Duitschers veroveren West-Kreta vanuit de lucht Zomerkleeding zonder punten Vlootchef dr. Rader over optreden der i Amerikaansche marine Nieuwe troepen Kreta valschermjagers geland op Hevige strijd om Habbaniyah Extra-broodrantsoen Britsche slagkruiser „Hood" bij IJsland door de „Bismarck" vernietigd Succes van luchtmacht en vloot bij Kreta Verduistering .r Eenigen tijd een extra-ei Prof. v. d. Heyden t J' Generaal Volpini gesneuveld bij Amba Aladsji Pauselijke radiorede op Zondag a.s. Britsche bommen op Aleppo Dienstplicht van inbeemscben in Nederlandsch-Indië V ConVooieeren heeft oorlog tot gevolg" Britsche vloot ten N. van het eiland verdreven Gevechten met troepen uit Transjordanië VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS BUR. VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 TELEOON 21543 EN 21544 - GIRO 22884 MAANDAG 26 MEI 1941 VIJF EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 23023 ABONNEMENTEN: met inbegrip van het Zondagsblad 26 cents per week, per kwartaal 3.42 De prijs der advertentiën bedraagt 35 cents per regel. Ingezonden Mededeelingen 60 ets. per regel. Bij contract sterk gereou- ceerde prijzen. Kleine annonces (Vraag- en Aanbod-advertentiën) 13 regels 48 cents, iedere regel meer 16 cents. BERLIJN, 24 Mei. (D.N.B.) Het opperbevel der weer macht maakt bekend Duitsche valschermjagers en uit de lucht gelande troepen zijn sedert de vroege ochtenduren van 20 Mei op het eiland Kreta in gevecht met deelen van het Britsche leger. In een koenen aanval uit de lucht veroverden zij, gesteund door formaties jagers, torpedotoestellen, gevechtsvliegtuigen en duik bommenwerpers, tactisch belangrijke punten van het eiland. Na verdere versterking door formaties van het leger zijn de Duitsche troepen tot den aanval overgegaan. Het westelijk deel van het eiland is reeds hecht in Duitsche handen. Het Duitsche luchtwapen heeft de poging van de Britsche vloot om in te grijpen in de beslissing om Kreta neergeslagen, ver dreef haar uit het zeegebied ten noorden van Kreta, bracht een aan tal vijandelijke oorlogsschepen tot zinken of beschadigde ze en ver overde de heerschappij in de lucht boven het geheele gevechtsgebied. Het geheel der operaties verloopt verder volgens 't opgestelde plan. Verder maakt het opperbevel der weermacht bekend: Een op den Atlantischen Oceaan opereerende Duitsche ge vechtsformatie onder leiding van den vlootchef admiraal Lütjens heeft in het zeegebied rondom IJsland zware Engelsche zeestrijd krachten ontmoet. Het slagschip „Bismarck" heeft hierbij een En- gelschen slagkruiser, waarschijnlijk de „Hood vernietigd. Een tweede Engelsch slagschip werd gedwongen van koers te veran deren. De Duitsche zeestrijdkrachten zetten zonder noemenswaar dige beschadigingen hun operaties voort. Een later ontvangen bericht bevestigt, dat inderdaad de „Hood" is vernietigd. Want de Britsche admiraliteit maakte, vol gens een speciaal bericht van den Engelschen berichtendienst be kend, dat de slagkruiser Hood in de lucht is gevlogen. Volgens een nadere mededeeling van den Britschen berichten dienst heeft de „Hood" tijdens den strijd met Duitsche zeestrijd krachten „ongelukkigerwijze" treffers in de kruitkamer gekregen. Het D.N.B. voegt hieraan toe, dat de Hood met zijn 42.100 ton het grootste oorlogsschip ter wereld was. Het ontwikkelde een snelheid van 31 zeemijlen en was met acht 38 c.M., twaalf 14 c.M., acht 10 c.M. kanonnen en een overeenkomstigen luchtafweer, be nevens zes torpedolanceerbuizen bewapend. Op bon K van de bruine en op bon A van alle textielkaarten Ital. weermachtsbericht Duikboot vernietigt 21.000 ton schee psruimte KRETA BRANDPUNT VAN DEN STRIJD £2£=herakleon "Offll®. Duitsch weermachtsbericht 2000 gram van 26 Mei tot en met 22 Juni Ter aanvulling van het vleeschrantsoen Hoogleeraar aan de R. K. Universiteit DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT De verklaring_ van Churchill, dat op Kreta Duitsche troepen afge zet zijn, gekleed in Nieuw-Zeelandsche uniformen, is onwaar. Mocht zij er aanleiding toe zijn of er een motiveering achteraf voor geven, dat Duitsche valschermjagers niet volgens de regelen van het Volkenrecht worden be handeld of behandeld zijn, dan zal het opperbevel der weermacht last geven tot overeenkomstige vergelding jegens het tienvoudige aantal Brit sche krijgsgevangenen. De directeur van het Rijksbureau voor de distributie van textielproducten door den handel deelt mede, dat met ingnag van heden wordt bepaald, dat gekocht en af geleverd mag worden zonder inname van textielpunten: op bon „K" van de textieikaart voor vrou wen en.meisjes van 15 jaar en ouder (bruine kaart) een zomerjapon van bedrukte kunst- xjjde of stof daarvoor, en op bon „A" van alle textielkaarten een badcostuum of zwembroek. Den detailhandel zal nader per circulaire Worden bekendgemaakt, wat er met de in ontvangst genomen „K"- en -.A"-bonnen zal geschieden en welke herbevoorradingswaarde hieraan zal worden toegekend. Deze K- en A-bonnen kunnen niet bij de distributiekantoren worden ingeleverd. ROME, 26 Mei (Stefani). Onder de heldhaf tige verdedigers van Amba Aladsji, die op het veld van eer zijn gevallen, bevindt zich ook ge neraal Volpini, de adjudant van den hertog van Ao6ta. Dit is de vijfde Italiaanscbe generaal, die in het eerste jaar van den oorlog in den strijd gebleven. ROME, 26 Mei (DNB) Z. H. Paus Pius XII zal a.s. Zondag om 1 uur een radioboodschap voorlezen te* gelegenheid van den 50sten ver jaardag van de encycliek Rerum Novarum van Paus Leo XIII. VICHY, 26 Mei (D.N.B.) Ofi meldt uit Beiroet, dat twee Engelsche vliegtuigen Za terdagochtend boven Aleppo hebben gevlo gen, en verscheidene bommen hebben neer geworpen, terwijl zü ook machinegeweervuur hebben gericht op eenige stadsdeelen. Schade is niet ontstaan. Naar Reuter uit Jerusalem meldt, is het Pransche consulaat-generaal aldaar gesloten en de consul-generaal uitgenoodigd het land te verlaten. TOKIO, 26 Mei (D.NB.) Volgens een Domei- bericht heeft de regeering van Nederlandsch- Indië ter versterking van de landsverdediging in den Volksraad een voorstel ingediend om den dienstplicht voor de inheemsche bevolking in te voeren, daar het systeem van vrijwillige aan melding onvoldoende is. ROME, 25 Mei. (Stefani) Hier volgt het 354e rtaliaansche weermachtsbericht: Onze zee- en luchtstrijdkrachten strijden In nauwe samenwerking met Duitsche strijdkrach ten sedert den nacht van den 20en Mei in een slag in het oostelijk deel der Middellandsche Zee om de bezetting van Kreta. Onze torpedobooten, die zegevierend de gevechten geleverd hebben, en waarvan in de weermachtsberichten 352 en 353 melding is gemaakt, hebben de vijandelijke vloot zware verliezen toegebracht. Bommenwer pers, torpedovliegtuigen, jagers en gevechtsvlieg tuigen hebben zich onophoudelijk doen gelden. Doelen op den grond op 't eiland Kreta zijn her haaldelijk met succes gebombardeerd. Talrijke aanvallen zijn uitgevoerd op Britsche vlooteen- heden die ter bescherming van 't eiland zich in den 'strijd hadden gemengd en de verliezen hebben geleden genoemd in vorige weermachtsberich- Zonsondergang 26 Mei 21.45 Zonsopkomst 27 Mei 5.28 Maanopkomst 6.08 ondergang 21.45 ten. Na de zware verliezen, veroorzaakt door de strijdkrachten van de as, is de Britsche vloot verplicht zich op haar bases in Noord-Afrika terug te trekken. In Oost-Afrika geen nieuw vermeldenswaard feit. In gevechten ten noorden van Galla Sidawa werd de vijand met verliezen teruggeslagen. Te Woggidi in Amara heeft een onzer colonnes in haar isolement onder bevel van kolonel Mara- ventano na langdurigen, moedigen tegenstand en zonder levensmiddelen en munitie zich met wapeneer moeten overgeven. Een Italiaansche duikboot, onder bevel van den luitenant ter zee eerste klasse Carlo Fecia di Cossato, heeft in den Atlantischen Oceaan drie koopvaardijschepen, waaronder een groot tank schip, van 21.000 b.r. ton in totaal, tot zinken gebracht, en met een torpedo een vijandelijk oorlogsschip, waarschijnlijk een kruiser, getrof fen. In het oostelijk deel van de Middellandsche Zee hebben onze torpedobooten een tegenaanval gedaan op een vijandelijke duikboot, die een convooi trachtte aan te vallen, en dit vaartuig tot zinken gebracht. Tijdens onze actie in het oostelijk deel van de Middellandsche Zee hebben wij een torpedojager en een torpedoboot ver loren. De bemanning is bijna geheel gered. >9 Kisamoe Duitsche valschermjagers en troepen zijn op 20 Mei op het eiland Kreta geland en hebben volgens Duitsche weermachtsberichten het Westelijk deel van het eiland bezet. Bovenstaande kaart geeft de ligging van het Grieksche eiland weer. In den linkerbovenhoek ziet men bij Kythera de Zuidelijkste punt van Grie kenland. De afstand vandaar tot de hoofdstad van KretaHerakleonbedraagt 210 K.M. Ten Oosten van Caneas ligt de Soeda-baai, een diepe inham, waar de Britsche vloot een steunpunt had ingericht. Verder ziet men de voornaamste havens aangegeven (Kaart van Pelt) BERLIJN, 25 Mei. (D. N. B.) Het opperbevel van de weermacht maakte Zondag bekend: Duitsche valschermjagers en uit de lucht ge lande troepen zjjn, zooals reeds in een extra- bericht is medegedeeld, sedert den vroegen och tend van den 20sten Mei op het eiland Kreta in gevecht met deelen van het Britsche leger. In een dapperen aanval vanuit de lucht ver overden z{j, gesteund door formaties jacht-, torpedo- en gevechtsvliegtuigen en duikbom menwerpers, de tactisch belangrijke punten van het eiland. Na. verdere versterking door for maties van hot leger zijn de Duitsche troepen op den grond tot den aanval overgegaan. Het Westelijk deel van het eiland is reeds hecht in Duitsche handen. De gevechtshandelingen ver- loopen in samenwerking met de valschermja gers, de uit de lucht gelande troepen en for maties van het leger verder volgens het vast gestelde plan. Het Duitsche luchtwapen verijdelde de poging van de Britsche vloot om in de be slissing rondom Kreta in te grijpen, ver dreef haar uit het zeegebied ten Noorden van Kreta, vernietigde en beschadigde een groot aantal vijandelijke oorlogsschepen en veroverde de heerschappij in de lucht bo ven het geheele gevechtsgebied. Italiaansche zee- en luchtstrijdkrachten heb ben in nauwe samenwerking met de Duitsche strijdkrachten sedert den 20sten Mei aan de gevechten om Kreta deelgenomen en hebben in de tot dusver behaalde successen een groot aandeel. Gisteren heeft het Duitsche luchtwapen wederom met groot succes ingegrepen in den strijd om het eiland Kreta. Nieuwe troepen valschermjagers werden onder bescherming van jachtvliegtuigen ter versterking neerge laten. Gevechtsvliegtuigen bombardeerden met goede uitwerking vijandelijke geschutsstellingen, ma chinegeweernesten, barakken, kampementen en troepenconcentraties. Zij vernielden verscheidene Britsche batterijen luchtdoelgeschut en radio installaties en vernietigden ten zuiden van Kre ta een koopvaardijschip van 1.000 or. ton. Zooais eveneens in een extra-bericht is mede gedeeld, neeft een Duitsche vlootformatie ondei commando van den vlootchef, aamiraai Lüt jens, in het zeegebied rondom IJsland zware Britsche zeestrijdkrachten ontmoet. Na een kor: zwaar gevecht bracht het slagschip Bismarck den Engelschen slagkruiser Hood tot zinken, hei grootste slagschip van de Britsche vloot Een ander slagschip van de nieuwste Engelsche „King-George"-klasse werd beschadigd en ge dwongen om te keeren. De Duitsche zeestrijd krachten zetten zonder verliezen hun operaties voort. In den strijd tegen het Britsche moederlanr. bombardeerden Duitsche gevechtsvliegtuigen gis teren en in den afgeloopen nacht fabrieken dei vliegtuigbewapemngsindustrie en haveninstalla ties aan de Engelsche Zuid- en Zuidoostkust. Zü brachten twee koopvaardijschepen met een ge- zamenljjken inhoud van 3500 br. 'Cr tot zinken en beschadigden twee groote vrachtschepen zwaar. In Noord-Afrika vernietigden verkennings troepen van het Duitsche Afrikacorps bij To- broek o.a. twee Britsche pantserwagens. De vijand heeft overdag noch des nachts bo ven Duitschland gevlogen. Bij aanvalspogingen op het Nederlandsche en Noorsche kustgebied werden twee vijandelijke gevechtsvliegtuigen door Duitsche jachtvliegtuigen neergeschoten. Naar het D.N.B. voorts bericht heeft Zon dagmiddag radio-Londen bevestigd, dat het Engelsche slagschip Hood in de lucht ge vlogen en binnen enkele minuten gezonken is. De uit meer dan 1300 koppen bestaande bemanning is waarschijnlijk om het leven gekomen. Met de Hood heeft Groot-Brittannië twee slagschepen verloren. Tijdens dezen oorlog zijn er in Engeland twee slagschepen ln dienst gesteld. Vijf andere bevinden zich in aanbouw. TOKIO, 25 Mei. (D.N.B.). In een spe ciaal interview, dat groot-admiraal Rader heeft toegestaan aan den Berlij*schen vertegenwoordiger van het Japaaische nieuwsagentschap, heeft de Duitsche vloot chef een standpunt bepaald ten aanzien van actueele problemen. Gij hebt stellig, zoo vroeg de correspondent, de buitengewoon levendige discussie gevolgd m de Vereenigde Staten, welke zich bezig houdt met de kwestie hoe men met Amerikaansche nulp aan den eenen kant het voor Engeland bestemde oorlogsmateriaal veilig naar het eiland en de verschillende oorlogstooneelen kan brengen, en aan den anderen kant de ver schrikkelijke verliezen van Engeland aan oor- logs- en koopvaardij tonnage kan verlagen. Hoe beoordeelt de Duitsche marine de daaruit voortvloeiende gevolgen? De groot-admiraal antwoordde: „Zij beoor deelt ze zeer ernstig, vooral daar niet alleen de pers, maar ook verantwoordelijke leden van de Amerikaansche regeering zich hierover uitgelaten hebben op een wijze, die geen twij fel kan laten over den met het volkenrecht in strijd zijnden, agressieven aard van de reeds genomen, vooral echter van de verder voor gestelde maatregelen. Geen deskundige van de moderne oorlogsvoering, die prijs stelt op zijn reputatie, houdt een aanval over de breedte van den Oceaan heen voor mogelijk en uit voerbaar. Wie desondanks Duitschland aan- valsbedoelingen in de schoenen schuift, doet dat tegen beter weten In en met de bedoe ling zijn eigen agressieve plannen en zijn wil tot inmenging daarmede te rechtvaardigen De oorlogsophitsers zijn niet bezorgd voor een Duitschen aanval, maar over het feit, dat het niet wil lukken de gewenschte incidenten te doen ontstaan. Om ze desondanks in het le ven te roepen, wordt alles gedaan om de grens tusschen neutraliteit, agressie en oorlog te vervagen en door steeds nieuwe in strijd met het volkenrecht zijnde maatregelen de lijn van het „short of war" verder uit te rekken." Denkt gij daarbij, zoo vroeg de correspondent verder, in de eerste plaats aan de voorstellen om de zgn. patrouille-activiteit der Amerikaan sche marine, resp. van het luchtwapen ten gunste van de beveiliging der Britsche oorlogs transporten in de richting van den Atlantischen Oceaan uit te breiden, of aan de voorstellen om op eenigerlei wijze het systeem der convooien te aanvaarden met de bedoeling een conflict te provoceeren? Het antwoord van dr. Rader luidt: „Beide maatregelen zijn van zoo toonaangevende zijde en op zoo categorische wijze geëischt, dat men zich daarop moet instellen en van te voren de verantwoordelijkheid moet vaststellen, doch tevens nogmaals een ernstige waarschuwing moet uitspreken. Wat de convooien betreft kan ik slechts de opvatting van president Roosevelt beves tigen: „Convooieeren beteekent schieten" (Convoy means shooting). Aangezien de aard van de ladingen der geconvooieerde schepen volgens de Attnerikaansche beken tenissen van den aanvang af als contra bande vaststaat, zou de overgang tot deze wijze van convooisysteem geen neutraal ge leide vormen in den zin van internationale, ook door de Vereenigde Staten gesloten ver dragen, maar een openlijke oorlogshandeling en een naakten, niet geprovoceerdcn aanval. De Duitsche zeestrijdkrachten zouden der halve gerechtigd zijn tegen deze vervoerders van contrabande op te treden volgens de regels van het zeeoorlogsrecht en zouden een belemmering bü de uitoefening van dit recht ook tegen Amerikaansche oorlogssche pen zoo noodig met de wapens van de hand moeten wijzen. Terwijl van een Duitsch gevaar voor Amerika geen sprake kan zijn en terwijl dit systeem leeds thans practisch neerkomt op een onder steuning van den Britschen tegenstander, Kan slechts dringend gewaarschuwd worden voor uitbreiding daarvan. Dit systeem heeft reeds tot dusver niet de defensieve veiligheidsdoelem- den van Amerika gediend, doch is den berichtge- vingsdienst ten gunste van Engeland ten goede DAMASCUS, 25 Mei (D.N.B.) Het 27e Iraksche legerbericht luidt als volgt: Westelijk front: Onze troepen heb ben gemotoriseerde troepen uit Transjordanië aangetroffen en aangevallen. Na taaien strijd werd de vijand op de vlucht gedreven. Hij liet op het slagveld vele gewonden en be schadigde auto's achter. Onze troepen ach tervolgden den vluchtenden vijand. Zuidelijk front: Onze troepen hebben de ma noeuvre in de omgeving van Basra voortgezet. Luchtwapen: Iraksche vliegtuigen zijn over Habbaniyah gevlogen en hebben vijf Britsche Gladiators op den grond met machinegeweren beschoten en doen verbranden. Onze luchtaf weer opende het vuur op vijf troepentransport vliegtuigen en beschadigde ze. WD hebben ver scheidene verkenningsvluchten boven vijandelijke stellingen uitgevoerd. Vijandelijke bedrijvigheid in de lucht: De Britsche vliegtuigen zijn over de hoofdstad en over andere gebieden gevlogen. Politiestrijdkrachten: De situatie ln de woestijn is ongewijzigd. Het Maandag uitgegeven Iraksch legerbe richt no. 28 luidt: Westelijk front: De slag tusschen onze door de ongeregelde nationale strijdkrach ten gesteunde troepen en den vijand in het gebied van Habbaniyah en Falpcya woedt sinds gisteren onafgebroken voort. Aan Irak sche zijde werden verschillende aanvallen op vijandelijke verkeerswegen achter het front ondernomen. Een Iraksche patrouille die op het traject van Ramadi naar Roetba een vijandelijke colonne pantserwagens ont moet had, viel deze aan en dreef ze met verliezen op de vlucht. Zuidelijk front: Onze strijdkrachten hebben met steun van de ongeregelde troepen een vijan delijk offensief op onze stellingen bij de Maaquil en Chouriba afgeslagen. De vijand moest terugkeeren en liet dertig dooden en gewonden op het slagveld achter. De Iraksche verliezen bedroegen een doode en twee gewonden. Luchtoperaties: Iraksche gevechtsvliegtuigen bestookten dertig vijandelijke vliegtuigen op de basis van Senneliebbane met machinegeweer vuur. Een Wellington-bommenwerper werd in brand geschoten en talrijke vliegtuigen werden beschadigd. Bovendien deden Iraksche vlieg tuigen ten zuiden van Habbaniyan een aanval op een vijandelijke colonne artillerie. Eenige vijandelijke toestellen werden in brand gescho ten en drie kanonnen beschadigd. In de buurt van Habbaniyah werden twee andere Engel sche vliegtuigen met bommen bestookt; een toestel geraakte ln brand. Een Iraksch vlieg tuig heeft achter het front een noodlanding moeten maken, maar heeft geen schade ge leden. De Iraksche politiestrijdkrachten blij ven den toestand in de woestijngebieden be- heerschen. gekomen. Reeds zijn Duitsche koopvaarders, bijv. de Columbus, hieraan ten offer gevallen. Men kan van geen enkelen commandant van een Duitsch oorlogsschip eischen, dat hij met over eikaar geslagen armen toelaat, dat zijn stand plaats door een Amerikaansch oorlogsschip ge meld wordt aan den tegenstander, eerst recht niet, wanneer dit hem zoo lang volgt tot sterke Britsche zeestrijdkrachten geroepen zijn, om hem niet alleen te beletten zijn taak ten uit voer te leggen, maar ook zijn schip en zijn be manning te vernietigen In dit geval ziet hij zich evenals in het geval van het convooi geplaatst tegenover een ac tieve oorlogshandeling en is hij volgens de regels van het erkende oorlogsrecht gerechtigd van het betreffende schip het staken van de vijandelijke handeling te eischen, zoo noodig het met wapengeweld daartoe te dwingen. Ik zou bij deze gelegenheid nog een verder punt willen te berde brengen. De neutrale koop vaardij is reeds geruimen tijd geleden er voor gewaarschuwd met verduisterde lichten te va ren, aangezien zü zich daardoor blootstelt aan verwarring met vijandelijke oorlogsschepen en daarmede aan een onmiddellijken aanval. Dit geldt in nog sterkere mate ook voor neutrale oorlogsschepen. Bij den stand der moderne oor logstechniek is het in het belang van de eigen veiligheid noodzakelijk op ieder verduisterd schip terstond het vuur te openen. Wie des ondanks verduisterd vaart, heeft iets te ver bergen, heeft booze voornemens en moet dus verwachten zonder waarschuwing te worden aangevallen. Wie zich, kennis dragende van dezen volken rechtelijken en feitelijken toestand, in gevaar begeeft, die zoekt twist. Aangezien de oorlog niet naar Amerika komt, moet de Amerikaan sche oorlogspartij duizenden zeemijlen achter den oorlog aanloopen en het gevaar ver van de kusten van het Amerikaansche vasteland opzoeken om zich bedreigd te verklaren en de gewenschte incidenten tot stand te kun nen brengen. De Duitsche marine zal zich daar door niet laten belemmeren in de uitvoering van haar taak. De verantwoordelijkheid voor een op die wijze ontstaand conflict ligt echter uitsluitend op de schouders van hen. die niet alleen buiten de Duitsche waarschuwingen maar ook buiten den wil van de meerderheid van het Amerikaansche volk om bewust daarheen gaan, waar geschoten wordt." De secretaris-generaal van het departe ment van Landbouw en Visschertj maakt be kend, dat ter aanvulling van het aard appelrantsoen voor het tijdvak van Maan dag 26 Mei tJn. Zondag 22 Juni a.s. nog maals een extra broodrantsoen van 2000 gram beschikbaar wordt gesteld. In verband hiermede is bepaald, dat gedu rende het tijdvak van Maandag 26 Mei t/m Zon dag 22 Juni elk der met 24 genummerde bonnen van de broodkaart recht geeft op het koopen van 100 gram brood of één rantsoen gebak. De aandacht wordt er op gevestigd dat bon 24 dus niet zooals met bon 21 bet geval is recht geeft op 200 gram brood of twee rantsoe nen gebak. Het Rijksbureau voor Voedselvoorziening in Oorlogstijd maakt bekend, dat ter aan vulling van het bestaande vleeschrantsoen gedurende eenigen tijd wekelijks één extra- ei zal worden gedistribueerd. In de week vóór Pinksteren zal deze ex tra-verstrekking op een nader aan te wijzen bon voor de eerste maal geschieden. Zondagmiddag is na een langdurige ziekte te Nijmegen overleden prof. mr. E. J. J. van der Heyden, hoogleeraar in het burgerlijk recht en rechtsgeschiedenis aan de R.K. Universiteit. De overledene werd 12 Augustus 1885 te Gouda geboren. Hij studeerde agn de universi teit te Utrecht en promoveerde hier in 1908 tot doctor in de rechtsgeleerdheid, met de aan- teekening „met lof." Van 1908 tot 1923 was hij advocaat te Rotterdam. In 1923 werd hij be noemd tot professor aan de R.K. Universiteit te Nijmegen. Hij was lid van de staatscommis sie voor burgerlijke wetgeving en in 1936 werd hij benoemd tot lid van de staatscommissie voor de grondwetsherziening. Het stoffelijk overschot zal Woensdag 28 Mei op het R.K. kerkhof aan den Daalscheweg te Nijmegen ter aarde worden besteld. De H. Uit vaartmis wordt om half elf opgedragen in de Universiteitskerk St. Augustinus (O. L. Vrouw van den berg Carmel). O O O Hoofdredacteur: H C. J. A. BARON VAN LAMSWEERDE. Bussum. Bewestelljk verantwoordelijk redacteur: W, G. A. M. VAN WILLIGE, Bloemendaal.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1941 | | pagina 1