Vier kruisers en eenige torpedo jagers tot zinken gebracht Nieuwe bonnen aangewezen Slagschepen zwaar beschadigd Geen strijdkrachten van De Gaulle in Syrië Schepen der V.S. mogen Marseille niet verlaten Verduistering r „Lot der V.S. hangt af van koopvaardijvloot" Bedrijvigheid aan het front van Tobroek 'AA K R O A T I VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS DU1TSCH OPPERBEVEL MELDT: Hedenavond regeerings- veridaring van Darlan De toestand op Martinique Solloem vast in handen van de as Tweede verjaardag van het stalen pact Japansche regeering en opper bevel confereeren De handelsbesprekingen in Batavia BUR. VOOR RfDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 TELEOON 21543 EN 21544 - GIRO 22884 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) vooi Haarlem 26 cent per week; per kwartaal 3.42. Bij onze Agenten 28Vz ct. per week, per kwartaal 3.76^>. DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE VRIJDAG 23 MEI 1941 r AVONDBLAD VIJF EN ZESTIGSTE JAARCANC No. 23019 De prijs der advertentiën bedraagt 35 cents per regel. Ingezonden Mededeelingen 60 ets. per regel. Bij contract sterk gereou- ceerde prijzen. Kleine annonces (Vraag- en Aanbod-advertentiën) 13 regels 48 cents, iedere regel meer 16 cents. Generaal Dentz over tendentieuze berichtgeving Diplomaten uit Parijs naar Vichy Represaille-maatregel tegen beslag op Fransche schepen J-V- Brief van Roosevelt aan scheep vaart-autoriteiten Stimson over vrijheid der zeeën Ital. weermachtsbericht HET KONINKRIJK KROATIË •\/v marbu TALI Zara De Béarn en de Emile Berlin hebben het eiland verlaten Oorlogskabinet der V.S. bijeen Pauze op den Balkan Matsoeoka en Tojo bij den Keizer De verhouding tusschen Londen en Vichy Eden dreigt geen verschil te maken tusschen bezet en onbezet Frankrijk Flandin te Algiers Iedere twee weken een nieuwe broodbon, totdat nieuwe broodkaart is uitgereikt Brood, gebak Bloem Aardapppelen Melk Eieren Koffie surrogaat en thee Boter, margarine, slaolie Japansche pers ontevreden over verloop der onderhandelingen Lot der opvarenden van de Zamzam Italiaansch protest te Washington Censuur op Zwitsersche bladen in Frankrijk DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT BERLUN, 22 Mei. CD. N. B.) Het opperbevel der Duitsche weermacht maakt bekend; In het Oosten van de Middelland- sche Zee heeft vandaag het lucht- wapen in den strijd tegen de Britsche marine bijzondere successen be haald. Door inslaande bommen zyn vier Britsche kruisers en eenige tor- pedobootjagers tot zinken gebracht. Een slagschip en nog twee torpedo- bootjagers werden zwaar bescha digd. Het Duitsche weermachtsbericht van gister luidt als volgt: Duitsche gevechtsvliegtuigen en stuka's heb ben gisteren met groot succes Britsche zee- strijdkrachten in het Oostelijk deel van de Middellandsche Zee aangevallen. Bommen van zwaar en het zwaarste kaliber troffen een slag schip, zes kruisers en een torpedojager. Op vier kruisers ontstond brand. Een vertoonde slagzij. Aan deze aanvallen namen ook Itali- aansche torpedo-vliegtuigen deel. In dezelfde omgeving werd een vijandelijke onderzeeër door een bom getroffen en een koopvaarder zwaar beschadigd. In Noord-Afrika voor Tobroek levendige be drijvigheid van verkenningstroepen. Bij Sol- loem schoten Duitsche jagers vijf van de zes aanvallende Britsche gevechtsvliegtuigen neer Bij de poging van den vijand zich overdag per vliegtuig naar het bezette gebied aan de Kanaalkust te begeven werden in een lucht gevecht zonder eigen verliezen zes Britsche ja gers en een gevechtsvliegtuig neergeschoten. Afzonderlijke vijandelijke vliegtuigen heb ben brisantbommen op Helgoland laten vallen. Er ontstond slechts schade in woonwijken. De burgerbevolking had eenige verliezen aan doo- den en gewonden. Marineartillerie schoot twee der aanvallende Britsche vliegtuigen neer. Overigens is de vijand niet naar Duitsch ge bied gevlogen. Tusschen 18 en 21 Mei heeft de vijand in to taal 37 vliegtuigen verloren. Hiervan werden er 22 door het luchtwapen en drie door ma rineartillerie neergeschoten, de rest op den grond vernield. In dezelfde periode zijn elf eigen toestellen verloren gegaan. VTCHY, 22 Mei (D.N.B.). Naar uit Beiroet gemeld wordt, keeren de Fransche autoriteiten zich scherp tegen de verspreiding van valsche berichten over Syrië door de buitenlandsche persagentschappen en radiozenders die onder Engelschen invloed staan. Zoo is, klaarblijkelijk met het doel de Syrische bevolking te alarmee ren en te misleiden, de bewering verspreid, dat een regiment strijdkrachten van de Gaulle in Syrië zou zijn binnengedrongen. Verder wordt beweerd, dat ter gelegenheid van de inspectie reis van den Franschen generaal Bergeret in Syrië anti-Fransche betoogingen zouden heb ben plaats gevonden. Al deze tendentieuze in lichtingen worden van Fransche zijde formeel tegengesproken en men voegt er in dit ver band aan toe, dat geenerlei troepenbeweging aan de Syrisch-Palestijnsche grens heeft plaats gehad en dat ook geen Fransch regiment is overgeloopen naar de afvallige strijdkrachten van de Gaulle. Het Fransche leger in Syrië heeft nergens behoeven in te grijpen. Evenmin zijn er in Syrië of in den Libanon arrestaties verricht. Voorts heeft de Fransche hooge commissaris in Syrië en den Libanon, generaal Dentz, giste ren ten overstaan van de pers verklaard, dat men zich moet hoeden voor de allerwegen ver spreide tendentieuze berichten. De Fransche autoriteiten zullen de levensmiddelenvoorzie ning van het land verzekeren, ofschoon de broodcrisis nog tot den nieuwen oogst zal du ren. De autoriteiten hebben overigens verdedi gingsmaatregelen getroffen, die op alle even tualiteiten berekend zijn. Ten slotte wordt er in bevoegde kringen te Vichy, naar het agentschap Afip meldt, nog op gewezen, dat geen bevestiging is ontvangen van de buitenlandsche berichten over het binnen dringen van Fransche strijdkrachten in Syrië, die de regeering te Vichy vijandig gezind zijn. Berichten uit dezelfde bron. die zich bezighou den met de blijde ontvangst, die de Syrische bevolking dezen strijdkrachten zou hebben be reid, worden te Vichy te fantastischer genoemd, daar juist dezer dagen de Syrische pers haar volstrekte trouw jegens de regeering van maar schalk Pétain heeft uitgesproken. Genoemde kringen te Vichy toonen zich, naar genoemd bureau vervolgt, in geen enkel opzicht verontrust over den gang van zaken in het na bije Oosten, want generaal Bergeret is naar Syrië gezonden om de verdediging tegen eiken aanval op Syrië, op Syrische vliegvelden en Fransche schepen te organiseeren. Naar in dit verband uit Beiroet wordt ge hield, heeft de generaal met de Fransche auto riteiten in Syrië een aanvang gemaakt met de voorbereidingen van de verdediging in de ge bieden van den Levant tegen luchtaanvallen. Dr. Ley reikte namens het Duitsche Arbeidsfront aan driehonderd werkers uit alle deelem van het Duitsche Rijk het oorlogskruis van verdienste uit (Foto Weltbild—Pax-Holland) VICHY, 22 Mei. (D.N.B.) De Fransche vice-premier, admiraal Darlan, zal Vrijdag 19 uur voor de Fransche radio een regee- ringsverklaring afleggen. Maarschalk Pétain zal Zondag a.s., ter gele genheid van den moederdag in Frankrijk, een radiorede houden, waarin hij den Franschen moeders den dank van het land zal overbren gen Van welingelichte zijde te Berlijn verneemt het A.N.P.; Tot alle buitenlandsche diplomatieke verte genwoordigingen te Parijs is de uitnoodiging gericht zich te begeven naar den zetel van de ansche regeering te Vichy, zoo werd vandaag «i de Wilheimstrasse vernomen. In politieke rmgen der rijkshoofdstad motiveert men deze i noodiging er mede. dat de regeenngsstad van anKrijk niet meer Parijs, maar Vichy is. ngeveer 34 missies van buitenlandsche sta öp" ?*lJ" hierbij betrokken. Oonsuiaten nebben Art Duitsche uitnoodiging niet ontvangen Darian is, naar verder gemeld wordt Sckeerd agaV°nd Uit I>ar'JS naar Vichy terug- PARIJS, 22 Mei (D.N.B.) De Fransche autoriteiten hebben, naar de dagbladen melden, als vergeldingsmaatregel tegen het beslag op de Fransche schepen in Amerikaansclie havens,, aan twee Amerikaansche schepen verboden de haven van Marseille te verlaten Twee Fransche tankschepen, waaronder de „Shéhérazade", zijn, volgens een mededeeling van Reuter, op den Atlantischen Oceaan door de Britsche marine aangehouden. De „Shéhé razade' was met een lading olie op weg van de Vereenigde Staten naar Casablanca. Wel is wsar was een navicert uitgegeven voor de la ding, doch als gevolg van de jongste gebeurte nissen is toch bevel gegeven voor de aanhou ding van het schip. Het filiaal van de Fransche scheepvaart maatschappij „Messageries Maritimes' heeft, aldus Domei medegedeeld, dat van heden af tot nader order geen Fransche schepen meer te Manilla zullen binnenloopen. Zonsondergang 23 Mei 21.40 Zonsopgang 24 Mei 5.32 Maanopkomst 4.42 ondergang 18.46 WASHINGTON, 22 Mei (D.N.B.) Naar aan- eiding van den marinedag heeft president Roosevelt den voorzitter van de federale scheep- vaartautorPeiten een schrijven gezonden, waar in hij een soort boodschap aan het volk van de V.S. heeft opgenomen. Roosevelt verklaart o.m.: Het lot van Amerika is afhankelijk van de koopvaardijvloot. Zij is de beslissende factor voor het voortbestaan van de V.S. ais vrije natie. Schepen, zeelieden en scheepsbouwarbei- ders hebben voor het grootste deel de taak van de kusten der V.S. de krachten verre te hou- tien, die de oude wereld ten val hebben ge bracht en die thans de nieuwe wereld bedreigen Steeds meer en nog snellere schepen, met zee lieden uit de Ver. Staten bemand, zullen door de open wateren der zeven zeeën materiaal transporteeren, dat er mede toe zal bijdragen, de bedreiging van vrije volken in alle deelen der wereld te niet te doen. Deze brief van Roosevelt is op de marinewerf van Washington bij een plechtigheid ter ge legenheid van den marinedag voorgelezen. In een persconferentie heeft de minister van Oorlog, Stimson, de neutraliteitswet een „schen ding van onze geheiligde en meest belangrijke buitenlandsche politieke traditie, n.l. de vrijheid der zeeën" genoemd, stimson voegde hieraan toe, dat hij deze verklaring aflegde als parti culier, en niet in zijn kwaliteit van minister van Oorlog. Hij is reeds altijd tegen de neutra- liteitswetgeving geweest en heeft reeds lang voorspeld, dat zij Amerika in moeilijkheden zou brengen. De beslissing over de vraag, of de op heffing van de neutraliteitswet op het oogenblik urgent is, ligt echter bij anderen. De vooraanstaande New Yorksche ochtend bladen van Maandag behelzen berichten van hun correspondenten in Washington, waaruit blijkt dat president Roosevelt op het oogenbt... de wijziging der neutraliteltswetten overweegt. De allerjongste uitlatingen van Stimson en Knox zouden, proefballons in die richting ge weest zijn. ERGENS IN ITALIË, 22 Mei (Stefani). Het 351e Italiaansche communiqué luidt als volgt: In Noor d-A f r i k a aan het front van To broek bedrijvigheid der artillerie. Italiaansche en Duitsche vliegtuigen hebben batterijen en depotinstallaties van Tobroek gebombardeerd. Vijf Blenheim-bomcnenwerpers werden neerge schoten. Italiaansche en Duitsche vliegtuigen hebben op Malta een vliegveld gebombardeerd, waarbij drie vliegtuigen op den grond in brand geraak ten. In Oost-A frik a is in het gebied van Galla Sidamo een poging der Engelschen om' tot onze stelling door te dringen verijdeld. Op an dere vijandelijke afdeelingen is een tegenaan val gedaan en zij zijn door escadrons cavalerie teruggeslagen. Een Hurricane is ten Zuiden van Pantelleria door luchtdoelgeschut van de ma rine neergeschoten. Een onzer duikbooten is niet teruggekeerd. GROOT DUITSCHL Waresdin LAIBACH 'V AGRAM 7agreb) Bjelowar Karlstadt Sissek w f SLAV ON IE ESSE:G Qjpau S* Brod ■Ssyp FIUME .iKrupa BANJALUKA Gospic 'Jajce BOSNIË SARAJEVO ITAL) SFBENICO MOSTAR HERZEGOWNA Metkovic MONTENEGRO (1135) Dubrovnik Op bovenstaand kaartje is aangegeven het nieuwe Koninkrijk Kroatië alsmede d nieuwe grenzen tusschen Duitschland en Italië. Een gedeelte van het oude Slovenu dat steeds den Duitschen invloed heeft ondergaan, is bij het Groot-Duitsche rijk gevoegd. De provincie Lubiana, het Westelijk deel van het oude Slovenië, is bij Italië gekomen. Volgens het te Rome gesloten verdrag ivordt het klassieke Dal- matië bij Italië ingelijfd, dit is op de kaart aangegeven, het omvat een breëde strook rondom Zara. Sebenico en Spalato. De meeste eilanden in de Adriatische Zee komen bij Italië, uitgezonderd welke op de kaart met een dikke zwarte lijn zijn aangegeven (Kaart van Pelt) PARIJS, 23 Mei (SP.T.). Officieel is bekend geworden, dat de kruiser Emile Bertin en het vliegtuigmoederschip Béarn de Fransche ma rine-basis Martinique verlaten hebben. Men Vermoedt dat de schepen koers zullen zetten naar een steunpunt in Europa of Afrika, ter wijl anderen de meening toegedaan zijn, dat het uitloopen van beide Fransche oorlogsbo dems, die gevechtsklaar zijn, als een waar schuwing is bedoeld voor Amerika. Naar S.P.T. meldt, is het zoogenaamde oorlogskabinet Donderdagmiddag door pre sident Roosevelt bijeengeroepen. In welin gelichte kringen is men van oordeel, dat hier zeer in het bijzonder de betrekkingen met Vichy besproken zijn. Het staatsdepartement heeft bekend gemaakt dat de minister van E iiitenlandsche Zaken, Huil, tijdens zijn besprekingen met den Fran schen ambassadeur, Henry Haye, van dezen een schriftelijke verklaring heeft geëischt, dat met het Fransch-Duitsche samengaan de bepalin gen van het wapenstilstandsverdrag niet zijn overschreden. In marine-kringen te Washington heeft men er, naar S.P.T. verder meldt, den nadruk op gelegd, dat de Duitsche proclamatie van de Roode Zee tot oorlogsgebied geen invloed uit oefent op de Amerikaansche plannen om sche pen naar deze wateren te zenden. Deze plannen waren reeds gemaakt, voordat de Duitsche pro clamatie afkwam. Reeds zijn eenige schepen onderweg, terwijl andere op het punt staan uit te varen. Verscheidene leden van het parlement trach ten thans de wet, die het inbeslagnemen van vreemde schepen in de havens van de Ver eenigde Staten regelt, zoodanig te veranderen, dat deze voortaan ook betrekking zal hebben op regeeringsschepen, m.a.w. op Vreemde oor logsschepen. BERLIJN, 23 Mei (D.N.B.)In tegenstelling tot de herhaalde Engelsche beweringen is Sol loem sinds den middag van den zestienden Mei stevig in handen van de Duitsche en Italiaan sche "troepen. In den loop van den 22en Mei kwam de groote gevechtsbedrijvigheid voor Sol loem tot stilstand. In Afrika hebben de Duitsche gevechtsvlieg tuigen opnieuw een succesvollen aanval gedaan op de waterleiding van Wadi Auda ten Westen van Tobroek. De bommen troffen, naar het D.N.B. verneemt, goed het doel en richtten aanzienlijke schade aan. ROME, 22 Mei (Stefani)Italië en Duitsch land hebben Donderdag den tweeden verjaar dag gevierd van het stalen pact in volledige wapenbroederschap en in de volstrekte zeker heid omtrent de eindoverwinning en de stich ting van een nieuwe internationale orde, geba seerd op rechtvaardigheid. De Italiaansche och tendbladen wijden hoofdartikelen aan deze his torische gebeurtenis. (J. B. KobéStapf) TOKIO, 22 Mei. (Domei). Donderdagoch tend is van 11.30 uur tot 13.00 uur in de ambts woning van den Japanschen minister-president een liaison-conferentie gehouden tusschen de regeering en het opperbevel. Op deze conferentie is de internationale en binnenlandsche toestand besproken. De Japansche minister van Oorlog, luitenant generaal Hideki Tojo, en de minister van Bui tenlandsche Zaken, Matsoeoka, hebben Don derdagmiddag een bezoek gebracht aan het keizerlijke paleis. Zij hebben den Keizer verslag uitgebracht over kwesties, die onder hun depar tementen ressorteeren. BERLIJN, 22 Mei (D.N.B.) De Engelsche minister van Buitenlandsche Zaken heeft Don derdag in het Lagerhuis over den politieleen toestand gesproken en daarbij, naar de Engel sche berichtendienst meldt, ten aanzien van Frankrijk o.m. gezegd, dat, wanneer de Fran sche regeering zich een voor de Britsche oor logvoering nadeelige handeling mocht veroor loven, Engeland bij de uitvoering van zifn militaire plannen geen onderscheid zal maken tusschen bezet en onbezet Fransch gebied. TANGER, 22 Mei (D.NB.). De voormalige Fransche premier, Pierre Etienne Flandin, is vergezeld van zijn gezin te Algiers aangekomen. De secretaris-generaal van het departement van Landbouw en Visscherij maakt bekend, dat de volgende bonnen recht geven op de daarbij vermelde rantsoenen Ten gevolge van het feit, dat er op de bon nen van de broodkaart tweemaal een rantsoen aardappelen en eenmaal een extra rantsoen brood is beschikbaar gesteld, is het resteerende aantal bonnen niet toereikend meer om hier van, totdat de nieuwe broodkaart is uitgereikt, w e k e 1 ij k s een bonnummer aan te wijzen. In verband hiermede zal nu per twee weken een bonnummer van de broodkaart worden aangewezen, met dien verstande, dat op eiken bon inplaats van 100 gram brood of één rantsoen gebak, thans 200 gram brood of twee rantsoenen gebak verkrijgbaar zijn. Het brood- en gebakrantsoen blijft dus over een periode van twee weken onge wijzigd. Vanzelfsprekend geven deze laat ste broodbonnen gedurende het tijdvak, dat er tarwebloem e.d. op mag worden ge kocht, ook recht op een dubbele hoeveel heid van deze artikelen. Uit het voorgaande volgt, dat de brood- en gebakleveranciers de helft van het tot nu toe gebruikelijke aantal bonnen voor brood of ge bak in ontvangst dienen te nemen. De met „één rantsoen brood" gemerkte bonnen blijven recht geven op 100 gram brood. De bakkers en detaillisten dienen de bonnen, welke op een dubbel rantsoen brood, gebak ol tarwebloem recht geven, op afzonderlijke op- plakvellen te plakken Betreffende de wijze van invullen der ontvangstbewijzen wende men üch tot de plaatselijke distributiediensten. Bon „21" van de broodkaart 200 gram brood of twee rantsoenen gebak per bon; distributicperiode: 25 Mei t.m. 7 Juni a.s.; kooptijd: 24 Mei t.m. 11 Juni a.s. Een rantsoen gebak is: beschuit 75 gram; biscuits of wafels 90 gram; speculaas 140 granq; andere koekjes 200 gram; koek 160 gram; cake 300 gram; gevuld klein korstgebak (b.v. aman delbroodjes) 400 gram; gevuld groot korstge bak (b.v. boterletter) 500 gram; taart en.ge bakjes 600 gram- Voor geheel of ten deele uit meel of bloem gebakken producten, welke hierboven niet ge noemd zijn, geldt, dat een rantsoen een hoe veelheid is, waarin 70 gram meel of bloem is verwerkt. Bon „21" van de broodkaart geeft tot en met 31 Mei bovendien recht op het koopen van 140 gram tarweblem, tarwemeel, roggebloem, rogge meel of zelfrijzend bakmeel. Bon „03" van de aardappelendistributiebon- kaart 11/2 kg. aardappelen per bon. Distribu tieperiode: 26 Mei tot en met 1 Juni. Kooptijd 24 Mei tot en met 4 Juni. Bon „18" van de melkkaart 13/4 liter melk per bon. Distributieperiode: 26 Mel tot en met 1 Juni. Kooptijd: 24 Mei tot en met 1 Juni. Bon „87" van de „bonkaart algemeen" een ei per, bon. Distributieperiode: 26 Mei tot en met 1 Juni. Kooptijd: 24 Mei tot en met 4 Juni. Bon „34" van de „bonkaart algemeen", 250 gram koffiesurrogaat of 40 gram thee per bon. Distributieperiode: 26 Mei tot en met 22 Juni. Kooptijd: 24 Mei tot en met 22 Juni. Bon „17" van de boterkaart 250. gram boter, o) 200 gram slaolie of raapolie per bon. Bon „17" van de vetkaart 250 gram boter of margarine, of 200 gram slaolie of raapolie per bon. Distributieperiode: 26 Mei t/m 11 Juni, koop tijd: 24 Mei t/m 14 Juni. Bon „18" van de boterkaart en van de vet- iaart 250 gram boter per bon. Op bon „18" van de vetkaart 15 cent re- auctie per 250 gram boter. Distributieperiode: 26 Mei t/m 11 Juni, koop tijd: 24 Mei t/m 14 Juni. TOKIO, 23 Mei (D.N.B.)In Japansche poli tieke kringen wijst men opnieuw op de ver traging welke de reeds sinds September van het vorige jaar in Batavia aan den gang zijnde onderhandelingen tusschen Japan en Neder- landsch-Indië steeds weer ondergaan. De woord voerder van het centrale bureau van inlichtin gen van het kabinet verklaarde heden, dat de moeilijkheden vooral door de houding van de Nederlandsch-Indische regeering veroorzaakt werden. Hij weigerde evenwel, zich over den achtergrond der complicaties uit te laten. Slechts gaf hij als zijn meening te kennen, dat de onderhandelingen op het oogenblik in een belangrijker stadium gekomen zijn. Ook de Japansche bladen houden zich de laatste dagen meer met het vraagstuk van Ne- derlandsch-Indië bezag. De Kokoemin Sjim- boen eischt zelfs dat de handelsbetrekkingen zullen worden afgebroken, daar alle pogingen van de Japansche delegatie schipbreuk lijden op de tactiek en het optreden van de Neder landsch-Indische autoriteiten. Domei meldt, dat de plaatsvervangende woord- vonder van het departement van Buitenland sche Zaken in de dagelijksche persconferentie verklaard heeft geen inlichtingen van Josji- zawa, den leider der Japansche delegatie, te Batavia, ontvangen te hebben. Josjizawa, aldus de woordvoerder, zal waarschijnlijk in Batavia blijven, totdat eenig concreet resultaat verkre gen is, hoewel dit nog lang kan duren. BERLIJN, 22 Mei. (A.NJ?.). Van welingelichte zijde vernemen wij: Het bericht, volgens hetwelk de bemanning en passagiers van het op den Atlantischen Oceaan tot zinken gebrachte Egyptische schip Zamzam terstond kunnen doorreizen, kon men vandaag te Berlijn niet zonder meer bevestigen. Het grootste deel der Demanning en der passagiers van dit schip, dat, zooals men weet oorlogsma teriaal aan boord had, heeft geen papieren. Dientengevolge moet van Duitsche zijde heeft men hierop gewezen de identiteit van ieder persoon individueel eerst nog vastgesteld wor den. In de Wilheimstrasse verklaarde men, dat het vanzelf spreekt, dat missionarissen en zie kenverpleegsters, voor zoover het inderdaad zoo danige personen betreft, doorgezonden kunnen worden. ROME, 22 Mei. (D.NB.). Naar de middag editie van het Giomale d'Italia meldt, heeft de Italiaansche ambassadeur te Washington op nieuw energiek geprotesteerd ter zake van de kwestie der officieren van het Italiaansche schip Conté Biancamano, dat door de Amerikaansche autoriteiten in beslag genomen is. Deze zijn met de bemanning naar New York overgebracht, maar zullen thans wor hun berechting weer naar Colon teruggevoerd worden. De acte van beschuldiging is volgens het blad gebaseerd op een eigenmachtigen uitleg van de Amerikaansche wettelijke bepalingen en wordt in de protest nota van den ambassadeur tot in alle bijzon derheden weerlegd. Voorts heeft de ambassadeur om verbetering van de levensomstandigheden der geïnterneerde Italiaansche zeelieden verzocht, daar deze het slachtoffer van onvergeeflijke vergeldingsmaat regelen geworden zijn. VICHY. 21 Mei. (D.N.B.). Van welingelichte zijde wordt medegedeeld, dat het kortelings door de Fransche regeering uitgevaardigde ver bod van verkoop van Zwitsersche kranten in Frankrijk na onderhandelingen tusschen de Fransche en Zwitsersche regeeringen aldus is gewijzigd, dat vandaag 23 Mei een censuur wordt ingevoerd voor Zwitsersche dagbladen. Hoofdredacteur: H C. 1. A. BARON VAN LAMSWEERDE, Bussum. Gewestelijk verantwoordelijk redacteur: W. G. A. M. VAN WILLIGE. Bloemendaal,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1941 | | pagina 1