BEV VE HALF OM FRANKEN Gouden regen WANDGEDIERTE SINT PETRUS" C^UIT DE ZAANSTREEKJ UIT DE BOLLENSTREEK MAANDAG 26 MEI 1941 Fa. H. v. LOON - Tel. 23037 Burgerlijke stand Een waarschuwend woord aan de burgerij 99 99 één sneedje maakt U vast Direct al vurig enthousiast BAKT HET ECHTE I Burgerlijke stand IJMUIDEN Centrale Keuken Sportdag UITBREIDING R. K. SCHOOL N.V. VERZEKERING MAATSCHAPPIJ Levensverzekering - Studieverzekering Lijfrente Collectieve Pensioenverzekering ZAANDAM ZONDER WETHOUDERS ASSENDELFT KROMMENIE WORMER WORMER VEER Examens HILLEGOM UIT DEN OMTREK NIEUWVEEN NIEUWKOOP OPENINGSWEDSTRIJDEN D.H.S.B. Nog geen opvallende prestaties DAMMEN Kampioenschap van de Zaanstreek 486e STAATSLOTERIJ Het wielercriterium te Zaandam door OWEN RUTTER Ondertrouwd: B. F. B. Berkhout en A. M. Sneekes; H. Kluft en L. Maks; M. A. Rumping en M. A. van der Zon; G. de Boer en K. W. Bastiaanse; A. Duijn en A. Beentjes; J. P. C. Aupers en M. J. Bontekoe; C. G. Boone en A. H. de Vries. Geboren: G. BeentjesDuineveld, z.; C. Slote nmakerv. Hooff, z.; W. SchelvisRademakers, z.; C. DalmeiierDuvivler, d-; J. G. Albers— Janssen, z.; E. StamWittebrood, z. Overleden: J. Hooisma, 69 j., Adrlchemstraat 54; C. B. L. Kurversvan der Burg, 81 j„ Pe perstraat 36; J. C. M. Dekker—Ploegmakers, 77 j., Peperstraat 17. Het is mij tot mijn leedwezen gebleken, dat herhaaldelijk, en in den laatsten tijd wellicht in toenemende mate, politieke tegenstellingen door sommige personen op betreurenswaardige en scherp af te keuren wijze tot uiting worden gebracht. Het uitroepen van scheldwoorden tegenover politieke tegenstanders, doch ook bepaalde hin derlijke en prikkelende gedragingen op den openbaren weg leiden tot onnoodige verscher pingen. Een en ander is in absoluten strijd met de openbare orde en zal door mij onder geen en kele voorwaarde worden geduld. Tegen personen, die zich daaraan schuldig maken, zal door de politie zeer gestreng worden opgetreden. Daar ook de jeugd zich meermalen aan bo venbedoelde misdragingen schuldig maakt en b.v. dikwijls het wegdek ontsiert met woor den van krenkenden aard, doe ik eveneens een ernstig beroep op de ouders en op het per soneel der onderwijsinrichtingen, om de kin deren op gepaste wijze van het onwaardige hun ner houding te overtuigen en hen er aan te ge wennen zich de noodige zelfdiscipline op te leggen. In vele gevallen zullen toch de ouders en de onderwijzers aansprakelijk worden ge steld voor het gedrag der jeugd, zoodat zij zich hunne verantwoordelijkheid in deze ten volle bewust dienen te zijn. Met de meeste klem doe ik een ernstig beroep op alle ingezetenen mijner gemeente, om ieder, voor zooveel in zijn vermogen ligt, er aan mede te werken, dat de rust en de orde gehandhaafd blijven. Laat eon ieder in de toekomstt toonen, dat hij zooveel zelfrespect heeft en over zoo veel zelftucht beschikt, dat handelingen, als bo ven worden aangegeven, achterwege blijven. Ten slotte wijs ik er op, dat, zoo deze waar schuwing sommige personen nog niet vermag te weerhouden van pogingen, om de openbare orde en rust in gevaar te brengen, tegen deze orde verstoorders met vaste hand zal worden opge treden. Velsen, 23 Mei 1941. De Burgemeester, M. M. KWINT. werking besluit, tenzij hem, den inspecteur van het lager onderwijs gehoord, is gebleken, dat niet op andere wijze kan worden voorzien in het onderwijs in de lichamelijke oefening. Aangezien te Santpoort reeds een tweetal gymnastieklokalen aanwezig is, zoodat door het treffen eener regeling op andere wijze kan wor den voorzien in het onderwijs in de lichame lijke oefening, zijn B. en W. met den inspec- tieklokaal de medewerking niet kan worden verleend. Geboren: W. M. C. Boon—Dijkstra, z.; H. J. Wortelv. d. Doe, d.; M. C. Rol vinkSchoorl z.; A. RodenburgVerzijl, z.; H. BakkerNa gel, d.; A. PelGroen, z.; M. H. RetzRave- steijn, d.; D. C. HelmerKramer, z. Ondertrouwd; E. P. Heere en A. Sint; H Aalders en N. Duindam; D. Remkes en S, Kle ment. Gehuwd: H. D. Lokhorst en J. F. v- d. Plas; S. Jaspers en K. Pals; H. Jaspers en C. Borst; J. A. Galavazi en N. E. Vis. Overleden; J. v. Meer, 66 j„ echtgene. v. A. v. Rijn, Zanderstraat 26, IJmuiden; L. Post, 81 j., wdr. v. L. Kramer, W. Beukelszstraat 3 rd., IJmuiden; G. v. Eerden, 66 j., echtgene. v. H. v. Tunen, Schulpweg 103, Velsen-N.; F. Berk, 22 j., ongehuwd, Trompstraat 150, IJmuiden. In de afgeloopen week werden in de Centrale Keuken te Velsen niet minder dan 3450 porties eten uitgereikt, of gemiddeld 575 porties per dag. Bij den gemeenteraad is ingekomen een ver zoek van het R- K. Kerkbestuur der parochie van O. L. Vrouw van Altijddurenden Bijstand te Santpoort, om de benoodigde gelden beschik baar te stellen voor de uitbreiding met drie lo kalen en een gymnastieklokaal van de onder zijn beheer staande school voor gewoon 1. o. aan de Wulverderlaan. aldaar. Bij raadsbesluit van 29 October 1940 werd ten aanzien van eenzelfde verzoek de medewerking verleend. Ten gevolge van het besluit van den Secre taris-Generaal van het Departement van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen van 19 No vember 1940. betreffende het stopzetten van den scholenbouw enz., kwam vorengenoemd be sluit te vervallen. Het Schoolbestuur heeft zich tot den Secre taris-Generaal gewend met het verzoek, over eenkomstig art. 2 van genoemd besluit te ver klaren, dat ten aanzien van de uitbreiding der school met drie leslokalen een bijzonder geval aanwezig is. Deze verklaring is verkregen. Naar aanleiding hiervan heeft het schoolbe stuur thans bij den Raad een nieuwe aanvrage ingediend. De motieven voor de inwilliging van het ver zoek, neergelegd in het eerste verzoek, gelden ook thans nog. In verband met de strekking van het besluit van 19 November 1940 is het echter noodig, dat ten aanzien van den bouw der leslokalen de medewerking wordt verleend onder het voorbehoud, dat het aantal der nood zakelijk te bouwen leslokalen wordt, vastgesteld in Overeenstemming met B. en W. en den in specteur van het lager onderwijs. Ten aanzien van de aanvrage tot stichting van een gymnastieklokaal bepaalt meergenoemd besluit dat de Gemeenteraad niet tot mede- teur van het lager onderwijs van oordeel, dat ten aanzien van de stichting van een gymnas- 99 MALIEBAAN 50 UTRECHT Woensdag 28 Mei a.s. organiseert de Politie Sport Vereenigmg „Velsen" een voetbaldag, waaraan zal worden deelgenomen door de elf tallen van de Politie Sportvereenigingen Am sterdam, Marechaussee district Haarlem, Heem stede, Hilversum en Velsen. De wedstrijden worden gespeeld op de terrei nen van de voetbalvereeniging „Stormvogels", welke vereeniging, als altijd, ook thans weer alle medewerking verleent. Na het verleende ontslag aan de wethouders J. F. Kamphuys en H. L Hallie, hebben thans ook de beide andere wethouders, L. Kelder en R. Plooyer, hun ontslagaanvrage ingediend. De regeeringscommissaris, die voorïoopiig de functies zal waarnemen, heeft dit ontslag per 1 Juni a.s. verleend. Burgerlijke Stand Geboren: Gerrit Maria, z. van G. van 't Ent en S. E. Pieterse Mar- gareta Maria, d- van H. P.\van der Veur en C. Glandorff Arnoldus Adrianus Maria, z. van A. A. M. Werkhoven en A. C. Zwager Jan, z. van K. Westrik en D. Broekhuizen Hille- chien, d. van K. van Urk en F. Krul Ever- hardus Adrianus, z. van L. Smit sn M. Luijster- burg Sonja, d. van J. F. Tebra en J. H. Bak ker Leendert, z. van L. Gaakeer en A. Buijs Wilhelmina, d. van J. Kat en W. F. van Weert. Gehuwd: K. van Slooten en S. Ybema P. J. Abbink en G. Holkamp A. Osinga en T. Schoon H. C. van Kutsem en B. B. Schrade P. Ter Meer en P. E. Koeman. Overleden: Thomas de Jong, 81 j., wednr. van A. Müller Pieter Enthoven, 79 j„ wednr. van J. E. van Wingerden (won. te Oostzaan) Rensje Boerkoel, 89 j., wed. van R. Eoerkoe! Bauke Zwolsman, 38 j., geh. met E. A. Polder man (overleden te Ouden Rijn) Willem Esveldt, 74 j„ geh. met A. Hoek Frederika Wilhelmina Ninaaber, 74 wed. van A. de Vries Meindert, 6 j., z. van J. Ofman en M de Vries Teuntje de Lange, 51 j„ geh. met P. de LeeuW den Bouter Pieter Hooft, 73 j„ wednr. van T. Kat (won. te Westzaan) Maartje Schone, 70 j„ wed. van D. Eijdenberg Jan Looze, 87 j., geh. met W. Molenaar Lourens Dekker, 73 j., geh. met L. Beunder. Ondertrouwd: D. Hotting en J- S. den Toom J. L. Tersmette en A. A. Tolman G. T. Vos en A. Prinsze H. G. Blok en H. Meule- man E. Daemen en A. Ortelee G. Bekke en M. I. Schavemaker L. A. van Wijk er. A. de Vries H. Remijn en M. H. Wahlers A. Hoogmoed en C. van den Berg. Brandstoffenkaarten. De Leider van den Distributicdienst der gemeente Assendelft maakt bekend, dat op de hieronder genoemde plaatsen en data's de uitreiking plaats vindt van brand- stoffenkaarten voor het nieuwe stookseizoen. Men dient zich hiervoor onder medebrenging van alle stamkaarten te vervoegen op: Dinsdag 27 Mei in de Openbare School; Woensdag 28 Mei in het Patronaat t.o. de R. K. Kerk; Donderdag 29 Mei in het Speeltuingebouwtje (Lange Heit). ..Concert >,WerKmanslust" In de sociëteit alhier werd dezer dagen een concert gegeven door de Mannenzaégvereeniging „Werkmans- lust", onder leiding van den heer Leo Pielage, waarnemend directeur der vereenigmg. Mede werking werd hierbij verleend door mej. Gerda Pons, sopraan, Amsterdam; den heer Albert Dam, tenor, Utrecht en mevr. Leguyt-Jeguiit, piano, alhier. De door het koor uitgevoerde werken, werden op lofwaardige wijze ten ge- hoore gebracht en de daarin voorkomende solopartijen, gezongen door de heerer. E. J. Bos en H. Woud, kwamen hieruit buitengewoon fraai naar voren. Met het optreden van Gerda Pons en Albert Dana, werd het programma niet weinig aantrekkelijker gemaakt Overigens toonde mevr. LeguijtLeguijt in alle bege leidingen ten volle haar muzikaliteit. Concourssuccessen Op het gehouden con cours te Broek op Langer.dijk behaalde de Chr Harmonie „Sursum Corda" alhier, in den marschwedstrijd een 2e prijs met 23 punten. In den concertwedstrijd werd in de Eere-afd. Harmonie de 1ste prijs behaald met 63 punten, waarmede de bondsbeker in het bezit der ver eeniging kwam, voor het hoogste aantal punten Gezellentooneelclub Op den 2en Pinkster dag zal wederom een opvoering worden gege ven van „Schip in Nood" door de Gezellen- tooneelclub. In het Vereenlglngsgebouw zal dit spel uit het vaak ruwe doch eerlijke vissehers- leven worden vertoond. Personalia. Op het dezer dagen gehouden examen voor typiste slaagde onze plaatsgenoote Mej. W. Frederiks. Distributienieuws. De nieuwe brandstoffen- kaarten zullen worden uitgereikt aan hen wier geslachtsnaam begint met A.B >f C op Maandag 26 Mei; D. E, f of G op Dinsdag 27 Mei; H, f, J of K op Woensdag 28 Mtei; L, M, N of O op Don derdag 29 M',; P, Q, R, S of T op Vrijdag 30 Mei; U, V, W. X, IJ of Z op Zaterdag 31 Mei. Het distributiekantoor is daartoe geopend van - 12 en van 13.3017 uur. De aanvraagkaart, zoomede de met „Hoofd" gestempelde distributie stamkaart dient te worden medegebracht. Persoonsbewijzen. De burgemeester van Wormer maakt bekend, dat ingevolge besluit van den Secretaris-Generaal van het Departe ment van Binnenlandsche Zaken de leges voor de afgifte van persoonsbewijzen kunnen worder. verhoogd tot f 2.wanneer de gerechtigde, dit is hij of zij, die verplicht is een persoonsbewijs hli zich te dragen, niet voldoet aan de verschil lende verplichtingen, noodig voor de afgifte der bewijzen. Met nadruk wordt het publiek er op attent gemaakt, dat niet verschijning op he' juiste tijdstip, in de uitnoodiging vermeld, het inle veren van foto's die niet aan de elschen voldoen en niet inachtneming der overige verplich tingen, legesverhooging ten gevolge heeft, ter wijl ook weigering van afgifte van het per soonsbewijs kan plaats vinden, waardoor de gerechtigde zich hloot Stelt aan de strafbepa lingen Hulpbehoevenden en zieken, die zich niet naar de gemeente-secretarie kunnen hegeven. moeten hiervan na ontvangst van de uitroodi- ging en onder vertoon daarvan kennis geven Burgerlijke stand. Geboren: Herman Al- bertus, z. van A. Meijer en C. F. M. van Beek. Ondertrouwd: C. Woudt en H. Vijver; J. Hordijk, Amsterdam en H. E. Dierdorp. Overleden: C. M. Nooij, echtg. van J. Win kelaar, oud 68 j.; J. Frai, wedn. van G. Pielen, oud 76 jaren. Levenloos aangegeven dochter van J. Ren tenaar en A. J. Band. Burgerlijke stand Geboren: Cornells Klaas, zoon van G. J. de Jong en K. Heijnis; Lize, doch ter van K. Kaat en M. Ris; Edmond Gerrit Cornelis, zoon van G. C. Muis en M. C. Pelzl. Ondertrouwd: J. A. van Luik, Krommenie, en J. Schut; J. Ruis en W. van der Toom. Concours Naar wij vernemen zal „Ons Ge noegen" op 6, 13 en 20 Juli a.s. een concours houden in het Wilhelminapark alhier; er heb ben zich niet minder dan 32 vereenigingen op gegeven. Te Huize „Sancta Maria" te Noordwijk slaag den voor het eindexamen diploma B: Th. Bal- tussen, E. de Boer, E. Van der Bol, H. Brand, M. van den Brink, A. Dijker, A. van den Eisen, C. Fryters, W. Jutte, C. Kerklaan, J. de Ko ning, P. van der Kooy, C. Kramer, J. van La tum, M. v'an der Meer, F. van der Meulen, M. van Meurs, M. Robben, C. Strijards, J. Velt- man, Th. Wegman. Afgewezen 2. R. K. Mandolineclub „Ancora". Op het nationaal zang- en muziekconcours Donderdag te Utrecht gehouden, behaalde onze R. K. Man dolineclub Ancora den len prjjs met 312 pnt. Een heel mooi succes voor deze jonge ver eeniging. R.K.S.V. Nic. Boys Donderdagmiddag speelde de RKSV Nic. Boys I op eigen terrein tegen Lisse 3. Ruststand 40. Einduitslag 71 voor Nic. Boys. Ongeval Tijdens het machinaal zagen van hout voor gasgeneratoren, kwam de chauffeur H. B., alhier, met zijn hand onder cte zaag. De duim werd bijna geheel afgesneden. B. werd na eerste hulp naar het ziekenhuis te Lelden vervoerd. Burgerlijk* stand. Geboren: Hildegardus. z. van j. J. van den Haak en M. Biischelmann; Gerardus, z. van J. Klerks en E. Kas. Ondertrouwd: H. P. de Kuijer, 23 j„ te Uit hoorn en P. J. Bakker, 26 j.; J. Molenaar, 24 j. en J. E. de Bruin, 26 j. Getrouwd- J. Fransen. 26 j, te Ter Aar en C. H. van Beek, 24 j.A. Slotboom, 24 j. en P. Boekensteun, 19 j., Ter Aar. Overleden: H. M. Middelkoop, 54 j. echt- gen. van C. de Wit; G. Klerks, 2 dagen. Zeilwedstrijd. De watersportvereniging „Noord-Zuid" opende het seizoen met een zeil wedstrijd op den Noordeinderplas alhier. Aan den start verschenen ruim 20 deelnemers. Er stond een flinke bries, zoodat het een mooie kamp werd. waarvan zoowel de deelne mers als de toeschouwers volop hebben ge noten Prijswinnaars werden: Klasse A: 1. A. van Schaik; 2. J. J. Derks; 3. B. Bodegraven. Klasse C (B.M.ï; 1. M. van Vliet; 2. Th. Akerboom. Klasse D (Sharpie)1. P. van den Haak; 2. J. Bodegraven Nzn.; 3. J. Th. Klein. Tegen den len en 2en prijswinnaar werd een protest ingediend wegens het verkeerd ronden van een boei, welk protest werd toegewezen, zoodat daardoor winnaar werd J- Th. Klein. Vergr. B.M.: 1. M. Koert; 2. C. den Hertog; 3. Jhr. Graswinkel. Des avonds had in hotel Biersma onder een hartelijk speechje van den voorzitter, den heer C. P. T. de Graaf, de prijsuitdeeling plaats. De omstandigheden, waaronder de Diocesane Haarlemsche Sportbond Zondag j.l. het athle- tiekseizoen opende op het Gemeentelijke Sport terrein aan de Kleverlaan te Haarlem, waren niet bijzonder gunstig In de A-klasse ontbraken allereerst vele bekenden, terwijl bovendien het weer verre van ideaal was te noemen. Toch leverde deze middag nieuwe gezichts punten op. Hierbij doelen wij vooral op het herboren D.E.M. uit Beverwijk, dat met succes een aantal nieuwe athleten naar voren bracht, die rond de oude kern, bestaande uit Kap- tein, Duijn, Burger en Vessies, zich dezen mid dag op alle nummers wisten te plaatsen. Ook de Haarlemsche Athletiek-vereeniging Holland bleek winst geboekt te hebben door het over nemen van een groepje athleten uit Lisse, dat voorheen als „Kolping" zelfstandig aan wed strijden deelnam. De prestaties waren niet opvallend en zouden vooral ten opzichte van den korten afstand geen reden tot nadere beschouwing leveren, als het laatste nummer, de 4 x 100 M. estafette, geen sprinter van bijzondere klasse naar voren had gebracht. In dat nummer had Hofland zich door Sweerts, Bouchier en Mathot een schijnbaar veiligen voorsprong bezorgd* die the oretisch door den voor Rombouts invallenden Oosterveer niet meer verloren kon worden.. De taak voor DEM's laatstfen man, Tervoort, scheen hopeloos, maar wonderlijk snel zette hij een achtervolging in die vlak voor de finish haar verdiende bekroning vond. Een ander spannend nummer was de 400 M., waar de veteranen Endenburg en Burger het tegen de jeugd van Tullenaar en Hoogewerf moesten opnemen. Tuilenaar ging in de buiten baan snel weg, aldus zijn oudere tegenstanders een weinig overbluffend. Dezen behielden echter hun soepelen pas en lagen bij het uitgaan van de laatste bocht nog in een gunstige positie. Eerst passeerde Endenburg en op de laatste tien meter Burger. Hoogewerf bleek op de laatste honderd meter nog niet voldoende getraind om den strijd tot aan de finish door te kunnen zetten. In de C- en junioren-klassen vielen de presta ties op van St. Lodewijk uit Wijk aan Zee, die onder leiding staan van den oud-springer B. Ronde. Van de officieele uitslagen wordt vermeld: A-KLASSE; 400 M.: 1 H. Endenburg, Holland 57,2 sec.; 2 J. Burger, DEM 57,4 sec. 5000 M.: 1 G. Tuin, Geel-Zwart 17 min. 40,6 sec.; 2 Jac. Kortekaas, Holland, 17 min. 48,2 sec.; 3 P. Kortekaas, Holland, 18 min. 8,8 sec.; 4 H. Vessies, DEM. 4 x 100 M-: 1 DEM 49,8 sec.; 2 Holland 49,8 sec. Verspringen: 1 G. Kleine, DEM 6,03 M.; 2 Joh. Mathot, Holland 5,86 M. Kogelstooten: 1 Hhr. Duijn, DEM 11,80 M.; 2 W. Kaptein, DEM 11,22 M.; 3 G. Westgeeat, Holland 10,86 M. Discuswerpen: 1 G. Westgeest, Holland 33,90 M.; 2 Chr. Duijn, DEM 33,62 M. Speerwerpen: 1 W. Jansen, Holland 47,09 M.; 2 J. Oosterveer, Holland 40,55 M. B.-KLASSE; 100 M.: 1 G, Aris, DEM 12,8 sec.; 2. P. Tuile naar, Holland 12,8 sec.; 3 J. leRütte, Docos 13 sec. 400 M.; 1 P. Tuilenaar, Holland 57,5 sec.; 2 C. Hoogewerf, Holland. GEGARANDEERD TOTALE UITROEIING MARNIXSTRAAT No. 116 - HAARLEM Zuiveraars v. Rijks- en Gemeentegebouwen 1500 M.: 1 O. van Duin, DEM 4 min. 45.8 sec.; 2. C. Schol, HSV 4 min. 50,8 sec.; 3 J. Korte kaas, Holland 4 min. 52,4 sec.; 4 J. de Vries, Holland. Verspringen: G. Aris, DEM 5,65 M, Hoogspringen: 1 C. Hoogewerf, Holland 1,55 M.; 2 G. Kleine, DEM 1,50 M. Polsstokhoogspringen1 T. Tervoort, DEM 2,80 M. Kogelstooten 1 B, Blokker, DEM 10.10 M. Discuswerpen: 1 G. Aris DEM 31,76 M: 2 A. Nieuwenstein 24,90 M.; 3 W. Jansen, Hol land 24,85 M. Speerwerpen: 1 G. Kleine, DEM 38,38 M.; 2 B. Blokker, DEM 36,90 M.; 3 H. Endenburg, Holland 35,30. C-KLASSE: 100 M.: 1 R. Sweerts, Holland 12.6 sec.; 2 B. Bouchier, Holland 12,7 sec.; 3 A. Nijssen, DEM 13 sec. 1500 M.: 1 A. Bodewes, St. Lod. 4 min. 58,8 sec.; 2. Th. Zwetsloot, Holland, 5 min.5,4 sec.; 3 P. v. d. Zon, Holland 5 min. 8.3 sec. 4 x 100 M.: 1 St. Lodewijk 52,2 sec 2 Holland III 52.2 sec.; 3 St. Josephsgezellen 54 sec.; 4 Holland IV. Hoogspringen: 1 J. de Goede, Saestum 1.50 M.; 2 J. v. d. Meij, St. Lodewijk 1,45 M-; 3 J. Nieuwenhuizen, DEM 1.45 M. Verspringen: 1 B. Bouchier, Holland 5.55 M 2 J. de Goede, Saestum 5,12 M.; 3 J, v. d. Meij, St. Lodewijk 4,97 M. Kogelstooten: 1 H. Endenburg, Holland 9,25 M.; 2 W. Endenburg, Holland 8,32 M.; 3 A. Nieuwenstein, Saestum 8,18 M. JUNIOREN: 60 M.1 W. v. d. Meij, St. Lodewijk 8,2 sec.; 2 F. Pallesen, DEM 8,3 sec.; 3 C. Schelvis, St. Lodewijk 8,3 sec. Hink-stap-sprong: 1 B. Snijders, St. Lode- wUk 10,38 M.; 2 W. v. d. Meij, St. Lodewijk 9,66 M.; 3 F. Pallesen, DEM 9,55 M. .80 M.: 1 J. Offenberg, St. Lodewijk 10.1 sec 2 B. Schelvis 10,3 sec.; 3 W. Wesselink, Hol land 10,4 sec. Hink-stap-sprong: 1 Am. Rombouts, Holland 10,75 M.; 2 B. Schelvis, St. Lodewijk 10,63 M.; 3 J. Offenberg, St. Lodewijk 10,52 M. In de Hoofdklasse B is de beslissing gevallen. De partij May—B. J. de Boer is in remise ge ëindigd. Hierdoor komen May en Steenstra in den eindstrijd tegen v. d. Horst en Giskes var hoofdklasse A. In de hoofdklasse B degradeeren niet minder dan 4 spelers volgens het reglemen' n.l. de heeren N. Dekker, J .Bruin, G. Tjipjes en A. Huisman. Voor den eindstrijd spelen Dinsdag 27 Mei in het clublokaal van Zaandam: MayGiskes en Steenstrav. d- Horst. In de le klasse is het kampioenschap be haald door den heer F. Gnodde. Door het hoogs.: aantal punten van alle klassen te behalen heeft Gnodde een fraaie prestatie geleverd. Voor de bezetting van de 2e plaats in deze klasse zullen de heeren Kalkman, Rot en Ulle beslissingswed strijden spelen. Voor de le klasse B zijn de heeren V, d. Berg, K. Brasser en J. Gruys met een gelijk aantal punten geëindigd, waardoor beslissingswedstrij den noodig zijn voor de bezetting van de twee bovenste plaatsen. Als laatste partijen van de 2e klasse werden nog gespeeld: Looyende Vries 20 BrasserJ. Broerse 20 KorfJb. Broerse 20 De heer Korf bezet thans definitief de boven ste plaats in deze klasse met 17 punten, gevolgd door J. Broerse met 15 punten. Voor de finale van de Propagandaklassen werd gespeeld: BrandenburgOp de Velde 02; SchipperD. J. Kok 20. Voor Dinsdag a.s. staan voor deze klasse de 2 laatste partijen op het programma t.w. Schipper Brandenburg en Op de VeldeD. J. Kok. (Niet officieel) 5de klasse, 5de lijst Trekking van Maandag 26 Mei 1941 Hooge Pryzen f 1000.— 3666 15815 f 400— 3135 3511 6549 11300 12412 13809 11053 18412 f 200— 2677 3865 4255 8874 9571 18622 f 100 2123 6089 6868 6906 10044 15437 19523 20881 Prijzen van f 70. 1143 1208 1309 1352 1391 1486 1524 1537 1570 1799 1862 1959 1979 1982 2077 2084 2132 2207 2290 2332 2360 2413 2840 2851 3076 3106 3163 3201 3464 3502 3514 3532 3581 3645 3723 3795 3868 3871 4008 4079 4250 4357 4475 4491 4532 4611 4613 4693 4733 4813 4814 4838 4940 4969 5007 5093 5108 5109 5151 5202 5302 5457 5629 5652 5676 5872 5873 5928 6032 6033 6263 6297 6364 6384 6416 6421 6663 7004 7024 7132 7211 7217 7230 7269 7290 7374 7432 7571 7707 7822 7939 8000 8019 8061 8319 8432 8521 8533 8562 8729 8841 8883 9013 9083 9403 9407 9458 9599 9739 9836 9929 9946 9966 10036 10117 10215 10278 10446 10811 10831 10902 10918 10978 11034 11043 11417 11446 11511 11537 11591 11651 11787 11792 11829 11848 11933 12072 12189 12231 12296 12569 12588 12596 12678 12742 12831 12889 12927 12981 13065 13173 13251 13309 13424 13530 13585 13701 13724 14057 14298 14471 14552 14809 14877 14895 14901 14905 15066 15113 15203 15208 15317 15539 15656 15853 15856 15920 15927 15937 16098 16262 16287 16398 16548 16604 16611 16636 16879 17108 17168 17219 17248 17265 17290 17399 17470 17557 17702 17735 17850 17856 18180 18219 18261 18263 18328 18501 18601 18682 18990 19189 19225 19286 19287 19412 19468 19726 19744 19798 19834 19862 19863 19869 19924 20197 20262 20286 20405 20426 20517 20859 20885 21005 21027 21087 21186 21189 21262 21386 21387 21432 21489 21642 21669 21980 21981 1028 1300 1485 1636 1857 2022 2203 2541 2832 3049 3330 3640 3862 3988 4137 4418 4735 4970 5398 5673 5989 6328 6673 1171 1326 1503 1676 1896 2059 2258 2672 2836 3072 3479 3644 3874 3993 4267 4461 4771 5094 5522 5718 6069 6375 6745 1205 1410 1508 1702 1929 2080 2289 267" 2890 3174 3494 3713 3877 4012 4277 4508 4869 5134 5529 5732 6084 6399 6857 Nieten 1207 1258 1412 1428 1555 1562 1705 1728 1985 1997 2159 2160 2388 2411 2697 2781 2904 2913 3195 3228 3585 3593 3743 3810 3885 3930 40-32 4039 4298 4308 4554 4557 4899 4933 5182 5214 5566 5573 5813 5853 6125 6175 6417 6540 6858 6871 7003 7356 7602 7850 8067 8229 8649 8919 9198 9394 9539 9735 Verschillende cracks hetoben zich voor het wielercriterium van Zaandam, dat op 2 en 3 Juni op het bekende parcours in de kolk van de ge meente gehouden wordt, reeds opgegeven. Bij de nieuwelingen hebben zich aangemeld C. Kuilman en A. Vooren uit Beverwijk, J. Hoef- smit uit Krommenie, D. Mooy uit Assendelft, J. Schel uit Oost Knollendam, de Zaandammers K. Donker, A. en H. Verhagen. Bij de amateurs H. Keizer uit Amsterdam, kampioen van Ne derland, H. Lakeman uit Amsterdam, Kruse uit Amsterdam, Segaar uit Leiden en de D.T.S.-ers Cor Bakker, Schellingerhout, v. d. Bos en J. Lust. Uiteraard zal de grootste belangstelling weer uitgaan' naar ae categorie van profs en onaf- hankelijken, waarvan reeds inschreven H. G. Meester uit Rotterdam, C. Joosen uit Made (N.-B.), C. Hofman uit Roermond, B. Lauwers uit Rotterdam, G. J. Spenkelink uit Hengelo, J. Jansen uit Amsterdam, H. Maas uit Geldrop, J. Verhoef uit Amsterdam, G. Saes uit Weert, D. Klink uit Wieringen, C. de Groot uit Am sterdam, Cees Bakker uit Zaandam en P. Evers uit Wormerveer. Zooals bekend rijden de nieuwelingen en ama teurs tweeden Pinksterdag, terwijl de wedstrijd voor de profs en onafhankelijken op derden Pink sterdag is vastgesteld. 7014 7054 7372 7415 7614 7686 7886 7921 8094 8117 8375 8409 8664 8700 8951 8952 9243 9249 9433 9437 9572 9633 9773 9818 10100 10114 10152 10387 10402 10414 10647 10686 10701 10832 10834 10839 10983 11058 11130 11256 12266 11276 11494 11499 11502 11615 11650 11681 11903 11975 11988 12061 12062 12124 12377 12407 12446 12603 12634 12673 12827 12848 12851 13027 13070 13087 13294'13355 13358 13433 13449 13453 13603 13669 13766 13889 13900 13916 14038 14045 14129 14356 14368 14385 14618 14670 14692 14801 14810 14817 15104 15148 15149 15281 15297 15337 15553 15557 15570 15689 15695 15702 15899 16017 16024 16221 16223 16231 16459 16478 16484 16490 16495 16673 16682 16689 16848 16876 16884 17098 17135 17193 17320 17333 17436 17610 17614 17619 17751 17867 17871 18004 18071 18107 18266 18332 18403 18405 18612 18620 18627 18830 18832 18874 18958 18996 19002 19232 19243 19244 19508 19627 19665 19843 19883 19895 20085 20145 20264 20557 20584 20593 20714 20732 20745 20892 20909 20927 21080 21138 21346 21550 21555 21566 21858 21897 21961 Verbetering 5e 7818 7102 7442 7696 7974 8137 8456 8720 8986 9252 9440 9640 9837 10158 10453 10751 10877 11156 11291 11521 11687 11991 12160 12471 12688 12866 13096 13371 13469 13782 13964 14235 14495 14716 14886 15201 15344 15573 15729 16091 16233 16501 16706 16956 17198 17500 17644 17903 18161 18458 18641 18877 19051 19321 19700 20003 20333 20855 20755 20962 21363 21585 7116 7480 7703 7987 8169 8508 8758 9009 9258 9471 9644 9908 10162 10454 10752 10882 11171 11303 11544 11745 11998 12332 12504 12716 12882 13100 13408 13486 13804 13993 14288 14543 14731 15009 15249 15388 15597 15760 16110 16306 16561 16742 16S68 17204 17508 17648 17926 18162 18552 18659 18900 19064 19384 19709 20007 20375 20670 20824 21010 21383 21600 1279 1478 1600 1758 2014 2166 2504 2800 2969 3270 3637 3847 3959 4113 4398 4660 4956 5349 5601 5961 6239 6573 6924 7339 7564 7726 8004 8202 8567 8892 9155 9286 9499 9653 9685 10007 10018 10166 10282 10491 10569 10783 10786 10941 10946 11181 11211 11362 11396 11547 11584 11783 11815 12028 12043 12335 12338 12506 12517 12731 12756 12887 12971 13155 13201 13415 13417 13490 13517 13839 13853 14003 14008 14320 14329 14567 14588 14766 14768 15062 15086 15264 15265 15391 15427 15600 15613 15776 15824 16156 16195 16364 16442 1261 1456 1592 1733 1999 2161 2501 2787 2962 3245 3631 3815 3933 4060 4327 4654 4952 5284 5600 5959 6194 6551 6920 7191 7502 7708 7990 8176 8544 8781 9114 9269 9482 1282 1483 1624 1846 2015 2175 2514 2802 2986 3327 3639 3853 3966 4116 4416 4679 4959 5365 5647 5974 6276 6648 6945 7342 7565 7745 8066 8218 8585 8909 9194 9368 9509 9692 10060 10365 10629 10787 10981 f: 11226 - r 11474 11603 11851 12057 12357 12562 12781 12988 13267 13431 13570 13872 14031 14343 14599 14790 15103 15274 15549 15665 15387 16216 16457 16620 16766 16979 17264 17515 17658 17940 18185 18558 18692 18941 19070 19464 19720 20012 20387 20673 20828 21020 21504 21689 16641 16649 16800 16816 17028 17057 17272 17281 17550 17555 17695 17720 17943 17974 18223 18255 18596 18735 18954 19136 19472 19767 20030 20500 20683 20855 21062 21515 21730 18610 18753 18955 19228 19496 19780 20083 20534 20706 20676 21066 21540 21791 Klasse 4e Lijst: 17818 m. s. 15 Nadruk verboden We hadden hen mee kunnen nemen naar Elopura; de zaak zou onderzocht zijn en als ze schuldig bevonden waren, zouden ze veroordeeld worden en de zaak was klaar. Maar hier was niet alleen Tablko, maar zijn heele volk bij be trokken. En wij konden niet het heele dorp arresteeren. En zelfs als we dit deden, konden we ze moeilijk meenemen naar Elopura. Boven dien was Jeludin er ook nog.... Ik was er dus vóór, terug te gaan en den Gouverneur te verzoeken, een complete expeditie uit te rusten. Het was vervelend, maar ik vond dat we niet sterk genoeg waren met Simang en zes politieagenten om Tabiko aan te kunnen. Tabiko was één ding Tabiko met Jeludin aan zijn zijde was echter heel iets anders. Rufus liet mij praten en barstte toen los. Tot dat oogenblik was hij verbazend kalm geweest. Gedurende al den tijd, dat ik met den Datoh bezig geweest was, had hij nauwelijks een mond opengedaan. Ook had er zich geen reactie bij hem voorgedaan, zooals ik gevreesd had, toen het graf weer werd dichtgemaakt. Toen de politieagenten de aarde terug begon nen te werpen op het lijk, had Rufus zich zonder iets te zeggen omgekeerd, zijn handen vast op zijn rug. Waarom teruggaan, wilde hij weten. We waren maar een paar dagmarschen verwijderd van die duivels. Waarom hun bovendien de kans geven zich op onze komst voor te bereiden. Tegen den tijd dat wij met versterking zouden terugkomen, zouden zij het heele land gewa pend hebben. Het eenige wat er te doen stond was: gaan. „En wat zou Je dan van plan zijn te doen als .we daar aankwamen?" vroeg ik hem. toen Ik er in slaagde een woord er tusschen te krijgen. „Ze allemaal gevangen nemen," riep hij uit, „Zijn 't niet allemaal bloeddorstige moorde naars?" Dit was het gevaar, dat ik gevreesd had, dat Rufus zinnend op wraak, de Tarapheuvels in zou willen. „En dat wou je dan doen met een half dozijn politieagenten?" onderbrak ik hem. „Heb je niet aanhoudend gezegd, dat we met te weinig man waren? En dat was nog wel voor we wisten, wat we nu weten." „Ik heb het altyd wel geweten!" schreeuwde hij me toe. „Jij wou niet luisteren. Ik wist dat hij vermoord was! Maar dat begrijp jij niet. Jij hebt nooit een broer gehad. Hij was de eenige ziel waar ik wat om gaf; de eenige waar ik hier op aangewezen was." Dit overstelpte me wel even, alhoewel Ik zeker wist, dat hij slechts voorgevoelens gehad had, zooals ieder dat zou overkomen in die omstandigheden. „Ik begrijp niets van dien Jeludin," zei Max. „Wat is hij van plan?" Nu was dit juist iets waar ik een lief ding voor zou hebben willen geven, als ik 't zelf had geweten. Rufus sprak mijn vrees uit. „Die tracht die kerels tegen ons op te zetten. Misschien is hij wel de groote drijver van de heele zaak. Een zoon van een opstandeling. Wat kun je daarvan verwachten?" „Nou ja, wat verwacht jij daarvan?" vroeg Max bedaard. „Wij dooden zijn vader. Als iemand mijn vader vermoordde, zou ik net zóó doen." Natuurlijk maakte Max het met zijn woorden niet beter bij Rufus. „Hebben ze mijn broer dan niet vermoord?" viel hij uit en sloeg met zijn vuist op de veld- tafel dat de lamp er van danste. „Verwacht je van me, dat ik stilletjes terug naar Elopura kruip? 't Kan me niets schelen, al zijn we dan met maar een half dozijn agenten. Als Huntley het niet aandurft „Houd je mond, Rufus!" snauwde ik. „Ik houd mijn mond niet! Als jij niet durft, dan ga ik alleen. Je kunt teruggaan en de agenten nog meenemen er bij. Ik zal gaan! Ik zal 't alleen doen. Ik zal...." „Je zult doen, wat ik zeg," vulde ik aan, mij moeite doende om me te bedwingen. „Je kunt naar de maan loopen met je orders. Ik geef geen rooien duit voor jou of voor den Gouverneur of voor wien ook. Die zaak gaat mij aan en ik zal gaanl" Ik had het verstandigst gedaan met de hut uit te wandelen en wachten totdat hij bedaard was. In mijn hart was ik overtuigd, dat het een groote dwaasheid was om met de onbeduidende politiemacht, die wij hadden een dergelijke onderneming te wagen. Het vertoonen van een grootere macht zou Tabiko en zijn vrienden allicht in hun schulp hebben doen kruipen. Maar met zoo'n paar man zouden zij er niets om geven, met ons aan den slag te gaan. Dat was allemaal zoo duidelijk als 't maar zijn kon. Maar juist omdat ik Rufus wilde laten zien, dat ik niet bang was, trahtte ik mezelf wijs te maken, dat er wel iets waars was in wat hij zei. Als we Tabiko dadelijk konden gevangen nemen, zou een hoop herrie voorkomen kunnen worden. Het was riskant, maar het kon wel gelukken. We zouden Tabiko misschien te pak ken kunnen krijgen als we ons haastten. Mis schien zou er zelfs nog wel kans zijn om iets met Jeludin te beginnen. Ik wist toen niet, in hoever hij iets met de zaken uitstaande had en het waren deze gedachten, die mij tenslotte deden zeggen; „Nou goed dan. als jij lust hebt, dan ik ook. We zullen gaan. Waarschuw Simang maar dat we morgenochtend vertrekken." De weg naar Silir liep over de heuvels en was sinds Tabiko's terugkeer blijkbaar niet meer gebruikt. Hij was begroeid en hier en daar moesten we er ons een doorgang doorheen hakken. Tot overmaat van ramp was de moeson aangebroken en eiken namiddag goot het: het, was alsof het water naar beneden gesmeten werd in plaats dat het viel. De bergbeken waren razende stroomen van bruin water en bruisend schuim. We moesten er een dozijn ongeveer oversteken per dag en meer dan eens waren we verplicht een uur te zoeken voor we daar een geschikte plek voor gevonden hadden Pas waren we door zoo'n stroom heen of we konden beginnen aan een klimpartij, en het loopen ging al even moeilijk, want de regen maakte alles zoo glib berig, dat men ternauwernood overeind kon blijven staan. Er waren ook bloedzuigers. Millioenen. Het leek soms wel of al de bloedzuigers, die in Borneo te vinden waren, zich verzameld had den om ons in 't langsgaan te begroeten. Het was voor de eerste maal dat Rufus er kennis mee maakte. Ofschoon wij hem aange- laden hadden zijn schoenen in pekel te drenken voor we op weg gingen had hij er al evenzeer van te lijden als wij. Maar hij klaagde niet, over de bloedzuigers niet en nergens over Nu we het werkelijk hard hadden: met e^h mini mum aan uitrusting bij ons, sjokte hy maar mee: zwügend en met een strak gelaat en zijn kin ver vooruit gestoken. Wy liepen dagen lang en zagen geen teeken van een menschelijk wezen. In den middag van den vierden dag wist ik dat wy het dorp tamelijk naby moesten zijn. Het was niet vooruit te zeggen, waar we eigeniyk naar toe gingen. Het was daarom raadzaam verkenners uit te zenden. Twee van (je agenten boden zich daarvoor aan, terwyi wy ondertusschen het kamp opsloegen. Toen het donker was, kwamen de twee ver kenners terug met het bericht dat Tabiko's dorp achter den heuvel lag, bij den samenloop der twee rivieren. Het was een lange aaneen schakeling van huizen, aan den achterkant be grensd door de jungle. Zij hadejen gongslagen gehoord en waren tot aan den "rand van het water geslopen. Vanuit hun schuilplaats in de jungle hadden zij de Dusuns heen en weer zien loopen in de lange veranda. Het huis was stamp vol volk. Er was geschreeuw, lawaai en groote opgewondenheid Het leek wel of ze op het punt stonden een feest te vieren. Het zou te mooi zijn om te gelooven, dat ze ons niet verwachtten. Als ze werkeiyk een drinkgelag gingen aanrichten, zou er echter een mooie kans zijn om hen te verrassen. Om vier uur 's morgens trokken we op weg en lieten ons kamp voor wat het was. Ik had de roeiers eerst willen achterlaten om er de wacht by te houden, maar zy hadden mee ge wild en daar we iedereen, dien we by ons had den, best konden gebruiken, hield ik hen daar niet van terug. Het woud was donker en kil. Wü durfden geen licht maken. Zoo goed als het ging, werkten wy ons langs den heuvel omhoog en daalden aan den anderen kant weer af. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1941 | | pagina 2