De Hertog van Spoleto uitgeroepen tot Koning van Kroatië Nieuwe mutaties in Spanje Hardnekkige strijd in Oost-Afrika Deel van Dalmatië ingelijfd bij Italië Britsche havens gebombardeerd Fransch-Duitsche verklaring verwacht «til Verduistering .r Tarwebloem enz., ook op de broodkaart De spanning tusschen j Vichyen Washington VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS MAANDAG 19 MEI 1941 Rede van Koning-Keizer Victor Emanuel Engelsch eskader uitgeloopen uit Gibraltar J "Y V Definitieve grensregeling SCHOENEN TE DUUR VERKOCHT Britsche tegenaanval bij Tobroek afgeslagen Diplomatieke betrekkingen Rusland-Irak Reisvoorschriften voor diplomaten in Rusland Boschwezen, houtvoorziening en jacht PERSOONSBE WIJZEN DISTRIBUTIE VAN KAAS BUR. VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 TELEOON 21543 EN 21544 - GIRO 22884 VIJF EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 230T3 ABONNEMENTEN: met inbegrip van het Zondagsblad 26 cents per week, per kwartaal 3.42 De prijs der advertentiën bedraagt 35 cents per regel. Ingezonden Mededeelingen 60 ets. per regel. Bij contract sterk geredu ceerde prijzen. Kleine annonces (Vraag- en Aanbod-advertentiën) 13 regels 48 cents, iedere regel mëer 16 cents. De benoeming Ook wijzigingen in het kabinet verwacht riTffi It al. weermachtsbericht Britsche terugtocht aan front van Solloem Duitsch weermachtsbericht ITALIAANSCHKROATISCH VERDRAG „Verdrag van garantie en samenwerking" PAWELITSJ BIJ DEN PAUS Winkelier en verkoopster beboet Bepaalde gebieden voor hen verboden Functie ingesteld van gemachtig de, die op dit gebied algemeene leiding heeft DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN Bij niet-nakomen van verplichting kunnen leges tot 2.wor den verhoogd In het tijdvak van 19 tot en met 31 Mei BOTSING OP EEN ONBE- WAAKTEN OVERWEG Auto door een trein vernield NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ROME, 18 Mei (Stefan!) In een plech tige bijeenkomst in het Quirinaal heeft Koning-Keizer Victor Emanuel III op ver zoek van de Kroatische delegatie, die on der leiding stond van den poglavnik, dr. Ante Pawelitsj, Aimone di Savoia-Aosta, hertog van Spoleto, aangewezen ais Koning van Kroatië. De historische plechtigheid vond plaats in de troonzaal van het paleis. Terzijde van den troon hadden de diplomatieke vertegenwoor digers van de in het driemogendhedenpact ver bonden staten plaats genomen, naast hen ston- Hen de dragers van de Annunziate-orde. ver volgens de leden der regeering, de presiden ten van den Senaat en de Kamer, de maar schalken van Italië, o.w. maarschalk Graziani, de vertegenwoordigers van de weermacht en het geheele hof De in feestelijker, lichtglans gehulde zaal bood met de vele uniformen een schitterenden en indrukwekkenden aanblik Dicht bjj den troon stond een afdeeling van de paleiswacht van den koning in gouden ku- rassiersuniformen gestoken, opgesteld- Koning-Keizer Victor Emanugl III, dié de uniform van eersten maarschalk van Italië droeg, werd, toen hij de zaal betrad, op den voet gevolgd door den Duce, die de zwarte uniform van de fascistische partij droeg. Hierna volgden de kroonprins met de leden van het Huis van Savoye, de hertogen van Spoleto, Turijn, Pistoja en Genua, de minister van Buiteniandsche Za ken, graaf Ciano, alsmede het gevolg van den koning. Toen de Koning op den troon plaats genomen had, werd de Kroatische delegatie door den opperceremanjemeester van het hof de troonzaal binnengeleid. Aan het hoofd schreed de poglavnik, dr. Palewitsj, hierna volgden in lange rij de naar Rome gezonden vertegenwoordigers van het Kroatische volk en de vertegenwoordigers van de Kroatische kerk. Ante Pawelitsj richtte een korte toespraak in de Italiaansche taal tot den Koning-Keizer, waarin hij o.m. zeide, dat de staatsraad en de ministerraad zijner regeering eenparig enkele dagen geleden geproclameerd hadden, dat de kroon van Zwodimir, die de souvereiniteit van den onafhankelijken Kroatischen staat be lichaamt, plechtig gerestaureerd moest worden en zijn als bekrachtiging van den levenswil van het vrije Kroatische volk en zijn eeuwen oude traditie na tientallen jaren van onder drukking en strijd aan een prins van het Ita liaansche Koningshuis zou worden aangeboden. Vervolgens zeide de poglavnik het volgende: „Majesteit: Uit Uw doorluchtig Huis, dat zich beroemen kan op groote veldheeren, verlichte prinsen en rechtvaardige en machtige hesr- schers, verwacht het Kroatische volk den mo narch, die een nieuwe Kroatische dynastie zal stichten en ons zal voorgaan bij den weder opbouw. Wij zijn op den Koning, die den Kroa tischen troon zal bestijgen, even trotsch als op onze staats- en nationale onafhankelijkheid. Door aan UWo Majesteit 't verzoek te richten, 'n prins van Uw doorluchtig Huis te willen aanwijzen, zijn wij er van overtuigd, dat zijn regeering en die van zijn rechtmatige opvolgers gelukkig zullen zijn tot welzijn van het Kroatische volk, van de duurzame vriendschap, van het bond genootschap en van de samenwerking, die de Duce van 't facisme onder de regeering van Uwe Majesteit tusschen Italië en Kroatië tot stand heeft gebracht". Nadat de Koning-Keizer in zijn begroetings rede zijn genoegdoening en dankbaarheid had MADRID, 18 Mei. (D.N.B.). Generaal Franco heeft een verordening .onderteekend, waarbij de onderstaatssecretaris van pers en propaganda, Tovar, de directeur-generaal van de pers, Ercilla, en de civiele gouverneur van Alicante, Ribilla, van hun ambt ontheven worden. Tot opvolger van laatstgenoemde is Luis Gonzalez Vincen be noemd. Voorts verluidt hier, dat waarschijnlijk Maan dag op verschillende andere posten mutaties vol trokken zullen worden. De minister van Land bouw, Benjumea, zou financiën krijgen en op gevolgd worden door gouwleider van de Falange Van Madrid, Miquel Primo de Rivera. De natio nale leider van de voormalige frontstrijders, Gi- ron, zou bevorderd worden tot minister van Ar beid. Tenslotte, houdt, men in Spaansche politieke kringen rekening met de mogelijkheid van de oprichting van een afzonderlijk ministerie van Pers en Propaganda. ALGECIRAS, 18 Mei. (D.N.B.) In de haven van Gibraltar worden thans behalve het pant serschip Renown, vijf torpedojagers gerepareerd. Een Engelsche vloot, bestaande uit een pant serschip, een vliegtuigmoederschip en vijf tor pedojagers, heeft 's nachts de haven verlaten. De pas benoemde gouverneur van Gibraltar, generaal Lord Gort, heeft een rede gehouden, daarin hij alle Britsche soldaten opwekte tot Gen strijd. Hij wees er daarbij vooral op, dat zij Jh de toekomst, groote offers te brengen zullen ^rijgen. Menschen, die uit Gibraltar komen, melden, de hoofdstraat een verlaten indruk maakt, Gaar er nog slechts drie winkels open zijn. uitgesproken over het verzoek van de Kroati sche natie, verklaarde Victor Emanuel verder: „De woorden waarmede gij uw verzoek om een prins van het Huis Savoye aan te wijzen voor den troon van den onafhankelijken staat Kroatië hebt ingekleed, getuigen van den wil van uw volk om met Italië in een geest van nauwe vriendschap samen te werken en vin den In onze gevoelens en die van het geheele Italiaansche volk grooten weerklank. Wij begroeten de wedergeboorte van de Kroa tische natie, welker geschiedenis door zoovele banden met de onze verbonden is en die door de eeuwen heen haar geestelijk en moreel le ven op Rome instelde, als een "hoopvol voortee- ken voor de nieuwe ordening, die zich in Euro pa voltrekt. Italië heeft vandaag niet voor hef eerst door daden zijn volledig begrip en zijn le vendige sympathie voor de aspiraties- getoond, die in u, Poglavnik, haar meéstr vastbesloten voorvechter hebben gevonden. Thans, nu de se dert eeuwen gekoesterde wensch van het Kroa tische volk, om zijn staatseenheid te herwin nen, door de overwinning der As geheel ver wezenlijkt is, vervult het ons met vreugde naar aanleiding van deze plechtige gebeurtenissen, U, mijne heeren afgvaardigden van den onafhan kelijken Kroatischen staat, te verklaren, dat Italië van ganscher harte uwe edele natie ter zijde staat en dat het bereid is aan de samen - Werking in broederlijke gemeenschap in woord en daad de grootste ondersteuning te doen toe komen. Van deze gevoelens "bezield zijn wij ge lukkig het verzoek van het Kroatische volk te kunnen aanvaarden en benoemen onzen geach- ten neef, Zijne Koninklijke Hoogheid Aimone van Savoye-Aosta, hertog van Spoleto, tot den drager van de kroon van het koninkrijk Kroatië. Onze wenschen en die van het Italiaansche volk vergezellen hem bij zijn verheven zending. Het Kroatische volk wenschen wij een tijdperk van welvaart en vruchtbaren vooruitgang toe" Aimone di Savoie^Aosta, Hertog van Spoleto, die tot Koning van Kroatië is uitgeroepen, en zijn ge malin Irene prinses van Grieken land en Denemarken (Foto Pax-Holland) De wacht te Parijs wordt afgelost, een dagelijks terugkeerend militair schouwspel, dat steeds veel belangstelling trekt (Foto Weltbild—Pax-Holland) ROME, 18 Mei (Stefani). Het 347ste Itali aansche communiqué luidt als volgt: Noor d-A f r i k aOnze reactie op de vijan delijke aanvallen aan het front van Solloem heeft volledig succes gehad. De vijand werd ge dwongen terug te trekken en liet daarbij ge vangenen- en materieel achter. Onze luchtfor maties bombardeerden de basis van Tobroek en defensieve installaties, troepenconcentraties en gemotoriseerde strijdmiddelen in de zone ten Oosten van Solloem. Tijdens luchtgevechten werden een vijandelijke bommenwerper en twee jagers neergeschoten. In de Egeïsche Zee deden vijandelijke vliegtuigen een aanval op het eiland Rhodes, waarbij onbelangrijke schade werd aangericht. In Oost-Afrika zetten de laatste verde digers hun hardnekkigen tegenstand voort. On der rechtstreeksche leiding van Z. K. H. den Hertog van Aosta verrichten zij wonderen van moed onder omstandigheden, die van uur ter uur moeilijker worden als gevolg van gebrek aan materieel, geleden verliezen en de onmogelijk heid de gewonden weg te voeren en te verzor gen. In den sector van Galla en Sidamo werd een vijandelijke aanval afgeslagen. In de andere sectoren is de situatie ongewijzigd. Zonsondergang 19 Mei 21.34 Zonsopgang 20 Mei 5.38 Maanopkomst 3.09 ondergang 14.31 ROME, 18 Mei (D.N.B.). Ter gelegenheid van de uitroeping van den Hertog van Spoleto tot Koning van Kroatië hebben Italië en het nieuwe Kroatië verdragen gesloten. In aansluiting op de plèchtigheden in het Quirinaal begaf de Kroatische staatschef, Pa welitsj, zich naar het Palazzo Venezia en onder- teekende daar in tegenwoordigheid van den Duce en van den minister van Buiteniandsche Zaken, graaf Ciano, het staatsverdrag, dat de grenzen van den Kroatischen staat definitief vaststelt en de politieke en economische betrek kingen tusschen Kroatië en Italië regelt. Naar officieel wordt medegedeeld, bestaat het verdrag uit verscheiden afzonderlijke tractaten. Allereerst is een verdrag onderteekend, dat de grenzen tusschen het Italiaansche Konink rijk en het Koninkrijk Kroatië bepaalt. Krach tens deze overeenkomst wordt dat gedeelte van Dalmatië, dat beschouwd wordt als het klas sieke Dalmatië, ingelijfd by net Koninkrijk Italië. Dit deel omvat een breecie zone rondom Zara met de steden Zara, Seoenico, Trau en Spalato. Bij het Koninkrijk Italië worden voorts de eilanden langs de Dalmatijnsche kust, die behoord hebben tot den vroegeren Joego-Slavi- schen staat, met uitzondering :an Pago, Brassa en Lesina, ingelijfd. Ten slotte komt het geheele gebied van de bocht van Cattaro tot aan de Montenegrijnsche grens oij Italië. De nieuwe grenzen zullen zoo spoedig mogelijk door een ItaliaanschKroatische commissie ter plaatse worden vastgesteld, waarbij rekening zal wor den gehouden met de belangen van oeide lan den. Deze overeenkomst treedt onmiddellijk na de onderteekening in werking. In een tweede verdrag verplicht de Kroatische regeering zich geenerlei militaire installaties voor het leger, de vloot en het luchtwapen, noch een of ander steunpunt te bouwen of te onderhouden, die geschikt zouden zijn in de tot Kroatië behoorende zone aan de Adriatische Zee voor oorlogsdoeleinden gebruikt te worden. De Kroatische regeering verklaart verder, niet de bedoeling te hebben, een marine in het lever, te roepen. Daarna is een verdrag van garantie en sa menwerking" onderteekend. Krachtens dit ver drag garandeert Italië de territoriale integriteit van het koninkrijk Kroatië op de basis van de ■met de nabuurstaten vastgestelde grenzen. De Kroatische regeering verplicht zich geenerlei internationale verplichtingen aan te gaan die in strijd zouden zijn met de garanties en den geest van de met Italië gesloten overeenkom sten. Verder zal de Kroatische regeering een be roep doen op de medewerking van de Italiaan sche weermacht voor wat betreft vraagstukken in zake de organisatie van het Kroatische leger. Bovendien hebben de contracteerende regeerin gen de verplichting op zich genomen, zoo sneJ mogelijk douane, en valuta-overeenkomsten spoorweg- en zeevaartregelingen, kolonisatiever dragen, alsmede cultureele overeenkomsten te sluiten, Dit „verdrag van garantie en samenwerking' wordt gesloten voor een tijdsduur van 35 jaar. Krachtens een andere notawisseling zal de stad Spalato en het eiland Curzola een vèrgaaA- de bestuursautonomie verleend worden. De nota's behelzen voorts waarborgen ten gunste van de op Kroatisch grondgebied vertoevende Italiaansche minderheid. In het slotprotocol verplichten de Italiaan sche en Kroatische regeeringen zich om de met het voormalig koninkrijk Joego-Slavië gesloten overeenkomsten van kracht te laten, totdat nieuwe overeenkomsten zullen zijn gesloten. Na afloop van de onderteekening der ver dragen begaven de Duce en de Poglavnik zich op het balcon, waar zij geestdriftig werden toe- gejucht door een geweldige menschenmenigte. Vervolgens bood de Duce in het Pallaao Vene zia een lunch aan ter eere van den Poglavnik. ROME, 18 Mei (D.N.B.)z. H. ie Paus heeft Zondagavond om 18 uur den Poglavnik van den Kroatischen staat, dr. Ante Pawelitsj, in particuliere audiëntie ontvangen. De audiën tie duurde twintig minuten, intusschen brach ten de leden der Kroatische delegatie een be zoek aan den St. Pieter. Om 20 uur gaf de Koning-Keizer ter eere van de Kroatische gasten na een korte af scheidsreceptie een diner. Om 22.15 vertrok de Kroatische delegatie uit de Italiaansche hoofd stad. Een schoenwinkelier te Alkmaar vroeg voor schoenen, die klanten blijkens de door de dis tributie verstrekte bonnen noodig hadden, te hooge prijzen. Een uitgebreid onderzoek van de politie bracht aan het licht, dat F. N., de eigenaar van den schoenwinkel, in den regel twee tot drie gulden op den prijs voor een paar schoenen legde. E!r waren echter ook gevallen, waarin hij schoenen van 5.95 verkocht voor 12.50. Ver dachte, die het onderzoek zeer bemoeilijkte, bleek het onsociale van zijn handelwijze niet goed in te zien. Hij verklaarde, dat sommige verhoogingen op een vergissing berusttten, an dere achtte hij gerechtvaardigd. Uit verklaringen van deskundigen bleek, dat verdachte zich aan ernstige overtredingen van de prijsvoorschriften schuldig maaktej zijn ge heele winkelinventaris werd in beslag genomen De inspecteur voor de prijsbeheersching heeft hem veroordeeld tot een flinke geldboete; een belangrijk gedeelte van den inbeslaggenomen voorraad schoenen werd verbeurd verklaard. De zuster van verdachte, mej. J. C. N., die als ver koopster aan de overtredingen medeplichtig was, werd veroordeeld tot een geldboete van t 200, BERLIJN, 18 Mei. Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakt bekend: Gevechtsvliegtuigen hebben in Het Kanaal twee schepen van te zamen 5500 b.r.t. aangeval len en in den loop van den nacht nog vier vrachtbooten beschadigd. Bovendien werden luchtaanvallen ondernomen op verscheiden havens aan Ge Zuid- en Zuidoostkust van En geland. In luchtgevechten boven Engeland wer den drie Britsche jagers neergeschoten. In Noord-A frik a liepen verscheidene door de Britten, met steun van artillerie en pantserwagens, ondernomen tegenaanvallen uit Tobroek te pletter op het vuur der artillerie en het Duitsche Afrika-corps. DuitschItaliaan sche strijdkrachten maakten bij een tegenaan val een aantal gevangenen. In de jongste gevechten bij Solloem en fort Capuzzo werden vier vijandelijke pantserwagens en ander oorlogstuig buitgemaakt, benevens een aantal gevangenen. De vijand heeft in den afgeloopen nacht op verschillende plaatsen in West-Duitschland, o.a. te Keulen, brisant- en brandbommen laten vallen. Woonhuizen werden verwoest en spoor wegemplacementen in geringe mate bescha digd. De burgerbevolking leed eenige verliezen aan dooden en gewonden. Nachtjagers schoten twee der aanvallende vliegtuigen neer. In de periode van 1517 Mei heeft de vijand in totaal 26 vliegtuigen verloren. Hiervan wer den er 19 in luchtgevechten en door nachtja gers neergeschoten, 5 door luchrtdoelartillerie en 2 door eenheden van de marine. In dezelfde periode gingen 11 eigen vliegtuigen verloren. MOSKOU, 18 Mei (DN.B.). Officieel is medegedeeld, dat Vrijdag tusschen den Sovjet-ambassadeur te Ankara, Winogra- dofen den Irakschen gezant aldaar, Tai- lani, nota's gewisseld zijn nopens de instel ling van diplomatieke, economische en con sulaire betrekkingen tusschen Rusland en Irak. Uit Ankara meldt het D.N.B., dat de Irak- sche minister van Oorlog aan de pers verklaard heeft, dat hij te Ankara veel begrip heeft ont moet en vol vertrouwen naar zijn vaderland terugkeert. MOSKOU, 17 Mel. (D..N. B.) Het volkscom missariaat van Buiteniandsche Zaken heeft heden den in Moskou geaccrediteerden büiten- landschen missies een circulaire doen toekomen, welke nieuwe voorschriften bevat voor reizen van diplomatieke en consulaire vertegenwoor digers van andere landen alsmede van andere tot deze vertegenwoordigers behoorende perso nen op het grondgebied van de Sovjet-Unie. Zij mogen voortaan hun vaste verblijfplaats slechts verlaten na vooraf hiervan de oevoeg- de instanties verwittigd te hebben, onder ver melding van route, verblijfplaatsen, reisduur. enz. De circulaire bevat bovendien een lijst van plaatsen en gebieden, welke voortaan princi pieel als verboden gelden. Hiertoe behooren o.a. de gebieden van Archangel, Moermansk. Leningrad, de Karelische landengte, de repu blieken Estland Letland en Litauen het Wes telijke deel van de Wit-Russische Sovjet-repu bliek, het Westelijke deel van de Oekrainsche Sovjete-republlek, Kfew, Moldavi4, verscheidene havens aan de Zwarte Zee. de Krfm, Bakoe en verscheidene districten ia Siberië. Het Zaterdag verschenen nieuwe Verordenin- genblag brengt onder nr. 93 een besluit van de secretarissen-generaal van de departementen van Landbouw en Visscherij, van Handel, Nij verheid en Scheepvaart en van Opvoeding, Wetenschap en Cultuurbescherming tot instel ling van de betrekking van gemachtigde voor het boschwezen, de houtvoorziening en de jacht. De gemachtigde wordt benoemd en ontslagen door de secretarissen-generaal van de departe menten van Landbouw en Visscherij en van Handel, Nijverheid en Scheepvaart. Zijn be noeming geschiedt na overleg met den secre taris-generaal van het departement van Opvoe ding, Wetenschap en Cultuurbescherming. De gemachtigde heeft de algemeene lei ding van al hetgeen betreft het boschwezen, de houtvoorziennig en de jacht. Hij vervult zijn taak overeenkomstig de aan wijzingen van de secretarissen-generaal van de departementen van Landbouw en Visscherij en van Handel, Nijverheid en Scheepvaart. Voor zoover daarbij belangen van natuurbescherming betrokken zjjn, gedraagt hij zich naar de des betreffende aanwijzingen van den secretaris generaal van het departement van Opvoeding, Wetenschap en Cultuurbescherming. Regelen betreffende 't boschwezen, de hout voorziening of de jacht, zoomede regelen be treffende de natuurbescherming, voor zoover daarbij belangen van het boschwezen, de hout voorziening of de jacht zijn betrokken, worden door de genoemde secretarissen-generaal niet vastgesteld dan na overleg met den gemach tigde. Dit besluit treedt in werking op den dag zijner afkondiging. O O O In Verordeningenblad no. 21 komt voor een besluit van den secretaris-generaal van het departement van Binnenlandsche Zaken, hou dende aanvulling van het „Besluit persoons- bé wij zen". Het eerste lid van artikel 6 van het oor spronkelijke Besluit persoonsbewijzen luidt: Ieder gerechtigde is gehouden, op verlangen van de met de zorg voor de uitreiking van per soonsbewijzen belaste autoriteiten of ambtena ren naar waarheid alle opgaven of inlichtingen te verstrekken, welke noodig of wenschelijk kunnen zijn voor het vaststellèn van zijn Iden titeit, zijn burgerlijken staat en zijn staat van Nederlander, Nederlandsch onderdaan of vreemdeling. Bij de thans afgekondigde wijziging wordt het volgende hieraan toegevoegd: „Is de gerechtigde een hetn bij of ingevolge net eerste lid van artikel 6 opgelegde verplich ting niet, niet behoorlijk of niet op den vast- gestelden tijd nagekomen, dan kan de burge meester, onderscheidenlijk het hoofd der rijks inspectie, het recht van leges verhoogen tot twee gulden". De secretaris-generaal van het departement van Landbouw en Visscherij deelt het volgende mede: De detaillisten en grossiers beschikken nog over vrij groote hoeveelheden tarwebloem, tar wemeel, roggebloem, roggemeel en zelfrijzend bakmeel. Daar deze artikelen aan bederf onder hevig zijn en tot nu toe slechts op de bonnen van de bloemkaart konden worden gekocht, zoo dat de voorraad betrekkelijk langzaam afnam, is besloten het publiek tijdelijk in de gele genheid te stellen grootere hoeveelheden van deze artikelen te betrekken. In verband hiermede zullen gedurende het tijdvak van Maandag 19 Mei tot en met Zaterdag 31 Mei a.s. ook de geldige bonnen van de broodkaart recht geven op het koo- pen van bovengenoemde goederen. Gedurende het tijdvak van 19 Mei tot en met 31 Mei a.s. geven derhalve de geldige aonnen van de broodkaart behalve op het koopen van brood of gebak, tevens elk recht op het koopen van 70 gram tarwebloem, tarwemeel, roggebloem, roggemeel of zelf rijzend bakmeel. In een officieele publicatie zijn de voor de detaillisten van belang zijnde bijzonderheden vermeld. De secretaris-generaal van het departement van Landbouw en Visscherij deelt het volgende mede: In het laatste bonaanwijzingsbericht werd medegedeeld, dat de „verbruiksperiode" ait is het tijdvak, waarvoor het rantsoen is vast gesteld voor bon „66" en „76" van de „bonkaart algemeen", welke elk recht geven op 100 gram kaas, loopt van 19 Mei tot en met 15 Juni. Dit moet zijn 19 Mei tot en met 1 Juni a.s. De „kooptyd", d.w.z. het tijdvak waarin op deze bonnen kaas mag worden gekocht, loopt zooals reeds werd medegedeeld van 17 Mei tot en met 15 Juni a.s. Zaterdagmiddag omstreeks half drie is op den onbewaakten overweg te Marienheem onder de gemeente Raalte een oplegger met truck van de zoutindustrie te Boekelo gegrepen door den trein van Zwolle naar Almelo. De truck werd tengevolge van de botsing van den oplegger ge scheiden en ongeveer honderd meter meege sleurd. Dit deel van den auto werd geheel ver nield en vloog in brand, doordat de noutgas- tank, die in de cabine was ingebouwd, vlam- vatte. De tank ving den schok op, waardoor de chauffeur uit den wagen viel. Hij bleek door glasscherven gewond te zijn, maar was er verder goed afgekomen, De oplegger kreeg eveneens averij. Het treinverkeer ondervond geruimen tijd vertraging. VICHY, 17 Mei (A.N.P.). Naar van wel ingelichte zjjde vernomen wordt, kan bin nenkort een DuitschFransche verklaring tegemoet gezien worden, welke bijzonder heden zal bevatten over de bespreking van admiraal Darlan met den Führer. Waar schijnlijk zal deze verklaring in Parijs ver strekt worden en wel Zondag of Maandag, wanneer admiraal Darlan zich naar Parijs zal begeven. Het is mogelijk, dat deze ver klaring zich niet uitsluitend tot de DuitschFransche betrekkingen in de toe komstige economische samenwerking zal beperken. Zij kan ook een politiek karakter dragen en wellicht een rechtstreeksch ant woord vormen op de aanvallen van Eden en Roosevelt. VICHY, 17 Mei (DNB) Naar aanleiding van de verklaring van president Roosevelt in aansluiting op de toespraak van maar schalk Pétain, is hier het volgende offi cieele communiqué uitgegeven: In de kringen der regeering van Vichy toont men rich verrast over de verklarin gen, welke president Roosevelt in Wash ington zou hebben afgelegd, en volgens welke hü de toespraak van maarschalk Pétain opvat als een beschikbaarstel ling van de Fransche koloniën aan Duitschland. Deze interpretatie wekt ver bazing in verband met officieuze verklarin gen, waarin de bezetting van Fransch Guyana, en van de kolonie La Martinique overwogen wordt. De bewaking van tien Fransche schepen in Amerikaansche ha vens, waaronder ook de Normandie, vormt een handeling, welke men met zuiver ideo logische redenen, waarmede men in de Vereenigde Staten de aangelegenheid wil vergoelijken, niet verklaren kan. In Mei 1940, toen Frankrijk door Engeland, fn den steek werd gelaten, beschouwden de Vereenigde Staten het als doelmatig, het Fransche beroep onbeantwoord te laten- He den heeft Frankrijk dat als groote mogend heid de onschendbaarheid van zijn koloniale rjjk bewaren wil, wel het recht met zijn over winnaar over de voorwaarden en omstandig heden eener gemeenschappelijke nieuwe orde ning van het Europeesche vasteland te onder handelen. Dit beteekent in het geheel niet, dat Frankrijk het doel nastreeft Groot Brit- tannië en nog veel minder de Vereenigde Sta ten aan te vallen. De dreigementen van den Britschen minister van Buiteniandsche Zaken, Eden, tegen Syrië en het bombardeeren van Syrische vliegvelden vormen onderdeelen van een stand van zaken, welken Frankrijk nog weigert als een aanvalspoging van Engeland te beschouwen. Overigens geeft de verklaring welke de Fransche ambas sadeur in Washington Henry Haye, jegens de Amerfkaansche pers heeft afgelegd in dit opzicht het standpunt weer van het Fransche volk, dat afkeer heeft van alle splitsing en dat vertrouwen stelt In het beleid en de groote vaderlandsliefde van maarschalk Pétain. Hoofdredacteur: H C. 3. A. BARON VAN LAMSWEERDE, Bussum. 3ewestelijk verantwoordelijk redacteurs W. G. A. M. VAN WILLIGE, Bloemendaaf.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1941 | | pagina 1