Ook de Centrale keukens kennen het voedselprobleem Laatste Nieuws Welke bonnen zijn geldig? WEERSTANDSVERMOGEN.... Matineuze strooptocht in een pakhuis Rerum Novarum- Herdenking ER KOMT WAT KIJKEN VOOR 23.000 PORTIES GRUTTERSWAREN: DONDERDAG 22 MEI 1941 VERMAAT'S BAKKERIJEN N.V. Gevelacrobaat stal zooveel hij maar dragen kon Het „kasverschil" zat in zijn broekzak Nog altijd stijgt het aantal afnemers Haarlem I Frans Halsplein 7 PAUL KRUGERKADE 31 - HAARLEM TELEF. 11496 UIT DE HOOFDSTAD RERUM NOVARUM- HERDENKING Zondag 25 Mei VERGADERING KAMER VAN KOOPHANDEL Het pontveer te Veisen vaart niet meer in versneld tempo WÊSfr SINT JOSEPHS-GEZELLEN- VEREENIGING Uitspraken van de rechtbank BLOEMEND AAL Vervalsching van boekhouding was maar een koud kunstje A ardappelbon Het risico van een te vollen lepel Britsche marine heeft tekort aan materiaal Versterkte actie tegen sluikhandel te Londen VANSITTART TREEDT AF Ex'Koning Carol naar Cuba K Katholieken van Haarlem STAD DONDERDAG 22 Mei; 's Avonds van 8—10.15 uur ontspanning. VRIJDAG 23 Mei: 7.45 Generale repetitie St. Genesius' in St. Bavo. 8 uur Jazz Band. ZATERDAG 24 Mei; 7.30 Oranje Zwart in den Burcht: 8 uur Oranje Zwart in het Ge" zellenhuis. Ja Moeder, om Uw gezin een flink weerstands vermogen te geven, moet U ze het echte boerenbrood te eten geven van ongebuilde tarwe. Dat is brood om mensch en kind gezond en sterk te houden. Dat is het brood, waaraan Vermaat zijn bekendheid te danken heeft. Prijs van ons heerlijke boerenbrood .16 cent thuisbe zorgd, 15 cent afgehaald. Een grijze morgenschemer hing nog over Haarlems daken, toen een handelsreiziger, die het rechte spoor hijster was, zijn wo ning verliet om een duister plan uit te voe ren. In een verlaten stegg beklom hij met halsbrekende toeren den gevel van een koffie- en theefirma. Na eenige minuten wist hij heelhuids en zonder kleerscheuren het dak te bereiken en klom door een van de kleine vensters naar binnen. Op den zolder begon hij zijn strooptocht en op iede re verdieping van het pakhuis nam hij die dingen mede, welke tegenwoordig zonder bonnen niet meer te verkrijgen zijn en dus zijn bijzondere belangstelling genoten. In het portaal laadde hij in een bakfiets een baal koffie, een kist thee, een groote hoeveel heid cacao, rijst en peper. Uit het bureau van den directeur ontvreemdde hij bovendien nog cigaretten en een bedrag van 17. Indien de brandkast niet zoo stevig gegrendeld was, had de dief zeker nog een groote som geld buit ge maakt, want de sporen om de brandkast te {oreseren wezen wel heel duidelijk in deze richting. Met zijn volgeladen wagen fietste hij moei zaam naar een groentenhandelaar, met wien hij goede vrienden was, die de goederen in be waring nam. Nog denzelfden dag verkocht de vrouw van den groentenhandelaar, voor wie de kettinghandel een kolfje naar haar hand was het grootste gedeelte van de gestolen partij aan haar broer in Beverwijk, 's Avonds hoorde de handelsreiziger, dat de partij een batig saldo van ƒ439 had opgebracht. Voor deze transactie eischte de vrouw van dit geld tweehonderd gulden, welke zij, zij het dan ook met tegenzin van den dief, ontving. Tegen den handelsreiziger, die gisteren voor de Haarlemsche Rechtbank moest verschijnen, reo.uireerde de Officier van Justitie een gevan genisstraf van een jaar en zes maanden. De verdediger, mr. van Löben Seis, verzocht vooral in verband met het blanco strafregis ter van verdachte de uiterste clementie. De vrouw van den groentenhandelaar, even als haar echtgenoot, hoorde een gevangenisstraf tegen zich eischen van zes maanden, terwijl de broer volgens de Officier met vier maanden gestraft moest worden. Over veertien dagen zal de Haarlemsche Rechtbank uitspraak doen. Nog enkele dagen en katholiek Haarlem gaat op grootsche, kerkelijke wijze de 50-jarige her denking vieren van de uitvaardiging van de onvergetelijke encycliek „Rerum Novarum". Het Initiatief gaat uit van den R.K. Volksbond, maar heel katholiek Haarlem zal het als een eereplicht beschouwen aan deze herdenking deel te nemen. Zoowel werkgevers als werknemers, midden standers en zoovele anderen hebben den zegen rijken invloed ondervonden van deze roemrijke encycliek van Paus Leo XIII. Deze Paus, die de geheele wereld overzag en den grooten in vloed kende van het liberalisme, stelde daar tegenover de leer van Christus en Ge Kerk, de wetten van sociale rechtvaardigheid en naas tenliefde. Denken wij nog eens even terug aan den toe stand, 50 jaar geleden en nu. In duidelijke taal beschreef de Paus in zijn encycliek de rechten en plichten van den patroon en den arbeider voor een rechtvaardig bestaan, de beleving van den godsdienst en het huwelijk. Wat is er dus enorm veel verbeterd en veranderd! Laten wij dus as. Zondag God bedanken, door in grooten getale de godsdienstige oefeningen bij te wonen. De encycliek heeft nog dezelfde waarde als voor vijftig jaar. Paus Pius XI heeft 10 jaar geleden dit nog eens bevestigd in de encycliek „Quadragesimo Anno". Laten wü in deze dagen van herdenking God bidden, dat heze twee groote en belangrijke zendbrieven der Pausen aan de wereld het ware geluk mogen brengen! Onder voorzitterschap van den heer J. J. Swens kwam de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en Omstreken gisteren middag in vergadering bijeen. Onder de inge komen stukken bevond zich een bericht van verhindering van den heer G. Deddens, die in zijn schrijven memoreerde, dat dit de eerste maal sinds zijn lidmaatschap (1922) was, dat hij de vergadering van de Kamer niet kon bij wonen in verband met het huwelijk van zijrj zoon. Besloten werd het echtpaar gelukwenschen te zenden. De voorzitter deelde hierna mede, dat naar aanleiding van een opmerking, welke de Kamer ontving omtrent een vertraging van het pont- verkeer te Velsen na ljet gereedkomen van de nieuwe aanlegsteigers, de Kamer zich gericht had tot den Rijkswaterstaat. Op 29 Maart ont ving de Kamer een antwoord, waaruit bleek, dat sedert het gereedkomen van de nieuwe aan legsteigers ten behoeve van het stoompontver- keer geen wijziging is gekomen in den dienst van het pontverkeer. Vóór 10 Mei 1940 werd bij druk verkeer, tijdens de spitsuren, in versneld tempo gevaren, doch thans, nu het verkeer gemiddeld tot- een derde is teruggeloopen en voor het groot ste gedeelte nog door militaire voertuigen wordt gevormd, achtte men het, gezien de huidige om standigheden, niet gemotiveerd in versneld tem po te varen, hetgeen tot belangrijk meerdere uitgaven aan brandstoffen aanleiding zou geven. Daarom werd ten slotte niet meer aangedron gen op het varen in versneld tempo. Goedgekeurd weid voorts een schrijven van de commissie voor het winkelbedrijf aan den se cretaris-generaal van de departementen van Handel, Nijverheid en Scheepvaart, betreffende een samenwerking van overheidsbedrijven en installateurs. Tijdens de rondvraag vroeg de heer Hooy of het bestuur bij de directie van de P.T.T. in Haarlem stappen wilde doen om de buslichting van 6 uur des namiddags op een later uur te zetten. Voorts bracht de heer Hooy hulde aan de eenigste-Kamer in Nederland, die de uitreiking van de persoonsbewijzen tevens had weten te benutten voor het aanleggen van een bedrijfs- register. Spreker vroeg of er reeds resultaten bekend waren. De voorzitter zegde toe, zich in verbinding te stellen met de directie van de P.T.T. om de buslichting van zes uur op een later uur te verplaatsen. Over de resultaten van de bedrijfs- telling zou de heer Swens nadere gegevens ver strekken in he besloten zitting, welke hierna volgde. De Haarlemsche Rechtbank deed gisteren de volgende uitspraken: W. P. N., wonende te Waarland, thans ged. Overtr. art. 247 W. v. Str.: vier jaar gev. straf met aftrek prev. hecht, met bevel dat ver dachte ter beschikking van de Regeering zal worden gesteld teneinde van harentwege te worden verpleegd. B. W. H., tapper, wonende te Haarlem, Appèl overtr. Drankwet: f 5 boete subs, drie dagen hecht, en f 25 boete subs. 10 dagen hecht, met verbeurdverklaring. J. F. S., voeger, wonende te Haarlem. Appèl overtr. Motor- en Rijwielwet: f 15 boete subs. 15 dagen hecht. J. R. de W., slagersknecht, wonende te Haar lem. Diefstal: drie maanden gev. straf. J. v. O., matroos-stoker, wonende te Vlaar- dingen. Diefstal: acht maanden gev. straf. Th. J. J., koopman, wonende te Haarlem. Appèl overtr. Vleeschkeuringswet: f 50 boete subs. 30 dagen hecht, en f 30 boete subs. 18 dagen hecht. J. v. G., koopman, zonder vaste woonplaats, thans u.ah. ged. in de Bijz. Strafgevangenis te 's-Gravenhage. Diefstal: een jaar gev straf. Lente-avond «Volkszang" In de prachtig versierde zaal van het Jeugdhuis heeft de af- deeling Bloemendaal van de Nederlandsche Vereeniging voor den Volkszang haar jaarlijk- schen Lente-avond gevierd. De voorzitter der afdeeling, de heer D. Kuiper, sprak in zijn openingswoord zijn groote vreugde uit over het feit dat zoo talrijke aanwezigen dezen Volkszang-lenteavond wilden meemaken: in het bijzonder verwelkomde hij den wethou der Ir. J. Ouwehand, in wiens aanwezigheid hij de belangstelling van het gemeentebestuur voor het mooie werk van Volkszang met ge noegen mocht constateeren. Met een paar aardige Meiliedjes werd het muzikale deel van het programma door de zangers en zangeressen ingezet, en gedurende den geheelen avond heeft de zaal weerklonken van de vroolijke en ook ernstige .liederen die „Volkszang" in haar eigen zangbundel heeft vergaard, welke telkens weer nieuwe stof tot zingen geeft. Een groot succes had de heer van de Wateren, die met zijn club diverse volksdansen uitvoer de. In feestelijken stoet werd de Meiboom kleurrijk met vroolijke linten, frisch groen en bloemen getooid, de zaal ingedragen en ge plant, terwijl een opgewekte dans dit festijn begeleidde. Ook de boerendansen, in origineel boerencostuum met de klepperende klompen uitgevoerd, verkregen bijzonderen bijval. Wethouder Ouwehand gaf aan het s'*°t van den avond in een korte, kernachtige speech uiting aan de waardeering, die het gemeente bestuur koestert voor den arbeid van „Volks zang" en zeide met zeer veel genoegen dezen avond te hebben bijgewoond. Met het mooie volkslied „Ster der Hope" werd de bijzonder geslaagde avond besloten. Gistermiddag stond voor de Haarlemsche Techtbank een kantoorbediende terecht, die gedurende de laatste jaren werkzaam was op een deurwaarderskantoor in Haarlem. Daar verdachte het volledig vertrouwen van de beide firmanten bezat en tevens de procuratie voerde, zag hij kans om van tijd tot tijd kleine en groote sommen geld te verduisteren zonder dat van deze diefstal len voorshands iets gemerkt werd. In totaal verdween uit de kassa ongeveer een bedrag van f 265. Ook werden bedragen waarvoor verdachte een kwitantie afgaf meerdere malen niet inge schreven. Bij een controle der boeken ontdekte de jongste firmant dat de verdachte zijn be drog zoo lang heeft kunnen volhouden door dat telkens foutieve optellingen werden ge- tnaakt, waardoor het totaalbedrag wel klopte, „Het is op het oogenblik een allesbehalve gemakkelijke taak om de centrale keukens naar wensch te laten functionneeren. maar er wordt gedaan wat mogelijk is om het werk, dat in het belang van de bevolking is ondernomen, voort te zetten tot tevreden heid van allen," aldus de directeur van den Centralen Dienst voor de Levensmiddelen- voorziening te Amsterdam, de heer J. Th. Smeets. In een gezin is thans veel overleg noodig om de keukenaangelegenheden vlot te doen verloo- pen. In het gezin van 23.000 personen, dat ge voed wordt door de centrale keukens, is dat niet anders. Ook daar staat men voor moeilijkheden, welke bijzonder zwaar zijn en welke misschien nog lastiger zijn op te lossen dan in het gezin. Op 6 Januari werd de eerste keuken aan den Haarlemmerweg, oorspronkelijk bestemd voor de kindervoeding, in gebruik gestald. Via drie uitreikingslokalen werden per dag drieduizend porties eten uitgegeven. Sinds dien is het aantal verbruikers regelmatig gestegen en men heeft dan ook nieuwe keu kens moeten bouwen om het benoodigde voedsel te kunnen bereiden. Na de keuken aan den Haarlemmerweg opende men de nieuw gebouwde keuken bij de Centrale Oost aan den Hoogte Kadijk en de Rijkskeuken aan het Bellamyplein en de Palmstraat, zoodat men thans over vier keukens be schikt. Zeer binnenkort zal dat aantal nog worden uitgebreid. Over twee weken hoopt men namelijk een keuken te openen aan het Magelhaensplein, twee weken later een aan den Laanweg in Amsterdam-Noord en weer twee weken later een in de tweede Van der Helststraat. Waardoor men dan zeven keukens ter beschikking heeft. Ook het aantal uitreikingslokalen, dat thans veertien bedraagt, zal nog aanmerkelijk wor den verhoogd. De belangstelling voor het werk der centrale keukens neemt regelmatig toe. Er blijkt een be hoefte te bestaan aan warme maaltijden tegen een billijken prijs en dat constateert men niet op de eerste plaats door den bouw van nieuwe keu kens, doch wel door het aantal uitgereikte por ties eten, dat van drieduizend is gestegen tot drie en twintigduizend per dag. Er zijn, behalve de alleenwonenden, voor wie de centrale keukens een uitkomst vor men, ongeveer zes a zevenduizend gezinnen, welke tot de vaste afnemers behooren. Zij doch niet in overeenstemming was met het kassaldo. Liepen deze verschillen al te zeer in het oog, dan werd het resteerende eenvoudig ge hoekt als „kasverschil". De kantoorbediende ontkende hardnekkig zich aan eenige ongeregeldmatigheid te heb ben schuldig gemaakt doch beweerde, dat hij de foutieve optellingen verrichtte in opdracht van den jongsten deelgenoot, die zich aldus van het geld meester maakte Een der getuigen, een negentien-jarige kan toorbediende, verklaarde voor de rechtbank, dat de kantoorbediende hem eens verteld had, dat de boekhouding zoo eenvoudig was, dat iedereen die gemakkelijk kon vervalschen. De officier van Justitie sprak in zijn requi sitoir de overtuiging uit dat het ten laste ge legde bewezen geacht kar. worden, zij het dan niet °P alle punten buitengewoon overtuigend. Verdachte staat echter zeer zwak en weet dat. Daarom zal hij ook niet ontkennen, dat de foutieve optellingen door hem geschied zijn. De officier wilde echter niet aannemen, dat de ze plaats vonden op bevel van een der patroons. Wegens verduistering, gepleegd in dienstbe trekking, eischte de officier vijf maanden ge vangenisstraf. De verdediger, mr. Steketee, vond de bewijs voering zeer onvoldoende en concludeerde in zijn pleidooi tot vrijspraak. Over veertien dagen zal de Haarlemsche rechtbank uitspraak doen. koken dus zelf geen middageten meer, doch halen eiken dag het warme eten aan de uitreikingslokalen. En dat de groei van hun aantal regelmatig voortgaat, blijkt wel uit het feit, dat deze wesk weer tweeduizend porties meer worden afgenomen dan de vorige week. Ongetwijfeld is daar de aardappelschaarschte niet geheel vreemd aan. Want wel moet men voor zes dagen de aardappelbon voor de ge heele week afgeven, maar het staat vast, dat- men in die zes dagen meer aardappelen krijgt dan per week rantsoen wordt verstrekt. Daarom is het eten via de centrale keuken voor vele huismoeders een uitkomst. De groei van de keukens heeft echter den groei van de moeilijkheden niet kunnen voorkomen en wanneer de huismoeders wel eens met de han den in het haar zitten, dan kan men begrijpen, dat ook de heer Smeets en zijn medewerkers wel eens in een zelfde situatie verkeeren. De groote moeilijkheid op het oogenblik is het samenstellen van een smakelijk menu met minder aardappelen, vleesch en vet dan men aanvankelijk ter beschikking had. Dat is heksenwerk, zooals de heer Smeets het uitdrukte. Maar het resultaat van de expe rimenten in de centrale keukens is toch een behoorlijk voedsel. En daar gaat 't tenslotte om. Men heeft het tekort aan aardappelen aangevuld door het meerdere gebruik van peulvruchten in den stamppot; zoo worden heel wat witte boonen door het eten ver werkt, hetgeen de voedingswaarde aanmer kelijk verhoogt. Tweemaal per week wordt nu soep verstrekt en vier maal per week stamppot en over het algemeen kan men zeggen, dat men tevreden is over het eten. Er blijft een bezwaar bestaan dat zij, die hun aardappelbon hebben moeten afgeven, niet in staat zijn Zondags zelf aardappelen te koken. Maar gezien het feit dat zij, die in de centrale keukens eten, in zes dagen meer dan hun rantsoen krijgen, mag men verwachten dat zij zich daarin schikken. Eenerzijds worden die moeilijkheden soms opgelost doordat men in een gezin niet alle bonnen verbruikt en dus een portie eten minder neemt. Anderzijds maakt men voor den Zondag soep of rijst gereed. Aangezien er geen sprake kan zijn van het openen van de keukens op Zendag, is deze zelf gevonden oplossing het best, van hoogerhand wil men echter toch tegemoetkomend zijn en er wordt in Den Haag dan ook alle moeite ge daan om van den aardappelbon iets voor den Zondag over te houden, zoodat zij, die hun eten uit de centrale keuken halen, Zondags toch thuis een maaltijd met aardappelen kunnen bereiden. Natuurlijk zijn er in dezen tijd klachten. Er zijn altijd klachten geweest en er zullen altijd klachten blijven. Het zou dus abnormaal zijn, wanneer men thans alleen tevredenheidsbetui gingen zou hooren. Maar het gaat er om of de klachten gegrond zijn. Zijn zij gegrond, dan tracht men verbetering te brengen of den men- schen van de moeilijkheden van dezen tijd te overtuigen. Meestal gelukt dat wel. Het publiek In het algemeen is immers niet van kwaden wille en begrijpt ook wel, dat in oorlogstijd de zaak niet marcheeren kan als in vredestijd. Een van de klachten welke geuit worden, betreft het dunner worden van het eten. Inderdaad is het eten dunner geworden. Nu is het mogelijk weer vaster eten te maken, maar dan zullen de porties kleiner moeten worden. En het blijkt uit de antwoorden, welke de klagers geven, dat men toch liever een grootere portie ontvangt dan vaster voedsel. Zoodat men zich daaraan houdt. Dat overigens de klachten niet zoo erg diep gaan bewijst de belangrijke toename van het aantal verbruikers. Er gaan geruchten door de stad, als zouden met de goede ook de zieke aardappelen in de groote ketels worden meegestoomd. En dan hebben sommige afnemers van de centrale keu kens in hun eten het schilletje ontdekt. Er zijn brieven, vaak anonieme, over binnengekomen De een schreef: er had in de krant gestaan, dat het eten hygiënisch werd toebereid, maar hoe kon het dan gebeuren, dat er een schilletje in liet eten zit? Een ander schreef: „Wilt u alstu blieft zindelijk Hollandsch eten bereiden, want wij vonden schilletjes in ons eten De geruchten over de zieke aardappelen zijn volkomen dwaas. Alle aardappelen worden door midden gesneden, alvorens zij in de verzamel bakken komen. Hierdoor kan het vrijwel uitge sloten worden geacht, dat men de eventueel zieke plekken niet zou ontdekken. En het schilletje? Zü, die de aardappelen met schil en al eten, behooren al lang niet meer tot de uitzonderingen. In de centrale keukens wor den de aardappelen echter nog wel geschild en ontpit. Er wordt echter niet meer zoo dik ge schild als voorheen, met het gevolg, dat hier en daar nog wel kleine schilletjes overblijven, die men later in het eten zal kunnen terugvinden. Daar kan men geen bezwaar tegen maken, want de aardappelen worden goed schoongemaakt. Het is momenteel zeker niet verantwoord, de schil dikker te maken, want men zou daardoor naar ruwe schatting tien procent minder krij gen. En daarbij komt nog, dat het gehalte vita minen vlak onder de schil het grootst is! Vroeger werden de nieuwe aardappeltjes niet geschild of geschrapt, maar in een bak met water gedaan en met een steen bewerkt. Toen wisten de menschen zelfs nog niets van vita mines af. Men kan het niet iedereen naar den zin ma ken, maar als blijkt dat er een gerecht heele- maal niet in wil, dan worden er pogingen aan gewend om dit gerecht op den achtergrond te stellen, of door andere samenstelling te ver beteren. pverigens heeft men niets aan de ervaringen van 19141918. Toen was de distributie op een heel andere leest geschoeid, iedere tijd brengt zijn eigen moeilijkheden met zich. Er wordt verder wel eens beweerd, dat er zoo weinig aardappelen beschikbaar worden gesteld, om op deze wijze de menschen te dwingen naar de centrale keukens te gaan. Dat is een onzinnige bewering. De centrale keukens immers werpen geen winst af, maar beteekenen een schadepost op de rekening en hoe meer keukens er zijn hoe meer geld er bijgelegd moet worden. Er kan dus geen sprake van zijn, dat men het bezoek aan de keukens gaat animeeren of verplichten. De keukens zijn er alleen en dat moge men onthouden in het be lang van het publiek, dat behoefte heeft aan een warmen maaltijd en dat zelf niet kan bereiden. Een andere groote moeilijkheid is het bereke nen van de juiste hoeveelheden grondstoffen, voor het eten van den dag. Men kan namelijk nooit van te voren weten hoeveel afval er aan de aardappelen zit. Wanneer de aardappelen van binnen slecht zijn, moet er veel worden wegge gooid. Bovendien is bet zetmeelgehalte van de aardappelen van groot belang, evenals het slin ken der groente en het slinken van het eten in net algemeen door het vervoer. En verder is het vullen van den lepel van groote beteekenis. Er is een opdracht om niets te verspillen. Wanneer men echter berekent hoeveel schade veroorzaakt kan worden, wanneer 23.000 maal de lepel een te groote portie bevat, dan kan men zich voor stellen, dat er moeilijkheden kunnen ontstaan. Een groote verdienste van de leiders der keu kens is, dat zij hebben weten te bereiken, dat de menschen niet in rijen behoeven te wachten Zij worden allen vlot en op tijd geholpen, het geen in de jaren 19171918 zelden gebeurd schijnt te zijn. Komen de menschen echter veel te vroeg, hetgeen nogal eens voorkomt bij het koopen van kaartjes, dan zijn zij zelf oorzaak, dat zij lang moeten wachten Overigens heeft men daarover in het algemeen niet te klagen. Het is slechts éénmaal voorge komen in de keuken op het Bellamyplein, dat zestig menschen moesten wachten op aanvoer van voedsel. Maar daarbij toonde men voldoen de begrip voor de moeilijkheden en een kwade brief over de „onbekwaamheid" der leiders, door een boozen man aan B. en W. geschreven, vond geen bijval. Zoodat men mag concludeeren, dat het werk der centrale keukens in het algemeen gewaar deerd wordt en dat het publiek de moeilijkhe den, welke zich dagelijks opnieuw voordoen, be grijpt. En dat maakt het voor den heer Smeets en zijn medewerkers gemakkelijker om hun uiterst lastige taak te volbrengen. (Gedeeltelijk gecorrigeerd) STOCKHOLM, 21 Mei. (D.N.B.). De eer ste lord van de Admiraliteit, Alexander, heeft vandaag, naar uit Londen gemeld wordt, in een rede o.a. verklaard: „Ik eisch meer schepen, die snel beschikbaar gesteld moeten worden, ik eisch ook meer stukxen geschut en snellere vliegtuigen voor de ma rine. Meer stukken luchtdoelartillerie zijn in bepaalde gevallen voor de bescherming van de vloot noodig". Omtrent den Britschen sluikhandel in levens middelen meldt Nya Dagligt Allehanda uit Lob- den, dat lord Woolton's nieuwe keurbende van twaalf rechercheurs, die tegen de clandestiene levensmiddelenmarkten moet optreden, vo'cp aan den slag is. Deze clandestiene handel heeft zulk een rampspoedigen omvang aangenomen en de levensmiddelen zijn voor een deel zoo duur, dat lord Woolton er niets anders op wist dan gepensionneerde rechercheurs met bijzon dere kennis van den sluikhandel in dienst te stellen tegen deze plaag. Het ministerie van Voedselvoorziening heeft tevergeefs gehoopt dat de mensehen, die te veel moesten betalen, de overtreders zouden aangeven. Deze methode werkte niet meer, toen de aangevers door de verkoopers geboycot werden. BERLIJN, 2<1 Mei. (D.NJ3.) Naar de Britsche berichtendienst meldt, zal sir Robert Vansittart, die in Juni 60 jaar wordt, dan op eigen verzoek worden ontheven van zijn functie van diplo matiek raadsman der regeering. HAVANA, 21 Mei. (S.P.T.) Ex-koning Carol van Roemenië en mevrouw Loepescoe hebben de Bermuda-eilanden verlaten en zijn thans op weg naar Cuba, via St. Thomas. Zij zullen voor- loopig te Cuba blijven. Ongebruikte bonnen blijven nog geldig tot en met de tusschen geplaatste data Bon Geldigheidsduur Hoeveelheid BROOD 26 18 t/m 24 (28) Mei t/m 24 (28) Mei (extra) 100 gram roggebrood of ander brood of rantsoen gebak Broodbonboekje BLOEM 8 18, 20 t/m 15 Juni Zie hierboven 50 gram roggebrood ander brood, gebak of 35 gr. meel of bloem 70 gr. meel of bloem Bloemkaart Broodbonboekje AARDAPPELEN 2 t/m 25 (28) Mei 1% Kilogram Aardappelkaart KOFFIE of THEE 30 t m 25 Mei 40 gram thee of 250 gram koffiesurrogaat Algem. distributi.e- bonboekje SUIKER 31 t/m 8 Juni 1 Kilogram Algem. distributie bonboekje VLEESCH 15 16 t/m 24 Mei t/m 30 Mei (4 Juni) 50 gram vleescn af vet of rantsoen vleeschwaren Ook 50 gram kip enz Vleeschkaart VLEESCH WAREN 15 16 t/m 24 Mei t/m 30 Mei (4 Juni) y2 rantsoen Vleeschkaart VET 15 16 17 t/m 25 (28) Mei t/m 25 (28) Mei v. 26 Mei tot 11 Juni 250 gr. boter zonder •eductie of margarine 250 gram boter met reductie 250 gr. boter of mar garine of 200 gram sla_ of raapolie Vet kaart BOTER 15 16 17 t/m 25 (28) Mei t/m 25 (28) Mei v. 26 Mei tot 11 Juni 250 gram boter 250 gr. boter of 20v gr. sla- of raapolie Boterkaart MELK 17 t/m 25 Mei 1liter Melkkaart KAAS 65 en 75 66 en 76 t/m 1 Juni t/m 1 (15) Juni 100 gram Algem. distributig- •bonboekje EIEREN 96 t/m 25 (28) Mei 1 ei Algem. distributig- bonboekje PETROLEUM Pgriode J Q t/m 15 Juni 2 liter voor de keuken Zegel ZEEP 29 t/m 31 Mei 1 rantsoen Algem. distributig- bon boekje SCHEERZEEP t/m 31 Augustus 50 gram scheerzeep of een tube scheer- crême of een pot scheerzeep Textielkaart (paars) Peulvruchten 33 4 t/m 1 (4) Juni 500 gram Algem. distributie bonboekje Rijst, rijstgries, rijstemeel, rijste bloem of gruttenmeel 21 32 t/m 25 Mei t/m 15 Juni 250 gram 250 gram Boter- en vetkaart Algem. distributig- bonboekje Havermout, haver vlokken, haver- bloem of aard- appelmeelvlokken 24 (Zie ook hieronder) t/m 15 Juni 250 gram Algem. distributig- bonboekje Gort of Gortmout of Grutten 24 en 25 t/m 15 Juni 250 gram Algem. distributig- bonboekje Maizena, gries- meel, sago, aard appelmeel, puddingpoeder of eetbare stijfsel- producten 27 t/m 15 Juni 100 gram Algem. distributig- bonboekje Macaroni of Vermicelli of Spaghetti 26 t/m 15 Juni 100 gram Algem. distributig- bonboekje g0 Rantsoen gebak 160 gram koek (ontbijtkoek), 140 gram speculaas, 200 gram andere koekjes, i-jT.cinr k«a/>V.iiU Qflf» irram palro 600 «rr«.m fP.haklGS 600 ETram ta<*A meel o£ bloem is verwerkt. Rantsoen zeep 150 gram toiletzeep. 120 gram huishoudzeep, 150 gram zachte zeep, 280 f™"" ÏTJft poeder of 300 gram zachte zeeppasta of 20 kg. waschgoed te laten behandelen in een wassen Rantsoen vleeschwaren 75 gram gerookt of gekookt varkens-, rund- kalfs-, paarden- of schapeng vleesch en gerookte worstsoorten, 100 gram gekookte worstsoorten, rolpens en knakworst, gram leverartikelen, tongenworst en nierbrood 150 gr. bloedw.; 100 gr. kip, eend. gans 01 K 1 eenheid brandstoffen 1 H.D. anthraciet of steenkool 75 K.G industrie- of eierbrikettem K.G bruinkoolbriketten, 2 H.L. cokes, 175 K.G. fabneksturf, 195 K G persturf (300 sl der 200 K.G. baggerturf (450 stuks), 200 K.G, overige soorten turf 100 K.G briketten z ai turfafval, 250 K.G. brikêtten met turfafval. 75 K.G. met tot briketten geperst uitval en/oi van vastg brandstoffen. Zondag 25 Mei a s., 's-namiddags 4.30 uur, in de Sf. Josephkerk aan de Jansstraaf, feestviering uit dankbaarheid bij de 50-jarige herdenking van de uitvaardiging der Encycliek Rerum Novarum. Plechtig Lof door den HoogEerw. Heer Deken van Haarlem, Pastoor A. J. C. Melchers, met assistentie van de Eerw. adviseurs der sociale vereenigingen. Toespraak van den Eerw. adviseur Kapelaan C. M. Broers. Gebeden en gezangen van dit Plechtig Lof worden gratis aan de ingang der kerk uitgereikt

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1941 | | pagina 4