Uitreiking persoonsbewijzen heeft vlot verloop alph. elsenburg Rijksmiddelen 00RL0GUDE Rijksdienst voor het Nationale Plan N I V A Zes en een half millioen oproepingen Uut€io4tik\,<k&H& '"totrék f TANDPASTA WINTERHULP SpNEDERlAND MAANDAG 19 MEI 1941 Andere mogelijkheden NV. tcxtieL-GOEPEREN Opbrengst der directe belas tingen aanmerkelijk gestegen Directe belastingen Overige middelen Vergadering der N.S.D.A.P. Hauptbefehlsleiter Schmidt spreekt ONDERLINGE VERZEKERING MAATSCHAPPIJ f 1.870.000.000.- Halfjaarl. schaderegeling! Driemaandel. schaderegeling! Wat U noodig hebt is Orgatomcum, met LEVEREXTRACT en VITAMINES. Centrale ruimtelijke ordening tot taak R. K. Melkhandelaren Jaarvergadering te Leiden KeulschKamersymphonie- orkest Tournee door ons land van 27 Mei tot 7 Juni SPINAZIE EEN GEZOND VOLKSVOEDSEL De weersgesteldheid bemoeilijkte tot nog toe den oogst BRAND IN LOODS Moeilijk blusschingswerk in Rotterdam Wij luisteren naar Dinsdag 20 Mei in tuben van 25 en 60 ets. Neerlands beste Tandpasta I Ingekomen giften FILM OP SCHOOL Stichting van staatswege opgericht Engelsche luchtaanvallen f8.30 PER KILO DRUIVEN Britsche vlieger begraven Tuinbouwveilingen en Omzetbelasting Extra-heffing wegens admini stratiekosten niet geoorloofd Oudheidkundige vondsten Kindje overreden en gedood Vakgroep Dansleeraren Een redacteur van de V.P.B. heeft een bezoek gebracht aan de Rijksinspectie der bevolkingsregisters te Den Haag en daar een onderhoud gehad met twee bekende deskun digen op bevoikingsgebied, over de uitrei king der persoonsbewijzen, die thans in vollen gang is. Uit de mededeelingen van mr. H. W. J. Mulder, raadsadviseur en chef der afdeeling Binnenlandsch Bestuur van het departement van Binnenlandsche Zaken en den heer J. L. Lentz, hoofd der rijksin spectie der bevolkingsregisters, bleek dat thans een organisatie voor de registratie der Nederlandsche bevolking en de vreemdelin gen in ons land wordt opgebouwd, welke in de toekomst zeer veel nut zal afwerpen. Tevens vertelde de heer Lentz een aantal belangwekkende bijzonderheden over de mogelijkheden, welke het persoonsbewijs in zich bergt De stemming is prettig, het publiek vat de zaak goed op en werkt krachtig mede om de uitreiking der persoonsbewijzen zoo snel en vlot mogelijk te doen verloopen, antwoordde mr. H W. J. Mulder op de vraag om het een en ander mede te deelen over de ervaringen, welke men tot dusver heeft opgedaan bij de onlangs be gonnen uitreiking der persoonsbewijzen. De tijd, die met de uitreiking van elk bewijs gemoeid is, blijkt 8 a 15 minuten te bedragen. Daar kunnen de 2000 speciaal voor dit doel opgeleide ambtenaren trotsch op zijn. Jammer is het, dat nog zooveel menschen onbruikbare foto's mee brengen. Meestal blijken de afmetingen van het hoofd, die immers minstens 2 c.M. moeten zijn, te klein. Maar ook op dit punt zal wel spoedig verbetering intreden. Wij hopen dan ook vóór 1 October gereed te zijn." „Hoe wordt nu eigenlijk te werk gegaan bij de registratie van alle Nederlanders, Nederland sche onderdanen en vreemdelingen, behalve rijks-Duitschers?" „Zooals u weet, wordt het persoonsbewijs voorzien van een vingerafdruk en een foto, die op de achterzijde eveneens een vingerafdruk draagt. Maar daarmede is de zaak nog niet af- geloopen. Op de oproeping, die reder thuis ontvangt, wordt ook een vingerafdruk geplaatst en een foto gehecht en deze oproepingen voor zien van verschillende gegevens over de betref fende personen, gaan naar het archief van de rijksinspectie. Zoodoende krijgt men daar dus van ieder, die binnen onze grenzen woont, een kaart met gegevens, foto en vingerafdruk. U be grijpt. welk een waardevol materiaal in dit archief zal komen te liggen voor statistieken, b.v. over de werkloosheid. De heer Lentz, hoofd der rijksinspectie der bevolkingsregisters, kan misschien uw verdere vragen hierover be antwoorden." „Wat is de taak van de rijksinspectie?" zoo vroegen wij den heer Lentz. „Deze taak omvatte, vóór de invoering der persoonsbewijzen, voor namelijk de controle op de bevolkingsregisters der gemeenten. Dit geschiedde door 12 a 15 ambtenaren. Nu zijn onze werkzaamheden enorm uitgebreid. Immers, ongeveer 6.5 millioen oproepingen moeten geordend en opgeborgen worden in het archief. Tweehonderd tijdelijke ambtenaren zijn hier. mede bezig en- ik schat, dat in de toekomst ze ker honderd ambtenaren hier vast werk zullen vinden. Loopt u even mee, dan kunt u een in druk krijgen van den gang van zaken." Wij be traden de voormalige koffiekamer van de Twee de Kamer, waar tientallen ambtenaren de bin nengekomen oproepingen zaten te controleeren. De heer Lentz wees op de stalen kasten. „Hier ziet u de 250 kasten, die over eenige maanden gevuld zullen zijn met 6.5-millioen op roepingen. Eiken dag stroomen zij binnen, in deze lade liggen toevallig de eerste, die wij ont vingen: Rotterdam had de primeur met 1000 kaarten. Het is de eerste maal. dat in één gebouw gegevens over alle Nederlanders zijn gecon centreerd. Wei heeft sinds 1939 iedere Ne derlander in de plaats zijner inwoning ten stadhuize een z.g. persoonskaart, maar deze zijn uit den aard der zaak verspreid over het geheele land. Indien iemand overlijdt of naar het buitenland vertrekt, wordt zijn persoonskaart, die dus goed onderscheiden moet worden van de oproeping, waarvan zooeven sprake was, hierheen gezonden. Zoodoende is men hier in staat gegevens te verzamelen over het aantal sinds 10 Mei 1940 naar het buitenland vertrokken Neder landers, de gesneuvelde militairen, de bij bombardementen omgekomen burgers, enz. „Er zijn zeker doeltreffende maatregelen ge nomen om vervalschingen van de persoonsbe wijzen te voorkomen, mijnheer Lentz?" „Ja, natuurlijk. Met vele papiersoorten, inkten en radeermiddelen heb ik proeven genomen, totdat een combinatie was gevonden, die aan iedere poging tot vervalsching weerstand kan bieden. En zoo komen zij nog over een andere, zeer belangrijke zijde van de persoonsbewijzen te spreken. Waarschijnlijk zal het persoonsbewijs in de toekomst ook dienst kunnen doen als rij bewijs, vischacte, jachtvergunning, ja, zelfs als paspoort. Hiertoe zullen op het persoonsbewijs zegeltjes van verschillende kleur geplakt kun nen worden. Voor het publiek en voor het Rijk zou dat een groote vereenvoudiging beteekenen. Maar dit is voorloopig toekomstmuziek. U ziet wel, dat aan dat persoonsbewijs meer vast zit, dan men gewoonlijk denkt. Ik ben er van overtuigd, dat, als eenmaal heel Nederland zijn persoonsbewijs bij zich draagt, dit nietige papiertje alom gewaardeerd zal worden als een nuttig hulpmiddel, niet alleen als identificatie, maar ook ter vereenvoudiging van den papieren rompslomp, dien men nu nog voor allerlei doel einden heeft mee te dragen." ANKERSMIT'S KATOENFABRIEKEN -DEVENtER mapgUISETTES VOILES - ETAMINES N.Z. VOORBURGWAL 165-167 tel. 32087-49315- telegi. adies: ..Fade" Cretonnes - Chintzes en alle andere lijden en katoenen tantasie-stotlen Aan het overzicht van den stand der Rijks middelen op 30 April jJ. wordt het volgende ontleend De totale opbrengst van deze groep belastin gen heeft t/m April bedragen f 103.076.751 tegenover f 59.062.011 het vorig jaar of ruim 44 millioen gulden meer. Bij de beoordeeling Van deze groote stijging moet echter met ver- schillende factoren worden rekening gehouden. In de eerste plaats komt hieronder thans de opbrengst van de sedert ingevoerde winstbe lasting voor, welke f 17.408.926 heeft opge pacht en voorts is de opbrengst van de grond belasting aanmerkelijk hooger als gevolg van be wijziging in de opcenten. Bedroegen deze Patste het vorig jaar 20 op de hoofdsom der Bebouwde eigendommen, thans is dit aantal opcenten 120, waarbij nog komen 100 opcenten O? de hoofdsom der ongebouwde eigendommen. Hierdoor is het te verklaren, dat de opbrengst Van de grondbelasting thans is gestegen tot r 30.958.603 tegen f 8.978:336 op eind April 1940 °f wel met f 21.98 millioen. De inkomstenbelasting kwam ruim 1-38 Hillioen boven de opbrengst van het vorig Jaar en kwam daarmede tot een. bedrag van f 33.576.983. Wanneer wij rekening hou- ten met het feit, dat hl deze opbrengst' feeds een gedeelte is verdisconteerd van de bedragen, welke men als gevolg van de in hering van de loonbelasting minder behoeft P betalen (de ontheffing ten bedrage van hn derde deel van den aanslag) dan mag beze opbrengst zeer zeker bevredigend wor den genoemd, waarbij echter niet vergeten Pag worden, dat het werkelijk resultaat Van deze belasting naderhand natuurlijk teinder zal blijken te zijn, omdat aan hen, reeds het volle bedrag van hun aanslag ebben betaald, alsnog het teveel betaalde moeten worden gerestitueerd êroe ll6t belastingaccres van deze belasting- de bebben mede deel gehad de opcenten op ooh ®erneentefondsbelastmg, welke Jaaj-aCïlt °f f 375 millioen meer d f 11.201.235 millioen meer dan het vorig de?e. verm°gensbelasting liep ruim 133.000 gul- *as wg en kwam op 6.775.450,—. Hetzelfde *elke geval met de verdedigingsbelasting, teep. rfmet een opbrengst van 3.135.552,— iets Rchtej. v? 378 000 Sulden bij het vorig jaar ten „overige" middelen hebben over de maand April f 62 hcord-opbrengst geboekt en wel van ^80.103,— tegen 42.325.895,— in dezelfde maand van het vorig jaar. Hierbij moeten we evenwel op den voorgrond stellen, dat onder deze groep thans als nieuw middel ook is onder gebracht de loonbelasting, welke in de afgeloo- pen maand 10.814.118,in de schatkist deed vloeien. Eveneens nieuw, doch van mindere be- teekenis is de waardevermeerderingsbelasting, welke ruim 55.000 gulden opbracht. Daarentegen zijn enkele andere belastingen vervallen uit dit belastingcomplex. Over de eerste vier maanden van dit jaar was de totale opbrengst van deze middelen 198.382.725,— tegën 154.130.227,— het vorig jaar, hetgeen met uitschakeling van de op brengst der loonbelasting ad 29.630.265,en van de waardevermeerderingsbelasting zijnde 114.892,een stijging voor de andere middelen van ruim 14,5 millioen beteekent. Het Arbeitstoereich in den Niederlanden van de N. S. D. A. P. belegde Vrijdagavond een ver gadering in den dierentuin te Den Haag, waar de leider van het Hauptschulungsamt der N.S. D. A. P., Hauptbefehlsleiter Schmidt, die een bezoek van enkele dagen aan Nederland brengt, een rede hield, zoo meldt het A. N. P. De groote zaal van den dierentuin was ge heel gevuld, het muziekcorps van den weer machtsbevelhebber in Nederland verzorgde het muzikale gedeelte en kortte den tijd van het wachten met opgewekte muziek. Dr. Schuon, Kreisleiter der N. S. D. A. P., leidde den spreker in en begroette in zijn toe spraak speciaal de vertegenwoordigers van den Rijkscommissaris, de commissarissen-generaal Fischböck en Rauter. Hauptbefehlsleiter Schmidt herinnerde in zijn rede allereerst aan het begin der beweging in Duitschland, toen zij, die spraken van een we- reldstrijd, niets anders waren dan een troep rebellen. Thans is deze strijd werkelijkheid ge worden en wordt met inzet van alle krachten gestreden. Wij staan aldus spr. thans op den drempel van groote gebeurtenissen en het is vóór alles noodig, dat wij Duitschers ons be zinnen op de bron' van onze kracht. Wat Duitschland sedert 1933 heeft gepresteerd, is ge weldig. Velen spreken van toevallige gebeurte nissen, anderen van gelukkige voorvallen, weer anderen van wonderen, doch wij Duitschers zeggen, dat nog nooit een volk van toevallig heden groot is geworden, doch alleen wanneer het de kracht daartoe in zichzelf heeft gevon den. Als oorsprong van deze Duitsche kracht weten wij Adolf Hitler. Wanneer bestaande wet ten overboord worden geworpen, nieuwe wetten worden gemaakt en oeroude, verloren gegane wetten in eere worden hersteld, dan is dat een revolutie, en het is Adolf Hitler, die door deze revolutie alle Duitsche krachten heeft vrijge maakt. Spreker zeide, dat er buiten Duitschland zijn, die zeggen, dat indien er geen nationaal-socia- lisme en geen Adolf Hitler zouden zijn geweest, er ook geen oorlog zou zijn. Oppervlakkigen denken, dat wij schuldig zijn aan den oorlog. Dat is een groote vergissing. In den aanvang werd de beweging in de democratische landen niet ernstig genomen, doch in 1933 werd zij daar beschouwd als iets dat gevreesd moest Worden. Men sprak echter nog geruststellende woorden, terwijl de emigranten 'n slechte mee ning over Duitschland verspreidden. Van 1935 af ontstond er echter een boycot-beweging te gen Duitschland op alle gebieden. Toen de Wes telijke staatslieden begrepen, dat de boycot geen gevolg zou hebben, grepen zij naar het laatste middel: den oorlog, als de laatste mogelijkheid om de revolutiomnaire idee van Adolf Hitler te breken. Dat is geen nieuw verschijnsel, de Wes- tersche volken kunnen dit weten uit hun eigen geschiedenis. Het nieuwe Duitschland heeft echter bewezen, dat het ook zonder oorlog de grootste macht op het continent kon worden. Wij hadden geen oorlog noodig. Adolf Hitler wist echter, dat de Westelijke democratieën, evenals Irf' de geschiedenis, een oorlog zouden willen en met nationaal-socialistische grondig heid heeft hij zich op deze mogelijkheid voor bereid. De geschiedenis bewijst echter nog meer, riep spreker uit, zij bewijst, dat altijd het jonge revolutionnaire volk het wint van het oude. Sprekende over het Jodendom verklaarde Hauptbefehlsleiter Schmidt, dat dit de geeste lijke vader is van alle politieke ideeën der laat' ste eeuwen, het liberalisme, marxisme enz. Op het moment, dat zijn macht in Duitschland werd gebroken, moest het zijn machtspositie opgeven. De Jood voert thans oorlog om zijn macht over den Duitschen mensch weer te vestigen en daarom bestrijden wij het Jodendom. De strijd van het Jodendom wordt gevoerd onder een valsche leus, men zegt te strijden voor de vrijheid en tegen barbarisme, doch in werke lijkheid is het een strijd voor de Joodsche macht. Men spreekt ook van het streven naar een wereldheerschappij door Duitschland, maar, zoo vragen wij, wie heeft in de laatste eeuwen die wereldheerschappij gevoerd? Duitschland zeker niet. Engeland en Frankrijk verdedigden hun eigen wereldheerschappij toen zij Duitschland er van beschuldigden naar de wereldheerschap pij te streven. Duitschland deed dit nog nooit en zal dit ook nooit doen. Het Duitsche volk is het sterkste van Europa, economisch is het het beste, biologisch een der gezondste, het heeft een roemrijke geschiedenis, het presteer de onnoemelijk veel op cultureel gebied, terwijl het geen bewijs meer behoeft, dat de Duitsche soldaat de beste ter wereld is, vervolgde spre ker. Dit alles geeft ons niet alleen het recht, maar ook vooral den plicht als leider op te tre den en een voorbeeld voor Europa te zijn. Wij hebben echter nimmer gesproken over heer schappij, doch over leiding, en hiertusschen is evenveel verschil als tusschen Engeland en Duitschland. Alleen wanneer er leiding is in Europa, kunnen er orde en welvaart heerschen. Wat Amerika betreft, verklaarde spreker, dat dit niet strijdt voor een idee, doch het weet, dat bij een ordening van Europa en Afrika de kapitalisten tekort zouden komen, want deze orde is er een van nieuwe socialistische orde ning. Zij geeft niet alleen een nieuw uiterlijk, doch vooral ook een nieuw innerlijk. Voor ons bestaan er niet alleen materieele dingen, zooals bij het marxisme, de arbeider is voor ons geen meubel als bij het liberalisme, doch voor ons is de mensch een drager van een opdracht in dienst van zijn volk. Slechts die volken zijn eeuwig, wier leden offers willen brengen. Spreker eindigde met de verklaring, dat de Duitschers den eindstrijd tegemoet gaan met het volle vertrouwen in Adolf Hitler. Aan het eind staat het heilige Germaansche rijk. Een stormachtig applaus volgde op deze rede, die ook meermalen door applaus werd onder broken. Dr. Schuon sprak nog een slotwoord, waarin hij de aanwezigen opwekte, medewerking te ver- leenen aan den Rijkscommissaris bij het vol brengen van de zware opdracht, die hij van den Führer had ontvangen. GEVESTIGD TE SGRAVENHAGE BESTUUR: LC.F.E VAN HELDEN TUCKER. A. A. B. BÖCKER, Mr. I. L MONTIJN. N. ILi. GROBBEN. F. L EVERS Tot deze week werd verzekerd ruim m de volgende afdeelingen Afd. A. Woningen, winkels, boerderijen, inboedels, inventarissen, enz. tot t 50.000.—. Afd. B. Andere en grootere risico's, ook bedrijfsverzekeringen boven f 10.000. per week. Afd. C. Persoonlijke ongevallen. Afd. D. Gevaarlijke risico's, inclusief klas se III op vaartuigen. Afd. E. Bedrijfsschade en Huurderving. Afd. G. Geld. geldswaarden, preciosa. Afd. H. Herverzekeringen. Afd. I Inboedels tot f 7500.—. Vraagt Inlichtingen bjj Uw ASSURANTIE-BEZORGER Het Zaterdag verschenen Verordeningen blad bevat een besluit van de secretarissen- generaal van de departementen van Binnen landsche Zaken, van Financiën, van Opvoe ding, Wetenschap en Cultuurbescherming, van Waterstaat, van Handel, Nijverheid en Scheepvaart en van Landbouw en Visscherij betreffende de instelling van een Rijksdienst voor het Nationale Plan. Hierin wordt bepaald, dat ten behoeve van de ruimtelijke ordening der nationale belangen, het toezicht op de ruimtelijke or dening van de streekbelangen en gemeente lijke belangen en het onderzoek, dat als basis voor deze ordening zal dienen, een rijksdienst voor het Nationale Plan wordt ingesteld. Aan het hoofd hiervan staat een president; deze ressorteert onder den secretaris-generaal van het departement van Binnenlandsche Za ken. Als onderdeelen van den rijksdienst worden ingesteld: een raad van bijstand, een vaste com missie, andere commissies, welke naar behoefte worden ingesteld, en een bureau. De Rijksdienst voor het Nationale Plan heeft tot taak, de centrale ruimtelijke orde ning en coördinatie van planmatige maat regelen voor het geheele gebied des rijks. De secretaris-generaal van het departement Van Binnenlandsche Zaken geeft voorschriften nopens de wijze van voorbereiding, vaststelling en wijziging van een nationaal plan en nopens de rechtsgevolgen daarvan ten aanzien van de planmatige maatregelen in de deelen der rijks. Het nationale plan wordt vastgesteld en, zoo noodig, gewijzigd door den secretaris-generaal van het departement van Binnenlandsche Za ken, gehoord den Raaad van State, afdeeling voor de geschillen van bestuur. De secretaris-generaal van het departement van Binnenlandsche Zaken geeft algemeene voorschriften nopens de voorbereiding, vast stelling en wijziging van streekplannen en no pens de rechtsgevolgen daarvan ten aanzien van de gemeentelijke planmatige maatregelen. Op verzoek van en in overleg met den pre sident van den Rijksdienst voor het Nationale Plan kan de secretaris-generaal van het depar tement van Opvoeding, Wetenschap en Cultuur bescherming: 1. Een of meer universiteiten en/of hooge- scholen aanwijzen, waar een studiecentrum zal worden ingesteld ten behoeve van het onder- zoeki naar welke grondslagen de ruimtelijke or dening van de nationale, streek- en gemeen telijke belangen zal dienen te geschieden. 2. De hoogleeraren aanwijzen, die met de leiding van deze studiecentra worden belast. De president van den Rijksdienst voor he't Nationale Plan kan voorschrijven, dat en op welke wijze bepaaldelijk aan te duiden objecten in een streek of in een uitbreidingsplan moeten worden opgenomen. De openbare lichamen zijn verplicht, aan den president van den Rijksdienst voor het Natio nale plan of aan het door hem daarmede te belasten bureau op verzoek tijdig van voorge nomen grondaankoopen en werken mededeeling te doen en alle gevraagde gegevens te verstrek' ken. Gelijke verplichting geldt met betrekking tot voorgenomen werken voor andere rechts personen en voor natuurlijke personen. De president van den rijksdienst kan tegen door openbare lichamen voorgenomen grond aankoopen en tegen het uitvoeren van door die lichamen of door andere rechtspersonen of door natuurlijke personen voorgenomen werken be zwaar maken, indien de grondaankoop of het t Onder voorzitterschap van den heer G. Suyker kwam de R. K. Bond van Melkhandelaren in algemeene jaarvergadering bijeen in ,,'tSchut- tershof" te Leiden. De Leidensche afdeelingsvoorzitter, de heer J. P. v. d. Holst, sprak een kort welkomstwoord. De bondsvoorzitter deelde mede, in verband met de te verdachten concentratie te zullen af treden als voorzitter van den bond. Het jaarverslag werd goedgekeurd. Het financieel verslag gaf aan uitgaven en in komsten aan een bedrag van 5000,63 met een batig saldo van 243,96. Hierna was de begrooting 1941 aan de orde. Deze gaf een bedrag aan van ƒ6540 met een ongedekt tekort van 1180,—. In verband hiermede stelde het bestuur voor de contribu tie, welke nu 4,— bedraagt, terwijl een gedeelte der leden bovendien 6,— vrijwillig betaalt, thans vrijwillig te verhoogen tot 7,— per lid. De secretaris, de heer A. J. van Sehie, zette uiteen, dat deze verhooging noodzakelijk is op grond van het feit, dat het bureau van den bond, dat een groot deel der inkomsten opvraagt onmisbaar is. Een krachtige organisatie, gesteund door een goed werkend bureau, is thans meer dan ooit noodig, omdat dit de sleutel is tot oplossing van vele moeilijke problemen van den huldi gen tijd. Pater Jorna sprak in denzelfden geest en wees ook op het verschil in contributie-bijdragen tusschen de verschillende afdeelingen. Het was z.i. niet meei dan redelijk, dat hieraan een ein de komt. Verschillende afdeelingen betuigden hierna haar instemming met het bestuursvoorstel. De bondspenningmeester, de heer G. D. van Swieten, zeide, met aanneming van het be stuursvoorstel nog niet tevreden te zullen zijn. Regeeren toch is vooruitzien en een bondsbu- reau moet goed geleid zijn, wil men klachten voorkomen. Meer personeel dan een directeur alleen is zeker noodig en 5000,achtte spr. daarom zeker noodig. Daarom wilde spr. het bestuur in overweging geven, in het komende jaar met een contributieregeling te komen, die alle behoeften zal dekken. Nadat een voorstel-Amsterdam om de con tributie te verhoogen tot 8,per lid was verworpen met alleen de stem van Amsterdam voor, werd het bestuursvoorstel aanvaard en de begrooting onveranderd vastgesteld. Pater M. Jorna O.F.M. hield hierna een korte toespraak, waarin hij het eervolle van den ar beid beschouwde. Een verkeerde opvatting is het den arbeid als iets minderwaardigs te zien. Arbeiden is een zuivere levensplicht van den mensch en is, goed toegepast, godsdienst. Men moet niet opzien tegen moeilijkheden en offers. Het werk heeft zijn nut voor de maat schappij. Na een eere-saluut aan de sociale Pausen Leo XIII en Pius XI, wekte spr. zijn toehoorders tenslotte op, volgens de door hen uitgestippelde richtlijnen vast te werken. Na een hartelijk applaus en een dankwoord van den voorzitter, werd de agenda verder af gehandeld. Bij de aanbieding van het eerelidmaatschap aan den heer H. Helsloot te Amsterdam dankte de voorzitter den heer Helsloot voor zijn vele werkzaamheden voor den bond en overhandigde hem een bord in Delftsch blauw. De heer Helsloot sprak hartelijke woorden van dank voor de hem gebrachte hulde. Hierin en in 't aanbieden van het eere-voorzitterschap van de Amsterdamsche afdeeling zag spr. het be wijs, dat zijn werk op prijs is gesteld. Hij uitte zijn beste wenschen voor den groei en den bloei van den bond. Tenslotte volgde een bespreking van den toe stand in den melkhandel op het oogenblik, o.a. de winstmarge voor de melk de omzetbelasting, het vervoeren van taptemelk, enz. Het Keulsche Kamersymphonie-orkest Erich Kraack, dat verleden jaar een zeer succesvolle tournee door Nederland maakte, zal van 27 Mei tot 7 Juni opnieuw ons land bezoeken Dit orkest staat bekend als een der eerste en beste van het Duitsche Rijk. voorgenomen werk in strijd zou zijn met het nationale plan. een streekplan, een uitbreidings plan. een in voorbereiding zijnd ontwerp of een in voorbereiding zijnde wijziging daarvan. Tegen een door den president van den rijks dienst gemaakt bezwaar kan overeenkomstig door den secretaris-generaal van het departe ment van Binnenlandsche Zaken nader vast te stellen regelen bij dezen worden ingesteld. De secretaris-generaaj beslist, den Raad van State, afdeeling voor de geschillen van bestuur, ge hoord. Het is verboden grond aan te koopen of een werk uit te voeren, nadat daartegen be zwaar is gemaakt en zoolang niet een daar tegen ingesteld beroep gegrond is verklaard. Werken, welke in strijd hiermede zijn be gonnen of tot stand gebracht, kunnen van rijkswege op kosten van den overtreder worden gemaakt. Dit. besluit treedt heden in werking. Tegelij kertijd treden de artikelen 45 tot en met 50 der Woningwet buiten werking. De spinazie is een volksvtoedsel bij uitne mendheid. In tuinderskringen klaagt men ech ter djt jaar over den oogst. Ongeveer 70 a 80 pet. zou van afwijkende kwaliteit zijn, welke hoeveelheid intusschen evenwel nog zeer ge schikt is voor de menschelijke consumptie. Om de weinige kisten mooie" spinazie wordt door de koopers „gevochten", die er 7 ct. per K.G. voor betalen aldus deelde men ons mede maar zoodra wijkt de kwaliteit niet af of de prijs zakt. De fabriekskwaliteit bracht 3 a 314 cent op. Over den kostprijs valt, aldus de tuin ders, niet eens te praten. Er wordt 1 a 1V> kist van de roe gesneden tegen 3 a 4 normaal. Daar naar gerekend mocht de spinazie wel 10 ct pier K.G. opbrengen. Toen er nog geen kouden-grond-spinazie was, heeft men een maximumprijs gesteld van 15 ct. De marktwaarde was toen 25 a 30 ct. per K.G. Den maximumprijs heeft de eerste koude spinazie een 10 a 12 cent pier K.G. omlaag ge drukt, volgens onzen zegsman; en nu er slechts een kleine aanvoer begint te komen, is er al geen steun in de markt en moet de tuinder de spinazie 3 a 4 ct. onder den kostprijs afgeven. Van bevoegde zijde deelt men ons naar aanleiding van deze klachten mede, dat de maximumprijs voor de spinazie eveneens de minimumprijs is. De oogst valt tot nog toe eenigszins tegen als gevolg van de weersgesteldheid. Voorts is de spinazie geen gemakkelijk product, aange zien zij vrij spoedig aan bederf onderhevig is. Bij gunstig weer en ais het transport geen te groote moeilijkheden oplevert, kan ook de spi nazie echter nog een besten tijd beleven. In dit verband wees men ons tenslotte op den export naar Duitschland, die een belang rijke opleving van den Nederlandschen tuin bouw in het algemeen ten gevolge heeft, en op de geregelde aankoopen van groote partijen spinazie door de conservenfabrieken. Vrijdagavond omstreeks half elf ontdekte een voorbijganger brand in een groote loods van de Rotterdauische Stuwacioorsmaatschappij aan den Breede Hilledijk te Rotterdam. Daar het een brand betrof in 't havengebied, rukten zoowel de beroeps- als de vrijwillige brandweer op het gemaakte alarm uit. De vlammen sloegen spioedig hoog uit boven het vrij groote houten gebouw, waarin o.a. stu wadoorsgereedschap lag opgeslagen Onder leiding van den brandweercommandant, ir. J. Govers, werd het vuur van alle zijden in gesloten, waarbij de gezamenlijke brandweren na eenigen tijd van ingespiannen arbeid succes hadden. Omstreeks half twaalf verminderde de vuur zee zienderoogen, hoewel een enorme rookont wikkeling den arbeid van de brandweren be moeilijkte. Tegen half een kon het kleine mate riaal inrukken. De nablussching heeft evenwel nog een groot deel van den nacht geduurd. HILVERSUM I. 415.5 M. 6.45 Gramoloonmuziek, 6.50 Ochtend- gymnastiek, 7.00 Gramofoonmuzjek, 7.45 Ochtendgymnastiek, 8.00 BNO: Nieuwsbe richten, 8.25 Gewijde muziek (gr.pl.), 8.45 Gramofoonmuziek, 9.15 Voor de huisvrouw, 9.20 Gramoloonmuziek. 10.00 Ensemble Jonny Kroon, 10.20 Declamatie, 10.40 En semble Jonny Kroon, 11.15 Zang met pia nobegeleiding en gramoloonmuziek, 12.00 Gramofoomuziek, 12.30 Voor den boer, 12.45 HNO: Nieuws- en economische be richten, 1.00 Ensemble Jonny Ombach en solist, 1.40 Gramofoonmuziek. 2.30 Amuse mentsorkest, Ensemble Erica Helen en so list, 3.45 Gramofoonmuziek, 4.20 Gramo foonmuziek. 4.30 Causerie „Vorstenland- sche orkestmuziek" met gramofoonmuz., 5.00 Gramofoonmuziek, 5.15 BNO: Nieuws-, economische en beursberichten, 5.30 Rus sisch orkest „Slawa" en solisten, 6.15 Cau serie „Student en volk", 6.30 Orgelconcert, 7.00 BNO: Vragen van den a»g. 7.15 Gra mofoonmuziek, 7.30 Duitsche les, 8.00 BNO: Nieuwsberichten, 8.I5 Spiegel van den dag, 8.30 Omroeporkest en soliste, 9.10 Causerie „Nederland voedt zichzelf. Pro ductieslag 1941", 9.45 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II, 301.5 M. 6 45 Gramofoonmuziek, 6.50 Ochtend gymnastiek, 7.00 Gramofoonmuziek, 7.45 Ochtendgymnastiek, 8.00 BNO: Nieuwsbe richten, 8.15 Gramofoonmuziek, 10.20 Zang met pianobegeleiding en gramofoon muziek. 11.00 Declamatie, 11.20 Frans Wouters en zijn orkest, 12.00 Berichten, 12.15 Omroeporkest, 12.45 BNO: Nieuws- en economische berichten, 1.00 Orkest Elo- ward, 1.45 Gramofoonmuziek, 2.00 Stede lijk orkest van Maastricht, solist en gra mofoonmuziek, 3.30 Voor zieken. 4.00 En semble Bandi Balogh, 5.00 Gramofoonmu ziek, 5.15 BNO: Nieuws-, economische en beursberichten, 5.30 Salonorkest, 6.15 Sa lonorkest, 6.45 Gramofoonmuziek. 7.00 BNO: Nieuwsberichten, 8.15 Spiegel van den dag of gr.pl., 8.30 Radiotooneel, 9.30 Gramofoonmuziek met toelichting, 10.00 BNO: Nieuwsberichten, sluiting. Dr. H. Nanning's W<tea>ch»»tl«k n lrf"*»ck WreiJ ia Dr. H. NANNING't Pkar. Ck<>. F.kriek, N.V., DEN HAAG. In de periode van 5 tot en met 10 Mei heeft Winterhulp Nederland bijdragen ontvangen tot een totaalbedrag van 12.359.85. De secretaris-generaal van het departement van Opvoeding, Wetenschap en Cultuurbescher ming verzoekt ons het volgende bekend te ma ken:: Reeds voor den oorlog werd de mogelijkheid bestudeerd om ook in ons land de film aan het onderwijs dienstbaar te maken, gelijk zulks reeds in verschillende andere landen het geval was. Deze plannen hebben thans vasten vorm aangenomen. Op 6 Mei JJ. is door den secre taris-generaal van het departement van Op voeding, Wetenschap en Cultuurbescherming opgericht de stichting „Nederlandsche onder- wijsfilm", gevestigd te 's-Gravenhage, Stadhou dersplein no. 8. Deze stichting heeft haar werk zaamheden reeds aangevangen; nadere mede deelingen daaromtrent zullen volgen. In verband met pogingen, die elders wor den aangekondigd, om over te gaan tot het brengen van filmonderwijs op de scholen, kan reeds thans worden medegedeeld, dat het in de bedoeling ligt, de voornoemde stichting onder behoorlijk toezicht van rijks wege aan te wijzen als de eenige instantie, die bevoegd is om op dit gebied werkzaam te zijn. Zaterdagnacht vlogen enkele Britsche toe stellen over ons land. Eeinige bommen werden neergeworpen. Er werd weinig schade aangericht. Een tiental huizen kreeg glas schade. Slechts een enkel geval was ernstiger: in een stad in Noord-Holland werd n.l. een arbeidershuis door een brandbom getroffen, waardoor helaas een vrouw gedood werd; de brand werd snel gebluscht. Dat de eerste tuinbouwproducten in' den regel veel opbrengen, is geen bijzonderheid, omdat men er gaarne iets voor over heeft om van een nieuw product het eerste te kunnen genieten. Doch wel een bijzondere prijs werd Vrijdag aan de groenten- en fruitveiling Honselersdijk be taald voor de eerste witte druiven van het soort Golden Champion. Voor dit eerste product van het Westland werd de fabelachtige prijs van f 8.30 per kilo betaald. Een dezer dagen is op de begraafplaat „Vre- denhof" te Schiermonnikoog het stoffelijk over schot ter aarde besteld van een Britschen vlie ger, welk lijk enkele dagen tevoren op een zandplaat ten oosten van het eiland was aan gespoeld. Bij de begrafenis, welke met militaire eer geschiedde, hield de Marinepfarrer van Bor- kum, de heer Henning Dubbels, een lijkrede. Naar wij vernemen heeft het Centraal Bureau van Tuinbouwveilingen een afwijzende beschik king gekregen op het verzoek van de veiling- vereenigingen, over te mogen gaan tot het heffen van 1 pCt. wegens administratiekosten. De veilingen zullen dus alle extra-admini stratiekosten en ook de omzetbelasting zelf moeten betalen. In kringen van belanghebbenden bestaat thans het voornemen, de betrokken instanties te verzoeken de maximumprijzen voor tuinbouw producten, zooals die regelmatig worden vast gesteld, een procent te verhoogen met het oog op bovengenoemde extra-lasten voor de veilin gen. Sinds eenigen tijd worden bij Dorgeest onder de gemeente Uitgeest opgravingen gedaan on der leiding van dr. Bursch uit Leiden Het betreft hier een woerd aan de grens van het laagveengebied, die blijkens het gevonden aardewerk een Friesch-Bataafsche bevolking in het begin onzer jaartelling bewoond moet hebben. De sporen der woningen, die zün ge vonden. wijzen op een verwantschap met de nederzetting, die te Ockenburgh werd aange troffen. Mogelijk betreft het hier overblijfse len van den stam der Kaninefaten, die reeds door de Romeinen worden genoemd. Zaterdagmiddag is het 2-jarig dochtertje van den heer C. van den Berg te Noordwijker- hout door een autobus, welke den dienst Haar lem— Noordwijk aan Zee onderhoudt, overre den en bijna op slag gedood. Het jeugdig slacht offertje wilde den Heerenweg oversteken op het oogenblik, dat de bus naderde. De chauf feur kon een aanrijding niet meer voorkomen, zoodat hem geen schuld aan dit droevig onge val treft. Het departement van Volksvoorlichting en Kunsten deelt mede: Aangezien ook dansleiders in de voorloopige vakgroep van gezelschapsdansleeraren zullen worden opgenomen, is het noodzakelijk, dat belanghebbenden zich zoo spoedig mogelijk voor inschrijving wenden tot het secretariaat van de voorloopige vakgroep, den heer W. J. N. van Dalen, Thomsonlaan 23, Den Haag, tel. 336757.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1941 | | pagina 3