vorige vergadering over leden directeuren, de heeren H. J. D. D. En schedé, mr. A. J. Enschedé, mr. J. Luden, mr. M. van Toulon van der Koog, Paul May. jhr. dr. J. J. E. van de Brandeler, K. C. Honig en dr. J. van der Hoeven en de leden prof. dr. Eug. Dubofs, Kr. H. A. IJsselstein, prof. dr. C Winkler en prof. dr. D. J. Korteweg. Van de buitenlandsche leden zijn, voor zoover bekend, overleden prof. dr. H. Kayser, te Bonn, prof. dr. Vito Colterra, te Rome en prof. P. Weiss te j Straatsburg. De secretaris der maatschappij, dr. J A. Bierens de Haan, bracht vervolgens het jaar verslag uit. Hij deelde daarin o.a. mede, dat de uitgaven der maatschappij ondanks den oorlogstoestand geregeld voortgezet werden. Eind vorig jaar Verscheen deel 20 van de „Oeuvres completes van Christiaan Huygens". Van het volgend deel heeft dr. A. J. Vollgraff reeds een gedeelte van den tekst voltooid. Dit deel, het voorlaatste in de reeks, zal alles van Huygens bevatten, wat nog geen plaats vond in de Vorige deelen, met uitzondering van de reisjournalen, welke, met Huygens' levensbe schrijving, het laatste deel zullen vullen. Men hoopt het 21ste deel in 1943 gereed te krijgen, zoodat dan in 1946 het geheele werk, waaraan de maatschappij nu sd meer dan een halve eeuw werkt, compleet zal zijn. Met enkele woorden herdacht de secre taris prof. dr. D. J. Kortweg, die de ziel van deze uitgave is geweest. De andere uitgaven der maatschappij ver schenen ook op normale wijze. De financieele toestand der maatschappij is over het algemeen bevredigend. Na het verschijnen van het nieuwe Huygens-deel werd van het departement van Opvoeding, Wetenschap en Cultuurbescherming het toegezegde subsidie van f 2400 ontvangen. Van de echtgenoote van den vorigen voor zitter, mevrouw Douairière RöellDe Vos van Steenwijk, werd de complete serie Huygens- werken ten gosohenke 'ontvangen. Hiermede heeft men een goed werk kunnen doen. Het Zeeuwsch Genootchap der Wetenschappen had n.l. bü den brand van Middelburg zijn geheele bibliotheek verloren. De maatschappij was thans in staat niet alleen een complete serie van de oude Archives Néerlandaises des scien ces exactes et naturelles, de Archives de phy- siologie en de Archives de phonétique experi- mentale te zenden, maar ook de geheele Huy- gens-serie, welk laatste geschenk in het bij zonder op prijs gesteld werd. Aan het Centraal Bureau voor schimmelcul tures te Baam werd een subsidie van f 500 toegekend. Vervolgens hield prof. dr. J. A. J. Barge, uit Leiden een voordracht over „Een oud biologisch probleem", zijnde het probleem, gevormd door de vraag, welke betrekking er bestaat tusschen vorm en functie. Na deze voordracht werd het verslag uitge bracht van de commissie van het Fïeter Lan- gerhuizen Lambertuszoonfonds. Besloten werd het subsidie van dit fonds toe te kennen aan dr. ir. P. H. Hermans te Ginneken. Ten slotte benoemde de vergadering tot bin- nenlandsche leden prof. ir. W. Schermerhorn te Delft, dr. D. Schoute te Wassenaar en prof. dr. W. M. Woerdeman te Amsterdam. Reeds sedert verscheidene jaren bestaat het plan met subsidie van Rijk, provincie en ge meente te komen tot restauratie van het stad huis te Hulst. Thans heeft het Rijksbureau voor Monumentenzorg aan 't gemeentebestuur mede gedeeld, dat het plan aldaar in bewerking is. De fundamenten van dit uit 1534 dateerende gebouw zijn nog in goeden staat, doch boven den grond vertoont het stadhuis al jaren lang verschijnselen van verval. De natuursteen laat hier en daar los, terwijl het houtwerk van den toren goeddeels is vergaan en de zware houten balken in het gebouw hun veerkracht door ouderdom hebben verloren. Al jaren geleden ontstonden scheuren in de muren en kwamen verzakkingen voor. Dat het stadhuis wederom in zijn ouden luis ter van omstreeks 1540 hersteld zal worden, is niet waarschijnlijk, omdat de noodige gegevens daartoe ontbreken. Toch zal de restauratie zoo volledig mogelijk geschieden. Louis Schmidt heeft de gelukkige gedachte gehad de opera „Der Geigenmacher von Cre mona" (de vioolbouwer van Cremona), van Jeno Hubay, te voorschijn te halen en het werk Maandagavond voor de microfoon van den Ne- derlandschen Omroep te brengen. Het werk heeft als gegeven het verhaal van de liefde van een vioolbouwersdochter Giannina en den gezel Sandro. Een liefde, die door het offer van een medeminnaar, Philippo, tenslotte haar bekroning vindt in een groot muzikaal ensemble, waarin de kunst en de grootmoedig heid geprezen worden. De vocale solisten zijn Eline Hemrica, Bert Robbe, Laurens Bogtman en Theo Baylé. Het departement van Volksvoorlichting en Kunsten deelt mede: Aangezien ook dansleiders in de voorloopige vakgroep van gezelschapsdansleeraren zullen worden opgenomen, is het noodzakelijk, dat belanghebbenden zich zoo spoedig mogelijk voor inschrijving wenden tot het secretariaat van de voorloopige vakgroep, den heer W. J. N. van Dalem, Thomsonlaan 23, Den Haag, tel. 336757. Zaterdagmiddag Is het 2-jarig dochtertje van den heer C. van den Berg te Noordwijker- hout door een autobus, welke den dienst Haar lem—Noord wijk aan Zee onderhoudt, overre den en bijna op slag gedood. Het jeugdig slacht offertje wilde den Heerenweg oversteken op het oogenblik, dat de bus naderde. De chauf feur kon een aanrijding niet meer voorkomen, zoodat hem geen schuld aan dit droevig onge val treft. LEIDEN. Geslaagd voor het doctoraal examen wis- en natuurkunde (geologie) P. A. Hacque- bard, Hillegersberg, A. J. Dikkers, Den Haag. UTRECHT. Geslaagd voor het seml-arts exa men A. C. W. Schep, L. W. van Ham, H. J. Gelissen, P. Engelsman Geslaagd voor het arts-examen; J. H. Vlug gen, E. van Dongen, L. Gerla, H. C. G. H. M. M. Simons. Geslaagd voor het economisch doctoraal exa men indologie; J. W. Kooymans, G. Engels man. DELFT. Geslaagd voor het examen voor electrotechnisch ingenieur: P. Boer, Boskoop. Opgegeven door afd. Handelsinformaties v. d. Graaf en Co. N.V. Amsterdam. Uitgesproken: Mei. D. P. de Graaf, slager, Peize. R.c. Mr. Maassen, curator Mr. G. W. Kleine, Assen. 14 Mei. Freerk Super, vervener, Emmen. R.c. Mr. W. J. Hofdijk, curator Mr. O. H. Lind, Emmen. 15 Mel. Johannes Terpstra, zonder beroep, Sie- gerswoude. R.c. Mr. B. Ph. Baron van Harinxma thoe Slooten, curator Mr. M. Koopmans, Leeuwar den. M. Mensink, landbouwer, Harfsen, gemeente Gorssel. R.e. Mr. H. Sluijterman, curator Mr. J. A C. van Heusde, Zutphen. 16 Mei. J. AugustijnVerbiest, schilder, Hal steren. Meianen. R.c. Mr. J. P. B. J. Godding, cu rator Mr. J. C. A. F. Kuypers, Oranje Nassau- straat 13, Bergen op Zoom. In de week van 12 t.m. 17 Mei 1941 werden, in Nederland 22 faillissementen uitgesproken. In de periode van 5 tot en met 10 Mei heeft Winterhulp Nederland bijdragen ontvangen tot een totaalbedrag van 12.359.85. In een boven een bergplaats gelegen woning aan de Oog in 't Zeilstraat, een zijstraatje van de Paviljoensgraohit te Den Haag, is Zaterdag avond tijdens afwezigheid van den bewoner W.. brand op de achterkamer ontstaan. De vlam men sloegen spoedig door het dak naar buiten De brandweer rukte met groot materieel uit, doch alleen de motorspuit behoefde dienst te doen. Onder leiding van den brandweercom mandant, den heer Otten, was het vuur binnen weinig minuten gebluscht. De bovenwoning van het blijkens een gevelsteen uit 1688 dateerende perceel is gedeeltelijk uitgebrand. De wnd. bur gemeester en de hoofdcommissaris van politie waren bij de blussching aanwezig. BUENOS AIRES, 17 Mei. (D.N.B.). Het hier liggende gewapende Engelsche koopvaardijschip R'uthershire van 6590 ton, waarop gisteren brand was uitgebroken, moet als verloren worden be schouwd. De door het vuur veroorzaakte schade is althans zoo aanzienlijk, dat het schip binnen afrienbaren tijd niet zeewaardig is. Het vuur, dat rijkelijk voedsel vond in de lading jute, heeft 15 uur lang gewoed. Het vrachtschip ligt met den achtersteven op den bodem van de haven. Tijdens het blusschingswierk werden acht brandweerlieden gewond. Men neemt algemeen aan dat de brand door broeiing in de lading ontstaan is. BEIROET, 17 Mei (A.N.P.). De chef van den generalen staf van Saoedisch Arabië, ge neraal Mohammed Tarekh, die op het oogenblik in Damascus vertoeft, heeft gisteren in het blad Al Incha een artikel gepubliceerd, waarin hij schrijft: Irak kon geen andere houding aannemen dan die het gekozen heeft. De Britsche houding was zóódanig, dat het Iraksche leger naar de wa penen moest grijpen om de eer van het land te verdedigen. De Iraksche strijd is slechts een inleiding tot een grooteren strijd, die weldra in de Arabische landen zal uitbreken en tot de vernietiging van Engeland zal leiden. De bladen van Bagdad protesteeren nadruk kelijk tegen tendentieuze berichten betreffende de betrekkingen tusschen Irak en Saoedisch Arabië. Zij onderstrepen, dat de betrekkingen uitstekend zijn en herinneren eraan, dat Ko ning Ibn Saoed de eerste vorst was, die het nieuwe bewind in Irak erkende. De Iraksche regeering heeft de vertooning van Engelsche films in heel Irak verboden, zoo werd gisteren uit Bagdad gemeld. In Bagdad is een aantal Joden gearresteerd, die spionnage bedreven voor Engeland en des nachts lichtteekens aan de vijandelijke lucht macht gaven. Zij zullen voor een bijzonder mi litair gerechtshof terechtstaan. De Jodenbuurt van Bagdad staat sindsdien onder strenge mili taire bewaking. Naar het D.N.B. uit Amman in Transiorda- nië gemeld wordt, heeft Emir Abdoellah met het oog op de gebeurtenissen in Irak alle aan hangers van de nationale oppositie laten arres teeren of uit hun functies laten ontslaan. Voorts werd een anti-Engelsche demonstratie van Transjordaansche studenten op bevel van den Emir met vuurwapenen uiteengejaagd. De Emir verklaarde, dat hij voortaan elke protest- betooging tegen Engeland met alle middelen zal onderdrukken. In politieke kringen te Amman verklaart mei), dat de Openbare meening van Transjordanië zich als gevolg van de pro-En- gelsche maatregelen van den Emir dagelijks meer tegen den Emir zelf en tegen Engeland keert. Uit Teheran meldt het D.N.B., dat de radio zender van Bagdad heeft medegedeeld, dat een groot aantal Syrische studenten als vrijwilligers voor het leger van Irak zijn aangekomen. De zelfde zender heeft bericht, dat in de hoofdstad van Transjordanië, Amman, groote betoogingen zijn gehouden ten gunste van de strijders voor de vrijheid van Irak, waaraan ook de zoon van Emir Abdoellah heeft deelgenomen. O.F.I. meldt uit Bagdad, dat bij koninklijk besluit Hikmet Soeleiman tot Iraksch gezant bil de Sovjetregeering is benoemd. Soeleiman zal zijn functie terstond gaan uitoefenen. Naar uit Bagdad verluidt, zijn de pogingen der Engelschen, om de Pales tij nsche strijders voor de vrijheid, Fauzi Kauki en zijn aanhan gers, gevangen te nemen, mislukt. De Engel schen hadden een omsingelingsmanoeuvre on dernomen In de hoop, dat zij Fauzi Kauki kon den insluiten en tot overgave dwingen. Het plan werd ten uitvoer gelegd, doch de tegen standers deden een moedigen uitval, die slaag de. Onder het vuur der Engelschen bereikten zii de heuvels van Nabloes. In den afgeloopen nacht ondernamen de Engelschen een aanval op de stellingen der opstandelingen, doch na een hevigen tegenaanval moesten zij zich In wanorde terugtrekken. MOSKOU, 16 Mei (S.P.T.). Het curatorium van de Russische technische hoogeschool heeft besloten het woonhuis en den tuin van graaf Leo Tolst-oi volledig te laten restaureeren en in den toestan te brengen, waarin een en ander verkeerde, toen Tolstoi zijn onvergetelijke wer ken schreef. Dit besluit werd genomen, toen men vernam, dat het historische gebouw den laatsten tijd eenigszins verwaarloosd werd en ingrijpen noodzakelijk was. OOSTENDE, 16 Mei (S.P.T.). In het plaatsje Ettelghem, tusschen Brugge sn Oosten de, werd bij werkzaamheden een halfvergane leeren zak gevonden, welke gouden munten uit de 14de eeuw bleek te bevatten. De munten dra gen den beeldenaar van de Graven van Vlaan deren en Brabant. BEIROET, 17 Mei (D.N.B.) Volgens een bericht uit Bagdad heeft de Iraksche regeering een handelsdelegatie naar Bagdad gezonden om te onderhandelen over een nauwer aanhalen der economische betrekkingen tusschen Iran en Irak. MADRID, 16 Mei (SP.T.), Volgens een besluit van den Caudillo, dat nog niet in het staatsblad is verschenen, is het voormalig lid der Phalanx Arrez bot secretaris-generaal van de partij benoemd. Deze post is het laatst be kleed door generaal Munoz Grande, en was na diens aftreden niet meer bezet. Dc Secretaris-Generaal van het departement van Landbouw en Vis- scherij maakt ten aanzien van de distributie, van tarwebloem e.d. bekend, dat de detaillisten gedurende het tijdvak van Maandag 19 Mei tot en met Vrijdag 23 Mei a.s. behalve de bloembonnen ook de In ontvangst genomen broodbonnen naar verkiezing mogen inwisselen tegen toewijzingen voor gebak of tarwebloem. De aandacht wordt er op gevestigd, dat in geen geval broodbonnen en bloembonnen door elkaar op eenzelfde opplakvel mogen voorkomen. vorden U geboden door advertentie reclame ln de rubriek „Omroepers." Laat die U niet ontglippen. De prijs kan geen bezwaar zijn, want voor slechts 52 cent per regel komt Uw Zaken-Omroeper onder de aandacht van 90.000 gezinnen. NEW YORK, 17 Mei (SP.T.) In de Amerikaansche stad Leavenworth heeft zich het merkwaardige geval voorgedaan, dat een brandweerkazer ne tot den grond verwoest is, omdat de brandweer niet tijdig aanwezig was om het vuur te blusschen. In het begin van den nacht was na melijk brand uitgebroken in een fa briekscomplex in de nabijheid van Leavenworth Ook de brandweer van deze stad was ter assistentie geroepen en er met volledig materiaal op uitge trokken. Dank zij hun energieke po gingen slaagden de brandweerlie den er tegen den morgen in den fabrieksbrand meester te wor den. Toen zij echter terugkeer den, zagen de mannen tot hun groo- ten schrik, dat tijdens hun afwezig heid brand in hun eigen kazerne was uitgebroken. Het vuur greep met een groote snelheid om zich heen, zoodat aan blusschen niet meer viel te den ken. De brandweerlieden moesten lij delijk toezien, hoe hun eigen brand weerkazerne door het vuur verwoest werd. NEW York, 16 Mei (S.P.T.). Op de al gemeene vergadering der Pan American Airways heeft de directeur-generaal medegedeeld, dat de vliegdiensten der maatschappij uitgebreid zul len worden. Dagelijks zullen voortaan Clippers naar Lissabon vertrekken, terwijl voorts dag diensten op San Francisco, Honoloeioe, Alaska en op alle Zuid-Amerikaansche lijnen zullen worden ingesteld. STOCKHOLM, 16 Mei (D.N.B.). Daar de reb be rproductie in den staat Selangor op het schiereiland Malakka door arbeidersonlusten grootendeels stopgezet is, heeft de Engelsche regeering, naar Reuter meldt, besloten, met het oog op de beteekenis, die de rubber voor den oorlog heeft, de orde te herstellen door mili taire en politiemaatregelen. NEW YORK, 17 Mei. (D.N.B.) Associated Press meldt uit Columbus in Ohio, dat het slechte weer twee vliegongevallen heeft veroor zaakt, waarbij vier militaire vliegers zijn om gekomen. In de nabijheid van Chicago stortten tengevolge van den zwaren storm vier hangars in. veertig op den grond staande toestellen wer den vernield. Op het vliegveld in Chicago wordt de schade op bijna een half millioen dollar ge schat. Groote schade wordt ook gemeld uit de stad Kendallville in Indiana. OSLO, 17 Mei. (D.N.B.) Volgens het Noor- sche telegraafagentschap deelt de reederij Kjer- land te Bergen mede, dat een harer schepen aan de Noorsche Westkust door een Engelsch vliegtuig is aangevallen. Zes opvarenden werden door machinegeweervuur gedood. Het schip deed slechts dienst langs de Noorsche kust. Het voer onder Noorsche vlag en had alleen Noren aan boord. De Nederl. Broederschap v. Gedipl. Makelaars zal op 25 Juni het examen afnemen voor makelaar in onroerende goederen. Het examen wordt afgenomen onder Rijkstoezicht. Inlichtingen en aanmelden uitsluitend bij het Secretariaat Prins Hendriklaan 24 ia Utrecht, WASHINGTON, 17 Mei. (D. N. B.) Bij z«n terugkeer van de Zuidpoolexpedïtie heeft ad miraal Byrd in een persgesprek verklaard, dat deze expeditie den rechtsgrondslag heeft ge schapen voor de annexatie van een millioen vierkante mijl in het Zuidpoolgebied.. De Noordelijke punt van het gebied, aldus Byrd, zal geschikt zijn voor het inrichten van mar rine-bases ter bescherming van den zeeweg om Kaap Hoorn> indien het Panamakanaal on bruikbaar zou worden. MANILLA, 16 Mei (S.P.T.). In een pers interview heeft generaal Emilio Aguinaldo, een bekende figuur uit den opstand van 1899, mede gedeeld, dat Manilla in geval van oorlog tot open stad zal worden verklaard. Als reden hier voor gaf hij op, dat het fort Mackinlayey niet in staat geacht kan worden de stad te verde digen. In geval van oorlog zullen de troepen dan ook uit de omgeving van Manilla teruggetrok ken worden. HANKAU, 17 Mei. (Domei). De Japansche troepen hebben Tsaujang, de belangrijke Chi- neesche versterking in het noorden van de pro vincie Hoepeh aan de grens van Honan, ver overd en ongeveer 35.000 man Chineesche troe pen naar het Westen verdreven. 1653 Chinee- zen zijn gesneuveld en 169 gevangen genomen. Domei bericht, dat Japansche strijdkrachten, welke langs het Poyang-meer oprukken, Sji- menki in het Zuiden van de provincie Kiangsi hebben veroverd. Verder verneemt Domei, dat vele hooge Chin neesche officieren onder wie generaal Wan Kin Sjeng in den strijd zijn gesneuveld. Het 15e Chineesche leger fs door Japansche strijd krachten nabij Hengliang in Zuid-Sjansi ver slagen en tegelijkertijd werd ook de 169e Chi neesche divisie ten noorden van Sjan Jat Soeri vernietigd. WASHINGTON, 17 Mei (D.N.B.) Associated Press bevestigt, dat de Sovjet-Unie in Washing ton formeel geprotesteerd heeft tegen het vast houden van een Russische lading in San Fran cisco. Bij deze lading gaat het om wol en hui den uit Argentinië en Uruguay, die op grond van de kortelings ook voor den transitohandel ingevoerde exportlicentie worden vastgehouden. Het protest is Woensdag door den Russische» ambassadeur bij een bezoek aan HuH ingediend.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1941 | | pagina 4