HALF OM FRANKEN W. HOLTHUIZEN JAN TEGEL ZONDAG 18 MEI 1941 „Tanah Sabrang" Een interessante filmmiddag voor „Oost en West" Mr. M. SLINGENBERG EN 'T BLOEMBOLLENBEDRIJF VORMEN VAN VOL- WASSENEN Gouden huwelijksfeest Wat een honden! TAFELTENNIS S.O.S. II promoveert Feestavond T.Y.B.B. TREKJES De verdwenen snor 99 99 Eén snee Telt voor twee 99 van 99 HAARLEM WILHELMINASTRAAT 37 TELEF. 17644 UIT DEN OMTREK HEEMSTEDE BENNEBROEK H A ARLEMMERLI EDE HILLEGOM VERHUISD: ZAANDAM Engelsche luchtaanvallen Eén doode in stad in Noord- Holland Britsche vlieger begraven Zijn lijk was nabij Schier monnikoog aatfgespoeld TE LEG RA A F VERKEER MET KRO AT Ié Inonoe ontvangt Irakschen minister van Oorlog UIT DE HOOFDSTAD VOORBIJGANOSTER BEDREIGD Tasch ontrukt en in het gezicht geslagen STAD Terwijl gisterenmiddag het voorjaarszonnetje duizenden uit de stad naar buiten lokte, ge noten in de tooneelzaal van het gebouw van den Haarlemschen Kegelbond de vele leden van de vereeniging „Oost en West", afd. Haarlem, en introducé's van de weldoende warmte der Indische zon en de «nooie beelden uit onze overzeesche gewesten, welke te zien waren in de film „Tanah Sabrang", welke door den ci neast Mannus Franken werd vertoond. Nadat de heer Mannus Franken door den voorzitter der vereeniging, den heer P. C. Woudsma, was ingeleid, gaf spreker allereerst een overzicht van het kolonisatieplan en be sprak uitvoerig de propaganda, welke hiervoor gedurende het geheele jaar in midden Java wordt gevoerd. De Indische film „Tanah Sabrang" „Het land aan den overkant" werd door Mannus Franken zelf vervaardigd en is een verkorting van de oorspronkelijke versie, bestemd voor de inlanders. Deze zijn gediend met een lange film, waarin de handeling zich rustig voltrekt, dit in tegenstelling met de Europeanen, die de* filmtaal beter machtig zijn en zich sinds jaar en dag aan een vrij snel tempo hebben gewend. Voor de vertooning in Nederland moest de film dus ingekort worden, maar inmiddels bleef het bezwaar bestaan, dat velen den dialoog niet konden volgen. Men had dus te kiezen tusschen den gedrukten tekst op het doek en een ge sproken tekst door den luidspreker of in de zaal. Franken koos het laatste en hij deed dat niet uit willekeur, maar om als het ware een zekere wisselwerking tusschen het beeld op het vlakke doek en het gesproken-woord-in-de- ruimte te verkrijgen. De film vertelt van de volksverhuizing op Java, gestimuleerd door de regeering, die de Javanen zoodanig op de vruchtbare streken wil verdeelen, dat zij allen tot welvaart kunnen komen en Java zelf niet bedreigd wordt door hongersnood De uittocht van de inlanders zeker een grootsch opgezette onderneming is het voornaamste tnema van de handeling en Wordt doorkruist door 't optreden van drie ko mieken, toovenaars met bovenmenschelijke macht, die de menschen in hun moeilijke oogenblikken bijstaan en in hun opgewekte mo menten vermaken. De film begint en sluit met het vermaarde Wajangspel, dat naar goed Indisch gebruik bij alle feestelijkheden, dus ook aan de film, te pas komt. Een hartelijk applaus dankte den heer Fran ken, die persoonlijk zijn film toelichtte, voor dezen interessanten film middag. In het Weekblad voor Bloembollencultuur le zen wij, dat advocaat-notaris Slingenberg, die de vorige week plotseling is overleden, in bloem bollenkringen bekendheid heeft gehad als de eerste secretaris van het Scheidsgerecht en als Regeerings commissar is voor de bloembollen teelt in het jaar 1933. Bij de oprichting in Mei 1907 van liet Scheids- Berecht, heeft het hoofdbestuur den heer Slin genberg bereid gevonden, de jonge instelling ais juridisch secretaris ter zijde te staan. Van al len, die vanaf dat oogenblik, nu 34 jaren gele den, den grondslag gelegd hebben voor de be- teekenisvolle positie van het Scheidsgerecht in en buiten het vak, was mr. Slingenberg de eeni- ge nu nog in leven. Bijna 10 jaar heeft hij aan bet. resultaat der overwegingen voor de geno men beslissing den vereischten vorm gegeven. Waarmee hij ongetwijfeld een belangrijk aandeel heeft gehad aan het vestigen van de positie, Welke ons arbitrage-instituut van lieverlede heeft verworven. In April 1933 werd door den Minister van Landbouw de commissie-Slingenberg ingesteld. Wier taak het was „te adviseeren over de voor bereiding van eventueel te treffen maatregelen Rit steun en saneering van het bloembollenbe- drijf". van deze uit 8 vakmenschen samenge stelde commissie was mr. Slingenberg de zeer bekwame voorzitter. Uit haar advies over het C. B. C.-plan, in Mei uitgebracht, kwamen voort twee Centrales, de Kweekers- en de Exporteurs- Centrale, en mr. Slingenberg werd als regee- *ingscommissaris belast met het houden van contact tusschen beide instellingen. Aan het einde des jaars werd de commissie-Slingenberg °utbonden, bij welke gelegenheid het vak aan leiding had om zeer nadrukkelijk ervan te ge- Riigen, dat de niet zeer bevredigende regeling van den overheidssteun slechts was verkregen doordat maar een deel der adviezen van de °°mmissie was opgevolgd. Zeker heeft mr. Slin- Senberg met zijn commissieleden naar het be- Rikbare gestreefd. zaal van den Haarlemschen Kegelbond. Door de tooneelclub der geel-zwarten zal opgevoerd worden „Moppie", een vroolijk spel ln vier be drijven van Jan Everwijn. De regie berust bij den heer M. Janssen. Het gebruikelijke „gezellig samenzijn" na af loop der voorstelling kan ditmaal niet plaats vinden. In verband hiermede zal de uitvoering om half zeven aanvangen en niet zooals op de uitnoodigingen vermeld werd om halt vier. Op, Zondag 8 Juni zal Z. H. Excellentie de Bisschop van Haarlem in de Kathedrale Kerk san de Leidsche Vaart het H. Vormsel toedie nen aan volwassenen van het Dekenaat Haar lem en wel des avonds om 7 uur. Zij, die daar voor in aanmerking komen, moeten het on derricht volgen, dat door rector Van Zon zal worden gegeven in de kapel van het ziekenhuis Joes, de Deo, Maerten van Heemskerkstraat 2. Het eerste onderricht zal worden gegeven op Vrijdag 30 Mei, des avonds om 7.30 uur. DE DEKEN VAN HAARLEM. Woensdag 4 Juni herdenkt het echtpaar C. Henneke—Arisz den dag, waarop het vóór 50 jaar in het huwelijksbootje stapte. Behalve dit jubileum viert de heer Henneke ook zijn 25-jarig feest als lid van den R. K. Landarbeidersbond „Deus Dedit", terwijl de fa- mihe bovendien nog 45 jaar abonné van de Nieuwe Haarlemsche Courant is. Het zal het jubileerend echtpaar, met de tal rijke kinderen en kleinkinderen in hun woning aan den Vergierdeweg 44 zeker niet aan be langstelling ontbreken. Inlichtingen aan.het Bureau van Politie Smedestraat, uitsluitend tusschen 11 en 13 uur. Asdop van auto. Sneltax, Nassaustraat 5; Hond, Kennel Thornwood, v. 't Hoffstraat 93; Hondje, v. Waveren, Schouwtjeslaan 8; Hondje, Reijnders, Ged. Oude Gracht 72 rd.; Hond, Mooy, Assendelverstraat 29; Portemonnaie m.i., Kruyf. Magdalenastr. 20; Portefeuille mi., Bureau van Politie Smede straat; Damestaschje m.i., Dickman, Oranjestraat 79; Rubberzolen, Kensen, Voldersgracht 61. Door een goede 7—3 overwinning op de Tref fers promoveert S.O.S. II naar de hoofdklasse en daarmede is dan ook de eerste beslissing ge vallen De Treffers en G.T.T.C. staan nu in puntenaantal gelijk en zullen a.s. Vrijdag een beslissingswedstrijd spelen in het clublokaal van D.T.S. De eindstand is als volgt: 6 3 1 2 8 33—27 6 3 2 1 7 34—26 6 3 2 1 7 3(2—28 6 - 4 2 2 21—39 S.O.S. II G.T.T.C. De Treffers O.Z. In de andere klassen zijn de beslissingen reeds gevallen, hoewel de 1ste klasse nog niet is uit gespeeld. Op 23 Mei spelen nog De TreffersG.T.T.C. en D.T.S.—Winfried V. Zondag 25 Mei worden in Den Haag de per soonlijke Nederl. kampioenschappen verspeeld, waaraan voor den Haarl. Bond zal worden deel genomen door: Elzendoorn, S.O.S.; Hoonhout, Winfried; Duineveld, Winfried; en bij de dames: Cornelissen, De Treffers; SJavenuiter, Winfried; Nerkaart, Winfried. Op Donderdag 22 Mei, Hemelvaartsdag, or- ^niseert T. Y. B. B. voor zijn leden en dona- teUrs een feestelijke bijeenkomst in de groote Sort geleden had ik eenige heeren van de b'aatseljjke pers op visite, die me kwamen inter en in verband met net gouden jubileum onze tooneelclub. Ze vroegen mij. of er van viewi Vap jij® vijftig tooneel-jaren niet een of andere ^■'cclote viel te vertellen..., maar op zoo'n ornent schiet je natuurlijk niets te binnen. wist me alleen te herinneren dat een koning- °*drol 'n keer zijn sabel had" vergeten en dat ko eens met 'n bus uit Heemskerk waren ge- g'nen. waar we 'n gastvoorstelling hadden ge- de\endat toen in de buurt van Beverwijk lampen net vertikten en we stapvoets naar h]aa^em waren gereden, met op iedere tree- een „uitkijker" met 'n zaklantaarntje. V.'a;°Sn de heeren van dc Krant alweer lang weg Rn 61h kwam me het volgende geval in gedach- j hetwelk ik „De verdwenen snor" zou wil- v noemen. gc,.,atuurU)k geen echte snor, want die verdwijnt jj. bonlij k alleen doordat ze wordt afgeschoren. Worrt 'n tooneelsnor, die onder je neus at geplakt door de tooneel-kapper. We,'h het geval beter te snappen, moet u eerst taben hoe zoo'n tooneelsnor meestal wordt ge- h ,„r,!.Ceerci' °P een smal gaasje worden de snor* ajj -tjes stuk voor stuk „ge-inplanteerd" zoo- vakterm luidt. Dat .s een secuur werkje, Woi-ri"1®6 veel tiJd is §emoeid Aan de achterkant ÈQq dt dan de snor bsemeerd met 'n speciaal - rt lijm, die aan het gezicht blijft kleveh, z°oclr; a ze in aanraking komt met de huid. Zoo'n tooneelsnor is dus niet maar zoo'n wollen din getje dat in een of andere feestartikelen-winkel voor 'n dubbeltje te koop is Nu moet u ook nog weten, dat we toen ik spreek van lang vervlogen dagen een ont zettend zenuwachtige tooneelkapper hadden 'n man, die om 't minste of geringste dingetje van streek raakte. Hij heette André Houtman en had 'n maagkwaalaltijd hongerIk weet nog heel goed, dat ie in de oorlogsjaren 1914—1918 geregeld liep te rammelen en te jam meren en aan iedereen om 'n gort- of rijst- bonnetje vroeg 't Is niet bepaald netjes, maar André werd altijd door ons in de maling genomenWe waren nog jongensachtig-plagerig in die dagen en zorgden er altijd voor, dat André iets kwijt raaktenu eens z'n horloge dan weer 'n pruik of 'n pijp schmink. eii dan nadden we er lol in, om hem radeloos, met de handen in 't haar heen en weer te zien hollen, om het verlorene te zoeken. Natuurlijk kwam het altijd weer terecht, maar niet voordat André Hout man gevaarlijk werd. Op die bewuste verdwenen-snor-avond had een der jongste leden 'n klein rolletje, om eens te probeeren hoe ie dat er af zou brengen. Het was zoo'n kersversch dilettantje met ontstel lend veel verbeelding en geen krummel ervaring. Hij noemde zich Pierre, omdat zijn vader een achter-kleinzoon was van iemand, die nog voor Napoleon had gevochten. We vertikten het ech ter, om zijn voornaam in „oorspronkelijke spel ling" op het programma te zetten en lieten ach ter zijn rol eenvoudig „Pier" zetten. In de club werd ie Pietje genoemd en werd dan groen van nijd. Tegenwoordig hebben we zulke arrogante typetjes niet- meer in ons midden_ maar vroe- ACCOUNTANT - UD N.U.B. R. K. Dam- en Schaakclub „St. Bavo", In de hoofdklasse om het Persoonlijk Kampioen schap kwamen de volgende partijen tot een uit slag: G. ZonneveldJ. Drayer 1816 B. StevensJ. Warmerdam 2515 J. DrayerB. Stevens 2514 Van deze uitslagen was vooral de laatste een verrassing. Hierdor is er nog van alles mogelijk, ondanks dat er nog maar enkele partijen te spelen zijn. In beide andere afdeelingen hebben J. Witte- man en H. Willemse nog steeds de leiding. Schaken. De volgende partijen werden ge speeld: F. v. d. GaagD. Pronk 10 H. v. d. WeidenJ. Olijerhoek 10 G. BootH, v. d. Weiden afgebr. Hier gaat de nek-aan-nekrace tusschen H. v. d. Weiden, F. v. d. Gaag en G- Boot, die ieder één partij verloren hebben. De volgende uitslagen worden met spanning tegemoet gezien! Vergadering Ned. Vereeniging voor Luchtbe scherming. De Nederlandsche Vereeniging voor Luchtbescherming zal op Maandag 19 Mei, des avonds te 8 uur, in de groote zaal van café „Oud Berg en Dal" aan den Rijks straatweg alhier een vergadering organiseeren, waartoe alle inwoners van Bennebroek zün of worden uitgenoodigd. Het doel van deze vergadering is om ook hier te geraken tot de oprichting van een plaatselijke afdeeling van de Nederlandsche Vereeniging voor Luchtbescherming. Op deze vergadering zal de heer K. Rijpma, Inspecteur van den Luchtbeschermingsdienst, practische wenken voor de burgerij geven, waarbij de werking van brandbommen zal wor den gedemonstreerd. Verwacht wordt, dat alle hoofden van ge zinnen deze vergadering zullen bijwonen. Burgerlijke Stand. Geboren: Irene Bea trix Bernhardine Juliana Wilhelmina, d. van A. A. Westmaas en A. van der Kwaak. Ondertrouwd: D. van der Wal en W. H. Korsman. Overleden: J. Estré, 54 jaar. Gemeenteraad De raad van Haarlemmer- liede en Spaarnwoude vergaderde Zaterdag morgen om 10 uur onder voorzitterschap van burgemeester Simons. Na de opening deelde de voorzitter mede dat er een verzoek was ingekomen van den heer Bürmann te Amsterdam om een perceel grond aan te koopen voor industrieele doeleinden, ge legen aan de Westzijde van Halfweg. Op voorstel van B. en W. werd hierop goed gunstig beschikt. De veldwachtersverordening werd gewijzigd ir. verband met de kindertoeslagregeling. Terzake de wachtgeldregeling besloot de raad c-m niet te voldoen aan de voorwaarde opge nomen in de van Rijkswege goedgekeurde wachtgeldregelingen om in het aandeel van de overheid, in de te verleenen subsidie, in de zelfde verhouding bij te dragen als de ge meente betaalt in de uitgaven bedoeld in het K. B. van 1 Juli 1937. B. en W. stellen voor onder door hun te stellen voorwaarden gedurende het jaar 1941 bij te dragen tot ten hoogste 25 pet. van het wachtgeld, dat aan personen wonende in deze gemeente wordt uitgekeerd, tot ten hoogste f 50 per maand en verder dat ze niet zal worden uitgekeerd aan ongehuwde personen, niet kostwinner zijnde. De verordening tot heffing van veergelden voor het pontveer over de Ringvaart zal wor den verlengd na goedkeuring van den Secr.- Gen. van het Dep. van Binnenlandsche Zaken. Omdat de arbeidsbemiddeling naar het Rijk is overgegaan werd de aanwijzing tot tijdelijken ambtenaar, J. van Kampen, ingetrokken. De gasprijs zal, ingaande 1 Juli, met een halven cent per kubfeken meter verhoogd wor den. Op een verzoek om verlaging van het ver gunningsrecht werd afwijzend beschikt. Daarna ging de raad in comité ter bespre king van het uitbreidingsplan. Na heropening bracht de voorzitter fn be spreking het voorstel der gewestelijke comfhis- sie terzake het uitbreidingsplan van Ged. Sta ten, om in verband met dit plan art. 36 sub. 4 der woningwet daarbij ln acht te nemen. De heer Biesheuvel herinnerde aan vroegere plannen. Spr. is voor het uitbreidingsplan in dien in acht wordt get-omen dat drieërlei be bouwing voor deze gemeente gewenscht Is, n.l. voor land- en tuinbouw, woningbouw en in dustrie. Hij is echter niet voor toepassing van artikel 36 sub 4, der woningwet, waardoor alle ger glipte er wel eens zoo eentje tusschendoor Die werd dan gauw uit de club gebonjourd ofwel zoodanig bewerkt, dat ie wat meer be scheidenheid aanleerde. Met- Pietje lukte dit tamelijk goed; hij werd zelfs 'n aardig krachtje, zoo voor rolletjes die wel wat konden lijden En op de repetities; als anderen wel es stiekum 'n gijntje verkochten, zat Pietje altijd zeer aan dachtig te luisteren en te kijken, al bekende hij nooit overluid, dat ie nog veel moest leeren. Enfin Pjetje had 'n klein polletjemét snor....' 't Ging stumperig met dat rolletje maar hij dacht minstens dat het stuk 'n ridder-drama door hém werd gedragen, misschien wel gered. En wat deed die goocheme Pietje na afloop met de snor? Hij trok het ding van z'n gezicht af en gooide het weg, zooals 'n ander op straat doet met 'n afgebrande lucifer. Hij had er geen flauw idee van, dat die snor geld had gekost en er minstens 'n dag arbeid in zat. Hij kwam bij André Houtman aan de kap tafel, om z'n gezicht te laten afschminken Deze keek hcqj aan met oogen als karbonkels en vroeg: „Zeg meneerwaar heeft u m'n snorretje gelaten?" „Odit ding? Dat heb ik weggegooid!" André gaf 'n moord-schreeuwgreep Pietje bij twee armen, schudde hem als 'n medi- cijnfleschje en brulde: Weggegooid?! Nee toch hoop ik?" „Ja, natuurlijk, dat dingetje wordt toch zeker niet meer door 'n ander gebruikt?" André Houtman solliciteerde ernstig naar 'n beroerte en zocht als razend de vloer af Anderen kwamen er bij en zochten ijverig mee. En André jammerde: Hoe is 't mogelijk.... zoo'n sloomhoofd die denkt dat zoo'n snor niets bebouwing komt stil te liggen. Als B. en W. zorgen dat er een geordende bebouwing plaats heeft gedurende de voorbereiding van het uit breidingsplan in den geest van de gewestelijke commissie is daaraan dan ook geen behoefte. De heer Buis wijst op het belang der ge meente en het algemeen belang bij een geor dende bebouwing en sluit zich verder aan bij het gesprokene van den heer Biesheuvel. De voorzitter veronderstelt, dat de raad hiermede accoord gaat en stelt vast dat de raad accoord gaat met de vaststellfng van een uitbreidingsplan waarin een bestemming wordt aangewezen voor verschillende terreinen voo" verschillende doeleinden. Spr. wijst op het onjuiste standpunt dat dez» gemeente groot 3500 H.A. met een inwoner aantal van 3500 zielen, voor verdere bebouwing dan alleen op Halfweg zou zijn aangewezen Herhaaldelijk komen verzoeken voor bouwter rein voor industrie en het is goed dat daarvoor een gedeelte wordt vastgesteld. De gewestelijke commissie zal wel te winnen zijn voor het idee van de raad, omdat dft vrij wel met elkaar overeenstemt. Het uitbreidingsplan is hoofdzaak en B. en W. zullen ongewenschte bebouwing zooveel mo gelijk voorkomen. De heer Biesheuvel benadrukte nogmaals de wil tot medewerking en hoopte dat de gewes telijke commissie zou inzfen dat het hier de levensbelangen der gemeente Haarlemmerliede en Spaarnwoude betreft-. De heer Tabak wenschte de volledige over eenstemming tusschen gemeentebestuur en ge westelijke commissie opdat er iets goeds tot stand zal komen. Daarna sluiting. Uitreiking persoonsbewijzen De burge meester van Hillegom brengt het navolgende onder de bijzondere aandacht der ingezetenen. Onvoorziene omstandigheden voorbehouden, zal in deze gemeente met ingang van Dinsdag 27 Mei a.s. een aanvang worden gemaakt met het uitreiken der persoonsbewijzen. De uitreiking zal plaats vinden in de groote zaal van het Nutsgebouw aan de Van den En delaan, alhier, en zal in alphabetische volgorde worden afgewikkeld, zoodat eerst aan de beurt komen degenen, wier familienaam aanvangt met de letter A en zoo vervolgens. Ieder ingezetene wordt verzocht zich aan het Nutsgebouw te melden op het tijdstip, aange geven op de uitnoodiging, welke aan een ieder tijdig zal worde, toegezonden. De aan de uitreiking voorgeschreven leges heffing bedraagt f 1.per persoon met dien verstande, dat voor minvermogenden de leges heffing f 0.50 per persoon zal bedragen, terwijl de persoonsbewijzen aan onvermogenden kos teloos zullen worden verstrekt. Volgens de „Richtlijnen Persoonsbewijzen" worden als onvermogend beschouwd degenen aan wie een vetkaart is uitgereikt, terwijl als minvermogenden gelden degenen aan wie een boterkaart is uitgereikt, doch die door overleg ging van de distributiestamkaart van het ge zinshoofd aantoonen, dat aan het gezinshoofd een toeslagkaart voor textielproducten is ver strekt. De kosten, verbonden aan het laten maken van de benoodigde foto's, zal voor de navol gende categorieën voor rekening van de ge meente worden genomen 1. zij, die op het moment der uitreiking be- hooren tot de steuntrekkende werkloozen; 2. zij, die op het moment der uitreiking werk zaam zijn bij de werkverschaffing; 3. zij, die op het moment der uitreiking kun nen worden aangemerkt als regelmatig onder steunden door instellingen van weldadigheid in den zin der Armenwet, zooals Burgerlijk Arm bestuur, kerkelijke armbesturen of diaconieën enz. Aan de bovengenoemde categorieën zal tijdig een bon worden toegezonden tegen overlegging waarvan zij bij de fotografen in deze gemeente kosteloos de vereischte foto's kunnen laten ma ken. Nadrukkelijk wordt de aandacht nogmaals g!evestigd op de aan de foto's gestelde eischen, omdat bij niet voldoen aan deze eischen geen persoonsbewijs mag worden verstrekt. Laat tiidig uw foto's maken. Dit geldt voor allen, maar momenteel op de eerste plaats voor degenen, wier familienaam met een der eerste letters van het alphabet aanvangt, omdat deze het eerst zullen worden opgeroepen. .Bij het in ontvangst nemen van het per soonsbewijs moeten de volgende bescheiden worden overgelegd: 1. de ontvangen uitnoodiging; 2. twee foto's, welke aan de gestelde eischen moeten voldoen; 3. het identiteitsbewijs; 4. de distributiestamkaart. Degenen, die volgens de bovenstaande rege ling in aanmerking komen voor uitreiking van een persoonsbewijs tegen een tarief van f 0.50 per persoon gelieve tevens over te leggen de distributiestamkaart van hot hoofd van het ge- zin. Ten slotte wordt een beroep gedaan op de medewerking van alle ingezetenen om te be vorderen, dat de omvangrijke werkzaamheden, aan deze uitreiking verbonden, zoo vlot mo gelijk zullen verloopen. Hillegom, 15 Mei 1941. De burgemeester van Hillegom, O. VAN NISPEN TOT PANNERDEN, Baldadige jeugd Bij bakker v. Houwenin- gengen werd een ruit ingegooid. De jeugdige daders werden opgespoord en proces-verba ai volgde. Een konjjn op stap? Uit een hok „ver dween" een groot geél konijn. De politie heeft het geval fn handen. Concordianieuws Voor het eerste en tweede kost.,., 'n Snor van écht haar.... écht haar meneer'n ge-ipplanteerde snor. Hoe krijgt die kerel 't ln z'n hoofd, om dat ding weg te smijtenDat wordt schadevergoeding, hee ren, als die snor niet terecht komt!" En al spoedig kropen er twaalf ridders, pages en geharnaste krijgslieden over de tooneelvloer om deze decimeter voor decimeter te onderzoe ken. Maar de oogen van André loerden wantrou wig langs de speurende comediantenen opeens riep hij uit: ,ïk heb 't in de gaten- Jul lie nemen me weer in de maling! Die snor is ergens weggestopt!" We keken elkaar eens aan, maar alle come dianten verklaarden met de hand op 't hart, dat zij de snor niet hadden „verduisterdEn tenslotte moest André wel gelooven, dat er nu eens écht lets was verdwenen. Ik nam hem apart en vroeg hoe groot de schade was. ,'t Materiaal Is 't ergste niet, meneer, dat is hoogstens voor 'n kwartje.... maar de ar beid.... 'n volle dag arbeid voor 'n vakman 'n „peper en zout-snor," meneer, in vier ge mengde tintenwit, lichtgrijs donkergrijs en zwart.... 'n die ven werk, meneer ,Nou ja.... zeg nou maar ",Ik zal 't goed met u maken, meneeru weetik overvraag nooit en ik heb aan uw vereeniging 'n goeie klant, al maken de heeren me hier geregeld mesjokkeLaten we zeggen een-vijftig.... 'n timmerman verloont 't dub bele als ie 'n dag werkt...." „Zeg vijf gulden" fluisterde ik hem in 't oor. ,Die Pietje mag wel 's 'n beetje pijn in z'n buik "krijgen." André grijnsde stil en ging zijn pruiken in pakken. Hij is gaan wonen in een huls, dat rijkelijk voorzien is van tegels door Kol's Tegelhandel, Kleine Houtweg 13, Haarlem, Telefoon 16372. elftal is de strijd beslist. Beide groepen heb ben een bescheiden plaats op de ranglijst. Er zal dezen zomer flink geoefend moeten worden, opdat in het volgende seizoen betere resulta- 'ten bereikt zullen worden. Men verzoekt ons te melden dat het secreta riaat van R. K. S. V. Concordia, verplaatst is van Krochtstraat 16 naar Jhr. Mockkade 21. Van wie is dat „lieve zwarte hondje?" Aanwezig op het Politiebureau en aldaar te bevragen alle werkdagen tusschen 7 en 8 uur njn. de navolgende gevonden aangegeven voorwerpen; diverse handschoenen van kleur en maat, blauwe D. hoed, grijs wollen das, halsketting van kralen, foto-toestel, bl. cein tuur, kaartje met spelden, diverse kinder wantjes. 0 Te bevragen aan o.a. qdressen: S. Stilma, 2e Loosterweg No. 131, lief zwart hondje; I. Burger, .Leidschestraat 146, rozenkrans in étui; M. Bakker, Noorderlaan 18, twee ver schillende wanten; J. Mink, Meerdorpstraat 19, een paar hooge zwarte schoenen; A. Ver schoor, 3e Loosterweg 68, 8 punten van tex- tielkaart; Houjfcager, Ambachtstraat 5, groo te bruine hond; J. Warmendam, Wilhelmina- laan 14, blauw léderen D. handschoen; J. Peet, 2e Loosterweg 24, wollen sjaal (grijs); de Rooij, Parallelweg 145, bos sleutels; Jansen, Pr. Hendrikstraat 24, 3 bonnen v. d. Alg. distr. kaart; van Kamoen, 2e Loosterweg 30, een want waarin papieren gulden; Wierda, Meer straat 162, portemonnaie met inhoud. Bevolking. Gevestigd: C. A. M, Beijsens, Leidschestraat 116. B. Kleine met gezin, van Vlietstraat 50. J. C. Klinkenber—Landwer Johan, Molenbuurt 9. S. Kwast, Wilhelmina- laan 33. C. J. PijpersRotteveel, Hoogewerf- straat 8. A. P. Rutten, We'h. Bflverskade 2. A. C. Schrama, weeresteinstraat 135a. C. J. Siecker,, Krochtstraat 17. Vertrokken: S. H. B. Flentrop, Amsterdam, je Helmersstraat 49 II. P. A. ElferingRaams- veld, Lisse, Kanaalstraat 246. C. E. W. van' Rooden, Voorhout, Hoofdstraat 23. J. W. Rus- man met gezin, Lisse, Tulpenstraat 5. J. F. Smid, Laren N.-H., Brink 16. D. T. Vellekoop, Naaldwijk, Maasdijk 49. G. W. M-. Willems, Heerlen, Meezenbroekerweg 2b. Burgerlijke Stand. Geboren: Cath. Com Maria d. van Th. H. Beentjes en H. M. van de 'Water. Cornelia Klasina d. van F. van Engelen en J. K. van der Voet. Cecilia Gerar- óa d. van Th. A. Denaijere en C. G. Buckens. Martha Maria Adolpha d. van P. van Rooden en J. G. de Graaf. Getrouwd; Th. H. Out en W. E. F. van der Eem. Th. A. van de Reep en A. J. E. Heir- raan. A. Imanse en W. J. M. de Mooij. R Staal en Chr. Vijfhuizen. Burgerlijke Stand. Geboren: Alida Johan na d. van B. Kamp en J. A. van Langen. Theo z van C. van Lopik en J- Win*er. Maarten z. van M. Swart en M. Schu'ddeboom. Maria Catharina Geertruida d. van L. Oudkerk en N. Prins. Hendrik Willem z. van J. van Gar deren en G. van Krieken. Aldert z. van S. Schaap en M. S. Selderbeek. Catharina Doro thea Joanna d. van F. W. Onrust en M. Kat. Catharina Margaretha d. van J. Maas en C. J. E. Snel. Simon Pieter z. van P. Pos en T. Wiepjes. Marianne d. van H. P. Bart en C. van Maasdam. Maria Ca'harina d. van H. J. A. Vernooij en M. E. L. Renken. Greet d. van G. van de Stadt en D. in 't Hol. Hendrika Ce cilia Johanna d. van G. R. Dekker en H. C. J. Buijs. Evelyn d. van J. Groot en S Volder. Albert z. van W. R. Gal en C. N. Oosterom. Jacoba z. van W. Stolp en G. Mol. Cornells Theodorus z. van C. Bakker en G. Henriët. Ondertrouwd: P. Koning en G. Schepers. Zaterdagnacht vlogen enkele Britsche toe stellen over ons land. Eeinige bommen werden neergeworpen. Er werd weinig schade aangericht. Een tiental huizen kreeg glas schade. Slechts een enkel geval was ernstiger: in een stad in Noord-Holland werd ni. een arbeidershuis door een brandbom getroffen, waardoor helaas een vrouw gedood werd; de brand werd snel. gebluscht. Een dezer dagen is op de begraafplaat „Vre- denhof" te Schiermonnikoog het stoffelijk over schot ter aarde besteld van een Britschen vlie ger, welk lfjk enkele dagen tevoren op een zandplaat ten oosten van het eiland was aan gespoeld. Bij de begrafenis, welke met militaire eer geschiedde, hield d^ Marinepfarrer van Bor- kum, de heer Henning Dubbels, een lijkrede. Met het koninkrijk Kroatië Is vanaf heden, blijkens een officieele mededeeling, een be perkt telegraafverkeer weer mogelijk. ISTANBOEL, 16 Mel. (D.N.B.). De lraksche minister van Oorlog is, naar de Turksche radio bekend maakt, door den president der republiek, Inonoe, ontvangen. In de Balboastraat heeft de politie een 39- jarigen man aangehouden, die een aldaar pas- seerende juffrouw eenige klappen in haar ge zicht heeft gegeven en haar had gelast haar boodschappentasch op straat te gooien. Toen zij hieraan niet voldeed, heeft hij de tasch uit haar handen gerukt en den inhoud op straat gegooid, waarbij de juffrouw een bedrag van ƒ0.55 is kwijtgeraakt. Daar de aanvaller met normaal bleek te zijn, heeft de politie hem naar het Wilhelmina-Gasthuis overgebracht. C. Voogd en E. Waerts. D. Metselaar en G. Schippers. N. Kopps en C. Bes. E. van de Beek en T. Sjollema. J. S. Runenwn en P. Nieu- wenhuis. T. Brinkman en E.. T- Rep, Overleden; Willem Brugman. 30 jr., geh. m. F. J. Bosch (overl. te Amsterdam). Pieter Adriaan Helle, 28 jr., geh. m. J. Nietfeld (overleden te Amsterdam). Pieter Kee, 68 jr., geh. m. G. Husslage. Franciscus Augustinus Theodorus van Ditshuizen, 51 jr., geh. m. W. M. van de Poli (overleden te Ootmaxsum). Trijntje de Boer, 83 jr., geh. m. H. Veen. Arie Mulder, 76 jr., geh. m. A. Boots. Klaas van Padje, 71 jr., geh. m. M. C. Lewis (won. te Krommenie). Johannes van 't Veer. 22 jr, geh. m. Tjipjes (won. te Westzaan). Heinrich Con rad Dirk Meijer, 6 jr., geh. m. J. A. Smit. Gehuwd: W. K. Obertop en T. Fris. J. J. Koning en C. J. van Halderen. In het Koloniaal Instituut te Amsterdam is de Indische foto-tentoonstelling ge opend, welke talrijke belangrijke inzendingen bevat. Een hoekte van de interessante expositie. (Fax-Holland) Even later kwam Pietje met 'n benauwd g'e zich naar me toe en vroeg: „Wat zou dat ding kosten?" „Minstens 'n tientje't is 'n gemengde snor van wel zeven soorten haaren de kas kan dat niet dragenMaar misschien wil Hout man wat consideratie met je gebruiken Pietje ging met looden beenen naar Hout- man's kaptafelkwam terug met de mede deeling „vijf pop" „Valt me geweldig mee.... je mag Houtman wel bedanken voor de tegemoetkoming." Maar ik heb geen vijf gulden" stond Pietje zoowat te huilen. „Ik krijg maar drie kwartjes zakgeld van me moeder „Hm.... dat is leelijker. „Maar ik weet goed gemaaktDe peningmeester schiet het bedrag voor en jij betaalt hem wekelijks 'n kwartje af „Asjeblieftheel graag.,., dank u In de heldere vriesavond liep Pietje naar huis.... zwaar-beladen met schaamte.... Nou was ie voor de heele club de stommeling^ die niet eens wist dat een tooneelsnor waarde had.. En dan 20 weken achtereen dat kwartje min der.. dat was ook ergEn dat beteekende óók 'dat ie er nog dikwijls mee gepest zou wor den.... telkens als ie bij zijn contributie dat kwartje moest dokken En Pietje liep maar te mompelen: „Heilige Antonius, beste vrind, maak dat ik de snor nog vind. Ja, want hij zou 't er tóch niet bij laten Morgen bij daglicht zou ie nog es naar de zaal gaan en 't heele tooneel afzoeken. En ook de concierge had hem beloofd nog es goed te zul len uitkijken bij 't vegen. Pietje droomde die nacht van snorren als] paardenstaarten, die hem in mond, neus en ooren kriebeldenen van een razende too neelkapper, die hem bij de keel greep en 'n metermes trok, waarmee hij hem door de heele stad achterna zat. 's Morgens werd ie wakker met sloome oogen en zocht naar z'n schoenen, die hij baloorig 'n paar meter van zich af had gesmeten. Een der schoenen lag op z'n kanten Pietjes oogen sperden zich langzaam. In één sprong was ie er bijEn daar zag ie de snor zitten.... tusschen de zool en de hak., zoo goed als ongeschonden. En Pietje kwam tot de volgende conclusie.... De snor was gisteravond, met het nog kleverige gaasje naar boven, op de grond terecht geko men.... Zonder erg had Pietje er op getrapt en het gaasje was aan de onderkant van zijn schoen blijven plakken. Pietje kon wel jubelen en zei bijna zingend: „Dank je wel, Antonius Hij stopte de snor voorzichtig in een enve loppe.... adresseerde deze aan André Houtman en 'n half uur later was de wedergevonden snor gepost. Toen André Houtman de enveloppe ontving, afzender Pierre Snipperling.en de snor er uit haalde.... zei hij tegen zijn zuster, die al jaren bij hem het huishouden deed,Nou? Wat heb je gezegd? Zei ik niet direct, dat die pestkoppen weer 'n bak hadden uitgehaald met die snor??.' Even stond ie te peinzen. En toen zei André Houtman: „Dat wordt 'n goeie comediant, die knul van de snor.... hij is 't al.... want ik zou gezworen hebben dat ie 't ding echt kwijt was.... zóó schlemielig stond ie daar bij me aan de kaptafel!" G. XM.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1941 | | pagina 5