Nationaal Plan en het van den bodem gebruik De suikererwt is een Nederlandsche „uitvinding" w~ LOODGEHALTE VAN MELK Coördinatie uiteenloopende belang* 'en Geschiedenis van een eeuwenoude peulvrucht DONDERDAG 22 MEI 1941 Coördinatie van den bodem Spaarzaamheid bij het ge bruik van den bodem Grootere bevoegdheden Ged. Staten VERGIFTIGING DOOR ONACHTZAAMHEID Zij komt meer voor dan men denkt MELK VOOR DE JEUGD Besprekingen inzake verstrekking op Haagsche scholen Academische examens Machinisten-examen Door electrischen stroom gedood Personeele belasting en opgelegde vaartuigen Dertien varkens geslacht Prof. ir. J. C. Dijxhoorn overleden Aangehouden lading in Fransche havens Takkenbossen en vogelnesten Resultaten van onderzoekingen J. H. J. Meyer Drees overleden Dresdner Strijkkwartet UIT DE STAATSCOURANT Rechterlijke macht Rijkscontroleurs verkeer Krankzinnigenverpleging VOETBAL Onregelmatigheden streng gestraft Formeele vechtpartij op een voetbalveld had ernstige gevolgen HOCKEY Oost-NederlandZuid-Holland WANDELSPORT Geen wandeltochten boven de 40 K.M. ZWEMMEN Nieuw wereldrecord inierhulp Nederland: I breng! vreugde in veler leven. Op de dagelijksche persconferentie te 's-Gra- v«nhage is over het „Nationale Plan" gespro ken, dat door verordening nr. 91 onder de ai- temeene aandacht werd gebracht. De hoofdinspecteur, belast met de volkshuis vesting, ir. H. van der Kaa, wees er op, dat ^eeds in de middeleeuwen de indeeling van den bodem en zijn bebouwing aam strenge voor schriften onderworpen waren en een lange ge schiedenis tot de logische evolutie van het hui dige nationale plan heeft geleid. Een beiang- rÜke stap in de richting, waarin thans conse quent wordt gegaan, was de totstandkoming der Woningwet, nu een 30-tal jaren geleden, hi deze wet werd veel meer geregeld dan het Vronen, het was ook een soort bouwwet, die de Uitbreiding der steden en dorpen regelde, rooi lijnen vaststelde enz. Hiermee werd orde in de Uitbreiding der gemeenten gebracht. Sindsdien beeft meer dan de helft van de gemeenten een Uitbreidingsplan gemaakt. Xn 1931 werd verder gegaan, toen kwam de bepaling in de Woningwet, dat uitbreidings- Mannen ook gezamenlijk van verschillende ge beenten zouden kunnen uitgaan. Hiermee kwam men dus van plaatselijke tot gewestelijke Uitbreidingsplannen. Practisch echter was deze bepaling nog niet voldoende; dat bleek, doordat slechts een enkel gewestelijk plan tot stand kwam, n.l. in Zeeuwsch-Vlaanderen. De proce dure was dan ook nog ingewikkeld. Wel was er behoefte aan het totstandkomen van geweste lijke plannen, gelijk bleek uit het in het leven *°epen van vele commissies daartoe. Toen nu een tweetal jaren geleden de ;Woningwet opnieuw herzien moest wor den, kwam de gedachte op, „van boven af" te beginnen, n.l. alle gewestelijke plannen te stimuleeren door een „nationaal" plan. Dit leidde via het nieuwe ontwerp-Woning- wet 1940 tot de huidige verordening, die thans de materie op uitnemende wijze regelt. Spr. bracht daarbij hulde aan den bijstand dien hij van den Duitschen deskundige dr. H. Roloff ondervonden had. Dr. ir. P. Bakker Schut, die vervolgens het Woord voerde, herinnerde er aan, dat dp Staatscommissie voor de herziening der Wo ningwet onder voorzitterschap van mr. Frede- tiks, secretaris-generaal van het departement Van Binnen 1 andsche Zaken, 26 April 1940 haar Vapport uitbracht, waarbij een ontwerp voor Sen nieuwe Woningwet werd overgelegd. Xn dit ontwerp kwamen bepalingen voor no tens de vaststelling van een nationaal plan. Ter toeliohting werd daarbij onder meer he' Volgende opgemerkt: „Zooals reeds thans een rijkswegenplan be staat, hetwelk de tracé's voor de wegen voor bet geheele land aangeeft, kan men zich voor stellen, dat ook op ander terrein en ter ver zorging van andere' belangen een sterke aan drang aanwezig is tot het geven van algemeene Richtlijnen. Coördinatie van al deze uiteenloo- tende belangen, welke alle het gebruik van den bodem betreffen, kan in de naaste toekomst diet uitblijven; zij is dringend noodzakelijk, ten einde te voorkomen, dat afzonderlijke behar tiging van die belangen tot botsing aanleiding teeft. Bij de nationale belangen, welker beharti ging met de vaststelling van een nationaal plan wordt beoogd, wordt o. m. gedacht aan een juist en economisch gebruik van den bodem en aan de bescherming van die gedeelten, welke door ligging, samenstel ling of karakter van bijzondere waarde voor de natie moeten worden geacht. Belangen van landbouw, handel en nijver heid, natuurschoon, recreatie, vestiging en ver heer te land, te water en in de luent, alsmede Uefensiebelangen zullen daarbij uiteraard tegen sikander moeten worden afgewogen Tot het voorbereidende werk voor het natio- bale plan moet worden gerekend het bestu- Öeeren van en het brengen van eenheid in de Gegevens, welke voor het stedebouwkundige ^erk in ons land van meer algemeene beteeke- his zijn, zoomede het coördineeren van het "^erk der verschillende streekplancommissies, boor het centraal verzamelen en rangschikken Van gegevens, waarvan andere, provinciale of Gemeentelijke, stedebouwkundige instanties pro sit kunnen trekken, wordt verspilling van *rachten voorkomen". Tot zoover de staatscommissie. De gedachte van het nationale plan mag Jtet recht een uit Nederlandsch initiatief in hen loop der jaren gegroeide en thans tot rij- b'uig gekomen vrucht heeten, aldus de heer 8»kker Schut. De naar verhouding tot andere landen teer dichte bevolking van ons land en de s'erke groei van de bevolking, waardoor °hze huidige acht millioen inwoners in 1980 Waarschijnlijk elf millioen geworden zullen zÜn, dwingen ons tot een uiterste spaarzaam heid bij het gebruik van den bodem en tot v®rmijding van verkwisting en ondoelmatig gebruik van den grond, zoo zeide de heer ®akker Schut. bodemgebruik is in hoofdzaak gericht op ler doeleinden: het werken, het wonen, de "tspanning en het verkeer. Daarvan vereischt k®' werken verreweg den meesten grond, waar- 1J nijverheid en handel veel bescheidener 'bndgebruikers zijn dan veeteelt, land-, tüin- boschbouw en fruit- en bollenteelt. Maar al het werken als het direct noodige voor het e aan ook het belangrijkst, in een sociaal 0o, cuhureel volwaardige maatschappij moet aan de andere factoren de noodige aan- cht worden besteed. Zoo zal een der taken voor den nieuwen zeker ziin het voor elk concreet geval tu„ e5en van de economische belangen der cul- ""technische werken eenerzijds en de sociale tuifn8en van recreatie en wetenschap bij na- irschooftbehoud anderzijds. Dn al zullen er zooals bij elke oorn- is beslissing steeds een en veelal ee teleurgestelde partijen zijn, wij mcfgen 01t uit het oog verliezen, dat er uitein delijk slechts één nationaal belang is en dat het onderschikken van de verschillende vakbelangen en groepsbelangen aan dit nationale belang een noodzakelijkheid is. In de verordening, die tevens de basis geeft voor nieuwe voorschriften omtrent streekplan nen, zijn naast de vaststelling van net nationale plan, welke aan den secretaris-generaal van het departement van Binnenlandsche Zaken is voorbehouden, belangrijke bevoegdheden ge delegeerd aan den president van den rijks dienst, nl. het voorschrijven van de wijziging van streekplannen en uitbreidingsplannen en een recht van veto tegen de uitvoering van werken. Deze 'bevoegdheden zijn noodig om een gaaf geheel van plaatselijke, gewestelijke en nationale planmatige maatregelen te krijgen en om ontijdige doorkruising door daarmede niet strookende projecten te voorkomen. Overeenkomstig het door de staatscommis sie voorgestelde wetsontwerp voor de herzie ning van de Woningwet, zullen aan de pro vinciale besturen grootere bevoegdheden worden ingeruimd bij de totstandbrenging van streek plannen, zulks met het oog op den bovenge- meentelijken aard van de belangen, welke daar mede worden gediend. Deze bevoegdheden zullen in een uitvoerings besluit, dat in de Staatscourant zal verschij nen, nader worden omschreven. De medewerking van het Centraal Bu reau voor de Statistiek en van tallooze andere instanties is daarbij onmisbaar. Ook de universiteiten en hoogescholen voorzoover spr. bekend een novum in de Nederlandsche wetgeving zijn door de verordening in deze voorstudies ingescha keld door middel van studiecentra, waar professoren, lectoren, assistenten en studen ten, in het kader, dat door de planmatige vereischten wordt gevormd, bepaalde on- derdeelen op wetenschappelijke wijze kunnen onderzoeken. Doch niet alleen de wetenschappelijke voor studies, ook de vaktechnische projecten zullen uiteraard grootendeels niet door den rijksdienst, doch door de daarvoor beter geoutilleerde bu reaux men denke b.v. aan wegen, kanalen, cul tuurtechnische werken moeten worden ge maakt en zoo mogelijk op het Nationale Plan moeten worden overgenomen. De coördineerende en overkoepelende functie van den rijksdienst zal daarbij steeds voor oogen moeten worden gehouden. Uit dit alles zal duidelijk zijn aldus spr. dat de taak van den nieuwen rijksdienst veelomvattend en veelzijdig is. Het Nationale Plan dat uiteraard uit vele plannen bestaat en dat een sterk dynamisch karakter draagt moet groeien uit de samen werking van allen, die hun speciale kennis daarvoor in dienst stellen. Hier is gelegenheid tot behartiging van een waarlijk nationaal belang en tot verwezenlijking van de gemeen schapsgedachte, waarover in deze tijden zoo veel wordt gesproken, doch waarnaar niet steeds wordt gehandeld. Er wordt dan ook een beroep op allen gedaan om door de verstrek king van juiste en uitvoerige gegevens de taak van den nieuwen dienst te vergemakkelijken. Ten slotte sprak dr. H. Roloff van Duitsche zijde. Deze schetste uitvoerig, hoe in Duitsch- land de overeenkomstige regeling werkt en welke voordeelen zij biedt. Het verheugde hem van harte, bij de totstandkoming der Neder landsche regeling van dienst te hebben kunnen zijn. Hoewel de erwt een der alleroudste cultuur gewassen fs en al gegeten werd, toen in Noord- Europa de grond nog bewerkt werd met een houten ploeg of een hakwerktuig, gemaakt van een puntigen steen, staan wij Nederlanders bekend als de „uitvinders" van de peulen en de suikererwtjes. Vanuit ons land heeft zich het gebruik van de groene, nog niet geheel rijpe erwt als groente over de wereld verbreid. Het is daarom wel eens aardig de geschie denis van de erwten na te gaan, aldus lezen w,e in „de Volkstuin". Zooals de meeste planten, die wij thans kweeken voor ons levensonder houd, zoo stamt ook de erwt af van een wilde verwant, die door de voortdurende selectie van de voor menschelijk gebruik het best geschikte zaden, zich tenslotte ontwikkeld heeft tot een gewas, waarvan een vijftig, zestig zeer uiteen loopende variëteiten in cultuur zijn. De geleerden hebben de spaarzame resten van de woningen uit den grijzen voortijd bijzonder nauwkeurig doorzocht. Vooral de paalwoningen uit het steenen tijdperk, waarvan men de over blijfselen heeft gevonden in de Zwitsersche meren, hebben daarbij belangrijke gegevens op geleverd over de levensmiddelen, die de men- schen toen gebruikten. In scherven van aarde werk en in de asch van de haardsteden uit dien tijd heeft men de afdrukken en de verkoolde brokstukken gevonden van allerlei zaden: van verschillende soorten tarwe, van gerst, vlas. hazelnoten walnoten en waternoten, en boven dien van linzen en erwten. Het klimaat in Europa is in die jaren veel zachter geweest dan tegenwoordig. Tot ver in het Noorden van ons werelddeel kon men toen d#1 lins verbou wen; tot in Denemarken kweekte men het vlas. Een rotsteekening In Hessen, ingegrift op een steen van een koningsgraf, vertoont ons een afbeelding van een ploeg> bespannen met twee ossen. Onze akkerbouw is met den ploeg en de ossen, vermoedelijk uit Babylonië, tot ons ge komen, en met den akkerbouw breidde zich ook de erwt vanuit het Alpenland tot hoog in Scandinavië uit. In Egypte was de erwt reeds een 4000 jaar geleden een gewfld gerecht. In de konings graven van de twaalfde dynastie heeft men schalen gevonden met erwten, die duizenden jaren geleden aan de doode pharao's zijn mee gegeven als voedsel voor de reis naar het doo- denrijk. En misschien ook wel een beetje om de geesten in de onderwereld gunstig te stem men. De erwten hebben volgens heel oud volks geloof nl. een bezwerende werking. Nog tot in onze dagen placht men een handvol erwten over den schouder te gooien om de koorts te verdrijven en de kippen, die het „snot" hebben, krijgen groene erwten In den voederbal. In Bohemen is het oude geloof, dat de erwt aan Donar gewijd was, gekerstend: daar wees men op de afbeelding van den kelk bij het kiempje. De lijdensbeker van Christus zou den erwten bijzondere kracht verleenen, als een voerman er met zijn wagen overheen rijdt, valt de wagen om, en hij komt er onder. Niemand mag een erwt, die op den grond ligt, achteloos voorbij gaan. Men moet desnoods van zijn paard stijgen, om haar op te rapen. En dan vooral de erwten uit een peul, waarin negen zaden zitten, als men die over een wagen gooit, rolt de wa gen om. De erwt uit den praehlstorischen tijd had nog lang niet de grootte van de erwten, die wij tegenwoordig kweeken. De verschillende vond sten uit het steenen tijdperk en het daarop volgende bronzen tijdperk bewijzen, dat zij al lengs zijn toegenomen in omvang. De erwten, zooals ze nu zijn, deden tijdens Karei den Grooten hun intrede in deze Noorde lijke landen, en wel omstreeks het jaar 800. Het woord erwt staat in verband met het Grieksche örobos. In het oud-hoogduitseh luidde de naam „araweiz" en nu is het merkwaardig, dat alle Germaansche volken de erwt aanduiden met een hiervan afgeleiden naam, behalve de En- gelschen: die zeggen „pea". Klaarblijkelijk had den de Angel-Saksers, toen zij Engeland ver overden, nog geen kennis gemaakt met de erwt Zij hebben hun aanduiding tenminste ontleend aan het Latijn, In welke taal de erwt „Pisum" heet. Terwijl men in de 13de eeuw in de Noorde lijke landen nog slechts gedroogde rijpe erwten gebruikte, begon men in ons land al vroeg 'met het eten van de suikererwtjes en de peulen. In oude beseheiden uit de omgeving van Arnhem worden al in 1450 suikererwten genoemd en in 1516 worden „afghereijde ertten" vermeld, die we mogen aanzien voor „afgehaalde" erwten of wel peulen. In die eeuwen gold de groene erwt nog als een kostbare lekkernij. De Hollanders leverden ze aan een groot deel van Europa. De doppers, die nu waarlijk een volksvoedsel zijn geworden, werden toen duur betaald. Vooral in Frankrijk had men er schatten voor over. Dat was nu. wat men noemt: prinsenvoer! Alleen de aller rijksten konden zich daaraan te goed doen. Zoo werden omstreeks 1680 voor nog geen liter groene doperwtjes niet minder dan 200 francs 1IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIII1IIIIIIIIIIIMIIIIIIHII1IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII imniiim Wat staat gij naar omhoog te zien en staart ge uw oogen rood? Omdat uw heil is heengegaan, de Zoon der menschen, groot in werk en woord; zijn naam is Wijsheid; Vader zag hem spelende aan zijn voeten toen Hij, op dien eersten dag, de werelddingen heeft gemaakt, met milde vaderhand. Van Vader ben ik uitgegaan en ik bezocht dit land, en tot den Vader ga ik weer. Wat staart gij in de lucht? De Christus, die is heengegaan, zal met een groot gerucht een nieuwen intocht doen, met horen- en bazuingeschal; dus zingt een lied en looft uw God, gij volken, overal; want als de Mensch op wolken komt door dooden begeleid, dan geeft de vrede een liejdekus aan de gerechtigheid F. S. üiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiifiiiiiiiiiiMiiiimiiin „Het Reddingswezen", tijdschrift van den Na- tionalen Bond voor reddingswezen en eerste hulp bij ongelukken, bevat een bijdrage van dr. L. Muller te Rotterdam over vergiftigingen, waarin hij de meening tegenspreekt, dat vergiftigings- gevallen tot de groote zeldzaamheden behooren; zij komen vaker voor dan men zoo oppervlakkig zou denken. De lysol- en de koolmonoxydevergif- tiging spelen daarbij wel de grootste rol. Men denke hierbij ook aan de vele gevallen van kool- monoxyde-vergiftiging door het gebruik van gas generatoren voor auto's. Treedt de koolmonoxyde-vergiftiging vaak sluipend op, zelfs al schijnt de geboden voor zichtigheid in acht genomen te zijn, de lysol- vergiftiging is er vrijwel steeds één, die door onachtzaamheid wordt veroorzaakt en gemak kelijk vermeden had kunnen worden. De lysol- vergiftiging is typisch de vergiftiging „bij ver gissing". De gang van zaken is meestal deze: Een hoestend kind heeft van den dokter een fleschje thymstroop gekregen. De moeder nu, die het kind er wat van wil ingeven, zoekt naar een fleschje met bruin-strooperigen inhoud, vergist zich en grijpt naar de lysol. Soms ook heeft het kind zóó den smaak te pakken van de zoete thymstroop, dat het zelf op onderzoek uitgaat en het verkeerde fleschje aan den mond zet. Natuurlijk is een kind niet wijzer, maar de moeder had op het etiket kunnen lezen, dat de inhoud voor uitwendig gebruik bestemd is. Bo vendien wijkt de kleur van het etiket af, voor inwendige middelen is die wit, voor uitwendige blauw. Ten overvloede is er onder het blauwe et'ket er nog één geplakt met het opschrift „ver gif". Dergelijke vergissingen zouden, volgens schrij ver, gemakkelijk te vermijden zijn, indien men er toe kon besluiten, den apotheker en den dro- bosschen nog aanwezig stapels takkenbossen, waarnaar uiteraard thans ook in den zomer veel vraag is. Deze takkenbossen dienen vogels, zooals lijsters, roodtaartjes, enz. tot broed plaats. Het hoofdbestuur van de vereeniging dringt er bij alle boscheigenaars en anderen op aan, te bevorderen, dat de takenbossen in Mei en Juni niet vervoerd worden, ten einde de vogelnesten niet te verstoren. Teneinde de melkvoeding voor de jeugd zoo goed mogelijk tot haar recht te doen kernen, is overleg gepleegd tusschen het gemeentebestuur van Den Haag en vertegenwoordigers van het openbare en bijzondere onderwijs, over de ver strekking van melk op de Haagsche scholen. Een bespreking is gehouden onder leiding van den wethouder voor Sociale Zaken, den heer L. Buurman, welke bespreking geleid heeft tot de instelling van een comité. Het ligt in de be- doelin, indien zulks mogelijk blijkt, tegen inlevering van een melkbon en betaling van een klein bedrag, dat naar draagkracht gebaseerd op het schoolgeld wordt vastgesteld, doch in eik geval beneden den winkelprijs ligt, aan alle leerlingen, wier ouders daarop prijs stellen, tij dens de schooltijden melk te verstrekken. Wanneer de noodzakelijke besprekingen met de rijksoverheidsorganen tot 'n bevredigend re sultaat leiden, hoopt men met spoed tot de uit. voering van de voorloopige plannen over te gaan. AMSTERDAM. Bevorderd tot arts de heeren H. S. D. Bartlema (Schraard) en C. J. Jonk man (Amsterdam). Geslaagd voor het artsexamen le gedeelte mej. J. M. J. Kersten (Echt) en de heeren W. C. A. Geiger (Pontianak), A. S. Sluis (Enk huizen), C. Maschhaupt (Pematang Siantar), S. M. van Daal (Mill en St. Hubert) en W. Eisenhardt (Berlijn) AMSTERDAM. Bevorderd tot doctor in de wis- en natuurkunde op proefschrift getiteld „Pyoverdinen, de groen fluoresceerende kleur stoffen van pseudomonas fluorescens" de heer A. Turfreyer, geboren te Amsterdam. Geslaagd voor het cand. examen wis- en natuurkunde de heeren W. Lindeman (cum lau- de) en S. Kruyer. LEIDEN. Geslaagd voor 't candidaatsexamen Indisch recht: de heeren W. M. Esser, Den Haag, H. W. J. Bosch, Bilthoven, D. H. de Jong, Leiden, A. de Bats, Leiden. Doctoraal examen Indisch recht: mej. M. J. van Woerden, Zeist. Doctoraal examen wis- en natuurkunde hoofd vak sterrekunde de heer L. Binnendijk, Oegst- geest. 's GRAVENHAGE. Geslaagd voor voorloopig diploma de heeren: J. J. Eossema, Rotterdam, A. Rugaart, Hilversum, H. J. Groen, Schoorl en A. C. Cheret, Rotterdam. Woensdagochtend is te Zeist een droevig on geval gebeurd, dat aan een der employé's van de Nederlandsche Buurtspoorwegmaatschappij te Zeist het leven kostte. Nabij de fabriek „Factory" waren twee werk lieden bezig aan een electrischen kabel. Een van de arbeiders kwam in aanraking met de 10.000 voltspanning en was op slag dood. Zijn collega bemerkte niets van het ongeval, daar hij met zijn rug naar het slachtoffer ge keerd was, toen het gebeurde. Direct na de ont dekking paste men kunstmatige ademhaling toe hetgeen evenwel niet meer baatte. betaald. De kinderen van koning Lodewijk XIV d'Aublgne verzot op: zij verheugden zich slechts in drie dingen zij wilden groene erwten eten en verheugden zich in dat vooriutzicht, dan ver heugden zij zich erover ze te hebben gegeten en tenslotte verheugden zij zich erover ze wel dra nog eens te zullen eten. En dat wat toen in een groot deel van Europa een lekkernij was, uitsluitend wegge legd voor den hoogen adel, dat hebben wij Ne derlanders door cultuurverbetering en door het telen van steeds betere rassen tenslotte veran derd in een volksvoedsel van enorme beteekenis. Houders van aan personeele belasting onder worpen vaartuigen richtten voor den in de wet vastgestelden datum van 20 Januari 1941 een verzoek tot den plaatselijken inspecteur der directe belastingen om vrijgesteld te mogen blijven van de belasting, nu zü hun boot had den opgelegd en deze gedurende 1941 niet zou den gebruiken. Tengevolge van het eerst onlangs afgeko men verbod, verschillende wateren te bevaren en te overnachten in kajuiten van jachten, is echter de groep van houders, die hun boo ten in 1941 niet uit de winterberging zuilen nemen, sterk vergroot, terwijl de bovenge noemde fatale datum van 20 Januari 1941 reeds is verloopen. Op desbetreffende verzoeken van den A. N. W. B. heeft het departement van Financiën medegedeeld, dat verzoeken voor vrijstelling, mits ingediend vóór 1 Juni 1941, alsnog in be handeling zullen worden genomen, terwijl ove rigens geen aanleiding aanwezig werd geacht, eenigen anderen maatregel te treffen. een fleschje, dat op het eerste gezicht afwijkt van het gebruikelijke type med'cijnflesch. Bij voorbeeld een fleschje, dat plat is in plaats van rond en dat een sluiting draagt, die voor het kind niet zoo gemakkelijk te openen is, hetzij een knip-, schroef- of beugelsluiting. Het Oranje Kruis-boekje geeft den goeden raad, bij lysol-vergiftiging onmiddellijk braken op te wekken en vervolgens norit te geven (drie eetlepels op een halve liter water). Houtskoolpoeder werd door de Japanners reeds lang vóór het tot de Westersche beschaving was doorgedrongen, gebruikt; bij vermoeden van vergiftiging kauwden zij haastig een stukje houtskool fijn, naar het schijnt met opmerkelijk resultaat. Toch is het raadzaam, aldus schrijver, zich bii vergiftigingsgevallen niet tevreden te stellen met een stukje houtskool, maar geactiveerde kool te gebruiken, als norit is, welke groote hoeveel heden vergif absorbeert. Deze fixatie van het vergif moet als een ab sorptie worden beschouwd, een oppervlaktewer king, die zéér sterk is, wanneer de kooldeeltjes erg klein zijn en dus hun gezamenlijke opper vlakte buitengewoon groot. De gemeentepolitie te Groesbeek is een heele reeks frauduleuze slachtingen op het spoor ge komen. Een slager uit Boxmeer heeft de laat ste nachten bij boeren te Groesbeek in totaal dertien zware varkens geslacht. Het vleesch werd grootendeels in het geheim naar Nijmegen ver voerd. De slager uit Boxmeer is gearresteerd en het vleesch is in beslag genomen. Op 79-jarigen ouderdom is te Den Haag over leden prof. ir. J. C. Dijxhoorn. Prof. J. Dijxhoorn is 24 Februari 1862 te Rotterdam geboren. Na de H.B.S. te Amers foort te hebben bezocht, studeerde hij van 1879 1883 aan de polytechnische school te Delft. In laatstgenoemd jaar werd hij werktuigkundig ingenieur, waarna hij verscheidene jaren werkte aan groote bedrijven in binnen- en buitenland Van 1899-1905 was hij hoogleeraar aan de poly technische schooien van 1905-1932 als zoodanig aan de technische hoogeschool te Delft ver bonden. Sinds 1931 was prof. Dijxhoorn eerelid van het instituut van ingenieurs. Verschillende publicaties verschenen van zijn hand in binnen- en buitenlandsche tijdschrif' ten. De teraardebestelling zal Zaterdag te 12 uur op de begraafplaats Oud Eik en Duinen te Den Haag geschieden. Het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart raadt belanghebbenden bij scheeps ladingen, welke in Fransche havens zijn aan gehouden of gelost en welke, hetzij in natura aanwezig zijn, hetzij in beslag genomen, ge- requireerd of door de overheid verkocht zijn, in hun eigen belang dringend aan voorzoover zij dit nog niet mochten hebben gedaan hun partij (en) onverwijld aan te melden bij de com missie voor aangehouden lading (Fransche sec tie), Offenberglaan 1 te 's-Gravenhage. Deze aanmelding moet geschieden uiterlijk 26 Mei as. Het hoofdbestuur der Ned. Ver. tot bescher ming van vogels. Heerengracht 540 te Amster dam, schrijft ons: Veel meer dan gewoonlijk zijn thans in de In „Voeding" komt het volgende auto-refe raat voor van een artikel van M. E. stas over „Het aantasten van loodhoudend tin en sol deer door melk en karnemelk", dat versoheen in het Pharmaceutisch Weekblad 78, 25 (1941): Eén van onze belangrijkste levensmiddelen, de melk, is op haar langen weg van koe naar ver bruiker gedurende geruimen tijd met metaal in aanraking. Zoowel de melkbussen als de lei dingen, die in het zuivelbedrijf bij de pasteu- risatie worden gebruikt, zijn veelal vertind. 'Tin, dat voor vertinning wordt gebruikt, bevat meestal een geringe hoeveelheid lood. Xn öe leidingen komen soms plaatselijke soldeerstuk- ken met een aanzienlijk loodgehalte voor! In een reeks van proeven is nagegaan, of het loodgehalte van melk en karnemelk verhoogd wordt door inwerking op tin, dat een laag per centage lood bevat, en op soldeer. De melk werd steeds in beweging gehouden, door metalen plaatjes- (vertind ijzer, vertind koper of sol deer) in de vloeistof te laten draaien en weJ gedurende 24 uren bij 25 gr. C. of gedurende twee uren bij 75 gr. C. Melk en karnemelk werden vóór en na de inwerking onderzocht op zuurgraad en op iood- gehalte. Na voorzichtige verassching van de in gedroogde vloeistof werd het lood afgescheiden als loodsulfide en bepaald met behulp van dithizon. De loodigehalten van de tinlaag van de ver tinde plaatjes en van het soldeer werden vast gesteld. De gebruikte vertinde plaatjes bevat ten 0,06 pot., 0,18 pet. en 1,95 pet. lood in het vertinsel; het loodgehalte van de soldeerplaat jes bedroeg 19,1 pet. en 38,9 pet, Uit de verkregen resultaten blijkt: dat melk, zooals die door de koe wordt af gescheiden, in alle onderzochte gevallen een kleine hoeveelheid lood bevat (4 tot 19 gam ma's per liter); dat melk en karnemelk tijdens vervoer en bewerking lood kunnen opnemen uit loodhou dend tin en uit soldeer; dat de hoeveelheid lood, die wordt opgeno men, sterk afhankelijk is van den zuurgraad van de oplossing; dat de vertinde metalen en het soldeer bij de eerste behandeling met melk daaraan vrij aan zienlijke hoeveelheden lood kunnen afgeven (zoo wordt het loodgehalte van melk door In werking op de voor de eerste maal gebruikte vertinde plaatjes verhoogd met 40, 41 en 171 gamma's per liter, dat van melk door inwer king op het nieuwe soldeer verhoogd met 717 gamma's, resp. 660 gamma's per liter); dat echter zeer spoedig de hoeveelheid lood, welke in oplossing gaat, sterk afneemt (nadat de vertinde plaatjes eenige malen voor proeven zijn gebruikt, daalt de door de melk opgenomen hoeveelheid lood tot eenige gamma's per liter); dat dan ook de melk, afkomstig uit een zui velbedrijf met vertinde apparatuur, niettegen staande lang contact slechts zeer geringe hoe veelheden lood bevat. Bij gebruik van materiaal, dat voldoet aan de eisohen van de Warenwet (art. 40 van het Melkbesluit), kan, op grond van de verrichte onderzoekingen, opnemen van een voor de ge zondheid schadelijke hoeveelheid lood door melk of karnemelk uit het metaal van bussen en leidingen uitgesloten worden geacht. In zes onderzochte monsters handelsrr.elk werd 664 gamma's, gemiddeld 33 gamma's, lood per liter gevonden; in uit den handel be trokken karnemelk werden 32115 gamma's, als gemiddelde van de zeven bepalingen 60 gam ma's lood per liter, aangetroffen. In den ouderdom van 84 jaar is te Lochem overleden de heer J. H. J. Meyer Drees, oud burgemeester van Laren (Gld.), Van 1881 tot 1 Juli 1901 was de heer Meyer Drees secretaris ontvanger en vervolgens tot -30 Juli 1931 bur- gemeested van de gemeente Laren. Hij woonde de laatste jaren in Lochem. O.a. was hij presi dent-commissaris van de Geldersch-Overijssel- sche Tramweg-Mij. en secretaris-ontvanger van het waterschap der Dortherbeek. Hij was ridder in de orde van Oranje Nassau. Het vermaarde Dresdner Strijkkwartet (C. Kopatschka, F. Schneider, G. Hofmann-Stirl en G. U. von Bülow (cello), zal volgende week een aantal concerten in ons land geven. Tot rechter in de rechtbank te Rotterdam is benoemd mr. G. L. W. Gratama, thans rechter- plaatsvervanger in genoemde rechtbank. De hierna genoemde personen zijn benoemd tot rijkscontroleur van het verkeer in tijdelijken dienst voor ten hoogste een Jaar: A. G Godee, ter standplaats Deventer; A. Rijsdijk, ter stand plaats Breda; J. Wagemaker, ter standplaats Arnhem; F. H. Schadee, ter standplaats Haar lem; M. Wiersma, ter standplaats Leeuwarden; M. P. de Meijer, ter standplaats Meppei; A. G. Wigant, ter standplaats Groningen; A. de Vis ser, ter standplaats Middelburg; J. H. L. Rijp- kema, ter standplaats Utrecht; J. Eversdijk, ter standplaats Amsterdam. DELFT. Voor het op 19 en 20 dezer in het St. Joris Gasthuis" te Delft gehouden examen voor het staatsdiploma B (krankzinnigenver pleging) slaagden de leerling-verpleegsters J. Bloemsma. C. Drinkwaard, A. E. den Haan, C. HoogenlJoezem, T. Horjus, G. Ooms, W. Pet ter, M. G. Pots, A. Th. le Doy, A. T. Versluis, J. de Vries, T. Warringa en de leerling-ver plegers A. Jonkman, A. Kornet, S. G. Terp stra, K. Timmers, S. Pals en H. Venn ik. Zondag 4 Mei j.l. vonden tijdens een promo tiewedstrijd in het district Friesland van den Nederlandschen Voetbalbond tusschen de ver- eenigingen Freno 2 en Stiens ernstige ongere geldheden plaats. Vier minuten voor het einde van den wedstrijd zag de scheidsrech ter zich gedwongen den linksback van Freno een waarschuwing te geven. Terwijl hij hier mede bezig was, raakten achter zijn rug de mid- voor van Stiens en de rechtsback van Freno 2 handgemeen. Het publiek stroomde daarna het veld op, zoodat de voetbalwedstrijd tenslotte ontaardde in een formeele vechtpartij. Een spe ciale strafcommissie heeft deze zaak in behan deling genomen en de volgende straffen afge kondigd De beide backs van Freno 2 worden voor het seizoen 1941/'42 geschorst. De midvoor van Stiens wordt voor vier wed strijden geschorst en voor twee wedstrijden voorwaardelijk geschorst met een proeftijd van een jaar. De vereeniging Freno moet een wed strijd van haar tweede elftal zonder publiek spelen en kreeg eveneens een voorwaardelijke schorsing voor den tijd van een jaar te incas- seeren met een proeftijd van een jaar. Onder het publiek, dat zich bij de vechtpar tijen lang niet onbetuigd liet, bevond zich de winnaar van den laatsten Elfstedentocht, Auke Adema. Deze mag zich van nu af tot aan het begin van het nieuwe seizoen niet meer op het voetbalveld te Franeker vertoonen. Zooals reeds werd medegedeeld wordt heden op het terrein van Arnhem, aan den Arnhem- schen straatweg te Velp, en wel des middags te twee uur, verspeeld de hockeywedstrijd Oost-NederlandZuid-Holland. De elftallen zijn als volgt samengesteld: Oost; doel: Fesevur (Deventer); achter: Sandberg (Nijmegen) en Vermeulen (Union); midden; H. Derckx en J. Derckx (beiden De venter) en Jordens (Arnhem); voor; Peters (Arnhem); Schnitger (PW); Hekking, Ferrari (beiden Union) en Visscher (PW). Zuid-Holland: doel: Haitink (HHYC); achter; Postma (D St HC) en Olsen (HDM)midden: Smit (TOGO)Louzada (HOC) en Ankerman (HDM); voor: Berkhout (HHYC); Steinz, Du- pon, v. d. Doll (allen HDM) en Esser (TOGO). Als scheidsrechters treden op de heeren Har deman en Mathyssen. Het Oostelijk elftal speelt in een wit hemd, het elftal van de gasten in een blauw-wit ge streept. Voor hen, die nog nimmer een hockeywed strijd zagen, laten wij hier de voornaamste re gels volgen; de buitenspelregel verschilt In zoo verre met dien van voetbal, dat er drie spelers tusschen den aanvaller en het doel moeten staan; een doelpunt kan slechts rechtsgeldig gemaakt worden indien men binnen den slag cirkel voor het doel is; men mag in het alge meen den bal alleen met den stok spelen, met de hand stoppen is geoorloofd, de keeper mag echter ook trappen; voor overtredingen van een verdediger binnen den slagcirkel wordt al naar gelang de ernst van de overtreding een strafcorner of een strafbully gegeven, voor an dere overtredingen een vrije slag aan de tegen partij. De speeltijd Is 2x35 minuten met 5 mi nuten rust. Naar wij vernemen, heeft het bestuur van den Nederlandschen Wandelsportbond besloten, met ingang van heden alle''wandeltochten boven de 40 K.M. te verbieden. Alle tochten daarboven moeten derhalve van de reeds vastgestelde pro gramma's afgevoerd worden. De Amerikaansche zwemmer Willy Smith is er te Honolulu in geslaagd het wereldrecord op de 440 yards te verbeteren. Met een prachtigen tijd van 4 min. 38,5 sec. bleef hij 2,3 sec. onder het sedert' 30 Augustus op naam van Jack Me- dica staande record van 4 min. 40,8 sec. Bijna zeven jaar heeft Jack Medica het re cord in zijn bezit gehad; wel een bewijs, dat zijn tijd zeer snel is geweest.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1941 | | pagina 3