Victoria-Water i BOEK EN BLAD w „VOLGENS BARTJENS;1 Vreemdeling in Baby Ion DINSDAG 20 MEI 1941 Kerkdijk levert GOUDEN PROFESSIEFEEST g mm Pit llPtlt! E.N.A.van MEVER D E N Wij Nieuwe uitgaven HET STADHUIS VAN BOLSWARD Op verandering van plannen aangedrongen MUZIEKFESTIVAL TE DRESDEN Ook Mengelberg en Van Beinum zullen dirigeeren Eerste vertooning van een ballet van Richard Strauss VERMISTE JONGEN TERECHT MAN VERMIST Diefstal van levensmiddelen Algemeen overste in Bennebroek Pater L. Wildenburg O.F.M. t Autobussen op methaangas Eerste toepassing te Hilversum VOETBAL UTRECHT—NED. ELFTAL ZWEMMEN Goede tijden der Deensche zwemsters ■HM llllllP -A WmiÊm vraBMi 'im m Rotterdamsche kinderen naar buiten Rotterdamsche bond van R. K. P.T.T.-personeel ACCOUNTANT, uo ned.uniev.acc AMSTERDAM - TEL90361 JAN LUYKENSTR.8 na 6 uur 23/23 Beroemd Amsterdamsch reken meester, die drie eeuwen geleden stierf Weinig bekend Plagiaatplegers luisteren naar Woensdag 21 Mei Kou gevai GOöP. CENTR. BOEREN LEENBANK BOEREN-HYPOTHEEKBANK Nieuwe emissie Automatic Screw Works Apothekers-assistent Een aantal Frieschs architecten heeft bezwa ren geuit tegen de voorgenomen wijze van uit breiding van het stadhuis te Bolsward. Thans heeft de Rijkscommissie voor de Monumenten zorg den protesteerenden Friesehen architecten doen weten, dat zij in een advies aan den secretaris-generaal van het departement van Opvoeding, Wetenschap en Cultuurbescherming heeft gewezen op de onbevredigende wijze van de aansluiting van den nieuwen vleugel van het raadhuis te Bolsward. Op een verandering in de plannen is dan ook aangedrongen. Ten slotte heeft de rijkscommissie den architecten de verzekering gegeven, dat ..eerst dan uitvoe ring aan de verbouwingsplannen zal worden gegeven, wanneer het departement voornoemd, geadviseerd door de Rijkscommissie voor de Monumentenzorg, zich met een en ander heeft vereenigd." Dezen zomer wordt te Dresden een muziek festival gegeven, dat dertig opvoeringen om vat. Bovenaan staan drie avonden ter herden king van den honderd vijf en zestig jaar gele den overleden componist Carl Maria von We ber. De Staatsopera zal vier voorstellingen ge ven. De concerten in de Philharmonie zullen wor den gedirigeerd door Willem Mengelberg, Eduard van Beinum, Paul van Kempen, Karl Maria Zwissler-Mainz en Eugen Jochum. Een Mozart-Bruckner-cyclus zal zes avonden om vatten, terwijl ook aan de hedendaagsche mu ziek aarglacht zal worden geschonken. De Münchensche Staatsopera heeft de eerste vertooning gegeven van een ballet van Richard Strauss „Verklungene Feste". Het ballet berust op de „Danssuite naar Couperin", voor orkest bewerkte clavecimbel-stukken, die Strauss in 1924 publiceerde. Deze suite, omgewerkt en met eenige andere stukken van Couperin uitgebreid, vormt de partituur van het nieuwe ballet. Het danspaar Pia en Pino Mlakar ontwierp het scenario. Het is een kader-handeling geworden, die zich omstreeks 1830 in de buurt van Parijs afspeelt. Ben hertog, mijmerend over hêt ver leden van zijn paleis, laat zich door zijn ballet- meester en prima-ballerina nog eens de dansen Uit vroeger eeuwen uitvoeren, waartoe dezen zich bereid verklaren, mits ook de dans van den eigen tijd in casu de „Spitzentanz" tot zijn recht komt. Op het hoogtepunt, in een allegorie „Flora en Zephyr", vereenigen zich het oude en het nieuwe. Pia en Pino Mlakar reconstrueerden de oude dansen naar choreografische notities van den balletmeester Le Feuillet, Het werk werd gedirigeerd door Clemens Krauss. Nadat de politie bijna een week lang zonder resultaat nasporingen in alle richtingen had ge daan, is op onverwachte wijze licht gekomen in de vermissing van den 14-jarigen jongen K. uit Ede. De jongen kwam n.l. eigener beweging weer thuis en verklaarde een fietstocht te hebben ge maakt. Hij was o.a. naar Eindhoven gepeddeld en bracht de nachten door in schuren e.d. langs den weg. De honger had hem naar huis doen terug- keeren. Sedert Donderdag 8 dezer wordt te Heel ver mist J. H. Breuls, geboren te Klimmen 13 No vember 1907. Het signalement luidt: gewoon postuur, blonde haren, grijze oogen, heeft im beciel uiterlijk en kan geen normaal gesprek voeren. Hjj is gekleed in gestreept grijs costuum met zwart frontbefje, zijn ondergoed is gemerkt: B. M. Een ongeluk wordt gevreesd. In den afgeloopen nacht is ingebroken in een levensmiddelenmagazijn aan de Laan v. Meer- dervoort te Den Haag. De daders zijn binnen gekomen door inklimming en hebben 14 Kg. thee, 8 Kg. boter, 7 Kg. vet en flesschen wij nen ontvreemd. Vandaag werd in het klooster „Sint Lucia" te Bennebroek het gouden professiefeest ge vierd van de Algemeene Overste Moeder Caro lina. Om 9 uur droeg Z. D. H. Mgr. M. P. J. Möll- öiann een pontificale H. Mis op, waaronder hij een toespraak hield tot de jubilaresse. Om half 12 was er receptie in een der zalen van het klooster, gedurende welke de zusters een can tate zongen en de rector van het klooster, de Z.Eerw. heer H. v. d. Heuvel, de feestelinge complimenteerde. De feestdag werd besloten Het een plechtig Lof. De jubilaresse ontving ook van buiten het klooster vele blijken van belangstelling. Maandag is in Huize Callao te Katwijk aan öen Rijn, voorzien van de H.H. Sacrementen der Stervenden, overleden de weleerwaarde pa ter fr. Lofried WildenburgO.M. in den ouder- ö°m van 43 jaar, in het 25e jaar van zijn reli gieus leven, in het 18e jaar van zijn H. Pries terschap. De Metten der overledenen zullen gehouden gorden hedenavond J uur in de kapel van het Missie-College „St Willibrord". Woensdagmor gen te 9.30 uur de gezongen Lauden, gevolgd uoor de plechtige Requiemmis, waarna de be- Pi'afenis op het kloosterkerkhof te Katwijk aan Rijn. is steeds in elke hoeveelheid overal verkrijgbaar Te Hilversum is men er thans toe overgegaan de autobussen van „Stadsverkeer" te laten rij den met aanwending van methaangas als mo tordrijfkracht. Deze toepassing van 't methaan gas. dat in genoemde gemeente in de sinds enkele jaren in gebruik genomen moderne zui- verings-installatie voor het rioolwater uit .dit laatste wordt gewonnen, is iets nieuws voor Nederland. Ten dienste van het stadsverkeer is in ver band hiermede een apart gaslaadstation ge bouwd bii de zuiverings-installatie op de Loos- drechtsche heide. Hier wordt het gezuiverde methaangas onder een spanning van 135 at mosfeer in de vijf stalen flesschen geperst, wel ke iedere autobus op een gas-dolly van kleinen omvang achter zich medevoert. Het methaangas bleek reeds vele voordeelen op te leveren boven benzine. In de maand Juni zlillen ter gelegenheid van het 4o-jarig bestaan van den Utrechtschen Prov. Voetbalbond en het 25-jarig bes'?an van den R.K. Voetbalbond in het Aartsbisdom Utrecht, welke bonden thans deel uitmaken van den Nederlandschen Voetbalbond, te Utrecht enkele feestelijkheden plaats vinden. Het ligt in de bedoeling deze feiten te her denken onder het motto „40 jaar provinciaal voetbal". Hoewei. het. programma nog niet definitief is samengesteld kan wel een receptie worden ver wacht, trwy. ook het spelen van een wedstrijd Van het Utrechtsche N.V.B.-elftal tegen het Nederlandsch elftal in het voornemen ligt De Deensche zwemster Ragnhild Hveger startte Zondag tijdens een groot zwemfeest in Kopen hagen op drie nummers. In al deze nummers slaagde zij erin op overtuigende wijze de over winning te behalen. De door haar verkregen resultaten luidden: 100 meter borstcrawl: 1 min. 7.1 sec.; 400 meter borstcrawl5 min. 12.1 sec.; 100 meter rugslag: 1 min. 16.1 sec. Op de 200 meter schoolslag legde de Deensche 800 Amsterdammertjes waren Maandag de gast van Winterhulp. Een uitstapje naar Zandvoort stond op het programma Zeelucht maakt hongerig, maar Winter hulp zorgde ervoor, dat de magen gevuld konden worden. (Foto's Pax-Holland) kampioene Inge Soerensen beslag op de over winning in 3 min. 2.8 sec. Uit deze tijden blijkt, dat onze Nederlandsche zwemsters in kracht voor deze Deensche zwem sters niet behoeven onder te doen. De interna tionale ontmoetingen in Kopenhagen, welke 6 en 8 Juni zullen plaats hebben tusschen de beste Deensche en Nederlandsche krachten, beloven dus bijzonder interessant te worden. Schippers kwamen den burgemeester van Bok hoven en Engelen, den heer A. P. J. Willemse, hun gélukwenschen aan bieden ter gelegenheid van zijn zilveren ambts jubileum, welke geluk- wenschen vergezeld gin gen van een schilderstuk. (Het Zuiden) Het Comité Vacantie 1930 te Rotterdam heeft gelegenheid gegeven schoolgaande kinderen op te geven voor uitzending buiten de stad ge durende de a s. groote vacantie. In de zomer- vacantie van het vorige jaar heeft dit oCmité ongevewr 6000 kinderen in gezinnen in Neder land ondergebracht. -Thans staat wederom eenzelfde aantal kin deren genoteerd. De inschrijving is inmiddels gesloten. Re persdienst van het .N.V.V. meldt: De Rotterdamsche Bond van R. K. Post- en Telegraaf- en Telefoonpersoenel besloot een dezer dagen tot opheffing en aansluiting bij den Ambenaarsbond. hoofdgroep p.T.T.-personeel. 99 Het moet dit jaar drie eeuwen geleden zijn dat Willem Gerritsz. Bartjens, de be roemde rekenmeester van zijn tijd, Is ge storven. Hoe precies Bartjens ook kon cij feren, wij kunnen merkwaardigerwijze zijn sterfdag- niet eens zoo nauwkeurig uitre kenen. Hij moet ergens tusschen 1640 en 1645 overleden zijn, het meest waarschijn lijk is 1641. „Rekenen kunnen als Bartjens" Is wel de grootste eer, die men een cijferaar kan geven. Bartjens leefde In een tijd, waarin vele re kenmeesters beroemd waren. Was ons land in de 17e eeuw rijk aan knappe schoonschrijvers, ook de rekenmeesters wisten zich een nationalen roern te veroveren. Geestig typeert Vondel bijv. den Amsterdamschen re kenmeester Sybrandt Hansz Cardinael als een vleeschgeworden cijfermassa. „De Vriesche Euklides hangt alleen Van cijferletters hecht aan een Bewaart toch Sybrant. met u allen Bewaart dien rekenschat getrou Viel Kardinael van 't plat, hij zou Aen cijferletters stucken vallen." De buitengewone economische opleving van ons vaderland, in het begin der 17e eeuw be gonnen verklaart ten volle de behoefte aan scholen', waar de grondslag gelegd werd voor een degelijke handelskennis. Op de talrijke kantoren en bijkantoren der Oost- en West- Indische Compagnie, op de bankbedrijven, de handelshuizen, de scheepswerfkantoren, op alle bedrijven, die met onze steeds groeiende tran sitohandel verwant waren, kon men de jonge lui met handelskennis gebruiken.. Talrijke fa miliezaken zorgden ervoor dat de beschikbare functies zooveel mogelijk door eigen krachten werden bezet, maar dan moest er ook han delskennis aanwezig zijn. De grondslag hier voor was de „cijferconst" of, zooals men toen ook wel zei, „de conste van Arimetica". De schooljeugd werd voorgehouden, dat de kennis der „cjjferconstehet ..Sesam" betee- kende naar rijkdom en geluk. „Cijfert soete jeughc In scholen, WH in cijfer-const omdoolen, Cijfert, cijfert dag en nacht Dan wordt ghij met const bevracht; En ghij vaert naer alle stranden En comt rijck weer naer deez landen Coopman. stuerman winckelmaet Cijfert en ghij comt tot staét." De meest vermaarde rekenmeester was dan de man wiens naam we terugvinden In de nog altijd 'gebruikte volksuitdrukking: volgens Bartjens. Groot als rekenmeesters waren Cardinael, Stockman, David Koek, Smyters, Dijcke, Hcecke, maar onbetwistbaar steekt „Willem Gérritsz Bartjens" met kop en schouders bo ven hen uit, zoo vertelt het schoolbestuur. ,De rekenboeken var, Bartjens zijn meer dan twee eeuwen lang in een onafgebro ken reeks van uitgaven in het licht gege ven. Er zullen wel zeer weinige Nederland sche boeken zijn, die in gelijke mate op een aantal geslachten invloed hebben ge had, en toch bestaat er van al die uitga ven geen bibliografie die ook maar in de verte op juistheid en volledigheid mag aan spraak maken. Nu is het opvallend, dat er over onzen re kenmeester pas door de studie van Prof. Bur ger, van wien we een citaat hierboven aan haalden, iets meer met zekerheid is bekend geworden. Voordien schijnt men maar te hebben nageschreven of, erger nog, dingen voor waar te hebben neergepend, die men wel aardig vond, maar nimmer aan de historische werkelijkheid toetste. Vandaar dat prof. Bur ger over e«n artikel In - het Nieuw Nederl. Biografisch Woordenboek verklaart; „alles wat er in staat is onjuist". Het conflict tusschen Noord- en Zuid-Ne derland bracht ook de familie Bartjens naar „boven den Moerdijk", waar Willem dan in 1569 te Amsterdam is geboren Hier ging hij bij. het onderwijs, 't geen blijkt uit de opdracht van zijn vermaard rekenboek „Cijfferinge" aan de stedelijke regeering, waarin hij verklaart op 1 Januari 1604, dat hy het schoolmeestersambt ai „12 jaren openbaarlijck aan de scholleren bedient". Het ging hem niet slecht, hij was tevreden met zijn werk en zijn lijfspreuk „God is mijn heyl" gaf hem voldoende kracht om de „up-and-downs" in het leven tot een or delijk verloop te dwingen. Bovendien, de Am- sterdamsche stadsregeering zorgde voor goed onderwijs, Bartjens roemt het werk: „So in t onderhouden der Stads groote schooien, als in het toelaten van vele treffelijcke bijscholen". Bartjens schijnt een knappe baas te zijn ge weest en behalve een Piet in het cijferen, ook de „Fransche en Duytsehe tale, Schrijf- ende Reeckenkunst Boek-houden als andere nutte- lende wetenheden bedient te hebben" In Zwolle wisten de heeren van de stedelijke regeering dan ook wel wat zij deden, toen ZU in 1618 aan Willem Bartjens de plaats van „Francoysche Schoolmeester" aanboden. En niet aarzelden zij om alle kosten te dra gen voor vrijen overtocht per schuit van Am sterdam naar Zwolle, inbegrepen ..Sijn huisge- sin ende goederen". Zijn traktement was voor dien tijd niet gering: 300 Carolusguldens per jaar, met vrije woning, en nog al wat bijver diensten voor privaatlessen en andere door hem bekleede functies. Bovendien legden de steeds elkaar opvolgende uitgaven van zijn re kenboeken hem geen windeieren. Waarbij Bartjens dan steeds op zijn hoede moest zijn voor plagiaatplegers, waartegen hij zelfs her haaldelijk een openbare aanklacht indiende. Zoo waarschuwt hij in 1620 „alle konstgee- rlge School-Meesters" tegen de praktijken van Pieter van Waasbergen „Bceckverkooper tot Rotterdam" die zich anno 1620 „tot Leyden ondersta en 'heeft te doen Drucken, ende aen den dagh te herbrengen mijne over lange uyt- gegeven Cijfferinge, onnengesien mijn vrunt- lijck schrijven aen hem gedaen, om sulex te willen nalaten, waar inne sonder nauw te soecken, ik gevonden hebben, meer als 170 grove ongeschickte misstellinghen In 1636 is hij nog 'tegen hetzelfde euvel aan het vechten; vol eerlijke verontwaardiging over de aanranding van zijn auteursrechten, doet hij een beroep op de solidaire gevoelens zijner collega's. „Over sulex wil lek fruntlijck ghe- beden hebben, de voor-noemde vuyle Na- drucksels te verwerpen, ende uyt uwe E. ghe- roemde scholen weyren daer mede mi) vriendt- schap sai geschieden, bier-mede". Bartjens' geschriften getuigen niet alleen van een cijferrijpen geest, van een behecrsching der Fransche en Duftsche taal, maar ook van litterairen aanleg. Prof. Burger's uitvoerige stu die bevat daarover tal van doorslaande bewij-. zen en vanzelf maakte Bartjens gebruik van dit scherpsnijdende wapen tegen zijn weinig fijngevoelige plagiaatplegers. Het rekenen was in de zestiende en zeven tiende eeuw in hoofdzaak cijferen. Van voor afgaande aanschouwingsoefeningen was ge woonlijk geen sprake. Uit het hoofd rekenen kende men toen niet. Alles werd op het papier of de lei afgedaan. De leergang was vrijwel dezelfde, dien wij bij het schriftelijk rekenen plegen te volgen: uitspreken en benoemen van getallen, munten, maten en gewichten, de vier hoofdbewerkingen, eerst met heele getallen, daarna met gewone breuken. Tiendeelige breu ken werden niet onderwezen: de indeeling van munten, maten en gewichten gaf daartoe ook geen aanleiding. De meergevorderde leerlingen kregen dan den regel van drieën, intrestreke ningen, kassiersrekeningen etc. Had iemand het rekenen goed onder de knie. dan moest hij de oplossing kunnen vinden van de volgende som, die voor ons meer op een raadsel dan op een som gelijkt.- „Een oasenwelder koopt ossen, betaald voor elke as soo veel guldens als het Octuplaat van de Trigonaal centrale radix uit het getal os sen bedraagd, verkoopt die wederom en wint zoo veel ten honderd als radicem columnarem Decagonalem uit 3700 bedraagt, ontvangt ln alles 5984 gulden. Vrage na 't getal ossen ende na den in en uitkoop der selve." Snappe wie het snappen kan! Zoo'n puzzle was echtr juist een kolfje naar de hand van Bartjens. En als hij het uitgere kend had, moet het juist zijn. Het was dan immers „volgens Bartjens HILVERSUM I. 415.5 M. 6.45 Gramofoonmuzlek, 6.50 Ochtend gymnastiek, 7.00 Gramofoonmuziek, 7.45 Ochtendgymnastiek, 8.00 BNO: Nieuwsbe richten, 8.15 Gewijde muziek (gr.pl.), 845 Gramofoonmuzlek, 9.15 Voor de huis vrouw, 9.20 Gramofoonmuziek, 10.00 En semble Jack der Kinderen met solist, 10.20 Voordracht. 10.40 Ensemble Jack der Kin deren, 11.15 Cello, piano en gramofoon- Voor den boer, 12.45 BNO: Nieuws- en muziek, 12.00 Gramofoonmuziek, 12.25 economische berichten, 1.00 Ensemble Bart Ekkers, 1.30 Gramofoonmuziek, 1.45 Orgelconcert, 2.30 Kinderkoor „Zanglust" met pianobegeleiding en gramofoonmuziek, 3.15 Orkest Eioward, 5.00 Gramofoonmu ziek, 5.15 B"NO: Nieuws-, economische en beursberichten, 5.30 „Vliegen op groote hoogte". causerie, 5.45 Ensemble Bandi Balogh, 6.15 Voor den binnenschipper, 6.30 Musette-orkest „Les Gars de Paris" en so liste, 7.00 BNO: Economische vragen van den dag, 7.15 Volkszangkoor met pianobe geleiding. 7.40 Gramofoonmuziek, 8.00 BNO: Nieuwsberichten. 8.15 Spiegel van den ü'ag, 8.30 Omroep-Symphonie-orkest en solist, 9.10 Gramofoonmuziek, 9.45 Gra mofoonmuziek. HILVERSUM II, 301.5 M. 6.45 Gramofoonmuziek, 6.50 Ochtend gymnastiek, 7.CO Gramofoonmuziek, 7.45 Ochtendgymnastiek, 8.00 BNO: Nieuwsbe richten, 8.15 Gramofoonmuziek, 10.20 Gra mofoonmuziek, 10.30 Viool en piano, 11.20 Gramofoonmuziek, 11.30 Orgelconcert, 12.15 Puszta-orkest. 12.45 BNO: Nieuws- en economische berichten, 1.00 Omroepor kest, 1.45 Gramofoonmuziek. 2.00 Neder landsche Kamerorkest en soliste, 2.30 Ca baretprogramma, 3.15 Nederlandsch Ka merorkest en soliste, 4.15 Gramofoonmu ziek, 5.15 BNO: Nieuws-, economische en beursberichten, 5.30 Rediva-sextet, 6.00 Gramofoonmuziek. 6.15 De Ramblers, 6.45 Reportage 7.00 BNO: Brabantsch praatje, 7.15 Orgelconcert, 7.30 Declamatie, 7.45 Or gelconcert, 8.00 BNO: Nieuwsberichten, 8.15 Spiegel van den dag of gramofoon muziek. 8.30 Ons schemeruurtje. 9.30 Cau serie „De Kamers van Koophandel en Fa brieken in Nederland", 9.45 Gramofoon muziek, 10.00 BNO: Nieuwsberichten slui ting. Helpen veilig en vlug. Doos 1Q en 50ct. Aan het jaarverslag van de Coöp. Centr. Boe renleenbank te Eindhoven ontleenen wij het volgende: De door de oorlogshandelingen verwekte dei ningen en de gewijzigde verhoudingen in. het land- en tuinbouwbedrijf waren uiteraard voor onze instelling niet zonder beteekenis. Dank zij onze gunstige likwiditeitspositie was de regel matige functionneering van ons bedrijf verze kerd. Belangrijke materieele schaden, tengevolge waarvan onze belangen bij debiteuren of an derszins. grooteiyks werden getroffen, kwamen tot heden niet voor. Ook de belangen der aan gesloten plaatselijke boerenleenbanken bleven vrijwel onaangetast. Gedurende het tweede en derde kwartaal van 1940 namen de spaargelden bij de plaatselijke boerenleenbanken eenigermate af, doch deze betrekkelijk geringe vermindering werd ruim schoots overtroffen door meerdere aflossingen op voorschotten en stortingen in rekening-oourant. Vandaar dat het saldo van de beschikbare mid delen der locale banken bij onze Centrale Bank per einde 1940 bijna 4 millioen méér bedroeg dan per einde 1939. Gaarne stellen wij onze diensten beschikbaar bij de uitbetaling voor Overheidsrekening van oorlogs- en defensieschadecredieten, inundatie vergoedingen, e.d. Het resultaat van het boekjaar 1940 was niet onbevredigend.' De onkostenrekening werd be langrijk verhoogd, doordat ten laste van dit boekjaar zoowel de winstbelasting 1939 als de begroote winstbelasting over 1940 is gebracht. Naar onze meening kan ook dit jaar wederom met een storting van 20.000 (onv.) ten laste van de Verlies- en Winstrekening in het Pen sioenfonds worden volstaan. Voorts achten wij het g-ewenscht evenals in vorige jaren 10.000 aan te wenden als een Crisisfonds voor aange sloten boerenleenbanken. Het beschikbare winst saldo bedraagt 51.163 (57.011) waaruit een di vidend van 6 (onv.) pet. zal worden uitge keerd. Aan het jaarverslag van de Boeren-Hypo- theekbank te Eindhoven ontleenen wij het vol gende In Februari 1940 zijn wij overgegaan tot het uitgeven van 4% pandbrieven. Wij mogen met genoegen constateeren, dat tot op heden slechts enkele onzer debiteuren door oorlogsschade zijn getroffen; voor onze instelling zullen, naar wij veronderstellen, hieruit geen verliezen van eenige beteekenis voortvloeien. Per 31 December 1940 was in totaal uitge leend 7.635.173 (8.160.580). Onze onderpanden hebben door de krijgsver richtingen in Mei 1940 in slechts geringe mate geleden. Na toevoeging van 5.000 (10.000) aan de Speciale Reserve bedroeg de netto-winst 9.063.91 (10.371), waaruit een dividend van 6% zal worden uitgekeerd. De reserve bedraagt na winstverdeeling 230.245 (220.592). De N.V. Automatic Screw Works (automati sche schroevenfabriek) te Nijmegen, deelt me de, dat zjj 27 Mei de inschrijving openstelt op gewone aandeelen. Deze nieuwe aandqelen, die nominaal f 125, uitsluitend voor houders van gewone aandeelen, deze nieuwe aandeelen, die tegen den koers van 120 pet. worden geëmit teerd, zullen ten volle deelen In de winst over 1941. De inschrijving staat open bij de Neder landsche Handel Mij. te Amsterdam. Rotter dam, 's Gravenhage en Nijmegen. Door deze uitgifte wordt het geplaatste en ge storte kapitaal verhoogd tot f 500.000. De directie beoogt door deze emissie een ver ruiming van de kasmiddelen der vennootschap te verkrijgen, in verband met den omvang der oopende orders. De directie deelt verder nog mede, dat de eerste vier maanden van het loopende boekjaar niet onbevredigend zijn geweest. De vennoot schap is nog ruim van orders voorz'en, waardoor de fabriek thans behoorlijk bezet is. De verdere ontwikkeling van het bedrijf hangt uiteraard in belangrijke mate ervan af, in hoeverre aanvul ling van den grondstoffenvoorraad mogelijk zal blijken. UTRECHT. Geslaagd mej. E. Bouthoorn. Harderwijk, mej. G. C. Kooiker, Bilthoven, mej. H. L. F. van Wijngaarden, Utrecht en de heer H. Hogenberk, Utrecht. VREEMDELING IN BABYLON door J. Gerhard Toonder. Uitg.: Elsevier, Amsterdam. Welke bezwaren men ook tegen de boeken van J. Gerhard Toonder moge hebben, men kan niet zeggen, dat deze auteur geen raad weet met zijn stof, noch dat hij niet schrijven kan. Hij weet zijn verhaal boeiend in elkaar te zetten, maakt rake opmerkingen en schrijft een frisschen stijl. Zijn jongste boek behoort tot die categorie, welke men, eenmaal aan de lectuur begonnen zijnde, gaarne zoo spoedig mogelijk uit leest. Dit ls voor een roman een niet-geringe verdienste en men moet ieder goed boek, dat deze kwaliteit bezit, van harte toejuichen. De vraag is inmiddels: wat is een goed boek? Kan men een roman als „Vreemdeling in Babyion", waarvan de inhoud bij alle oprechte men- schelijkheid, die de schrijver aan den dag legt toch weinig of geen houvast in het leven biedt, een goed boek noemen? Zeker is, dat tal van lezers deze geschiedenis niet tot hun ver heffing zullen lezen, zoodat men wel ernstig voorbehoud moet maken bij een aanbeveling van „Vreemdeling in Babyion". De opvattingen die de schrijver meer in een dapperen toon dan met overtuigende redeneering over het huwelijk te berde brengt, staan wel ver af van wat wij als juist en waardig erkennen. Ook de wijze waarop de auteur over God spreekt, dan weer alsof hfj in God gelooft, dan weer alsof hij Hem overbodig vindt, kan moeilijk de instemming van den geloovigen lezer verwerven. Weliswaar spreekt de schrijver over al deze zaken met een kennelijk goede bedoeling en vaak ook met grooten ernst en zeker mag men hem niet het verwijt maken, dat hij spot met wat ons heilig is, ja zelfs neemt hij den Schepper soms als maatstaf bij de beoordeeling der menschen, maar dit alles belet niet, dat wij in zijn boek menige passage aantreffen die den geloovige stuit. De held van zijn roman, die in den eersten persoon vertelt en pakkend vertelt is eigenlijk de auteur zelf, die aldus voortdurend aan het woord is en vrij wat logischer en wel sprekender redeneert dan men zou verwachten van den stillen stuurman-aan-den-wal, achter wien de schrijver schuil gaat. Den term stuur- rnan-aan-den-wal moet men letterlijk opvatten. De hoofdpersoon is inderdaad een stuurman van de koopvaardij, die een paar maanden voor het uitbreken van den oorlog in Rotter dam komt wonen en vermoedelijk aan wal zal blijven, omdat een inwendige kwaal hem voor de vaart weinig geschikt maakt. Hij komt in een pension in een volksbuurt terecht en beleeft er al die kleine en groote ervaringen, die voor den zeeman, aan de ruimte gewend, bijzondere af metingen aannemen. In hetzelfde huis, waar een benepen en zielig echtpaar met een paar kinderen hem verzorgt, wonen nog een burger lijke blaaskaak en een opgewonden politieke agitator. Al deze menschen ondergaan ieder op zijn manier den angst voor de dingen die onvermijdelijk over ons land moeten komen, de heele stad schijnt in afwachting te zijn en onze stuurman begint meer- en meer naar de ruime zee te verlangen, hoewel het ook daar wegens den oorlog allesbehalve veilig is. Om hem heen gebeuren allerlei nare dingen die hem de over tuiging geven, dat het met de nv.nschelijke samenleving niet al te fraai gesteld is. In het pension wordt de vrouw door haar man ver moord in een vlaag van waanzin, door de dreigende oorlogsgebeurtenissen verwekt. De politieke drijver wendt den steven en vindt in een reeder een rijken bondgenoot die zijn enor me propaganda-apparaat financiert, en onder al deze bedrijven heeft de zeeman een trouwe vriendin gevonden in de gescheiden vrouw van een dominee, een eenzaam jong ding, dat hij toevallig ontmoette en dat hem haar trieste huwelijksleven vertelt. Behalve deze vrouw staat alles den stuurman tegen, maar ook haar wil hij ontvluchten, omdat een geregeld leven aan den wal niet zijn sterkste zijde is. Zoo zal hij dus weer het ruime sop kiezen, doch nauwelijks is zijn schuit de Rotterdamsche haven uit, of in den vroegen ochtend van den tienden Mei barst de hel boven de kust los. Het schip wendt den boeg en keert terug en de zeeman zal zijn taak vinden in een steun aan de eenzaam achter gelaten vrouw. Het verhaal is nogal negatief en geeft troost noch uitzicht. De schrijver zit vol critiek op alles wat hij ontmoet en worstelt met het ver langen om ver weg te zijn van alle drukte en getob, waar zoo weinig waarachtigs aan te be leven valt. Hier en daar houdt hjj een politiek octoog. waarin hij de tekortkomingen van zijn tijd te lijf gaat, zonder echter eenige positieve verbetering aan de hand te doen. Het is hem blijkbaar meer te doen om de critiek op het bestaande dan om den wil tot medewerking aan een betere toekomst. Toch kan men hem niet verwijten, dat hij onverschillig zou staan tegen over de moeilijkheden; hij wordt er integendeel sterk door bewogen. Dit zou wellicht nog meer kunnen blijken uit een vervolg. De roman „Vreemdeling in Babyion" eindigt namelijk op een zoo dramatisch oogenblik, dat men hier even goed een begin als 'n einde kan begroeten. Inmiddels; indien dit vervolg komt, hopen we op een meer bezonnen en minder vlotte be oordeeling van wat er tusschen de menschen onderling en tusschen hemel en aarde bestaat. Dbg. Sedert onze laatste opgave ontvingen wij de volgende boeken ter bespreking: Mariale vroomheid L. van Hulle S.T.B. Beyaert, Brugge. Vox Humana Theun de Vries Van Loghum Slaterus, Arnhem. Inferno Dante Alighieri; vertaling van Frederica Bremer H. D Tjeenk Willink en Zoon, Haarlem. De koning der Alpen Peter Dörfler Paul Brand, Hilversum. Thuisvaart Henk Mondria J. H. Kok, Kampen. In de ochtend van het leven Theo nijjs- sen c. A. J. van Dishoeck, Bussum. Eer Vlaanderen vergaat Jozef Simons J. van Mierlo-Proost, Turnhout. Feldgange Friedrich Konzelmann Strecker en Schroder, Stuttgart. Sonette einer Griechin Herder, Freiburg i. Br. De glorie van het ambacht J. B. Th. Spaan Em. Querido, Amsterdam. Verzilverbare wenken B. Muysson M, Wijt, Rotterdam. Krn-geografie Bredemeyer, Kruyt en Tos- seran W- Vcrsluys, Amsterdam, v In de serie „Avonduur-lectuur" van ,De Bpaarnestad" is voorts verschenen ..De Madonna aar den Vesuvius" van M Causemann inierhulp Nederland, breng lichi in hel leven Uwer landgenoolen. Doel Uw plichi als Nederlander en geefl naar kunnen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1941 | | pagina 3