r Afkondiging van crisis toestand in de V.S.? Verduistering Parijsche pers over den nieuwen weg van Vichy Aanvallen bij Tobroek afgeslagen Solloem in Duitsche handen Britsche havenwerken aangevallen Syrië en Frankrijk Aanbouw van marine- hulpschepen in V.S. Laguardia leider van bureau voor burgerlijke verdediging V Martinique in staat van verdediging gebracht Onderscheiding voor Göring en Von Ribbentrop Duitsche vliegtuigen boven Engeland Duikboot brengt 33.000 ton tot zinken De ontmoeting tusschen Matsoeoka en Grew W Koninklijk bezoek De Diplo over de vrijheid der zeeën VOLKSTUINTJES EN VOEDSELVOORZIENING VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS BUR. VOOR RfDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 TELEOON 21543 EN 21544 - GIRO 22884 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) vooi Haarlem 26 cent per week; per kwartaal 3.42. Bij onze Agenten 28V2 ct. per week, per kwartaal 3.76V2. DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE DINSDAG 20 MEI 1941 - AVONDBLAD VIJF EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 23015 De prijs der advertentiën bedraagt 35 cents per regel. Ingezonden Mededeelingen 60 ets. per regel. Bij contract sterk geredu ceerde prijzen. Kleine annonces (Vraag- en Aanbod-advertentiën) 13 regels 48 cents, iedere regel meer 16 cents. Roosevelts volmachten zouden daardoor aanzienlijk worden uitgebreid Uitbreiding van export' licentiecontróle De buitenlandsche schepen J' Japansche woordvoerder over de Nankingregeering Engelsche vliegtuigen bom bardeeren Palmyra GENERAAL BERGERET IN TUNIS Vulkaan op Kamsjatka in werking Verkoop van Argentijnsche schepen verboden Vrede en samenwerking met Duitschland Leahy niet naar V. S. terug De vrijlating van Fransche krijgsgevangenen SPANJE EN DE H. STOEL Commentaar op de houding van Roosevelt en Huil Ital. weermachtsbericht Vliegvelden op Kreta aangevallen DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN Lord Gort bij gouverneur van Algeciras Duitsch weermachtsbericht De Britsche pogingen om ver wijdering tot stand te brengen Verplichtingen van eigenaars en vereenigingen KANO OVERVAREN Een der inzittenden verdronken KOKENDE MELK OVER HET LICHAAM Jongetje aan brandwonden overleden Meisje een been afgereden Installatie consulenten Lichamelijke opvoeding Berichtendienst Nederl. Omroep NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT NEW YORK, 20 Mei (D.N.B.) In Congreskringen te Washington verluidt, dat president Roosevelt de afkondiging van den „nationalen crisistoestand" voorbereidt, waardoor zjjn volmachten vooral op militair gebied aanzienlijk zouden worden uitge breid. Ondanks de tegenspraak van het Witte Huis, dat Roosevelt geen bijzondere boodschap over buitenlandsche politieke vraagstukken aan het Congres overweegt, blijft het gerucht de ronde doen, aldus meldt de New York Daily News uit Was hington, dat de president de verscherping van de positie der Vereenigde Staten, zgn. als gevolg van de Fransch-Duitsche toena dering, tot voorwendsel zal nemen om een onverwijlde versterking der militaire sa menwerking met Engeland tot stand te brengen. In Washington verwacht men, dat de Fran sche bezittingen op het Westelijke halfrond door Amerika zullen worden overgenomen, en dat de Vereenigde Staten aan een eventueele poging sullen deelnemen, Dakar te bezetten. Het is mo gelijk, meldt de correspondent verder, dat Lon den wegens gebrek aan oorlogsschepen voor deze onderneming de Vereenigde Staten zal verzoeken, Engeland met zijn vloot bij de uit voering van de krijgsverrichtingen te helpen. In breede kringen van Washington is men ervan overtuigd, dat Roosevelt aan den vooravond van groote beslissingen staat. Het Huis van Afgevaardigden heeft de wet aangenomen, waardoor de Amerikaansche ex- portlicentiecontröle tot de Philippijnen en de zone van het Panamakanaal wordt uitgebreid. Daar door moet, aldus de Associated Press, ver hinderd worden, dat de tegen Engeland strij dende landen langs een omweg over de ge noemde gebieden oorlogsmateriaal verkrijgen. S. P. T. meldt uit Washington: Donderdag zal de inter-Amerikaansche financieele en eco nomische commissie vergaderen om te komen tot een gemeenschappelijk plan van uitvoering ten aanzien van het inbeslagnemen van bui tenlandsche schepen, die op het oogenblik in Amerikaansche havenS liggen. Aan deze con ferentie zullen vertegenwoordigers van 21 Ame rikaansche republieken deelnemen. WASHINGTON, 20 Mei (D.N.B.). Het Huis van Afgevaardigden heeft gisteren het ontwerp aangenomen, waarbij de regeering gemachtigd wordt, nieuwe marinehulpschepen met een ge zamenlijke tonnage van 550.000 ton te bouwen. De kosten hiervoor worden op 350 millioen dol lar geraamd. NEW YORK, 20 Mei (DN.B.)President Roo sevelt heeft den burgemeester van New York, Laguardia, tot leider benoemd van het in op richting zijnde bureau voor burgerlijke verde diging, meldt de Associated Press uit officieele kringen te Washington. Laguardia heeft den post aangenomen. Het zal in de eerste plaats de taak van dit nieuwe bureau zijn, in het geheele land een systeem van luchtbescherming te or- ganiseeren en de nationale en plaatselijke ver dedigingsplannen te coördineeren. De formeele aankondiging van het nieuwe federale bureau heeft Roosevelt om persoonlijke redenen voor- loopig uitgesteld. De president' is van zijn maag kwaal nog niet geheel hersteld en blijft op doktersadvies voorloopig nog thuis. TOKIO, 20 Mei. (Domei). In antwoord op een vraag naar aanleiding van een couranten bericht, heeft de woordvoerder van het Japan sche inlichtingenbureau hedenochtend op de gebruikelijke conferentie voor de buitenland sche pers verklaard: „Wij verwachten binnen kort de erkenning van de nationale Chinee- sche regeering te Nanking door Duitschland en Italië, doch wij kunnen niet precies zeggen Wanneer". Beiroet, 20 Mei. (D. N. BO Twee Engel sche vliegtuigen hebben Maandagmiddag op hieuw Palmyra gebombardeerd, waardoor ^nige materieele schade werd veroorzaakt. Er 2Ün geen slachtoffers gevallen. Tunis, 20 Mei (S. F. to De Fransche staatssecretaris voor Luchtvaart, generaal Ber- eeret, die een inspectiereis maakt in de Fran se bezittingen langs de Noord-Afrikaansche *Mst, is heden in Tunis aangekomen. Hij werd °°or den resident-generaal en den bevelhebber ~er Fransche luchtstrijdkrachten in Tunis ont ogen. Het verblijf van generaal Bergeret in ^Uhis zal eenige dagen duren, Zonsondergang 20 Mei 21.36 Zonsopgang 21 Mei 5.36 Maanopkomst 3.32 ondergang 15.35 NEW YORK, 20 Mei (SPT) Uit Fort de France zijn te New York berichten binnengekomen, vol gens welke het eiland Martinique in aller haast door de Fransche strijdkrachten in staat van verdediging gebracht wordt. De vestingwerken worden aanzienlijk uitgebreid. In militaire kringen op Martinique verklaarde men, dat men vastbesloten was Fort de France, waar zich de goudreserven van de Bank van Frankrijk bevinden, in geval van oorlog tot het uiterste te verdedigen en indien het noodig zou zijn, de vesting op te blazen. HSINGKING, 20 Mei. (D. N. B.) De keize, van Mandsjoerije heeft gisteren rijksmaarschalk minister-president Hermann Göring en den mi nister van Buitenlandsche Zaken van het Duit- sche Rijk, Von Ribbentrop, onderscheiden met de Orde van den Draak eerste klasse. STOCKHOLM, 20 Mei (D.N.B.) Reuter meldt, dat Duitsche vliegtuigen vannacht bom men hebben laten vallen op de Zuid-Westelijke districten van Engeland. Daarbij ontstond vol gens Reuter „eenige schade". Ook in een streek van Oost-Engeland zijn brisantbommen geval len. MOSKOU, 20 Mei (D.N.B.) Uit Petropaw- lowsk op het schiereiland Kamsjatka wordt melding gemaakt van een versterkte werking van den vulkaan Tolbatsjik. In den nacht van 8 op 9 Mei werden de bewoners van een in de nabijheid van den vulkaan gelegen dorp door zWaar gerommel en door aardschokken uit den slaap gewekt. 'Het bleek, dat zich niet ver van den hoofdkrater van den genoemden vulkaan een nevenkrater had gevormd, waaruit vuur omhoog steeg. De sneeuw in de omgeving van den vulkaan is met asch bedekt, en -aan den nachtelijken hemel valt een sterke vuurgloed waar te nemen. Door het hevige onderaardsche gedreun trillen in de omliggende dorpen de ruiten der huizen. De vulkaan Tolbatsjik ligt ongeveer dertig km. ten zuiden van den Kljuts- jewskajasopa, den grootsten vulkaan van Azië en Europa. De vulkaan Tobatsjik, die sinds 1939 weer voortdurend in werking is, heeft, volgens de Prawda. bij elkaar tachtig nevenkraters. Sinds 1937 zijn er op het schiereiland Kam sjatka ongeveer vijftig vulkanische -uitbarstin gen voorgevallen BUENOS AIRES, 19 Mei (SPT). De Argen tijnsche regeering heeft heden bij decreet den verkoop of overdracht van Argentijnsche sche pen aan buitenlandsche maatschappijen of par ticuliere personen verboden. Ook het charteren van Argentijnsche schepen door buitenlanders valt onder dit verbod. Eigendomsoverdracht zal in de toekomst slechts mogelijk zijn na verkre gen toestemming van de Argentijnsche regee ring. De regeering heeft voorts bepaald, dat alle Argentijnsche schepen, die naar buitenlandsche havens vertrekken, hiervoor van te voren toe stemming van de regeering moeten hebben ver kregen. PARIJS, 20 Mei (D.N.B.) De in het com muniqué van de Fransche regeering bekend ge maakte nieuwe overeenkomsten omtrent verdere verlichtingen in het verkeer over de demarcatie lijn en omtrent de vrijlating van krijgsgevange nen, zijn in de Parijsche pers met begrip en erkentelijkheid ontvangen. De bladen noemen de nieuwe overeenkomsten de eerste vruchten van den thans door Vichy ingeslagen weg naar samenwerking De bijdrage van deze 100.000 strijders van twee oorlogen, die in hun gevangenschap met den tegenstander van gisteren contact gekregen hebben en thans ontslagen worden, schrijft Aujourdhui zal be slissend zijn voor den materieelen en geestelij ken opbouw van Frankrijk. Tweemaal hebben zij aan eigen lijf moeten ondervinden, dat er tusschen Duitschland en Frankrijk slechts vrede er. samenwerking kan bestaan. De Petit Pari- sien noemt de tot dusver bereikte resultaten der Duitsch-Fransche besprekingen een gebeur tenis zonder weerga in de geschiedenis. De overwinnaar van heden staat datgene toe, wat de overwinnaar van 1918 niet deed. De Duitsche krijgsgevangenen werden na den wapenstilstand van 1918 niet vrijgelaten, doch pas met het slui ten van den vrede. De Oeuvre ziet in de nieu we overeenkomsten het bewijs, dat men niet naar 'n nieuw Versailles gaat, waarvan ditmaal Frankrijk het slachtoffer zou zijn, doch naar een reorganisatie van het Euiopeesche conti nent. Daarbij zal Frankrijk dank zij de groot moedigheid van den overwinnaar, volgens het woord van maarschalk Pétain, zijn nederlaag te boven komen en zijn rang als Europeesche en koloniale groote mogendheid kunnen verkrijgen Uit Vichy meldt S. P. T.: De Amerikaansche ambassadeur, Leahy, heeft tegenover de pers een officieele verklaring afgelegd waarin het ge rucht over zijn terugkeer naar de Vereenigde Staten tendentieus werd genoemd. Leahy ver klaarde, dat hij zijn opdracht in Vichy in het geheel niet als geëindigd beschouwde. Uit Vichy meldt het D.N.B.: De overeenkomst betreffende een vrijlating van meer dan 100.000 krijgsgevangenen, zoo schrijft het blad Le Pro- gres, zal stellig niet nalaten in vele Fransche gezinnen vreugde te verschaffen. De Effort schrijft, dat de hoop, welke men gesteld heeft op de Duitsch-Fransche onderhandelingen en op de politiek der samenwerking, bevestigd gaat worden. Meer dan 100.000 krijgsgevangenen, en wel de oud-strijders van den wereldoorlog, mogen thans naar Frankrijk terugkeeren. Frankrijk is den weg der samenwerking opge gaan, welken het thans niet meer kan ver iaten. Het Journal schrijft dat de bekend ge maakte resultaten der Duitsch-Fransche onder handelingen niet als een einde doch zuiver als een begin worden aangediend. In een commen taar van het persbureau Ofi, dat door de meeste bladen letterlijk wordt afgedrukt, wordt o. a. gezegd: De aankondiging van de komende vrij lating van alle onderofficieren, korporaals en soldaten, die den wereldoorlog hebben meege maakt, is het meest aangrijpende bericht, dat de Franschen sinds het einde der militaire ope raties ontvangen hebben. De overwinnaar van heden bewijst eer aan hen, die eens over zijn land zegevierden. Dit is een menschelijk gebaar. De geheele Fransche bevolking, en vooral de be trokken gezinnen, zullij dezen maatregel op zijn juiste waarde weten te schatten. BERLIJN, 19 Mei (D.N.B.). Een Duitsche duikboot heeft op den Atlantischen Oceaan Britsche tankschepen, die in convooi voeren, met een tonnage van 33.000 brt. in den grond geboord, zoc verneemt het D.N.B. TOKIO, 20 Mei. (D.N.B.) Bij het begin der persconferentie van heden en nog voordat de buitenlandsche correspondenten met hun vra gen konden beginnen heeft de woordvoerder van het centrale bureau voor inlichtingen van het Japansche kabinet verzocht, hem geen moei lijke vragen te stellen, daar hij niet in staat was die te beantwoorden. Toen hem om nadere bijzonderheden verzocht werd over de ontmoe ting van gisteren tusschen Matsoeoka, den Ja- panschen minister van buitenlandsche zaken, en Grew, den ambassadeur van de Ver. Staten, zeide de woordvoerder, dat hier uitsluitend sprake is geweest van een hoffelijkheidsbezoek. Grew was zoo vriendelijk geweest, Matsoeo ka een geneesmiddel tegen de verkoudheid te geven, waaraan de minister van Buitenlandsche zaken sinds zijn terugkeer uit Europa lijdt. MADRID, 20 Mei (D.N.B.). Ten aanzien van de besprekingen, die gevoerd zijn tusschen den minister van Buitenlandsche Zaken, Serrano Suner, en den Pauselijken Nuntius melden de Spaansche avondbladen, dat de chef van het diplomatieke kabinet heeft medegedeeld, dat de tusschen den H. Stoel en de Spaansche regee ring hangende problemen een bevredigende op losing hebben gevonden. Koning Victor Emanuel van Italië bracht dezer dagen een bezoek aan de gewonden van het Afrikacorps, die in een der hospitalen van Rome verpleegd worden. (Atlantic -Holland BERLIJN, 20 Mei. (D.N.B.). Tegenover de pogingen van Roosevelt en Huil, om naar aanlei ding van de Noord-Amerikaansche handelsweek de schuld aan de op het geheele Westelijk half rond heerschende ontevredenheid over de econo mische en commercieele omstandigheden, op de autoritaire staten te leggen, schrift de Deutsche diplomatisch-politische Korrespondenz, dat de ware reden hiervoor in de veronachtzaming van het beginsel der vrijheid van de zeeën door En geland met steun van de tegenwoordige Ameri kaansche regeering te zien is. Want bestond er werkelijk een vrijheid der zeeën, schrijft de Di plo, dan zouden er geen beperkingen bestaan voor het internationale handelsverkeer met alle goederen, die niet onvoorwaardelijk tot de con trabande behooren. Daarom hoeden Roosevelt en Huil zich ervoor, het netelige onderwerp „vrij heid der zeeën" ter sprake te brengen. Over het algemeen, zoo vervolgt de Diplo, zijn het niet bepaald de begrippen gerechtigheid en wederkeerigheid, welke de tegenwoordige be windslieden der Vereenigde Staten op het gebied van politiek en handel in het verkeer tusschen de staten gebruikt wenschen te zien. Dezelfde instanties, die b.v. bij de asmogendheden het voornemen van wereldoverheersching veronder stellen, verhelen niet, dat zij het als hun natuur lijk recht en doel beschouwen, om met hun En gelsche vrienden de zeeën en daarmede de wereld te overheerschen. Huil als woord voerder is bir tegen overdreven natio nalisme, tegen uinatie in de internationale handelsbetrekkingen. Daarbij is het juist een der meest kenmerkende beginselen van de tegen woordige Noord-Amerikaansche handelspolitiek om met alle middelen den handel van derden te verdringen of te vernietigen daar, waar de Ver eenigde Staten dien handel voor zich zelf tot een monopolie wenschen te maken. Voorts huldigt de tegenwoordige handelspoli tiek der Vereenigde Staten het standpunt, dat zij het voorrecht heeft, overal en aan allen te mogen verkoopen, en dat zij met het oog op haar bijna autarkisch economisch stelsel niet verplicht is, dienovereenkomstig goederen van haar klanten af te nemen. Ook dit is een essen- tieele oorzaak van de reeds lang voor den We reldoorlog ontstane misstanden op het gebied van den wereldhandel. Tegenover de bewering van Roosevelt en Huil, dat de Vereenigde Staten in het verleden „de leiding op zich genomen hadden bij de poging om de kanalen van den internationalen handel te heropenen en op den grondslag van weder- zijdsch voordeel, van eerlijken handel en vriend schappelijke samenwerking, een opbloei van den wereldhandel te verkrijgen", verklaart de Diplo, dat men in Europa niet vergeten heeft, hoe de Vereenigde Staten de economische conferentie van Londen, die door alle landen met de beste voornemens was georganiseerd, torpedeeren, om een stabiliseering van de valuta te verhinderen, welke hun de mogelijkheid eener dumping van goederen had ontnomen. Wanneer Roosevelt en Huil niettemin meenden, de wereld een soort leiderschap der Vereenigde Staten voor het her stel van een wereldhandel te kunnen aanbieden, moet bedacht worden, dat Europa uit bittere er varing de Noord-Amerikaansche adviezen op economisch en commercieel gebied te goed kent, om zich nog eens aan Noord-Amerikaansche deskundigen of beter gezegd aan economische ''mperialisten uit te leveren. Europa, zoo besluit de Diplo, betwist in ieder geval en in alle omstandigheden Roosevelt en zijn mannen het recht, onder welk voorwendsel ook, de wereld steeds een systeem op te dringen, dat zelf in hun eigen land schipbreuk geleden heeft. ROME, 20 Mei (Stefani). Het Italiaansche communiqué nummer 349 luidt als volgt: Noord-Af rik a: Aan het front van To broek hebben wij kleine vijandelijke acties af geslagen, waarbij gevangenen werden gemaakt. Onze luchtformaties hebben Mersa Matroeh en Tobroek gebombardeerd, waardoor groote bran den zijn ontstaan. De vijand heeft een lucht aanval ondernomen op Benghazi. Oost-Af rik a: In den sector van Gondar is de vijand door onze energieke tegenacties uit de stellingen verdreven, waarin hü zich op 17 en 18 Mei had weten te nestelen. De aan den vijand toegebrachte verliezen zijn aanzienlijk. Onze verliezen zijn eveneens groot. BERLIJN, 20 Mei. Het DN.B. verneemt van bevoegde zijde het volgende: Solloem is sedert den zestienden Mei in handen van de Duitsch-Italiaansche troe pen. Andersluidende Engelsche beweringen zijn even onwaar als het van Engelsche zijde verspreide bericht, dat de Duitschers tijdens de jongste gevechten in Noord-Afrika meer dan vijfhonderd gevangenen verloren zou den hebben Scheepsdoelen in de Baai van Soeda op het eiland Kreta hebben oqjr gisteren weer aan aanvallen van Duitsche duikbommenwerpers bloot gestaan. Hierbij kon worden waargeno men, dat een kruiser in brand stond. In den afgeloopen nacht zijn succesvolle Duitsche bomaanvallen gedaan op haveninstal laties aan de Zuid- en Oostkust van Engeland. Een bewapeningsfabriek in het Zuiden van Engeland werd doeltreffend gebombardeerd. Er ontstonden verscheidene branden. Op den 19en Mei hebben Duitsche gevechts vliegtuigen verscheidene vliegvelden op het eiland Kreta aangevallen Hierbij werden op een vliegveld drie Britsche jachtvliegtuigen van het type Hurricane vernield en andere vlieg tuigen van hetzelfde type beschadigd. Tijdens deze aanvallen stelden de Duitsche vliegtuigen verscheidene stukken luchtdoelge schut buiten gevecht. Duitsche verkenningsstrijdkrachten, die dezer dagen in het gebied van Solloem verder naar het Oosten oprukten, hebben, naar aan het D.N.B. wordt gemeld, vijf Britsche pantser wagens vernietigd. De bemanningen der pant serwagens werden gevangen genomen. Zfj be klaagden zich erover, dat de Royal Air Force aan het Libysche front zoo weinig in actie kwam en den strijd der troepen te land nauwe lijks ondersteunde. Daarentegen heeft het Duit sche luchtwapen den Britschen afdeelingen veel zorg gebaard en aan pantserwagens, colonnes infanterie en artilleriestellingen door geregelde aanvallen zware schade toegebracht. ALGECIRAS, 20 Mei. (S. P. T.) De nieu we gouverneur van Gibraltar, Lord Gort, heeft Maandag een officieel bezoek gebracht aan den Spaanschen militairen gouverneur van Algeci ras. Lord Gort, die van zeven Britsche officie ren vergezeld was, is met militaire eer ontvan gen. In den namiddag had een officieele recep tie plaats, waaraan ook de burgerlijke autori teiten van Algeciras hebben deelgenomen. BERLIJN, 20 Mei (D.N.B.) Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakt bekend: Een duiboot onder bevel van kapitein-luite nant Lehmann-Willenbrocj heeft uit convooien 33.000 brt. aan Britsche tankschepen tot zinken gebracht. Duitsche duikbommenwerpers hebben onder bescherming van jachtvliegtuigen schepen in de Soeda-baai en vliegvelden op het eiland Kreta aangèvallen. Zij wierpen een kruiser van de York-klasse in brand, vernielden zes jacht- vleigtuigen van het type Hurricane op den grond en stelden zes stukken luchtdoelgeschut buiten gevecht. In het zeegebied rondom Engeland vernietig den gevechtsvliegtuigen ten Zuidwesten van Weymouth een Britsche duikboot en bescha digden in Milfordhaven een groot koopvaardij schip zwaar. Bij aanvallen op de Engelsche Zuidkust schoten Duitsche jagers in luchtgevechten zes Britsche jachtvliegtuigen en een gevechtsvlieg tuig neer. In den afgeloopen nacht vielen gevechts vliegtuigen haveninstallaties aan de Zuid- en Zuidoostkust van Engeland aan. In Noord-Afrika wederzijdsche activiteit van verkennin gstroepen De vijand is overdag noch des nachts boven het Duitsche Rijksgebied verschenen. VICHY, 20 Mei (D.N.B.). Het agentschap OFI publiceert een communiqué, waarin een princi pieel standpunt wordt ingenomen ten aanzien van de Britsche pogingen om nu ook Syrië van Frankrijk los te scheuren. In dit communiqué wordt het volgende gezegd: Boven de Syrische steden en dorpen hebben Engelsche vliegtuigen door generaal Catroux opgestelde pamfletten neergeworpen. Behalve de vele andere, is dit een nieuw bewijs voor het feit, dat een van de doeleinden van de Engel sche politiek het losscheuren van Syrië van het moederland is. Engeland heeft getracht het grootste deel van het Fransche koloniale rijk tot een verbreken van den band met het moe derland te bewegen. Vervolgens herinnert het agentschap aan de Britsche manoeuvres in Numea, Tahiti, in Fransch-Indo-China en vooral in Gabon en Ka meroen en zegt verder, dat Engeland behalve eenige successen, die het door middel van ge weld, verkeerde inlichtingen aan de van Vichy afgesneden Franschen of door het gebruiken van groote financieele middelen heeft verkre gen, aan den anderen kant ook groote nederla gen heeft geleden, zoo o.m. bij de regeering van Madagascar, in Djiboeti en vooral in Dakar. Voor Frankrijk is ongetwijfeld het uur geko men om in het bijzonder in Afrika zijn koloniaal rijk opnieuw onder één bestuur te brengen. Het Fransche agentschap legt er in dit ver band den nadruk op, dat het vraagstuk der afvalligheid uitsluitend en alleen tusschen Frankrijk en de afvalligen geregeld moet wor den, die voor het meerendeel goede, doch mis leide Franschen zijn. Het communiqué van OFI zegt ten slotte het volgende: Op een oogenblik, waarop Frankrijk pogingen in het werk stelt om deze Franschen weer naar zich terug te voeren, kan het niet dulden, dat een buitenlandsche mogendheid zich hierin mengt om dit te verhinderen. Om alleen van de gebieden rondom het Tsaad-meer. of van Gabon of heel in het algemeen van Equatoriaal Afrika en Kameroen te spreken, het zijn provincies van het Fransche imperium, waarin thans de Fran sche souvereiniteit in den vollen omvang moet worden hersteld. De Provinciale Voedselcommissaris voor Noord-Holland maakt bekend, dat eenieder, die voor het teeltjaar 1941 akkerbouwproducten teelt voor eigen gebruik in een (volks) tuintje, aangeraden wordt, mede met het oog op even tueele uitreiking van vervoerbewijzen, hiervan kennis te geven aan den Provincialen Voedsel commissaris. Volkstuinvereenigingen kunnen volstaan met het opgeven van alle leden te zamen. Zij moeten hiervoor den Provincialen Voed- selcommissaris doen toekomen een schets kaart van de betrokken perceelen, met ge meente, waarin deze gelegen zijn. Tevens een lijst met het aantal genummerde perceelen, met daarachter den naam van den gebrui ker, grootte van diens gezin, grootte van zijn perceel en geteelde producten. Een dupli-r caat hiervan moet in het bezit zijn van het bestuur. Ook op het land moeten de percee len genummerd zijn. Met nadruk wordt er nogmaals op gewezen, dat de gebruiker van het perceel den tuin ge heel en al zelf moet bewerken, en dat de ge teelde producten alleen voor eigen gezinscon sumptie mogen worden gebruikt. Van eventueele overschotten moet kennis worden gegeven aan den Provincialen Voedselcommissaris. In de Rotte is Maandagmiddag een tweeper soonskano, waarin gezsten waren de 18-jarige M. F. de Waard en de 15-jarige expeditieknecht C. Maasbach, overvaren door het motorschip „Fientje". De kano kapseisde en de beide jonge lui raakten te water. De 20-jarige W. J. Pronk, wonende in een woonschip in de Rotte, sprong hen na en wist De Waard op den wal te bren gen. Maasbach werd gered door den schipper van het motorschip. Hjj bleek een scheurwond in een der beenen te hebben opgeloopen en kon, na in het ziekenhuis te zijn behandld, huiswaarts keeren. Do Waard, bij iwen men gedurende een uur getracht heeft de levens geesten op te wekken, bleek overlden te zijn. Te Apeldoorn hebben een 4-jarig jongetje en en 3-jarig meisje uit het gezin van den heer Sileon in huis den inhoud van een pan koken de melk resp. over het hoofd en de beenen ge kregen. De kinderen zyn naar het R. K zieken huis te Apeldoorn overgebracht, waar de jon gen aan de bekomen brandwonden is bezwe ken. Het meisje verkeert buiten levensgevaar. Maandagavond liep het 7-jarige meisje T. N., wonende in de Bosschestraat te Den Haag, op de tramrails op de Nieuwe Parklaan bij den Nieuwen Duinweg aldaar. Zij lette hierbij niet op een tram, welke met groote snelheid nader kwam. Het meisje werd overreden, tengevolge waarvan haar linkerbeen werd afgereden. Zij is naar het Juliana-kinderziekenhuis vervoerd. Op eenvoudige, doch plechtige wijze zijn Maandag de consulenten van de lichamelijke opvoeding door den Secretaris-Generaal van het Departement van Opvoeding, Wetenschap en Cultuurbescherming, prof. J. van Dam, ge ïnstalleerd. De heer R. Ijzer, hoofdinspecteur der Licha melijke Opvoeding, heette alle aanwezigen wel kom en bracht den autoriteiten dank voor de groote medewerking, welke zij reeds jaren lang verleend hebben. Prof. van Dam wees in zijn inleiding nog eens op het feit, dat in ons land altijd te veel na druk gelegd is op het geestelijke element in de opvoeding, met achterstelling van het li chamelijke. Toch is het nog niet te laat om dit te veranderen en in dit verband gezien is de taak van de consulenten van het allergroot ste belang voor de toekomstige ontwikkeling van ons volk. Het is uw zaak, aldus prof. van Dam, de lichamelijke opvoeding tot de jeugd te bren gen. Op dit goed gelegde fundament kan men in de toekomst verder bouwen. Het werk zal niet eenvoudig zijn, er zal dikwijls een beroep op de consulenten worden gedaan, doch met inspanning van alle krachten zal het lukken den velen moeilijkheden het hoofd te bieden. Hierna vond de beëediging plaats, waarna een geslaagde film werd vertoond van het werk van de consulenten, dat zij tijdens den Paasch- cursus 1941 te Overveen verricht hebben. Morgen, 21 Mei, begint de B. N. O. in zijn Engelsch programma van 22 uur met een nieuwe serie lezingen, getiteld: The dutch achievements in the Netherlands East Indies. Deze uitzendingen zullen het geheele leven in onze Oost behandelen en doen uitkomen wat ons land in Oost-Indië heeft gepresteerd. Hoofdredacteur: H C. 3. A. BARON VAN LAMSWEERDE, Bussum. Gewestelijk verantwoordelijk redacteur: W. G, A. M. VAN WILLIGE, BloemendaaL

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1941 | | pagina 1